ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 OPOEN( De Kern ABONNEMENT Priji f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14434 ADVERTENTIES Priji: 20 cent per regel, minimum 80 cent. BI) contract speciale prijzen. Grootte der lette?» naar plaatsruimte. „Succeslef" 60 cent. Inzending tot 's morgen* 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Rust op den Balkan hersteld f-ije's verlangens, gekoesterd se dert oen v 'e van Trianon, zijn dan eindelijk bevreuigd. Met de geruggave van een deel van Zevenburgen is een eind gekomen aan den jarenlangen strijd op tien Balkan. Roemenië heeft zware ver liezen geleden: de Dobroedsje, Besara- bië en tenslotte Zevenburgen. Maar wan neer men zich de geschiedenis van dit land in herinnering terug roept, zal men tot de conclusie moeten komen, dat deze verliezen, hoewel ongetwijfeld smartelijk, toch zeker niet onbillijk kunnen worden genoemd. Roemenië is door de geallieerden wel zeer ruim bedacht, na den vorigen oor log. Het land heeft een oppervlakte ver kregen, welke bijna het dubbele bedroeg van zijn oude grootte en het heeft de gebiedsuitbreiding niet gekregen tenge volge van een doorslaande militaire over winning, noch op grond van billijken vol kenkundige eischen. Slechts om één re den is aan Roemenië zulk een ver grootte macht gegeven: omdat het land als aangrijpingspunt en als hefboom moest dienen voor de Westersche politiek op den Balkan. Na den wereldoorlog immers hebben de geallieerden getracht door een uit gebreid stelsel van tractaten en door het scheppen van een reeks kleinere staten zoogenaamd volgens het natio naliteitenbeginsel een barrière rond om Duitschland te scheppen, welke niet doorbroken zou kunnen worden en voor altijd een machtsuitbreiding van Duitsch land naar Midden- en Oost-Europa on mogelijk te maken. De Kleine Entente, waarbij het Poolsche gebied aansloot, sloot Duitschland af van Midden- en Z.O.- Europa, de Balkan-entente verhinderde een Russische expansie naar het Zuiden, beveiligde, daar ook Turkije hier lid van was, de Dardanellen en vormde dus het sluitstuk van den Klein-Aziatischen Ara- bisch-Egyptischen grendel, welke Enge land voor de toegangsweg naar Britsch- Indië geschoven had. Van beide statensystemen, Kleine- en Balkan-entente, was Roemenië het knoop punt, waarbij nog de groote waarde kwam van dit land voor de petroleum- productie. Wij weten hoe Duitschland, daarin gesteund door de Italiaansche po litiek, erin geslaagd in dezen gordel te doorbreken en zich politiek, maar vooral economisch, lucht te verschaffen in midden- en Z.O.-Europa. Wat thans tusschen Hongarije en Roemenië is be reikt, is het slot van deze ontwikkeling en waarborgt Roemenië thans een rustig bestaan op de grondslagen waarop het recht heeft. Daar ook Zuid-Slavië door nauwe ban den met de spil verbonden is en Bulga rije door de teruggave van de Dobroedsja ook reeds een deel van zijn verlangens bevredigd zag, blijven alleen Grieken land en Turkije nog over als landen waarmee nog een regeling getroffen moet worden. Griekenland is daarbij vooral een Italiaansch-Britsche aangelegenheid, terwijl bij Turkije vooral Rusland ten nauwste betrokken is. De thans getroffen regeling is nog eens een bewijs te meer, dat niet alleen ook hier weer de spil in gemeenschappelijk overleg in staat is de moeilijkste vraag stukken op betrekkelijk eenvoudige wijze te regelen, maar dat ook met Rusland een vrij vergaande samenwerking moet bestaan. Wel degelijk is er, na het be zoek van von Ribbentrop aan Rome en de bijeenkomst op den Brenner, sprake van een driehoekspolitiek, Berlijn, Rome, Moskou. Dat de geheele pacificatie van den Balkan aldus tot stand kon komen, bewijst de medewerking van Rusland in dezen. Treedt Carol af Behalve de gebieden, welke Rumenië na den vrede van