ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! ARMY. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 OPGEM< ZKRUCZBESCHECOURAMT De Kern ABONNEMENT Erlji 11.60 p. kwartaal, bulten Zlerlkzea f 1.80. Voor hot buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V, de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14445 S ADVERTENTIES: Brijt: SO cent per regel, minimum 80 cent. Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur ROOSEVELT'S DERDE RONDE Roosevelt heeft onlangs zijn verkie zingscampagne geopend; de derde, niette genstaande het vele verzet, dat daarte gen ook uit de kringen van zijn eigen partij, de Democratische, oorspronkelijk was gerezen, omdat het in strijd met de traditie is, sedert George Washington, Amerika's eerste president en Vader des Vaderlands, een derden termijn weigerde aan te nemen. In 1796 was Washington, na 20 jaren van den zwaarsten staats dienst, verlangend zich op zijn landgoed Mount Vernon terug te trekken, waar hij echter slechts twee jaren van zijn rust heeft mogen genieten. Het is dus de vraag of Washington met die weigering een principieele afkeuring van een „der den termijn" voor het presidentschap te kennen gaf. GEORGE WASHINGTON Hoe dit echter zij, het is een traditie geworden in de Ver. Staten dat geen President zich voor een derden termijn van vier jaren candidaat laat stellen, al was het slechts om het odium van een te persoonlijk regime te ontgaan. Traditie is evenwel niet zoipi rotsvast meer in dezen tijd, en het is opvallend, dat men de laatste maanden, nu Roosevelt op nieuw de candidatuur heeft aanvaard, in Amerika zelfs uit de kringen van de tegenstanders zoo weinig het argument van den ontraditioneelen „derden termijn" hoort gebruiken. Het lijkt alsof dit zijn groote propagandistische waarde tegen Roosevelt heeft verloren en het zou zelfs niet onmogelijk zijn, dat het in een pro paganda-argument vóór Roosevelt zou zijn veranderd! Althans bij hen die het met de sociaal-economische „New Deal"- politiek eens zijn en den man die haar inleidde willen behouden. Uncle Sam heeft thans óók critieke tij den; hij is bezig met een bewapenings program, zóó uitgebreid, als de Nieuwe Wereld nog nooit heeft gezien. De per soonlijke dienstplicht zal worden inge voerd; de industrie des lands zal op groote schaal moeten medewerken tot uit voering van de bewapening. Voor dit al les is een sterke leiding noodig, en men zoekt deze vooral bij Roosevelt, bij den man die bij zijn optreden in 1933 aan de grootste economische crisis het hoofd moest bieden toen, op den eersten dag van zijn optreden, het Amerikaansche bankwezen zijn deuren tijdelijk moest sluiten. Wat dus misschien het vorige jaar, of ,zelfs nog in het begin van dit jaar, een onoverkomelijke hinderpaal voor Roosevelts derde candidatuur voor het presidentschap scheen te zijn, kan thans wellicht zijn grootste propaganda-middel wordenNood breekt wetten en ook traditie. De strijd in Noord-Afrika Sidi el Barranl bezet In Noord-Afrika hebben de Italiaansche troepen uit het moederland en die uit Libye bij de voortzetting van hun ze gevierenden opmarsch Sidi El Barrani bezet, hemelsbreed op 100 km. van de oude grens van Cyrenaica gelegen. Ze zijn bezig een nieuwe basis en stel lingen voor de achterhoede te organisee- ren. Overal werd het hardnekkige verzet van den vijand, gesteund idoor gepantser de afdeelingen, gebroken. De luchtmacht heeft zich verscheidene malen met bom- j men en machinegeweervuur in den strijd gemengd. Vijf vijandelijke toestellen stort ten brandend neer. Vijf ïtaliaansche toe stellen worden vermist. De overwinning van twee sterke verde digingslinies, alsmede de bedreiging van andere Engelsche posities beteekent, naar de Tribuna schrijft, een groote Italiaan sche overwinning. Met de verovering van Sidi-el-Barani hebben, zoo schrijft Lavoro Faseista, de Italianen in een uiterst kor ten tijd een beslissend voordeel weten te behalen en wel met betrekking tot de beveiliging van Cyrenaika, als ook met 'het oog op de mogelijkheid onmid dellijk nieuwe Engelsche posities te kun- bedreigen. De Italiaansche troepen, zoo schrijft het Giornale d'Italia, nestelen zich thans in de veroverde stellingen en breiden de bezetting naar het