NAAST DE BEURS BEaBHBBBaea^ü BONS, DIE GELDIG ZIJN BROOD: Van 26 Aug. t/mk 1 Sept. geven de met 3 genummerde bonnen van het broodbonboekje recht op het koopen van 2500 gram roggebrood ot 2000 gram an der brood. Deze bonnen zijn voorts tot en met 29 Aug. geldig. THEE OF KOFFIE: Bon 53 (algemeen distributieboekje). Geldig van 3 tot en met 30 Augustus, recht gevende op pond koffie of V2 ons thee. BLOEM OF BAKMEEL: Bon 40 (alge meen distributieboekje). Geldig tot en fmlet 6 September, recht gevend© op 21/2 ons tarwebloem, of tarwemeel', of rog gebloem, of roggemeel, of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. SUIKER: Bon 68 (algemeen distributie boekje). Geldig tot en met 30 Augustus, recht gevende op één kg. suiker. Van 15 t/m. 30 Augustus kan tegen in levering van bon 74 van het algemeen distributieboekje, het extra-rantsoen van 11/4 kg. suiker worden gekocht. PETROLEUM: Petroleumzegel „Periode 5", voor hen, die over geen andere kook gelegenheid beschikken, dan met petro leum. Geldig van 12 Augustus tot en met 8 September, recht gevende op 2 liter petroleum. Bon „Periode 4" is ongeldig verklaard. BOTER, MARGARINE EN VET: Van 24 Augustus t/m. 18 October geeft elke van de met 05 t/m. 12 genummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met 05, 06 en 07 genummerde bonnen geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter. De mei OS genummerde bon geeft recht op het koopen van een half pond ge smolten spijsvet of een half pond boter. De met 09, 10, 11 en 12 genummerde bonnen der vetkaart geven gedurende het genoemde tijdvak elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waarvan een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de win keliers. GRUTTERSWAREN: Bon 14 (algemeen distributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot en met 6 September, recht gevende op 250 gram rijst of rijstemeel of rijste bloem. Bon 27 (algemeen distributieboekje). Gel dig van 12 Aug. tot en met 6 Sept., recht gevende op 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algemeen distributieboekje), Gel dig van 22 Juli tot en mert. 8 "September, recht gevende op 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder, of pudding- sauspoeder. Op 2 bonnen 105 kan men tot nader te bepalen dag een pakje maizena met een inhoud van 225 gram verkrijgen (speciale fabrieks verpakking) Bon 110 (algemeen distributieboekje). Gel dig van 22 Juli tot en met 11 September, elk recht gevende op 100 gram macaroni, vërmicelli of spaghetti. ZEEP. Van 31 Aug.—24 Sept. op een nader aan te wijzen bon 120 gr. huis houdzeep of 2 keer 75 gr. toiletzeep of 200 gr. zachte zeep, of 250 gr. zeep poeder of 600 gr. waschpoeder. „Wij Duitschers", aldus de aanklager, „begrijpen zeer wel, dat niet iedere Hol lander den Duitschen soldaat maar di rect den vriendenhand kan reiken, maar nimmer mogen wij gedoogen uitlatingen of gedragingen waardoor het streven van het Duitsche volk en het Duitsche leger naar vriendschappelijke verhoudin gen met Nederland worden vertroebeld of tegengehouden. Daarom meende spreker, dat verdachte wel straf verdiend had. Hij vorderde diens veroordeeling tot twee maanden gevangenisstraf. Het Krijgsgerecht veroordeelde den oudsten verdachte, C. H., tot zes maan den gevangenisstraf, met aftrek van vijf weken voorarrest. De andere verdachte, F., werd vrijgesproken. Nadat de publieke tribune ontruimd was, stond vervolgens terecht de 43-j. agent vani politie te Arnhem', A. G. Deze verdachte had zich te verantwoorden: Wegens het, hi uniform