Naaimachines A. J. de Koek, M. P. Bruijnzeel, vilthoeden Vergadering P. Bezuijen INMAAK- VAATJES N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij CONCERTZAAL-BIOSCOOP ADVERTENTIES Met dank aan God geren wij kennis van de geboorte van onze Dochter JACOB A JANNY. F. DE RONDE. J. C. P. DE RONDE—Priemis. Tholen, 21 Augustus 1940. Maandag 26 Augustus hopen mijn geliefde Ouders, Oom en Tante, ABRAHAM WESTBROEK en MARIA SUZANNA MAAS, hun 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dierbare Doohter en Neef: MINA WESTBROEK en JAN SCHOT. A nna- Jaoo bapolder. Hierbij betuigen wij onze harte- lyke dank aan allen, die op 19 dezer van hun belangstelling deden blijken. FAMILIE HUSON. Eikerzee. Zwemwedstrijden Z.Z. en R.V. over 1 en 2 Kilometer. Maandag 26 Augustus, half 8 n.m Geassocieerd Arts, Bruinisse. Arts. Gevestigd Dorpsweg 371, Bruinisse Mevrouw Bruijnzeel— Franken, TANDARTS, houdt van af 1 September spreekuur dagelijks van 2 4'/, uur en na afspraak. C. J. M. Boogerd, Arts, afwezig tot Maandag avond a.s. OFFICIEELE PUBLICATIE van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Sectie Confectie van het Rijksbureau voor Wol en Lompen en van het Ryks- Textielbureau. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de Sectie Confectie van het Rijksbureau voor Wol en Lompen en van het Rijks-Textielbureau, tot dusverre gevestigd te Enschede, Oldenzaalsohestraat 10, met ingang van heden is verplaatst naar Amsterdam C Keizersgracht 542 Telefoonnummer 33812 Voor Zaklantaarns en Batterijen op den Hoek, Telefoon Nu weer nieuwe voorraad. Prima beukenhout, met para- fine bespoten, ten volle ge garandeerd. Inhoud 10 pond met honten bandjes 49 Inhoud 25 pond met ijzeren banden 1.40 Inhoud 50 pond met ijzeren banden 2.55 JOH. DE VRIES Havenplein Telefoon 231 KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS I In verband met te verrichten werkzaamheden zullen wij op Zondagmorgen 25 Augustus a.s. vanaf 6.15 uur tot c.a. 10 uur aan al onze ver bruikers op Schouwen en Duiveland, behalve Bruinisse, geen stroom kunnen leveren. uit voorraad leverbaar door Anker, Vischstraat, Zierikzee Ontvangen nieuwe zending in verschillende kleuren Dameshoedenmagazijn A. C. A. Kuhl Lange Nobelstraat 167 Wij berichten onze geachte cliëntèle dat onze zaken aanstaande Zaterdag om 9 uur zullen worden gesloten. W. Merle C. G. de Oude M. C. Papeveld L. Uyl S. J. bij de Vaate M. Legemaate Fa. M. J. Constandse L. de Oude J. de Vlieger Fa. M. F. de Vos Fa. J. van der Valk M. van As L. van Damme Coöp. „De Dageraad" Fa. J. B. Geluk W. Joppe C. C. Unger Tek00p; Een besle Kalikoe, aan de rekening. J. GEELHOED, Oosterland. Abonneer! U op di! Blad DAMES BEENPIJPEN Garage C. v. d. BOUT Telefoon 131 Kamerkring Middelburg van de C.H. Unie en het Prov. Comité van A. R. Kiesvereenigingen in Zeeland met de leden van aangesloten Kiesvereenigingen en Introducée's of 14 September a.s., des nam. 2 uur te Middelburr Sprekers: Zijne Excellentie Dr. H. Colijn en de Hooggeleerde Heer Prof. Dr. Jhr. B. C. de Savornin Lohman Strikt persoonlijke uitnoodigingskaarten op naam worden toegezonden op aanvraag by de Heeren A. I. CATSMAN te Aardenburg, AM., en L. A. DE VOS te Serooskerke, C.H. De aanvragen moeten vóór 1 Sept. binnen komen en nauwkeurige opgave van naam en adres bevatten. Voor toegang tot de vergadering is afgifte var de kaart en betaling van 25 ot. (gepast geld) bij 't binnenkomen verplioh en ongelooflijk geestige film, die U uren* tang napret bezorgt: inderdaad dendereno iamusant! Fantastische verwikkelingen -hyper; vermakelijk; een bruiloftsfeest met humor) TOEGANG tajAAi? charme en geest. Schitterend .Bijprdgraftjm» Denkt om Zaterdag- of Zondagavond 8 uur! Prima verduisteringskapjes 12l/o ct. per stuk Boekh. S. Ochtman Zoon Eend- en Kipeieren 5l/2 ct. Boter ena C. v. d. Hoek D 272 Reuze blanke bloemkool, sla, andijvp boontjes. Pruimen, peren, appele tomaten. Puike eetaardappelen, e Beleefd aanbevelei Volgens "bericht uit BeüJgrado, is een vliegtuig van de lijln Agra m1—S p 1 i t, een tweemotorige Lockhead, miet te Split aangekomen. Men vreest, dat