ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 OPGEH< Bekendmaking De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee 11.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V, de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14441 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. inzending tot 's morgens 10 uur WERKELIJKHEIDSZIN Ons volk verkeert in een tijd van po litieke onzekerheid en overgang; na de eerste maanden van verdooving en het zoeken van het evenwicht in het ge wone dagelijksche leven, worden opnieuw de groote vragen van de politieke toe komst van ons vaderland gesteld..... en nooaz&kelijk nevenverschijnsel, beginnen de politieke hartstochten weer te ont waken. Niet alleen dat de politieke strijd weer ontwaakt, ook straatbetoogingen en botsingen vinden plaats met vaak de ern stigste gevolgen. Het kan in deze dagen niet voldoende worden gezegd, dat ieder lid van ons volk op het oogenblik verantwoor delijkheid draagt. Ieder, die een daad doet, welke tot botsingen of openlijke moeilijkheden kan leiden, legt daarmede een groote verantwoordelijkheid op zijn schouders. Want niet alleen, dat hier mede menschenlevens gemoeid kunnen zijn, een dergelijk optreden dwingt de overheid tot krachtig ingrijpen om de orde te handhaven, hetgeen, indien deze verschijnselen zich herhalen, belangrijke politieke konsekwenties kan hebben. Intusschen mogen wij niet vergeten, dat een bijzonder gevaar op het oogen blik schuilt in de politieke ongeschoold heid van ons volk. Over het algemeen is ons volk groot gebracht in de kleine partij-politiek. Vandaar dat het thans de konsekwenties van den huidigen toe stand en van ondoordacht handelen op dit oogenblik niet kan doorzien. Het is ook uit dit 'oogpunt, het oog punt dus van noodzakelijke politieke opvoeding van ons volk, dat geen gelegenheid voorbij mag gegaan worden, om duidelijk te maken hoe de toestand waarin ons volk verkeert, werkelijk is. Indien men ons vraagt, opife Neder landerschap bewuster te beteven dan tot dusver, dan stelt men 'n eisch, die voor de toekomst noodzakelijk is. De n a- tuurlSjike eenheid, welke ons voilk in zoo) hooge mate bezit, brengt het gevaar mee van te zwakke bewust wording van dezen neëelen samqnihang. En ook is de vraag te stellen, of hef niet mondig 4s, ons daadwerkel'ijkl-aan- wezig gemeenschapsleven, te veredelen. Waarmee wij! bedoelen, dat de natuur lijke volkseenheid in de toekomst, gelijk thans in de dagen der bezetting, ee(n Wewust-beleefde volkseenheid worde. Er is te weinig de aandacht gevestigd op het feit, dat de sterke versplintering welke wijl in ans poflittek teven hébben aanschouwd, dikwijls meer een gevolg was van politiek dilettantisme dan van innerlijke verscheurdheid. Ondanks alle sectarische verschrikkingen is er veel vruchtbare samenwerking geweest tus- schen vertegenwoordigers van verschillen, de levensinzichten. En de eigenlijke oor. zaak der beruchte drie en vijiftig lij1 sten ligt minder in de veelheid van staatkundige inzichten dan wel ifni het feit, dat de Nederlander altijd opnieuw behoefte had, buiten de politiek om, be. langenquaesties op te bliazem tot partijf- schappen. En deze belangengroepen von den nog altijd aanhang, omdat Zijl zulke eenvoudige voorstellingen gaven. Overi gens is daaraan door het Parlement al lang een einde gemaakt. Wij moeten er echter voor oppassen, dat men thans niet van het eene euvel in het andere vervalt. Een kunstmatige eenheid, waarbij men het volk onmondig wil verklaren en 't zijn controle op het bewind wil ontnemen, kan geen ander gevolg hebben dan dat die eenheid