ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 OPGBU ZERfKZBESOCCOURANT De Kern ABONNEMENT 1707 - 18£H> Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14423 i ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur 1.1; f P i FRANSCHE EN BELGISCHE OOGSTVOORUITZICHTEN viVarwaarloozing wreekt zich In een uitvoerig overzicht over den toestand waarin de landbouw in Frank rijk en België verkeert, komt het Duit sehe nieuwsbureau tot de conclusie, dat de huidige situatie, met name in den Fransehen landbouw, wel is waar on gunstig is, maar dat van den anderen kant de voedselvoorziening van beide landen niet bedreigd kan worden ge noemd, indien de distributiemaatregelen in overeenstemming met de voorraden die thans ter beschikking staan, streng worden doorgevoerd. Al zijn op het oogenblik ook tal van moeilijkheden te overwinnen, toch kan in Frankrijk en België in geen geval worden gesproken van een hongersnood die zooals door de Britsche pro paganda in den laatsten tijd dikwijls werd beweerd zich reeds zou ont wikkelen of zelfs al zou zijn uitge broken. De huidige slechte toestand van den Franschen landbouw, zoo vervolgt het D.N.B., is niet alleen een gevolg van den oorlog, doch is in minstens even sterke mate veroorzaakt door de vér gaande vervvaarloozing van de land bouwproductie in Frankrijk gedurende de laatste jaren. Dit feit blijkt uit het over zicht, dat het Duitsehe nieuwsbureau van deskundige zijde over den land bouw in Frankrijk en België heeft ont vangen. Thans wreken zich allerlei fou ten van hel verleden, waardoor de pro ductie per hectare in Frankrijk bij die in Duitschland achterbleef. In het overzicht wordt gewezen op den teruggang in den graanbouw. In de jaren van 1935 tot 1938 bedroeg de teruggang tegenover 1913 bij de tarwe en de haver 18 pet. en bij de rogge zelfs 44 pet. Vooral in de Noord-Fransche provin cies had de oorlog tot gevolg, dat groote vlakten land niet werden benut of dat de oogst er van in het geheel niet werd binnengehaald. De Duitsehe bezettingstroepen namen aan het binnenhalen van den oogst deel Bindgaren en benzine werden beschik baar gesteld. Thans zijn de Staats- en landbouworganisaties weer actief. De veestapel in het bezette gebied is sterk teruggeloopen en dit beheerscht de voor ziening van vee en vleesch. De omstandigheden in België zijn on geveer dezelfde. Maar hier konden de boeren den oogst zelf baas. De voor ziening van België van broodgraan is verzekerd door een voederverbod voor rogge, dat tot dusver voor 90 pet. werd opgevoerd. Reeds bij de herfstuitzaai- ing van dit jaar is men overgegaan tot een uitbreiding van het verbouwen van graan. WERELDVOORRAAD PETROLEUM Da voornaamste producenten De enorme vlucht, welke de motori- seering over de geheele wferefd heeft genomen en het in verhand daarmede opduikende schrikbeeld van een eventu- eele uitputting der betrekkelijk gerinige petroleumvoorraden, welke onze aarde 'bevat, zijn voor tal van Jiaindem aanleid ding geweest, om het voorbeeld van Duitschland te volgen en deze brand/- stof uit kolen te winnen. Bezien Wij' dep toestand, dan IbHij'kt ons, dat de voorraad petroleum over de geheele aarde wordt geschat op 4 tot 5 milliard top. De productie van petroleum over de geheele werejid bedroeg in 1939 300 millioen ton. De levensduur der verschillende bron nen wisselt af van 11 tot 30 jaar, m'et uitzondering van Irak. China, dat het oudste boorgat ter wereld bezit, is een van de landen waar de petroleum het veelvulidigst voorkomt in den bodem'. Waar men zich bepaalt tot het aanl- 'b'rengan van eenvoudige boorgaten, komt het vaak voor, dat slechts 20 pet. van de in dein bodem aanwezige petroleum aan de oppervlakte kan worden gebracht terwijl 80 pet. niet bereikbaar is. In den laatsteni tijd heeft men getraebtj, door middel van een bijzondere inrich ting lucht of aardgas in de boorgaten te pompen, tem einde op deze WijZe de petroleum omhoog te persen. Bovendien tracht men het denkbeeld te verwezenlijken om de petroilieum onder de aarde te vergassen. Men stelt zich Bekendmaking. