ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE r VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 OPGEM< De Kern C. J. J. VERTON Fijne Cake ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14428 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der lette?s naar plaatsruimte. „Succesjei" 60 cent. Inzending tot 'a morgens 10 uur DE WEENSCHE CONFERENTIE over het vraagstuk van Zevenburgen De ministers van bbitenlandsche zaken van de spil hebben in Weenen een ottiit- moeting met de ministers vam büiten,- landsche zaken van Hongarije en Roe menië, zoo schrijft de Giomale d'Italia, ter bestudeering van het probleem van de Hongaarsch-Roemeensche betrekkingen en om een vreedzame oplossing te zoe ken. Het probleem is delicaat en gecom pliceerd, temeer daar in deze zóne van Europa nog de krachten der wanorde werkzaam zijn, welke zijn gemobiliseerd door de Engelschen en strekken tot uit breiding van het conflict, tegen den wij] van Italië en DuitschMid. Bij] het onderhoud van Salztolurg, waar in Juni j.l. graaf Ciano ©n von Ribbentrop de gedragslijn van de spil hebben vast gesteld in de kwesties van den Balkan, ging het niet om het oefenen van druk, maar om ©en uitnoodiging aan de be trokken regeeringen tot het aanknoopten van rechtstreeksche besprekingen, onder vriendschappelijk toezicht der beide mo gendheden van de spil, teneinde recht streeksche overeenstemmingen te bespoe digen en het Balkan- en Donaugebied te behoeden voor de vijandelijke manoeu vres. De Giomale d'Italia schrijft verder, dat te Turnu Se verin Hongarije teruggaaf h©eft gevraagd van -een groot deel van het gebied van Zevenburgen en van aan grenzende plaatsjes. De Roemeensche de legatie stelde eerst bevolkingsruil voor en vervolgens afstand van een strook ge bied, welke de Hongaren voldoende acht ten. Voor graaf Ciano gaat het ditmaal niet, zooals in de conferentie van Nov. 1938 in de Tsjechisch-Hongaarsche kwes tie, om arbitrage. De tusschenkomst van de ministers van buitemlandsche mogend heden in de spil zal' echter een toena dering van de standpuntenvan de beide betrokkenen kunnen vergemakkelijlkien. De Giomale d'Italia besluit, dat graaf Ciano het in bespreking zijtnde probleem diep bestudeerd heeft en zich volkomen gedocumenteerd naar Weenen begeeft. Italië en Duitschland wenschen, dat de beide bevriende naties, met wie zij! be trekkingen van samenwerking zullen heb ben, die zich in de toekojmst in oecoruo- GRAAF CIANO, de Italiaansche min. van buitenl. zaken misch en politiek opzicht steeds ni'eer zullen moeten ontwikkelen, zich eindelijk met elkander zullen kunnen verzoenen in redelijkheid en wijsheid, door eerlijke en Wederzij dsche offers met het oog op de gemeenschappelijke taak, die haar wacht in dit deel van Europa. Met belangstelling mag men afwachten, wat de nieuwe conferentie in deze rich ting zal opleveren. Waarschijnlijk zullen de as-mogendheden thans richtlijnen aan geven, welke eventueel leien grondslag voor nieuwe besprekingen zullen uitma ken. Uit deze richtijnen zal kunnen blij ken hoe Berlijn en Rome de verschil lende belangen, waar het bij! deze aan gelegenheid om gaat, zouden willen coör- dineemn. De regelingen van St. Germain en Trianon Zijb zoowel wat de bevol- kingverdeeling als wat de oeconomische belangen der partijen betreft, hopelloos tekort geschoten: de oude Donau-mo narchie werd verknipt, de wijde oude tolgrenzen vielen weg en maakten plaats voor een oeconomische versnippering van h©t Donaubtekken en den Balkan, waar de nieuw gevormde staten hun oecono mische relaties al spoedig meer en meer verwarden in een ongezond protectio nisme. Mede op dit gebied kan een nieu we regeling een gezondenen toestand hel pen in het leven roepen. I DE SPANNENDE REIS VAN DE „AMERICAN LEGION" Van boord van het inmiddels te New York aangekomen Amerikaansche ss. „American Legion" meldt een correspon dent van de New York Times, dat het schip de gevaarlijke reis wel goed door staan heeft, maar dat de spanning tijdens den hachelijken overtocht, het te groote aantal personen