ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG SEPTEMBER 1940SIJ OPGEN ZKRUaSSCffiCOURAMT itsT^wèe De Kern ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14431 ADVERTENTIES Erlj»: 20 cent per regel, minimum 80 cent. 31) contract epeciale prijzen. Grootte der lettere naar plaaterulmte. „Succesje," 60 cent. Inzending tot morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN September en October kunnen beslissend zijn De* onmiddellijke oorlog tegen het Brit- sche eiland is tot nu toe steeds gevoerd met het Duitsche luchtwapen, maar dit dient als voorbereiding van anderen mi litaire ondernemingen op grooter schaal. Het buitengewoon slechte weer der laatste weken heeft een volle ontplooiing van het luchtwapen in zekere mate be lemmerd. De maand Augustus heeft het slechtste weer en den grootsten neerslag gebracht sinds 1923. Afgewacht zal nu moeten worden, of de herfst na deze abnormale zomermaanden een ommekeer in de weersgesteldheid zal brengen, het geen zeker van invloed zal zijn. op een intensiveering van het offensief in de lucht, zoowel als ter zee. De maanden September en October zullen derhalve be slissend kunnen worden voor den afloop van den oorlog. In den kamp tegen Engeland spelen echter nog andere factoren een rol, waar van men op het oogenblik de draagwijdte niet kan overzien, ni. de strijd door de Italianen in Oost- en Midden-Af rik a. ende houding der Vereenigde Staten. Wat de houding van Washington betreft, men heeft te Berlijn de laatste weken met groote opmerkzaamheid de onderhandelingen gevolgd, welke tusschen Amerika en het Britsche imperium ge voerd zijn in verband met maatregelen van militairen aard. Washington sloot een verdrag met Canada over de defen sie van dit gebied. De Vereenigde Staten kregen van Londen het recht militaire steunpunten in te richten op de Bermuda's en op twee eilanden in den Stillen Oceaan. Meer en meer begint Amerika zich dus ook in militair opzicht te interesseeren voor zekere deelen van het Britsche impe rium, welke binnen zijn invloedssfeer lig gen. Men krijgt zelfs den indruk, alsof Washington de verdediging van deze ge bieden geheel voor eigen rekening geno men heeft. Het spreekt vanzelf, dat men in Berlijn dezen gang van zaken voortdurend "in het oog houdt, al is het op het oogenblik ook nog nog niet mogelijk daaruit posi tieve conclusies voor de toekomst te trek ken. In Duitsche militaire kringen toont men zich volkomen tevreden met den loop van den oorlog tegen Engeland, welke naar men verklaart, geheel volgens het te voren opgestelde plan verloopt. Men blijft er van verzekerd, dat de oor log dan ook vóór het intreden van den winter ten einde zal zijn, dat dan de rust in Europa hersteld zal worden en een aanvang kan worden gemaakt met de organisatie van het „N e u r o p a", zoo als men zich dit te Berlijn voor oogen houdt. Strijd tusschen de productie-apparaten In de feestzaal van het Concertgebouw te Weenen is Zondag de Weensche Herfstjaarbeurs geopend. De aanwezig heid van talrijke autoriteiten uit binnen- en buitenland bewijst de beteekenis van Weenen als handelsstad voor het Zuid- Oosten van Europa. Na de begroeting door den bedrijfsleider van de jaarbeurs heeft Funk, de rijksminister van oeco- nomische zaken, een rede uitgesproken waarin hij om. het volgende naar voren bracht: Het geheele Europeesche vasteland be vindt zich reeds weer in een toestand, waarin aan opbouw gedacht en met op bouw begonnen kan worden. In de lan den, waarover zich de oorlog heeft uit gestort, wordt het product ie- appa- r a a t hersteld. Voor het grootste deel kan deze opbouw beschouwd worden als aanvulling op de bewapeningscapaciteit van Duitschland. Waar deze oorlog nu eenmaal een strijd tusschen de productie apparaten is, ziet Engeland thans in de mogendheden van de As het bewape- ningspotentieel van vrijwel geheel Europa tegenover zich. Maar ook de resultaten der Britsche luchtaanvallen maken de verwachtingen van Churchill, die op een beslissende ver zwakking der Duitsche productie gehoopt had, tot de illusie van een wanhopige. Duitschland was reeds voor den oorlog, als leverancier zoowel als af nemer, de beste klant van Zuid oost-Europa. De Westelijke