I STRIJD EN OVERWINNING RADIO-PROGRAMMA Woensdag 11 September JAARSVELD 414,4 M. KRO-uitzending. 8 nieuwsberichten ANP 8,15 Wij beginnen de dag; 8,30 gram.; 10 VPRO: morgenwijding; 10,15 gram.; 11,30 godsdienstig halfuur; 12 berichten; 12,05 gram.; 12,15 Rococo-octet; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1,15 Musiquette; 2 vrouwenuurtje; 3 KRO-Melodisten4,30 kinderuurtje; 5,15 nieuws- en economische berichten ANP; 5,30 gram.; 5,45 KRO-Nachtegaaltjes6,05 j gram.; 6,15 KRO-orkest; 7 vragen van den dag (ANP); 7,15 berichten; 7,20 KRO- j orkest; 7,45 „Bescherming van het Ne- derlandsche Handelsmerk"; 8 nieuwsbe richten ANP; 8,15 KRO-orkest; 9,30gram.; 9,40 „Uitingen van Nationale cultuur',; 9,55 gemengd koor; 10,10 Wij sluiten de dag; 10,15—10,30 nieuwsberichten ANP. KOOTWIJK 1876 M. AVRO-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7,15 berichten Engelsch; 8 nieuwsberich ten ANP, gram.; 9 Concertgebouw-orkest; 10 morgenwijding; 10,15 orgelspel (gr. pl.)10,30 AVRO-Amusementsorkest; 11,15 berichten Engelsch; 11,30 omroeporkest; 12,30 berichten Duitsch; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP; 1 Sylvestre- trio; 1,45 gram.; 2 berichten Duitsch; 2,15 gram.; 3,10 zang en piano; 3,30 be richten Engelsch; 3,45 gram.; 3,50 trom pet en orgel; 4,15 De Romancers; 5 be richten Duitsch; 5,15 nieuws- en econo mische berichten ANP; 5,30 Omroepor kest; 6,15 berichten Engelsch; 6,30 On derwijsfonds voor de scheepvaar; 7 vra gen van den dag ANP; 7,15 AVRO-Amu sementsorkest; 8 berichten Duitsch; 8,15 nieuwsberichten ANP; 8,30 ber. Engelsch; 8,45 fluit en piano; 9,15 ber. Engelsch; 9,30 gram.; 10 berichten Duitsch; 10,15 nieuwsberichten ANP10,30—10,45 be richten Engelsch, sluiting; 11,15—11,30, 0,15—0,30 en 1,15—1,30 berichten Engelsch DE AFRIKAANSCHE OORLOG Italië hakt zich een koloniaal gebied in Afrika uit Het onder opperbevel van den vice koning van Ethiopië, den hertog van Aosta opereerende, Italiaansche Koloni ale leger heeft thans, onmiddellijk na de verovering van Britsch Somaliland een nieuwe opmarsch ingezet in Zuid Oostelijke richting. De in den sector tus- schen Moyale, Dolo en Daba in de En- gelsche kroonkolonie Kenia binnenge drongen Italiaansche legerafdeelingen heb ben, zooals uit de jongste legerberichten is gebleken, een bres geslagen in het Engelsche koloniale rijk, voorzoover het Oost Afrika betreft, die steeds grooter wordt en bezetten'onlangs de belangrijke stad Boena. De Italiaansche opmarsch aan de grens tusschen Ethiopië en Kenia be gon reeds in den aanvang van Juli met het bezetten van de door de Engelschen in een versterkte plaats omgebouwde stad Moyale. Reeds kort daarna meldde het Italiaan sche legerbericht de bezetting van het geheele gebied tusschen Moyale, Dobo en Daba, dat met een diepte van vijftig kilometer als een scherpe wig naar het Noord Oosten gericht gedreven was in de grenszone tusschen Abessinië en Ita- liaansch Somaliland. De spoedig daarna ingezette offensieven tegen Britsch So maliland brachten de operaties van de Italiaansche troepen in Kenia tijdelijk tot staan. Thans is de opmarsch van de Italiaansche troepen van de veroverde positie Moyale uit opnieuw begonnen, ditmaal in Zuid Westelijke richting. Het is de eerste maal in de koloniale ZÖS z£3 cSS S3S E5S röS SS zs5 Het geheim van een gelukkig leven schuilt in veel verstaan, veel waardeeren, mede-leven, medelijden, mede vroolijk zijn, doordrongen, zacht oordeelen en veel vergeven. geschiedenis van Oost Afrika, dat de Britsche kroonkolonie Kenia door vijan delijke troepen wordt bedreigd. Kenia neemt in de structuur van het koloniale Britsch: gebied, dat zich uitstrekt van de Middellandsche Zee tot Zuid Afrika, een zeer belangrijke plaats in. Gelegen midden in het hart van Afrika, vormt dit oudste protectoraat van Engeland de verbindende schakel tusschen Egypte, den Soedan en de zich