I STRIJD EN OVERWINNING RADIO-PROGRAMMA Donderdag 19 September JAARSVELD 414,4 M. AVRO-uitzending. 8 nieuwsberichten ANP, gram.; 10 morgenwijding; 10,15 gr.; 10,30 voor de vrouw; 10,35 Ensemble „De Aether-Virtuozen"; 11—11,20 huis houdelijke wenken; 12 berichten, gram.; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP, gram.; 1 AVRO-Amusementsorkest en solist; 2 voor de vrouw; 2,10 Om roeporkest (opn.); 3,15 Cyclus „In de schijnwerper"; 3,30 Ensemble Jonny Kroon en gram.; 5,15 nieuws- en econo mische berichten ANP5,30 De Vagebon den en solisten; 6,30 VPRO: Cyclus „Le zen in de Bijbel"; 6,45 gram.; 7 vragen van de dag (ANP); 7,15 berichten; 7,20 pianosoli; 7,35 reportage; 8 nieuwsbe richten ANP; 8,15 Omroeporkest; 8.55 nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK 1875 M. VARA-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7,15 berichten Engelsch; 7,30 gram.; 8 nieuwsberichten ANP; 10 zang en pi ano; 10,30 orgelspel; 11,15 berichten En gelsch; 11,30 gram.; 12 Esmeralda en solist; 12,30 berichten Duitsch; 12,45 nieuws en economische berichten ANP; 1 VARA-orkest; 2 berichten Duitsch;2,15 Eerste, 2e en 3e acte van de opera „La damnation de Faust", gr.pl.; 3,15 gram.; 3,30 berichten Engelsch; 3,45 voor de vrouw; 4,15 gram.; 4,20 keukenpraatje 4,50 gram.; 5 berichten Duitsch; 5,15 nieuws- en economische berichten ANP; 5,30 Esmeralda; 6,15 berichten Engelsch; 6,30 orgelspel; 7 vragen van de dag (ANP); 7,15 gram.; 7,30 reportage; 7,50 gram.; 8 berichten Duitsch; 8,15nieuws berichten ANP; 8,30 berichten Engelsch 8,45 VARA-orkest; 8,55 nieuwsberichten ANP. en sluiting. worden. Vanzelfsprekend bekwamen de huizen, verder verwijderd, weer de noo- dige glasschade. Gelukkig verblijven wei nig bewoners van dit stadsgedeelte des nachts in hun huis, waardoor persoon lijke ongelukken uitbleven. De kinderbijslag De Kinderbijslagwet, die op 23 Decem ber 1939 in het Staatsblad verscheen, zal, zooals gemeld, met ingang van 1 Januari 1941 in toepassing worden ge bracht. Alle werknemers, die meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar hebben, komen, te rekenen van het derde kind, voor den kinderbijslag in aanmerking. Deze bijslag bedraagt f0,10 resp. f0,15, f0,20 en f0,25 per dag indien het loon bedraagt f 100 per maand of minder (en f24 per week of minder) resp. flOO— f150 per maand (24—f36 per week), f 150—f 20Ö per maand (f 36—f 48 per week) en meer dan f200 per maand (meer dan f48 per week). Over 7 achtereenvolgende dagen wordt nooit meer dan 6 maal bijslag uitgekeerd. KORT EN BONDIG De Romeinsche bladen worden geheel beheerscht door den opmarsch van de Italiaansche troepen in Egypte. De actie van maarschalk Graziani stuit, naar het Giornale d'Italia opmerkt, op een ver bitterden, ja bijna wanhopigen tegen stand, die echter den opmarsch der Ita liaansche troepen niet tot stand kan brengen. Door de jongste versterkingen heeft Engeland in Egypte ongeveer 230,000 man uit alle deelen van het Brit- sche rijk samengetrokken, die ruim voor zien zijn van oorlogsmateriaal en daarbij de beschikking hebben over vijfhonderd vliegtuigen en duizend pantserwagens. Laat uw eigen veld niet in den steek, om bij uw buurman onkruid te wieden. FEUILLETON ROMAN VAN HANS HIRTHAMMER Nu, ziet u wel, daar hebben we dan al iets. Wij zullen zoo gauw mo gelijk eens kijken, of we wat kunnen vinden, dat wil zeggen, als u er ten minste werkelijk toe kunt besluiten. Denkt u er eerst nog maar eens goed over na! Daar behoef ik niet meer over te denken, mevrouw Helling! Ik