Grafsteenen MAALMOLENS 1 8,50 SUCCESJES Rijwielbanden TELEGRAMMEN ERNSTIGE AANRIJDING. Heden (Maandag)morgen is op den Boschdijk te Best (N.B.) een ernstige aanrijding gebeurd, waarbij drie perso nen werden gewond. Deze waren per rijwiel o(p weg naar hun werk in de Bata-fabrieken te Best en werden door een uit de richting Eindhoven komende vrachtauto aangereden. De drie personen 1 J. de Laat# J. Klompers ën mej. Merkx werden ernstig gewond. De heer de Laat en mej. Merkx zijn naar een ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. De heer Klom pers kon naar huis worden vervoerd. DE DU1TSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Een formatie Duitsche bioimmenwerpers heeft wederom een aanval gedaan op de installaties van Woolwich, waar aan zienlijke schade werd aangericht. Ook in de Zuidwestelijke Ibuitëniwij'kein van Lon den vielen bommen. Verscheiden© fa- brieksiinstallaties, magazijnen en een sta tiën werden vernield. Op twee andere plaatsen brak braind uit. Bij deze aan vallen kwam het op verscheidene plaat- sein tot kleine luchtgevechten, waarbij 12 Britsche en 4 Duitsche vliegtuigen wer den,-, neergeschoten. m 1 De aanvallen der Duitsche luchtforma- ties op Londen, werden vannacht met zoo groote felheid en groote kracht on- dernomen, dat Londen 10 uur luchtalarm moest beleven. Golf na golf kwam ron kend aan, veilig geleid door de reeds op grooten afstand zichtbare branden. Een groep vliegtuigen had als aanvals doelen speciaal industriemstaltaities ge kozen, waarbij door neergeworpen bom men van het zwaarste kaliber electrische-, gas- en waterinstallaties getroffen wer den. LUCHTALARM TE LONDEN. Naar het DNB vain welingelichte zijde verneemt, is Zondagnacht in Londen, we derom eën langdurig luchtalarm gemaakt. Duitsche gevechtsformaties he'bbön hun aalnvallien op st§d en haven voortgezet en, met welgemikte Wommiein >op de ha veninstallaties en op industrieel© en an dere, militair-belangrijke, -doelen aanzien lijke schade aangericht. De branden, die nog van den vorigen dag voortduurden, werden uitgebreid. Eenige nieuw© brand haarden kwamien er bij. LUCHTAANVAL OP OSTENDE. Drie Bngelsche vliegtuigen hebben Zon dagmiddag een aanval gedaan op de havenwerken van Oostende. Zij' dolken bij ('verrassing uit de wolken te voorschijn. Een der vliegtuigen geraakte in het sper vuur van het Duitsche luchtafweerglesehut en stortte brandend in zee. Twee inzit tenden konden zich zwemmend in vei ligheid stellen. DE LUCHTAANVALLEN OP LONDEN. Zondagnacht heeft Londen het langste luchtalarm beleefd sedert het begin van den oorlog, n.l. 91/2 uur. Eerst om 4 uur 35 weerklonk het sein: Alles veilig. Uit een Reuterbericht blijkt, dat de tref kracht van het Duitsche luchtwapen van aanval tot aanval duidelijker wordt. Toonaangevende waarnemers verklaren, aldus wordt in het Reuterbericht ge zegd, dat de aanval van Zondagnacht nog intensiever is geweest dan de aan val van Zaterdagnacht. In den loop der uren werden de aanvallen steeds feller. De bommen vielen met zeer korte tus- schenpoozen neer. Nog 8 uren na het begin van het alarm kon men ze hooren vallen. Op verschillende plaatsen ont stonden branden en de brandweer had veel te doen. De New Yorksche dagbladen publicee- ren (dframatische beschrijvingen van de luchtaanvallen van Zaterdag op Zondag. Ondanks de merkbaar strenge censuur leggen de berichten den nadruk