ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 De Kern JF' ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. do Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14427 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bit] contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Amarika voor do keuzo Do wereidgoudvoorraad Vloot- bases in den Stillen Oceaan De verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië is thans op een critiek punt gekomen, waar weldra een beslissende keus noodzakelijk zal zijn. Het is steeds Roosevelt's politiek geweest toenadering te zoeken tot de geallieerden en daarin is hij zoo ver gegaan, als bij de sterke isolationnistische strooming in eigen land maar mogelijk was. Dat hij daarbij dikwijls te ver ging en dingen zeide en beloofde, waarin het volk niet bereid was hem te volgen.... hoe zeer ook de sympathie aan de zijde der ge allieerden stond gaf aan zijn politiek dat aarzelende karakter, dat oorzaak was van de betrekkelijk geringe aandacht, die men in Europa aan zijn pogingen wijdde. De pogingen Italië van deelneming aan den oorlog te onthouden, het zenden van den vredesgezant Myron Taylor, de reis van Sumner Welles.... om maar enkele van Roosevelt's daden te noemen.., het waren even zoovele slagen in de lucht, omdat achter deze politiek geen werkelijke macht, geen wil van een eens gezind vólk stond. Toch heeft Roosevelt daarbij den grondslag gelegd voor de toekomstige ontwikkeling der politieke verhoudingen en voor de Ver. Staten een lijn van handelen, uitgestippeld waarvan nu moei lijk meer kan worden afgeweken. Daar bij steunen twee factoren zijn pogingen de Ver. Staten aan de zijde der geal lieerden te brengen. Allereerst de algemeen geldende leu zen der democratie. Want hoewel de democratie van Amerika iets heel an ders is, dan die van Engeland en een bondgenootschap tusschen beide landen op den duur tot scherpe wrijvingen aan leiding zal moeten geven, is toch in de openbare meening een voldoende over eenstemming tusschen het bestel van bei de landen, of liever een gelijk verschil, t.a.z. van het bestel der beide landen van dfc spil op te merken, om de mogelijkheid van een nauwer samengaan te overwegen Dan is er de factor van bet goud. Op dit oogenblik bezit Amerika ongeveer 7/8 van den wereldgoudvoorraad dat het binnen afzienbaren tijd voor de keuze zal stellen, of wel bewust af te zien van het benutten van dien goud schat en dan met open oogen een ont zaglijke crisis tegemoet te gaan, of wel deel te nemen aan den strijd aan de zijde der geallieerden, teneinde te trachten al dus het oude zooveel mogelijk weer te herstellen en daarmede ook de liberale economie van den internationalen goe- derenruil op basis van den gouden stan daard. Het oogenblik dat deze keuze ge daan zal moeten worden, nadert thans snel. Hoe ziet de wereld er op dit oogenblik uit, van Amerikaansch standpunt gezien? De geallieerden zijn in heel wat ongun stiger positie geraakt, dan de leidende kringen van Amerika voorzien hebben, toen Roosevelt, omringd door zijn medestanders, zijn politiek van toenade- dering tot het Westen inzette. Was toen de definitieve keuze gedaan, dan fiad Amerika's invloed een zeer groot ge wicht in de schaal kunnen werpen. De fout van Roosevelt is geweest, dat hij deze politiek heeft ingezet, op een oogen blik, dat hij daartoe niet de macht had en dus genoodzaakt was, zijn politiek te steunen door druk en ondergrondsche bedreigingen. De beide landen van de spil hebben hier doorheen gezien en zich van de woorden, zonder daden, van den Amerikaanschen president, weinig aange trokken. Amerika