gekleed, ver spreiden van geruchten van welker juist heid verdachte miet op de hoogte was. Dit is de eerste Ibiehandelinlg in oms; land van een dergej'ijk delict, te ern stiger waar het (bledreven is door eea ambtenaar in overheidsdienst. Blijkens de aankliacht was verdachte op 11 Juli 1940, surveilleerend op den,'. Apeldoornschenlweg, aangesproken door een hem onlbtekendem man, die hem naar den wieg had gevraagd. Nadat verdachte hem dezen gewezen had, vroeg de on- bfekende„Hoe is de toestand hier?'" Het antwoord van den agent was: „Wat zal ik u zeggen mijlnheer. Een feit is,, dat de spanning toet het halfuur toe neemt. Kijk u «maar eens naar die auto's die hier voorfb'ijkotoen. Het zal wel' niet zoo lang meer duren eer de Duitschers •er uitgesmeten worden. In Frankrijk Zijn al dertig duizend dienstweigeraars en Igisteren passeerde hier een trein m(©t 500 a 600 dienstweigeraars. En telkens komen er colonnes met dertig tot veertig man door, die in gevangenschap naar Duitschland worden gebracht." Verdachte gaf toe deze dingen te hebl- ben verteld. Hij; zou er echter biji heb ben gezegd, dat hij' ditzelfde zooeven' van een hem onbekenden heer had ver nomen. Kwade bedoelingen had verdachte niet gehad, maar het wanen Zulke kw&de dagen en iedereen praatte zoo vdel. De aanklager eischte een jaar gevan genisstraf, waarop het gerecht den agent tot een half jaar veroordeelde, met af trek van 7 wieken voorarrest. Uit Stad en Provincie Valsche geruchten en beleediging Het Duitsche Krijgsgerecht heeft Vrij dag voor het eerst in de provincie Gel derland zitting gehouden, voor het be handelen van een drietal zaken, betref fende het verspreiden van valsche ge ruchten en het beleedigen van de Duit sche weermacht. De eerste verdachte was de 22-jarige C. H., wonende te Vlissingen, lid van den Opbouwdienst en gelegerd te Ede. Verdachte was eertijds hoefsmid in het Nederlandsche leger. Hij had zich te ver antwoorden wegens beleediging en be dreiging van de Duitsche weermacht. Verdachte heeft op 10 Juli jl. een tweetal meisjes, dat op weg was naar de kazerne, waar Duitsche soldaten wa ren ondergebracht, ongeveer de volgende woorden toegeroepen: „Ze moesten jul lie den kop afhakken en dat zal later ook wel gebeuren. Wees maar voor zichtig, wij maken een lijst van jullie op". Verdachte gebruikte nog meer on parlementaire uitdrukkingen, welke door de meisjes werden overgebracht aan de Duitsche soldaten, waarmede zij omgang hadden. Deze zaak werd gekoppeld met die van den vriend van den eersten verdachte. Deze, de 20-jarige vrijwilliger R. F., zoon van een beroepssergeant uit Renkum, thans eveneens lid van den Opbouwdienst en te Ede gelegerd, zou slechts tegen de meisjes gezegd hebben: „Ze moesten je doodschieten". Deze verdachte gaf toe den meisjes de gewraakte woorden te hebben toege voegd. Op de uitvoerige ondervraging door den president betoogde verdachte, dat hijl zoozeer getroffen was doior 't feit, dat Hollandsche meisjes met Duit sche soldaten, tegen wie verdachte en zijn kameraden zoo kort te voren nog in den strijd Ivaren geweest, uitgingen, dat hij 111 plotselinge drift was ontstoken. De aanklager, in dit geval requisitoir nemendj was van meening, dat dit een lang zoo ernstig geval niet was. Ver dachte, aldus de aanklager, is nog erg jong, een kind bijna en hij heeft zich eigenlijk laten ophitsen door zijn ouderen medeverdachte. Zijn bedreiging was dan ook in het algemeen geuit en kon niet ernstig worden genomen, ZIERIKZEE. De openlucht-turn-demon- stratie, die „Rust Roes