I STRIJD EN I OVERWINNING Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 10 September JAARSVELD 414,4 M. AVPO-uitzending. 8 nieuwsberichten ANP, gram.; 8,30 orgelspel; 8,50 gram.; 10 morgenwijding; 10,15 gram.; 10,30 voor de vrouw; 10,35 ensemble Jonny Kroon; 11—11,20 wenken voor de huishouding; 12 berichten; 12,15 Puszta-orkest; 12,45 nieuws- en economische berichten ANP, gram.; 1 omroeporkest;; 2 voor de vrouw; 2,10 „De Brug"; 3,05 gram.; 3,45 Phil- harmonisch kwartet; 4,30 disco-causerie; 5,15 nieuws- en economische berichten ANP; 5,30 AVRO-amusementsorkest6,30 VPRO: jeugduitzending; 6,45 pianosoli; 7 vragen van den dag (ANP); 7,15 be richten; 7,20 orgelspel; 7,35 „Brandstof"; 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 omroepor kest en solist; 9 gram.; 9,35 „Helpt via de post"; 9,45 omroeporkest; 10,15—10,30 nieuwsberichten ANP, sluifing. KOOTWIJK 1875 M. KRO-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7,15 berichten Engelsch; 7,30 Wij begin nen den dag; 8 nieuwsberichten ANP; 8,15 gram.; 11,15 berichten Engelsch; 11,30 gram.; 12 Rococo-octet; 12,30 berichten Duitsch; 12,45 nieuws- en economische be richten ANP; 1 gram.; 1,15 KRO-orkest; 2 berichten Duitsch; 2,15 KRO-orkest; 3 gram.; 3,30 berichten Engelsch; 3,45 gr.; 5 berichten Duitsch; 5,15 nieuws- en eco nomische berichten ANP; 5,30 Musiquette; 6,15 berichten Engelsch; 6,30 RVU: cyclus „Omgang met dieren'!; 7 vragen van den dag (ANP); 7,15 gram.; 8 berichten Duitsch; 8,15 nieuwsberichten ANP; 8,30 berichten Engelsch; 8,45 KRO-Melodisten; 9,15 berichten Engelsch; 9,30 Musiquette; 9,55 Wi« sluiten de dag; 10 berichten Duitsch; 10,15 nieuwsberichten ANP; 10,30 —10,45 berichten Engelsch; sluiting; 11,15 11,30; 0,150,30 en 1151,30 berichten Engelsch. Ex-koning Karei heeft Boekarest Za terdag in de vroegte om vier uur in een extratrein verlaten. Zijn vertrek was streng geheim gehouden. Karei bevond zich in gezelschap van den vroegeren hofminister Urdarianu, van zijn vroegeren adjudant, overste Filitti en van den be heerder zijner goederen, overste Clauss. Naar wordt vernomen bevindt zich ook madame Lupescu incognito in den trein van den ex-koning, die zich door Italië naar Zwitserland zal begeven. Vóór zijn vertrek uit Boekarest is, volgens het D.N.B., aan ex-koning Karei een chèque van ruim 20.000 pond ster ling overhandigd als eerste jaarlijksche uitbetaling van een schadeloosstelling, die hij voor zijn leven geëischt en toegezegd heeft gekregen. Bovendien beschikt hij over bankrekeningen in Zwitserland, En geland en de Vereenigde Staten. Een bijzondere correspondent van Ste- fanï meldt, dat luchtformaties een aanval hebben ondernomen op het arsenaal van Malta, dat door groote bommen werd getroffen. Een in het dok liggend schip is geraakt. Vijandelijke jagers stegen op. Twee Engelsche machines werden neer gehaald. De Italiaansche toestellen zijn alle teruggekeerd. De persoonlijke vertegenwoordiger van Roosevelt bij het Vaticaan, M y r o n Taylor, die gisteren te New York uit Lissabon is aangekomen, heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten binnenkort in internationale vraagstukken beslissingen van vitale beteekenis voor de toekomst der Vereenigde Staten zouden nemen. Taylor weigerde er zich nader over uit te laten, van welken aard deze vraag stukken waren. CÖ3 SS3 oSS c©3 Z»S 235 SOS 