ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940 OPGENt ZKMKZBSOfCOUnAlir De Kern ABONNEMENT Frijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Alzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797- «Be Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14443 ADVERTENTIES Frijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent, 31) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Gaat ook Spanje aan den strijd deelnemen 7 De eindstrijd tegen half October verwacht Zullen de komende veertien dagen de beslissende slag in den strijd tegen Enge- geland en het Engelsche wereldrijk bren gen? Er zijn teekenen die er op wijzen, dat de strijd half October beslist zal zijn, schrijft de corr. van de Tel. uit Berlijn. Zoo heeft maarschalk Göring Zondagnacht in een, door hem zelf be stuurd vliegtuig, boven Londen eens poolshoogte wezen nemen, hoe het resul taat is geweest van de, nog steeds voort durende, luchtaanvallen op het hart van Engeland. Voorts hebben de Italianen Zondag de Egyptische grens overschreden, waardoor de oorlog in Noor d-A f r i k a is uit gebreid, tengevolge waarvan de Britsche vloot in de baai van Alexandrië en het kanaal door de landengte van Suez, de luchtpijp van de Britsche koloniën, meer dan anders wordt bedreigd. Verder heeft het in politieke kringen sterk de aandacht getrokken, dat de plaatsvervanger van Franco, Serano S u n e r, te Berlijn is aangekomen, waar hij langdurige besprekingen heeft ge voerd met den Duitschen minister van buitenlandsehe zaken, von Ribbentrop. Suner verklaarde in een persgesprek, dat Franco „te gegevener tijd het sein tot de actie zal geven", hetgeen mag worden opgevat als een aanwijzing dat straks ook Spanje aan den strijd gaat deelnemen. SERANO SUNER, de Spaansche minister van buitenlandsehe zaken, is voor een bezoek van verscheidene dagen te Berlijn aangekomenwaar h>j een langdurig onderhoud had met von Ribbentrop. In Duitsche militaire kringen rekent men er op, dat de oorlog uiterlijk half October beslist zal zijn, hetgeen men in verband brengt met de in Engeland ge huldigde opvatting, dat men daar zeer binnenkort met den vêrwachten grooten aanval rekening houdt. Dat de eindstrijd hevig zal zijn, daarvan is men aan weers zijden overtuigd. Men verwacht in die Duitsche kringen niet, dat de Engelsche verdedigingsmacht zoo spoedig zal ca- pituleeren als die van Frankrijk, al heeft men ook in den afloop het volste ver trouwen. De oorlog moet, vóór de winter een aanvang neemt, ten einde zijn. Dat is de algemeene opvatting, welke te Berlijn gehoord wordt. Een verlenging van den strijd tegen Engeland zou slechts com plicaties kunnen brengen, welker om vang men te voren lang niet kan over zien. Het weer kan bovendien in den winter in het Westen van Europa uiter mate ongunstig zijn, hetgeen operaties ter zee en in de lucht ten zeerste zou kunnen belemmeren. Dit zou den vijand in de gelegenheid stellen, de geleden schade te herstellen, zijn militaire pa raatheid te vergrooten en zijn positie te verbeteren. De afgeloopen twee maanden hebben reeds aangetoond, hoe uiterst onbetrouw baar het weer in Europa, vooral in het Westen, kan zijn en dat dit stellig een aanzienlijken invloed op de oorlogsvoe ring kan uitoefenen. Te meer is men deze meening toegedaan, nu het verwachte betere herfstweer, na den abnormaal slechten zomer, is uitgebleven. Niettemin gaat men in Duitschland voort, alle voorzorgsmaatregelen te ne men voor een eventueelen langeren duur van den oorlog. Dit vindt niet alleen zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de Duitsche regeering steeds op alle moge lijkheden voorbereid wenscht te zijn, doch evenzeer, omdat men hier inziet, dat ook, indien de strijd in October beëindigd wordt, een moeilijke winter voor Europa te wachten staat. Duitsch weermachtsbericht Havent, dokken en depots gebombardeerd Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Op 