was niet gereed om in te grij- Pen. niet naar den geest en evenmin militair. Nu het wellicht, als gevolg van zijn politiek, gedwongen zal zijn in te grijpen, moet het dit doen op een tijd stip, dat niet door Washington, maar door Berlijn gekozen is en in een toe stand van voorbereiding, welke nog al lerminst als afgesloten kan worden be schouwd. Ongetwijfeld zal Roosevelt op dit oogen blik niet afwijken van zijn eens gevolgde lijn, dat bewijzen wel de klanken over een bondgenootschap met Engeland en het bericht dat Engeland aan de Ver. Staten enkele eilanden in de Stille Zuid zee aan Amerika in langdurigen pacht heeft afgestaan, om daar vlootsteunpun- ten te vestigen. Ook dit is weer een uit vloeisel van den loop der dingen, van de eens gevolgde politiek, waardoor Ame rika niet gereed is. De bezetting der beide eilanden in de nabijheid van Australië door Amerika, is hiervan een symptoom, dat Engeland in het verre Oosten machteloos is en het bewaren van zijn erfdeel daar aan Ame rika heeft moeten toevertrouwen. Ameri- kaanschc vlootsteunpunten in dit deel van den Stillen Oceaan, beteekent een poging Japan in toom te houden, door het aldus van het Zuiden te omvatten, een politiek welke^ opnieuw een factor kan zijn, die ertoe "kan leiden Amerika in den oorlog te betrekken. DE VALERA houdt het groote doel voor oogen: her- eeniging van Noorden Zuid-Ierland. IERLAND BLIJFT WAAKZAAM Hereeniging van Noord en Zuid blijft het lersche ideaal De leuze „Ierland in gevaar!" wordt door de lersche bevolking opgevat als een soort politiek axioma, om het even van welke zijde dit gevaar kan dreigen volgens de meening in verschillende krin gen. De tegenwoordige omstandigheden maken het echter noodzakelijk, dat de lersche regeering en het lersche volk zich goed rekenschap geven van de ge varen, die van verschillende zijden drei gen en van de stroomingen in de bin- nenlandsche politiek, welke vaak met onverschilligheid worden voorbijgegaan. Ook wat Ierland in militair opzicht kan presteeren verdient meer de algemeene aandacht. Enkele weken geleden werd de ler sche neutraliteit bedreigd door een ern stig gevaar. Dit bestond uit 'n Britsch propaganda-offensief, waarin er bij den minister-president op werd aangedron gen, zich aan te sluiten bij de Westelijke mogendheden (bedoeld werd natuurlijk alleen Engeland) ter verdediging van de gemeenschappelijke idealen. Hiermede ging een gemeenschappelijk verdedigings plan gepaard van den Noord-Ierschen minister-president Craigavon. De Vale- r a weigerde op de voorstellen in te gaan. Had hij dit wèl gedaan, dan zou het niets meer of minder hebben betee- kend dan dat Ierland zou hebben op gehouden te bestaan als vrije, onafhan kelijke staat, om weder niets meer te worden dan een Britsch Dominion in den schoot van het Britsche Empire. Op de weigering volgde het samen stellen van een Verdedigingsraad, ge vormd uit alle partijen. Dit alles liep glad van stapel, zonder dat hiermede een hervorming van het kabinet gepaard ging en zonder dat men zich gedwongen zag, leden van de oppositie hierin op te nemen. Op deze wijze bereikte De Valera twee voordeelen: ten eerste leverde hij daardoor het bewijs, dat Ierland naar buiten een gemeenschappelijk front maak te en ten tweede, dat hij in staat was, om aan binnenlandsche moeilijkheden het hoofd te bieden. Deze houding oogstte den lof, dien zij verdiende en bezorgde De Valera sym pathieën in kringen, die voordien als pro-Engelsch bekend stonden. Zelfs onder de radicale nationalisten won hij aan hangers. Beide groepen waardeerden de vastberaden houding der lersche regee- ring, welker positie