mogend- heden konden altijd slechts weinig van de productie van Zuidoost-Europa afne men. Het goederenverkeer tusschen Duitschland en Zuidoost-Europa werd, in weerwil van de pogingen der Westelijke mogendheden ook gedurende den oorlog weinig belemmerd. Dat verkeer werd zelfs aanzienlijk drukker dan in vredestijd, nadat de ver keersmoeilijkheden waren opgelost. Het is een duidelijk bewijs voor de leverings capaciteit van Duitschland, dat in vollen oorlog de uitvoer, die ook vele goederen, welke van belang voor de oorlogvoering zijn, omvat, belangrijk meer is gestegen dan de invoer. De verheugende uitbrei ding van den handel met Zuid-Oost- Europa zal geen kortstondige oorlogscon- junctuur blijken te zijn. De rijke ervarin gen, die Duitschland in eigen land heefl opgedaan, de geperfectioneerde werk wijzen en de technische installaties staan het bedrijfsleven van Zuidoost-Europa ter beschikking, als het zijn landbouw, zijn mijnbouw, zijn verkeersnet en zijn inheemsche industrie nog productiever wil maken. De Trans-Balkanspoorweg Italiaansche opbouw in Albanië De bezetting van het Albaneesehe berg land do,or Italië, aldus een medewerker van de Deutsche Zeitung in den Nieder- landen, werd aanvankelijk als een strate gische maatregel beschouwd met als eind doel de volkomen onderwerping van het Balkanschiereiland onder de Italiaansche heerschappij. Intusschen zijn anderhalf jaar voorbijgegaan en Italië heeft reeds in dien korten tijd bewezen dat het met de bezetting allesbehalve imperialistische doeleinden nastreefde. Juist in deze dagen is een plan bekend geworden om een spoorweg te bouwen die een directe verbinding tusschen Italië en den Bosporus zal vormen. Italië had geen gunstige noch vlugge verbinding met den Zuidoostelijken Balkan en vandaar, door middel van den Bagdad-spoorweg, naar de Perzische Golf en het verdere Oosten. Een reis b.v. van Milaan over Venetië en Triest naar Zagreb eischte niet minder dan veertien uur en pas in de Kroatische hoofdstad was aansluiting op den spoorweg naar Konstantinopel te vinden. Ook de zeeweg van Triest is tijdroovend en het nieuwe project moet beide omwegen zeer belangrijk verkorten. De nieuwe verbinding zal een voortzet ting van den spoorweg Rome—Brindisi zijn, welke haven recht tegenover Valona aan de Albaneesehe kust ligt op een af stand van slechts 110 km. Van Valona moet een lijn gebouwd worden naar Fiorina, in Griekenland. De ze afstand bedraagt 160 km. en om Fio rina weer met het hoofdspoor naar Sa- loniki te verbinden zou nog een aanleg van 100 km. noodig zijn, zoodat in totaal een lijn van 260 km. gebouwd moet wor den om een directe verbinding Rome- Bosporus te verkrijgen. Albanië is het eenige land in Europa dat nog geen spoorwegverbindingen kent. Wel is waar hebben de Italianen dadelijk na de be zetting plannen ontworpen voor een lijn langs de kust die van de haven Durazzo naar Valona zal leiden maar deze plan nen zijn door den oorlog, wel is waar niet afgelast, maar toch uitgesteld. Na de uitvoering van het onderhavige project moet vooral de haven Valona een der belangrijkste handelscentra van den Balkan worden. Reeds in de laatste paar jaar is de beteekenis van Valona als eindstation van de 85 km. lange verbin ding met de petroleumvelden van Devoli zeer gestegen. Het kapitaal dat Italië sinds vijftien jaar in de ontginning van de Albaneesehe petroleumvelden heeft gestoken, heeft goede vruchten gedragen. Albanië schijnt dus voorbestemd om in niet te verre toekomst een der gewich tigste bruggehoofden te worden bij de verbinding tusschen West en Oost dwars door het Balkan schiereiland. Het Duitsche Weermachtbericht Twee Britsche torpedojagers tot zinken gebracht Duitsche onderzeebooten hebben op de Noordzee twee Britsche torpedojagers tot zinken gebracht. Op den lsten September hebben onze gevechts- en jachtvliegers de aanvallen op installaties der Engelsche luchtmacht in Z.O.-Engeland voortgezet. Hangars en onderkomens der vliegvelden Abingdon, Kenley, Biggin-Hill, Detling, Hawkings en Lympne kregen voltreffers en werden voor een deel in brand gezet. In den loop der aanvallen ontstonden verschei- 1 dene luchtgevechten, waarin onze vliegers 1 opnieuw hun superioriteit bewezen. 