ben veel te blij, dat u mij deze mogelijkheid ton der het oog hebt gebracht. Alleen vrees ik, dat het nog niet zoo eenvoudig zal zijn een dergelijk baantje te vinden." Dat weet ik nog niet. Ik kan u weliswaar nog geen definitieve toezeg ging doen, maar de mogelijkheid lijkt me toch niet uitgesloten, dat ik mijn bemiddeling zou kunnen verleenen." Mijn hemel, mevrouw Helling, nu kent u mij toch pas een paar uur en Laten wij daar niet over praten! Het komt er tenslotte niet op aan hoe lang men elkaar kent, maar hoegoed men elkaar kent, Ik heb een vrij1 uit- De Belgische burgerbevolking is inden nacht van Zondag op Maandag het slachtoffer van Britsche bomaanvallen geworden. De Engelsche vliegers wier pen op verscheidene plaatsen, die gee- nerlei militaire objecten bezitten, weer lukraak brand- en brisantbommen. Bij zonder zwaar werden de inwoners van Antwerpen getroffen. Daar sloe gen Britsche bommen in enkele door arbeiders bewoonde wijken in. Enkele arbeidershuizen stortten in. Omstreeks veertig burgers werden gedood. (D.N.B.) j i Als zichtbaar succes van de jongste Duitsche bomaanvallen op de vliegvelden bij Londen kon geconstateerd worden, dat van de tien tot dusverre nog bruik bare vliegvelden in de omstreken van de Britsche hoofdstad er thans niet min der dan zeven door welgerichte bom men totaal onbruikbaar zijn gemaakt. Zij zijn dusdanig vernield, dat een inbedrijf- stelling binnen afzienbaren tijd niet te verwachten is. (D.N.B.) De Londensche correspondent van de Stoekholms Tidningen meldt, dat de ontruiming van Londen reeds verscheidene dagen aan den gang is. Ieder, die het even kan betalen, zendt vrouw eri kinderéii naar de provincie. Toen de correspondent door de winkel straten ging, waar het anders druk is, was het er stil en eenzaam. i r Naar in leidende Duitsche katholieke kringen verluidt, heeft Paus Pius XII zich tot den president der Vereenigde Staten gewend, met het voorstel een breed opgezette hulpactie te organiseeren ten gunste van de door den oorlog getroffen staten. De bemoei ingen van den Paus houden in, dat zoo wel door het Vaticaan als door het Witte Huis een gemachtigde wordt be noemd, die voor de uitvoering van deze actie moeten zorgen. Allereerst is aan de verstrekking van levensmiddelen en kleedingstukken gedacht. Belastingmoeilijkheden voor getroffenen door oorlogsgeweld Het Bestuur van de Stichting „Getroffe nen door Oorlogsgeweld" schrijft ons het volgende Vele getroffenen door oorlogsgeweld is de schrik om het hart geslagen toen ze hun aanslagbiljet in de inkomstenbe lasting thuis kregen. Hoezeer het vol ledig en vlot betalen der belastingen tot een der e erste vaderlandsche plichten behoort, thans moeten vele gedupeerden helaas constateeren dat ze daartoe niet bij machte zijn. Ten opzichte van de inkomstenbelasting en de schoolgelden kan op grond van deskundige informaties en bestaande mo gelijkheden het volgende worden aange raden. Wie weinig gedupeerd of toch in staat is, zonder zijn gezin of bedrijf in ernstige moeilijkheden te brengen, volledig op tijd zijn belasting te voldoen, kome die ver plichting als een goed burger na. Hij wachte verder rustig de latere beslissing omtrent schadeherstel af. Wie wel behoorlijk bij machte is het volledige bedrag te betalen, maar alleen in tijdelijke betalingsmoeilijkheden ver keert, vrage den Inspecteur, der Directe Belastingen in een gewone brief met be hoorlijke toelichting zijner omstandighe den om uitstel van betaling tot het tijd stip waarop hem dat beter past. Op 31 Mei is