233 SOS SOS Als de wereld al onze motieven kende, zouden we ons vaak schamen over onze goede daden. FEUILLETON Nadruk I ROMAN VAN 36 verboden HANS HIRTHAMMER Marleme's gezicht verried een en ail teleurstelling. Zonder de kinderen? Maar bedetnk toch eens, welk een last je daarmee op je schouders zoudt fnenuen! Het komt er nu juist ;op aan, dat je je handen een poosje vrij hebt. Vaorloopig zullein jullie op een gemeubi leerde kamer moeten Wonen. Op zich zelf is dat immers al een kwelling voor dat grut; hier hebbein ze den tuin, de straat. Ze kunnen desnoods den heelei.n dag iin de frissche buitenlucht rond sprin gen! Zou jij het over je hart kunnen krijgen hun dat te ontnemen, bej.u daar in die verstikkende stad iin een kamertje Op te sluiten, of ze op een, van a 11 ei licht en lucht verstoken binnenplaats tus- schen vuilnisemmers te laten wegkwij nen? Nee, als jullie later een aardige woning ergens buten de stad kun|n|en hu- rem, dan is het wat anders, Demi jongen mbet ik ten minste bij nïij hebben, anders kan ik het niet, dan ontbreekt mij' de kracht. O, ik zal eiken dag wel met hem gaan wandellen, ik Zal or wel .op letten, dat hij' niet wegkWijlnt. Het Duitsche Weermachtbericht Gödng leidt persoonlijk de lucht actie tegen Engeland Het opperbevel der weermacht maakte Zondag bekend: De aanvallen viain ons luchtwapen te gen de voor de oorlogseconomie bijzón der belangrijke objecten van Londen, die in, den nacht van 6 iop 7 September Zijn begonnen, werden ook op 7 September en in den nacht van 7 op 8 September met zeer sterke strijdkrachten en met gebruikmaking van de zwaarste bommen voortgezet. Deze aanvallen vormen de vergelding voor de door Engeland We- 'gbnnen en in de laatste weketm nog toegenomen Britsche nachtelijke aanval len op woonwijken en andere fniet-mi- litaire doelen in het Rijksgebied. De Rijks maarschalk leidt persqanlijk het optreden van Noord-Frankrijk uit. Zonder onderbreking vielen tot nu toe meer dan een miMoem kilogram blom men van alie kalibers op1 het haven- en industriegebied aan de Theems, Kade- imstaliliaties, koopvaardijschepen, dokken en graansilo's, ©llectrische oentrales, wa terleidingbedrijven en gasfabrieken, als mede arsenalen, fabrieken en verkeers- iinistallaties "Werden' getroffen' en gedeel telijk door zeer zware ontploffingen ver nietigd. Groote btanden woedden in de omgeving der dokken. Door krachtig op treden maakten jachtvliegtuigen den weg voer de gevechtsvliegtuigen naar Londen vrij. Andere aanvallen Waren gericht tegen de groote lolieopsil'agplaatsen en dok-in stallaties van Chattam en het vliegveld van Hawkings. Bovendien vielen gevechts- vliegers industrie- en havendoelen ih Li verpool, Manchester, Birmingham, Car diff, Bristol, Southampton;, Porthmiouth, Portland -en tien andere plaatsen aafa VERSCHILLENDE BERICHTEN Politieke botsing Op Zaterdag, in den namiddag, mar cheerde een afdeeling van den „Nationa- len Jeugdstorm", ter sterkte van onge veer 200 jongens en meisjes, begeleid door eenige W.A.-mannen van de N.S.B., door Den Haag, in de richting van de Balistraat, om daar het N.S.B.