NIEUWSBODE De Kern ABONNEMENT s Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland fl0.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveo B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14436 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesje*" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur LEGITIMATIEPLICHT VOOR ALLE NEDERLANDERS met ingang van 1 October a.s. Van 10-4 uur nacht» binnen blijden Op bevel van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, den hooge- ren S.S.- en politieleider, zijn vier ver ordeningen uitgevaardigd, die in het laat ste verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied gepubliceerd zijn en die belangrijke en ten deele ingrij pende voorschriften inhouden; alle in woners hebben den plicht deze voor schriften in acht te nemen ter vermij ding van gevoelige straffen en strenge dwangmaatregelen. In de eerste plaats is door de sec retarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van justitie voor alle Nederlandsche staatsburgers bo ven 15 jaar, die in Nederland wonen of er verblijven, met ingang van 1 October 1940 een algemeene legitimatieplicht ingevoerd. Dit verplicht iederen Nederlander in het'be zette Nederlandsche gebied, steeds een van een foto voorzien officieel identi teitsbewijs (officieel foto-legitimatiebewijs) bij zich te hebben, dat hem in staat stelt zich te allen tijde behoorlijk te legitimeeren. Terwijl deze verordening over den le gitimatieplicht voor het geheele bezette Nederlandsche gebied geldt, hebben de bevoegde secretarissen-generaal nog twee verordeningen uitgevaardigd, die gelden voor de West-Friesche eilanden, evenals voor het kustgebied van het bezette Ne derlandsche gebied, waarbij de provincie Zeeland is inbegrepen. Dit heeft in de eerste plaats betrek king op de Verordening- van den secr.- generaal voor het ministerie van justitie inzake verkeersbeperkingen. Volgens deze verordening is het met ingang van 9 September 1940 allen niet rijks-Duitschen (ers) tot nader order verboden zich tus- schen den tijd van 22 uur en 4 uur in de open lucht in de bovenaangeduide ge bieden op te houden. Bij een verdere verordening van de secretarissen-generaal van de ministeries van binnenlandsche zaken, justitie en han- nijverheid en scheepvaart is met in gang van 9 September op de West- Friesche eilanden evenals in het boven nader aangegeven kustgebied de uitoefe ning van een trekkend bedrijf verboden. Onder rondtrekkende ondernemers als bedoeld in deze verordening worden diegenen verstaan, die buiten het ge- meentegebied van hun woonplaats zon der vaste vestiging en zonder vooraf gaande bestelling, in eigen persoon: 1. waren te koop aanbieden; 2. warenbestellingen opzoeken, of wa ren bij andere personen dan bij koop lieden of in andere plaatsen dan op open verkoopplaatsen tot wederverkoop opkoopen 3. zelfgemaakte producten aanbieden; 4. muziekuitvoeringen, tooneelspel, the atervoorstellingen of andere openlucht voorstellingen geven zonder dat het hier een hooger belang van de kunst of de wetenschap betreft. •- i De lezer heeft in de laatste weken kennis genomen van meer dan één maat regel, welke ons er aan herinnerde, dat wij, behalve bezet gebied, ook oorlogs gebied zijn. Als bijzondere maatregel ter bescherming tegen luchtaanvallen is een beperking geboden van het verkeer met motorrijtuigen gedurende de nacht. Zoo ook werd het betreden van het duin gebied gedurende de nacht verboden. Veel ingrijpender nog zijn de maat regelen, welke thans bekend gemaakt zijn. In een lange, naar het Zuiden toe aanzienlijk breeder geworden kuststrook is het van hedenavond af verboden, an ders dan onder zeer dringende omstan digheden en dan nog duchtig be schermd door legitimatiepapieren zich tusschen tien uur 's avonds en vier uur ian den morgen in de open lucht te be vinden. Zelfs den tuin om zijn huis dient men gedurende deze uren te mijden. Ieder die er belang bij heeft zal de bepalingen wel met de noodige aandacht