op de ontzaglijke schade in de Londensche in dustriewijk, evenals in de havenwijken, de fabrieken en levensmiddelenbedrijven. Verder geven zij te kennen, dat aanzien lijke verwoestingen zijn aangericht in de gasfabrieken, de electrische centrales en op de spoorwegen. De nachtelijke hemel boven de stad werd verlicht door tal- looze branden. Londen heeft sedert 1666 niets van dien aard gezien. Het geknet ter der vlammen overstemt alle overige geluiden. De pro-Engelsche „New York Times" moet in zijn verslag constatee- ren dat ook bij dezen aanval wederom alleen militair belangrijke objecten het doel zijn geweest van de Duitsche ge vechtsvliegtuigen. DE DUITSCHE PERS OVER DE LUCHTAANVALLEN. Onder het opschrift: „Zij hebben het gewild", schrijft het Duitsche blad „Völ- kischer Beobachter" over de Duitsche luchtaanvallen op Londen onder meer het volgende: „De Duitsche Adelaar heeft toegegre pen. De slag, die Zaterdagmiddag tot laat in den nacht aan de Britsche hoofd stad werd toegebracht, heeft gevolgen gehad waarover de Engelschen als laat- sten zich kunnen beklagen. Het was een slag der vergelding voor het feit dat de Britsche luchtmacht haar bommen in de Rijkshoofdstad uitsluitend neergeworpen heeft op woonwijken der arbeidende be volking. Een volk dat een Churchill aan het hoofd wil, heeft het leed dat on vermijdelijk ook de "Britsche bevolking treft, aan zich zelf te wijten. Daarbij willen wij niet over het hoofd zien, dat de groote luchtaanvallen op Londen we derom gericht waren op militaire doelen" BLOKKEERING WAARDEPAPIEREN VAN EX-KONING CAROL. De Roemeefnsche Minister-President An. tonescu heeft bevel gegeven dat alle iin direct of indirect bezit van ex-Ko ning Carol zijnde aandeelen, obligaties, promessen en andere vorderingen ge blokkeerd moetdn, worden bij hen, in wier bezit zij zich op het oogenblik b- viniden. ROEMEENSCHE MINISTERS Naar te Boekarest verluidt hebbeln ver scheidene leden van de regeering-Gigurtu Zaterdag den eed op Koning Michael miet afgelegd, doch zijn, op verlangen van den Minister-President, afgetreden. Het betreft hier dein Minister van Bin- inenlandsche Zaken Generaail' Popescu, den Minister van Luchtvaart en Marine, Ad miraal Paisch, dein Minister voer het Leger, Gelaeraal Nicolescu en den Minis ter voor de Bewapening, Priboianu. Geimeraal Antonescu heeft zich met den steun van de onderstaatssecretarissen zelf belast mlet dié ilieidiing van de betrokken ministeries in de eerste plaats imiet dat van Bininenlandsche Zakejni. Ook zijn afgetreden de onderstaats secretarissen in het Ministerie van On dierwijs Tzolni ieh in het Ministerie van Luchtvaart Tbpziu. DE DIENSTPLICHTWET IN DE VEREENIGDE STATEN. Het Amerikaainsehe Huis van Afgevaar digden heeft met ,263 tegen 149 stemmen het fel .omstreden dienstplachtontwerp aangenomen nadat tevoren, o|nJdamks hef- tigen tegenstand der regeeringsaanhairf- gers met 207 tegen 200 stemmen een aanvullende clausule wajs goedgekeurd, waarbij de invoering van den dienstplicht Zestig dagen moet worden uitgesteld, gö- durende welken tijd getracht moet wor den de voor het lager der Vereenigde Staten benoo'digde 400.000 man langs den weg zvan vrijwillige recruteering aan te werven,. Aangezien de dooir het Huis van Afgevaardigden aangenomen voirtoi af wijk1 van idie, welke de Senaat heeft aangendmien, 'Zal nu eerst een pogijn(g wonden gedaan ioim deze twee vormen met lelkanlder in overeanstamimiin g te Ibirenlgeh. MARKTBERICHTEN- ST.