-huis op te zoeken. Juist voor dit huis reed met een dui delijk provoceerende bedoeling een wiel rijder op deze afdeeling in, waardoor een meisje op den grond werd geworpen. Hoewel van deze marsch aan de po litie mededeeling was gedaan en hier voor toestemming was gegeven, grepen de slechts in geringe sterkte aanwezige Nederlandsche politieambtenaren niet in. Daarop ontstond tumult, hetwélk in een handgemeen overging. De ter plaatse aan wezige Nederlandsche politiemannen van de gemeentepolitie waren niet opgewas sen tegen deze situatie, doch maakten op een door den toestand niet gerecht vaardigde wijze van hun wapens ge bruik, waardoor verschillende N.S.B.-ers zwaar gewond werden, tengevolge waar van een hunner nog denzelfden avond in het ziekenhuis is overleden. Ook bij de verdere behandeling van dit incident openbaarde zich een gebrek aan organisatie bij de gemeentepolitie. De Rijkscommissaris heeft op grond van dit feit den hoofdcommissaris van poli tie in Den 'Haag uit zijn ambt ontzet en aan den höheren S.S.- und Polizei- führer, S.S.-Brigadeführer Rauter, het ver dere onderzoek inzake dit voorval op gedragen. (A.N.P.) Sociale bijslag voor Nad. arbeiders welke in Duitschland werken Het hoofd van de afdeeling sociale zaken van het rijkscommissariaat deelt mede: De opneming van de Nederlandsche arbeidskrachten in Duitsche bedrijven heeft gelukkige gevolgen gehad. Vele dui zenden mannen en vrouwen hebben den roep tot het opnemen van arbeid aan En, wat Zal LoremZ bftïj zïjfn! De jongen zal hem tot het uiterste aansporen! Ach, jij1 weet immers miet, hoe vaak de kin deren mij' al van de wanhoop on de vertwijfeling hebben gered. Ik..... kaïn. het mie Voorstellen. Zoo kw;am het, dat Mariene eenige dagen later van haar geboorteplaats af scheid nam en haar reis in een onzekere toekomst aanvaardde. Eni dot tien uren later moeder Kül'ck© ini de gelegenheid werd gestold een ern stig gedeprimeerde, hulpellooze vrouw aaln haar meevoelend hart te drukken. Voor Hansje was de rit met den auto bus als een. sprookje. Hij had onmiddel- lijk vriendschap gesloten met mevrouw I Küleke, zat hu op haar omvangrijke schoot, drukte zijn neus tegen het glas en keek zich de oogen uit. Die vele hui zen;, die alle zoo hoog waren als del (kerktoren; in het dorp, die vele men- schen, die vele auto's en trams, die moode eb groene lichtjes van de verkeetrssig- fnalen, ach, zijln hartje bonsde van op winding en zijn handje omklemde kramp achtig m'oeder Külcke's veiligeb duim. Ook iop' Mariene, zoo mloe als zij was, maakte de aanblik van deze nieuwe we reld zichtbaar indruk. Weliswaar kende ze het groote stadsleven van Mümchen, (maar hoe rustig eln. behaaglijk was daar alles, hoe bedaard en, met welk een opgewekte gelatenheid wikkelde zich daar het straatleven af. In deze stad Berlijn echter scheen een de zijde van de hun stamverwante Duit sche arbeiders gevolgd. Hun looninkom- sten zijn goed, zoodat zij thans na ja renlange werkloosheid kunnen beginnen hun oeconomische en sociale aangelegen heden weder op gezonden grondslag in te richten. De werkloosheid, haar gevolgen en be geleidende verschijnselen, zijn in Duitsch land uit 'tien tijd van 1918 tot 1933 vol doende bekend. In het bijzonder is be kend het gelijdelijk afzakken tengevol ge van de werkloosheid, naar slechte omstandigheden, die dikwijls geleid heb ben tot den ondergang van gezinnen. Op grond van deze ervaringen, die ook voor Nederland gelden, wordt voortaan, op bevel van de afdeeling sociale zaken, gegarandeerd, dat aan de in Duitschland geplaatste en nog te plaatsen arbeids krachten een sociale bijslag