ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 OPGENi ZKMKZKSOiypURAirr BOMMEN OP LONDEN De Kern - Goed verduisteren - ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland 110.00 p. Jaar. UitgaveN.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 97STE JAARGANG No. 14425 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur Engeland heeft de laatste dagen aan luchtaanvallen blootgestaan, die bizonder hevig zijn geweest. Bij dezen luchtoorlog zijn ook bommen op de Engelsche hoofdstad gevallen, waarbij verscheidene gebouwen in vlammen opgingen. De Duitsche bladen maken melding van de verslagen van neutrale corresponden ten over het verschrikkelijke weekeinde, dat Londen heeft beleefd. Belangstelling wordt vooral gewekt door het feit, dat Reuter heeft moeten toegeven, dat de nieuwe aanvallen van het Duit sche 1 uchtwapen de zwaarste zijn ge weest van den oorlog. De Angriff citeert het verslag van een Amerikaan- sch correspondent, voor zoover hetroode potlood van den Engelschen censor dit heeft doorgelaten. Het Duitsche dagblad kan hieruit echter toch nog aan zijn lezers laten hooren, dat de nachtelijke hemel boven Londen door de branden, die waren uitgebroken aan den oostelij ken rand der stad, bloedrood was ge kleurd, terwijl telefoon- en stroomleidin- gen vernield waren. Zaterdagavond is driemaal luchtalarm gemaakt in Londen, duidelijk waren de inslaande zware bom men te hooren. D'e Berliner BÖrsen Zeitung haalt een Zweedschen correspondent aan, die meldt, dat tijdens een Duitschen aanval op militaire objecten aan de beneden Theems ten Oosten van Londen zulke hevige branden ontstonden, dat de ge- heele binnenstad door den grooten vuur gloed was verlicht en de brandweer ploegen verscheidene uren werk hadden om de vlammen te blusschen, zoodat nog des Zondags in den ochtend een dikke rooksluier over de Engelsche hoofdstad lag. Berichtgeving uit den schuilkelder De Nye Daglight Allehanda meldt uit Londen, dat het aantal te Londen wer kende buitenlandsche journalisten steeds kleiner wordt. De vertegenwoordigers van nog slechts zes landen zitten op de banken in het ministerie van voorlich ting. Over de stemming, die na de laat ste luchtaanvallen onder de bevolking van Londen heerscht, schrijft dezelfde correspondent: „Ik geef dit bericht uit den schuilkelder van het ministerie van voorlichting en heb het gevoel, dat veel van datgene, wat wij buitenlandsche cor respondenten uit Londen zullen zenden, in dezen schuilkelder geschreven wordt". Naar de Londensche correspondent van de Tokio Asahi Sjimboen aan zijn blad meldt, was de hemel boven het Westend van Londen in den nacht van Zaterdag op Zondag door de Duitsche bomaan vallen op militaire objecten in de omge ving van Londen bloedrood. Van het ge bouw der Times konden vlammenzuilen gezien worden, die urenlang oprezen, ter wijl steeds nieuwe ontploffingen gehoord worden. Onophoudelijk huilden de sirenes der brandweerauto's tijdens het urenlang durende luchtalarm. Er is echter niets bekend geworden over de objecten, die werden bestookt of over het aantal slachtoffers. Voortdurende bomaanvallen Volgens mededeelingen van het Brit- sche departement van Luchtvaart heeft do Duitsche luchtmacht sedert Zondag ochtend vroeg herhaaldelijk het Zuiden en Zuidoosten van Engeland aangevallen. Wanneer de eene aanvalsgolf terug vloeide, kwam reeds weer een nieuwe aangerold. In den namiddag hadden de aanvallen zich tot de vliegvelden in het Oostelijke graafschap Kent uitgeetrokt. den rondom Londen aan. Bovendien was ook Portsmouth opnieuw het doelwit van de aanvallen der Duitsche luchtmacht. Een belangrijk gebied in N.