NIEUWSBODE WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 De Kern ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland 110.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14438 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. 31) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesje*" 60 cent. Inzending tot morgens 10 uur VOLKSEENHEID De verklaring, dat we leven in een revolutionnairen tijd, moest zulk een ge meenplaats zijn, dat men zich belachelijk zou maken door haar thans nog neer te schrijven. Helaas echter is dat niet het geval. Het besef, dat we staan voor een hermunting van waarden, welke in strekking en omvang, die der groote Fransche omwenteling van 1789 verre overtreft, leeft in te weinige lagen van de bevolking. En toch moest dat besef algemeen zijn, gelet op hetgeen hier op het spel staat, namelijk ona volksbestaan. Wanneer wij de twintigste eeuw ken merken als die der contra-renaissance, bedoelen wij daarmede geenszins-, een blaam te werpen op het tijdperk, dat met de renaissance een oorsprong nam. Zeker in den aanvang onder scheidde het zich door een ontplooiing van de menschelijke persoonlijkheid, welke alom ook in ons vaderland een periode van rijkdom in velerlei1 opzicht inleidde. Tevens echter werd alstoen gebroken met een cultuur, welke vóór haar verval uitmuntte door een machtige harmonie. Daarvan getuigen nog de in dien tijdkring gestichte kathedralen, mo numentale verheerlijking van den geest eener samenleving in den werkelijken zin des woords. Er was immers een maat schappij, welker leden, in standen ver- eenigd, met elkander werkten. Indivi du en gemeenschap stonden tot elkaar in een betrekking, die elk van beiden recht deed. De renaissance nu heeft, mede onder den druk van zich allengs openbarende economische factoren, geleid tot het individualistische stelsel, dat met de Fransche revolutie verdere groei kracht verkreeg en het pleit steeds meer ten gunste van het individu, al minder ten prof ij te van de gemeenschap be slechtte. Het verkeer onder de Wester- sche menschheid ging zich kenmerken door een leven naast, door een staan tegenover elkander. Dit nu is de beteekenis van dezen tijd, dat het maatschappelijk systeem, hetwelk uit de renaissance zijn oorsprong nam, en dat een contra-renaissance zich voltrekt. Dit verschijnsel is algemeen Europeesch. En het is onafwendbaar. Ziet, hoe de nieuwe gedachten staan te worden verwezenlijkt zelfs dm een land als Frankrijk, op het continent van Europa eens het hechtste bolwerk voor de beginselen van 1789. Op een tweetal trekken in de. nieuwe revolutie zij de aandacht gevestigd. Zoo worde ten eerste vermeld haar anti- individualistisch karakter. Beoogd toch wordt, aan de gemeenschap te hergeven rechten, haar onttrokken door een lang zamerhand ten top gevoerd individua lisme. Voorts is zij antirkapitalistisch, in zooverre ze er naar streeft, het primaat van den arbeid te stellen in de plaats van dat van het kapitaal. Geruoimen tijd leefde ten onzent reeds het besef, dat doorwerking van die be ginselen eenmaal ook hier te lande niet zou kunnen uitblijven. De staatslieden van voorheen waren echter vrijwel allen van meeniing, dat invoering er van zich langs evolutionnairen weg zou voltrekken. Bereidheid tot aanvaarding was er on getwijfeld, zelfs dn breeder kring dan veelal gedacht wordt. De ontwikkeling nu heeft een gansch anderen loop ge had. j Het staat nu wel vast dat, indien wij zeiven het hervormingsproces niet met kracht aanvatten, anderen het zuilen doen. Ook daarom ds lijdelijkheid tegenover het revolutiomnaiT gebeuren principieel af te keuren. Wij durven zelfs dn twijfel trekken, of de vrijheid, ons in uitzicht gesteld, ons ooit zal ge worden, zoo wij er niet in slagen ons volk nieuw op te bouwen. Ons volks bestaan staat hier op het spel. Het is dus plicht, de nieuwe gedach ten dn