15 September en in den nacht van 15 op 16 September zijn onder zeer moei lijke meteorologische omstandigheden de vergeldingsvluchten tegen Londen voortgezet. Gevechtsvliegers vielen docks" en ha veninstallaties aan, troffen met een bom van zwaar kaliber de gasfabriek van Bromley, staken een opslagplaats yan petroleum in brand en plaatsten treffers op stations alsmede voor den oorlog belangrijke industrieele installaties in Woolwich en andere deelen van de stad. Ook de haveninstallaties van Dover en Portland, waar een petroleumopslagpïaats in brand geschoten werd, alsmede de vliegtuigfabrieken te Southampton wer den met bommen bestookt. Aan de Iersche alsmede, aan. de Schot- sche en Engelsche Oostkust slaagde men er bij den aanval op verscheidene kon vooien in twee koopvaardijschepen van in totaal 18.000 br. r. t. tot zinken te brengen, een in brand te schieten en een zwaar te beschadigen. Een ander koopvaardijschip van 8000 br. r. t. werd 's nachts in het Kanaal tot zinken ge bracht. Formaties gevechtsvliegers ondernamen nachtelijke aanvallen op Liverpool en Birmingham. Ook hier ontstonden tal rijke branden. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens is voortgezet. Pogingen van Britsche vliegtuigen om in den afgeloopen rfaeht de Rijkshoofd stad aan te vallen mislukten. In enkele steden van West-Duitschland vielen bom men op woonwijken. Daarbij werden in een plaats verscheidene huizen vernield en een school in brand geschoten. Twee burgers zijn gedood, verscheidene ge kwetst. Luchtdoelartillerie en nachtjagers schoten elk' een vliegtuig neer. Patrouillebooten en vaartuigen ter be scherming van havens, die deel uitmaken van de marine slaagden er aan de Ka- naalkust in drie vijandelijke vliegtuigen neer te schieten. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 79 vlieg tuigen. 43 eigen vliegtuigen worden ver mist. Italiaansch weermachtsbericht Solloem gepasseerd In zijn weermachtsbericht no. 101 deelt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende mede: Onze voorposten hebben Solloem be zet en gepasseerd. Een vijftig gevechts wagens en pantserauto's van den vijand werden vernield. Vijandelijke afdeelingen hebben op hun aftocht talrijke opslag plaatsen jn brand gestoken en zeer zwa re verliezen geleden onder het zeer he vige optreden van onze luchtmacht. Een van onze luchtformaties heeft met duikbommenwerpers een aanval onder nomen op de luchthaven van Halfar (Malta) waarbij inrichtingen van het af weergeschut en hangars werden getrof fen. Men kon een groote ontploffing waarnemen en ^een brand van groote af metingen. De vijandelijke jagers vermeden een gevecht met onze vergezellende jacht vliegtuigen, doch deden daarentegen een aanval op onze Picchiatelli (duikbommen werpers) die tot een aanval overgingen, een vijandelijk toestel neerhaalden en een ander toestel ernstig raakten. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis te ruggekeerd. In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee hebben onze „Mas" (motor- torpedobooten) een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Een vijandelijke krui ser, die was aangevallen door een Itali aansche luchtformatie, werd midscheeps door een bom van middenzwaar kaliber getroffen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtui gen kampen in het gebied van Gozregeb (Soedan) gebombardeerd. Vijandelijke luchtaanvallen op Assab en Msssaoea, Debarca, Asmara en Gura ver oorzaakten zeer lichte schade. Vier per sonen werden gewond. Te Matemma heb ben gewapende hoeren bij verrassing een karavaan op de vlucht gedreven, die onder bevel stond van een Australischen kapitein en die poogde ons gebied bin nen te dringen. Göring maakt nachtvlucht boven Londen Zelf bestuurde hij e&". bommenwerper Rijksmaarschalk Göring leidt zooals bekend van zijn kwartier in Noord- Frankrijk persoonlijk de actie van dè luchtmacht tegen Engeland, Van een hoo- gen officier