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat met ingang van heden de dezer dagen door hem ge- plaatste publicaties betreffende het sluitingsuur van oafé's en het verbod om zioh na 11 uur n.m. op straat of den openbaren weg te begeven of te bevinden, worden ingetrokken, Zierikzee, 24 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, 8CHUURBEQUE BOEIJE. echter gunstiger resultaten voor van het bouwen van schachten, die goedkoop er zijln en tot pp elke gewenschte diepte kunnen worden aangebracht. Het verbruik van minerale oliën over de geheele Wereld werd in 1938 geschat op ongeveer 250 millioen, ton, waartegen over een productie van .ongeveer 271 millioen staat. Hiervan verbruikten de Vereenigde Staten 147 hiiLlïoen ton; de Amerikaansche productie bednoieg 180 millioen ton. West- ien Midden-Europa verbruikten in 1938, 35 millioen ton. De plaatsen, waar de bodem petroilteuïn bevat, liggen ver uiteen verspreid over de aarde. De voornaamste producenten zijn: Rusland, Venezuela, Iran, Nederl. Oost.Indië, Roemenië, Mexico, Irak, Tri nidad. Hieruit volgt reeds, dat in de biei- hoeften van de verschuilende landen slechts kan worden voorzien door een' Zeer gecompliceerd, kostbaar transport systeem, dat zich over reusachtige af standen uitstrekt. Vooral in oorlogstijd gaat het vervoer overzee met grootje moeilijkheden ©m ieen aanzienlijk risico gepaard. BOEDJONNY, die tot eersten plaatsvervanger van den Sowj et-volkscommissaris van oorlog be noemd is, werd in 1883 uit boerenouders geboren. In 1918 was hij wachtmeester bij de dragonders; in 1919 trad hij toe tot de communistische partij. Sindsdien werkte hij gestadig met Worosjilof sa men. Hij' behaalde overwinningen tegen Denikin, tegen de Polen in de Oekraïne en tegen Wrangel. Hij werd inspecteur van de cavalerie, kwam' in 1930 in de academie van den staf en werd in '35 maarschalk. Kort vóó]r 't einde van den oorlog nam hij' het coimmandoi tegen: Finland op zich. Het Duitsehe Weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsehe weer- macht deelt mede: Gevechtseenheden van de luchtmacht 1 hebben gisteren in het kader der gewa- pende verkenning een konvooi aange- vallen in het zeegebied van Berwick en een in de Duins en op vier koopvaardij schepen verscheidene treffers geplaatst, j Bovendiep werd het vliegveld Manston met goed gevolg met bommen bestookt. In dén loop van den dag kwam het boven Zuid-Oost-Engeland tot eenige voor onze jachtvliegers succesrijke lucht- gevechten. Bij nachtelijke aanvallen op verscheidene vliegvelden, in Cortnwallis en Wales, op een vliegtuigfabriek in Reading en een yliegtuigmotorenfabriek te Ro chester toonden branden en ontploffin gen de uitwerking der uitgeworpen bom men. Het leggen van mijnen voor Brit sche havens werd voortgezet. i Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 Augustus in West- Duitschland zonder bijzondere uitwer king bommen geworpen. In een stad werd een woonhuis vernield, verschei dene woonhuizen werden beschadigd en eenige burgerpersonen werden gewond. De vijand verloor gisteren in luchtge vechten elf vliegtuigen, alsmede twee versperringsballons. Twee Duitsehe vlieg tuigen worden vermist. VERSCHILLENDE BERICHTEN Engelsche bombardementen op Nederland Vrijdagnacht hebben weer in verschei dene plaatsen van groote hoogte en bij zeer slecht zicht Engellsdhe vliegtuigen lukraak bommen neergeworpen In Hen gelo is de uitwerking het fataalste ge weest. In den vroegen ochtend zijn daar boven het tuindorp elf bomimen gewor pen, die geen militaire objecten hebben geraakt, doch die daarentegen 'een gansch gezin van vier personen, vader, moeder en twee zonen (de familie Niehoff aan den Oelerweg) hebben, uitgeroeid. Vierder Werd miej. Maas aan den'zelfden weg en den heer Nijiland aan de Agatha- straat gedood. Voorts zijln zeven per sonen uit de' burgerbevolking zWaar, twee andere licht gewond. Twee huizen zijn verpletterd, veile andere beschadigd. Een poging eveneens bommen te wer pen op Amsterdam, heeft slechts dit resultaat gehad, dat zij vrijwel alle aan den overkant van het IJ (Amsterdam-N.) terecht zijn gekomen, goeddeels in het water. Door granaatsplinters zijn ver scheidene inwoners licht gewond; over brenging naar een ziekenhuis bleek ech ter onnoodig. Slechts één bom heeft het stadscentrum bereikt d.w.z. in het wa ter van de Heerengracht. Ook is een bom geval'en nabij het fiornije op i exei. Een groote senuur werd getroffen. Het