ons volksleven te verwezenlijken. Zulks nu geschiede op zoodanige wijze, dat behouden blijve het volkseigene, op dat op volksvernieuwing, nimmer -ver nietiging volge. Eigen vorm zullen wij aan het nieuwe moeten geven, zoodat onze Christelijke en nationale traditiën van geestelijke vrijheid en verdraagzaam heid ongerept blijven en volksinvloed op het publieke erf in welken vorm dan ook worde gehandhaafd. DE BOMAANVALLEN OP LONDEN ontwrichten de bedrijven Groote branden aan de havent In de meeste Londensche bedrijven is het werk als gevolg van de bomaan vallen neergelegd, schrijft een Zweed- sche journalist aan „Göteborgs Morgen- post". Van officieele zijde is medege deeld, dat de havens in de buurt van de monding van de Theems geheel zijn vernield en dat alle pogingen om de vuurhaarden te blusschen, moesten wor den opgegeven. Men beperkt zich er toe, de modern ste installaties te redden, die gelegen zijn op den Noordelijken oever van de Theems. Bijzondere pogingen worden 'in het werk gesteld om de groote voorraden goederen bij de Victoria en Alberthavens in veiligheid te brengen. Hier bevinden zich n.l. groote graanpakhuizen, waar van echter de installaties geheel ver nield zijn. Verscheidene straten bij deze havens staan in vlammen en ook hier staan geweldige magazijnen in brand, waarin anders voor het levensonderhoud noodza9kelijke goederen liggen opgesta peld. Een groot aantal vrijwilligers pro beert hier te redden wat er te redden valt. Dichtbii de Westindië-havens woe den, naar de correspondent verder -meldt, geweldige vuurhaarden. Het effect der explosies Met onverminderde kracht, zoo heet het dn een correspondentie van „Stock- holrnis Tidningen" uit Londen, wordt de strijd om Londen voortgezet. De gewel dige branden hebben de donkerste uren van den nacht van Zondag op Maandag in daglicht veranderd. De eene brand volgde op de andere. De 'Londenaars beleefden de geweldigste explosies, die ooit iin een oorlog voorgekomen zijn. De aarde en de lucht beefden kilome ters in den omtrek, toen groote bom men insloegen. De uitwerking der groote bommen, die nu nacht in, nacht uit op Londen geworpen worden, is fantastisch. Het effect der explosies is enorm. De bevolking van Londen buigt haar rug van angst voor de eeuwige aanvalsgol ven. De branden in de nabijheid van de havens woedden nog altijd, toen ik gelegenheid kreeg om de haveninstalla ties te bezichtigen, waar ook de petro- leumreservodrs nog altijd haar vettige rooksluiiers verbreiden. Daar stonden vol komen verwoeste tankauto's en op de kaden hingen totaal verbogen, onnatuur lijk verwrongen kranen. Aan de kaden lagen vaartuigen met zware slagzij na den brand. N'euwe Juchtaanva' Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen hebben op 10 September en in den nacht van '10 op 11 September wederom een reeks militaire en voor den oorlog be langrijke doelen in Engeland aangevallen. Het zwaartepunt lag daarbij op Lon den, waar industriecentra en militair be langrijke installaties met succes werden bestookt met bommen. Op 10 September werd in de Britsche hoofdstad reeds voor 22 uur zes malen luchtalarm ge maakt, dat wil zeggen, nog voor de Duitsche nachtelijke aanvallen volledig begonnen. In den loop van den dag werden voorts uitgebreide verkennings vluchten ondernomen, die waardevolle gegevens opleverden over de tot dus verre bereikte effecten en over nieuwe aanvalsdoelen. ITAL. WEERMACHTBERICHT Bommen op Jaffa en Port Soedan Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte gisteren bekend: In het Oostelijke bekken van de Mid- deLlasndsche Zee heeft ons bijzonder ac tieve luchtwapen hevige bomaanvallen op Jaffa in Palestina en op de spoorlijn Alexandria—Marsa Matroeh ondernomen. Bij het eerste optreden werden de ha- werken en belangrijke pakhuizen getrof fen en hevige schade toegebracht. Een spoorlijn kreeg een voltreffer