-Engeland is voorts het doelwit geweest van een uitgebreiden luchtaanval die tot Maandag ochtend vroeg voortduurde. Reuter ver klaart, dat de Duitsche vliegtuigen dui zenden bommen hebben uitgeworpen. In het officieele communiqué van het Brit- sche ministerie van Luchtvaart wordt verklaard, dat deze aanval in talrijke industrieele bedrijven zeer groote schade heeft veroorzaakt. Het Duitsche Weermachtbericht Succesrijke duikbootactie Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Een duikboot, onder bevel van kapitein luitenant ter zee Rösing heeft 46.170 br. t. vijandelijke scheepsruimte tot zin ken gebracht. De duikboot heeft daar mede op twee reizen 88.856 br. t. scheepsruimte tot zinken gebracht. Een tweede duikboot heeft vier koopvaardij schepen van in totaal ongeveer 30.000 br. t. uit een sterk beveiligd konvooi weggeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden gis teren een aanval op het vliegveld Warm- well, ten N.W. van Portland. De aanval 'had de goede uitwerking en er ontston den hevige gevechten. Op 360 km ten Westen van Landsend heeft een Duitseh vliegtuig een koopvaardijschip van 4000 br. t. tot zinken gebracht. Voor de Brit- sche havens werden weer mijnen gelegd. In den nacht van 25 op 26 Aug. hebben talrijke vliegtuigen in Birmingham, als mede in Kingston en Coventry fabrieken van de vliegtuig- en wapenindustrie met bommen bestookt. Men kon hevige ont ploffingen en zware branden waarnemen. In denzelfden nacht vlogen voor het eerst sinds het uitbreken van den oorlog eenige vijandelijke vliegtuigen boven Ber lijn en wierpen verscheidene brandbom men uit aan den rand der stad. In het verdere deel van het rijksgebied vielen op verscheidene plaatsen lukraak uitge worpen bommen op niet militaire doelen. Noch hier, noch in Berlijn werd schade aangericht. Een der vliegtuigen, welke boven Berlijn hadden gevlogen, werd op den terugweg door afweergeschut neer gehaald. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 72 vliegtuigen. Veertien eigen toestellen worden vermist. EGYPTE EN ITALIË Egypte moet kleur bekennen De Giormale dTtalia wijdt een beschou wing aan het probleem Egypte, waarom heen de Britsdie manoeuvres en intriges worden geconcentreerd. Het officieuze En gelsche agentschap heeft geméld, dat de Egyptische minister van oorlog bekend zou hebben gemaakt, dat een Egyptische mobiele divisie zich opgesteld heeft in strategische posities, gereed om tusscheni- beide te komen aan de rijde van de Engelsche strijdkrachten, wanneer Egypte zou worden aangevallen door Italië. Hetzelfde Britsche agentschap meldt, dat de woordvoerder van de regeering te Kaïro tijdens een geheime ritting van de Kamer zou hebben verklaard, dat Egypte ten. oorlog zou trekken, wanneer Italië binnendrong in zijn gebied. Wij' we ten niet, aldus de Giiomale dTtalia^ wat er waar is in de Engelsche blerichtm en of rij de gedachte weergeven, van de Egyptische natie. Het is mogelijk, dat er in Egypte politici rijn, die, gebjomden aan de Britsche belangen, optreden in tegen stelling met de nationale gedachte. Italië heeft geen agressieve bledoiélingien jegens Egypte, en evenmin een vijandige houding jegens de Arabieren en het Is lamisme. De houding van Italië ten aan zien van Egypte is duidelijk vastgelegd in de redevoering, die de Duce op 10 Juni heeft uitgesproken, toen hiji békend blaakte, dat Italië ging deelnemen z den oorlog. De Egyptische natie moet echter weten, dat, ondanks de verdrai- ten, Engeland van Egypte een ibasis eeft gemaakt voor operaties ter zee, te land en in de lucht tegen Italië. Men kan die willekeurige of onwille keurige medeplichtigheid van Egypte aan deze operaties niet ontkennen. Er bestaat e©n bedreiging van een Anglophieü Egypi te tegen. Italië. De Egyptische neutraliteit kan geen loopgraaf worden, in welke in alle veiligheid aanvallen worden voorbe reid op Italiaansch Afrika en op Italië. Het is noodig de gevaarlijke dubbelzin nigheid op te heffen ri>0 blesluit het blad en de standpunten en de ver antwoordelijkheid moeten worden vast gesteld. DE HERTOG DE GUISE f Stefani meldt uit