ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 OPOEK< ZfcWKggSCHgSOMUM M et trots, voldoening en dankbaarheid stelt men op den verjaardag van het uitbreken van den groot-Duitschen vrij heidsoorlog in bevoegde Duitsche kringen vast, dat 't verloop van de laatste twaalf maanden, hoewel aan de Duitsche over winning van den aanvang af niet getwij feld kon worden, toch alle verwachtin gen en hoop heeft overtroffen. Men be hoeft zich, zoo verklaart men, slechts de redevoeringen te herinneren, die de leidende politici der Westelijke mogend heden een jaar geleden hielden om in te zien, welke geweldige veranderingen zich sedertdien ten gunste van Duitsch land hebben voltrokken. D@ Kern BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. ABONNEMENT Prijs f 1.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. I7Ö7 IGÖO Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuitbaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14430 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. BIJ contract speciale prijzen. Grootte der lette1» naar plaatsruimte. „Succesje*" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Het Rumeensch Hongaarich geschil te Weenen opgelost De tusschen de ministers van buiten- landsche zaken van de mogendheden van de spil aan den eenen kant en de gevol machtigde vertegenwoordigers van Roe menië en Hongarije aan den anderen kant gevoerde besprekingen, zijn in de gouden zaal van het Belvedère-paleis te Weenen, geëindigd met een arbitrale uitspraak van de mogendheden van de spil. De scheidsrechterlijke uit spraak werd gegeven op verlangen van de Hongaarsche en de Roemeensche re geering, toen een succesrijke bilaterale regeling tusschen de rechtstreeks betrok kenen geen kansen bleek te hebben. Bij deze uitspraak krijgt Hongarije een ge biedsuitbreiding van ongeveer 45,000 vier kante kilometer, welke Noord-Zevenbur gen, daarbij Klausenburg, en de drie Szekler-Komitaten omvat. Voor Hongarije, dat bij het verdrag van Trianon als het ware uit elkander werd gerukt en van zijn 21 millioen inwoners er meer dan 13 onder vreemde nationali teit zag brengen, móet deze oplossing een groote voldoening zijn, al blijven nu nog omstreeks 750.000 Hongaren bui ten de grenzen van Hongarije. Ook Rumenië zal niet klagen over deze uitspraak, al woont nu ook nog een 'groot aantal Roemenen buiten het eigen land; het heeft minder behoeven af te staan dan de Hongaren hadden geëischt. En het heeft bovendien een garantie van Duitschlandenltalië gekregen ten aanzien van al zijn grenzen, zooals die nu geworden zijn, na afstand van gebied aan Rusland, Bulgarije en Hongarije. Een die waarschijnlijk meer waarde zal heb ben dan de Britsche, gezien de macht en de nabijheid der nieuwe garanten. Ook voor de twee arbiters moet deze oplossing tot voldoening strekken, want niet ten onrechte heeft von Ribbentrop er op gewezen, dat door deze arbitrale uitspraak het laatste in het Donauge- bied nog hangende territoriale probleem tot oplossing is gebracht. Vrede in het vruchtbare Donaubekken, waar groote be langensferen elkander raken, is voor Duitschland een vitaal belang, en ook dat is door deze oplossing zeker gediend. De oorlogsbalans van Sept. 1939-Sept. 1940 Aan de pogingen van Engeland, na de Poolsche en Fransche trawanten door uitbreiding van den oorlog den eenen staat na den anderen tegen het Duitsche Rijk op te zetten, het daardoor uit te putten en zichzelf wellicht den recht- streekschen strijd met groot-Duitschland te besparen, was slechts de korte tijds duur van een jaar beschoren. Toen lagen al deze staten verpletterd ter aarde en het reeds zwaar getroffen Engeland is reeds in de verdediging van den eigen bodem tegen den intusschen sterker dan