aan boord en het slechte weer de passagiers sterk heeft aange grepen. Talrijke passagiers hadden tijdens de stormachtige nachten aan de Schot- sche kust in het geheel, niet geslapen of de kleeren aangehouden. De bemanning heeft in de gevaarlijke zóne 24 uur dienst gedaan en de reddingbooten hingen klaar voor het gebruik, hoewel ze op de on stuimige zee weinig beveiliging zouden geboden hebben. De passagiers hadden met de redding booten geoefend en zelfs de officieren waren zoo opgewonden geweest, dat ze, naar ze zelf toegaven, opschrikten, wan neer er een zware golf over het schip sloeg of er een deur dicht sloeg. Ieder een aan boord was zeer verwonderd geweest, waarom het schip door de ge vaarlijke zone moest en voor de terug reis evenmin de noordelijke route volgde, waar de Duitschers veiligheid gewaar borgd hadden. Nog tot Kirkwall had de kapitein instructies verwacht om den koers te wijzigen, maar er gebeurde niets en hij moest zich houden aan de route, die te Washington was bepaald. Aan boord heeft men aangenomen, dat de noordelijke route met mijnen versperd was en dat Washington door den zuide lijken koers te nemen, dien Engeland had aanbevolen, de schuld voor mogelijke ge beurtenissen Duitschland in de schoenen wilde schuiven; daardoor is het schip tot een schaakstuk in het internationale spel geworden. Geheimzinnig, besluit de correspondent, was het ook, dat de scheepszender steeds gezwegen hééft, alleen elke vier uren werd aan Washing ton de positie meegedeeld. Particuliere radioberichten, zelfs van diplomaten, werden tot den laatsten dag niet aan genomen. ITAL. WEERMACHTBERICHT Bombardementen boven het Suezkanaal In weermachtsbericht no. 83 deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende mede: 1 Onze luchtformaties hebben de vloot- basis van Alexandrië gebombardeerd en ondanks de ongunstige weersgesteldheid geruimen tijd boven het Suezkanaal ge vlogen tusschen Port Said en Ismailia, en bommen geworpen op de noordelijke uitmonding van het kanaal, alsmede op de landengte van Alcantara, waar de spoorlijn welke Egypte met Palestina verbindt, over het Kanaal loopt. In Oost-Afrika hebben Dubats het En- gelsche fort Polignac bezet in de buurt van het Rudolfmeer. Luchtformaties heb ben het spoorwegstation van Kbashm el Chirba (Soedan) gebombardeerd, als mede de vliegvelden van Wayr en van Carissa (Kenya). Op de grens van de Soedan en Eritrea heeft een Engelsch detachement met eenige geblindeerde auto's gepoogd een aanval op ons gebied te ondernemen. De vijand, die nabij de bron van Adarde door een van o nze af deelingen, versterkt met Askari's, werd aangevallen, werd tegengehouden en. na een zwaren strijd verdreven. De vijand heeft op vrachtauto's tal van gewonden kunnen meenemen, doch moest op het slagveld, behalve een tiental doo- den (Australiërs), een hoeveelheid ma chinegeweren en andere wapenen achter laten. Wij hadden lichte verliezen. Een andere poging van sterke vijan delijke afdeelingen tegen onze post van Gallabat kon gemakkelijk door onze ko loniale troepen van dat garnizoen wor den verijdeld. Het Duitsche Weermachtberichl De Britcche aanval op Berlijn Het opperbevel van de Weermacht deelt mede: Formaties gevechtsvliegers hebben gis teren dc vliegvelden van East Church en Southend aan de monding van de Theems, alsmede de haven van Bognor- Regis aan de Engelsche Zuidkust met krachtige uitwerking aangevallen. Gedurende den nacht werden in toe nemende mate de haveninrichtingen van Liverpool,' Cardiff, Bristol, Middlesbo- rough, Chatham en Thameshaven, als mede wapenfabrieken in Sheffield, Nor wich en Coventry met bommen bestookt. Het werpen van mijnen door vliegtuigen in de Britsche havens werd voortgezet. Op verschillende punten kwam het tot luchtgevechten, in het verloop waarvan 38 vijandelijke en twaalf eigen vlieg tuigen omlaaggeschoten werden. Britsche vliegtuigen hebben des nachts volgens vastgesteld plan woonwijken van de rijkshoofdstad aangevallen. Door brand- en brisantbommen werden tal rijke burgers gedood of gewond, terwijl in enkele