ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 OPOEN< ZKMKZKSoc cpuiuirr lTSZdjaeo De SCern ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland 110.00 p. Jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14424 ADVERTENTIES: Prijs: ZO cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN Marsa Matruh, Britsch oorlogs centrum in Noord-Afrika Nu de strijd in Somalifemd foleëinldigd is, wordt de aandacht bepa&di op het] hoiotfdfrant in Cyrenaïca, aajn de Noord kust van Afrika, waar de laatste groote slag zal worden geleverd, die bteslissand is voior de heerschappij over de Oude Wereldzee waarmede onmiddellijk samen hangt de heerschappij! in het Nabijle Oos ten. Het .front in Cyrenalca strekt zich uit over een lengte van 1100 K.M., waar de Britten hun foteste in den koloinialen ojorlog geharde soldaten Zijn samenge trokken. De Eingelsche legerleiding is er zich ten volle van bewust, dat aan het Libysche front zal warden, beslist over het lot der Engellsche heerschappij in de iMiddellandsche Zee. Italiaamsche waarne mers hebben geconstateerd dat de En- gelschen den (laatsten tijd uit het in den omterk gelegen kolHoniale gebied alle be schikbare troepen inaar het fr,ont in Ly,- bië hebben gedirigeerd. Naast de „An« zacs", de Australische en Nieuw-Zeeilland- sche troepen en het Engelsche expeditie1- leger bezigen de Engelischen hoofdzake lijk Indische troepen, die, tengevolge van de klimaatsomstandigheden, bijzonder ge schikt schijnen. Bijl de tot nog toe gele verde gevechten hebben de Engelschieh zich voornamelijk bediend van buitenge woon gemakkelijk manoeuvreeib'are pant serwagens, die in de vlakke woestijn e©n snelheid kunnen bereiken van 70 kilome ter en voorzien zijn van een aantal ma chinegeweren, alsmede van radio. Bijl den modernen oorlog in Afrika is de infanterie uitgeschakeld. De Engel schen zijn den laatsten tijld herhaaJDdelijk tot den aanval overgegaan en hebben met gemotoriseerde troepen op drie plaatsen getracht, door het Italiaamsche front te breken, namelijk bijl Scegga, 200 K.Mj. ten Zuiden van de kust, verder bijl Sidi Omar, 175 K.M. ten Zuiden1 van de kust en tenslotte bij Es Sojourn, dat onmid dellijk aan de kust is gelegen. De En gelsche aanvallen waren voornamelijk ge munt op de haven Bard ia, waar ver- schilljende verkeerswegen uit het Oosten en het Zuiden amenkomen. De hoofdbasis van de Engelschen is Marsa Matruh, op 200 K.M. afstand van het Libysche front. Dit is het centrum van de Engelsche commando's in Noord- Afrika. Marsa Matruh is door ©en spoor weg en een geasfalteerde straatweg ver bonden met Alexamdrië. Voor het uitbre ken van den wereldoorlog hebben de En gelschen een waterleiding aangelegd van Alexamdrië naar Marsa Matruh, welke al naar gelang van de wijziging van het front kan worden verlegd. Voonlöiopig is dus de watervoorziening der Britsche troepen biji Marsa Matruh verzekerd. De Engelschen zetten er alles op, om Marsa Matruh te behouden. Zijl weten »»vat deze plaats beteekent voior de Ver dediging van Egypte. Mioetem ziji zich van hier terugtrekken, dan kunnen ziji ook Alexamdrië en Kaïro niet langer be houden, want ten Oosten van Marsa1 Ma truh bestaat voor hen geen enkele mot- gelijkheid, oin een nieuwe verdedigings linie aan te leggen. CONFERENTIE TE TURNU SEVERIN AFGEBROKEN Do Transylvaansche kwestie verdaagd De leden van de Hongaarsche eii Ru meensche delegatie, die te Turnu-Severin (Rumenië, op de grens van Rumenië en j Zuid-Slavië) bijeenkwamen, zijn zonder resultaat uiteengegaan. De Hongaarsche regeering staat er op, dat de Rumeensche i regeering een concreet voorstel doet tot gebiedsafstand. Rumenië daartegenover j wenscht geen van de grenslijnen aan te geven, maar is bereid eenige getallen als grondslag voor de Rumeensche in- 1 zichten fè noemen. j De onderhandelingen zijn in de zitting i van .Zaterdag hopeloos in een impasse geraakt. Daar