voorste gedeelte werd bewoond door het echtpaar Beum- kes. De. vrouw werd onder het puin bedolven. Zij werd ernstig gewond te voorschijn gehaald en is naar het nood ziekenhuis vervoerd. Zij zal een voet moeten missen. Voorts is iop den voietgaingerso,vergang, vlak voor het Gentraal Station, een pro jectiel ontploft, Waardoor vijftien per sonen licht gewond Zijin. Het was. ver moedelijk een granaat, die eerst ge ëxplodeerd is, toen Zij' met het asfallt in aanraking kwam. Va|n alle Zijlden van het plein kwam het publiek toeloopen}, ten eimide hulp te kunnen verlieenien aah) het groote aantal personen dat gewand Ibleek te zSjin. De scherven van het pro jectiel waren naar alle Zijden uiteen geslagen ien veroorzaakten vooral! ver- Womdingen aan de beenen ©n ©njkels der slachtoffers. Tien arbeiders gedood Gistermorgen omstreeks kwart over tien heeft een Engelsch toestel een tien tal bommen laten vallen op den Schulp weg in het zuidelijke deel van Rotter dam. i 1 1 1 I Burgerarbeiders waren daar bezig met het bouwen van huizen en de bommen zijn op korten afstand van deze huizen ontploft. Van de arbeiders werden er tien op slag gedood; 19 werklieden werden ge wond, van wie enkele ernstig. De dooden en gewonden zijn naar het Zuiderziekenhuis gebracht. De schade aan de huizen is gering, aangezien de bom men in de weilanden erachter, op den weg en naast de huizen terechtkwamen. Een boerderij aan den Charloischen dijk werd door bomscherven en den luchtdruk beschadigd. Het dak werd gedeeltelijk vernield, alle ruiten werden verbrijzeld. Van de tien bommen zijn er vier niet ontploft. De distributie van boter en vetten De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt het navolgende bekend Zooals reeds eerder werd gepubliceerd zal de nieuwe distributieperiode voor boter, margarine en spijsvet acht weken duren, namelijk van 24 Augustus a.s. tot en met 18 October a.s. Gedurende dit tijdvak geeft elk der met 05 tot en met 12 genummerde bon nen der boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaarten worden voor het bovengenoemde tijdvak eveneens acht bonnen aangewezen en wel de volgende: de met 05, 06 en 07 genummerde bon nen geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter; de met 08 genummerde bon geeft recht op het koopen van een half pond ge smolten spijsvet of een half pond boter; de met 09, 10, 11 en 12 genummerde bonnen geven recht op het koopen van een half pond boter, waarop een reduc tie van 10 cent per bon wordt verleend. Deze reductie wordt dus niet verleend bij het komen van boter op een der overige hierboven genoemde bonnen. Een verbeterd bericht Van officieel© zijde wordt ons mede gedeeld, dat het bericht, dat landarbei ders tot 1 September a.s. aanspraak zou den kunnen maken op een extra boter- of vetrantsoen van 200 pet., onjuist is. Landarbeiders, werkzaam in den hooi bouw en landarbeiders die zwaren oogst- werkzaamheden verrichten, kunnen tot 1 September uitsluitend in aanmerking komen voor een extra broodrantsoen van 100 pet. Steuntrekker in goeden doen Bij een bewoner van de Laurierstraat te Amsterdam, die reeds langen tijd steun trok, hebben ambtenaren van den dienst van maatschappelijken steun, spe ciaal belast met het opsporen van be drog, een huiszoeking gehouden, waarbij zij in het bed een kistje vonden, dat f 11,000 aan contanten bevatte. Hij beweerde dat het geld van een erfenis afkomstig was. Daar dit er niets aan afdoet, dat hij, dit groote bedrag bezittend, zich al dien tijd ten onrechte steungelden heeft doen uitkeeren, is tegen hem een gerechtelijke vervolging inge steld en het geld in beslag genomen. DE TWISTAPPEL TANGER Voortaan Spaamch protectoraat De internationale zone van Tanger ver diende tot dusverre met recht den bij naam van "het Danzig van Noord-Afrika", omdat zij, evenals deze Duitsehe stad, haar ontstaan te danken had aan poli tiek geharrewar. Met haar oppervlakte van 582 vierkante kilometer en een be volking van 65.000 zielen, bezat de inter nationale zóne op zichzelf geen levens vatbaarheid. Zij was hoofdzakelijk aan gewezen op het reisverkeer en het tran- sitoverkeer van goederen. Als eenige natuurlijke haven aan de Noordkust van Marokko werd er in den loop der eeuwen een heftige strijd om gevoerd met het oog