gegeven wordt, die in het bijzonder tot doel heeft, aan de gezinnen der arbeids krachten, die in Duitschland aan den slag zijn gegaan, de mogelijkheid te bie den den overgang naar geregelde oeco nomische en sociale verhoudingen te ver gemakkelijken. Bij de invoering van den socialen bijslag is als grondslag voor de hoogte van den bijslag de grootte van het gezin aangenomen. De kinderrijke gezin nen brengen voor de gemeenschap de grootste offers en moeten daarom ook meer ontvangen. Het vereischt, den so: dalen bijslag hun te doen toekomen, die niet in staat zijn zich zelf te helpen. ZIERIKZEE. De netto-opbrengst van de collecte ten bate der vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht" bedraagt f67,19. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling voor de politie van alle ge meenten in ons land eenzelfde uniform in te voeren. Het Rott. Nwsbl. weet te melden, dat de politie-mannen een zwart uniform krijgen met liggende kraag, waaronder een wit overhemd wordt ge dragen. De hoofdbedekking zal een platte pet zijn. Naar wij vernemen zijn alle ver gaderingen thans verboden en zal ook de groote vergadering, die door de A.R. C.H. partijen op Zaterdag 14 September te Middelburg zou worden gehouden, met als spreker dr. H. Colijn en prof. jhr. mr. B. C. de SavornhV Lohman, geen doorgang kunnen vinden. Thajns zlijin alüle verten weer vrij! ge geven, zoiodat mien weer mag reizen met de Prov. Boot, de Zierikzeesche Boot dn via Zijp© naar Ammja-Jacoblapioilder en Nuhiansdarp. j.<j>ok de veerdienst op Co- lijinsplaat is -weer hervat. Ieder moet echter voorzidn zijn van een reisbiljet uitgegeven door de Duitsche Weermacht. BRUINISSE. Met ingang van 17 Sep tember as. zulldn de masselzaadhamken in de Zeeuwsche Stroomnen. weer voor de publieke mosselzaadvisseherij worden, opengesteld. Voor Zoover het de Grev©- limgen bletreft zal daarbij geen gebtruik mogen werden gemaakt van mechani sche kracht. Zaterdagmiargen is de werkverrui ming, voor wat bletreft het object van Baroni Schimmelpennick van der Oye te Oosteriand, bestaande uit het geschikt maken van een terrein als vogellblroed- plaats, dat werd uitgevoerd door werk- loozeln uit Bruinisse, van hoogerhand still gelegd. Voor werkllooze schippers bestaat er werkgelegenheid in Duitschland, ter wijl de ouderen waarschijnlijk bij! het werkverruimingsohject aan de haven te Bruinisse kunnen worden tewerk gesteld. Naar wij1 uit goede brom vernemen zul len Zij", die uitgesloten wiorden, ook geen steuln van burgerlijke of kerkelijke arm besturen mogen lomtviangem. De vorige week werden van hier verzolnden naar lerseke, Tholem, Philip pine en Belhoek ongeveer 4600 tonnen b'ooze geest rolnld te waren en alle men sehein, met een zweep voor zich- uit te drijven. Zij renden overstraat, sprongen op rijdende trams, stelden hun leven in de waagschaal door dwiars tusschen rijen auto's en voertuigen heen te flitsen en stoven in zoo'n gevaarlijk tempo een hoek ioan, dat het een wonder mocht hee- teln, dat rij1 niet met hun hoofden tegen elkaar bonsden. De auto's raasden voor bij, de lokaaltreinen denderden ratelend over de viaducten, de krantenverkoopers schreeuwden, er heerschte een opwin ding en een lawaai, dat hooren en zieini verging. Wat is dat toch? vroeg ze schuch ter. Is er vandaag wat bijzonders aan de hand of gaat dat hier altijd z|ooi?