ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 OPGEN< ZKRUCZHSOCCOUQAMT De Kern ABONNEMENT I7!DZ>SJBBQ Prijs f 1.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 'a Zondags. Uitgave: N.V. de Zierlkzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J, Kosten 97STE JAARGANG No. 14429 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur VRIJHEID VOOR ZUID-AFRIKA Onder den indruk van de Italiaan- sche veroveringen in Afrika begint de zucht naar vrijmaking van het Engelsehe juk zich ook in de Zuid- Afrikaansche republiek voortdurend meer te openbaren. Teneinde zich een goed denkbeeld te kunnen vormen van hetgeen de Boeren van de Engelschen te lijden hebben ge had, loont het de moeite, in 't kort de geschiedenis van Zuid-Afrika nog eens na te gaan. Aan de Kaap de Goede Hoop hadden zich in de 16e eeuw de Porlugeezen nedergezet, die echter in de 17e eeuw door de Boeren werden verdre ven. De Hollandsche Oost-Indische Com pagnie stichtte in 1602 Kaapstad; en dit werd het middelpunt, vanwaar uit de kolonie zich uitbreidde. Toen Napoleon in 1806 het continentale stelsel tegen Engeland toepaste, nam Engeland, naar het heette, tijdelijk de Hollandsche kolo niën in bezit. Toen het echter op resti tutie aankwam, vergat men er enkele terug te geven, o.a. de Kaapkolonie. De Engelsehe heerschappij was echter van dien aard, dat den Boeren niets anders overbleef dan huis en hof op te geven en verder het binnenland in te trekken. Deze landverhuizing staat in de geschie denis bekend als de Groote Trek. In de nieuwe, door hen gestichte staten brachten de Boeren het tot grooien wel stand. Toen er ten slotte rijke goudmijnen (Johannisburg) en diamantvelden (Kim- berley) werden ontdekt in hun gebied, was dit voor de Engelschen aanleiding om den Boerenoorlog te ontketenen, die woedde van 1899 tot 1902. Nauwelijks was de oorlog ten einde of een campagne werd ingezet voor het stichten van de Zuid-Afrikaansche Unie, die dan ook op 31 Mei 1910 tot stand kwam. Het Nederlandsch werd gelijkge steld met het Engelsch als omgangstaal en er werd een Zuid-Afrikaansche Partij gesticht, waarmede Engeland hoopte, de Boeren aan het lijntje te kunnen houden. Aan het hoofd van deze partij kwam generaal Botha te staan. Daar de partij echter hoe langer hoe meer uitsluitend opkwam voor de belangen van Engeland, trad generaal Hertzog, die een onafhan kelijke politiek der Zuid-Afrikaansche Unie voorstond, er uit en stichtte een eigen parti', die de rechten der Boeren zou verdedigen. Daar deze partij, de Nationalisten, weldra een sterken aanhang kreeg en in bloei toenam, richtten de Engelschen op hun beurt een nieuwe par tij op, de Unionisten, die op de bres stond voor de belangen van de steden, mijn- bezitters en de Engelsehe regeering. Toen Botha in 1914 aandrong op het verklaren van den oorlog aan Duitsch Zuidwest-Afrika, brak een Borenopstand uit onder generaal Christiaan de W e t, welke evenwel door de Engelschen bloedig werd onderdrukt. Aan den oor log in Europa nam Zuid-Afrika weinig of geen deel, daar men een nieuwen op stand vreesde, als het land van troepen werd ontbloot. In 1919 overleed Botha. Hij werd als minister-president opgevolgd door gene raal Smuts. Ofschoon het dezen gelukte in 1920 de Unionisten en de Zuid-Afri kaansche partij te vereenigen, waren de ze beide niet in staat om bij de verkie zingen van 1924 weerstand te bieden aan de Nationalisten en de Arbeiderspartij. Generaal Hertzog kwam nu aan het hoofd van de Zuid-Afrikaansche Unie te staan. In 1925 wist hij, ondanks sterken tegen stand, het Afrikaansch in de plaats te stellen van het Nederlandsch als offi cieels taal. In 1927 komt de Unie, dank zij zijn bemoeiingen, in liet bezit van een eigen vlag. In 1933 nam