lezen. Het zal ook wel niet noodig zijn, om den lezer onder het oog te brengen, dat deze maatregelen zich geenszins tegen De Burgemeester der gemeente Zierikzee meakt bekend, dat het m«t ingang van 9 September 1940, b'houdens nader bekend te maken uitzonderingen, allen niet rijks Duitschen(ers) tot nader order verboden ie zioh tusschen den tijd van 22 nur en 4 uur in de open luoht op te houden. Zierikzee, den 9 September 1940. De Burgemeester voornoemd, SCHÜÜRBEQUE BOEIJE. ZWARE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND'S HOOFDSTAD als vergeldingsmaatregelen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdagavond bekend: Het luchtwapen heeft hedenmiddag voor het eerst met sterkere krachten de ha ven van Londen en de stad aangevallen. De aanvallen geschiedden als vergelding voor de nachtelijke aanvallen welke het Engelsche luchtwapen de laatste weken in versterkten omvang tegen niet-militaire doelen in het Duitsche rijksgebied heeft ondernomen. Van het stadscentrum van Londen tot aan de monding van de Theems strekt zich een enkele groote rookwolk uit. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden 31 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten 'neergeschoten. Zes eigen toestellen worden vermist. Bij den grooten aanval op de Britsche hoofdstad zijn, naar het D.N.B. verder meldt, alle vliegtuigtypes gebruikt welke Duitsehland bezit. Heinkel-b ommenwerpers, Junkers-vlieg tuigen en Messerschmitt-machines heb ben verderf naar het eiland overge bracht. Tweehonderdduizend kilogram ijzer is in de laatste uren boven Lon den losgelaten. De Êngelsche luchtver- sperring werd van het Zuiden uit door broken. Het was moeilijk door den gordel van afweer rondom Londen heen te ko men. De Engelschen verdedigden hun hoofdstad taai en verbeten. De geweldige schade welke aan het hart van het Brit sche rijk veroorzaakt werd, is met offers -betaald moeten worden. Maar op dit oogenblik is het alleen van belang, dat het Duitsche luchtwapen op klaarlichten dag Londen met bommen heeft bestookt. Militaire waarnemers te Berlijn zijn het erover eens, dat dit het begin van de vergelding is, welke Hitier heeft aange kondigd. P'ins Nicolaas van Rumanië Het blad Porunca Vremi meldt, dat prins Nicolaas, de broeder van ex-koning Karei, uit zijn verbanning in Italië naar Roemenië zal terugkeeren. Prins Nicolaas heeft in den zomer van 1937 van al zijn rechten als lid der koninklijke familie afstand gedaan en later heeft hij op grond van de mee- ningsverschillen met Karei het land moe ten verlaten. Voor de buitenwereld was het voorwendsel het burgerlijke huwe lijk van den prins, die toen den naam Nicolaas Brana heeft aangenomen. de Nederlandsche bevolking richten. In het frontgebied van België en Frankrijk bestaan dergelijke bepalingen reeds ge- ruimen tijd. En na het waarschuwende woord: „Wij komen!", dat Hitier dezer dagen aan het adres van Engeland ge sproken heeft, is het niet moeilijk na te gaan, waarom deze maatregelen thans ook tot een gedeelte van ons land zijn uitgebreid. PiERRE LAVAL FRANSCHE REGEËRING TREEDT AF Laval b'ijft vice-premier Weygand algemeen gedelegeerde in Frankrijk De Fransche regeering is, na onder voorzitterschap van maarschalk Pétain gehouden ministerraad afgetreden. Er is vervolgens een communiqué gepu bliceerd, waarin wordt gezegd: Met het oog op de versterking van het regeeringsgezag heeft maarschalk Pé tain besloten, een ministerraad te belas ten met de taak, de leidende beginse len van de politiek der regeering vast te leggen en ze in wetten tot uitdrukking te brengen. De leden der regeering, die tot de zen door maarschalk Pétain gepresi- deerden ministerraad i&hooren en de volmachten van minister hebben, zijn: Laval, plaatsverv. minister-president; Alibert, justitie; Baudouin, buitenland- sche zaken; Belin, productie en arbeid; Bouthillier, financiën en Peyrouthon, bin nenlandsche zaken. De besluiten van den ministerraad worden door een kabinetsraad, die door den