van Kenia uit in Zuidelijke richting uitstrekkende Engel- gelsche koloniën Tanganjika, Oost- en Zuidelijk Rhodesië en de Unie van Zuid- Afrika. Alleen het bezit van Kenia waarborgt Groot Brittannië de strategisch zoowel als economisch voor de instandhouding van het Afrikaansche koloniale rijk, be langrijke, eerst in den Wereldoorlog ver worven verbindingslijn Cairo—Kaapstad. De Italiaansche opmarsch in Kenia is derhalve gericht tegen een buitengewoon kwetsbare ïplek van het Engelsche ge bied in Afrika. De kroonkolonie Kenia beslaat een oppervlakte van rond 582.000 vierkante kilometer, heeft een inwoner tal van 2,8 millioen en wordt bestuurd door een Gouverneur Generaal, die zijn zetel heeft in Nairobi, benoemd wordt door het Ministerie van Koloniën en di rect onder toezicht staat van de Engel sche regeering. DE JAPANNER WORDT SPARTAANSCH Terugkeer tot oud-Japanschen eenvoud Voor het dagelijksche leven van het Japansche volk kan die eerste September van. even diepen invloed fbQdjvejm als 1 September 1923, de dag van de grootö aardbeving, wegens de besluiten die in ieders leven ingrijpende Wijzigingen mloe- te brengen. Zoo mogen vóór vijf uur 's middags geen alcohoffihoudefnde dran ken meer geschonken wotrden ejm per sonen ondier de 21 jaar krijgen dainj zelfs niets. De rëgeering heeft den prijs van geestrijke dranken zoo sterk ver laagd dat verkoop ien bereiding eigen lijk niet meer l'qdnend zijln. Me)ni ver wacht op' dezen gro|nd dat over enkele weken, wanneer de voorraden zijln uit geput.. nieuwe gelijk bij! bier het gevat is slechts voor uitvoer worden aange legd. Tevens is den hotels en restaurants voorgeschreven de prijzen van de maal tijden binnen strakke greimzen te houden. Eén gerecht, onverschillig wat de be reiding gekost heeft, mag niet meer dan een jen kosten. Wie den maximumprij's heeft verteerd met vaste of vloeibare spijs moet ophouden, hoe hongerig hij misschien pfiolk nog zij. Voorts mogen theehuizen en soortge- gelijke ontspanningsliakalein slechts van vijf uur 's avonds tot elf uur 's nachts, geopend zijn. Jeugdige personen mogen geen 'enkel lokaal met dameslblediening. speelzalen 'enz. betreden. Die vrouwelijke bedienden in die lokalen dragefo voiortaan een- uniform, dat armen en schouders bedekt. Een nieuwe Wet zal de kroioln op' dit alles zetten do.or den verkoop1, van weel. dewaren te verbieden, zoioi verneemt de „Deutsche ALlgemeine Zeitung" uit Tokio. PARELS GERUILD VOOR OLIE Het Suezkanaal van de lucht Na het wegvallen van het grootste deel der Irakproductie is Engeland in het Nabije Oosten aangewezen op de petroleum, afkomstig van de Iran-Bah rein eilanden. Deze eilandengroep bestaat uit vijf groote en drie kleinere eilanden, die in totaal een opper vlakte, beslaan van 650 vierkante kilometer en bewoond wor den door ongeveer 120.000 menschen. De bevolking voorzag tot voor enkele jaren in haar onderhoud voornamelijk door het uitoefenen van de parelvisscherij. Daar na werd olie gevonden, waardoor de Bahrein Eilanden in minder dan geen tijd een der hoofdcentra werden van petroleumwinning. Het zijn hier echter niet in de eerste plaats Engelsche on dernemingen, maar bovenal een Ameri- kaansche, die met goedvinden van En geland, hier enorme hoeveelheden van den kostelijken vloeistof wint. Deze eilan dengroep is in politiek opzicht sterk om streden. De regeering van Iran ziet nog steeds niet van haar aanspraken op dit gebied af, integendeel. Reeds sedert meer dan tien jaar pro testeert de regeering van, Teheran bij elke zich voordoende gelegenheid zeer heftig tegen de Britsche souvereiniteit. De Engelschen echter hebben de strate gische beteekenis van deze eilanden reeds vroegtijdig gezien en met alle middelen geprobeerd er versterkingen aan te leg gen. Nu Bahrein een belangrijke olie basis is geworden in het Nabije Oosten, is Teheran natuurlijk meer dan ooit tevoren op zijn