en vloog in de lucht. In Noord-Afrika werden bovendien vij andelijke tentenkampen en colonnes vracht auto's door het luchtwapen aangevallen en beschoten. Vooral bij Birscheferzen heeft de vijand zware verliezen geleden. Het vijandelijke luchtwapen ondernam eenige aanvallen op plaatsen in Cyre- naica, waarbij in totaal één man ge dood en vier gewond werden. Er werd onbeteekenende materieele schade aange richt. In Oost-Afrika deed ons luchtwapen een aanval op de vliegtuigbasis van Port- Soedan, waarbij verscheidene vliegtuigen op den beganen grond getroffen en branden veroorzaakt werden. Ondanks den aanval van de vijandelijke jagers zijn al onze vliegtuigen, na een vijandelijk toestel te hebben neergehaald, op hun bases teruggekeerd. In Kenya werden eenige opslagplaat sen en kampen door ons luchtwapen in Bura aan de Tana-rivier met duidelijk waar te nemen resultaten en zonder eigen verliezen Te Agram zfijln Iblji ©en huiszoeking bij ©en grossier in granen vijftig wagons gehamsterd mieel en Ibij! een vlleeschfa- briek in ©en voorstad van Belgrado ze ventien Wagons vet gevonden. De eige naars van deze hoeveelheden levensmid delen hadden meeÜ en vet achtergehou den in de hoolp op verdere prijsstijging. Bij decreet van den staatsleider ge neraal Antonescu is de door ex-koning Carol opgerichte „partij! der natie" ont bonden verklaard. Het ottitbindilnigslbteslliuit gelde ook voor de onderorganisaties der partij, in het bijzonder voor de zoog©- J naamde National© Garde die de laatste maanden in de provincie Imevenregeerin- gen hadden gevormd. j Om dat alles te verwezenlijken is al- lereerst noodig volkséénheid. Slechts dèn zullen wij in staat zijn, een zoo on zegbaar zware taak, als thans wacht, te vervullen. f Het Duitsche Weermachtbericht Britiche bommen op Duitsche steden Fransche kust beschoten Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Britsche vliegtuigen hebben ook in den afgeloopen nacht in Noord-Duitschland bommen geworpen op plaatsen, die ver van elk militair doel gelegen zijn. In de omgeving van Berlijn alsmede in andere steden werden afzonderlijke woonhuizen meer of minder zwaar beschadigd. Duitsche gevechts- en jachtformaties hebben haar aanrollende vergeldingsaan- vallen tegen voor den oorlog belangrijke doelen der Britsche hoofdstad verder voortgezet. Voor zoover de toestand van het weer het toeliet, werden haven- en dokwerken, gasfabrieken, waterwerken en electriciteitsinstallaties, alsmede pakhui zen en groote olieopslagplaatsen met bommen van zwaar kaliber bestookt. Op verren afstand zichtbare branden wezen onzen vliegerformaties den weg. Verdere luchtaanvallen troffen eenige ha venwerken aan de Westkust van Enge land en aan de Oostkust van Schotland. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren 44 vliegtuigen. 21 eigen toestellen worden vermist. In mistig weer naderden in den nacht van 9 op 10 September eenige lichte vijandelijke oorlogsvaartuigen de Fran sche kust en vuurden lukraak verschei den salvo's af, die in het achterland insloegen zonder schade aan te richten. De vijand werd door het vuur van onze marine-artillerie verdreven. Een onderzeeboot heeft op ©en tocht in totaal zes gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met 40.250 br. t. tot zinken gebracht. Een ander schip werd beschadigd. Een andere onderzeeboot heeft verscheidene bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 15.500 br. t. vernietigd. Een Duitsche hulpkruiser heeft een neu traal schip in het gebied rondom de Britsche eilanden, dat door Duitschland tot gesloten gebied voor de scheepvaart is verklaard, opgebracht. EEN NIEUW ENGELSCH STRIJDMIDDEL Brand veroorzakende calluJoidplaalja» Van bevoegde zijde zijn mededeelingen gedaan over een bijzonder afschuwwek kend en gemeen strijdmiddel van het Britsche luchtwapen. Sedert 11 Augustus werden eerst enkele en daarna