hij Smuts weder op in zijn kabinet, die trachtte, de voormalige Duitsche kolonie Zuidwest- Afrika als vijfde aan de Zuid-Afrikaan sche Unie toe te voegen. Om dien tijd begon Hertzog ern stige pogingen aan te wenden, om de Unie onafhankelijk te maken van Enge land. Smuts daarentegen toonde zich een aanhanger van Engeland, daar bij be weerde, dat Zuid-Afrika onmogelijk in staat zou blijken, zichzelf te regeeren. Nu brak het conflict met Duitschland uit. Men herinnert zich, hoe Hertzog kampte tegen het deelnemen van Zuid- Afrika aan den oorlog, doch hoe hij bij de stemming in het Parlement met een kleine meerderheid werd verslagen door zijn tegenstander Smuts. Deze laatste weet echter zeer goed, dat zijn regeering volstrekt niet steunt op de meerderheid des volks, zoodat hij zich verzet tegen nieuwt verkiezingen, die voor hem onge- twijfeld een verpletterende nederlaag zou den opleveren. Hertzog zit intusschen niet stil. Overal in het land houdt hij demonstraties. Het aantal zijner aanhangers neemt gestadig toe; en vooral nu blijkt, dat het Brit- sche wereldrijk begint te wankelen, ach ten velen in Zuid-Afrika den tijd geko men, om zich van Engeland los te maken. Het Duitsche Weermachtbericht Voortdurend luchtgevechten Het opperbevel maakte gisteren be kend: j Gisteren heeft de bedrijvigheid van het luchtwapen zich beperkt tot gewapende verkenningen, waarbij het tot vele lucht gevechten boven Z.Ó. Engeland kwam. In den nacht van 29 op 30 Augustus vielen afdeelingen gevechtsvliegers vele vliegvelden in de graafschappen Lincoln en Suffolk aan, alsmede fabrieksterrei nen te Felixtown, vliegtuigbedrijven in Weybrigde en Langley en de havenwer ken van Dundee, Leith, Hartlepool en Liverpool. Uitgebreide branden in de doelen, inzonderheid in de haven van Liverpool, toonden het succes. In Brit- sche havens werden verder mijnen ge- legd. i I i i Ook den afgeloopen nacht wierpen Britsche toestellen in West-Duitschland bommen op niet-militaire oogmerken. In het Roergebied werden op verscheiden plaatsen woonwijken getroffen, maar het gelukte de branden door den veiligheids- en hulpdienst snel te blusschen. De voor het overige aangerichte schade is on beduidend. Bij hun nachtelijk vliegen het Roer gebied in, werden twee vijandelijke toe stellen door afweergeschut, in de lucht gevechten overdag 19 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en zes versperrings ballons vernield. Zeven eigen toestellen keerden niet terug. Een duikboot heeft uit een stevig be schermd konvooi in den nacht drie vij andelijke koopvaarders van bij elkaar 21,000 ton tot zinken gebracht. IT AL. WEERMACHTBERICHT Maltha gebombardeerd In het weermachtsbericht no. 84 deelde het Italiaansche hoofdkwartier gisteren het volgende mede: Onze luchtmacht heeft de vlootbasis van Mikabba op het eiland Malta aan een doeltreffend bombardement onder worpen. De vijandelijke jagers, die zich in de 'lucht bevonden, wilden geen ge vecht met onze begeleidende jachtvlieg tuigen aangaan en trachtten aan een ont moeting te ontkomen. Niettemin slaagden onze jagers er in drie vijandelijke toe stellen met machinegeweren te beschie ten en te beschadigen. In Noord-Afrika werden militaire op slagplaatsen en legerkampen alsmede het station van Mersa-Matroe herhaaldelijk en hevig door elkaar opvolgende afdeelingen van onze luchtmacht gebombardeerd. Ver scheidene honderden bommen werden nauwkeurig gemikt op de doelen gewor pen. In Oost-Afrika bombardeerden de Ita liaansche vliegtuigen troepenconcentra ties en auto-collonnes te Arbo en Bhaiet nabij Garissa in Kenya. Bovendien werd het vliegveld van Buna gebombardeerd, waar op den beganen grond een vliegtuig vernield werd en twee andere toestellen beschadigd wer den. De