woonhuizen zolderbranden uit braken en schade veroorzaakt werd. Een der aanvallende vijandelijke vlieg tuigen werd door luchtdoelartillerie neer geschoten voor het het eigenlijke stads gebied van Berlijn bereikte. Ook de Leunafabriek was het doel van een Brit- schen aanval. De hier aangerichte schade is gering. Op verscheiden andere plaatsen in Midden- en West-Duitschland, die even eens met bommen werden aangevallen, is evenmin noemenswaardige schade aan gericht. De vijand verloor gisteren in totaal 44 vliegtuigen en één versperringsballon. De eigen verliezen bedroegen in totaal 15 vliegtuigen. Een duikboot heeft zeven bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een inhoud van 43.000 bruto registerton tot zinken gebracht. Vijf dezer schepen be hoorden tot een krachtig beveiligd kon- MERETSKOV, de nieuwe chef van den generalen staf van het Russische leger, die kort geleden de operaties tegen Finland leidde. Gedenkdagen van leden van hel Huis van Oranje Geen vlaggen, geen versieringen, geen bloemen en strikjes In opdracht van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de gedenkdagen van leden van het „Huis van Oranje", wordt de bevolking in het bezette Nederland- landsche gebied met allen nadruk er op merkzaam opgemaakt, dat ieder demon stratief optreden in het algemeen en elke betooging van afzonderlijke of vereenig- de personen, welke rechtstreeks of on rechtstreeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is gericht, met gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen tegen de bezettende macht zijn ook de monstraties en betoogingen voor de Ko ningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot- Duitsche rijk hardnekkig voortzet, te be schouwen. Het dragen van insignes, bloe men strikjes of andere voorwerpen, waar door men zijn gezindheid voor het „Huis van Oranje" tot uitdrukking brengt, kan evenmin worden geduld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van an dere versierselen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor alle andere hande lingen, welke de strekking hebben aan hankelijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze ver ordening overtreedt, zal zonder pardon worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, indien hij demonstraties en betoo gingen in den zin van deze bekendma king uitlokt, doet plegen of begunstigt. De bepaling van paragraaf 2 van veror dening nr. 52/1940 van den Rijkscommis saris over de Duitsche rechtspleging in strafzaken wordt in het bijzonder in herinnering gebracht. Al naar gelang van net geval zal de verordening nr. 33/1940 over inbeslagneming van vermogens in toepassing worden gebracht. De Duitsche en de Nederlandsche po litie zijn aangewezen om de naleving van deze bekendmaking te handhaven. WERKLOOZEN NAAR DUITSCHLAND Gunstiger bepalingen omtrent het overmaken van loon Wanneer men eens een onderzoek in stelt naar de redenen, waarom zooveel werkloozen in ons land er niet toe ko men, zich op te geven voor uitzending naar Duitschland, nu, zooals toch wel als algemeen bekend mag worden ver ondersteld, deze gelegenheid geboden wordt, krijgt men vele uiteenloopende antwoorden. Over het algemeen echter klinkt boven alle bezwaren dit kenmer kende geluid uit, dat men opziet tegen het vreemde, het onbekende. Wij willen dat een werklooze niet al te kwalijk nemen. Ieder, die wel eens eeni- gen tijd zonder werk heeft rondgeloopen, weet bij ervaring, hoe snel het moreel daalt van iemand, die dag aan dag in nietsdoen rondloopt. Wij hebben in ons land mènschen, wier lot dat al jaren is geweest eb. die nog slechts een minimum aan energie hebben overgehouden. En wij erkennen, dat er durf voor noodig-is, uit de oude omgeving te breken en in een geheel nieuw land en een nieuwe omgeving aan het werk te gaan, werk, dat ongetwijfeld in den beginne wel eens zwaar zal vallen. Wij willen een appèl richten tot de oude Nederlandsche ondernemingsgeest, die onze landgenooten door de geheele historie heen naar alle landen ter wereld heeft gevoerd, waar werk en verdiensten