Trianon had gekregen, zal dit land, naar het zich laat aanzien, in de naaste toekomst nog wel iets an ders moeten afstaan, n.l. zijn staatsvorm, welke sterk zal worden gewijzigd. Koning Carol- heeft twee decreten on derteekend, waarbij zijn bijna absolute, macht wordt bekort en in handen wordt gelegd van den pas benoemden premier Victor Antonescm 's Konings positie heeft hierdoor een geduchte deuk gekregen, hetgeen al aanleiding heeft gegeven tot geruchten volgens welke Carol afstand zou doen van den troon. Generaal Antonescu zal in Roeme nië een positie innemen, welke het beste KONING CAROL VAN RUMENiÉ die afstand van den troon heeft gedaan ten behoeve van zyn zoon, kroonprins Michael te vergelijken is met die van den duce in Italië. Daarmede is Roemenië dus een autoritaire staat, naar fascistisch model geworden, hetgeen ook tot uiting komt in het opnieuw op den voorgrond tre den van de IJzeren Garde. Antonescu werd in 1933 tot chef van den generalen staf benoemd. In 1938 werd hij minister van Oorlog in het ka binet van Goga, die zooals bekend een fel anti-semiet was, nieuwe ver ordeningen uitvaardigde over de positie der Joden in Roemenië, en ten slotte door zijn politieke tegenstanders ten val werd gebracht. Antonescu was intiem bevriend met Goga, zoowel als met Codreanu, den leider der IJzeren Garde. De generaal word in 1939, op grond van zijn nauwe relaties met de IJzeren Garde, gearres teerd, uit het leger uitgestooten en naar een klooster in Walachije verbannen. Al deze maatregelen zijn thans tegen hem ingetrokken. Antonescu heeft bij de aanvaarding van zijn taak een proclamatie uitgevaar digd, waarin verklaard wordt: Er is een nieuwe regeering, een nieuw regime, geen woorden, maar werk, geen talmen, maar daden. Een ernstig, smartelijk verleden is afgesloten. Daarover zal ik niet den sluier van het vergeten, maar van de gerechtigheid uitspreiden. Doch vandaag moeten wij den staat en de natie redden. Uit alle macht moeten wij onze krachten verzamelen, onze eer weer oprichten en onze toekomst verzekeren. De ware vol ken bouwen hun groote toekomst uit de nederlagen. De vervolgingen hebben opgehouden. Thans moet de jeugd, de hoop des volks, haar plicht vervullen. Onze natie moet haar tegenwoordigheid in de geschiedenis bewijzen. MICHAEL VAN RUMENIË, die voor de tjpeede maal Koning van Rumenië is geworden De candidaat voor het presidentschap Wendell Willkie heeft, naar Asso ciated Press meldt, ter gelegenheid van den dag van den arbeid een oproep tot het volk gericht, waarin hij aan dringt op nationale samenwerking om zoo het stagneerende oeconomische leven weder op gang te brengen en de werk loosheid te niet te doen. Wilikie zeide, als hij tot president zou worden ge kozen, voor dit plan den steun van arbeiders, industrie, landbouw en alle andere groepen te zullen inroepen. Gevecht in Egeïsche Zee Bnttche aanval afgeslagen In weermachtsbleriöht no. 90 deelt het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht mede: Drie Engeische kruisers en twee tor pedojagers die ter hoogte van de kust van Algerije voeren, ziji) hevig door onze vliegtuigen met bommen bestookt. Twee kruisers werden door bommen van groot kaliber getroffen, en men kon een groeten brand waarnemen ,op de brug van een der vaartuigen. Opi 3 September werd een, groot vij andelijk konvooi dat door vleotstrijd- krachten Werd geëscorteerd, in de Ege- ische Zee waargenomen en achtervolgd. Teneinde tegen eiken prijs de veiligheid van dit convooi te verzekeren, probeer den, vijandelijke vloot- en luchtstrijdkrach ten gistermorgen bij het aanbreken van den dag een. aanval op ionze lucht- en vlooitbases in de Egeïsche Zee te doen. De aanval werd geleid door twee lucht- formaties, die boven de vliegvelden van Gadurra en Mariza verschenen, waar twee van onze