vliegtuigen, die aan bovengemeld optreden deelnamen, keerden alle op hun bases terug. HERINNERINGEN AAN NAPOLEON •n aan Keizerin Josephine Een correspondent van de Weser Zei- tung te Genève meldt aan zijn blad, hoe de historische steek van Napoleon en ju- weelen van keizerin Josephine door een Duitschen officier gevonden en in veilig heid gebracht zijn. Het was op den 21 Juni dat een kolon- ne Fransche vrachtwagens bij Etampes doo^ een Duitschen vliegeraanval uiteen gedreven en grootendeels vernield werd. Slechts twee vrachtwagens waren aan de vernieling ontkomen en stonden onbe heerd aan den kant van een weg langs een sloot. Van een der beide wagens was eenkist in de sloot terecht geko men, waarbij het deksel eraf gestoo- ten was, zoodat de inhoud in de droge sloot verspreid lag. Duizenden Fransche vluchtelingen moe ten op hun weg naar het Zuiden de wa gens gepasseerd zijn, maar niemand heeft er eenige aandacht aan geschonken. Op de laatste vluchtelingen volgden de eer ste Duitsche auto's en in het voorbijrijden bemerkte een officier een steek van ouderwetsch model die in de sloot lag. De officier stopte en trad nader. Om den steek lagen oude degens met gouden gevesten, met zilver Ijslagen pistolen, een paarlen halssnoer en met smaragden en robijnen versierde decoraties. De verbaasde officier las toen op het afgevallen deksel de woorden: „Hotel des Invalides" en de herkomst van al deze schatten was opeens duidelijk. Hij liet alle voorwerpen weer in de kist pakken en deed melding van zijn vondst op de dichtsbijzijnde plaats, een Fransch ziekenhuis, waar hij den dienstdoenden arts met de woorden verraste: „Ik heb den hoed van Napoleon en de juweelen van keizerin Josephine gevonden! De kisten zijn van de woning van den dokter weer naar Versailles vervoerd, waar de inhoud in tegenwoordigheid van deskundigen is geverifieerd. Regeling Rijvergunningen Uiterste zuinigheid geboden In een persconferentie heeft Regie- rungsrat dr. Pini, referent van den Rijks commissaris voor het wegverkeer, een uiteenzetting gegeven van de nieuwe, van 1 September af geldende regeling voor het motorverkeer. Deze komt in groote trekken hierop neer, dat het aantal personenauto's en taxi's niet verder wordt ingekrompen, doch dat geleidelijk een vervanging door lichtere wagens, die op 15 liter benzine ten minste 100 kilometer loopen, wordt doorgevoerd. In de tweede plaats zal het aantal autobussen met 10 pet--♦worden vermin derd door het doen vervallen van lijnen, welke parallel loopen aan een railver binding, voor zoover de autobus niet on misbaar is. In de derde plaats wordt het goederen verkeer gerationaliseerd door het vormen van vervoersgemeenschappen, waardoor o.m. het rijden van halfleege wagens of van vrachtauto's zonder retourvracht zal worden voorkomen. In de vierde plaats zal het vrachtauto verkeer over de grens op langen afstand sterk worden beperkt. In de vijfde plaats zal de geschiktma- king van zware vrachtauto's voor voort drijving door generatorgas sterk worden bevorderd. Personenauto's zullen in de toekomst uitsluitend mogen worden gebruikt door artsen, zieken, gebrekkigen en dergelijken, personen dus, die niet zonder een auto kunnen. Onder deze artsen worden ver staan medici, die op groote schaal huis bezoek moeten doen of regelmatig den afstand tusschen woning en ziekenhuis moeten afleggen. Voor lesdoeleinden mogen alleen in die gevallen auto's worden gebruikt, indien de betrokken leerling op vrachtauto's te werk zal worden gesteld en indien het beslist zeker is, dat de adspirant-chauf- feur een rijvergunning voor een personen auto zal krijgen. Groote personenauto's wagens, welke 15 liter of meer per 100 K.M. verbruiken zullen worden stopgezet. Zij mogen niet meer