hoede. Bij deze ge- biedskwesties herleidt Teheran zijn rech ten tot het jaar 1622, toen .de Per zische sjah de Portugeezen, die er zich gevestigd hadden, verjoeg. De Engelschen verklaren daarentegen dat de eilanden sedert zestig jaar door verdragen met de regeerende sjeiks een onafhankelij- ken staat vormen onder Britschebe scherming. Wat hef Suezkanaal tot voor kort was voor de Britsche vloot, dat is de Golf van Iran thans nog voor de Britsche luchtmacht. De. kortste weg tusschen Indie en de Middellandsche Zee loopt via den Golf van Iran, door de Engel schen gaarne het „Suezkanaal van de lucht" genoemd. Op weg naar Voor- Indië voerden de vliegtuigen een lan ding uiit op de Bahreineilanden, nadat de regeering van Iran het overvliegen van haar rechtsgebied had verboden. Op Bahrein kan men zoogezegd uiit de bron de tanks vullen. Maar daarmede is aller minst het probleem van het petroleum- transport naar Engeland opgelost. Nu de Mosoelproductie is komen te vervallen en de Middellandsche Zee versperd is, moe, een Britsche tankboot enorme af standen afleggen voor het moederland is bereikt. OMZETBELASTING VERHOOGD van 4 tot 6 an van 10 tot 12 Enkele vrijstellingen buiten werking In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van1 het Departement van Financiën, waarbij de omzetbelasting en het bijzon der invoerrecht worden verhoogd tot 6 procent voor gewone en 12 procent voor weelde-,artikelen (de geldende percenta ges zijn 4 en 10). Voorts zullen eenige van tot nu toe van omzetbelasting en bijzonder invoer recht vrijgestelde waren in de toekomst aan deze belasting zijn onderworpen, nl. versche bloemen, boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende ge schriften met uitzondering van dagbla den, fruit, versche en gezouten groenten, visch en peulvruchten, de laatste met uitzondering van groene en grauwe erw ten, bruine boonen en capucijners. Van de genoemde verhooging zijn uit gezonderd een aantal' belangrijke levens middelen en andere huishoudelijke arti kelen, t.w.: boter, fruit, versche en ge zouten groenten, plantaardige en dier lijke oliën en vetten, suiker en stroop, visch, boekweitgrutten, zachte zeep (gele en groene), gas en vetleeren schoenen. De bepaling, dat ten aanzien van goe deren, wölke in den staat, waarin zij worden geleverd, als zoodanig aan ac cijns zijn onderworpen, de accijns niet in den verkoopprijs wordt opgenomen, zal geen toepassing meer vinden. Even eens worden voor de berekening van het bijzonder invoerrecht alle Neder- landsche belastingen en heffingen met uitzondering van het bijzonder invoer recht zelf onder de waarde der goe deren begrepen. Ook wordt buiten werking gesteld de noot, voorkomende aan het slot van de hier, die m'ain daar kende hem, nog twee of drie uurtjes, dan zou ze hem weer in levende lijve vooy 'Zich zien. Wat beteekende een paar uren wachten in vergelijking met de velé weken, waar in zij elkaar niet gezien hadden!*.. Kan ik hier op hem wachten? vroeg zie, bijna smeekend. Broeder Vincent krabde bedenkelijk 'zijln baard. Dat gaaf helaas niet, dame! Het reglemelnt van ons tehuis verbiedt dat,,... Maar ik ben toch..,.. Burmester is toch mijln man! Wat? Belnt u zijn echtgenoote? Broeder Vincent mioest een paar secon den rijn oogen sluiten om het verras sende van deze mededeeling te kunnen verwerken. Meneer Burmester heeft er nooit over gesproken, dat hij getrouwd is. Dan kan ik dus hier wel opi mijn man wachten, nietwaar? Hm, neen, mevrouwtje, dat mag ik desondanks niet toestaan. Hier in huis ialthans niet! Als u buiten wilt wachten....? Of u kunt desgewenscht opk een bood schap achter laten. Dan zal ik buiten wachten. En Mariene Burmester wachtte. Lang zaam1 liep ze vooir het gebouw ,op en neer, angstig er op lettend, dat ze nie mand, die de poojrt inging, over het hoofd zag. v Het waren, merkwaardige lieden, die ,hier iin dit Josefsheim hun