het antwoord dat Rumenië gegeven heeft op het uiten van den Hongaarschen wensch naar een in détails gaande Roemeensche verklaring over den omvang van het gebied dat Roemenië bereid is af te staan, van Hongaarsche zijde als onbevredigend werd bescjiouwd, brak men de besprekingen ten slotte zonder resultaten af. De Hongaarsche de legatie verliet het eerst de vergaderzaal. In internationale 'kringen is men alge meen van meening, dat de Transyl vaansche kwestie thans voor on- bepaalden tijd is verdaagd, tenzij de as- mogendheden alsnog als scheidsrechters ingrijpen. Althans voor het oogenblik zijn, zoo meent men, de pogingen van Duitsch- land en Italië, in Zuid-Oost Europa een stabiele situatie te garandeeren, nog niet met succes bekroond. De onzekerheid omtrent de houding 1 van Rusland zal zich, naar men aan- 1 neemt, waarschijnlijk ten gunste van een f verdaging der kwestie laten gelden. Men acht het wenschelijk, dat, daar onder de- J ze omstandigheden op den Balkan inci- denten en mogelijk zelfs ernstige con- flicten kunnen ontstaan, de asmogend- i heden een revisie van de Hongaarsch— J Roemeensche oneenigheid door hun gezag doen plaats hebben. j Volgens een later ontvangen telegram van het D.N.B. uit Sofia is de Bulgaarsche ministerraad in buitengewone zitting bij- een gekomen, welke, naar in politieke kringen verluidt, gewijd was aan de bestudeering van de gewijzigde Rumeen sche voorstellen betreffende den terug- 1 keer van het zuidelijk deel der Do- j b r o e d s j a. Zooals gemeld is, bestaat er tusschen Bulgarije en Roemenië reeds overeenstemming over de nieuwe grens- j lijn. De gewijzigde voorstellen hebben daarom, naar verluidt, niet betrekking 1 op deze reeds tot een oplossing gebrachte 1 kwestie, maar uitsluitend op het tijdstip en de modaliteiten van de overdracht van dit gebied aan Bulgarije. Het Duitsche Weermachtbericht Bomaanvalion op Britsche havens Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche zeestrijdkrachten hebben in Australische wateren het bewapende En gelsche koopvaardijschip Turakina (8706 ton) tot zinken gebracht. Het duikbootwapen heeft de laatste acht dagen weer ruim 100.000 ton vijan delijke scheepsruimte tot zinken gebracht, waaraan een duikboot heeft deelgeno men voor een hoeveelheid van 15,000 ton. Een andere duikboot heeft de bewapende Britsche koopvaardijschepen Severn Leygh (5242 ton), Brockwood (5100 ton) en nog een bewapend koopvaardijschip van 4000 ton tot zinken gebracht. Een derde duikboot torpedeerde een bewa pend vijandelij'k koopvaardijschip van 11.000 ton. De Duitsche vliegtuigen hebben op 23 Augustus en in den nacht op den 24sten in heel zuid en midden-Engeland havens en dokken, vliegvelden, fabrieken der bewapeningsindustrie en troepenconcen traties aangevallen. Tijdens de bewapende verkenningen overdag wierpen zij o.a. bommen uit op een munitiefabriek in Banbury, waar branden en hevige ontploffingen Verden waargenomen. Door talrijke nachtelijke bomaanvallen werden vooral in de ha vens van Bristol, Avohmouth, Devonport en Great Yarmouth alsmede óp het vlieg veld van Cambridge tot op grooten af stand zichtbare branden en ontploffingen veroorzaakt. Eenige vijandelijke vliegtuigen wierpen des nachts bommen uit in West-Duitseh- land, die geen uitwerking van beteekenis hadden. Donderdag werden drie vijan delijke vliegtuigen door jagers en vier door luchtdoelartillerie neergeschoten. I Hevige luchtgevechten Het üfgeloopen weekend heeft zich door pijzonder hevige Duitsche lucht aanvallen op de Britsche eilanden ge kenmerkt. Schier zonder onderbreking hebben de Duitsche vliegers Zaterdag overdag, Zaterdagnacht en Zondag mi litaire doelen met veel succes gebom bardeerd, naar uit het weermachtbe richt, het frontbericht en aanvullende mededeelingen van het D.N.B. blijkt. In totaal zijn in deze periode 115 Engelsche machines neergeschoten; de Duitsche verliezen