t" hedenavond op het Havenplein zou geven, moet door de weersomstandigheden uitgesteld wor den. Zoo spoedig mogelijk hoopt „Rust Roest" deze turndemonstratie uit te voeren. Met ingang van 1 October is be last met de tijd. waarneming van de inspectie der domeinen: te Goes de heer M. P. Ringelberg, ontvanger der regi stratie en domeinen te Zevenbergen. Nu het verbod om zich na elf uur 's avonds op straat te begeven of te be vinden, is ingetrokken, zullen ook de café's na elf uur geopend zijn. Het Vrijdag van Boekarest haiair Weo- mem vertrokken verkeersvliegtuig der luchtvaartmaatschappij; Lares, is ten Oosten vain Arad in het gebergte i n een zWarein storm geraakt. Het toestel moest een noodlanding maken, waarbij1 het vernield werd. Omtrent het lot der passagiers en bemanning, in to taal 21 personen, zijh inog geen bijzon derheden bekend. Van de 6000 exposanten OP1 de Leip,- zigermessc komen er 700 in de afdeeling textiel en kLeediirig, Waarin alle takken van de Groot-Duitsche textiel- ©n kle dingindustrie zullen 'ztijjn vertegenwoor digd. Dc bekende fabrikanten van kunst- ztfjlde en celwoi zullen groote exposities hebben; de overal schaarsdher geworden aanvoer van wol m katoen vestigt van zelf die aandacht van andere landen op de genoemde producten. IN KUILEN VAN KLAVER De Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland schrijft ons Nu het in dezen onzekeren tijd meer dan ooit gewensoht ie, aandacht te sohenken aan het winnen van zoo groot mogelijke voeder voorraden uit het eigen bedrijf, mag speciaal de aandaoht worden gevestigd op de stoppelklavers, i Op verschillende plaatsen belooft de stoppelklaver aanstonds nog een mooie snede groenvoer te geven, welke vooral zeer waardevol is omdat het eiwitrijk I voeder levert. Hoe kunnen we dit waardevolle voeder gedurende den winter benutten? Hiervoor zijn versohillende mogelijkheden en wel hooien of inkuilen, i Hooien is bij mooi weer eind Aug.- begin Sept., wanneer er dan reeds een flinke snede is, te overwegen. Goed gaat dit eohter niet daar het weer dan meestal niet al te betrouwbaar is en het jonge malsohe materiaal moeilijk hooit. Verre te verkiezen boven hooien is dan ook in kuilen. j Het inkuilen van de eiwitrijke malsohe jonge klavers op de gewone manier moet eohter worden ontraden, daar dit zelden 1 lakt. Meestal rot die voer sterk en stinkt, j wordt door het vee ongaarne gevreten en verliest door de rotting yeel eiwit, zoodat i het geen hooge voedingswaarde meer heeft. 1 Wil men de klaver alleen inkuilen, dan dient dit te geschieden met A.I.V.-zuur in een silo. Dit geeft een prima hoogwaardig I voer, waöneer men de voorschriften, welke hiervoor gesteld zijn, nauwkeurig opvolgt. De voorschriften voor het bouwen van een silo en het inkuilen met A.I.V.-zuur wor den duidelijk uiteengezet in de//Handleiding i voor de bereiding van A.I V.-voeder", 1 welke op aanvraag gratis verkrijgbaar is bij het Landbouwkundig Bureau der Neder landsche Stikstofmeststoffen-Industrie, adr. Staatsmijnen in Limburg, Heerlen. Lang niet ieder zal over een silo be schikken, zeer goed kan in dat geval de jonge klaver worden ingekuild met eeD suikerrijk product zooals bietenkoppen en bladeren en voederbietèn. Het voordeeligst is als men kan oombineeren met bieten- koppen en -blad. i De bietenkop bevat circa 23% droge stof, waarvan 62% suiker is, zoo- j dat het suikergehalte op ongeveer 14% mag worden gesteld, Ook het bietenblad is rijk aan stoffen, die dicht bij suiker staan. Wanneer bij het eiwitrijke groen- voer, dus