van het Ministerie van Financiën een rondschrijven uitgegaan aan de §fd. der Directe Belastingen, waarin opdracht gegeven is aan redelijke verzoeken om uitstel van betaling gevolg te geven. Dit uitstel kan het geheele of gedeeltelijke bedrag betreffen. Het bedragwaarvoor uitstel verleend is en ook de termijn is zoo noodig later nog voor wijziging vat baar. Rente wordt voor dit uitstel van betaling niet gevorderd. Het is intusschen duidelijk, dat de zwaar gedupeerden met betalingsuitstel niet gebaat zijn. gebreiden kennissenkring, dames, die sinds jaar en dag bij mij in- en uitloopen, die mij als haar vriendin beschouwen en met haar meer of minder onnoozele ge heimen bij mij aankloppen en toch was ik altijd alleen. Tot vandaag! voegde zij er met een fijn lachje aan toe. Want ik hoop werkelijk, dat deze eerste ontmoeting slechts een begin is, het begin van een even langdurige als prettige verstandhouding. U zou mij geen grooter genoegen kunnen doen. Fijn! Dan zou ik willen beginnen met u te vragen morgen met den jon gen bij mij te komen, net zoo onge dwongen als ik vandaag bij u ben ko men binnen vallen. Ik woon weliswaar een heel eind van hier, in Friedenau, maar mijn kennissen zeggen, dat ik een heel aardig huis heb. Als u dat morgen bevestigt, zal ik het eindelijk gelooven. Misschien kunt u al tegen een uur of één bij mij zijn, dan kunnen wij gezamen lijk het middagmaal gebruiken, Ach, mevrouw Helling Dat wil dus zeggen, dat ik op u mag rekenen! Ik verheug mil er al bij voorbaat op en ik hoop, dat het u bij mij zoo goed zal bevallen, dat u mij dagelijks komt opzoeken. Zoo u ziet zuiver egoisme! Zij gaf Mariene haar kaartje. Hier hebt u mijn adres en nu moet ik u he laas verlaten. Het is geen holle phrase, Wie dan ook een zeer groot deel van zijn bezit verloor en misschien daarboven nog achteruitgang in inkomsten wende zich, na het ontvangen van zijn aanslag, met een schrijven tot den Inspecteur der Directe Belastingen met verzoek hem voor den aanslag 1940—'41 geheele of gedeelte lijke ontheffing te verleenen. De mogelijk heid daartoe is aanwezig op grond van art. 17 van de wet op de invordering. Er kan geheele of gedeeltelijke afschrij ving worden verleend. Elk bepale zelf in verband met zijn financieele omstan digheden, of geheele of gedeeltelijke en zoo ja voor welk procent afschrijving zal worden gevraagd. "Het is gewenscht het verzoek van een korte duidelijke toe lichting te voorzien, waarin de volgende gegevens van beteekenis zijn. a. Hoeveel en welk percentage van het totale bezit door het oorlogsgeweld verloren ging. b. Met welk bedrag het inkomen in 1940 waarschijnlijk achteruit zal gaan te genover 1939. c. In hoeverre de noodzakelijke uitga ven, wegens het verlies van onmisbare levensbehoeften (kleeding, schoeisel, meu bilair, enz.) of van bedrijfsmiddelen (werktuigen, vee, enz.) voor het levens onderhoud of het op gang brengen van arbeid of zaken^ zijn gestegen. Bedoeld wordt dus dat hier aannemelijk wordt gemaakt, dat het geheele inkomen drin gend noodig is voor huisvesting, onmis bare levensbehoeften en op gang brengen van zaak of bedrijf. Deze drie gegevens samen moeten be slissen over de mate waarin men afschrij ving meent te kunnen vragen. Waar de aanslag voor het schoolgeld aan die voor de inkomstenbelasting ge bonden is, verdient het overweging hier mede te rekenen. Uitstel van betaling hiervan kan men aan het Gemieeintdbtestuur zijfner inwo ning vragen. Geheele of gedeeltelijke kwijtschelding vrage men eerst aan wanneer de beslis