-ANNALAND. Aardappelveiliinig van 6 Sept. Groep St.-Ainnaland. Alle aardap pelen onverkocht. Fruitveiling: Zure ap pels f5.20; Jutteperemi f410; Zoete Rib,- bblanig f8.50; William f5.40; Beurré'f5.40 Allies per 100 k.g. Veiling van 7 September. 51500 k.g. Gele Eigemh. f3.80—3.95; 4450 k.g. id. Benken f2.50—2.70; 3150 k.g. id. Driel. 2.6142.85; 6200 k.g. Blauwe Eigenh. f4.06 —4.10; 300 k.g. ïd. Driel. f2.67; 2500 k.g. Bintjes f3—3.01; 2000 k.g. id. Bonken f2.75; 1750 k.g. id. Driel. f2; 2800 k.g. Zeeuwsche Blauwe f4.45—4.51; 300 k.g. id. Driel. f2.60; 100 k.g. Bonte Drie1!-, f 2.52450 k.g. Kriel f 1.061; totaal' zer- kocht 75500 k.g. Alles per 100 k.g. Vnilingsv«r®«n. «D® Eendracht» Tholan Boereboter f0.82; Roofcibbter f0.87; p. pond. Eieren f6.50 per 100 stuks. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk» Zondag j.I. heelt de bevestiging en de intrede plaats gehad van den oand. t. d. H. D. E. D. Ninok Blok, als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Brouwers haven. In de oohtendgodsdienstoefening sprak de bevestiger Ds J. E. Wagenaar van IJsbreohtum (Fr.) naar aanleiding van 2 Timotheih 1 14 #Bewaar het goede pand dat U toebetrouwd is, door den Heiligen Geest, die in ons woont". Hierna werd overgegaan tot de bsvestigiog en de handoplegging, waarbij Ds Wagenaar ter- sijde werd gestaan door Ds Bosohloo en Ds van Grietbuijsen. In den middagdienst hield Ds NiDok Blok xijn intree-rede. Hierbij gaf de nieuwe herder een getuigenis naar aan leiding van Hebreën 10 23: r,Laat ons de onwankelbare belijdenis der hoop vastbonden, want Die het beloofd heeft, is getrouw." Met dezen hoop, die ons allen geleidt, aanvaardde spr. zijn ambt. Het vrijzinnig kerkkoor zong daarna //Een in God". In- het daarop gevolgde persoonlijk woord van ds. Ninok Blok sprak hij de kerkelijke ooileges en den president kerk voogd toe, waarbij hij hen dankte voor het vertrouwen en de goede verstand houding en samenwerking die bij reeds had mogen ondervinden. Voorts bracht spr. dank aan zijn bevestiger en den con sulent en sprak hij de ringoollega's, den burgemeester, den koster en den organist toe. 8pr. hoopte ten slotte op een harte lijke samenwerking met de gemeente, waarmede hij reeds door voor-vaderlijke familiebanden was verbonden. De Burgemeester heette den nieuwen predikant, namens het Gemeentebestuur, welkom en wensohte hem geluk met zijn ambtsaanvaarding, de hoop uitsprekende op een aangename samenwerking en den wensoh dat zijn arbeid moge strekken tot zegen van allen en hem voldoening moge sohenken. Ds. Pijnaoker Hordijk sprak hartelijke woorden van welkom namens de oolltga's, terwijl de consulent Ds. Bosohloo sprak namens de kerkelijke collega's en hen dankte voor de medewerking tijdens zijn oonsultentsohap. De gemeente zong ten slotte haar nienwen predikant toe van Gezang 224 het le en laatste vers. Geref. Gem. i De aangekondigde spreekbeurt van ds. Fraanje te 8t.