ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 OPCiEW< LONDEN VOORTDUREND UIT DE LUCHT AANGEVALLEN De Kern «r -■ Wo ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor bet buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.- Schuithaven B 94 Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14437 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. BI) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesje»" 60 cent. Inzending tot '«morgens 10 uur Haveninstallaties vormen het doelwit der Duitschers Maarschalk Göring leidt persoonlijk de luchtoperaties Gistermiddag zijn de haveninstallaties ten Noorden en ten Zuiden van de Theems het doel der Duitsche luchtaan vallen geweest. De Duitsche gevechtsfor maties bestookten deze militair hoogst belangrijke doelen met bommen van elk kaliber. Naast de oude brandhaarden ont stonden, naar het D.N.B. verneemt, tal rijke nieuwe, die de oevers van de Theems in een van verre zichtbaren gloed zetten. De Duitsche vliegers vlogen in kleine eenheden verdeeld naar Londen. Zij kwa men uit het Zuiden. Vele snelle Duit sche jagers waren aanwezig. Spoedig wa ren de toestellen in gevechten met de Engelschen gewikkeld. Af en toe ont plofte een granaat van het luchtdoel geschut tusschen de rookwolken. De Duit sche bommenwerpers doken door den rook tan wierpen hun dood en verderf zaaienden last op de voor den oorlog belangrijke objecten van de geweldige stad. Steeds nieuwe branden en ont ploffingen werden waargenomen. Daar- tusschen schoten opnieuw hooge steek vlammen omhoog. Het trillen van den grond geleek af en toe op een aard beving. Op verschillende plaatsen stort ten kadeinstallaties in en vielen opslag plaatsen in elkaar. De strijd is weer op zijn hoogtepunt. In deskundige militaire kringen te Ber lijn verklaart men, dat uit het feit, dat Rijksmaarschalk Göring persoonlijk de **V operaties tegen Engeland leidt, blijkt, dat men vastbesloten is de actie tegen mi litaire en voor de oorlogsvoering van belang zijnde doelen in Londen en in Engeland in het algemeen, niet met één of twee groote aanvallen te laten af- loopen. De persoonlijkheid van den maar schalk aldus zegt men verder staat er borg voor, dat de actie van het luchtwapen even krachtig als aanhou dend zal zijn. In een officieel Engelsch communiqué wordt naar D.N.B. uit Stockholm seint medegedeeld, dat bij den luchtaanval van Zaterdag te Londen 306 menschen om het leven zijn gekomen en 1337 zwaar zijn gewond. Dat het aantal slachtoffers niet grooter is, wordt daar beschouwd als een bewijs, dat de Duitsche aan vallen op militaire doelen waren gericht Relaas van een ooggetuige De Londensche correspondent van de Stoekholms Tidningen schrijft: „In den nacht van Zaterdag op Zondag braken honderden Duitsche bommenwerpers door en deden in een groot deel van de Engelsche hoofdstad branden uitbreken. De vlammen waren kilometers ver te zien De rook stond in dikke, zwarte, witte en gele wolken boven Londen. Nooit heeft de geschiedenis een zoo vreeselijke luchtstrijd beleefd als dien ik Zaterdag avond boven de Londensche havens ga degeslagen heb. Vliegtuigen raasden naar de aarde, versperringsballons suisden brandend tegen den grond, zwarte rook- massa's wentelden in golven naderbij. Telkens en telkens weer stegen dichte rookwolken op. Toen de strijd boven ons een einde nam, reden wij naar het brandende gebied. Op vele plaatsen wa ren de brandweermanschappen in het ge heel nog niet met hun werk begonnen, toen wij kwamen. De weg er heen voerde door opengereten straten. Het heftigst woedden de branden op den Zuidelijken oever van de Theems. Duikaanval op versparringsballons De correspondent schildert