| Dat is het Berlijinsche tempo! ver klaarde mioeder Külteke trots. Zooiets hebt u zeker nog nooit gezien? Het lijkt wiel', of de heel© stad stapelgek is geworden. Een zonderling volk, die Berlijn©rs! Waarom hébben zijl toch zoo'in haast? Tja, dat is oiu eenmaal zoo- de ge woonte, hier! antwoordde mevrouw Kül eke, ©enigszins beleedigd. Er was nog heel wat, waaraan Mar len© Burmester eerst moest wennen. De kleine kamer, welke ze bij mevrouw Kül eke in de Frankfurterstraat moest he- Women, gaf haar een gevoel van beklem ming; het nachtelijke geratel1 van de trams, het onophoudelijke lawaai uit een naburig café, de benauwde, muffe lucht, die van de binnenplaats in het vertrek (mosselen. Prijs fl.70 per ton. Naar Ar- nemuiden voor industriedoeleinden ofn'ge- "veer 700 tonnen. Prijs fl.60 per ton. Rechtstreeks per eigen vaartuig naar Bel gië gingen ongeveer 200 tonneini mosse. len. Aangevoerd werden van de Wad denzee ongeveer 700 tonnen mosselzaad. Prijs f 1.10 per tom. OUD-VOSSEMEER. Het bericht in ons blad van Donderdag j.lL opgenomen on der Scherpemisse behoeft rectificatie. Dhr. Hartog is m.l. niet tewerk gesteld bij den distributiedienst, doch bij de brand- stoffencommissie, welke commissie, haar zetel heeft iin een afzonderlijke lokali teit ten. gemeentehuize van Tholen. Aan den secretaris der commissie, is tevens de leiding in de administratie opgedra gen'. Burgerlijke Stand. Géboren: Maria, Adriama, d. van M. Vos en E. A. v,an Dijke. Gehuwd: M. J. Quist, 24 j., en J. Kardos, 22 j.; I. K. Berkhey, 23 j., en B. B. v. d. Boogaard, 18 jj Overleden: J. C. van As, 72 j., en R. Wesdorp, 76 j., wed. van J. A. v. d. Kleijn; M., Koolaard, 84 j., wedn. van. G. Zuide- weg; E. A. Versteeg, 43 j>, echtg.e v<s:n A. Meijlll. Loop der bevolking. Ingekomen: F. M. Berkhey van Amsterdam.G. J. Aarden valn Bergen, op Zoom. ST.-ANN AL AND. Burgerl. Stalnid over Augustus. Geb'orelnr. 1. Adriana Jacobia), d. vap M. van Oeveren en E. N. Ridder- hof; 19. Talnnetjie, d. van M. Gunter en S. Rijinlberg; 20. Jan Marjjnus, z. van M. J. van Beek en S. M. Quist; 30. Jan Ma- chiel, z. vap L. H. Guit jam en J. den Haan (beiden vam Poortvliet)? Gehuwd: 15. Jacob C. van der Kleijn, 27 j. (van Oud-Vossemeer) ©ns Adriana P. Boogert, 24 j. 22. Marinus Quist, 33 j., -en Pie- ternella, W. Zwïgtmlan, 27 j., (van Mid delburg); 29. Gabriel J. Vroegop, 24 j., eln Willlemina van Vossen, 24 j. Loop der bevolking. Ingekomten: Fre- derik' C. Weijler van St.-Maartensdijk en Pietennella W. Zwigtm'an van Middel burg. Vertrokken: Johanna W. A. van der Linde—Hage naar Soest. Ablramina van den Boogaart naar Amsterdam en Abraham1 van den Bqogaiart naar Scher penisse. - ST.-MAARTENSDIJK Burg. Stapd.over Augustus. Gebioren: 5. Amthomie, z. Van M. A. Hage en P. de Graaf; 4. Johannes Christiaan, z. van L. M. Schrier en P. L. Oosdijk; 10. Gortnelis Teunis, z. van G. M. Schot en J. C. Koopman; 14. Wiï- helmima Elizabeth, d. van H. P. van Zet ten en A. J. Bazen; 21. Hubrecht Mari- inius, z. van F. Ponse en C. J. van Vos sen; 21. Williem Cornells, 'Z. van C. van Haaf ten en W. P. Bil. Overleden: 15. Leemdert Johannes, 31 j., z. van L. R. van Splunter en C. Caroll Loop der bevolking. Gevestigd: P. A. Bakker uit Wissenlkerke; J. E. T. de Bres uit Utrecht; J. W. de Rijk© uit (Motnltfoort; J. M. van Bezooijen uit Rot terdam; P. C. Bevelander uit Rotterdam. Vertrokken1: H. J. Nelisse naar B,ornem (België); P. C. Grodnewege naar Delft; Mi. A. Carol naar Middelburg; F. Q. Weijler naar St.