de klaver e.d. een voldoende I hoeveelheid suiker aanwezig is, biedt de inkuiling wel groote kans van slagen. Daar circa 1% suiker in dit geval vol- doende ia, kan men bij de volgende ver- i houdingen zeker een goed resultaat ver wachten 100 kg bietenkoppen op 600 kg klaver of 400 kg bietenkoppen met blad op 600 kg klaver. Het verdient aanbeveling de bieten koppen (eventueel bietenkoppen en --blad) met een hooigraaf of spa stuk te stooten. I Hierdoor zet de kuil zioh gemakkelijker en komt de suiker uit de koppen beter vrij. Men bedenke dat de suiker uit de koppen door omzetting in het aangename frisoh ruikende melkzaur het voeder conserveert. j In plaats van bietenkoppen (eventueel met blad) kan men ook gemoesde voeder bieten met de klaver inruilen. In dit ge val kan men het loof aan de voederbieten j laten zitten waardoor men nog voer wint. 1 Voederbieten met 14 droge stof zullen oirca 8% suiker bevatten. Met het blad eraan natuurlijk iets minder. Hiervan neme men minstens één vijfde voederbieten op vier vijfde klaver. Zekerder is eohter één derde bieten op twee derde klaver. Kuilt men de klaver in met voeder bieten met het loof er nog aan, dan moet de verhouding minstens ééo derde bieten met loof op twee derde klaver zijn. Men neme de lagen, zoowel bij inkuilen met bietenloof als bij voederbieten af wisselend en make ze niet te dik. Goed aanstampen is gewensoht. Voorraad aanwezig voor uwe bonnen TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand van Zier Ik zee Op boterbon 5 t/m. 12 Op vetbon 9 t/m. 12 met reductie Op vetbon 8 Op vetbon 5 t/m. 7 Op suikerbon 66 Op suikerbon 74 Op bon 14 Op bon 27 Op bon 40 Op bon 53 Op bon 105 Op bon 110 Op speciale bonnen Roomboter verpakt Roomboter in blik Boerenboter Vet of Boter naar keuze Margarine een kilo suiker 1 kilo suiker pond Rijst, enz. pond Havermout, enz. pond Roggebloem, enz. Thee of Koffie Pudding, Griesmeel of Maizena Vermicelli of Macaroni Hondenbrood, Kattenbrood en Vogelvoer, enz. Aanbevelend, W. MERLE, NAAST DE BEURS N B. Mag ik U ook attent maken op de pakken Rijstvlokken ad 15 cent per pak? Geboren: 15 Aug1. Jan., zoon van Chr. Schot en W. Stouten; 22. Jacob'us, zoon van J. van der Valk en P. A. Mj. Zeijl'er. Overleden: 16 Aug. Levenooze dochter van A. M. den Boer en I. de Ligt; 16, Marinus Klink, 80 jechtgenoot van J. A. Hest; 18. Agatha Jacolb'a Coumou, 54 j., ongehuwd21 Hendrik Jaco'btas Stijlf- ders, 80 j., "wiedn. van E. Weeland. GehuWd: 21 Aug. P. A. Kort, 28 j., j.Tn;. en A. J. Rossen, 25 j., j.ld.; 23^ E. C. M. Ad'olfs, 28 jj,f j.m. en E- M- Vorwerk, 25 j., jjd. LAND- EN TUINBOUW Suiker ten behoeve van de bijen Het hoofdWestuur van de Vereeniging tot bevordering van de bijenteelt in Ne derland heeft vergunning ontvangen voor de levering van accij'nsvrijle suiker voor het najaar 1940 ten behoeve van de bijen. De toegestane hoeveelheid be draagt per bijenvolk, dat op 1 Nov.. aanwezig zal zijp, ten hoogste 8 kg. Volken, die door ee,n separator of iets dergelijks gescheiden z!ij|n, worden a.ljs één volk beschouwd. SLACHTOFFER VAN DEN OVERWEG Vrijdagavond om kwart voor 10 is door den laatsten van Boskoop komenden trein bij de splitsing der spoorlijnen onder de gemeente Moordrecht eöti 15-jarige joDgeD, die per fiets den overweg kruiste, gegre pen en op slag dood. FLINKE BRAND Heden (Zaterdag)morgen is te Driebergen een groote loods waarin zioh een groote voorraad levensmiddelen en sohoenen be vonden door brand verwoest. WORDT DOVER ONTRUIMD? //Assooiated Press" meldt uitDover.dat, hoewel