ooit geworden tegenstander gedrongen, den tegenstander, die in Italië een voor het Engelsche imperium niet minder ge vaarlijken bondgenoot heeft gekregen. Tweemaal is Engeland van Duitsche zijde de mogelijkheid geboden, dezen laat- sten strijd, die, naar men in Engeland in kinderlijk optimisme meent, reeds in zijn verschrikkelijke scherpte is gekomen, te vermijden. Beide keeren hebben de verantwoordelijken in Engeland deze kans op redding voorbij laten gaan. Aan het einde van dit oorlogsjaar kan men van Duitsche zijde vaststellen, dat Engeland uit al het gebeurde niets geleerd heeft: noch uit het mislukken van zijn militaire plannen op het continent, noch uit het falen van zijn politieke plannen. De Duitsche verliezen De totale Duitsche verliezen bedroegen in dit jaar ongeveer 39,000 dooden, 143,000 gewonden en 24,000 vermisten. Dat deze verliezen in verhouding gering zijn, moge hieruit blijken, dat de verliezen in de eerste vier maanden van den oorlog in 1914 alleen reeds bij de doorbraak door België naar Noord-Frankrijk 580,000 man bedroegen, waaronder 200,000 dooden of vermisten, en bij den grooten slag in Frankrijk in 1918, die 20 dagen duurde, 974,000 man, waaronder 225,000 dooden of vermisten. De marine en de luchtmacht te zamen hebben van het uitbreken van den oorlog tot 31 Juli 1940 4,986,860 br.r.t. tot zinken gebracht, waarbij geen rekening gehouden is met de successen met mijnen behaald en de tonnage van beschadigde vijandelijke oorlogs- en koopvaardijsche pen buiten beschouwing gelaten is. In het eerste oorlogsjaar hebben Duit sche bommenwerpers op ongeveer 220 dagen ruim 3500 vluchten gemaakt. Hier bij werden bijna v ij f millioen bom men uitgeworpen, met een totaal gewicht van meer dan -75,000 ton. Meer dan 500 oorlogs- en koopvaardijschepen met een totale tonnage van ruim twee millioen ton werden door Duitsche bom menwerpers tot zinken gebracht. In den loop van het eerste oorlogsjaar werden vernield: 1050 Duitsche vliegtui gen in luchtgevechten of door afweer geschut, 3100 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en 3850 vijandelijke vlieg tuigen door afweergeschut of op den be- ganen grond, zoodat het totale aantal der vliegtuigen, die de tegenstanders van Duitschland in dezen oorlog verloren heb ben, de 7000 nadert. Het Duitsche Weermachtbericht Luchtaanvallen op Engeland Het opperbevel vaini de weermacht maakte gisteren Wekend: Een duikboot heeft den modernen Brit- schen hulpkruiser „Dunvegan Castle", groot 15.000 Wt. reg. ton, tot zinken ge bracht. Dit succes medegerekend, heeft het Duitsche duiklbootwapen binnen drie dagen ruim 100.000 blr. reg. ton in den grond géhoord. Opi 31 Augustus ehi in den nacht van 31 Augustus iop( 1 September hebbek onze gevechts- eh jachtvliegtuigen verrassen de aanvallen op de Britsche eilanden lopidernomen. Vliegvelden in de graaf schappen Kent en Essex, haveninstalla ties en, dokken aan de mionding van de Theems en te Liverpool en vliegtuigfa brieken in Midden-Engeland wierden' met bommen bestookt. Talrijke branden toon den de groote uitwerking der aanvallen. Hierbij! ontwikkelden zich felle luchtge vechten, in den loop' waarvan 116 vij andelijke vliegtuigen werden neergescho ten. 