-Annaland. De in deze gemeente gehouden col-, lecte ten behoeve van de vereeniging tot werkverschaffing aan behulpbehoe- vende blinden heeft f 28.59 opgebracht. THOLEN. De verzending van mosselen uit deze gemeente bedroeg vorige week ruim1 1500 toP. Vrijwel de meeste wor den angeknipt verzonden, zoadat ito de loodsen weinig verdiend kan worden. De vischvapgsten, althans voor bot wa ren. beter dan vorige week, daar gemid deld per vaartuig werd besomd van 2 tot ruim 10 tobben visch. De prijzen z'ijto f10 per tob dopr elkander. De kwali teit der btot is prima. Burgerlijk© Stand. Gebaren: Pieter- pella Hendrjka Wilhelmina, d. vap K. M. Priem en. H. Donge; Pieter, z. van B. W. Schot en E. Quist. doordrong, dat alles dwong haar halve nachten wakker te liggen en haar kwel-, lende gedachten weerlqos over zich heen te laten gaan. Dan werd het verleden in. haar wakker. In Koebel hadden de bergen haar door het venster gegboet, in Münchem Was de deur van bloeiende linden in haar kamer doorgedrongen en in Heidmühle had het ruischen der nabije Ibosschen haar in slaap gezongen. In het ouderlijk huis had Zijl het gevoel gehiad midden; in een grazige weide te slapen. Overal had het heilige zwijgen van den pacht haaf sluimer behoed. Hie? in Berlijn echter maakte men joe lend en schreeuwend den nacht tot den dag en scheen men zich bovendien (niog heel wat te verbeelden. Laat op1 den middag van den eersten dag was alles uitgepakt Er stofnden bloemen op tafel en aan den muur hingöra de etsen waar Lorenz zooveel van hield. Moeder Küleke bracht koffie en stak haar waairdeerin'g niet onder stoelen of banken. Nee, wat hebt u dat hier aar dig ingericht! Dat zal uW man plezier id oen;! Als u hem dan gaat halen, zal ik wel zoo: (Lang op den kleinen jongeto piassen.. Nietwaar, ventje, wij' Zullen het best met elkaar kunnen vinden. Ik heb een prachtige bouwdoos meegebracht, o jé, let maar eens op, wat we daar niet alles van kunnen bouwen! U bént toch zoo vriendelijk, me vrouw Küleke! Als u er niet was, zou ik al direct op den; eersten dag den moed verliezen. Onze oud-stadgenoot de heer C. v. d. Zande Nz., thans te Kloetinge, is be noemd tot hoofd der O.L. school te Waarde. Wegens gezondheidsredenen, heeft Ir. C. Waghto ontslag genomen als hoofd van de luchtbeschermingsdienst. In zijn plaats is aangesteld de heer C. Burger. Kamer van Koophandel en Fabriaken te Breda In de maand Augustus had bij het Han delsregister o.a. de vol'g&nde nieuwe in schrijving plaats: P. C. Hage, S t.-M a ar te ns dijk, Haven 81, Groothandel jn Vlas; eigenaar P. C. Hage. KORT EN BONDIG België heeft de lijst van levensmiddelen welke onder de distributiebepalingen val len, met twee posten uitgebreid: van heden af is het verbruik van volle melk nl. op een halven liter per hoofd en per dag gesteld en het tweede artikel, aardappelen zal gerantsoeneerd worden op een dagelijksche portie van een halve kilogram per hoofd. De president van Paraguay, Estigarri- bia, en zijn vrouw zijln bij een vlieg ongeluk lom het Hieven gekomen. Het toe. stfclf ijs A/£(r'moede(l!ijk iin een dikken mist tegein een rots gevlogen. Het werd ble- stüurd door majoor Peralta, een ervairen gevechtsvlieger uit den Chaco-moriog. Tot