Larache. in Spaahsoh IMiarokko, dat de Hertog de Guise gis teren, is overleden. De Spaansche autori teiten hebben betuigingen van deelne ming gezonden aan prinses Isabella Van Frankrijk. De hertog de Guise is in 1874 geboren als zoon. van den hertog van Chartres. Hijl was gehuwd met prinses Isabella van Frankrijk, Zijln nicht, uit welk hu welijk drie kinderen rijtn gesproten: prin ses FranQoise van Griekenland, prinses Pierre Murat Aoste en de graaf van Parij-s. De hertog heeft z'ijln, militaire opleiding uitbreken van dén wereldoorlog verzuum hijl verlof in het Fransche leger te mo gen dienen. De regeering weigerde dit verzoek maar stond den hertog wel toe aan het front in Champagne te blijVen als vertegenwoordiger van de Vereeni- ging tot hulp aan de gewonde militairen. In deze kwaliteit werd de naam van den hertog zelfs eervol vermeld in het legeibericht, maar bijl het overlijden van den hertog van Orleans in 1926 werd hijl onder den naam Jan 'den Derden kroonpretendent en moest tengevolge van de wet van 1886, die het veiblijf binnen de Fransche grenzen verbond aan leden van families, die in Frankrijk geregeerd hebben, het land weer verlatenDe her tog heeft daarna den langsten tijd van rijn ballingschap in België doorgebracht. STRIJD TEGEN ENGELAND WORDT INTENSIEVER In zijn militair weekoverzicht merkt de militaire medewerker van het D.N.B., generaal dr. h. c. Glaise-Horstenau, op, dat de afgeloopen week heeft aangetoond dat de oorlog tegen Engeland zijn hoog tepunt tegemoet gaat. Hij wijst op drie feiten, t.w. den teruchtocht van Albion uit den sector van Sjanghai, de verove ring van Somaliland door de Ittalianen en de afkondiging van de Duitsche blok kade van de Britsche kustwateren. De Engelsche pers, zoo schrijft hij, met het Reuter-bureau aan de spits, tracht in de overigens opvallende spaarzame commentaren, de zaken zoo voor te stel len, alsof de afkondiging van de blok kade door Duitschland in haar gevolgen nauwelijks iets aan de macht der feiten zou kunnen veranderen. De naaste toekomst zal toonen, in hoe verre het Britsche optimisme gerecht vaardigd is. Dan zal blijken, in hoeverre er in de werkelijk of pseudo-neutrale sta ten nog scheepvaartmaatschappijen zijn, die na de indrukwekkende waarschuwing van Duitschland nog Britsche havens trachten aan te loopen en of bij deze maatschappijen nog veel scheepsbeman ningen zijn, die voor geld en goede woor den het met den ondergang dreigende waagstuk op zich willen nemen. De blokkade van het eilandenrijk wordt van dag tot dag nauwer aangehaald. Evenzeer heeft de Duitsche luchtmacht zich boven het Britfsche grondgebied on betwist de meerdere getoond, al mogen dan verscheidene Britsche verklaringen, niet in de laatste plaats de rapporten der Royal Air Force, dit door ongeloof waardige mededeelingen trachten te ver doezelen. ENGELSCHE BOMMEN OP VELE PLAATSEN Vliegtuig neergehaald In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks drie uur is aan den IJ weg onder Vijfhuizen (Haarlemmermeer), een Engeisch vliegtuig door het Duitsche afweergeschut in brand geschoten. Het toestel stortte neer op het land van den landbouwer H. de Rijk. Het toestel brand de uit. De inzittenden kwamen allen om het leven. i Een bom, die vlak bij het vliegtuig lag, is later tot ontploffing gebracht, in verband waarmee de gezinnen in de omgeving hun woningen eenigen tijd moesten verlaten. Materieele schade werd niet aangericht. j Zondagmiddag om twee uur heeft een Engeisch vliegtuig bommen geworpen op de fabriek van de N.V. Noury, en Van der Lande's meelfabrieken te Deven ter. Twee van de drie bommen sloegen in de fabriek en veroorzaakten hier zeer ernstige bedrijfsschade, doordat juist de machine, waar het eerste stadium van het maalproces geschiedt, werd vernie tigd. Het kan maanden duren voordat deze molen is hersteld. Persoonlijke on gelukken vielen