Zuiden, nog meer naar het binnenland uit, waar zich nog sterkere vijandelijke afdeèlingen pantserwagens en tanks hebben genesteld. De Italiaansche troepen rukken op in de richting van Alexandrië, één der belangrijkste steunpunten van de En gelsche vloot in de Middellandsche Zee. Mocht het den Italianen gelukken Egypte te veroveren, dan zou dit een enorm strategisch verlies voor Groot-Brittannië bet eekenen en zal de vraag rijzen, waar de Engelsche Middellandsche Zee-vloot dan haar steunpunten zal betrekken. Algemeen verwacht men te Berlijn, dat de komende weken en maanden een uit breiding der vijandelijkheden in Noord en O o s t-A f r i k a met zich mee zullen brengen. In dit verband wordt reeds van het „derde front" gesproken, waar de As-partners hun strijd voor een reor ganisatie van Europa en de naburige Europeesche invloedssferen voeren. VON RIBBENTROP NAAR ROME Diplomatieke actie houdt verband met den strijd in Afrika De plotselinge reis van minister von Ribbentrop naar Rome, heeft in Berlijn allerwegen de aandacht getrokken. Van zelfsprekend wordt in de Wilhelmstras- se de grootste reserve omtrent het doel er van in acht genomen, en men bepaalt er zich toe op te merken, dat de As- partners in de laatste jaren steeds op geregelde tijden met elkander contact genomen hebben wanneer inmiddels ge rezen problemen daartoe aanleiding ga ven. De laatste maal geschiedde dit drie weken geleden te Weenen, naar aanlei ding van de grenstrekking tusschen Roe menië en Hongarije. Von Ribbentrop's reis volgt op de be zoeken van den Spaanschen minister S u n e r en den Italiaanschen minister van koloniën Teruzzi te Berlijn. Suner, die de plaatsvervanger van ge neraal Franco is, zou binnenkort even eens naar Rome vertrekken. Deze diplomatieke activiteit hangt stel lig te zamen met de nieuwe phase van den oorlog in Afrika. Met den Italiaan schen opmarsch tegen Egypte heeft de oorlog rond de Middellandsche Zee een nieuw aspect gekregen en ongetwijfeld zijn daarbij vraagstukken gerezen, welke binnen afzienbaren tijd geregeld moeten worden. Duitsch weermachtsbericht Ook Glasgow aangevalUn Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De vergeTdingsvluchten naar Londeini Werden in den loop; van den 17en Sep tember voortgezet, evenzoo in den nacht van 17 op 18 September met toenemen de heftigheid. Er Zijln bommen van alle kaliber geworpen lop de West-India, Lon don- en Victoiriadodks, op waterleiding en gasfabrieken, op stations en ajmdere strategische doelen. Nieuwe groiote bran den waren overal het gevolg van deze aanvallen. Andere aanvallen in den loop v,ain demi dag waren gericht op het vliegveld Croy don, alsmede iop vliegvelden en strate. gische doelen van de Zuidoostkust. Li verpool is overdag en 's nachts herhaal delijk aangevallen. De vliegtuigfabirieken te Liveipooil.Speke werden ernstig ge troffen. Gok de noordelijkste groote ha ven van Engeland, Glasgow, is ipj den afgeloiopen nacht aangevallen. Bijl een, aanval ten Noorden van Ierland is een Britseh stoomschip van 5000 ton zwaar In den afgelqopen nacht hebbejm we derom Britsche vliegers in Noord- en West-Duitschlanid woonwijken gebombar deerd en eenige woonhuizen beschadigd. De vijand verloor gisteren zeven vlieg tuigen tijdens luchtgevechten en twee door afweergeschut. Vier Duitsche vliegtuigen Worden vermist. HET WERK VAN DEN OORLOGSFO TOGRAAF, die er bij is, wanneer het 't heetst toegaat, heeft een uiterst ge vaarlijke taak te verrichten. Vijftig dezer Duitsche fotografen zijn reeds gevallen. Bovenstaand plaatje toont hoe een oor logsfotograaf met zijn camera gereed voor een opname onder in een vliegtuig ligt. P..IB. LONDEN, HET HART VAN ENGELAND De vloot, de laatste reserve De door Duitschland gevolgde aanvals- methoden, in de smalle wateren van het Kanaal, zijn buitengewoon effectief. Hiervoor gebruikt Duitschland uitsluitend kleinere schepen, zooals torpedojagers, duik- en snelbooten, mijnenleggers en kustbatterijen, en last not least, zijn luchtvloot, die tegenwoordig bij eiken oorlog de hoofdrol speelt. Wat men tot dusver met deze vloot en luchtvloot heeft bereikt, is alleen mo gelijk gebleken, omdat het Engelsche Ka naal zoo smal is over een uitgestrekt heid van 500 kilometer bedraagt