niet wordt bereikt. De Nederlandsche eenheid is, juist wijl zij op den bodem der volks ziel aanwezig is, een eenheid van samengroeien, niet van samendwin- gen. Men kan geen volk, en zeker niet het onze, tot samenwerking brengen, bui ten zijn aard. Éérst de volksaard besef fen en van dien volksaard uit de een heid bewust maken, dat is de taak van hem, die ons volk wil redden en be vestigen! In de nabijheid van de Fiatfiabrieken bijl Mirafiori (Italië) is ©en Engellsch© vliegtuigbom omtpltoft, toen pogingen in het werk werden gesteld het gevaarlijke projectiel dat bij de jongste Engellsche aanvallen was uitgeworpen, onschadelijk te maken. Vier soldaten en een burger werden hierbij1 gedood, een andere sol daat werd doodelijk en eenige andtere personen werden lichter gewond. JEAN BOROTRA, de nieuwe leider van de lichamelijke op voeding in Frankrijk heeft in een radiioj- rede de Fransche bevolking (Opgewekt haar passieve houding tegenover de sport te laten varen en actief deel te nemieni aan de beweging voor lucht, zon en lichamelijke ontwikkeling. Het is geenszins de bedoeling, aldus Borotra, om aan het lichaam ieen over wicht boven den geest te geven, maar men streeft naar een harmonische ver houding tussehen lichaam en geest. Aan de lichamelijke opvoeding wordt van nu af aan in de scholen een grootere plaats ingeruimd dan voorheen. De opvoeding taoet zich richten op de vorming van den geest, de versterking van het lichaam en die scholing van het karakter. Duitsch weermachtsbericht Londen en Liverpool bestookt Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Een duikboot heeft zes gewapende vij andelijke koopvaardijschepen met 37.600 br. ton tot zinken gebracht, waaronder een schip van 7000 br. ton, waarvan reeds melding gemaakt is. Aan de Britsche vliegtuigen, die des nachts Noord- en West-Duitschland zijn binnengevlogen, gelukte het niet hun doe len te bereiken. Enkele bommen, welke op woonwijken en op een dorp werden uitgeworpen, richtten slechts geringe schade aan. Bij de eigen gewapende verkennings vluchten boven Zuid-Engeland werden bommen op fabrieken in Londen, Bex- hill, Brighton, Banbury en andere plaat sen geworpen. Ten Zuid-Westen van jiet eiland Man gelukte het een koopvaardij schip van 8000 br. ton ernstig te be schadigen. In den nacht van 12 op 13 September bestookten gevechtsvliegtuigen de havens en dokken van Londen en Liverpool op nieuw met bommen en verwekten nieuwe branden en ontploffingen. Britsóke havens werden wederom door mijnen afgesloten. Een vijandelijk vliegtuig werd neerge schoten; een eigen toestel wordt ver mist. In den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 September probeerden lichte vijandelijke zeestrijdkrachten de haven van Boulogne te beschieten. De tegen stander werd, zonder eenige schade te hebben aangericht, door het vuur van onze kustbatterijen verdreven. Italiaansch weermachtsbericht Actie aan de Egyptische kufj In het 98ste weermachtbericht, dat gis teren te Rome gepubliceerd werd, wordt om. het volgende medegedeeld: In Noord-Afrika zette onze luchtmacht overdag en 's nachts haar actie voort tegen de vijandelijke stellingen, concen traties van gemotoriseerde voertuigen en andere militaire objecten aan de Egyp tische kust. Een benzine-depöt werd in brand gestoken. Verscheiden gepantserde en bewapende vrachtauto's werden aan gevallen en onbruikbaar gemaakt. Een Italiaansche onderzeeër is op zijn basis teruggekeerd, na op den Atlan- tischen Oceaan 18.000 ton Engelsche scheepsruimte tot zinken gebracht te hebben. In Oost-Afrika vielen onze vliegtuig formaties met succes in