niet voor. De directie deelt mede, dat zij maatregelen getrof fen heeft om de bloemvoorziening nor maal voortgang te doen vinden. In de gemeente Ambt-Harden- berg zijn de bewoners Zondagmorgen tegen drie uur uit hun slaap opgeschrikt door het vallen van zware bommen, wel ke gevolgd werden door een groot aan tal brandbommen. Een der bommen viel neer in de nabijheid van de woning van den landbouwer Oelén en richtte belang rijke schade aan. Alle bewoners kwa men met den schrik vrij en vonden bij omwonenden gastvrij onderkomen. EN AFVALSTOiVtfV De secretaris-generaal, hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede, onder verwij zing naar zijn bekendmaking van 7 Aug., dat de medewerking van hen, die be trokken zijn bij de inzameling en den handel in oude materialen en afvalstof fen aan de enquête, welke daarnaar is gesteld door het centraal bureau voor de statistiek, over het algemeen zeer onbevredigend is geweest. In verband hiermede is in de Staats courant van gisteren een beschikking af gekondigd, waarin aan bovenbedoelde in zamelaars en handelaren (zoowel klein en tusschen- als groothandelaren) de ver plichting wordt opgelegd de betreffende formulieren naar waarheid, volledig en zonder voorbehoud ingevuld, gedagtee- kend en onderteekend voor of op uiter lijk 31 Augustus 1940 in te dienen, resp. bij het centraal bureau voor de statistiek indien het formulier rechtstreeks van dit bureau werd ontvangen en bij het ge meentebestuur, indien het formulier al* daar verkrijgbaar werd gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet voldoen aan bovenbedoelde verplichting kan worden gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tien dui zend gulden. Bomaanvallen op Londen hebben zware branden veroorzaakt De Fransche troonpretendent, de hertog de Guise, overleden Engelsche bommen richtten op vele plaatsen schade aan Gymnastiekonderwijs op school moet 1 Januari worden ingevoerd Het distribueeren van steenkolen is een ondankbare taak Uw eigen belang De avonden worden korter. Men kan niet meer met daglicht toe tot het naar bed gaan, zooals velen vermoedelijk 't verduisterings- vraagstuk hebben opgelost, toen het nog lang lioht was. Het is den dienst van de luchtbe scherming gebleken, dat vooral den laatsten tijd nog meermalen af en toe lioht wordt opgestoken in niet afgeschermde vertrekken (keukens, achtervertrekken, gangen, enz.) Met nadruk wordt er nog eens op gewezen, dat alle liohtnitstraling, ook aan de achterzijde der woningen, worden, daar nei ut van de vliegers vergemakkelijkt. Ook al geschiedt dit lioht opsteken misschien bij onnadenkendheid, het eigen belang der bewoners brengt mede, dat er op juiste wijze en af doende afgeschermd wordt. DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 27 Aug. 20 uur 39 min. Zonsopgang 28 Ang. 6 uur 45 min. Maan op: l 28 Aug. Maan onder: 15,31 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 28 Aug. 9,42 22,15 2,59 15,43 B$ de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 26 Aug.—1 Sept. 1915. Mej. H. M. van MalTand te Zierikzee vroeg !0n verkreeg ontslag alls onderwijzeres apin; de O.L. en1 U.L.O.-School. Tot onderwijzeres aan de O.L.S. te Brouwershaven, werd mej. ML J. Fluïjt benoemd, met gelijktijdig eervol ontslag te Stavenisse, De heer E. H. P. vain, Nahuijs te D rei schor vroeg ontslag als presi dent-kerkvoogd. Op Schouwen-Duiveland werden ruim I 200 paarden opgekocht, toen het uitvoer. veib'od voor li/2-jarige paarden werd op geheven. De prijzen varieerden van f 300 f 700. j Tot leeraren aan de R.H.B.S. te Zie- rikzee werden Ibénoemd H, L. D. V. d. I Brink, A. Verhage en J. G. Roest Crol- lius. VICTOR EMANUEL de Mi-nsche w" geeUrfgsjubileum herdacht, bezichtigt hier daat gesteld voor lid van den gemeen- een verdedigingslinie in Italië. P.Lfi. j teraad,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1