de ontruimiog van de stad nog niet officieel verordend is, reeds tal van wagens, hoog beladen met huisraad uit de stad wegtrekken. DUITSCH-SPAANSCH LUCHTACCOORD De Spaansohe minister van buitenl. zaken en de Duitsche ambassadeur te Madrid hebben een aanvullend aoooord geteekend, op het tusiohen Dniteohland en SpaDje bestaand luohtverdrag. Het aanvullende aoooord voorziet in de op- riohting van nieuwe luchtlijnen. JAPAN EN INDO-CHINA De onderhandelingen tussohen de Japan- neesohe commissie van onderzoek in ïndo- Ohina en de autoriteiten aldaar over het verbod van uitvoer naar Ghina zouden, volgens het Japanneesohe blad //Asahi Sjimboen", op het doode punt zijn geraakt. De besprekingen zijn daarom voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Het blad verwijt den autoriteiten van Indo-China gebrek aan begrip voor den internationalen toe stand en verwaoht, dat de Japanneesohe regeering thans stappen zal doen te Viohy, opdat de autoriteiten van Indo-China hun houding zullen wijzigen. TSJANG KAI CHEK VERPLAATST ZIJN ZETEL Volgens berichten uit Hongkong zou Maarschalk Tsjang Kai Chek wegens de veelvuldige bombardementen van Tejoeng- king door dé Japanneesohe vliegtuigen besloten hebben de regeeringszetel naar Yaen, in het Westelijke Chineesohe achter land van de provinoie Sjetsjoean, te ver plaatsen. PORTUGEESCH GOUD NAAR AMERIKA Aan boord van het Amerikaansohe vrachtschip Exeter", dat heden uit Lissa bon te New York aankomt, bevindt zioh naar //Associated Press" meldt, voor 2,89 millioen dollar goud van de Portugeesohe Bank voor de Federal Reserve Rank. Het vraohtschip //Exochorda" dat Donderdag uit Lissabon is vertrokken, heeft 2,9 mil lioen dollar goud van de Bank van Porte- gal aan boord. HET VLIEGONGELUK OP DE LIJN BOEKAREST-WEENEN Naar thans vaststaat, bevonden zioh aan boord van het Roemeensohe verkeersvlieg tuig Boekarest-Weenen, dat Vrijdagmorgen ten Oosten van Arad in het gebergte is verongelukt, 17 passagiers en 3 man per soneel. Van deze 20 personen zijn er 14 gedood, en wel de geheele bemanning, 6 Rijk8duitsohers, 2 Volksduitsohers en 3 Roemeensohe passagiers. CANADEESCH VRACHTSCHIP GEZONKEN Het Canadeesobe vrachtschip //Geral- dine Mary", metende 7244 bruto register ton, is, volgens het New Yorksohe scheeps register, aan de kust van Ierland tot zin ken gebracht. MANOEUVRES IN GRIEKENLAND Heden zijn reservisten, die tot verschil lende oategorieën van bijzondere wapenen behooren, in Griekenland opgeroepen om een maand lang manoeuvres te houden NIEUWE CHEF VAN DEN ROEMEENSCHEN STAF Officieel wordt uit Boekarest medege deeld dat de plaatsvervangende Roemeen sohe Minister-President Generaal Mihail, uit het kabinet is getreden en tot ohef van den Generalen Staf is benoemd. GROOTE BRAND TE ATHENE Vrijdagavond is te Athene brand ont staan in de oude militaire depóts. De oor zaak is onbekend. Stoffen en dekens, ter waarde van tien millioen drachmen, zijn verbrand. Er is een oommissie benoemd om een onderzoek naar de oorzaak van de ramp in te stellen, Ongecorrigeerd). Boven het vliegv©l|d vaïi Watkins is, maar uit Denver (Colorado) wordt ge toefd, een Iblototoemwerper van de Amerikaamsch© luchtmacht [neerge stort. Twee officieren ©n Zeven mam schappen Zijln, volgens het D.N.B., om het leven gekomen. Later wordt ge hield, dat het lomgeljuk veertien dooden geëischt heeft. De mamen der lOimge- komienen Zijn nog niet hekend. De plaats Waar het toestel is neergekomen, ligt ho,og in het gehlergte, DE FRUITAFZET Van bevoegde zijde wordt in //De V e 1 d b o