uit den kring van Göring's I naaste medewerkers verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: j Het hoofdkwartier van rijksmaarschalk Hermann Göring bevindt zich in een klein plaatsje in Normandië. Het is volmaakt j bij de omgeving aangepast en kan van een vliegtuig uit nauwelijks herkend wor- j den. Hier geeft de opperbevelhebber der j Duitsche luchtmacht zijn bevelen voor de aanvallen van zijn vlfegerformaties op Engeland en voor de luchtverdediging van het Duitsche rijk en het bezette gebied. Besprekingen met hooge troepen commandanten en officieren van den ge- neralen staf, bezoeken aan troepenonder- deelen en nu en dan vliegtochten vor men het programma van den dag. Vaak grijpt de rijksmaarschalk persoonlijk in de leiding van bijzonder belangrijke af deelingen in en geeft hij raadgevingen en aanwijzingen. Zondagavond is Göring voor een nacht vlucht boven Londen opgestegen. Hij maakte daarvoor gebruik van het nieuwe type der Duitsche bommenwerpers, de ju 88. Hij bestuurde het toestel zelf en wees een sterk escorte af. Hij ïiet zich slechts begeleiden door twee ver nielingstoestellen, die links en rechts ach ter hem vlogen. Na zijn terugkeer was hij zeer onder den indruk van de -groote uitwerking der bomaanvallen van zijn vliegers. Hij zeide woordelijk: „Ik ben blij, dat ik van mijn luchtmacht zoo'n sterk wapen heb gemaakt. Zij heeft in Polen en Noorwe gen en bij den veldtocht in het Westen de beslissing gebracht en zal ook in den strijd tegen Engeland ons scherpste zwaard zijn". BOMMEN OP NEDERLAND Dooden en gewonden in Enschedé Arbeiderswoningen in N.-Brabant beschadigd Zaterdagavöind is Enschede hét slachtoffer gewerden van het lukraak [blommen werpen vaji Engelsche vlie gers. Vreem'de vliegtuigen cirkelden boven de stad en wierpen lichtkogels uit, waar na spioedig een serie löntploffingetni volg de in het westelijke en noordelijke stads gedeelte. De sirenes van het alarmsignaal begonnen te loeien etni de luchtbescher mingsdienst was onmiddellijk in actie. Weer klonken lontpioffingen en daarna braken op enkele punten in de stad felle branden uit. Het bleek dat tal van bri sant- en brandbommen warefa gewoirpen. Ten westen van de stad vielen bommem, op de fietspaden van den rijksweg, wel ke werd beschadigd. Voorts werden in deze gemeente' twee boerenwoningen ge troffen, waarbijl een vrouw ernstig aan den schouder werd gewond. Een koe werd in de weide gedood. In het noordelijke gedeelte der stad werd de nieuwe huishoudschool dooreen voltreffer geraakt ©n zeer ernstig bescha digd. Voorts ontploften in deze woonwijk nog verscheidene bommen, waarbij de heer van den Broek, procuratiehouder biji een textielmaatschappij, werd gedood De koopman Schoelderman, die zich per rijwiel op straat bevond, werd door een scherf in het hoofd getroffen* Na en kel© uren is hij) aan de gevolgen over leden. De laatste aanval' van de Engelsche vliegers was. op de binnenstad gemunt, ©en brandbom trof het postkantoor, doch door het kordate optreden vain het aan wezige personeel werd het gevaarlijke projectiel lonschadeüjk gemaakt. De ga rage van den heer Sprakel raakte voorts in brand. Een fble vuurzee ontstond, maar de brandweer, krachtig geholpen door tal van manschaippen van; den/ op,- bouwdienst, had het vuur spoedig on der de knie. Verder brak ©en hevig© brand uit in ©en gebouw, in gebruik bij de confec tiefabriek N.V. Serphos. Hier was het gevaar voor uitbreiding zi&er groot, maar de felle vuurzee kon vrij' spoedig wor den bedwongen. Zondagnacht züjln adht brisantbommen, ©n vijf 'brandbommen geworpen in de z.g, Melanen, onder Halsteren. Twaalf arbeiderswoningen werden ernstig bescha digd, doch er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Dienzelf den nacht is onder de gemeente Oud en Nieuw-Gastel een bom van zwaar kaliber door een Engelsch vliegtuig neer- geworpen. Het projectiel kwam terecht op een stuk grond bij de hoeve Boom