rijden. Vanzelfsprekend zullen deze maatrege len niet onmiddellijk van kracht worden. Degenen, die een dergelijken wagen of motor hebben, zijn hierop aangewezen en worden in de gelegenheid gesteld hun vervoermiddelen tegen kleine wagens of motoren in te ruilen. Het moet echter onherroepelijk uit zijn met ieder zuiver plezierrijden en ook met onlogisch goederenvervoer, zooals van bier, brood en waschgoed van de eene geemente naar de andere. Wat motorrijwielen betreft met een in houd van meer dan 500 c.c., deze mogen 1 ook niet meer worden gebruikt. Aangezien in de naaste toekomst een groote vraag te verwachten zal zijn naar kleine, gebruikte auto's, zijn deze ook onder de prijsopdrijvingsverordening ge- 1 bracht. Pan-American airways opent Zondag voor drie maal in de week een dienst van Miami naar Buenos Aires. Door het gebruik van sub-stratosfeervliegtuigen en van de rechtstreeksche route over het binnenland van Brazilië, zal de vliegtijd fvani 5 dagen tot 3% dag verkort worden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Voorbarige publicaties inzake Winkelsluiting In sommige bladen zijn berichten ver schenen omtrent de in voorbereiding zijnde regeling der winkelsluiting in den komenden winter in hét bijzonder in verband met de verplichte verduistering en omtrent de terzake door het ge organiseerde bedrijfsleven gedane stap- Pen- i i 1 i Naar aanleiding van deze berichten vestigt de contact-centrale van de Ned. Middenstandsbonden er de aandacht op, dat deze berichten daargelaten de graad van juistheid of onjuistheid van hun inhoud eiken officiealen. grondslag missen. j Inderdaad zijn ten aanzien van dit vraagstuk de noodige besprekingen ge voerd tusschen de Ned. Middenstands bonden gezamenlijk met den raad voor het grootwinkelbedrijf, de gezamenlijke verbruikscoöperaties en de organisaties der winkelbedienden. Van het resultaat van een en ander is mededeeling gedaan aan het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart en aan den middenstandsraad. Publicaties, welke vooruitloopen op den definitieven inhoud eener komende re geling moeten echter als voorbarig wor den beschouwd. Uit hat raam gavallen De 25-jarige chauffeur L. D. uit Stads kanaal, die in een kamer van hotel Mar coni aan het Marconiplein te Rotter dam verblijf hield is, vermoedelijk door dat hij zich bij het kijken naar overvlie gende vliegtuigen te ver naar buiten had gebogen, uit 't raam van de vierde etage gevallen. De man was op slag dood. Dit is nu reeds het tweede ongeluk van dezen aard te Rotterdam. Eenigen tijd geleden was het een bewoner van de Eendrachtstraat, die het slachtoffer van zijn nachtelijke nieuwsgierigheid werd Hoewel ernstig gewond, bracht deze man er het leven af. Gisterochtend is de ruim 58-jarige schil der C. Schroot te Weesp, tijdens het schilderen van den gevel van een fa brieksgebouw te Weesp, waarvoor hij in een vensterkozijn ging staan, van een hoogte van ongeveer 7 meter omlaag gestort. Medische hulp kon niet meer baten. Het slachtoffer was bij aankomst van den dokter reeds stervende. Loonen «n salaristen mogen niet verlaagd worden In het verschenen Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Na- derlandsche gebied betreffende het ver bied van verlaging van loonen en sala rissen. Hierin wordt het volgende be paald: Verlaging van de ten aanzien van de arbeidsverhoudingen in landbouw-, in dustrie- en handelsbedrijven, alsmede in de vrije beroepen geldende loomien en salarissen is zonder vergunning verbo den. Geen toestemming is noodig, wanneer bij! een collectieve arbeidsovereenkomst de desbetreffende partijen, in andere ge vallen de partijen bij een arbeidsover eenkomst het (over de verlaging eens zijtn. Onder geldende loonen salarissen