ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1940 OPGEH< De Kern 1 ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode. Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14435 ADVERTENTIES RriJ»: 20 cent per regel, minimum 80 cent. BI) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN De troonswisseling in Rumenië Het aftnedem van koning Karei van Roemenië wordt in Berlijnsche politieke kringen gekwalificeerd alls het einde van edni politiek, die in Wegimselten van do buitenlandsche politiek van Engeland elm Frankrijk verankerd was. Men wijst er op, dat Karei tijdeps Zijn regeerjjngspe- riode trachtte zijn buitenlandsche politiek tent nauwste te doen aansluiten bij de Bngelsche politiek in het Zuid-Opsten, Naar mien, zich herinnert, heeft Karei overigejns den laatstein tijd ;oip' grond van het feit, dat Fra®jkrijk volkomen ver pletterd werd etn Engelland de ineenstor ting steeds meer nadert, een poging ge daan om het roer om te gooien, hetgeen echter meer onder den druk der om standigheden dan uit overtuiging ge schiedde. Koning Karei heeft dus naar de m'ee- iniing van die politieke kringen met zijn- aftreden. de consequenties getrokken uit ©eh) politiek, die niet slleehts het erfdeel vain Tituleseu overnam, doch ook in groote mate opkweekte -en die thans miet al haai* inievenverschijnsellen ineénlgestort is. Hat de persoonlijke steimpi'Daren van deze politiek goed bekend zijn, be hoeft nauwelijks verzekerd te worden. Wat de poging van den nieuwen Roe- meeoschen premier 1betreft om miet alle nationale krachten het lot van den staat in, nieuwe hanen te leiden éni met de feiten in Europa rekening te honden, heeft men de overtuiging, dat het hier gaat om een taak, die voor het Roemeemsche volk, den Roemeemschen staat en het Roemeensche ^economische leven dankbaar is. Wellicht zial het Roe- mieemsehe volk (Opder den indruk der gro|0te historische geSbieurteinissen thans begrijpen, dat de politiek, die zijn Ko:- niug on-der den invloed va|ni gedeelte lijk OELverantwiooirdelljke politici gevolgd heeft, verkeerd was en moet plaats ma ken voor een nieuwe politieke lijn. De /nieuwe Roemeensche staatsleider, generaal Antonescu, heeft na eenpacht van dramatische spanning, welke culmi neerde in het besluit van koning Carol om af te treden, onmiddellijk maatrege len. getroffen iom een groot aantal poli tieke en civiele functionarissen van het oude regime uit het actieve leven te verwijderen. Onder hen, die van hun functie zijn ontheven, bevinden, zich- de eerst kortge leden benoemde gezant te Mpskou, Ga- fencu, tevens oudminister van Buitenlajnd- sche Zaken, de. Roemeensche ajnMassadeur bij de Fransche regeering, F-ranasvici, de eerste burgemeester van Boekarest, ge neraal Dombrowski, en de president van het Hooge Hof van Cassatie en Justitie, Radulescu. Tpu lopvolger van Radulëscu, die inder tijd een groote rol heeft gespeeld bij1 de juridische fundeering van het autori taire koninklijke regime, is de rechter in de Hooge Hof van Cassatie, Lupu, be noemd. Antonescu heeft voorts niet ge aarzeld enkele generaals, die den koning in den vorigen nacht hebben trachten te (misleiden, eveneens in arrest te laten nemen. Onder hen (blevindém zich de dief van den generalen staf Mihail, de voor malige premier, generaal Argetoianu en de exminister van Luchtvaart, generaal Teodor-escu. De nu afgetreden Koning van Roeme nië werd iopi 3 Octofbler 1893 (oude stijl) géboren, als zoon van den kroonprins (later Koning) Ferdinand en prijnses Ma rie van Groot-Brittannië. Karei werd on der leiding van Roemeecnsche leeraren aain, het hof te Boekarest opgevoed en bezocht het legeflyoeum te Jassy. Op wensch van zijln grootvader, koning Ka- rel I, ging prins Karei naar Berlijn, waar hij' van 1913 tot het uitbreken van den oorlog gediend heeft bij1 het eerste gar. de-regiment, het regiment der keizerlijke prinsen. Na den dood van honing Karei I, op 27 September 1914, toen kroon prins Ferdinand als koning Ferdijnland den Roemieenschen troon besteeg, werd prins Karei