-Annaland op Donderdag 12 Sept. gaat niet door. 8CHERPENI88E. Dinsdag 10 Sept., 4 en 8 ure, ds. Fraanje. Geref. Kerk. Indien aan dr. Veltenaar te Thol en emeritaat wordt verleend door de classis, zal hij vermoedelijk op Zondag 15 dezer in den avonddienst afscheid prediken. CONCENTRATIE IN DEN GEORGAN-SEERDEN MIDDENSTAND In een dezer dagen gehouden vergadering ran den Bondsraad van den K.N.M.B. kwam het eenige punt der agenda, de voorstellen inzake oonoentratie in de Middenstandsbeweging aan de orde. Dpze voorstellen beoogen de oprichting van een Neder landsche Middenstands- Centrale (N.M.C.), als top orgaan van den gebeelen Nederlandsohen Middenstand. De drie bestaande Nederlandsohe Middenstands bonden zullen daartoe hun "Werkzaamheid en beslissingsbevoegdheid op sociaal- eco nomisch terrein volledig aan de N.M.G. overdragen, zoodat deze naar buiten als eenig vertegenwoordiger van het georgani seerde middenstandsbedrijfsleven kan op treden. Een zelfde regeling zal ook voor den onderbouw met name voor de Vakpatroonsorganisaties in eiken bedrijfs tak worden toegepast en wel door het stichten van één Centraal Bureau per bedrijfstak en het benoemen van één vertrouwensman. Het Hoofdbestuur had deze voorstellen met 5 tegen 4 stemmen aangenomen, dooh aohtte het noodzakelijk, gezien de draagwijdte dezer beslissing, dit vraagstuk aan ons vertegenwoordigend college den Bondsraad, voor te leggen. Tevoren waren ook Vakraad en Standsraad in de gele genheid gesteld een oriëoteerende bespre king aan deze plannen te wijden. Zooals in al deze ooileges, bestond er ook in de vergadering van den Bondsraad volledige overeenstemming omtrent de noodzakelijk heid van maatregelen tot concentratie. Naar de meening van de minderheid in het Hoofdbestuur gingen de in overleg tussohen de drie Middenstandsbonden ont worpen plannen niet ver genoeg. Men wensohte, nu het oorspronkelijke voorstel van den K.N.M.B., om volledig tot ééo Middenstandsbond te komen, door de con fession eele Middenstandbonden niet kon worden aanvaard, althans volledige ver- eeniging van alle vak-organieaties in één zelfde bedrijfstak. De behartiging van de cultureele, gods dienstige, en zedelijke belangen zoo dan toevertrouwd worden aan de drie lande lijke Middenstandsbonden en hun plaatse lijke afdeelingen. Aangezien de beide confessioneele Bonden niet bereid bleken om hun eigen Vak- patroonsorganisaties tot het aanvaarden van dit voorstel te ad?iseeren, bleven er slechtst wee mogelijkheden. le. De concentratie-plannen, voor zoo ver daarover wel overeenstemming was bereikt te aanvaarden in het vertrouwen, dat de groei tot verdere eenheid in de praotijk zal volgen, en uit overweging, dat deze plannen in ieder geval een heohtere eenheid beteekenden, dan de tot heden bestaande toestand (standpunt van de meerderheid van het hoofdbestuur); 2e. de voorstellen, omdat «ij niet ver genoeg gaan, afwijzen en den K.N.M.B., eventueel op corporatieven grondslag ge organiseerd, als algemeen centrale orga nisatie van den middenstand verder zijn eigen weg te doen gaan (standpunt van de minderheid van het hoofdbestuur). In een nota van den bondsseoretaris waren de plannen, en de voor- en na doelen van beide mogelijkheden uitvoerig toegelicht, zoodat terstond met de disoussie een aanvaDg kon worden gemaakt. Hierbij bleek, dat ook de opvattingen van de leden van den Bondsraad zioh over de beide standpunten, welke zioh reeds in het Hoofdbestuur afteekenden, verdeelden. Na beantwoording van de sprekers door den Bondsseoretaris werden de hoofdlijnen voor het toekomstigeorganisatieleven, overeenkomstig het voorstel van de meer derheid van het Hoofdbestuur, met 12 tegen 11 stemmen aanvaard. Financieel Weekoverzicht 6 September. «De feiten zien zooals