bedragen 32 toe stellen. Zondag, aldus verneemt D.N.B. van militaire zijde, ondernamen onderdeelen van de luchtvloot III verrassende bom aanvallen op het Zuidwesten van de Britsche eilanden. Hierbij ontwikkelden zich verscheiden groote luchtgevechten, waarbij 51 vijandelijke toestellen werden neergeschoten 'ên 12 eigen toestellen ver mist worden. Door aanvallen, die zich Zaterdag en Zaterdagnacht afspeelden, hadden vooral de havens Portsmouth en Bristol veel te lijden. Zondagochtend vroeg zagen Duitsche verkenners, dat de haven van Portsmouth, hoofdbasis van de Home 1 Fleet, nog in lichterlaaie stond. j De overige doelen der Duitsche lucht- macht waren voornamelijk vliegvelden, troepénkampen en vliegtuigfabrieken; o.a. de hoofdfabriek van Rolls Royce, welke de motoren voor de Spittfires levert, werd zwaar bestookt. In verschillende berichten wordt geconstateerd, dat de Britsche afweer buitengewoon zwak was. Een Britsche torpedojager is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. PARIJS ONDER DUITSCHE BEZETTING Een stille stad Amper een vierde der bewoners van Parijs was begin Augustus ter plaatse. Dagelijks keerden duizenden terug, maar in een zoo groote stad merkt men dat nauwelijks. Men zag volbepakte auto's en lieden te voet, met kinderwagen of kar vol armoedige have weer het huis op zoeken. De voorsteden of buitenwijken waren nog; het volst. In de voorname wijken van boulevard Haussmann en voor bij de Champs Elysées maakte de stad een provinciaalschen indruk. Van vele winkels en huizen waren de blinden nog toe. Melk was er schaarsch, maar dage- lijksch werd er aangevoerd, vrouwen en mannen wachtten in ordelijke rijen voor die winkels. Groente was er rijkelijk voor handen en de perziken lagen op stapels op de 'karren van de „vliegende" v/inkels, vleesch hing in de winkels en in de restaurants kon men kiezen. Boter was gerantsoeneerd en textielwaren, waar veel vraag naar was, schenen nog overvloedig. Ondergoed werd schaarsch, maar het maakte verschil óf men rond- in de buurt van de opera dan wel in verwijderde buurten. Veel arbeid werd aangeboden, maar de vraag was nog gering. Een corres pondent van de Frankfurter Ztg. merkte op, dat de café's goed bezet waren, Duitsche kranten en weekbladen met plaatjes werden ,op straat uitgeroepen en gekocht. In de koffiehuizen lokten opschriften, dat men Duitsch spreek^. Een enkele Duitsch sprekende Zwitser of Frsr.schman, die in' Duitsehland gewerkt had, vormde aldus een smalle en wan kele brug naar den anderen oever. Even gebrekkig bleven andere pogingen betrek kingen met de Duitschers aan te knoo- pen; men wachtte zich wel ze nauwer te laten worden dan voor het oogenblik noodig scheen. De universiteit is nog niet op gang in normalen tijd openen de colleges pas in November maar ettelijke scholen hadden de deuren heropend. Op den boulevard Montparnasse was het druk met jongelui van velerlei landaard. In de late uren zaten ze voor de café's of wel ze slenterden in den tuin van het Luxembourg. Om elf uur in den avond is Parijs donker en uitgestorven. De openbare lokalen gingen al een uur vroeger op slot ten einde het personeel in staat te stellen overeenkomstig het bevel van het Duitsche commando om elf uur binnen te zijn. Op dat uur hield ook de altijd volle Metro op. GELD- EN GOEDEREN INZAMELINGEN afhankelijk geste(d£van vergunning Openbare geld- en goedereninzamelin gen, in den ruimen zin des woords, mo gen volgens een verordening van den rijkscommissaris voortaan slechts worden gehouden met toestemming van den pro cureur-generaal, of, indien de inzameling in 't ressort van meer dan één gerechts hof wordt gehouden, van het departe ment van justitie. De toestemming kan afhankelijk wor den gesteld van de vervulling van voor waarden. Van inzameling is ook sprake, wanneer wordt medegedeeld, dat de opbrengst ontvangstwinst) geheel of ten deele in het algemeen