te vinden waren. Waarom zou men geen gebruik maken van de geboden kansen, nu eenerzijds Duitschland werkkrachten te kort komt in allerlei onderdeelen van het bedrijfsleven en anderzijds wij hier die werkkrachten te veel hebben. Ieder hoopt en mag natuurlijk hopen, dat deze toestand na den oorlog anders zal wor den, en wij alle Nederlanders in eigen land aan het werk kunnen zetten. Maar zoover is het nu nog niet. Zeker, men moet afscheid nemen van zijn familie voor een tijd. Maar is dat voor een jongen kerel want om die gaat het hier voornamelijk en niemand wil getrouwde lieden met een gezin tot iets dwingen, dat werkelijk niet gaan zou nu een onoverkomenlijk bezwaar? Er is tot nu toe dikwijls een misver stand gerezen omtrent het doel van zijn loon, dat een arbeider mag overmaken naar zijn familie in ons land. Thans is ook op dat gebied een nieuwe en veel gunstiger bepaling gemaakt, dan die wel ke tot nu toe van kracht waren. Men mog voortaan alles, wat men van zijn loon bespaart, overzenden. In Duitschland krijgt de arbeider daarvoor een kaart, die door den werkgever wordt ingevuld, en waarop men in Nederland zonder de- viezenmoeilijkheden het bedrag zonder korting of ander bezwaar in ontvangst kan laten nemen. Dat is dus een belang rijke uitbreiding, die velen welkom zal zijn, omdat menigeen toch niet alleen voor zichzelf gaat, maar ook ten behoeve van zijn familie. LANDBOUW EN VEETEELT Rijkslandbouwwinterschool Goes Jonge landbouwers, die in aanmerking willen komen voor een bedrijf in den Noord-Oostpolder, zullen onge twijfeld goed practisch en theoretisch moeten onderlegd zijn. Het bezit van een diploma van een Landbouwwinter- school zal voor hen, zooal niet noodza kelijk, toch zeker zeer gewenscht zijn. In October begint de nieuwe cursus van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Het is gewenscht zich zoo spoedig mogelijk voor het examen op te geven. Programma's zijn gratis verkrijgbaar bij den directeur. Zie ook de advertentie in dit blad. Conferentie te Weenen moet vraagstuk Zevenburgen oplossen Werkgelegenheid in Duitschland voor Nederlandsche arbeiders. Distributie van melk voorshands niet te verwachten Materieele verlies voor Zeeland wordt op f 25 miliioen geschat Duitsche boerenstand op de Utrechtsche Jaarbeurs present ankelbakketu 18 ct per ons Pariser Soezen Vanille Sprits Gevulde Heeren Appelflappen Vleeschbroodjes Zwezerik- en Kalfscroquetten VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE DE VERDUISTERING In bet belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de" verduis- ring: Zonsondergang 30 Aug. 20 uur 32 min. Zonsopgang 31 Aug. 6 uur 50 min. 31 Aug. Maan op: 2,54 Maan onder; 17,35 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 31 Aug. 0,52 13,15 6,35 19,03 By de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bffgevoegd. PREDIKBEURTEN Zondag 1 September. Ned. flerv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Valeton. Kleine kerk. 10 ure, ds. Pijnaoker Hordijk Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, oand. Molenaar van 's-Gravenhage. Ohr. Geref. Kerk, 10 en 6 ure, prof. v. d. Sohuit van Apeldoorn. Leger des Heils (Poststraat) Zaterdagavond 8 ure, Openluohtwerk. Zondag 7.30 en 10, Zaalbijeenkomst, 3 30 Openluohtsamenkomst op 't Groentje en 7.30 ure, Zaalbijeenkomst. Dinsdag 8 are voor soldaten en bekeerlingen. Donderdag 8 ure, Openbare samenkomst, alles onder leiding van adj. Ras en kapt. Torenbeek. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Geret, Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Renesse. 3.30 ure, ds. Pijnaoker Hor dijk van Zierikzee. Haamstede. 10.30 ure, ds. den Hol lander. Geref. kerk. 10 30 en 3,30 ure, ds. Voorneveld. Geref. gem. 11 en 3.^0 ure, Leesdienst. St.-Manrtensdjjk. 11 en 3.30 ure, ds. de Bres. Ncd geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Oud-geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Zondagartsendlenst Zierikzee ZONDAG 1 SEPTEMBER: Dr. van Hoorn en Dr. Verspyck,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1