d e" een overzioht van de huidige en vermoedelijke toekomstige marktpositie van het fruit gegeven, waar voor allicht in breeden kring belangstel stelling zal bestaan. De besseooogst viel goed uit en moest de prijs voor zwarte als roode bessen door de genoemde centrale op peil gehouden worden. Die van de zwarte bessen was dooreengenomen zeer bevre digend, voor de roode matig. De bevredi gende prijzen zijn echter meer sohijn dan wezen en mogen geen aanleiding geven tot teeltuitbreiding. Ook de prijs der frambozen moest door ter verwerking uit de markt nemen worden gesteund. In geen jaren is er een zóó overvloedige oogst van diverse pruimen geweest. Er zijn waarschijnlijk zelfs wei nooit in Nederland zooveel pruimen geoogst als in 1940, mede doordat in de laatste jaren de oultuur nog aardig wat is uitgebreid. De allervroegste soorten, zooals Early Laxton, konden een zeer hoogen prijs opbrengen, doordat er geen oonourrentie van betee- kenis van buitenlandsoh fruit was. Ook met de vroegste Reine olaude d'Oullins ging het aanvankelijk nog, dooh toen de oampagne op vollen gang was, kwam er een zoodanige overvloed van alle soorten, dat zonder ingrijpen van hoogerhand het product vrijwel waardeloos zou zijn ge worden. De groenten- en fruitoentrale heeft toen een basis voor de markt gelegd, door alles wat geen 6 cent per kg opbracht, voor de fabriek op te nemen. Hoewel deze prijs laag werd gevonden, is het toch een be langrijke steun zoo voor teler als handelaar geweest. Hoeveel nit de markt werd ge nomen, is nog niet bekend. Het prijsverloop van de vroege appels en peren was zeer onbevredigend. De oogst van Yellow transparent was niet overvloedig en gezien de goede kwaliteit was de prijs aanvankelijk goed, later, ma tig, alles voor het binnenland. Van de overige vroege soortenEarly Viotoria, Codlin Keswiok, Charlemowski, Perzik- roode zomerappel, enz. was hij eohter zeer onbevredigend. GEMEENTERAAD ZONNEMAIRE Kosten der gemaakte schuilkelders Oude wegennamen gehandhaafd Da straatverlichting en de ver duistering Vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdag 20 Augustus. Voor zitter de Heer van den Bont, die bij opening der vergadering de beste wen- sehen uitspreekt voor het herstel van den Burgemeester en den Heer Akkerdaas. De seoretaris wordt geluk gewensoht met zijn herstel. Betreffende aanstelling van een kweekeling aan de openbare lagere school zal afgewacht worden een nader sobrijven, hetwelk eventueel de ouder- oommiessie mooht inzenden, nu de be treffende persoon inmiddels elders is be noemd. In verband met wijziging van de wet op de oouponbelaeting, waarbij uit breiding aan de heffing dezer belasting is gegeven, wordt besloten bij de rente betaling de belasting af te houden. Ged. Staten dringen aan toe te treden tot het borgstellingsfonds voor den middenstand. Ook van het Borgstellingfonds voor de Zeeuwsohe Eilanden is een verzoek tot toetreding ingekomen. Besloten wordt, waar de wensohelijkheid tot toetreding sinds de yorige beslissing niet naar voren is gekomen, het vroegere besluit tot af wijzing te handhaven. De rekening der gemeente van de in komsten en uitgaven over 1939, wordt na onderzoek, voorloopig vastgesteld in gewonen dienst in ontvang op f 39035,26 en in nitgaaf op f 37531,51, alzoo met een batig slot van f 1503,75, en in kapi- taaldienst in ontvaDg en uitgaaf op f 21053,49. Het bedrag, dat is uitgegeven voor korten van de openbare lagere sohool over 1939 wordt voorloopig vast-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3