tenten had,- den opgeslagen. Oude mannen iftii geha vende kleeren, gdbogqn onder den last z.g. tabel A (de lijst van luxe-artikelen), waarin bepaald wordt, dat bij gouden en zilveren voorwerpen de belasting der gouden en zilveren werken, welke van de goederen verschuldigd of reeds vol daan is, niet in den verkoopprijs of de waarde begrepen is. Een verlichting van de bepalingen is mogelijk gemaakt voor hen, die machines, werktuigen, gereedschappen of vervoer middelen voor zijn beroep of bedrijf aanschaft; op verzoek wordt hem nl. een derde deel van de omzetbelasting teruggegeven, resp. wordt men hiervan vrijgesteld. In deze gevallen is dus practisch geen sprake van belastingver- hooging. In verband met een gelijkmatige be lastingheffing is het vereischt, dat de zich in den handel bevindende waren aan een navordering onderworpen wor den. Daarvoor moet een verklaring van de warenvoorraden op 1 October wor den afgegeven. Eenige waren zijn van deze navordering vrijgesteld. Ook overi gens is in het verleenen van onthef fingen of gedeeltelijke ontheffingen in bepaalde gevallen voorzien. Nadere voorschriften betreffende de uitvoering van dit besluit zullen vanwege het departement van Financiën gegeven worden. Het 'besluit treedt in werking op 1 October a.s. De door de wetsverandering ontstane belastingverhooging moet zoo wordt in een van bevoegde zijde gegeven toe lichting verklaard als zeer matig be schouwd worden. Zij strekt zich met enkele uitzonderingen niet uit tot die belangrijke verbruiksartikelen, welke tot nu toe belastingvrij waren GEMEENTEFINANCIËN EN WEDEROPBOUW Rijkscommissie van advies ingesteld Uit een mededeeling van Ged. Staten van Noord-Brabant aan de gemeentebe sturen in hun gewest blijkt, dat de secre tarissen-generaal van de departementen van bmnenlandsche zaken en van finan ciën een rijkscommissie van advies voor de gemeentefinianciën inzake den weder opbouw hebben ingesteld. Het wordt noodzakelijk geacht, dat de gemeentebesturen bij het maken van plan nen tot wederopbouw zich terstond re kenschap geven van de financieele ge volgen, welke deze voor het gemeente lijke budget in de toekomst zullen heb ben. Tweeërlei invloed is hier mogelijk. In de eerste plaats de kosten van we deropbouw van gemeentelijke objecten. De rente en aflossing van de, na aftrek van de eventueele rijksbijdrage, ten laste der gemeente blijvende kosten kunnen een last op de begrooting leggen, welke het financieel herstel lange jaren in den weg kan staan. De tweede, doch daarom niet minder belangrijke factor is de in vloed, welken het herstelplan op de al- gemeene kosten van de huishouding der gemeente in de toekomst zal hebben. Daarbij moet in aanmerking wor den genomen, dat de rijksfinanciën in geen geval toelaten verder te gemoet te komen dan in de kosten van zoo sober en zoo oeconomisch mogelijk opgezette plannen en even min toelaten "bijdragen te verlee nen in de kosten van gemeente huishoudingen, welke niet aan deze eischen voldoen. Het is daarom, ter voorkoming van teleurstelling en van onnoodige kosten van voorbereiding, gewenscht, dat vroeg tijdig omtrent de plannen overleg wordt gepleegd met den regeeringscommissaris voor den wederopbouw, die zich op zijn beurt weer met de commissie verstaat. Bovendien is het noodzakelijk, dat bij den financieelen opzet, ook al zouden niet onmiddellijk vaste leeningen voor de werken, kunnen worden gesloten, van het begin af rekening wordt gehouden van hun tragisch' ib!esta,am en jonge me(n- schen in Zwarte pullovers, zoioals Mar len© die nog mooit had gezien. En dit leven had Lor enz op zich ge nomen, voor haar, oim niet als versla- gene maar huis t© moeten terugkeeren! Hoe zeer betreurde zij het mu, dat ze hem in Heidmühle met haar Trioedel'o.os- heid het leven zo© moeilijk had gemaakt? Was het niet juist haar wanhoop ge weest, die hem naar Berlijn had ge dreven? Ach, was