sing omtrent de inkomstenbelasting be kend is. Men kan dan om een gelijksoor tige kwijtschelding verzoeken. Er mag worden aangenomen dat de be lasting-autoriteiten in ruime mate met de moeilijkheden der öorlogsgeweldslachtof- fers zullen willen rekening houden. De gedupeerden zelf mogen beseffen dat bij redelijke mogelijkheid tot betaling, het correct nakomen van deze burgerplicht het moreel recht op een later 100 pet. herstel der oorlogsgeweldschade helpt versterken. i DE DISTRIBUTIE VAN ZEEP De regeling voor de wasscherijen 'Het Gemtraal Distributiekantoor heeft aan' alle distrilbutiediensten lm deJm lande een omzendbrief gezonden, waarjni naar aanleiding van met betrekking tot de distributie van Zeep gestelde vragen, o.a. het volgende wordt medegedeeld: Voor de fijinie wasscherijdn is nog geen speciale regelingen getroffen. Evenals allie wasscherijten Zullen ook de fijtne Wiassehe- rijlen zich uitsluitend van zeep kuminen voorzien, door de hommen van haar klan ten in ontvangst te iniemm en deze !b!ij} de distxibutiediensten tegen toewijzingen in t© wisselen Indien een Want gedurende een dis tri- blutiepieriode minder dan 8 kg. wasch- goed bijl zijtri wasscherij in behandeling geeft ien hiervoor één zeepton aan de wasscherij1 toeft gegeven, dan kan hiji gedurende d$ volgende distrilbutiepieriode nog wasch ih (behandeling geven; tot het totaal van 8' k.g. bereikt is. Eerst wan neer dit totaal1 gewicht bereikt is, dient de klant weer opnieujwl een tb(on aaini de wasscherij af te geven. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat aan wassdherijlen geen voorschotten mogen worden, verstrekt. De wasseherijlen kunnen op de door haar tegen inwisseling van cofntsumptie- blomnen verkregen toewijzingen, alle soor ten zleep' (betrekken, weilke ook voor het publiek beschikbaar 'ziijln. Aan wassche rijen is het echter pofk toegestaan, de als iku zeg, dat ik het buitengewoon prettig vond met u kennis te mogen maken. Mariene bleef nóg lang zitten, als in een herinnering aan een mooien droom. Nóg zag zij de gestalte van de jonge vrouw levendig voor zich en zij leek haar vertrouwd als een zuster. Nog scheen de kamer vervuld van den war men klank van haar stem. Het kwam haar voor, alsof de tijd, waarin zij zich zoo moedeloos had ge voeld en bang was geweest voor deze stad, reeds ver achter haar lag. Het leven had zijn poorten voor haar geopend. Maak toch geen gekheid! Waarom zou dat niet gaan? Doe me nu een genoegen, Lorenz en blijf! Een paar dagen tenmin ste, of laten we zeggen een week Maar beste kerel ik kan mijn werk toch niet eenvoudig in den steek laten. Ik maak mezelf er nu al een ver wijt van, dat ik vanmiddag verzuimd heb. Een oogenblik daar schiet me juist wat te binnen. Wil je me een paar minuten excuseeren? Lorenz keek zijn vriend na, toen deze om de tafel heen het huis in snelde. Stomp! Hij was in alle opzichten dezelf de gebleven. Vroolijk en onbezorgd het leven genietend, maar daarbij toch een goed kameraad toewijzingen geheel' of gedeeltelijk te ge bruiken voor het betrekken van wasch- poeder, welke zeepsoort niet voor het publiek beschikbaar wordt gesteld. In dit verband rij' opgemerkt, dat waschvrou'wien niet tot de categorie van wasscherijten twbrden gerekend, zbodat deze geen weschpoeder kunnen betrek ken. Kapperibedrijven ZooaJs bekend wordt aan kappersbe- drijiven scheerzeep en shampoion in vloei baren vorm toegewezen, fwteKke toewijf- 'zing afhankelijk is van het .aantal be dienden, hetgeen aangetqo|njd moet wor den a^an de hand vain de