ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 OPOENi ZEMKZEESOfjCOUOAMT J Bekendmaking. De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. ITSTLsJBM Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14431 i ADVERTENTIES Prlji: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bi) contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesje*" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN De strijd om de macht in het Zwarte Werelddeel Toem na den wapenstilstand in Westi- Europa Italië iini den rug vieilig was, aan gezien anders uit Tunesië en van Dzji- jboeti uit de Framische koloniaHe troepen een voortdurende Ibtedreiging hadden ge vormd, heeft Italië het tijdstip gun stig geacht den strijd in Afrika tegen Engeland aan te vangen. De luchtaanvallen op de Engelsche steunpunten vormden slechts een inlei ding tot de beslissende gevechten iep vier fronten: Kenia, die Soedan, Britsch Sop maliland en Egypte. In Kenia hebben de Italianen de be langrijke grensstad Moyialie miet Fort Harrington, 'in het Westen tusschen Ables- sijnië en Italia amsch Somiaililaind na feilen strijd veroverd. Van de Noordpunt van Abessimiö zijn de Italianen in drie ge vechtsgroepen den Angle - Egyptisdhen Soedan binnengedrongen en hebben toen Kassala en daardoor een van de twee uit Port Soedan naar Sennair leidende spoorwegen bezet. Bovendien veroverden de Italianen het door een karavaanweg met de spoolrlijn verbonden 600 kilome ter Zuidelijker gellegen Gallabat, nogmaals 600 kilometer ten Zuiden hiervan de grensstad Gesan en Koermek. Aan het Soedanfront is het Italiaansche leger ver sterkt met pantsereenheden en bet lucht, wapen, waardoor het onbetwist de meer dere is van het daar strijdende Engel sche leger. Slagen de Italianen er in om uit dit breede front Khartoem en San- nar te bereiken, dan is daarmede de geheele Soedan, Oeganda en Kenia Van elke verbinding met Egypte verstoken. De beslissende operatie is in Britsch Somaliliand doorgevoerd. Boven Beibera waait sedert 15 Augustus de Italiaansche vlag. Het Britsche imperium! heeft Soma liliand prijs gegeven zander pver te gaan tot een beslissenden slag. Van het op het Arabische schiereiland gelegen steun punt Aden, dat regelmatig en met suc ces door de Italiaansche bommenwerpers is aangevallen, kanden de Engelscheni geen hulp verwachten. Het lijdt geen twijfel of deze aanvallen zullen in de komende dagen nog intensiever worden voortgezet, maar het feit, dat de havens Zeila en Beibera thans in Italiaansche handen zijln, vormt reeds een ernstige bedreiging vpor de scheepvaart op de Roode Zee, omdat dit immers de weg is, waarlangs hulpgroepen jjen goederen, uit Imdië aankomen in Afrika en Europa. Het vierde Italiaalnsche front ligt aan de Egyptische grens. Het is van politiek zoowel als van militair standpunt be schouwd, het belangrijkste front, maar treedt om twee redenen nog niet zoo zeer op den voorgrond. In de eerste plaats, omdat tusschen Itaü'iaansch. Ly;- Ibiè en het Engelsche front in Egypte de dorre Lyblsche woestijln is gelegen. Een met groote afdeelimgen dwars door dit gebied geprojecteerde aanval zou licht kunnen mislukken door gébtrek aan wa ter. In de tweede plaats bevindt Italië zich nog niet in staat van oorlog met Egypte ieh heeft in tegenste]j- ling met Engeland .er qok geen be lang biji ©en dergelijkien toestand in het leven te roepen. Zuid-Oost-Europa alt onderdeel van het Europeeich geheel De arbitrale uitspraak vain W.eenen zet een streep onder de politieke Domau- en Balkanproblemen, zooals die w;aren gegroeid, niet slechts sedert het einde van den Wereldoorlog en de Vredes verdragen van St.-Germain en Trianon, doch al sedert het einde van den tweeden Balkanoorlog, nj. na den vrede van Boe karest vam 1913, Waaabij. Bulgarije het Zuidelijk deel van de Dobrpedzja aan Roemenië (moest afstaan. De nieuwe be slissing kan de liquidatie zijln van vele vraagstukken, welke de Europeesche po litiek tientallen jaren in beweging heb ben gehouden. Of de Balkanplolitiek van de „as" nog verdere reorganisatie-plannen heeft ten aanzien van Zuid-Oost-Europa, staat te bezien; voorloopig laten Berlijn en Rome zich weinig uit over zulke eventueel® plannen, die dan tot grondslag moeten hebben de ontwikkeling van Zuid-Oost- Europa als onderdeel van het Europpee- sche geheel. Wel heeft minister Funk bij! de opening van de herfstjaarbeurs