's Nachts vlogen Britsche toestellen b'o- Van het Roer-gebied en naar Berlijln. Zij' wierpen op verscheidene paatsen blom men, die echter slechts heel geringe ma- terieele schade aanrichtten. Militaire doe len zijh nergens getroffen. Het vuur van ons luchtafweergeschut verhinderde den vijandelijken vliegtuigen bij den aanval op Berlijn blommen te werpen boven het stadsgebied. Eenige bommen vielen bui ten de stad op het vrij'e veld. De totale verlezen van den vijand bedroegen gisteren: 133 vliegtuigen. Het gelukte verder 74 versperringsballons te vernielen; 32 eigen vliegtuigen worden vermist. LUCHTBESCHERMING EN VERDUISTERING Een nadere toelichting In de Zaterdag gehouden persconferen tie heeft Hauplmainn Schönllewe van den luchtbeschermingsdienst bijl het rijkscom missariaat een lezing gehouden, waarin hijl een uiteenzetting heeft gegeven van de nieuwe ien strengere verduisterings- bëpalingen. Donderdag Zoo zeide hijl is in het Verordeningenblad vioor de bezette Ne. derlandsche gebieden een bijzonder be langrijke verordening van den rijkscom missaris inzake bijzondere maatregelen ten dienste vain de luchtbescherming ver. scherven, die in het btelang van de bevei liging der bevolking tegen luchtaanvallen door iedereen persoonlijk stipt moeten Worden nageleefd. Deze nieuwe verordening, die eenige scherpe bepalingen bevat, is noodzakelijk geworden, daar niettegenstaande de reeds uitgevaardigde duidelijke voorschriften en ondanks de altijd weer nadrukkelijk her- haalde waarschuwingen de verduisterings- bepalingen door velen op grove wijze lichtvaardig werden genegeerd en over treden. Er bestaat alDe tajainleiding om nogmaals in de reeds bestaande verduisteringsvoor schriften te treden. Die verordening van den rijkscommissaris' inzake de verduis tering van den 6en Juli 1940 schrijft voor dat alle gebouwen en woningen zqo ver duisterd moeten worden dat geen licht schijnsel naar buiten dringt. Verder moeten alle lichtpunten die gemiit kunnen wor den.. buiten werking worden gesteld, ter wijl iedere lichtreclame en etalagevier- lichting achterwege moet Wiorden gelaten Biji alle verkeersmiddelen moet de in wendige verlichting naar buiten volkomen afgeschermd worden. Bijzonder belang rijk is, dat alle verkeersmiddelen, ook de van afgeschermde verlichting voorzien moetep, zijn. Men heeft in den laatsten tij'd steeds weer kunnen coostateeren dat vooral auto's met zeer slecht afgeschermde lam pen rijden; daarom wordt er in verband nogmaals opi gewezen dat voertuigen al leen de door de rijksinspectie voor do luchtbescherming en goedgekeurde af- schermingsinaterialen in den handel' ge bracht mogen worden. Ofschoon in de verduisteringsverorde- ming voorgeschreven is, 'dat binnen de be bouwde kom van gemeenten slechts met stadslicht mag worden gereden, kan mien steeds weer vaststellen, dat ook in de steden de koplampen worden gebruikt. Ook het verblad gekleurd licht (blauw, rood,' groen lenz.) te gebruiken als voor licht van voertuigen wordt vaak over treden, doordat b.v. getracht wordt de lampen met Mauw papier of blauwe verf af te schermen. Er wordt nogmaals op gewezen, dat men voor de voorlichten van voertuigen slechts wit ipf geelachtig licht mag gebruiken. Deze kort samengevatte bepalingen zoo ging spreker verder zijn zeker duidelijk en slechts voor één uitleg vat. baar. Zijl zijn uitsluitend J:er beveiliging van leven en eigendom van de burger bevolking uitgevaardigd. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND Groote schade aan woningen Vele koeien gedood Het dorp Durgerdamin Amsterdam- Noord, is Vrijdagnacht zwaar getroffen, aldus meldt het ANP. Een 20-tal van de 150 woningen werd meer of minder ern stig beschadigd bij een aanval van een Engelsch vliegtuig, dat een viertal bom men in dezen omtrek neer heeft gewor pen. Twee bommen kwamen in het Bui- te n - Y terecht. Een derde bom kwam in een weiland te vallen en een vierde brisantbom kwam op den Waterland- schen zeedijk tot ontploffing. Het was deze laatste bom, die een ontzettende ravage aanrichtte. Hij viel neer op nog geen tien meter van de dijkwoningen in het Westeinde van het dorp. Een geweldige explosie deed de hui zen op hun grondvesten trillen. De ge volgen waren verschrikkelijk. De