de omgeving van den Soedan een kamp en een leger plaats aan en in het gebied El Katule (Kenya) vijandelijke autocolonnes van twintig voertuigen. Invallen van vijandelijke'vliegtuigen ge schiedden te Massaoea, dat viermaal ge- De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend 1. dat de tot na toe gevolgde gedragslijn inzake het afgeven van wAusweise" voor het verlaten en betreden van Sohoawen en Daiveland met ingang van heden ver vallen is; 2. dat hiervoor de navolgende regeling in de plaats komt: a. Zij, die in een der gemeenten van Schouwen en Daiveland woonaohtig zijn, moeten, indien sij de veeren paseeeren en (of) de provincie verlaten willen, in het bezit zijn van een bewijs van insohrij ving in hun gemeente, waarop vermeld staat het doel van de reis, welk stak onder teekend moet zijn door den Burgemeester van hun gemeente van inwoning. b. Zij, die vanuit een der andere pro vincies van Nederland naar Behouwen en Duiveland reizen, moeten in het bezit zijn van een soortgelijk bewijs met verklaring, afgegeven door den Burgemeester van hun woonplaats. c. Deze bewijzen en verklaringen mogen alleen worden afgegeven voor reizen met zaktlffke aoeleinden, doch niet voor vacantie-doeleinden of voor familiebezoek. d. Deze stukken behoeven niet meer geteekend te worden door den Ortskom- mandant van Behouwen en Duiveland. e. Hiermede zijn de tot nu toe uitge geven n Ausweise" komen te vervallen. Zierikzee, 14 September 1940. De Burgemeester van Zierikzee, (get.) bCHUUKtfÊQUE BüElJE Deze bekendmaking geldt evenzeer voor de andere gemeenten, welke gelegen zyn op Behouwen en Duiveland bombardeerd werd, te Assab waar een hospitaal verwoest werd en woningen in het centrum, waarbij zes personen gedooa en enkele Italianen en Inheem- schen gewond werdenalsmede te As mara en te Goera, waar beperkte schade aangericht werd. De vliegvelden te Dzzjimma en Tsjatsjaman werden even eens gebombardeerd, met als gevolg eenige schade en negen gewonden. MILITAIRE DOELEN IN LONDEN Teneinde zich een denkbeeld te vormen van de doelen, waarop zich de aanvallen van Duitsche vliegers in Londen richten en de ligging daarvan middenin de stad, laten wij daarvan een kort over zicht volgen. Uit de statistieken blijkt, dat Londen in het laatste jaar vóór den oorlog 31.249.000 ton invoerde en dat de uit voer 31.396.000 ton bedroeg. Londen was derhalve destijds de grootste overladings haven der wereld. Het laden, lossen en opslaan van dergelijke reusachtige hoe- veetheden goederen vereischt natuurlijk omvangrijke haveninstallaties, loodsen enz. In de meeste andere havensteden be vinden deze zich in een bepaald deel van de stad; doch dit is in Londen niet het geval. Als gevolg van het feit, dat de Theems zich dwars door de stad slin gert, bevindt de havenwijk zich in het hartje van de stad, tot aan de Tower en de London Bridge. De havenwerken van ouden datum hebben een lengte van 11 kilometer; daarbij sluiten zich de ha vens en dokken van meer recenten datum aan, die zich uitstrekken tot Gravesend en Tilbury, aan de monding van de Theems. Dit alles vormt een geweldig complex; en hierop zijn in de eerste plaats de bommen der Duitsche vliegers gemunt, daar dit de gevoeligste plek van Lon den en in zekeren zin van geheel Enge land is. Ten Oosten van de Tower be vinden zich, op den Noordelijken oever van de Theems, de oudste havens en kaden, met loodsen en pakhuizen. Dit zijn de Catherine Docks en de London Docks. Hier vindt men uitgestrekte op slagplaatsen voor wijn, rum, olie en koloniale producten. Havent, dokken en loodten Op den tegenoverliggenden, Zuidelijken