's Nachts hebben afdeelingen gevechts vliegers de zeehavens van Liverpool, pooS ;aui urewmtD 1X91 Iojsijh 'nasoie/AS gevolg met bommen bestookt. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben Zondag nacht wederom getracht Berlijn en andere steden aan te vallen. Dank zij den krach- tigen afweer van het luchtdoelgeschut slaagden zij er niet in ,in het gebied van groot-Berlijn bommen uit te werpen. Op andere plaatsen in het Duitsche rijks gebied werd slechts schade aan woon huizen, nergens echter militaire materi- eele schade aangericht De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 6^ vliegtuigen. Daaren tegen worden slechts negen eigen vlieg tuigen vermist. j AARDAPPELEN NIET OP DE BON zelfs bij te verwachten toenemend verbruik Daar in sommige streken van ons l'and geruchten de ronde doen over een even- tueele dsitrifohtie van en een mogelijk! tekort aan aardappelen, wordt het van de zijde van het departement van Land bouw en Visscherij op prijs gesteld ter geruststelling -eenige mededelingen te doen over de aardappelpositie en een overzicht te geven van de maatregelen, welke de overheid noodig acht, om de aardappelvoorziening veilig te stellen. De normale aardappelopbrengst in Ne derland is veel grooter dan de consump1- tie. In normale jaren bedroeg de uit voer eenige honderdduizenden tons, ter wijl voor veevoeder eveneens een niet minder groote hoeveelheid werd bestemd Zeer zeker zal dit jaar met een toe nemend verbruik van aardappelen moe ten worden rekening gehouden. Neemt men daarbijl echter in -acht, dat de ex port grootendeels of geheel' wegvalt, en da,t door de overheid een veevoederver- Iblod van alle aardappelen, welke voor; menschelij'ke consumptie geschikt izijn, wordt uitgevaardigd; dus dat elite voor mensehelijke consumptie geschikte aard appelen ook werkelijk hiervoor worden bestemd, dan is het duidelijk, dat een aardappeltekioirt niet te vree- zen is. Het moet dan ook ten sterkste worden ontraden reeds in September wintervoor raad op te doen. Immers, de aardappelen, Welke dan aan- de markt komen, zijln -ojp' de eerste plaats de middelvroege aardappelen 'en de nog niet voldoende uitgerijpte aardappelen. Beide groepen zijln niet geschikt voor opslag vepreenigs- 'züns langen duur en nu reeds opslaan zou tot gevolg hebben: verloren gaan van waardevol voedsel, wat thans zeer zeker vermeden moet warden. Normale winterprovisie In de maanden October en November wanneer de houdbare aardappelsnortew beschikbaar Zijln, zal het publiek, dat zulks gewoon was, in de gelegenheid worden gesteld de normale winterpro visie op- te doen. Hierbij moet -echter edni ernstige waar schuwing gericht worden tot het publiek ijn de groote steden, waar geen -of on voldoende bergruimte aanwezig is. Het moet ten sterkste -ontraden worden, aard appelen op te slaan in daarvoor ge- improviseerde, v-oor dit doel absoluut pn- geschikte plaatsen. Het opslaan van winterprovisie is trou wens voor de groote steden niet noodig, daar er voor gezorgd wordt dat in de groote steden, steeds voldoende aardap pelen aanwezig zijn. Er is een regeling getroffen, dat voor het geval van op treden van vorst, de steden vóólr dien tijld beschikken over een aardappelen- voorraad ter plaatse toereikend voor min stens twee maanden, terwijl deze voor raad steeds wordt aangevuld. Tenslotte wordt -ex met den meesten nadruk op gewezen, dat het geenszins iin de bedoeling 'ligt noch noodig is tot eeh aardappeldistribütie over te gaan. Door een volledig organiseeren van den aardappelhandel van groot to-t klein kan de overheid bovendien er voor zorgen, dat de prijs voor den consument tot het redelijke 'beperkt blijft, zoodat ook in dit opricht geen reden v-oor ongerust heid aanwezig is. Zaterdag heeft generaal Hertzog naar uit Kaapstad wordt gemeld, -opnieuw een voorstel ingediend* betreffende het onmiddellijk sluiten van vrede met Duitschland en Italië. Bij de stemming spraken zich 65 afgevaardigden voor het voorstel en nog slechts 83 daar tegen uit. Uit do Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 2—8 September 1890. De ge meenteraad te Ouwer kerk benoemde tot wethouder de heer H. Romeijn, die van Nieuwer kerk de heer A. Capelle. De raad der gemeente D u i v e n d ij- ke benoemde tot onderwijzer de heer A. Meeldijk te Simonshaven. Jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije te Zierikzee werd tot wet houder herkozen. Op de Zierikzeesche kermis ver scheen het gezelschap der. Nieuwe Rot- terdamsche Schouwburg-Mij., onder direc tie van Alex Faassen Co. Tot wethouder der gemeente St.