plaatsverv. ministerpresident Laval wordt g:eleid, uitgevoerd. Tot den kabinetsraad behooren ook al lé staatssecretarissen met en zonder den rang van minister. Laval is belast met de voorlichting en met de coördinatie der ministeries. De kabinetsraad zal de loopende bestuursaangelegenheden en de aangelegenheden, die niet voor den mi nisterraad worden gebracht, afhandelen. Generaal W e ij g a n d heeft in zijn hoe danigheid van algemeen gedelegeerde der regeering in Fransch-Afrika de meest uit gebreide volmachten gekregen om de verdediging en de veiligheid van het Fransche koloniale rijk te waarborgen. Door het overdragen van deze taak, de verdediging in Afrika te centraliseeren, heeft de regeering bewezen, dat zij vast besloten is zich met alle middelen te verzetten tegen de intriges, die er op zijn gericht het moederland en de ko loniën van elkaar te verwijderen en de eenheid van Frankrijk in gevaar te brengen. ZEVENBURGEN OF TRANSYLVANIË het land van bergen en bostchen In verband met het feit, dat medio, September, dus ongeveer over een week, de bezetting van Zevenburgen door Hon- gaarsche troepen haar beslag moet heb ben gehad, eenige bijzonderheden over dit interessante land, dat den West Euro peanen helaas veel te weinig bekend is. Zoowel de Germaansche naam, Zeven burgen, als de Latijnsche, Transsylvanië, wijzen op twee belangrijke kenmerken, bergen en bosschen. Het land heeft een oppervlakte van 5700 vierkante kilo meter en is dus iets grooter dan Bo- hemen. Het aantal inwoners, waarvan ve len thans zullen overgaan naar de Hon- gaarsche nationaliteit, bedraagt 3 millioen De Karpathen vormen van Noord naar Zuid een uitgestrekten wal rond het land en scheiden het op natuurlijke wijze van het oude Roemenië af. Maar ook tegen over Hongarije, aan de Westelijke grens derhalve, liggen verscheidene ge bergten, met een altijd nog aanzienlijke hoogte, varieerend tusschen de 600 en en 1900 meter. In dit uitgestrekte bergge bied vormen de rivieren een groot dal bekken. Dat is het geval ten Noorden van Klausenburg, en verder naar het Zuiden tusschen Hermanstad en Kroonstad. Juist in dit laatste gebied in het centrum van Zevenburgen hebben al eeuwen geleden bewoners van Vlaanderen en de Rijn streek gekoloniseerd. De taal, die er thans in deze streken wordt gesproken, verraadt nog duidelijk deze herkomst. Deze inslag moet der halve wel zeer hecht zijn, wanneer men weet, dat de „Saksen" reeds onder Geza 11 (1141(1161) hierheen kwamen en door het „privilegium An- dreanum" van Andreas 11 (1205—1235) in hun r echtspositie werden bevestigd. Ongetwijfeld hebben de duizenden S z e k- KALLIO, DE PRESIDENT VAN FINLAND f Jarenlang vertegenwoordiger van den boerenstand Kyösti Kallio, president van de Fin- sche republiek, is aan een ernstige ziekte overleden. In den zwaren strijd met de Sowjet- unie, zoowel met diplomatieke middelen als gewapenderhand gevoerd, is 't staats hoofd nauwelijks op den voorgrond ge treden. Wel was hij de loods, die het schip tusschen alle klippen in de haven stuurde. Zijn belangrijke politieke ver leden en rechtschapenheid verzekerden hem door alle stormen het vertrouwen van de Finnen. In 1873 werd hij uit boerenouders ge boren. Hij was van zuiver Finsch bloed en heeft nooit het Zweedsch naar be hooren leeren spreken. Hij vestigde zich als landbouwer, maar de politiek lokte hem al vroeg en als vertegenwoordiger van den boerenstand werd hij in 1904 en '05 naar de Staten gezonden. In den Landdag heeft hij sinds 1907 zonder op houden de agrarische partij vertegen woordigd, Sinds 1918 heet dat lichaam Rijksdag. Deze partij was sterk nationalistisch gekleurd. In 1920 en 1924 werd hij tot voorzitter van den Rijksdag gekozen, na tevoren enkele malen minister van land bouw geweest te zijn. Hij verbond zijn naam aan de groote agrarische hervor ming van '22. Deze wet beoogde de niet- grondeigenaren, voorzoover geen vrijwil lige verkoop tot stand gekomen was, door onteigening tegen gewonen prijs land te verschaffen. De