bosch. Door den geweldigen luchtdruk •werden de bewoners van de ho/eve uit het bed geslingerd. Zij! liepen, echter geen verwondingen op, terwijl er ook geen schade werd aangericht. Maandagmid dag heeft een Engdlsch vliegtuig twee bommen geworpen op Veere, waar door een huis zwaar Werd beschadigd en eenige andere lichtere schade oplie pen. Een burger is bij dezen aanval gedood en een zwaar gewond, terwijl een aantal personen dicht werd gekwetst. De zwaargewonde is naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Nabijl de gemeente Ouddorp op Goeree zijn 'een aantal bommen in de duinen terecht ge komen. Aan enkele boerderijen iim dan omtrek werd schade aangericht. In den Zuidhoek onder Zierikzee kwa men Zaterdagnacht een 4-tal bomimen tof ontploffing, welke ©enige schade veroor zaakten aan den 0(osthavendijk ©ni den in den Zuidhoek. KORT EN BONDIG De Petit Dauphinais meldt, dat in de beide Fransche departementen Opper-Sa- voye en Savoye door overstroo- mingen groote verwoestingen zijn aan gericht. Te Bonnerville staat de straat weg over groote afstanden onder water. De straatweg en de spoorbaan van Gre noble naar Bourg is tengevolge van een grondverschuiving over een lengte van vijftig meter met een vier meter hooge puinlaag bedekt, waardoor elk verkeer onmogelijk is geworden. Zal itraki ook Franco hat sein tot den aanval geven 7 Maarschalk Göring/naakte Zon dagavond een vlucht boven Londen Opbrengst Rijksmiddelen over Augustus f 2,5 millioen lager Britsche bommen berokkenden schade in steden en dorpen De eerste groep kinderen uit de Oostmark in ons land terug DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. ||j .j Zonsondergang 17 Sept. 19 uur 50 min. Zonsopgang 18 Sept. 7 unr 20 min. 18 Sept. Maan op: 18,48 Maan ondec: 7,26 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 18 Sept. 3,53 16,00 9,04 21,31 Bff de vroeger geldende tydsaanwjzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. In Augustus hebben de Rijksmid- delen voorzoover de niet directe heffingen aangaat f34,8 millioen op geleverd, tegen f37,3 millioen verleden jaar. In de eerste acht maanden is de opbrengst f 284,5 millioen geweest, tegen f311,4 milloen in hetzelfde tijdsverloop vaD im i/ïw Met de doorbreking van de eerste En gelsche verdedigingslinie aan de Egyp tische grens bij Solloem is aan het Noord-Afrikaansche front de bewegings oorlog begonnen. De volgende stelling is de nog ster kere linie bij Sidi Barrani, welker centrum in Mersamatroe ligt en die zich ver in het binnenland uitstrekt tot bij de Oase Siwa. Thans zijn alle streken, die onder Britsche militair commando staan en aan de Italiaansche bezittingen in Afrika grenzen, met succes aangevallen Deze Engelsche verdedigingslinie be staat uit verscheidene forten, artillerie- en machinegeweerposten. De opereerende deelen van het Britsche leger in Egypte zijn vrijwel geheel gemotoriseerd en be schikken over kleine en beweeglijke pant serauto's. Pas bij Sidi Barrani bevindt zich nog een Engelsche verdedigingslinie Aan Engelsche zijde, meldt het D.N.B., strijden aan het Libysche front hoofd zakelijk Australische, Nieuw Zeelandsche en Indische troepen. De ruggegraat van het Engelsche leger vormen de In diërs, die het Engelsche opperbevel alleen reeds om klimatologische redenen thans in de eerste plaats in den strijd heeft geworpen. Het Giornale d'Italia schrijft, dat de Italiaansche troepen de onafhankelijkheid van Egypte geenszins wenschen aan te tasten. Italië wenscht Egypte slechts van de opgedrongen Britsche heerschap pij te bevrijden. Het wil in vreedzame en vruchtbare samenwerking met Egypte leven. Die politiek is in de vele jaren der Italiaansch-EgyptisGhe betrekkingen steeds weer tot uitdrukking gekomen, Het blad merkt verder op, dat de hou ding, die het Egyptische volk thans zal aannemen, niet zonder invloed op het lot van Egypte zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1