in Weenen gezegd dat „de verheugende uitbreiding van den Duitschen handel met Zuid-Oost Europa geen kortstondige oor logsconjunctuur zal blijven". Berlijn en Rome hebben gemeend juist met het oog op de economische ontwik kelingskansen in Zuid-Oost-Europa niet te moeten vrachten met het oplossen van de Balkanvraagstukken tot den algemee- (nen vrede. Zijl bevestigen daarmede, wat Hitier steeds heeft bletoogd, n.l. dat de oplossing van deze vraagstukken hun zaak is, en niet .die van de westelijke Europeesche mogendheden, die den Bal kan naar Duitsch-Italiaansche opvatting steeds hebben wilen gebruiken als gren del, welke de Centraal-Europeesche mach ten van het nabije Oosten afsloot. Gedurende den Wereldoorlog hebbon Duitschland en het oude 0:ostenrijk-Hon- garijle in Maart 1918 met Sovjet-Rusland den vrede van Brest-Litowsk gesloten, waaibijl door laatstgenoemd liand o.a. aan de toenmalige centrale mogendheden de vrijle hand op den Balkan gelaten werd. Toen echter bracht de afloop van den strijd in het Westen den terugkeer tot de oude politiek van verbrokkeling van den Balkan, als instrument ien grendel tegen de midden-Europeesche mogend heden. Thans ztijln de machtsverhoudingen op het vasteland van Europia zoodanig gewijzigd, dat de geschiedenis zich-, wat dit betreft, hoogstwaarschijnlijk wel' niet zal herhalen. EEN DRAMA IN DE LUCHT. Een Brit sche machine van het Bristol-Blenheim- type wordt gedurende den strijd boven i Le Havre aan het rechter draagvlak i zwaar beschadigd en stort ter aarde, j Weinige minuten later is ze achter een j zesverdiepingen hoog huis nergestort; de geweldige rookwolken spreken duide lijke taal. (P.I.B.) Na ©ejn voorbereiding van drie jaar zal binnenkort in Turkijle een wiet tot stand komen betreffende verdeeling van bruikbaar bouwland door het ministerie van landbouw. Volgens deze wiet heeft iedere Turksche boer recht op bouwland Braak liggend of oinlbieperkt bouwland wordt van staatswege .onteigend en an der de boeren verdeeld, .ook braak lig gend bouwland, dat in handen vajn den staat is- of deel uitmaakt vain geestelijke domeinen. Het Hongaarsche leger zal 5 Septem ber de grens van het door Roemenië afgestane gebied overschrijden. Het bin nenrukken der troepen, dat in etappen geschiedt, zal tot 13 September a.s. duren. Het reisverkeer tusschen het eiland Schouwen en het vaste land is van af heden uitsluitend toegelaten tusschen Zijpe en aan den Noordweg. Iedere burger van het eiland, van af 15 jaar oud, moet in het bezit zijn van een legitimatiebewijs dat machtiging geelt voor het oversteken. Het afgeven van een bewijs geschiedt door den Ortskommandantur {te Zierikzee. Voor burgers, die niet op het eiland Schouwen wonen, worden principieel geen legitimaties uitgegeven. In bijzondere dringende gevallen kan eohter de Ortskommandantur te Bergen op Zoom een uitzondering toelaten. In dit geval moet een aanvraag ingediend worden. Middelburg, den 3 Sept. 1940. Der Wehrmaohtskommandant te Zeeland, (get.) OHRLOFF. Hauptmann. Verzoeken moeten onder overlegging van een pasfoto worden aangevraagd aan het politiebureau. ITAL. WEERMACHTBERICHT Bommen op Genua Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Onze vliegtuigen hebben Maandag in het centrale gedeelte van de Middelland- sche Zee een vijandelijke vlootformatie achterhaald en herhaalde malen aange vallen. Het hevige afweergeschut en de felle gevechten met de vijandelijke jagers wa ren geen beletsel voor de strijdvaardig heid en den moed van onze aïdeelingen bommenwerpers en van onze „Picchia- telli" (nieuwe formaties bombardements vliegtuigen) om duidelijke successen te behalen. Een vliegtuigmoederschip werd aan den voorsteven zwaar getroffen, een slag schip, een kruiser en een torpedojager werden midscheeps getroffen en zwaar gehavend. Vier vijandelijke vliegtuigen werden tijdens de gevechten neergescho ten. Deze resultaten werden door het fotografisch materiaal gecontroleerd. Inmiddels is de vlootbasis Malta op haar beurt hevig gebombardeerd. Drie Italiaansche vliegtuigen zijn niét op hun basis teruggekeerd. Een reddingsvlieg tuig, dat voorzien was van het duidelijke Roode-Kruisteeken, is aangevallen en be schoten toen het op zoek was naar in zee gevallen toestellen. In Oost-Afrika werden vijandelijke kam pen en motorvoertuigen te Gadabi nabij de rivier Atbara in den Soedan gebom bardeerd. Onze verliezen gedurende het bombar dement op Assab, waarvan melding ge maakt is in het weermachtsbericht van gisteren, bedragen, volgens de jongste gegevens, vier dooden onder de Italianen en acht onder de inlanders, alsmede een twintigtal gewonden. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen, steeds komende van Zwitserland, hebben boven bepaalde plaatsen in Noord-Italië gevlogen en waren terstond het voor werp van reactie van het luchtdoelge schut, waardoor zij slechts bommen kon den werpen op Genua, waar twee doo den te betreuren vallen.onder de burger bevolking, 15 burgers gewond werden en lichte schade werd aangericht. Drie vliegtuigen werden door de luchtdoelar tillerie neergehaald en vielen brandend omlaag. Waarschijnlijk zijn nog twee andere machines neergeschoten. Het Duitsche Weermachtbericht Voortdurende luchtaanvallen op Engeland Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Op 2 September hebben onze afdee- lingen gevechtsvliegtuigen en jagers aan vallen ondernomen op vijandelijke vlieg velden in het Zuiden van Engeland. In Hornchurch, Gravesend, Eastchurch en Detling werden hangars en schuilplaatsen door bomtreffers vernield en deels in brand geschoten. Daarbij ontstond een reeks luchtgevechten, die voor onze vlie gers succesrijk verliepen. Nachtelijke aanvallen van onze afdee- lingen gevechtsvliegers richtten zich tegen havenwerken aan de Engelsche West- en Zuidkust, tegen ondernemingen van de wapenindustrie in Midden-Engeland, en tegen vliegvelden. Zoo werden de ha vens van Liverpool, Swansea, Bristol, Plymouth, Portland, Poole en Portmouth alsmede wapenfabrieken in Birmingham, Coventry en Filton met bommen bestookt Op verscheidene plaatsen ontstonden zware branden. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen in Britsche havens. Britsche vliegtuigen wierpen des nachts in West- en Zuid-West Duitschland op verscheidene plaatsen bommen uit. Be halve dat een buitengoed vernield werd, ontstond er geen materieele schade en werd er niemand gedeerd. De vijand ver loor gisteren in totaal 93 vliegtuigen. 23 eigen machines worden vermist. DE SALARISSEN VAN EERSTE EN TWEEDE KAMERLEDEN Zooals men weet, heeft de Rijkscom missaris bepaald, dat de werkzaamheden van de beide Kamers der Staten-Generaal voorloopig blijven rusten. Zij zijn niet in functie. Maar dit neemt niet weg, dat de leden der Tweede Kamer hun schade loosstelling (f4500 per jaar) bleven ont vangen. Binnenkort zal echter, wat dit betreft, een bijzondere toestand ontstaan, zoo merkt de Haagsche Post op. Volgens de Grondwet wordt in normale omstan digheden de zitting der Staten-Generaal den tweeden Zaterdag in September ge sloten en den derden Dinsdag wordt dan de nieuwe zitting geopend. Het ligt voor de hand, dat deze plechtigheden thans niet zullen plaats hebben. Maardit heeft een belangrijk gevolg voor de leden der Tweede Kamer, wat hun schadeloos stelling betreft. De Grondwet schrijft voor dat deze niet genoten wordt door hen, die gedurende de geheele zitting afwe zig bleven. Zoodra men echter maar één enkele vergadering bijwoonde, heeft men recht op de schadeloosstelling gedurende het geheele jaar. Eigenlijk een malle be paling! Thans zal de nieuwe zitting niet worden geopend, m.a.w. er zal geen nieuwe zitting zijn. Het gevolg hiervan zal wezen, dat aan de Kamerleden de schadeloosstelling van September af niet zal worden uitbetaald: zij kunnen immers geen enkele vergadering bijwonen. Alleen wanneer vóór 1 Sept. 1941 de oude toe stand mocht worden hesteld, zou het recht op schadeloosstelling weer ingaan. Maarwie zou daarop willen rekenen Voor de leden der Eerste Kamer doet deze kwestie zich niet voor; zij ontvin gen een vergoeding per vergadering, die dus dadelijk vanzelf vervalt als niet wordt vergaderd. w POST VOOR IN ENGELAND VERTOEVENDE ZEELIEDEN Het Nederlandsche consulaat-generaal te Stockholm ontvangt geregeld brieven uit Nederland vo,or in Engeland vertoevende Nederlandsche zeelieden. Het spreekt van zelf, dat die brieven steeds onmiddellijk doorgezonden worden, ook wanneer de afzender, zooals dat zoo vaak het geval is, slechts een vermoeden heeft of mis schien maar hoopt, dat degene, voor wien de brief bestemd is, zich in Enge land bevindt. In dat geval gaat de brief naar het Nederlandsche consulaat-gene raal te Londen met het verzoek, te trach ten, den geadresseerde