lbo|nilïj)sten.. Het kon voorkomen, dat familieleden van den kapper, die niet op de loonlijs ten voorkomen, in het bedrijf medewer ken. Indien de kapper echter ten ge- noege van den distribbtiediernst ka)m aan- tqonen, dat inderdaad familieleden dien geheelcn dag in het bedrijf werkzaam1 zijln, kunnen deze tot het bediejniendc personeel) worden gerekend. TEKORT OP DE RIJKSBEGROOTING 1940 op i 400 millioen, geraamd De mobilisatie-uitgaven, welke minister Dyxhoorn destijds op 1.7 mill]ioen gulden per dag schatte, de daarop volgende oor logsdagen met de aangerichte schade, voorts de tnadeelige gevolgen van de nog steeds voortdurende bombardementen en tenslotte de kosten der bezetting, welke op de Nederjandsche Staatskas drukken, hebben tengevolge dat de Rijksbegroting 1940 ©en volkomen ander beeld geeft, dan bij' de indiening geraamd werd. Naar de „Zaanlanden" meent te weten zou het tekort reeds thans op niet minder dan f400.000.000 geraamd worden. De secretaris-generaal van financië|n<, mr L. J. A. Trip1, is reeds geruimen tijtd be zig met de voorbereidingen van finan cieel© maatregelen, om de schatkist te stijlven. Naar verluidt, is de dezer dagen afge kondigde verhoogimg der Omzetbelasting pas oen voorloopster van de verhooging van verschillende der overige belastin gen. DE RADIO-UITZENDINGEN 13 October komt een nieuw schema Dezer dagen komt de nieuwe zender van de Nozema te Lopik op den 415 meter golf gereed. Deze moet eerst nog proefdraaien, maar tegen half October kan hij definitief voor den omroep in ge bruik worden genomen. Tegelijkertijd wordt de zender van Jaarsveld proviso risch verbouwd tot een 301 meter golf en als derde zendmogelijkheid heeft men dan nog de omlijsting van de nieuwsbe richten van Kootwijk. Dit heeft een nieuwe taakverdeeling voor de omroep- vereenigingen noodzakelijk gemaakt, waar bij men over een grooter aantal zenduren de beschikking heeft gekregen dan tot nu toe het geval was. Bij de nieuwe taakverdeeling van de omroepvereenigingen is men er van uit gegaan, schrijft het Vad., iedere vereeni- ging weer zooveel' mogel'ijik te laten uit zenden op denzelfden dag, waarop zii ook vroeger haar uitzendingen verzorgde en waaraan de luisteraars gewend waren. Tevens is gestreefd naar zooveel mogelijk afwisseling in de programma's. Men heeft thans het volgende schema voor de taakverdeeling opgesteld, dat 13 October in werking treedt: AVRO regelmatig op den Dinsdag, Don derdag en Vrijdag. KRO Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. NCRV Maandag, Woensdag en Vrijdag. VARA Maandag, Woensdag en Zaterdag Dit alles geldt voor geheéle dagen over de zenders Hilversum) 1 en 2, respectieve lijk op 415 en 301 meter. Wat betreft den zender Kootwijk krijgen de vier om roepvereenigingen een gelijk aandeel en de omlijsting van de nieuwsberichten. Wat den VPRO betreft, deze zendt, zoolang de programma's des avonds om 9 uur afloopen, iederen werkdag van Het viel) Lorenz niet gemakkeBjlk de verajeidelajlke uitaioodigimg van de hand te wijden. Hij Iwlas uitgehongerd van den lamgdurigem strijld ©n deze piaar uren in een hem! vroeger zoo vertrouwde om geving deden hem z5j(n arm'zalig bestaan weer zJwIaarder dan ooit gevoelen. On willekeurig kWfam hijl tot een vergelij king. Daar de benauwde atmosfeer van het Josefsheim, de duistere figuren van al' die maatschappelijk gedegenereerden hier het comf ort der beschaving, goe de sigaretten, een uitgelezen wijtn elm geestrijke gesprekken. Dat was ziijln We reld, die hijl bad moeten verlaten, de Werelld, die hijl zich optnieu|wi wilde ver overen. Had Stomp eigenlijk biet gelijk? Was het dan wlerkdlijtk zoo erg, als hiji een paar dagen hier btleef? Ach, dat kon men hem nu eenmaal niet aan het verstand brengen*. Desertie beteekende het, anders niet. En deser- teeren, dat was (wiel het lafste, wtati je doen kom. Maar het was toch eigenlijk slechts!