in groo te hoeveelheden zoogenaamde brand plaatjes door de Engelsche vliegers op hun nachtelijke, tochten boven Duitsch land over een groote uitgestrektheid van het land uitgeworpen. Deze plaatjes zijn gemaakt van celluloid, zijn ongeveer vijf bij vijf centimeter groot en vertoonen in het midden een gat, waarin zich een in brandwatten verpakte brandpil bevindt. De plaatjes vlogen door de Inwerking van de zuurstof in de lucht, nu en dan door de inwerking der zonnestralen in brand, waardoor een meter hooge steekvlam ontstond, waardoor alles in brand moest geraken wat in de buurt lag. Het is onnoodig te zeggen, aldus wordt in de mededeeling gezegd, dat deze brandplaatjes totaal ongeschikt ziinvoor het beschadigen van militaire doelwit ten. In geen enkel geval is dan ook ge tracht hiermede een militaire installatie in brand te steken. Het doel van dit strijdmiddel was klaarblijkelijk, die ob jecten te vernietigen, waardoor de Royal Air Force geen groot aantal brandbom men wilde gebruiken, zooals b.v. boeren woningen, schuren, rijpe akkers, bosschen enz. Deze plaatjes zijn meermalen in buitengewoon groote aantallen geworpen. Door alle ter beschikking staande or ganisaties in het geweer te roepen, werd het gevaar, dat deze brandplaatjes op leverden, bezworen. Desondanks zijn en kele boerenhofsteden, graanmijten, schu ren, eenig bosch en stukken heide aan dit strijdmiddel ten offer gevallen. Voor namelijk liepen personen brandwonden op, die dit strijdmiddel argeloos op raapten of in den zak staken, waar het onverwachts ontbrandde. Wanneer thans, zoo wordt ten slotte in de mededeeling van bevoegde zijde gezegd, na zooveel afgewezen vredesaan- biedingen en zooveel in den wind ge slagen waarschuwingen, Duitsche bom men militaire objecten in Londen treffen, dan zijn deze bommen tevens de vergel ding voor deze onwaardige Britsche strijd- methode. J T IJ DENiEUWE AMERIKAANSCHE VLOOTSTEUNPUNTEN New Foundland De Bermudas Bahama Jamaica De Amerikaansche staatssecretaris, Huil, heeft Maandag geweigerd een ophelde ring te geven ten aanzien van zijn ver klaring van de vorige week volgens wel ke de nieuwe vlootsteunpunten ook ter beschikking zouden staan van de Zuid- Amerikaansche republieken. Hij wees er op, dat deze verklaring voor zichzelf spreekt en ontweek verder alle vragen over het ter beschikking stellen van Zuid-Amerikaansche steunpunten voor vloot- en luchtwapen der Ver. Staten. Wat zijn die vlootsteunpunten en waar bevinden ze zich? Om te beginnen: NEW FOUNDLAND, dat in hetNoor- den van Amerika ligt, ten Oosten van Labrador. Dit eiland is bijna 4 maal zoo groot als België. Het is evenwel zeer dun bevolkt. Dit is grootendeels een ge volg van het ruwe klimaat. De rots kusten rijzen steil uit zee omhoog en worden doorsneden door bochten en in hammen. Newfoundland telt verscheidene goede havens, die echter hoofdzakelijk voor visscherijdoeleinden dienen. De om geving van het eiland behoort tot de rijkste visscherijgebieden ter wereld. Het land op zichzelf is echter woest en een zaam; de geheele bevolking telt nauwe lijks 250.000 zielen. Landbouw wordt er slechts in zeer beperkte mate beoefend, evenals de mijnbouw, hoewel het land rijk is aan bodemschatten. De groep der BERMUDAS, welke uit 860 eilanden bestaat, ligt aan de oude door de zeilschepen gevolgde zee route tusschen Europa en West-lndië, in den Atlantischen Oceaan, op een af stand van 1000 kilometer van Kaap Hat- teras. De bodem is sterk vulkanisch. Van de 860 eilanden en eilandjes zijn er slechts 20 bewoond. De bevolking be oefent den land- en tuinbouw; Amerika is de voornaamste afnemer van groen ten en fruit. De geheele bevolking be staat uit 30.000 zielen, voor de helft Europeanen. De Bermudas vormen een belangrijke aanwinst voor de V.S., daar hier door de Engelschen uitgestrekte ver dedigingswerken zijn aangelegd. Van groote