werd versterkt door het feit, dat zij het hier en daar ver loren gegane vertrouwen terugwon. Onder den druk van buiten sloot de lersche natie zich vaster aaneen. Reeds vóór den oorlog wijdde Ierland zich met de meeste energie aan zijn ontwikkeling tot zelfbewust volk, dat voor zichzelf wist te zorgen. Ondanks de offers aan tijd, geld en energie, welke deze ont wikkeling vergde, werd zij zonder onder breking voortgezet. Op den achtergrond van dit alles staat het lersche probleem: de hereeni ging. De Valera's regeering beschouwt de Noordelijke graafschappen niet als een handelsobject. De Valera heeft er reeds menigmaal op gewezen, dat het niet voldoende zou zijn, om de grenzen tusschen Noord en Zuid uit te wisschen. Het probleem is veeleer van psycholo- gischen dan van politieken aard. Zijn pa rool is „Wij moeten eerst hun harten winnen". Geen gemakkelijke taak, wan neer men de koppige houding van Noord- Ierland beschouwt. Zoolang er echter geen meer drastische weg openstaat, moet het onafhankelijke Ierland blijven wijzen op de onrechtvaardige afscheiding en op de ééfnj - en ondeelbaarheid van Ier land in ethonologisch en geografisch op zicht. Hoe, wanneer en in hoeverre dit probleem zal worden opgelost ligt nog in het duister der toekomst verborgen. ITALIË EN DE ISLAM Een zeer toelangrijke kwestie in de zen oorlog', waarbij1 twee kéUomiale mogendheden: Engeland en Italië, zijb (betrokken, die beiden in de door hen in bezit genomen gebieden millioenén Mohamniedaanscilie onderdanen telliein, is de vraag: Hoe staat de Islam te genover beide landen? Door het feit, dat Britsoh Sohialiilland Wijl Italië is ingelijfd en dat ditzelfde lot bimnèn afzienbaren tijld ook Fransch So- ftialiland te wachten staat, plaatst dit land zich in de voorste rijl van de vol ken, die zuiver Islamietische belangen hebben te verdedigen. De strijd, dien Ita lië thans in Afrika en in het Nabijle Oos ten voert tegen de Britsche wereldheer schappij', is ook van direct belang voor de Mohamaredaansche bevolking, welke deze gebieden bewoont. In het Oost-Afri- kaansche rijlk, dat zich in de toekomst zal uitbreiden ever Abessinië, Eritrea en xtaliaansch Sornalilaind, wiowen 5 niillioien Mohammedanen, iin Li'bye 1.3 millioen, in Albanië 0.7 mfflliaein. In totaal heeft Italië dus 7 millioen Mjohammedaansch© onderdanen, waarbij nu nog 345.000 in Britsch Somaliland komen. Het fascistische Italië heeft, zoiOdra het de teugels van het bewind in handen kreeg, zonder dralen de politieke, gods dienstige en koloniaal-politieke beteeke- mis van het Mohammedaainsche vraagstuk erkend. De Duoe heeft onmiddeUiijik de stelling verkondigd, dat de Mjohamme- daansche religie zou worden erkend en dat daartegenover'een zoo verdraagzaam mogelijke houding zou worden aangeno men. Deze houding van het fascistische Italië tegenover den Islam heeft vrucht gedragen. Gedurende den Italiaansch— Albessijlnsctoen oorlog hebben leidende Mo- hammedaansche persoonlijkheden en Ara bische sjeiks onvoorwaardelijk de zijde van Italië gekozen. Tijdens de reis, die Mussolini in 1937 door Lilbyë maakte, werd hem door vooraanstaande Moham medanen in L y b i 't beroemde „Zwaard van den Islaöi" overhandigd. Buitendien heeft de fascistische regeering in den loop der laatste jaren onophoudelijk ge streefd naar het onderhouden of aan- knoopen van nauwe en vriendschappelijke' betrekkingen met de onafhankelijke Mo- (hammied aansche staten van het Nabije Oosten. Er werden vriendschapsverdra gen gesloten met Saoiedi-Arabië en Yemen die zelfs het conflict tusschen deze beide landen hebben overleefd. Eenzelfde houding heeft Italië aange