belang of voor liefdadi ge doeleinden aangewend zal worden; een prestatie in geld of goederen wordt gevraagd, waartegenover of in het ge heel geen tegenprestatie staat of slechts een dusdanige, waarvan de waarde in geenerlei verhouding tot het gepresteerde staat; de toetreding tot een vereeniging of de ondersteuning (bevordering) van een vereeniging of stichting wordt verzocht, indien uit het verzoek daartoe op te maken is, dat het den verzoeker uit sluitend te doen is om de aan de toe treding of de ondersteuning (bevorde ring) verbonden prestaties in geld of goederen; goederen verkocht, of bijeenkomsten op het gebied van kunst, sport of anders- zings gehouden worden; loterijen of kansspelen (Ausspielungèri) worden gehouden. DE NEDERLANDSCHE UNIE Het eerste nummer van «De Unie» verschenen Verschenen is het eerste tnumimer van het officieele orgaan van de Nederland sche Unie. De naam van het blad is „De Unie". Het driemanschap opent deze uit gave met een oproep „Aan ons volk", waarin o.m. staat te lezen: Wijl zJijn van meening, dat het noodzakelijk is om. dui delijke taall te spreken, opdat men zoo spoedig mogelijk wete, wat men aan de Nederlandsche Unie heeft. Het gaat hier allereerst om een gezindheid, en wij' wen- schen in de Nederlandsche Unie een dy- miek te brengen, welke stuwend werkt en de Nederlanders ten aanzien van een nieuwe toekomst bindt. Wij willen in geen enkel opzicht een, toevluchtsoord worden voor hen, 'die louter negatief willen be waren, wat men had, niet vermijding van elk© verandering. Wijl stellen ons op dit standpunt, omdat wij! overtuigd zlijln, dat wie tot afwachten maant, geen begrip heeft van wat er feitelijk hier en om ons heen in de wereld gebeurt. Alleen ten aanzien van het staatkundige deel zal de Nederlandsche Unie zich voor- loorpig niet scherp kunnen uitspreken, om'- dat zijl zich op het standpunt stelt, dat gedurende de bezettingsperiode het geen tijld voor verwezenlijking van essentieel© wijzigingen is. Dit neemt niet weg, dat men naar onze meening in deze periode zich ernstig heeft te beraden over ©en toekomstigen staatsvorm en, dat het noo dig kan zijn om ook op dit gebied ge leidelijk ook het volk door voorlichting votor te bereiden. Daarom zal de Neder landsche Unie zichzelf ook intensief met de bestudeering van deze vraagstukken bezig houden. In elk geval' zSjjn wij! van meening, dat er ook op staatkundig terrein verande ringen moeten komen on dat het huidige stelsel van politieke partijen veranderd dient te worden. Een belangrijke verster king van het centraal gezag acht Ziji nood zakelijk en zijl verwacht, dat onder een versterkt centraal gezag zich geleidelijk langs nieuwe banen een organisch opge bouwde volksinvloed zal ontwikkelen. DE TABAKSVOORRAAD 60 naar Duitsehland De onderhandelingen met de Nederland sche tablakscommissie hebben niet tot overeenstemming geleid, waarna deze commissie haar bevoegdheid heeft neerge legd en de besprekingen met het desbe treffende departement zijn voortgezet. Volgens de tot stand gekomen regeling zal in waarde 60 pet. van de voorraden in Nederland naar Duitsehland worden gezonden. De voorraden worden geraamd op f 12 millüoön, zoo dat de waarde van de uitgevoerde hoeveelheid f7.2 millioen bedraagt. De onderhandelingen met de Duitsche instanties, betreffende de verdeeling van de voorraden tabak aanwezig bij den handel en de importeurs zijn thans, naar de Tabaksplant, het officieele orgaan van de Vereeniging van Tabaksfabrikaienten in Nederland verneemt, geëindigd. Zooals bekend, zouden deze voorraden naar waarde en gewicht worden geregis treerd. Van de voorraden is een gedeelte voor de industrie bestemd, terwijl het overblij vende deel door den Duitschen en Neder- landscben handel' naar Duitsehland wordt uitgevoerd. 