kroonprins en senator. Ge lijk bekend trad Roemenië tegen de cen trale mogendheden in den oorlog. Na de instorting van de Doinau-monarchie rukte kroonprins Karei aan het hoofd van een, regiment bergjagers Hongarije, respectie velijk Boedapest binnen. Daarna, in 1920, maakte hij een wereldreis. "Op 10 Maart 1921 trad de kroonprins iin het huwelijk met prinses Helena van Griekenland, uit welk huwelijk op 25 October een ziopn geboren werd, Michael, EX KONINGIN HELENA keert terug naar Rumenië, nu de nieuwe koning, haar zoon Michael een vliegtuig naar Florence heeft gezonden voor een vlugge overkomst naar Bukarest. die thans Zijn vader als koning opvolgt. Noch miet het hoïf, mach met politieke partijen, wist krootnkrins Karei goede be trekkingen te scheppen. Dit 'hield mede velband met zijn reaties met mevrouw Lupescu. Botsingen bleven niet uit en de kroolnprins oordeelde het in December 1925, toen hij in velband met de begra fenis van koningin Alexajmdra in Enge land verbleef, beter niet naar zijin land terug te keeran. Op 4 Januari 1926 deed Karei bij de wet afstand van den Trpoh en, 'Zijin zoom werd tot trooinoiP'Vplger uit geroepen. Tevens kwam een regientschaps- ra.ad tot staind, die in functie trad toen koning Ferdinand op 20 Juli 1927 stierf en. Michael tot koning wierd uitgeroepen. Deze bleef vootrfioopig 'echter in Enge land ter voilto,oiïng van, Zij'n opvoeding. Koning Karei heeft 'zich nochtans bij' dezen, gang van zaken niet zojnjder ver zet neergelegd. Verscheidene maten poog de hij inaar Roemenië terug te keer©n an de macht weer in handen te netmi&nl. Wet hem in Juni 1930 gelukte. Dén. 8en Juni van dat jaar werd hij in de Nationale Vergadering tot koning geproclameerd. MAGDA LUPESCU, de vrouw, die zoo'n groote rol speelde in het leven van Koning Carol, is met dezen per extra trein naar Zwitserland vertrokken. KORT EN BONDIG Ook in Denemarken treedt het streven naar nationale concentratie en het op- J heffen van het partijwezen op allerlei wijzen aan den dag. De „Deensche jeugdgemeenschap" heeft 'twacht- 1 woord uitgegeven de politieke, godsdien stige, sociale en andere scheidslijnen te niet te doen. Ze telt reeds ongeveer 300,000 leden en op het program staat o.a. de zorg voor het Deensche lied. De drang naar aaneensluiting uit zich o.a. in de vermeerdering van den koor zang. Uit de door de douane-autoriteiten ge publiceerde statistieken blijkt, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar 640 schepen met een totale tonnage van 2,149,000 ton het Suez-kanaa] zijn gepasseerd, tegen 1310 schepen van in totaal 6,545,000 ton in dezelfde maanden van het vorige jaar. Het Duitsche Weermachtbericht Voortdurends luchtaanvallen^ Het opperbevel vain, de Duitsche weer macht deelt tmede: Duitsche 'Zeestrijdkrachten, hebben in overzeesche wateren koopvaardijschepen biet een totalen inhoud van 41.000 b'.r.t., tot zinken gebracht. Zooals reeds gemeld, heeft een flottielje motor-torpediobopten in den nacht van 4 iop) 5 September voor ide Britsche Oostkust eén: Britsch kjon- vojOfi aa'ngevallen. Daarbij Werden 5 ge- Wapende vijandelijke koiopvaairdijlschepen met een totalen inhoud van 39.000 b.r.t. waaronder een tankschip vjan 12.000 bir.t alsmede eén torpedojager der Imogen- klasse tot zinken gébracht. Nog »een an der schip! is ernstig beschadigd. Een' duikboot heeft verscheidene bewapende vijandelijke koopvaardijschepenmet een totalen inhoud van 19.000 bl.r.t. to|t Zin ken gébracht. Onze formaties gevechts- en jachtvlieg tuigen hébben op 5 September de biom- laanvallen op vijandelijke vliegvelden in Zuid-Engeland voortgezet en treffers ge plaatst op gehouwen en onderkomens. Het groote oliedepot van Thameshaven werd in brand geworpen. In den loop dezer aanvallen ontstonden luchtgevech ten), die voor ons gunstig verliepen. In den nacht hébben formaties ge vechtsvliegtuigen verscheidene vliegvel den in de huurt van Lincoln, havejnlwer- ken te Liverpool, Portsmouth, Sunder land, Blyth, Hull, fabrieken te Newcast le, haven- on kiokwlerken in