beteekenis zijn ook de B A H A M A-EIL A N D E N, die een leng te van 1100 kilometer beslaan en zich uit strekken van Florida over Cuba tot aan Haiti. Deze groep bestaat uit een groot aantal kleinere en grootere eilanden, waarvan er ongeveer 30 bewoond zijn. Zij zijn omringd door zandbanken, koraalrif fen en ondiepten, welke de scheepvaart zeer bemoeilijken. Buitendien liggen de eilanden op den weg, dien de cyclonen en hurricanes nemen, welke van eind Aug. tot begin October groote verwoestingen aanrichten. Vooral de tuinbouw werpt rijke vruchten af; de export naar Amerika bestaat dan ook hoofdzakelijk uit fruit en amdappelen. De bevolking bestaat voor Da luchtaanvallen op Londen ontwrichten de bedrijven De beteekenis der door Amerika overgenomen vlootsteunpunten Het verkeersvraagstuk eischt op lossing in juridisch opzicht Puin uit de binnenstad van Rot terdam bijna verwijderd Het verkeer tijdens de verduis tering dezen winter DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 11 Sept. 20 uur 3 min. Zonsopgang 12 Sept. 7 uur10 min. Maan op: Maan onder: 12 Sept. 16,21 1,04 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 12 Sept. 11,43 5,00 17,42 B§ de vroeger geldende tydeaanwyzing dient 1,40 uur te worden bjjgevoegd. het grootste deel uit nakomelingen van in vroeger eeuwen hier ingevoerde ne gerslaven. "tiedureïide de drooglegging in Amerika werd hier een levendige sluik handel in alcoholische dranken gedreven. Het aantal inwoners van de gezamenlijke eilanden bedraagt ongeveer 55.000. Van alle Engelsche gebieden in West- lndië is het eiland JAMAICA ontegen zeggelijk het voornaamste. Het ligt ten Zuiden van Cuba en ten Westen van Haiti. De bevolking van 90.000 zielen be staat voor drie kwart uit negers; er zijn slechts ongeveer 1500 blanken op het 12,000 vierkante km. groote eiland. Er wordt voornamelijk koffie, suikerriet en fruit verbouwd. De uitvoer omvat de reeds genoemde producten, specerijen, hout, cacao en rum; deze laatste vormt den roem van het eiland. Voor Engeland beduidt Jamaica een sleutelstelling in West-lndië. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vijf jongens gewond Te Kuyk (N.B.) begingen vijf jon gens van 2 tot 15 jaar de onvoorzich tigheid een metalen buisje dat zij in de omgeving van een voormalige op slagplaats van munitie hadden opgeraapt, te gaan demonteeren. Nauwelijks hadden zij het voorwerp aangeraakt, of een hef tige ontploffing weerklonk. Alle jongens werden aan gelaat en oogen getroffen. Twee bekwamen vrij ernstig letsel aan het gelaat, drie anderen werden ernstig aan de oogen gekwetst. Hun toestand werd zoo ernstig geacht dat zij onmid dellijk naar een oogheelkundige inrich ting moesten worden vervoerd. Twee van hen zullen het licht hunner oogen moeten missen. Hun toestand is zorgwekkend. Georganiseerde rijwieldievmn De politie te A1 p h e n a. d. R ij n heeft de hand weten te leggen op drie rij- wieküeven die reeds geruknen tijd de Rijnstreek onveilig maakten. De hoofd dader, de 38-jarige losse werkman P. A. van B., die reeds eenige vonnissen wegens diefstal achter den rug heeft, werd den laatsten tijd door het bur gerlijk armbestuur gesteund, omdat hij z.g. geen inkomsten genoot. Thans is echter gebleken dat de man een flinken duit „verdiende" door anderen aan te zetten tot rijwieldiefstallen, waarvoor zij een kleine vergoeding kregen. Er werd niet alleen in deze gemeente, maar ook in andere plaatsen in de Rijnstreek rij wielen ontvreemd, zelfs te Leiden, dat een zeer gunstig operatieterrein bleek. Ten huize van v. B., die de gestolen karretjes zelf demonteerde, vond de po litie een groote sorteering onderdeelen die alle van ontvreemde rijwielen af komstig bleken. Hij hield er een com plete boekhouding op na, waarin hij alle bijzonderheden met betrekking tot de diefstallen noteerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1