nomen tegenover Egypte. En deze is onveranderd gebleven, ondanks den oor log. Italië strijldt miet tegen het Egypti sche volk. Toen Mussolini den oorlog verklaarde aan Frankrijk en Engeland, heeft hij er den nadruk op gelegd, dat Egyte's neutraliteit zou worden erkend, zoolang het zich neutraal' gedroeg. Thans echter gebruikt Engeland Egypte, onder schending van het tusschen beide landen bestaande verdrag, in het jaar 1936 ge sloten, als aanvals'basls tegen Italië. Een vrij! Egypte zou ongetwijfeld tegenover Italië een houding aannemen, die zich gunstig zou onderscheiden van de tegen woordige orionteering der Egyptische re geering. Egypte telt, onder zljln 14. mill,, inwoners, 11 millioen Mohammedanen., De steeds door Italië tegenover den IsiTami aan gen omen houding kan niet zander in vloed blijven op de houding der in haar groote meerderheid Mohan unedaamsche bevolking van Egypte. Zijl zal tot de overtuiging moeten ko men, dat het fascistische Ital.Ue vastbeslo ten is om den strijd, dien he it met .Enge land heeft aangebonden .om de opperheer schappij! in het gebied der Middellandsche Zee met alle kracht voort te zetten, ook in het belang der daarbij' betrokken Mo hammedanen. Engeland s scheepsruimte in het licht der blokkade In, verband met het feit, dat reeds thans - bij het begin van de door Duitsch- land en Italië afgekondigde blokkade geen enkel schip onder neutrale vlag het nog waagt, koers t© zetten naar Enge land, wordt er van Duitsche Zijde op gewezen, dat de handelstonnage waar over Engeland thams beschikt voor Zijp. voedselvoorziening enz. uitsluitend bestaat uit de Engelsehe koopvaardijvloot en die schepen van Noorwegen, Nederland, De nemarken 'en België, welke het zich in in den loop van den oorlog heeft toege- eigend. In tegenspraak met vroegere En gelsehe beweringen, dat de koopvaardij schepen van deze landen vroeger reeds bijna zonder uitzondering voor Engeland Voeren >en Engeland iop- deze wijize de beschikking had over meer dan 10 mil lioen ton extra scheepsruimte, wordt nu in Londen vastgesteld dat Engeland slechts 82 pet. van de Noorsche, 90 pet van de Nederlandsche, 83 pet. van de Belgische en 60 pet. van de Deensche koo-pvaardijVloot in handen heeft. In Duitschland is men er van overtuigd dat deze cijfers sterk overdreven zijn. Doch zelfs wanneer men. aanneemt, dat d e towienmaat met ongeveer 7 mill oen BRT is toegenomen, kan deze toename niet geheel als winst voor Engeland wor den. beschouwd. In de eerste plaats stcmd een groot deel van deze schepen reeds vóófrdien in dienst van Engeland en in de tweede plaats Zijin de reizen, die zij thans hebben te maken, veel langer dan ,eerst, tengevolge van blokkade, mijnen gevaar, enz. Deze nadoelen zij'n zoo groot, dat Zijl ruimschoots opwegen tegen de aanwinst aan toninemaat. Het gevolg is, dat de Engelsehe aanvoer iin vergelij king met vroeger nog slechts in zeer beperkte mate kan worden gehandhaafd. In Berlijln is men er van overtuigd, dat pok deze beperkte aanvoer nog verder zal slinken tengevolge van de Duitsche en Itaiiaansche maatregelen en aanvallen. STEPHAN CZAKY, de Ro-ngaarsche min. van buitenl zaken die met Rumenië deelneemt aan eenWeener- conferentie, onder leiding van de spil- mogendheden Duitschland en Italië. ROEMENIË EN HONGARIJE Conferentie van de spilmogendheden te Weenen Minister van bhiteailandsche zaken von jRibbentropi en de Itaiiaansche minister van buitenlandsch© zaken graaf Ciano hebben den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken graaf Csaky en den j iRoemieenschen minister van buitenland- sche zaken Manoilescu uitgenoodigd naar Weenen