zijn breedte nauwelijks 100 kilometer en omdat de Duitschers aan zijn kusten ver schillende sterk bevestigde steunpunten bezitten, als Calais, Cherbourg, Duinker ken, Oostende, enz. Daartegenover aan de andere zijde van het Kanaal liggen de Engelsche havens en eenigszins Noorde lijker de monding van de Theems en Londen, welks haven alleen reeds 40 tot 50 pet. van Engelands in- en uitvoer verwerkt in vredestijd. Zonder deze ha vens kan Engeland het ook nu aller minst stellen; en daarom is het genood zaakt, de gevaren van den oorlog te trotseeren en te trachten, voortdurend een groot deel van zijn scheepvaart door het Kanaal te loodsen. De koopvaarders varen natuurlijk in convooi; doch ook de sterkste bewaking is dikwijls niet vol doende, zooals uit de voorvallen van den laatsten tijd blijkt, om de Duitsche aanvallen te weerstaan. De Engelschen leggen natuurlijk mij nenvelden aan, doch deze worden in een oogwenk opgeruimd door de Duitsche kustbatterijen, de duikbooten gaan er on der door en de vliegtuigen vliegen er over heen. Nu blijft alleen nog de Engelsche slag- vloot; deze zou misschien nog hulp kun nen brengen, als zij zich in de smalle wateren van het Kanaal waagde. Dat doet zij echter niet. Het risico is te groot, zooals de verliezen van de Engelsche vloot bij de ontruiming van Duinkerken bewezen hebben. Reeds toenmaals was een aanvang gemaakt met de verovering van de kusten van het Kanaal. Thans zijn de steunpunten, die zij daar hebben gevonden, door de Duitschers in orde gebracht en verder ontwikkeld, zoodat eiken dag het van dien kant dreigende gevaar toeneemt. Zijn slagvloot wenscht Engeland thans echter, nog meer dan dit het geval was in den wereldoorlog, gereed te houden ingeval een directe aanval op het moe derland wordt gewaagd. Deze vloot is Engelands laatste reserve, die slechts in den uitersten nood in het vuur wordt ge worpen. Doch is het dan niet te laat? Zullen de groote, betrekkelijk zwaar manoeuvreerbare schepen ten offer val len aan de Stuka's, duikbooten en snel booten, die al dien tijd in het Kanaal op de loer hebben gelegen? Daarbij komt nog het succes van de Duitsche blokkade. Men moet reeds rekenen met het verlies van het grootste deel van de Engelsche koopvaardijvloot, wat er nog van over gebleven is, is niet voldoende voor de instandhouding van het zeeverkeer. DE „NIGERSTROOM" NIET GETORPEDEERD Den dag na de capitulatie van Frank rijk 18 Juni zijn nog omstreeks 300 burgers van Nederlandsche nationaliteit in de omgeving van Bordeaux ingescheept naar Engeland. Op het s.s. „Orpheus" bevonden er zich 15, op de „Berenice" (die inmiddels, zoo men weet, is getor pedeerd), 17, terwijl de overigen zich aan Lmutvl bovonJ.» ,ror> rlrt „D/i0aa. stroom" en de „Nigerstroom". Er is alle reden om aan te nemen, schrijft de Tel., dat de „Nigerstroom" niet, zooals aanvankelijk gemeld, in de nabijheid van de Fransche kust tot zin ken is gebracht. Ongeveer 300 Nederlanders hielden zich omstreeksmidden Juni te Bordeaux op, in afwachting van een gelegenheid om naar Groot-Brittannië over te steken. Op dat tijdstip lag de „Nigerstroom" voor anker tegenover Pauillac aan de monding van de Gironde, terwijl de „Reggestroom" zich te Bordeaux bevond. Per veerboot naar boord Met een veerpont, die gewoonlijk den dienst tusschen Pointe de Grave en Royan (aan de Noordpunt van de Gironde) on derhield, werden de vluchtelingen naar de schepen gebracht. Aan boord van deze veerpont speelden zich hartverscheurende tooneelen af, want het is te begrijpen, dat er om een plaats op deze boot letterlijk gevochten werd en dat vooral de zwaksten het meeren- deel der uitgewekenen bestond uit vrou wen en kinderen het hard te verdu ren hadden. Vooral toen bleek, dat de „Orpheus" en de „Berenice" absoluut vol waren, zoodat de overblijvenden, wilden zij mee. beslist op de „Reggestroom" of de „Nigerstroom" een plaats zouden moeten vinden, werd het een wild ge drang. Het behoeft dan ook geen ver wondering te baren, dat beide laatstge noemde schepen ten slotte ver en ver overbelast koers zetten naar de Engel sche westkust. Engelich ichlp verongelukt* Wat nu de „Nigerstroom" betreft, het is gelukt, met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vast te