zij zijn". Dit in de laatste jaien wel meer aangehaalde woord kan ook bij beschouwingen over Dationale en internationale finanoieele vraagstukken als leidraad dienen. Daarom kan het ook niet misprezen worden, dat in verschillende publicaties niet geaarzeld werd de aandacht op het feit te vestigen, dat het Nederlandsohe publiek bereid was en is, voor Amerikaansohe aandeelen koersen te betalen, die de pariteit verre overtrefïen. Indirect beteekent dit, dat voor den Dollar, belichaamd in Ameri- kaansche fondsen, veel meer besteed wordt dan zijn olfioieele waarde van f l,888/a. Weliswaar zal men in de omstandig heid, dat de autoriteiten den beurshandel in oertiüoaten van Amerikaansohe aan deelen toelieten en de pers de spoedige opneming dezer fondsen in de offioieele noteering, met vergunning om de koersen te publioeeren, verwachtte, missohien een vingerwyzing kunnen zien, dat gedwongen inlevering van Amerikaansohe fondsen al thans voorloopig niet beoogd wordt. Wat eobter het meest treft, is wel, dat het niet de z.g. «beleggings-aandeelen* zijn, maar juist de liohtste en meest epeoula- tieve soorten, waarbij de Dollar het hoogst betaald wordt; men denke bv. aan Inter national Meroantile Marine Co., waarvoor de Amsterdamsohe speculatie eenige dagen geleden bereid was, welhaast tweemaal zooveel in Dollars f 2,50 te betalen, als de New Yorksohe noteering (in Dollars f 1,88) bedroeg 1 Waarop eohter de aandaoht van het publiek nog niet werd gevestigd, is het feit, dat naast deze fondsen met, wij durven zeggeD, althans ten deele sterk overdreven waardeering van den Dollar, een klein aantal andere minder cou rante effecten staat, waarbij men voor dèn Dollar niet of nauwelijks meer betaalt dan zijn officieele waarde en men das niet het al dan niet denkbeeldige risioo van een koersverlies bij eveDtueele inlevering loopt. Wij noemen: 1) 7 pref. aandeelen American Bemberg, Deze aandeelen zijn op 100 dollar Ameri kaansohe usance of hooger te waardeeren, waarbij dan nog 3,50 dollar in New York wèl, in Amsterdam nog niet betaald divi dend komt, terwijl gsleidelijke aflossing tegeD 110 dollar verplicht is. De koers ligt thans in Amsterdam zelfs beneden pariteit en is bovendien eenige punten lager dan op 9 Mei (80 dollar Amsterd. usance).. 2) Van de 6 pref. aandeelen American Waterworks is de laatst be kende New Yorksohe noteering 99 dollar, waarbij dan nog 1 50 te Amsterdam achter stallig dividend komt; ook hier is de koers eerder lager dan hooger dan de pariteit en lager dan op 9 Mei (76 dollar) 3) De 5'/a pref aandeelen Bhell Union Oil (achterstallig dividend te Amsterdam dollar) zijn in den laatsten tijd opgeloopeD, waardoor de koers thans iets boven dien van 9 Mei (803/4) ligt. Nog voordat de verwachting op een spoedige toelating althans van de meer derheid der Amerikaansohe aandeelen tot de offioieele noteering werd vervuld, is deze maatregel genomen ten gunste van alle Duitsche, vroeger hier genoteerde, fondsenslechts de vroegere Oostenrijk- sohe leeningen ontbreken. De koeren zya overeenkomstig de verwachtingen zeer veel hooger dan in Mei of een jaar ge leden, al bleken de eerste noteeringen in vele gevallen niet volkomen te kannen worden gehandhaafd. (Robarer) Stoombootdlenst Zlerlkzee-Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. SEPTEMBER 1940. Yin Zierikiee: Yan Rotterdam: D. 10 D. 10 'sm. 12,— D. 12 'sm. 8,30 D. 12 ,- Y. 13 V. 13 11,30 M. 16 7,30 M. 16 ADVERTENTIES Geboren MARIUS HARINGMAN' Renesse, ,jt Hoekje", 9 Sept. 1940. Met diep leedwezen geven wij kennis, dat door een droevig ongeval is overleden onze beste Vriend, CORNELIS REEDERT, in den jeugdigen leeftijd van 16 jaar. Brouwershaven, 7 Sept, 1940. JAN STOEL Dz. WILLEM STOEL Dz. M4RINU8 KRI8TALIJN Cz. PIETER DE MOOR Jz. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, ANNA BOLIJN—Kramer, in den ouderdom van bijt) a 75 jaar. Zierikzee, 8 September 1940. Verrenieuwstraat B 198 J. P. BOLIJN. Schuddebeurs, J. M. v. d. 8LUIS— Bol ij n. D. v. d. SLUIS. Zierikzee, M. DE BAKKERBolijn. M. DE BAKKER. ANNA BOLIJN. En Kleinkinderen. Voor de vele bewijzen van deel neming, tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MAATJE BAKKER, Wed. A. v. d. Cingel, betuigen wij onzen hartélijken dank. Namens de Familie, J. C. Q008EN. M. A. GOOSENv. d. Cingel. Noordgouwe, 10 Sept. 1940. Dank aan allen voor de blijken van belangstelling op mijn 90sten Geboortedag. Wed. M. N. ONDERDIJK-Bakker. Birjansland, September 1940. Voordeelig adres voor liggende steenen. Fa Aug. v. Dijck-Petlt Bergen-op-Zoom, Telef. 146 Zij maalt voor U alle droge producteD, in gewenschte korrelmaat ot poedervorm, deze handige molen; W. A. de Feyter, Ijzerwaren, Zaamslag, Tel. 49 Wederverkoopers gevraagd BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat in deze ge meente door den Ortskommandant van Schouwen en Duiveland spreek uur zal worden gehouden op iederen werkdag van 910 uur deB voor middags en van 5—6 nnr des na middags in een benedenzaal van het Stadhuis. Voorts moeten alle vraohtsohippers die een lading hebben te vervoeren van- of naar Schouwen en Duive land, daarvoor een vergunning aan vragen bij genoemden Ortskomman dant, waartoe zij zioh kannen ver voegen aan het Bureau van Politie, alhier. Zierikzee, 9 September 1940. De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE Te koopEen z.g.a.n. Burgerwoonhuis met flinke tnin. Eleotra en water* leiding. Wed. H. BEIJE-Boot, Krom wal, Brouwershaven. Leest in de Nieuwsbode van 10,11,12 en 13 September de redaotioneele stukjes over „De Concertzaal te Zierikzee" Van 1-4 regels t 0,60 Privaatlessen Frans en Engels H. Schoenmaker, V errenieuwstr. B109 Garage C. v. d. BOUT - Telef. 131 Te koop Een voer bruin Klaverhooi, bij P. M. YJER0EVER, Oosterland Een voordeelig net Kosthuis aangeboden AdresOude Haven 477 Je aaDgew. adres voor Slaohtkippen, joDge Hanen en Slaohtgeiten is J. J. DE JONGE, Minnebroerstr., Z'zee. Daar ontvangt U den hoogsten prijs. Te koop Triomph de Vienneperen, 20 oent per 2 kg. en beste Tatelappels 10 ot. per kg., bij O. Koopman, Kraanplein Een in goeden staat zijnde 4-wiels Rolkar te koop. J. BOLLE, Smederij, Zierikzee. Te koop2 Hengstveulens en Klaverhooi, bij J. van Popering, Birjansland. Vleeschhouwerij F. KOOPMAN. •LAMS- EN SCHAPENVLEESCH 52 oent per 5 ons. VerlorenEen snoer roode kralen met gonden sluiting, tussohen Noordweg- Lagezoom. S.v.p. tegen bel. terug te bez. bij agent L. A. Bakker, Renesse. Terstond een Melkknechtje gevraagd. TEN HAAF, Platteweg. Biedt zioh aan Nette hulp In de huishouding. Br. onder lett. W. J., aan Boekh. Fa PIET OCHTMAN. GevraagdEen Juffrouw voor de hulshouding, die genegen is in den winkel te helpen. Firma J. H. KNAAP,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3