voorge vels van de meest nabij staande woningen werden zwaar beschadigd. Scherven dron gen door dikke steenen muren en richt ten groote verwoesting aan in de woon- en slaapkamers. De daken werden schoon geveegd en honderden ruiten, zoowel aan de voor- als achterzijde van de huizen werden finaal uit hun sponningen ge slagen. De draden van het electrische net kwamen op straat te liggen en lever den groot gevaar op voor de talloozen, die zich geheel over stuur op den weg bevonden. Wanneer ooit het feit, dat geen per sonen gedood noch gewond werden een wonder genoemd mag worden, was het in dit geval. Vrijdagnacht zijn ook bommen gevallen in V e 1 p. Een seinhuis vlak bij het sta tion werd getroffen. De arbeider-tele grafist M. Meyer werd licht gewond. Het pension De Drie Eiken, dat ook in de nabijheid van het station staat, werd eveneens getroffen. Hier kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Er zijn geen militaire objecten in de buurt. Bij het overzetveer naar Giesbeek, ach ter het station De Steeg, is een En gelsche machine neergehaald. De drie in zittenden werden gedood. Tusschen Z e 1 h e m en Halle werd even eens een Engelsch bombardementsvlieg tuig neergehaald. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vermoedt dat vijf zes personen om het leven zijn gekomen. Ook bij Rozenburg is een Engelsch toestel neergehaald. Het stortte brandend neer. Een der inzitten den wist zich met een parachute te redden en is gevangen genomen; de an dere is in het toestel verbrand. Vrijdagochtend zijn drie brandbommen geworpen op het Noordelijke gedeelte van Den Haag. Zij kwamen in een tuin terecht en hebben geen schade veroor zaakt. Verder zijn bommen op Broek in Waterland in Noord-Holland neergeko men, die tamelijk aanzienlijke schade te weeggebracht hebben. Ook uit Het B i 1 d t in Friesland wordt gemeld, dat daar bommen zijn geworpen, die bijna uitsluitend in het vrije veld of nabij den Stienserweg te land zijn gekomen. Ook hier is tamelijk veel materieele schade met name aan boerenhofsteden toegebracht. 1 koe werd gedood, 2 koeien werden gewond, 1 koe moest later worden afgemaakt. Te Hoofddorp is een bom neer gekomen, die eenige schade heeft ver oorzaakt. Verder zijn er ook elders nog bommen gevallen, die vee hebben ge troffen, maar overigens geen of weinig schade, tenzij aan burgereigendommen te weeg hebben gebracht. Zoo b.v. te As sendelft, waar 8 bommen zijn geval len, te Nieuwenhoorn (Z.-H.) waar eenige niet-ontplofte bomen, wellicht tijd bommen zijn aangetroffen, te Schip luiden (in het Westland), waar 5 koeien gedood em 5 andere koeien zwaar gewond zijn en op nog eenige andere plaatsen meer. DE ZEEPDISTRIBUTIE De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt het na volgende bekend. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 24 September a.s. geeft de met „115" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeel ten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op een bon koopen. Men zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen ver krijgen. i De als extra-rantsoen door de distri butiediensten uit te reiken bonnen voor „een rantsoen toiletzeep" geven geduren de het tijdvak van 31 Augustus 1940 tot en met 24 Januari 1941 elk recht op het koopen van een stuk toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. Voorts zal gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 31 December a.s. de met „116" genummerde bon, welke tegelijk met de textielkaart is uitgereikt aan mannelijke personen boven 15 jaar, recht geven op het koopen van 50 gram scheerzeep of voor zoover voorradig een tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. VERSCHILLENDE BERICHTEN Overval op een boomgaard Vrijdagavond