president der republiek ad in terim heeft het kabinet generaal Rori- nigi, minister van Defensie, benoemd. Met diens functie zal zich vqorüoopig gene raal Alntoüa belasten. Na een avontuurlijke reis door Roe menië is ex-koning Carol, via Joego slavië en Italië, gistermiddag vijf uur te Lugano aangekomen. Op den tocht door Roemenië heeft zich dicht bij' de Joegoslavische grens een ernstig incident voorgedaan, zoo meldt het DNB. Enkele honderden Roemeemsche legionnairs heb ben, getracht een aanslag te plegen op den. specialen treiin, waarmede Carol de reis maakte. De aanslag mislukte echter. VERKEER EN VERVOER Motorrijtuigenbelasting Onlangs is bekend gemaakt zoo deelt de A.N.W.B. mede dat ten be hoeve van hen, die als gevolg van de benzinebeperking slechts weinige dagen per maand hun motorrijtuig kunnen ge bruiken, zestig-dagen-kaarten ter beschik king zijn gesteld op ruimer schaal dan vóórdien ingevolge de Motorrijtuigenbe lastingwet mogelijk was. De circulaire van het Departement van Financiën, waarbij deze regeling werd getroffen, gaf echter blijkens de prak tijk aanleiding tot misverstand omtrent de vraag of naast deze nieuwe facili teit ook de reeds eerder getroffen gun- stige regeling gehandhaafd bleef, volgens welke men na afloop van een drie maandstermijn van de wegenbelasting, teruggave van d© betaalde belasting kon krijgen over het aantal dagen, waarop men niet had kunnen rijden als gevolg van de benzine-beperking. Bij rondschrijven van 4 September thaüs 'bekend gemaakt, dat men inder daad in het bovenbedoelde geval terug gave kan verzoeken, natuurlijk mits men kan aantoonen, over welke dagen men niet heeft kunnen rijden. Evenzoo kunnen zij aldus de A.N. W.B. die een wegenbelastingkaart voor drie maanden of langer bezitten, na af loop van den termijn, waarvoor de kaart geldt, restitutie verzoeken over het aan tal maanden, dat zij niet hebben kunnen rijden. Het is van belang voor hen wier rij- en benzinevergunning niet weder is verlengd. Hemeltjelief, welnee! Hoe kfoimt u er bij1? Het is allemaal miet zoo. erg als het lijkt, mevrouwtje! Toen, mevrouw Küleke eindelijk ver trokken, was, deed Mariene iets, wat zij dein laatsten tijd meermalen verzuimd had. Zij trad op dein spiegel toe, friseer de zorgvuldig haar haar, legde wat pee- der op en maakte een bescheiden ge bruik van haar lippenstift. Zij wilde er aardig uitzien als ze haar man weer voor het eerst ma hun lange scheiding Zou ont moeten. Nadat ze haar toilet vottfooid had, 'bracht Zij' Harnsje maar mevrouw Küleke en verliet het huis. De korte wandeling maar de nabbrige Krautstraat geleek e©n triomftocht. Ze had kummen dansen vato blijdschap1. Zijl zag hem reeds voor zich, hoe hij i'n blijde verrassing zijn oogen opensperde, zijl dacht zijn omhelzing reeds te voelen. Voor ie©m winkel folleef Zij' staan om' zichzelf iln de spiegelruit te bekijken. Neem, hij' zou miets iop' haar aan te merken hebbein. Zij was mog jiorng en slank. Zij) zag er Inog goed uit en de blijdschap, over hum spoedig weerzien had zelfs een blos ,opi haar wangen getooverd. „Moioi heel mooi! zij iemamd achter haar. Vindt u? antwoordde Karlene, ter- Wijl zijl zich omkeerde. Haar gezicht ver ried zooveel hoovaardige spot, dat de Wat twijfelachtige ibtewomderaar er vanaf iz'ag haar te volgem. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2