onteigening be trof slechts de grootste landgoederen van boven de 200 hectaren. Wegens de daar bij gevolgde procedure had de uitvoering geen ernstig verzet van de bezitters ten gevolge. KYOSTI KALLIO, In 1922 vormde hij een kabinet. Hij liet de communistische partij ontbinden, de betrokken parlementaire groep in hechtenis nemen en de communistische bladen en vereenigingen opheffen. In een volgende regeeringsperiode viel de anti communistische beweging van de Lappo- boeren die leidde tot den val van de regeering-Kallio, daar de Rijksdag niet tot een volledig verbod van het com munisme wilde gaan. In '36 trad Kallio voor de vierde maal aan het hoofd van een ministerie. In het geheel is hij negen maal minister geweest. In '37 kwam hij als candidaat voor den hoogsten post in den staat tegen Svinhufvud te staan. Aanvankelijk scheen Kallio geen kans te hebben, maar bij de tweede ronde wijzigde de' toe stand zich geheel. Met steun van de sociaal-democraten en Zweedsche elemen ten werd hij bij volstrekte meerderheid voor zes jaar tot staatspresident uitge roepen, Zware Duitiche bomaanvallen op Engeland'* hoofdstad Van 10 uur avonds tot 4 uur 's morgens blijven we thuis Bij«lag voor Nederlandsche ar beiders in Duitsehland Ned. Middenstands Centrale top orgaan van den Middenstand Aardappel- en bietenrooiers krijgen dubbel broodrantsoen Zegel 6 geeft recht op 2 Liter petroleum tot 3 November DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM Het waam. hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat de duur van de eerstkomende distributieperiode voor petroleum, in verband met het beschik- baarhouden van een zoo groot mogelijken voorraad gedurende de wintermaanden, wordt gebracht op acht weken. Gedurende het tijdvak van 9 September a.s. tot en met 3 November a.s. zal de met „Periode 6" gemerkte petroleumze- gel recht geven op het koopen van twee liter petroleum. DUBBEL BROODRANTSOEN VOOR AARDAPPEL- EN BiETENROO'ERS Het waarnemende hoofd van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat aan mannelijke ar beiders, belast met het aardappelen- en bietenrooien, tot 1 November a.s. extra broodrantsoenen op basis van 100 pet. mogen worden verstrekt. Deze tijdelijke extra verstrekking heeft alleen betrekking op brood en niet op boter of vet. Arbeiders, die gedurende deze periode andere oogstwerkzaamheden verrichten en vrouwelijke werkkrachten komen hiervoor niet in aanmerking. DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 9 Sept. 20 uur 8 min. Zonsopgang 10 Sept. 7 uur 7 min. Maan op: 10 Sept. 15,06 Maan onder: Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 10 Sept. 8,50 21,33 2,08 14,51 B$ de vroeger geldende ttfdeaanwjfzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. Iers, die hier wonen en van Magyaar- sche afkomst zijn, de aanhechting van Zevenburgen bij Hongarije met vreugde begroet. Vroeger waren zij van hunvollts- genooten gescheiden door een breeden gordel Roemenen. Door de thans geno men besluiten wordt recht gedaan aan de ethnische, zoowel als aan de geolo gische kenmerken van het land. De terugkeer der Belgische vluchte lingen uit Zuid-Frankrijk geschiedt in steeds versneld tempo. Gedurende het tijdvak 5 tot en. met 31 Augustus arri veerden alleen te Brussel 215.000 Bel gische vluchtelingen per trein, terwijl bijna 60.000 personen de thuisreis per vrachtauto aflegden. De verwachting is, dat einde September alle gevluchte Belgen in hun haardsteden teruggekeerd zullen zijn. Uit Vichy verneemt het D.N.B., dat de vroegere Fransche minister-presidenten Daladier en Reynaud alsmede de vroe gere opperbevelhebber van het Fransche leger, generaal G a m e 1 i n, gearresteerd en in een kasteel in de buurt van Riom, den zetel van het hooggerechtshof, zijn ondergebracht. Het betreft hier vooreerst een voorzorgsmaatregel op grond van de onlangs door den ministerraad aangeno men wet tot handhaving van de open bare veiligheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1