10 MILLIOEN VOOR DE GETROFFENEN De eerste uitkeeringen zijn geschied Zooals bekend, heeft de Rijkscommissa ris Seyss-Inquarl tien millioen gulden voor de getroffen gebieden beschikbaar gesteld. Bovendien heeft de nationale in zameling rond twee en een half millioen gulden opgebracht. De Tel. heeft zich nu tot den secretaris van het Hulpcomité 1940 gewend, teneinde iets te vernemen omtrent de verdeeling der gelden. Genoemde functionaris deelde hierbi» mede, dat enkele dagen geleden een in terdepartementale commissie geïnstalleerd is, die den naam draagt van „Adviescom missie voor het Herstelfonds-1940". Zij heeft tot taak, de f10 millioen in zoo kort mogelijkeu tijd doelmatig te ver- deelen. Juist dezer dagen is hiermee een eerste begin gemaakt: aan de gemeenten Rot terdam en Zevenbergen is eön belangrijke som gelds uitgekeerd wegens voorschot ten, die deze gemeenten reeds aan de ge troffenen hadden gedaan in afwachting eener terugbetaling doior genoemd fonds. Marsa-Matroe, do Britsche sleutelstelling in Noord-Afrika Da Hongaarsch-Rumeensche onderhandelingen zijn afgebroken Britsche bommen maakten vele slachtoffers in ons land Het benoemingsrecht van ambte naren door den Rijkscommissaris Voor de nood-Vierdaagsche gaven zich 109 deelnemers op DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 26 Aug. 20 nur 48 min. Zonsopgang 27 Aug. 6 uur 44 min. Maan op: 27 Aug. 23,39 Maan onder: 14,39 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 27 Ang. 8,26 20,52 1,54 14,26 By de vroeger geldende tydeaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. Van de door de nationale inzameling bijeen gebrachte 21/2 millioen gulden is ongeveer f700.000 uitgekeerd. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, dat over het geheele land de beschikking heeft over 350 commissies van samenwerking, is het uitvoerend or gaan voor het besteden der gelden. De burgemeesters der geteisterde plaatsen maken voor elk geval afzonderlijk een voorstel op, dat naar den plaatselijken adviseur gaat, die het weer bespreekt met zijn centrum. Op deze wijze komt de hulpverleening tot stand. Bij het verstrekken der „eerste uitrus ting" aan hen die meubelen enz. ver loren hebben, voelt de commissie het uiteraard als een groote handicap, dat de fabrieken de orders niet kunnen uit voeren in den omvang en met dien spoed, die gewenscht wordt geacht in verband met den naderenden winter. Dezer dagen bijv. werd door een der uitvoerende or ganen bericht ontvangen, dat van een opdracht voor 2000 kachels per 1 Sept. 75 stuks geleverd kunnen worden. Iedere Nederlander zou het billijken, wanneer een bepaling werd gemaakt, dat orders, bestemd voor de oorlogsslachtoffers, het eerst moeten worden uitgevoerd. Dezer dagen zal èen vergadering ge houden worden waarin de betreffende instanties de richtlijnen zullen vaststel len, volgens welke de steun zal wor den verleend. BENOEMINGSRECHT VAN AMBTENAREN Het Zaterdag verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied. Hierin wordt bepaald: Artikel 1. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemt, stelt aan en ontslaat de volgende ambte naren en andere functionarissen: 1. De secretarissen-generaal van de De partementen van Algemeen Bestuur: 2. Den vice-president en de leden van den Raad van State; 3. Den President, de vice- presidenten en de raadsheeren van den Hoogen Raad der Nederlanden, alsmede den procureur-generaal en de advocaten- generaal bij genoemd college; 4. De pre sidenten der gerechtshoven, alsmede de(n) procureur(s)-generaal bij genoemde colleges; 5. Den inspecteur der Rijksveld- wacht en den inspecteur der Nederland sche marechaussee; 6. De hoofdcommis sarissen van politie; 7. De commissarissen der provinciën; 8. De burgemeesters van de hoofdsteden der provinciën en van de gemeenten met nifeer dan 50.000 in woners; 9. Den president van De Neder landsche Bank; 10. Den president der directie van de N.V. Nederlandsche Spoor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1