stellen, dat het schip, dat in de nabijheid van de Fransche kust getorpedeerd is en dat men aanvankelijk voor een Nederlandsche boot had gehouden, een Engelsch vaar tuig moet zijn geweest. Omstreeks denzelfden dag, waarop de Nederlandsche schepen zee kozen, was namelijk een Engelsch vaartuig van 6000 br. reg. ton uit St. Nazaire vertrokken met Engelsche militairen aan boord. Dit schip nu is dicht onder de Fransche kust verongelukt, getuige het feit, dat in de daaraan volgende dagen honderden lijken zijn aangespoeld. Hierbij was ech ter naar uit getuigenissen der kustbewo ners is gebleken, geen enkele vrouw of kind. En aangezien het gezelschap Neder landers voor het allergrootste deel uit vrouwen en kinderen bestond, mag men wel aennemen, dat de aangespoelde lij ken niet van de „Nigerstroom,, afkomstig zijn. i Sidi-al-Barrani door de Italiaan sche troepen ingenomen Diplomatieke actie in verband met den strijd in Noord-Afrika Den 6en October zal ook in ons land de zomertijd eindigen Beteekenis'der voorioopige rege ling voor radio-distributie De competitie-wedstrijden van den N.V.B. gaan Zondag door 6 OCTOBER WINTERTIJD De Deutsche Voikswirt deelt mede, dat in het geheeDe Duitsche Rijk op 6 Octbolbieir des ochtends te 3 uur de kWeken een uur achteruitgezet zullen worden. Hier- fmede zal! een einde worden gemaakt aan den zomertijd, welke in het voor jaar werd ingevoerd, teneinde langer va|ni het daglicht te kunnen genieten. Deze maatregel zal ook gelden voor het bezette Nederlandsche gebied, zoadat hier dus de MiddeLEuropeesehe tijdi zal gelden. i DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. 11 Zonsondergang 19 Sept. 19 uur 45 min. Zonsopgang 20 Sept. 7 unr 28 min. 20 Sept. Maan op: 19,41 Maan onder: 9,31 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 20 Sept. 4,52 16,56 10,05 22,36 B$ de vroeger geldende tydaaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. PACHTEN OP LANGEN TERMIJN Den Koloniale mogendheden Met betrekking tot de door Enge lland aan Amerika verpachte steunpun ten voor lieger en vloot voor den duur van 99 jaar wijlst men van Duitsche zijde ■op1 de geschiedenis en haalt typiscne (voorbeelden aan van dit eigenaardige» pachtsysteem. Men herinnert er aan dat de koloniale mogendheden, en vooral En geland, nog tot het midden van de 19de eeuw de voorkeur gaven aan annexatie en eerst later overgingen tot het geven van ©en meer geschikten naam aa|n dezen staat van zaken. Zoo heeft bijvoorbeeld Engeland reeds in 1858 bijl Hongkong groote gebieden ,voor eeuwig" van de Chineezen in pacht genomen- In 1878 heeft het 't bestuur van Cyprus in han den genomen en in 1882 „tijdelijk" Egypte bezet. Later is men toen. overgegaan tot het pachten voor den duur van 99 jaar en hiervan is een interesaimte rij1 histo rische voorbeelden aan te halen. In het jaar 1898 was deze pacht voor 99 jaar reeds de groote mode. Duitschland nam onder deze voorwaarden Kiautschau „in pacht", Rusland Port Arthur, Frank rijk Kwangtsjau, Engeland verdere ge- bieden bij' Hongkong, alsmede het gebied van Weiheiwei. In het jaar 1903 namen de Vereenigde Staten den van Columbia afgescheurden staat „Panama ,in eeuwige pacht" een zone voor den aanleg van het P anama - kanaal af en verzekerden zich in 1916, tem koste van Nicaragua, van het bezit van een aantal! eilanden eim een steunpunt voor de Marine, Fomseca, „bijl wijze van pacht voor den duur van 99 jaar". Zekere kapitalistische maatschappijen op particulieren grondslag volgen dit voor beeld. Zoo laten zich de S u e zkanaalmaat schappij' in het jaar 1856 en de Nieuw- Zeeitënasche maatschappij' D'Arcis zich door Egypte voor den duur van 99 jaar en door Perzië voor den duur van 66 jaar concessies afstaian voor het gebrul maken, respi. exploitatie van gronden de. zer staten. De lijdende partij' bij deze transacties zijn natuurlijk de betreffende llanden: Turkije, (dat toenmaals nog Egyp te bezat) het voormalige Perzië, het China van de 19de eeuw. Panama en Nicaragua geweest. UNCLE SAM ROEPT RECRUTEN OP. De oude werf plakkaten van de jaren 1917—1918 zijn in Amerika weer te voorschijn gehaald. Leger en vloot heb ben mannen noodig. P.I.B. 8K«!05?SNC H&yjc

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1