laat zag een agent van politie te Heemstede, dat een groep jongens in den leeftijd van 18 tot 23 jaar, die per fiets waren aangekomen, de draadafrastering forceerden van een in de nabijheid gelegen boomgaard. Zij stormden af op de vruchtboomen om zich van de vruchten meester te maken. De agent van politie ging er op af en sommeerde hen den strooptocht te staken. Zich sterk wanende door over macht en aantal, dachten zij daaraan niet. Zij kwamen op den agent af en de den een aanval op hem. Hij probeerde zieh met zijn revolver te verdedigen, doch het wapen ketste, zoodat hi) het slechts als slagwapen kon gebruiken. Het ge lukte hem eenige jongens bloedende won den aan het hoofd toe te brengen. De strijd duurde eenigen tijd votort, doch de gewonden zagen zich verplicht te wij ken en de vlucht te nemen. De agent dreef de overigen in de richting van den Heerenweg, waarbij hij met steenen bekogeld werd, zoodat hij wonden opliep aan handen en beenen. Het gelukte hem tenslotte een der jongens te overmeeste ren en naar het politiebureau te brengen. Na langdurig verhoor werden in den loop van den nacht en Zaterdagmorgen, met de hulp van de Haarlemsche politie, elf medeplichtigen aan den overval aange houden en opgesloten. Twee of drie, die de wacht hadden gehouden, worden nog opgespoord. Het Hongaartch Rumeensche geschil is te Weenen opgelost Da balans, na een jaar oorlog, was gunstig voor Duitschland Nieuwe bepalingen betreffende luchtbescherming en verduistering Engeliche bommen veroorzaak ten schade en doodden koeien Plechtige opening van 't nieuwe rusthuis -Ons Huis" te Zierikzee DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 2 Sept. 20 uur 25 min. 3 8ept. 6 uur 55 min. 3 Sept. Maan op: Maan onder: 6,56 19,07 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 3 Sept. 3,23 15,36 8,35 21,04 By de vroeger geldende tydaaanwyzing dient 1,40 uur te worden bffgevoegd. De Burgemeester van Zierikzee maakt op grond vau een door hem ontvangen Regeeringstelegram bekend dat de Opperbevelhebber van de Duitsohe Weermacht in Nederland een direct ver bod heeft uitgevaardigd van alle vreem delingenverkeer binnen bepaalde gebieden van Nederland dat tot dit gebied ook de gemeente Zierikzee behoort dat deze gemeente op zijn laatst op 3 September 1940 ontruimd moet zijn door alle plaatselijk njet woonach tige Hollandsohe burgerlijke per sonen dat op 3 September 1940 na 12 uur met de controle op de naleving van dezen maatregel een aanvaDg gemaakt zal worden. Zierikzee, den 2 September 1940. De Burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE De Burgemeester van Zierikzee maakt, in opdracht van de Duitsche Weermacht bekend, dat het verboden is: Tusschen één uur vóór zonsondergang en een half uur ml zonsopgang zioh zon der toestemmiog van de bevoegde in stantie te bevinden op de dij ken aan de zeekust en zee-armen (de havendijken inbegrepen), de bermen en glooiingen daarvan. Verzoeken als bedoeld in de vorige alinea moeten schriftelijk worden ingediend bij de Dienststelle 3- T.I.R. 11 te Zierikzee, gevestigd in het gebouw van de Chr. U.L.O.aldaar. Zierikzee, 2 September 1940. De Burgemeester van Zierikzee, SCHÜORBEQÜE BOEIJE Den Burgemeesters van andere gemeen ten op Sohouwen en Duiveland, voorzoo ver in hun gemeenten dijken aan de zee gelegen zijn en niet speciale opdraohten ontvangen hebben, wordt verzocht een bekendmaking van denzelfden inhoud in hunne gemeente te doen. De Burgemeester van Zierikzee KERKNIEUWS Chr. Geref. Kerk, Beroepen, te Wildervamk, camd. P. ML Jonker te Zierikzee. Aangenomen naar Almel'o, camd. P. Ml. Jonker te Zierikzee, die bedankte voor Steenwijk, Drachten en Wildervank,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1