zijn erva ringen bij het vijftigste luchtalarm te Londen sedert het begin van het groote offensief in de volgende bewoordingen: De kanonnen begonnen in het Oosten te bulderen. In den zonneschijn zagen we twee Duitsche eskaders van elk omstreeks tien machines, die juist met donderend lawaai naar het Noordwesten vlogen. Rondom hen explodeerden granaten als witte ballen, maar de Duitsche toestellen zetten onverstoorbaar hun weg voort. Twee minuten later leek het wel of de vliegtuigen werkelijk uit alle hemelstre ken op de stad neersuisden. Wij hoorden het fantastische motorgehuil' der toestel len, die tot den duikaanval op de ver sperringsballons -overgingen. Ik heb vijf ballons geteld, die in vlammen opgingen en neerstortten, omgeven door een vet tige zwarte rookwolk. Terwijl deze strijd zich nog afspeelde, naderden nieuwe eskaders. Met een oor- verdoovend lawaai, dat de lucht om ons heen aan flarden leek te scheuren, stort ten zij zich op de haven. Deze aanval heeft alles in de schaduw gesteld, wat tot dusver in den luchtoorlog voorgeval len is. Wij voelden hoe de lucht om ons heen trilde. Men kreeg den indruk van een aardbeving bij den heldersten zonneschijn. En toen stegen overal rook- massa's op. Ik geloof, dat de strijd mfear twintig tot dertig minuten Suurde, maar men vergeet den tijd, als men zelf aan een dergelijke gebeurtenis deelneemt. ITAL. WEERMACHTBERICHT AUxandrië en Haifa gebombardeerd Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte gisteren bekend: Haifa is overdag en Alexandrië des nachts opnieuw door ons luchtwapen aangevallen. Te Haifa, waar de aanval verrassend geschiedde en de afweer geen tijd kreeg pn In te grijpen, is de pe- troleumraffm?ck%rij met bommen be stookt, waarbij installaties getroffen en groote branden veroorzaakt werden. Te Alexandrrië zijn de schepen en de installaties van de vloótbasis gebombar deerd. Bovendien werd de spoorlijn Alexandrië—Marsa Matroeh met bom men bestookt. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen Boma in den Soedan en het station en de petroleumopslagplaats van Port Soe dan gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben Moga discio, Massaoea en Berbera gebombar deerd zonder resultaten te behalen. De materieel© schade is zeer gering. Een vliegtuig, dat gepoogd had, het vlieg veld van Moggio aan te vallen, is door onze jachtvliegtuigen brandend omlaag geschoten. Drie leden der bemanning zijn gedood. De waarnemer, een luite nant, werd gevangen genomen. Het Duitsche Weermachtbericht Aanval op Londen voortgezet Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Afdeelingen gevechtsvliegers hebben ondanks het slechte weer ook op 8 Sept. en in den nacht van 8 op 9 Sept. de vergeldingsaanvallen op Londen voort gezet. Fotografische opnamen bevestigden de krachtige uitwerking van de tot nu toe gedane aanvallen. Bij de nachtelijke vluch ten konden de aanvallende formaties haar doelen ten gevolge van de nog steeds aanhoudende branden reeds op verren afstand onderscheiden. Wederom werden dok- -en havenwerken, oliede- pots, gas-, electriciteits- en waterwerken, alsmede pakhuizen aan beide oevers van de Theems, met bommen van alle kali bers bestookt. Ook verscheiden vlieg velden in de omgeving van Lincoln werden aangevallen. In de Firth of Forth gelukte het een koopvaardijschip van 8000 bruto reg.- ton door bomtreffers zwaar te bescha digen. Britsche vliegers hebben den afgeloo- pen nacht Hamburgsche woonwijken aan gevallen. Verscheidene huizen werden be schadigd, eenige burgers gewond. De to taal aangerichte schade is echter ook hier hechts gering. De totale verliezen van den tegenstan der bedroegen gisteren 22 vliegtuigen. Vier eigen toestellen worden vermist. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee Gezien het besluit van de Seoretarissen- Gener&al van de Departementen van Binnanlandsohe Zaken en van Justitie betreffende identificatieplicht, d.d. 6 Sep tember 1940 MAAKT BEKEND a. Tot aan het tijdstip van invoering in het bezette Nederlandsohe gebied van eenvormige identiteitskaarten (Kennkarte) is ieder Nederlander of Nederlandsoh onderdaan, die den leeftijd van 15 jaren heeft bereikt en in het bezette Neder landsohe gebied woont of verblijf houdt, verplicht steeds een van o verheidswege uitgereikt identiteitsbewijs, voorzien van een foto (amtlioher Liohtbildausweis), bij zich te dragen, door middel waarvan hij zioh te allen tijde behoorlijk kan identi- ficeeren. b. Het identiteitsbewijs moet door of vanwege een Nederlandsohe overheids instantie zijn uitgereikt. Het identiteitsbewijs met foto mag, voor zoover het den sub a bedoelden identi ficatieplicht betreft, niet langer dan een jaar geleden zijn uitgereikt. Hiervan is uitgezonderd het paspoort, hetwelk ge durende den tijd, dat dit geldig is, voor een behoorlijke identihoatie kan worden gebruikt. Het identiteitsbewijs moet, behalve den geslachtsnaam en de voornamen van den houder, diens geboortedatum, geboorte plaats, beroep, woonplaats en adres, als mede zelfgeschreven handteekening en verder de dagteekening der uitreiking, den dienststempel van de instantie, met de uitreiking belast, alsmede de hand- teekeniDg van den bevoegden ambtenaar, die het bewijs uitreikt, bevatten. c. de houder van het identiteitsbewijs is verplicht aan de bevoegde overheids instantie v 1. het identiteitsbewijs terstond in te leveren, wanneer zijn naam of de aard van zijn beroep wijziging ondergaat of wanneer in het algemeen een feitelijke verandering in de gegevens omtrent zijn persoon plaats vindt; toorts wanneer hij het Nederlanderschap of het Nederlandsoh onderdaanschap verliest of wanneer blijkt, dat hij geen Nederlander of Nederlandsoh onderdaan is; 2. een in zijn bezit zijnd identiteitsbewijs bij uitreiking van een nieuw in te leveren 3. terstond kennis te geven van het ver lies of de ontvreemding van een geldig identiteitsbewijs. d. De verplichting van vreemdelingen (staatloozen daaronder begrepen) om te allen tijde een geldig paspoort bij zioh te dragen, blijft onverminderd bestaan. e. Hij, die met het in deze verordening bepaalde in strijd handelt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste vier weken en met geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden of met een dezer straffen, voor zoover niet in andere bepalingen een hoogere straf is bedreigd. De feiten, in het vorige lid bedoeld, zijn overtredingen. f Deze verordening treedt op 1 October 1940 in werking. De uitreiking der identiteitsbewijzen zal op nader bekend te maken datum plaats hebben. Zierikzee, den 10 September 1940. De Burgemeester voornoemd, 8CHUÜRBEQUE BOEIJE. 11 Sept. Maan op: 15,46 Mfon onder: 0,03 De Burgemeester der gemeente Zierikzee Gezien de Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsohe gebied, betreffende verkeersbeperkingen van 7 September 1940; Maakt het navolgende bekend a. (I) Het is tot nader order aan hen, die niet de Rijksduitsohe nationaliteit be zitten, verboden zioh tussohen 22 uur en 4 uur in het openbaar op te houden in de navolgende gebieden: op de Wadden eilanden en in de kuststrook van het be zette Nederlandsohe gebied, die zioh uit strekt tot aan de lijn, loopeode van Dèn Helder langs het Noordhollandsoh Kanaal en vervolgens over Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sa88enheim, Warmond, Leiden, Voor- schoten, Leidsohendam, Veenweg, Vlie- 