het Oostelijk deel van Londen, alsmede opnieuw het groiojte oliedepiot te Thameshaven doel treffend rntet blommen bestookt. Engel- sche havens werden verder met mijnen afgesloten. Britsche vliegtuigen 'zijn des nachts het Duitsche Rijksgebied binnengevlogen en hébbén op> enkele plaatsen bommen ge worpen, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Slechts op één plaats werd een boerenwoning getroffen. Daar bij Zijin v!ijf burgers op: weg naar den schuilkelder gedood én twee gewond. De totale verliezen van den vij'and bledroa- géni gisteren 46 vliegtuigen. Het gelbkte voorts, zes versperringsballons te veri- mfetigen. Zestien eigen vliegtuigen keer. dein niet tqjrug. SUIKERBIETEN EN AARDAPPELEN moeten ongehinderd kunnen worden vervoerd Uitgebreide en nauwgezette schikkin gen worden in den loop dezer dagen ge troffen ten einde te zorgen, dat het in October te verwachten groote seizoens- vervoer van agrarische producten sui kerbieten, fabrieksaardappelen met hun derivaten, enz. ongehinderd en vlot kan verloopen. Dit vervoer beïnvloedt, naar men de Tel. van bevoegde zijde verzekerde, do geheel© verkeers- en dus ook de brand stofsituatie gedurende een zestal weken. Geen wonder, dat dit onder de huidige omstandigheden tot in de puntjes voor bereid moet zijn. De fabrieken hebben een schema moe ten indienen van de wijze, waarojp zij zich zoor haar eigen bedrijf de oplos sing van het transportvraag- s t u k gedurende de campagne voorstel len: wat met paardentractie kan worden aangevoerd, wat per spoor of tram, wat per boot of auto. Op deze wijze is het mogelijk, nauwkeurig te bepalen, welke soort en hoeveelheid laadruimte op een gegeven oogenblik oj> een bepaald punt aanwezig dient te zijn en hoeveel ben zine en olie hiervoor precies benoodigd is. Dit vervoer wordt van primair belang geacht. Aangenomen dus, dat over Octo ber eenzelfde hoeveelheid benzine be schikbaar is als over September dat was reeds een zeer beperkte hoeveel heid dan kan het dus niet uitblijven, dat zekere categorieën verbruikers ge durende deze periode minder benzine of wel in het geheel niets toegewezen zul len krijgen.Hieraan doet het feit, dat van 1 September af de rijvergunningen voor den duur van drie maanden worden verstrekt, niets af; benzinetoewijzingen immers loopen slechts van maand tot maand. Ook deze regeling wordt thans voorbe reid. De verkeersinspectie heeft de ver bruikers ingedeeld in tien of vijftien groe pen. Voor iedere groep is, al naar gelang van haar belangrijkheid en omvang, een bepaald rantsoen benzine uitgetrokken. Elk der twaalf regionale verkeersinspec- ties is dus weer onderverdeeld in een aantal afdëelingen, die ieder voor zich een afzonderlijke groep voor haar reke ning neemt. KONiNG PETER II van Zuid-Slavië vürde gisteren zjjn Hen verjaardag. In het land werden nationale herdenkingen en sport festijnen georganiseerd, maar met het oog op den internationalen toestand is van optochten of parades afgezien. Toen hij na den dood van zijn vader, koning Alexander, den troon besteeg, was hij nauwelijks elf jaar oud. Van dat oogenblik af belastten zijn moeder, ko ningin Maria, en zijn voogd en oom, prins-regent Paul, zich met zijn opvoe ding ten einde hem voor te bereiden bij zijn meerderjarigheid aan de eischen te beantwoorden, die de zware taak van vorst stelt. Sedert zijn jeugd heeft de jonge ko ning een uitgesproken begrip voor tech niek getoond. Bij voorkeur speelde hij met motoren. Het mag dus geen verwon dering baren, dat hij zich al spoedig aangetrokken voelde tot motorsport. Deze neiging heeft hij van zijn vader geërfd, die een groot liefhebber was van auto mobilisme. Koning Alexander bezat een groot ^antal van de beste wagens. Ook koning Peter chauffeert reeds jaren en in den zomer, als hij zijn vacantie in Budva, aan de Adriatische Zee, door brengt/maakt hij vele tochtjes in zijn motorboot. Sedert een jaar heeft hij zich aan de vliegsport gewijd, waarvan hij voorts een grondige studie maakte. Zijnoom, die de sportieve eigenschappen van zijn