vliegtuigen op dén beganejni grond werden geraakt, en door eenvloot- formatie, die Scarpanto bombardeerde, waar lichte schade werd teweeggebracht aan de woonhuizen en verscheiden per sonen van de burgerbevolking gewiond tverdejn. Door het optreden van onze jagers en onze luchtdoelbatterijen werd de aanval snel afgeslagen. Zeven vijan delijke vliegtuigen werden neergehaald. De bemanning van drie toestellen, acht personen 'in totaal, werden' gevangéjni ge nomen. Toen de vijand aldus verdreven Was, 'gingen (omzie luchtstrijdkrachten tot een tegenaanval over. Van 7 uur tot 17.35 uur werden achtereenvolgens bombarde menten tegen de vijandelijke formaties lontketend. Ondanks het optreden van) vijandelijke jagers en luchtdoelgeschut, werden vier schepen ernstig getroffen en beschadigd en vijf jachttoestellen neer geschoten. Twee ■Itaiaansehe vliegtuigen keerden niet op' hun basis terug. Aan boord van de andere toestellen waren oonige gewonden. Tezelfder tijd deden lonze motortorpedolbloP'ten ieen aanval op oen; vlootf ormatie in het kanaal van Caso (Egeïsche Zee) t.w. op een vijandelijken kruiser en twee torpedojagers, die met succes bestookt werden. Een van onze motorbopten is niet 'teruggekeerd. CHURCHILL OVER DEN OORLOG Lagerhuiszitting geschorst door luchtalarm Voor de derde maal weerklonken gister middag in de straten van Londen de alarmsirenes, juist toen het Lagerhuis met het gebruikelijke vraag- en antwoord spel was begonnen. De toeschouwerstri bunes werden terstond ontruimd. Enkele minuten later, toen Churchill juist was binnengekomen, verklaarde de Speaker, dat een luchtaanval dreigde en de zit ting moest worden opgeheven. De afge vaardigden brachten zich in veiligheid en eerst na een langdurige pauze kon de zitting hervat worden om de aange kondigde verklaring van Churchill aan te hooren. Churchill heeft toespelingen gemaakt op den overdracht der Amerikaansche torpedobootjagers aan de Britsche ma rine. De torpedobootjagers, zoo zeide hij, zullen zonder verwijl in actieven dienst genomen worden. Omtrent de Balkan kwestie zeide Churchill: Ik ben steeds van meening geweest, dat het Zuid€:n der Dobroedzja aan Bulgarije moest wor den teruggegeven en ik ben nooit zeer verheugd geweest over de wijze, waarop Hongarije na den vorigen oorlog is be handeld De premier voegde hieraan toe: „Wij stellen voor geen territoriale wijzi gingen, die tijdens den oorlog pla ats vinden, te erkennen, wanneer zij n iet geschieden met vrije instemming van de betrokken partijen". Omtrent den luchtoorlog zei der Chur chill: „Wij moeten ons in deze maand voorbereiden op den scherpsten strijd. De vijand zal zijn aanvallen in den loop van September nog vermenigvuldigen. Maar zelfs wanneer de aanval verdub beld of verdrievoudigd is, gelooven wij toch weerstand te kunnen bieden. Betreffende het Naburige Oosten zeide Churchill, dat Engeland daar ver dacht moet zijn op zwaren strijd. Alvo rens Churchill zijn verklaring aflegde, deelde hij mede, dat het Hu is na de bij eenkomst verdaagd wordt tot 18 Sept. Dan zal het twee dagen v ergaderén en zoo noodig zal Churchill et jn regeerings- verklaring afleggen. KORT EN BONDIG In een kliniek te Evian, aan het meer van Genève, heeft zich dezer dagen het volgende merkwaardige feit voorgedaan. Een zeker Elie Girard was in Septem ber 1914 aan het front aan den schouder gewond. Onlangs werd Elie in een kli niek te Evian opgenomen om een hard nekkige steenpuist te laten verwijderen. De verrassing van den chirurg, die bij de operatie op een kogel stuitte, welke 26 jaren had noodig gehad om zijn aan wezigheid kenbaar te maken, was groot. Aan de Sambre is een vluchtelingen- trein, die 1200 personen van Zuid-Frank rijk naar België en Nederland vervoerde, door een goederentrein aangereden. De laatste personenwagen van