te komen, om vraagstukken van gemeenschappelijk belang te bespreken. I De besprekingen beginnen (heden) Don- derdag. I Het feit, dat voor de te Weenen te houden besprekingen tusschen minister v. Rlbbentrop en den Italiaanschen minister van Buitenlandsche zaken graaf Ciano de ministers van buitenlandsche zaken van Hongarije en Roemenië uitgenoodigd wer den, leidt tot de gevolgtrekking dat het overleg dé kwesties betreft die tusschen Zal Amerika aan den oorlog gaan deelnemen 7 De Valera's doel: hereeniging van Noord- en Zuid-Ierland Hoe staat de Islam tegenver de strijdende partijen In Afrika? Inpoldering der Brabantsche Biesbosch verschaft veel werk Ir. S. L. Louwes benoemd tot dir.-gen. der voedselvoorziening Minder benzine ter beschikking in September DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 29 Aug. 20 uur 34 min. Zonsopgang 30 Aug. 6 uur 48 min. Maan op: 30 Aug. 1,42 Maan onder; 16,59 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 30 Aug. 12,19 5,41 18,15 B$ de vroeger geldende tjjdsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. Hongarije en Roemenië moeten worden opgelost. Bij de gedachtenwisseling, te harer tijd te Salzburg met de staatslie den van Z.O. Europa gehouden, hebben de spilmogendheden, Duitschland en Ita lië naar men weet, de noodzaak in het licht gesteld, dat de tusschen Hongarije, Bulgarije en Roemenië bestaande ethno- grafische en territoriale vraagstukken in den geest van rechtvaardigheid en rede lijkheid en in het belang van een vol dongen stabilisatie van den vrede in dat gebied moeten worden opgelost. Terwijl de Roemeensch-Bulgaarsche on derhandelingen naar men weet gunstige vorderingen maakten is tusschen Honga rije en Roemenië voorshands nog geetn overeenstemming toereikt. Het kan er nu slechts op< aankomen het Hongaarsch- Roemeensche probleem in den zin der stelregels van de te Salzburg gevoerde (besprekingen, te hunner tijd door de rechtstreeks belanghebbenden erkend, met het oog op de middelerwijl verworven ervaringen nog eens met de ministers van touitenlandche zaken van Honarije en Roe menië te behandelen. Het Duitsche WeermachtbericM Het opperbevel van de Duitsche weer macht ma'akt bekend: Gisteren heeft de bedrijvigheid van het Duitsche luchtwapen zich ten gevolge van slecht zicht beperkt tot gewapende ver kenningen, in het verloop waarvan bom men op de havenwerken van Gosport geworpen werden. In den nacht van 25 op 26 Augustus bestookten sterke ge vechtsformaties haveninstallaties en wer ven, vliegtuigfabrieken en wapenbedrij- vën in Engeland en Schotland. Te Sout hampton, Aberdeen, Dundee, Leeds, Hull vooral in de vliegtuig- en motorenwerk- plaatsen van Derby en Birmingham en op de staatswerf van Chatham toonden uitgebreide branden de werking van de bomaanvallen. Het leggen van mijnen voor of in Britsche havens door vliegtuigen werd voortgezet. Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht op het rijksgebied bommen zonder noemenswaardige uitwerking. Te Kiel werden eenige woonhuizen beschadigd. Ten gevolge van het gedisciplineerde op treden der bewoners is slechts één per soon licht gekwetst. Drie Britsche vliegtuigen werden neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Een duikboot bracht uit sterk beschermde konvooien 28.600 ton Engel sehe handelstonnage tot zinken. Voor de Fransche kanaalkust beschoot Duitsch ma- rinegeschut twee Britsche duikbooten; blijkbaar zijn ze vernietigd. In den In- dischen Oceaan brachten Duitsche zee strijdkrachten het bewapende Britsche tankschip British Commander van 6901 tot zinken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1