pu pil altijd heeft aangewakkerd, had geen bezwaar tegen zijn opleiding als vlieger. De bekwaamste vliegerofficieren werden met de lessen belast en op het vliegveld van Zemun bij Beograd kon men in het voorjaar den jongen vorst dagelijks aan treffen. lil: Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 8 Sept. 6,58 19,15 0,05 12.32 9 Sept. 7,43 20,09 1,04 13,35 PREDIKBEURTEN De voorgeschiedenis ven Koning Carol's troonsafstand Carol vertrekt naar Zwitserland zijn vrouw gaat naar Rumenië Suikerbieten en aardappelen eischen een ongehinderd vervoer De nieuwe nummers der nu geldige distributiebonnen De P.Z.E.M. kan dezen winter volop stroom leveren Zondag 8 September. Ned. Herr. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk, 10 ure, da. Heijboer van Ouwerkerk. Kleine kerk. 10 ure, da. Valeton. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 are, ds. Leene. Ghr. Geref. Kerk. 10 en 6 nre, ds. Hoogendoorn. Geref. Gem. (St.-Domasstraat) 10.30, 3 en 7 nre, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Leger des Heila (Poststraat) Zaterdagavond 8 ure, Openluohtwerk. Zondag 7.30 en 10, Zaalbijeenkomst, 3 30 Openluohtaam«nkom8t op 't Groentje en 7.30 nre, Zaalbijeenkomst. Dinsdag 8 nre i voor soldaten en bekeerlingen. Donderdag 8 ure, Openbare samenkomst, alles onder leiding van adj. Ras en kapt. Torenbeek. DISTRIBUTIEBONNEN BROOD Gedurende het tijdvak van 9 Septem ber 1940 tot en met 15 September 1940 geeft elk der met „5" genummerde bon nen van het broodbonboekje recht op het koopen van ongeveer 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. TARWEBLOEM Gedurende het tijdvak van 7 Septem ber 1940 tot en met 4 October 1940 geeft de met „71" genummerde bon van het algemeen distributieboekje recht op het koopen van 21/2 ons tarwebloem of tar wemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. GRUTTERSWAREN Gedurende het tijdvak van 7 Septem ber 1940 tot en met 4 October 1940 geeft: de met „41" genummerde bon van het algemeen distributieboekje, recht op het koopen van 250 gram rijst, rijstemeel of rijstebloem. Voor hetzelfde tijdvak geeft de met „54" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koo pen van 250 gram havermout, havervlok ken, gort of grutten. Gedurende het tijdvak van 9 Septem ber 1940 tot en met 1 November 1940 geeft: de met „28" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje, recht op het koopen van: 100 gram griesmeel of 100 gram maïzena (met dien verstande, dat twee der hiervoren genoemde bon nen te zamen recht geven op het koopen van maïzena in verpakkingen van 225 gram, indien deze maizena vóór 22 Juli 1940 was verpakt) of een hoeveelheid puddingpoeder, welke 100 gram zetmeel bevat, met dien verstande, dat deze hoe veelheid verpakt dient te zijn in niet meer dan drie pakjes, of een hoevefel heid puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat, met dien verstande, dat deze hoeveelheid verpakt dient te zijn in niet meer dan zes pakjes. Voor hetzelfde tijdvak geeft de met „15" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram macaronispaghetti of ver micelli. I I [|l DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 7 Sept. 20 nur 13 min. Zonsopgang 8 Sept. 7 uur 5 min. Maan op: Maan onder: 8 Sept. 13,17 22.12 9 Sept. 14,16 23,05 Eerste Kwartier 19,52 VERSCHILLENDE BERICHTEN Boerderij afgebrand Gistermiddag is te Apeldoorn op het erf van de boerderij van den .land bouwer Bonekamp brand ontstaan in een hooiberg, doordat kinderen in de nabij'- heid met lucifers speelden. Het vuur sloeg over op het rieten dak van de boerderij. De boerderij, eenige schuren en hooibergen gingen in vlammen op. De brandweer had te kampen met gebrek aan water. Van den inboedel is alleen een gedeelte van het huisraad gered. Veel landbouwgewassen gingen ver loren t.w. 30,000 kg hooi, 100 vim haver, 80 vim gerst en 40 vim rogge. Alleen het bakhuis van de boerderij en een groote kippenschuur zijn gespaard gebleven. Verzekering dekt de schade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1