den vluchtelmgentrein werd vólkomen ver nield. Een aantal andere wagens werd zwaar beschadigd. Ongeveer vijftien men- schen zijn om het leven gekomen, ter wijl vijftig menschen werden gewond. In afwachting van het tot stand komen van een verdrag met Nederland en België is Finland, naar het D.N.B. te Helsinki heeft vernomen, met Duitschland over eengekomen, dat in de komende weken Finsehe houtwaren naar Nederland en België zullen worden uitgevoerd ter waarde van drie millioen reichsmark naar elk land. Finland kan uit de genoem de landen goederen betrekken tot een zelfde bedrag. In een ter gelegenheid van den dag van den arbeid gehouden rede heeft John L. L, e w i s, voorzitter van het comité voor industrieele organisatie, naar As sociated Press meldt, opnieuw tegen in voering van den militairen dienstplicht in vredestijd geprotesteerd. Lewis eischte een grooter recht van medespreken der arbeiders bij besprekingen over de lands verdediging en drong aan op inschake ling van werkloozen om op deze wijze het nationale vermogen te vergrooten. Da rust in den heksenketel van Europa wordt hersteld Radicale wijzigingen in de regee ring van Rumenië gebracht De vrijmetselaarsloges ook in ons land ontbonden verklaard De bezittingen van het N.A.S. gaan over naar het N.V.V. Volledige reorganisatie van den Europeeschen suikerhandel eisch DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. - Zonsondergang 6 Sept. 20 uur 15 min. Zonsopgang 7 Sept. 7 uur 2 min. 7 Sept. Maan op: 12,11 Maan onder: 21,20 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 7 Sept. 6,15 18,30 11,33 Bfjj de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. De Hongaarsche rijksbestuurder is gis teren in gezelschap van den minister van oorlog, Bartha, den chef van den gene ralen staf, Werth, en een talrijk mili tair gevolg aan het hoofd der Hongaar sche troepen Szatmar Nemeti binnenge rukt. Bij dezen intocht waren ook de premier, graaf Teleki, en andere leden der regeering tegenwoordig. Het is min of meer verrassend dat in Oost Afrika, met zoo uitgestrekte woestijngebieden, een aantal meren lig gen, van een omvang, zooals men die nauwelijks elders ter wereld zal vinden. Dit geldt in het bijzonder voor het Vic- toria-Nyanze, ruim 68.000 vierkante kilometer in oppervlak, dat in het Noor delijke gedeelte door den evenaar wordt doorsneden; evenzoo het Tanganjika, ter lengte van 650 kilometer. Dit vormt te zamen met het Zuidelijker gelegen Njas- sameer en verschillende kleinere, maar toch nog altijd vrij aanzienlijke meren, de Zuidelijke groep der Oost Afrikaan- sche meren, terwijl het Rudolf meer van deze keten het meest Noordelijke deel is. Nadat Duitschland 2ijn koloniale ge bied verloor kwamen deze meren vrij wel alle aan het Britsche Imperium. Al leen in het de laatste dagen veelvuldig ter sprake gekomen Rudolf Meer heeft Italië in het Noorden eenig aandeel, ter wijl het langgerekte, slechts 60 kilometer breede meer, in de richting Noord-Zuid de Engelsche koloniën Kenia en Engelsch Egyptisch Soedan van elkaar scheidt. Meer naar het Westen liggen het 5300 vierkante kilometer groote Albert Meer, het kleinere Edward- en Kiwo Meer, die aan het gebied van Belgisch Congo grenzen. Het zeer diepe Tanganjika Meer vormt de Westgrens van het vroegere Duitsch- Oost-Afrika en het Congogebied. Op den Oostelijken oever liggen de steden Kigo- ma en Bismarckburg. Ook het kleine, maar diepe Bjassa Meer met de stad Wiedhafen vormt wat het Noordelijk deel be.treft nog de Westgrens van Duitsch- Oost-Afrika. De geweldige watervlakten van deze meren waren voor een belang rijk deel eng verbonden met de vroegere Duitsche heerschappij. Thans strijdt daar Italië, dat ook hier Engeland reeds ge» voelige slagen heeft toegebracht,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1