op te sporen en hem, indien mogelijk, den brief te doen toekomen. Natuurlijk zitten de afzenders van deze brieven in spanning te wachten, vragen zij zich misschien eiken dag, dat het ant woord langer uitblijft, ongerust af, óf er wel antwoord zal komen. Het lijkt ons daarom goed, er op te wijzen, -dat Zwe den met uitzondering van de radio-tele grafische verbinding geen enkele directe verbinding met Engeland meer heeft en dat de Zweedsche briefpost voor Enge land via den Transsiberischen spoorweg Japan en de Vereenigde Staten verzonden wordt, waardoor een brief uit Nederland ongeveer twee-en-een-half a drie maanden onderweg zal zijn, voor hij in Engeland arriveert. Zelfs wanneer er direct een brief te ruggeschreven wordt zullen er waar schijnlijk tenminste vijf maanden over heen moeten gaan, voor men antwoord kan verwachten. Een vluggere weg is misschien met zekerheid valt dat van hier uit niet te beoordeelen die via het Internationale Roode Kruis te Genève, welke van bevoegde Noorsche zijde aan bevolen is aan familieleden van Noorsche zeelieden in Engeland. Ook dan gaat er echter geruimen tijd voorbij voor men ant woord kan hebben, aangezien het Inter nationale Roode Kruis zijn post naar Engeland via Portugal en de Vereenigde Staten verzendt. De strijd om de macht in het Zwarte Werelddeel Den Balkan ingeschakeld in het Europeesch geheel Amerika pacht Engelsche vloot- en vliegtuigsteunpunten De 43e Utrechtsche Jaarbeurs is Dinsdag opengesteld Vier millioen Nederlanders maakt van de fiets gebruik DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis tering. Zonsondergang 4 Sept. 20 uur 20 min. Zonsopgang 5 Sept. 6 uur 58 min. 5 Sept. Maan op: Maan onder: 9,40 20,09 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 5 Sept. 4,52 17,06 9,54 22,34 de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Reeds 3V2 millioen rijwielplaatjas verkocht Naar vernomen wordt, zijn tot dusver ruim drie en een half millioen rijwiel- plaatjes verkocht. Dit is ruim 136.000 meer dan het vorige jaar. Toen zijn 3.363,000 plaatjes verkocht, waarbij dan nog komen de vrij talrijke plaatjes voor ondersteunden e.d. Het is dus geen over dreven schatting, dat zeker vier millioen Nederlanders thans van de fiets gebruik maken. Men kan dus aannemen, dat op het oogenblik half Nederland op de fiets zit! j Combinatie van Bonden Dezer dagen kwamen, naar van de zijde van A COP medegedeeld wordt, vertegen woordigers van bonden van overheids personeel, aangesloten bij de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel (CNOP) en het comité ter behartiging van de algemeene belangen van over heidspersoneel (ACOP), alsmede van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram* wegpersoneel, te 's-Gravenhage in ver gadering bijeen ter bespreking van maat* regelen, welke kunnen leiden tot een belangrijke concentratie van de genoemde bonden. Deze bespreking hield verband met de samensmelting van de Nederlandsche Vakcentrale, waarvan de CNOP deel uit* maakt en het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen (NVV) De bespreking leidde tot het eenstem mig besluit, om gemeenschappelijk over te gaan tot stichting van één groot ver bond van overheidspersoneel op de bd* sis van zeis a zeven organisaties met aan het hoofd een kleine topleiding met ruime bevoegdheden. Deze nieuwe combinatie zal onder deri naam van „Verbond v. Overheidsperso neel (VVO)" rond 75.000 werknemers iii overheids- en semi-overheidsdienst om vatten, welk verbond als zoodanig deei zal uitmaken van het NVV in zijn nieuwe samenstelling. J. A. A. M. do Gruijtar In den leeftijd van 63 jaar is Dinsdag middag te 's-Hertogenbosch over* leden de heer Jac. A. A. M. de Gruijter, lid der directie van de N.V. Handelmaat* schappij P. de Gruijter en Zn. De heer De Gruijter was sinds eenigen tijd opge nomen in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. De overledene is in Den Bosch geboren als zoon van den grondlegger van de Handelmaatschappij De Gruijter. Samen met zijn broer heeft hij met energie en dank zij zijn groot vakmanschap de zaak opgestuwd en uitgebreid tot den tegenwoordigen omvang. Het aanvanke lijk bescheiden gebouw der firma De Gruijter aan de Smalle Haven, groeide tot het groote fabrieks- en gebouwen complex, dat thans domineert in het hart van het oude Den Bosch.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1