oever liggen de Surry Commercial Docks, met 15 havens en een wateroppervlakte van 54 hectare. Deze dienen voornamelijk als opslagplaats voor hout, waarvan jaar lijks 1.5 millioen ton werd aangevoerd. Achter de Surry Docks maakt de Theems een groote bocht naar het Zuid-Oosten, zoodat een soort schiereiland is ont staan, dat den naam van Isle of Dogs draagt. Op deze landtong liggen de Mill- Docks, omringd door graanloodsen, als mede de West India Import and Export Docks, met talrijke loodsen voor verf hout, rum, bevroren vleesch, fruit en graan. Aan het einde van deze landtong liggen de sterk verouderde East India Docks. Een eind verder stroomafwaarts werden in 1880 twee nieuwe dokken ge opend, die voorzien zijn van de mo dernste havenoutillage. Dit zijn de Vic toria and Albert Docks en het King George Dock, met een gezamenlijk water oppervlak van1 100 hectare. Hier treft men droogdokken, tallooze electrische kranen en drijvende bokken, loodsen met koelinstallaties, elevators en graansilo's aan. De omliggende opslagruimte wordt in hoofdzaak ingenomen door tabak, graan, olie en vleesch. De havens, kaden, dokken en loodsen, afgewisseld door gasfabrieken en water torens, arsenalen en fabrieken, strekken zich aldus tot in onafzienbare verte langs beide oevers van de rivier uit in Oos telijke richting, tot aan de zeer moderne haveninrichtingen van Tilbury met het grootste Theems-droogdok op den Noordelijken oever en tot aan de dokken van Gravesend op den Zuidelijken oever. GAAT KONING GEORGE LONDEN VERLATEN Ook het diplomatieke corps zou vertrekken In diplomatieke kringen te Londen be vestigt men het gerucht dat de koning en het diplomatieke corps zich nog deze week naar een stad in het Noord-Westen van Engeland zouden begeven. Welinge lichte personen wisten mede te deelen, dat Glasgow deze stad zou zijn, omdat zij voor de Duitsche bommenwerpers be trekkelijk moeilijk te bereiken is. De in Londen geaccrediteerde diplomaten zou den reeds Maandagmiddag, na den twee den grooten luchtaanval, zich met een dergelijk voorstel tot de regeering ge wend Jiebben. De Engelsche regeering liet echter doorschemeren, 'flat een ver trek van het diplomatieke corps een bui tengewoon slechten indruk op de bevol king van Londen zou maken. Na de nieuwe aanvallen van Dinsdag en Woensdag heeft men in Britsche kringen blijkbaar ingezien, schrijft het D.N.B., dat het vertrek onvermijdelijk was en men heeft zich bereid verklaard, voor de .ambassade en gezantschappen een nieuw domicilie in een veilige streek aan te wijzen. Men zegt, dat de Britsche weermacht niet meer 8e verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van koning en diplomatieke corps op zich kon nemen In hofkringen deed het gerucht de ronde, dat de koning zich waarschijnlijk zou terugtrekken op Balmoral Castle in Schotland. Blijkbaar op instructie van het ministerie van voorlichting zwijgen de Londensche bladen volkomen over de ze plannen. DE GROOTE BRAND TE LONDEN IN 1666 Vlar-vijfde deal werd toen in de aich gelegd Wanneer men de berichten leest over de groote branden, die de bommen der Duitsche vliegers doen ontstaan in Lon den, wordt onwillekeurig herinnerd aan de branden, waardoor de stad in vroe ger eeuwen bij herhaling werd geteisterd. Reeds in de negende eeuw vinden wij opgeteekend, dat de stad in den loop van slechts enkele jaren vier maal ge heel afbrandde. Toen de stad voor de vijfde maal uit haar asch was herrezen vielen de Denen Engeland binnen en hielden Londen en het gebied rondom de stad lange jaren bezet. Toen dezen ein- delijk tegen het einde van de negende eeuw