- Maartensdijk werd herbenoemd de heer M. P. Polderman. De heer R. Groeneveld de Kater, burgemeester der gemeente Noord- gouwe herdacht zijn 25-jarig ambts jubileum. Aan de Rijksnormaallessen te Tho- len werd tot onderwijzer in het teeke nen benoemd de heer L. K. v. Dijk en tot onderwijzer in de gymnastiek de heer A. H. de Carpentier. Te Zaamslag overleed de heer Mar- tinus Eijke, geboortig van Dreischor, die sinds 1844 in onderscheidene betrekkingen bij het onderwijs had gefungeerd. ONDERWIJS Daambachtsscholen krijgen minder lesuren Naar „De Vooruit" van bevoegde zijde verneemt, zullen met ingang van 1 Oct. a.s. eenige wijzigingen worden gebracht in het aantal lesuren van de ambachts scholen. Deze wijzigingen, die een tijde lijke inkrimping van den schooltijd zul len beteekenen, zijn van overheidswege noodzakelijk geoordeeld in verband met den toestand van 's land financiën en mede met het oog op de moeilijkheden die zich ten aanzien van het ambachts- onderwijs door de bijzondere tijdsom standigheden waarschijnlijk zullen voor doen. Hierbij is gedacht aan de voorzie ning met brandstoffen en electrischen stroom, verduisteringsvoorschriften en dergelijke. Allereerst wordt de duur van elke les verminderd van 521/2 minuut tot 50 minu ten. In de wintermaanden, van; 1 October tot 1 April, zal het aantal lessen per week bovendien niet hooger mogen zijn dan 40, namelijk 's morgens vier lessen en 's middags vier lessen. De secretaris generaal van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft bekend gemaakt, dat het wenschelijk is, zoowel het aantal Duitschland verwacht nog vóór den winter de eindstrijd Minister Funk over Duitschland'f economische successen Naar de Oostzee varen thans Nederl. kustschepen om hout De winteraardappelen zullen niet worden gedistribueerd Het nieuwe studiogebouw van de A.V.R.O. in gebruik gesteld DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de' verduis tering. Zonsondergang 3 Sept. 20 uur 23 min. Zonsopgang 4 Sept. 6 uur 56 min. 4 Sept. Maan op: 8,16 Maan onder: 19,37 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 4 Sept. 4,09 16,21 9,l2 21,48 B$ de vroeger geldende tydaaanwyzing dient 1}40 uur te worden bygevoegd. lessen in teekenen als het aantal lessen in werkplaatsoefeningen gedurende dien tijd met twee te verminderen. V007 de zomermaanden (1 April tot 1 October) blijft het maximum-aantal les sen gehandhaafd op 44. In verband met plaatselijke omstandig heden kan in het hierboven aangeduide schema een eenigszms andere indeeling worden voorgesteld, waarbij men er ech ter rekening mee moet houden, dat per leerling per week niet meer dan 43 lessen van vijftig minuten worden uitgetrokken, berekend over het geheele schooljaar, gymnastiek-onderwijs inbegrepen. Het ziet er naar uit, zei de inspecteur- generaal, ir. G. Hofstede, met wien het blad een onderhoud had, alsof er hier nu sprake is van een vermindering van het aantal lestijden met niet minder dan vier gedurende het winterhalfjaar. In feite komt het echter neer op een ver mindering in dien tijd van twee lestijden. Door het terugbrengen van het aantal van 44 lesuren op 40 gedurende de win termaanden, is het namelijk mogelijk één schooltijd per klasse en per week vrij te houden. De bezetting van Britsch-Somalil'and door Italiaainsche troepen is ©en strate gisch verlies voior Engeland van groote beteekenis. Daardoor ligt het front naar de andere Britsche koloniën in Afrika, Kenya en Tanganyika, als het ware open. Vanuit Italiaamsch Oost-Afrik'a, dat het voorma lige Eritrea, Abessimlë, Italiaansch en thans ook Britsch Somaliland omvat, be hoort een aanval in Zuidelijke richting tot de mogelijkheden. Ook met een uit breiding van den strijd in Afrika dient dus rekening te worden gehouden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1