op zijn gunstige ligging aan den ingang van de Straat van Gibraltar. Reeds vóór het begin onzer jaartelling streden de Phoeniciërs, Kar- thagers, Romeinen en Vandalen om zijn bezit; het zuchtte beurt om beurt onder het juk van Byzantijnen, Arabieren, Al- moraviden, Almohaden en Merinidiërs, tot in de 15de eeuw. In 1471 werd Tanger veroverd door de Portugeezen, die zich er met korte onderbrekingen wisten te handhaven tot 1572. Inmiddels waren ook de Spanjaarden ten tooneele verschenen. Ter uitvoering van hun plan: beheersching van de ge heele Noord-Afrikaansche kust van Ceuta tot Tunis, legden dezen ook de hand op Tanger, dat van 1581 tot 1640 onder Spaansch beheer bleef. In 1682 kwam het, ten gevolge van het huwelijk van Kata- lina van Braganza met Karei li van Engeland, onder Britsch beheer. Dezen trekken zich echter reeds in 1684 terug voor de voortdurende aanvallen der Moo- ren; en zoo bleef het, tot de instelling van' de internationale zóne, deel uitma ken van het rijk van den sultan van Marokko. In 1859—60 trad Spanje ge wapenderhand op tegen den sultan; doch toen het op het punt stond, Tanger in te nemen, kwam Engeland tusschenbeide, daar "het van meening was dat Tanger óf aan den sultan van Marokko, óf aan de Engelschen moest toebehooren. In het begin van deze eeuw begonnen de groote mogendheden aandacht te wij den aan Tanger. Eindelijk kwam het tot een overeenkomst tusschen Spanje en Frankrijk, die op 3 October 1904 werd geteekend. Hierin heet het, dat de stad „haar karakter als zetel van het corps diplomatique bij den sultan van Marokko zou behouden en als neutrale zóne zou worden beschouwd". In 1905 gaf dit aan leiding tot wrijvingen met Duitschland, welke leiden tot het sluiten van het verdrag van Algeciras, in 1906. Hierin Tanger als twistappel in den loop der wereldgeschiedenis De wereldvoorraad petroleum wordt geschat op 4 5 milliard ton Met 31 Augustus komt thans ook zeep op de bon Verscheidene slachtoffers door bomaanvallen in vele plaatsen Strenge straffen voor beleedi- ging en valsche geruchten DE VERDUISTERING In het belang van de maleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 24 Aug. 20 uur 45 min. Zonsopgang 25 Aug. 6 uur 40 min. Maan op: Maan onder; 25 Aug. 22,11 12,42 26 Aug. 22,51 13,42 Laatste Kwartier 3,53 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 25 Aug. 6,51 18,59 0,18 1 2.32 26 Aug. 7,32 19,45 10,1 13,26 B$ de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden by gevoegd. word bepaald, dat Frankrijk en Spanje gemengde politietroepen zouden onder houden in Casablanca en Tanger. Spanje gaf weldra zijn rechten prijk, doch Frank rijk hield er aan vast. In weerwil van zijn z.g. internationaal karakter bleef Tan ger tot 1911 in naam tot de Spaansche invloedsfeer behooren. In 1912 werd Spanje echter zoo goed als uitgeschakeld In de eerste jaren na den wereldoor log heeft Tanger veel van zijn vroe- geren welstand verloren. Er heerschte, ten gevolge van de met elkander in strijd zijnde belangen, een ware bestuurs- chaos. Elke mogendheid legde de be- stuursbepalingen te haren gunste uit. In 1923 kwam te Parijs het Tanger- statuu; tot stand. Hierbij werd vastge steld, dat de sultan de macht zou blij ven uitoefenen door middel van zijn door hem aangestelden vertegenwoordiger, ter zijde gestaan door een wetgevende Ka mer, alsmede 6 onderdanen van den sul tan en 3 Israëlieten. Bovendien werd de zóne onder beheer gesteld van een ad ministrateur, die als hoofd van de po litie beschikte over een groep inboor lingen onder bevel van een Belgisch of ficier en Spaansche en Fransche onder officieren. De Spaansche belangen overtroffen alle andere. De handel is in handen van de Spanjaarden, die ook het grootste per centage van de blanke bevolking uitma ken. De scheepvaart is eveneens in hun handen. De toestand vertoonde groote overeenkomst met die van Danzig. Hier aan is nu sedert 14 Juni een einde ge maakt, door het landen van Spaansche troepen. Hoewel in de Spaansche be kendmaking aan de bevolking wordt ge zegd, dat deze bezetting slechts van tij- delijken aard is, kan er toch geen twij fel aan bestaan, of Tanger zal voortaan deel uitmaken van het Spaansche pro tectoraat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1