ze toen toch maar wat moediger geweest! Had ze hem maar wat meer en wat energieker terzijde gestaan!...... In een plotseling 'Opwcllig balde Mar iene vastberaden haar kleine vuisten. In de toekomst zou hij over haar tevreden Zijln, Nooit zou ze zich meer zwak ton nen. Nu het om allés ging, 20u ze dap per aan rijn zijide staan en hem tot een steun zijn! Het was in tusschen donker geworden en Lorenz had zich inog steeds niet la ten zien. Een knagende ajngst overviel Mariene. Als hij nu eens niet kwam? Maar hij moest het toch voelen, dat rij' hier stond en met smart zijn terugkeer verbeidde. Marlen© wachtte. Met een ontroeren de vastberadenheid. Zij had zoo verlan gend uitgezien naar het oogenblik, waar op zij weer tegenover elkaar zouden staan;steeds weer stelde zij zich voor hoe hij liviets vermoedend nadeibijl kwam, hoe ze dan op hem zou toe treden '©n in de begrooting met de aflossing door het ramen van plaatsvervangende bij dragen van den gewonen dienst aan den kapitaaldienst. VERSCHILLENDE BERICHTEN Engelsche bommen doodden 4 schapen Engelsche vliegtuigen hebben geduren de de laatste dagen in veel geringer aan tal dan lot dusver bloven ons land ge vlogen. Op ©nkeilie plaatsen werden luk raak biommen gewioiipen. Zoo Oi.m. in de omgeving van 's-Hertögenbbsch, waardoor verscheidene ruiten van burgerwoningen sprongen en nabij Apeldoorn*, waar drie blommen van zwaar kaliber in een wei land bij de BruggeHerbrug aan het ka naal tusschen Apeilidoiorn en Beekbergen vielen. Twee koeien werden gewond. Enkele boerderijen in de omgeving wer den licht beschadigd. Bij Heer Hugowaard werden vier schapen door b'omsplinters getroffen en gedood. Bij Roodhuis in de gemeente H snn a ardoradeej bftg Engelsch vliegtuig twaalf "bómmen neer. geworpen, waarvan ,er elf (ontploften. De schade aan die nabijgelegen boerderij! van den heer Stoffelsma is gering. Er zijn geen donden of gewonden. (ANP) Tfibsk en srgaron onder de distributiewet Bij' béschjkkin'g van den.secretaris-ge- inieraal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, ingevolge de Distributiewet 1939 (distributie van ta bak en tabaksproducten), in het heden verschenen Verordeningcinjblad gepubli ceerd, rijn onbewerkte tabak en tabaks producten aangewezen als distribbtiegoe- deren in den zin va|n artikel 4 van de Distributiewet 1939. De voor de uitvoering hiervan noodige bepalingen worden door den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart vastgesteld en in de Nederlandsche Staatscourant be kend gemaakt. Bewijs van Nederlanderschap Uit den lezerskring wordt ons gevraagd of het bewijs van Nederlanderschap, zoo als dat bijv. voor reizen naar België werd verstrekt, als oïficieele fotolegiti matie, in den zin van de gisteren be kend gemaakte verordening, dienst zal kunnen doen. Dat is niet het geval. Behalve de algemeene legitimatiebe wijzen, welke in den loop van deze maand zullen worden verstrekt, kan slechts de pas als een oïficieele fotole gitimatie, als vereischt, in aanmerking komen. En dit ook alleen voor den tijd waarvoor hij als paspoort geföig is. Diefstallen van koffie en thee Eenige weken geleden hebben zich in Amsterdam talrijke diefstallen van koffie en thee voorgedaan. Een man, di zeide te komen voor den opbouwdiensC, bestelde in diverse kruidenierswinkels groote hoeveelheden levensmiddelen én nam dan bij voorbaat kleine hoeveelhe den thee en koffie mee. Hij verzocht de resteerende goederen aan een bepaaïfr^^s, adres, waar dan de Opbouwdienst zou zijn gevestigd, af te geven. De politie zocht tevergeefs naar den dader, doch langzamerhand verkreeg zij een vrij vol ledig signalement. Bij nader onderzoek bleek haar, dat het spoor" leiden moest naar Amersfoort. Zij verzocht den Op- bouwdienst aldaar opgave van de afwe zige menschappen. Het bleek, dat men hier te doen had met een deserteur, namelijk den 22-jarigen A. J. W., geboren