worden de voor een bepaald werk wer kelijk uitbetaalde tijd- en stukloonen, als mede salarissen, niet inbegrip van regel matig terugkeerende toeslagen en an deren vergoedingen, toegestaan. Benzine verborgen Naar het „Nat. Dgbl." bericht heeft de heer L. van Heek Jr., een bekende Enschedesche fabrikant, in zijn bosschen onder Driene een groote hoeveelheid ben zine opgeslagen, welke niet aangegeven is. Deze benzine is waarschijnlijk al in gekocht, toen er kans was op prijsstij ging en geleverd door twee garage- en tankhouders te Enschede. De geheime voorraad moet tusschen de 20 en 25 duizend liter bedragen en is opgeslagen in vaten, welke ligt in glootem in het bosch, waarover graszoden en demnenaal- den zijn aangebracht. De politie is van een en ander op de hoogte gebracht. t* Zuinig mat winterjassen 1 Het Centraal Distributiekantoor heeft volgeils het Rott, Nbld., aan alle distri butiediensten een circulaire v< jrzondeti, waarin is bepaald, dat ver«M jken om speciale vergunningen voor winterjas- Zal Zuid-Afrika zich los kunnen maken van Engeland? Broodbon 4, Koffie en Thee 73, Suikerbon op nummer 72 Mat plezierrijden en onlogisch goederenverkeer, Is het uit Voorbarige publicaties inzake vervroegde winkelsluiting De avond-vierdaagsche wandel tocht werd een succes BROODDISTRIBUTIE Gedurende het tijdvak van Maandag 2 tot en met Zondag 8 September geven de met „4" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bon nen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 8 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 12 September geldig. KOFFIE EN THEE Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 Sep tember geeft de met „73" genummerde bon van het algemeen distributieboekje recht op het koopen van een half pond koffie of een half ons thee. SUIKER Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 Sep tember geeft de met „72" genummerde bon van het algemeen distributieboekje recht op het koopen van een kilogram suiker. DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aapzien van de verduis- ring: Zonsondergang 31 Aug, 20 uur 30 min. Zonsopgang 1 Sept. 6 uur 51 min. Maan op: Maan onder 1 Sept. 4,12 18.08 2 Sept. 5,33 18,38 Nieuwe Maan 4,35 M»—-"- 1 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 1 Sept. 3,19 15,42 8,35 21,01 2 Sept. 4,03 16,23 9,23 21,45 B$ de vroeger geldende tydsaanwyeing dient 1,40 uur te worden bjfgevoegd sen, wintermantels of demi-saisons in het algemeen moeten worden geweigerd. Uit- sluitend in gevallen, waarin sprake is van verlies van deze kleedingstukken door verwoesting, brand of diefstal, of j bij uittreding uit den militairen dienst I en dergelijke gevallen, mag een speciale i vergunning voor een jas, mantel of de- j mi-saison worden afgegeven. De Amerikaansche senaat heeft de aan* vullende begrooting aangenomen, welke S voorziet in een bedrag van 5.1 milliard dollar voor den bouw van 200 oorlogs schepen en 14.394 vliegtuigen. Het voorstel gaat wegens eenige geringe wijzigingen naar het Huis van afgevaar* digden terug, dat het door president Roosevelt in het belang van de „totale verdediging" aangevraagd grootere be drag reeds onlangs heeft goedgekeurd. De militaire commissie van het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden heeft met 17 tegenl 4 stemmen het dienstplicht- ontwerp aangenomen in een lezing, welke niet onaanzienlijk afwijkt van de lezing, j welke de Senaat heeft goedgekeurd. Vol- 1 gens de lezhig der commissie zijn alle I personen tusschen 21 en 44 jaar dienst plichtig en volgens de lezing van den Senaat de personen tusschen 21 en "30 jaar. Het staande leger zou voorts niet op 900.000 maar op een millioen man worden vastgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1