1 land, Berkel, Bergsohenhoek, Oudeverlaat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinder dijk, Alblasserdam, Papendreoht, Dord- reoht, langs de spoorl^n tot Breda, over Ulvenhout zuidwaarts naar de Belgische grens in de^richting Meerle, en van hier uit naar de NederlandsohBelgische grens tot aan de zee. Onder dit verbod valt ook de gemeente Zierikzee. (2) Het in lid 1 bedoelde verbod geldt tevens voor alle plaatsen, door welke de in lid 1 bedoelde lijn loopt. b. (1) Van de bepaling van sub a zijn uitgezonderd 1) personen, die behooren tot de Neder landsohe Politie, Brandweer, Grensbewa king ot openbare Luchtbeschermingsdienst, alsmede personen, die in ambulancediensten of diensten voor Eerste Hulp werkzaam zijn, en artsen en vroedvrouwen, voor zoover het verblijf der voornoemde per sonen in het openbaar tussohen 22 nnr en 4 uur noodzakelijk is ter uitvoering van van overheidswege gegeven opdrach ten of ter verruiling van pliohten, welke nit dienst of beroep voortvloeien, binnen het gebied hnnner werkzaamheid, heizij hetzelve als zoodanig is vastgesteld, hetzij hun werkzaamheden daarbinnen plegen te worden verrioht, een en ander voor het geval het niet naleven van het in lid a. genoemde verbod gevaar zon kunnen op leveren 2) zij, die in gevallen van ziekte of ongeval, waarvan het ernstig karakter kan worden aangetoond, hulp trachten te vinden 3) diegenen, die zoowel in het bezit zijn van het in lid o bedoelde speciale bewijs als van een officieel bewijs, waarop een foto van den betrokkene voorkomt. (2) Personen, die op grond van artikel 2, lid 1, onder 3 tot en met 6, van de Verordening no. 113/1940 van den Rijks- oommissaris voor het bezette Nederland sohe gebied betreffende bijzondere maat regelen ten behoeve van de luchtbescher ming, tussohen 22 uur en 4 uur motor rijtuigen in het verkeer mogen brengen, moeten, behalve van de in lid 2 van het zelfde artikel bedoelde schriftelijke ver gunning, eveneens van een speciaal be wijs voorzien zijn. o. (1) Aanvragen tot afgifte van een speciaal bewijs moeten met bijvoeging van twee (pas)-foto's schriftelijk worden inge diend bij den bevoegden Districtscomman dant der Rijksveldwaoht te Middelburg. (2) Aanvragen, die niet voor inwilliging vatbaar lijken, worden zonder meer ge weigerd. (3) Tegen de beslissing op de aanvraag staat geen hooger beroep of eenig ander rechtsmiddel open. (4) Het speciale bewijs moet voorzien zijn van de handteekening van den be voegden officier der Duitsche «Ordnuogs- polizei" bij den gevolmaohtigde van den Rijkscommissaris in de provincie, en van het dienststempel. d. Het toezicht op de naleving van dit besluit kan direct door de organen der Duitsche ,/Ordnungspolizei" geschieden. e. (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van deze verordening, wordt gestraft mtt hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen, voor zoover bij aodere be palingen geen zwaardere straffen be dreigd zijn. (2) Hetzelfde geldt ten aanzien van hen, die het hem op den voet van sub b, lid 1, onder 3, afgegeven speciale bewijs mis bruikt, ot onware opgaven doet ter ver krijging van een dusdanig bewijs. f. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Zierikzee, den 10 September 1940. De Bnrgeme»ster van Zierikzee, 8CHUURBEQUE BOEIJE. DUITSCHLAND'S KOLONIALE EISCH tar bevrediging van levencruimta In tie Deutsche Alllgemeine Zeitung schrijft Krumbach, dat Duitschland met I zijn koloniale eisch, zoowel ernaar streeft een onteerende rechtsberooving goed te j maken als zijn matuurtlijke behoefte aan levensruimte te bevredigen. Het beoogt het evenwicht te herstellen, dat tenge volge van den wereldoorlog grondig ge stoord werd. Die eisch is derhalve een beslissend punt in de slotafrekeniing met de kampioenen van de verouderde in zichten en reeds afbrokkelende machts posities. Het was zonder belang voor het Duit sche volk vroeger a an den wedloop om het in bezit netnen van /nieuwe werel den" deel te nemen, In de laatste eeuw is dit veranderd* Zoolang de staten op Voortdurend» Duitsche aanvallen op Engeland's hoofdstad De beteekenis van den strijd in het Zwarte Werelddeel Verhooging van de omzetbelas ting en bijzonder invoerrecht Rijksadviescommissie voor de gemeente-financiën ingesteld Tabak en sigaren vallen onder de dist'ibutiewet DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aandien van de verduis tering. lil! Zonsondergang 10 Sept. 20 uur 6 min. Zonsopgarffe 11 Sept. 7 uur 8 min. Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 11 Sept. 10,18 22,59 3,33 16,23 B0 de vroeger geldende tydeaanwyzing dient 1,40 uur te worden bjjjgevoegd. hun volksgebïed voldoende krachten be zaten om onafhankelijk van andere te kun nen leven werd de basis voor hun poli tieke macht noch hun aanzien ini de we reld betwist. De beteekenis, die de ko loniën. thans hebben verkregen ze eerst in den loop van de afgeloopen eeuw. Ze ontwikkelden zich ten deel© tot aan vullende ruimte over zee. Tevoren waren ze een brom vata ver rijking voor eenige. De totale koloniale handel bleef gering. Maar in de nege»m- tiende eeuw begon een nieuw koloniaal tijdperk. Het aantal menschen van de beschaafde volken verdrievoudigde in on- "geveer 100 jaar. De kracht van hun eigen ruimte verminderde dienovereenkomstig met twee derden. Deze ontwikkeling hield gelijken tred met die der techniek en de rijkdom nam in gelijke mate toe. Deze grondige veranderingen iln korten tijd werden de even natuurlijke als nood zakelijke grondslag voor een nieuwe ruim- tepolitiek. De betrekkingen tusschen men- schenruimten ondergingen een ingrijpende wijziging. In dezen tijd valt de verdee ling van Europa's aanvullend cottutinent Afrika. Zooi kwam Duitschland ertoe on der leiding van Bismarck door koop en verdrag ruimte overzee te verwerven. Van het begin af aan verzette Enge land zich hiertegen. De schrijver stelt hier de opvattingen van Duitschland elm Italië tegenover de menschen welke leven uit de kracht die de ruimtereserves te voor schijn brengen. Het zou indruischeto te gen het Duitsche volkskarakter om over zee, blijvende Duitsche nederzettingen op ©enigszins groote schaal op te richten, zonder daartoe gedwongen te zijn. Zoo vele Duitschers zullen de reis over zee ondernemen als doelmatig is voor de verheffing van de inheemsche bevol kingen. KORT EN BONDIG De Duitsch—-Italiaansche samenwerking op het stuk van de rassenpolitiek is nu twee jaar aan den gang. De Italiaan Barduzzi heeft in het licht gesteld, dat er maar één land is, dat een oplossing van het jodenvraagstuk mogelijk maakt, Madagascar. Alle joden der wereld zouden daar een plaats kunnen vinden. Het klimaat is gematigd en beantwoordt ongeveer aan dat van de Middellandsche Zee. Hun zou zelfbestuur moeten worden toegestaan onder Duitsch-—Italiaansche bescherming. In de New York Journal American schrijft de uitgever Hearst, dat Roose velt's hartewensch, Amerika voor de verkiezingen in den oorlog te storten, thens vervuld is. Afgewacht moet worden welke vergeldingsmaatregelen de tegen partij neemt en hoe, waar en wanneer de oorlog voor Amerika merkbaar wordt. Waarschijnlijk zullen de asmogendheden met Japan een militair bondgenootschap aangaan, hetgeen tot dusver uit vrees voor een kwetsing van Amerika is na gelaten. v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1