te Amsterdam. De aanvankelijke berichten, dat de toe stand van K a 11 i o, den Finschen pre sident, die reeds eenigen tijd ziek is, slechter zou zijn geworden (er was reeds een bericht, dat hij overleden was), wordt thans gemeld, dat zijn toestand als bevredigend kan beschouwd worden. De geruchten, dat de president gestor ven zou zijn, deden in het Olympisch Stadion de ronde en werden van daar naar het buitenland doorgegeven. zijnhanden zou grijpen. Neen, Zoo wreed kom het noodlot toch' niet zijn, dat het haar dit momént niet Zou gunnen. Het eeinjs kwartier na het andere ver liep. Toen Mariene de hoop eindelijk opgaf, was het wegen uur. Nóg b'estoind de mogelijkheid, die rijl hem oyer 'h©t hoofd had gezien. Maar broedgjy -Vimeent, dien zij daar na nog eehs opzocht, moest haar teleur stellen. Neen, hij is er nog niet. En aan gezien het gebouw om negen uur wordt gesloten, zaïl' hij vanavond ook niet meer komen. Het dunkt imij het beste, dat u een paar regels vooir hem achter laat! Mariene slikte dapper haar opwellen de tranen weg. Ach, misschien wilt u too goed zijln even mijln adres op' te schrijven; Frankfurterstraat 67, eerste étage bij mevrouw Külcke! Maar zegt u hem vooral niet dat ik hier ben! Zegt u hem alleen maar, dat hij daar drin gend verwacht wordt, ja? Broeder Vincent lachte geruststellend. Goed, goed, ik zal er voor zorgen, dat het in orde komt. Toen Mariene een kwartiertje Tater thuis kwam, was Hansje reeds naar bed gebracht Schreiend boog zij zich over het slaper.de kind. Hoe heerlijk zoiu het geweest rijln, als nu Lorenz naast haar had gestaan! (Wordt vervolgd). FEUILLETON ROMAN VAN HANS HIRTHAMMER En nu ging Mariene denzelfddnj weg, diera destijds cok Lorenz was gegaan. Zij liep de sombere Krautstraat in en kreeg hetzelfde beklemmende gevoel bij den aanblik der grauwe, armoedige hui zenrijen. Een rilling liep haar langs den rug. Hier woonde Lorenz, mijn hemel, wat mioest hij |niiet allies hebben door gemaakt! Zij vonid het nummer, dat hij' achter op zijn brieven had vermeld en daar zij steeds gedacht had, dat hiji een ka lmer la,leen, ibewoomde, beklom zij wel gemoed de trap van het voorhuis en beldo rij op de «eerste verdieping. Een bejaard man met een groen schoots vel voor deed haar open. U wanscht? tvroeg hij Wniorrig, terwijl hij! de be zoekster nieuwsgierig opnam. Wooint hier misschien meneer Lorenz Burmester? Nee! antwoordde de oude, hoofd schuddend. Dan bent u verkeerd. Mis schien een trap honger, hqewel het me zou verw|otn!deren, als die ouwe Kin zei- reit een main in haar woning liet! - Maar die meneer moet toch beslist hier in het gebouw op de eerste étage wonen. Ik heb1 herhaaldelijk brieven a,a|n idit adres gezonden, idie steeds terecht rijn gekomen. Tja, jk zou wierkelijk niet weteii o, wacht eiens even, natuurlijk, natuur lijk, in het achtergebouw, mijln beste juffrouw! Daar is imlmers het Josefjsj- heim, zoofa. soort nachtasyl, weet u! Nou. als u dien man niet persoonlijk kent, mag u wel een beetje voorzichtig met hem zijn. Wat daar in het Josefsheim huist, is gewoonlijk niet vedl bijlzanders. Voor het meerendeel zwervters, straatsTijplers, om1 van de nest nog maar niet te spre ken. Nou, iu vindt het wiel. Het duurde eenigen tijd voor Marlen© in staat was ide trap weer af te gaan., Iin het nachtasyl woonde hij? Nee, nee, dat was toch iniet mogelijk? Dat moest eeln vergissing rijln. Ja, natuurlijk was het een, vergissing. Aan, deze mogelijkheid, die ze als een waarschijnlijkheid voelde, klemde zij zich vast, tot ze tegenover broeder Vincent stond. Meneer Burmester? Ja zeker, die wooint hier. U zult echter vanavond of Zopi eens terug moeten komen, want' Plverdag is hij: op rijln werk. Alil'e kwellende gedachten verdwijnen als bij' tooversTag, nu rijl zeker wist, dat Zij Loyériz geyoiiidein had. Hij woonde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2