- ©en kort verllof, -dat hij! zich wilde gun nen! Ja, ja, alles goed en wel, maar iemand, die in de voorste fmijes vocht, waar het om de beslissing ging, nam geen verlof. Midden iin dezen infnerlijken tweestrijld keerde Arnoi terug. Zij|n gezicht was een grijnslach. Zoo, Lorenz dat is alweer voor elkaar! Hij' wreef zich vergenoegd 18.30 tot 19 uur over 301 meter op Hil versum 2. De VPRO krijgt op alle dagen, dat de VARA de uitzending verzorgt, gelegen heid tot uitzending van een morgenwij ding van 10 uur tot 10,20 uur. Wat betreft de Zondagen is de vol gende regeling vatgesteld: Voor het uitzenden van kerkdiensten zal zooveel mogelijk gebruik worden ge maakt van den eigen zendtijd van de betrokken omroepvereeniging. Iederen Zondag komen er drie kerkuitzendingen benevens een morgenwijding van 8,20 uur tot 9,20 uur. De ochtenddienst valt tus- schen 10 en 12 uur en de avonddienst tusschen 5,30 en! 7 uur. Hierbij is een en ander zoo geregeld, dat als op den eenen zender een kerk dienst wordt uitgezonden, op den anderen zender een gewone uitzending plaats heeft, zoodat geen twee kerkdiensten te gelijk worden uitgezonden. De overige zendtijd op de Zondagen wordt gelijdelijk ove: de omroepvereenigingen verdeeld. De uitzendingen van den politie radio- omroep, van de Rotterdamsche Volksuni versiteit en van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart zullen door Kootwijk wor den verzorgd. De zenders Hilversumj 1 en» 2 worden dus geheel gevuld door den omroep en het A.N.P. BOB'S APENSTREKEN 1. Bob was een aap met bruine haren, Behendig, flink en jong valn jaren; Zijjn mieester bracht, van over zee, Uit Midden-Afrika hem mee; Hijl Tiet iin een der fijnste zaken Een keurig pakje voer hem maken; Zo,O uitgerust voj. chic en zwier Vond ieder Bob cesn aardig dier. 2. Hel'aas, het apenleveinspad Gaat niet pp roizem, en ééns, dat Hij' suiker snoepte, kreeg hij slagen Zooiets kon Bobby niet verdragen! „Ach", zuchtte hij1, „de Vrijheid moet Een vreugd zijln en een kost'lijk goied+." Hijl nam de vjkicht, door wrok gedreven.— „Adieu, adieu, o slavenleven!" de handen en Iet zidh weer in zijfru stoel vallen. Bn, ben je imtussch-e|n al tot een blesluit gekomen? Ja, Stompje. Over een uur zal' ik je gastvrijle woning moieten verlaten. Maak het mij1 alsjeblieft niet zooi moei lijk! Ach nee! zei Meissner, plotseling merkwaardig onverschillig. Was hem aam ©en tenger verblijf van zijn vroegere^ schoolmakker niets gelegen? Hijl stak 'een sigaret op. Kolm ik wil je nog gauw evèn mijln tuin l|ate(n zien vpor het donker wordt! De tuin was niet groot, maar heel modi aangelegd. Van het terras leidden ©en paar treden naar omlaag, dan kwam men op een kllein gazon met ettelijike boompjes en struiken en een miniatuur fontein met een gomdvisch, die van een zaamheid lichtelijk melancholiek scheen te zijln geworden en ja, daarmee IWas men dar. eigenlijk al weer aan het eind van het schoons. Zij) gingen op em blank bij! de fonilein zitten. Heerlijk héb' je het hier! Ja! zei Meissner en daarop begon 'hij eensklaps weer te lachen, teiWijl hij iLprenz van het toiofd tot de voeten opnam. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2