waren verdreven, togen de Lon- denaars met spoed aan het werk, om hun stad van torens en wallen te voorzien, teneinde een herhaling te voorkomen. Anderhalve eeuw later werd de Tower gebouwd. Een groot deel van de stad bestond evenwel uit 'houten huizen, die ernstig gevaar opleverden bij brand; en dit zou Londen dan ook noodlottig worden in later tijd, vooral, daar het zich enorm uitbreidde. Telde de stad op het eind van de 13e eeuw ongeveer 40.000 in woners, in 1660 was hun aantal reeds gestegen tot een half millioen. Deze menschenmassa woonde dicht op een in het gebied rondom de Tower in .grootendeels uit hout opgetrokken huizen. Havent, dokken en loodten te Londen 't doelwit der Duitschers Bruggen en iluizmn in Belgiê en Frankrijk snel hertteld Breda, Helmond en Den Botch krijgen ruimere grenzen Bommen op V|ittingen veroor zaakten droeve ongelukken Na de pertberichten van 8.55 sluiten de omroepen DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 14 8ept, 19 nur 57 min. Zonsopgang 15 Sept. 7 unr 15 min. Maan op: Maan onder: 15 Sept. 17,40 4,16 16 Sept. 18,03 5,20 Volle Maan 15,01 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 15 Sept. 2,06 14,17 7,36 19,56 16 Sept. 2,44 14,53 8,08 20.29 Bfj de vroeger geldende tydeaanwflzing dient 1,40 uur te worden bffgevoegd. Niet alleen het brandgevaar was groot ook de hygiënische toestanden waren van dien aard, dat een epidemie er met groote snelheid om zich heen moest grij pen. Dit geschiedde dan ook in 1665, toen de pest in Londen uitbrak en in dat jaar 68.000 offers eischte. Alsof dit nog niet genoeg was, brak op 2 September van het jaar daarop, brand uit in een der houten huizen in het havenkwartier. Het bleek, bij het gebrekkige bluschmateriaal van dien tijd, onmogelijk het vuur te stuiten. Met razende snelheid joegen de vlam men door de stad, de eene wijk na de andere in de asch leggend. Binnen wei nige uren was de stad voor vier vijfden ten offer gevallen aan den niets ontzien- den vijand. Niet minder dan 13.000 hui zen brandden tot den grond toe af en duizenden burgers vonden den dood in de vlammen. Doch binnen betrekkelijk korten tijd herstelde Londen zich van de ontzettende catastrophe en groeide uit tot de millioenenstad aan de Theems, welke thans bloot staat aan de bom bardementen van de Duitsche luchtmacht ONDERWIJS Da N.S.B. an bat onderwijl Het weekblad „Volk en Vaderland" deelt mede, dat in de maanden Juli en Augustus een onderwijscommissie uit de N.S.B. werkzaam is geweest en de uit komsten van haar werk heeft neerge legd in een rapport, dat bereids onder de aandacht der onderwijs-autoriteiten is gebracht. Voor het onderwijs in al zijn geledingen wil men de doorvoering van de staatsschool om het benoemingsrecht tot den staat te trekken. Het „D. v. Z." merkt naar aanleiding daarvan op, dat dit niets meer of min der beteekent, dan een ernstige aanslag op het bijzonder onderwijs. Wanneer het rapport het standpunt van de N.S.B. zou gaan weergeven, dan moet vastgesteld worden, dat dit in tegenspraak is met de verklaringen van den leider van de N.S.B., ir. Mussert, die niet eenmaal, maar, herhaaldelijk heeft verklaard, voor het behoud van het bijzonder onderwijs te zijn. l Dag- en avond-nijvarheidsicholen Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zijn de maatregelen tot ver mindering van het aantal lesuren op de dag- en avondnijverheidsscholen, bedoeld in een drietal circulaires, d.d. 26 Juni en twee van 23 Juli, thans weer ingetrok ken, zoodat de lesroosters van deze 'beide scholen onveranderd blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1