het in het Karstgebergte is neergestort. Behalve de twee man equipage had het negen pas sagiers aan boord. RECHTZAKEN Bandendieven staan terecht Voor het Kriegsgerioht, in een der zalen van het gebouw voor K. en W. te Utrecht hebben gisteren aoht verdachten terechtgestaan, die zioh terzake van dief stal of heling van een partij rijwielbanden hadden te verantwoorden. Wegens diefstal stonden terecht de 51-jarige voerman V. L. en een 32-jarige losae werkman L. P., die deze banden gestolen hadden uit een loods, die zioh bevond op het terrein van de Gerat und Beutesammelstelle aan de Groeselaan. Van de houten loods waren eenige planken los en met behulp van een ijzeren haak werden de banden uit de loods getrokken. Zoo hadden de beide mannen zioh onge veer 70 banden toegeëigend. Een deel van de partij werd eohter tijdelijk onderge bracht bij een slager, waar de banden des avonds weer werden waggehaald. De slager kreeg hiervoor des avonds een be looning van f 2,50. Hij wist niet dat de banden van diefstal afkomstig waren be weerde hij. De man, die de banden gestolen had, vervoerde ook deze partij en ontving een bedrag van f 15. Verd. L. antwoordde op een desbetref fende vraag, dat hij 7 maal was veroor deeld, doch uit een uittreksel uit zijn strafregister bleek, dat de man reeds 12 vonnissen wegens diefstal aohter den rug had. Nadat ook de tweede verdachte was gehoord, werd er gepauzeerd. Na de pauze werden dan de helers verhoord. De openbare aanklager achtte alle ver dachten schuldig aan het ten laste gelegde Tegen den voerman eischte hij een ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar en twee maanden en tegen den lossen werkman zes maanden. De man die de banden in het huis in ontvangst had ge nomen, hoorde drie maanden tegen zioh eisohen, de verdachte die de plaats, waar de banden hadden gelegen had aangewezen, een maand, tegen den slager werd 1 maand en 15 dagen geëisoht, tegen de beide mannen die ieder vijf banden hebben ge kocht, ieder een maand. Na in raadkamer te zijn geweest, deed het Kriegsgerioht uitspraak en veroordeelde V. L, tot een jaar en twee maanden. L. P. tot 6 maanden. O. A. C. tot drie maanden, O, tot 2 maanden en den slager P. tot een maand. De rijwielhandelaar H. 8. werd vrijgesproken, evenals de beide verdachten W. en B. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie tvordt niet teruggezonden Hooggeachte Redactie Met uw verlof willen we gaarne door dit Ingezonden" de leden onzer kiesver eenigingen en hun huisgenooten wijzen op de in uw blad geplaatste advertentie, be treffende de vergadering, waarin Dr, Colijn en Prof. de Savornin Lohman zullen op treden. We vertrouwen, dat ieder zijn best zal doen, om te komen. Introductie is vrij. Men lette op: Zonder uitnoodigingekaart- op-naam heeft niemand, hetzij lid of introducé, toegang. En men lette ook op de datum 1 Sept. De kaart noemt het vergaderlokaal. Namens de Kamerkring Middelburg van de C. H. U. Ds. P. J. Steinz, Voorzitter. L. A. de Vos, Secretaris. Namens het Prov. Com. van de A.R.- kieevereeniging in Zeeland: Ds. K. Huizenga, Voorzitter. A. I. Catsman, Secretaris. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Geslonken inkomsten De verhooging der posttarieven stond - zooals gemeld - in verband met de nood zakelijkheid, de geslonken inkomsten van het P.T.T.-bedrijf te versterken. Hoezeer de ontvangsten in de verschillende takken van het bedrijf zijn teruggeloopen, blijkt uit de volgende cijfers. Opbrengsten Juni 1940. Omschrijving Opbrengst Meer of minder dan 1939 Posterijen f 1.877.740 f 1.012.950 Telegrafie f 64.554 f 246.988 Telefonie f 2.069.102 f 483.739 Postobèque- en girodienst f 800.378 -f- f 70.198 Totalen f 4.811.774 f 1.673.479 Januari tot en met Juni 1940. Posterijen f 15.427.323 f 1.760.716 Telegrafie f 2.195.665 -f f 283.746 Telefonie f 14.869.228 f 71.149 Postohèque- en girodienst f 4.798.975 f 650.319 Totalen f 37.291.191 f 897.830 Als voorbede vain eein. aïgeheele 'her ziening van het Japansche diplomlaten- eorps, welke aUis een inleiding van een diplomatiek qffensief wordt beschouwd, zijln 40 diplomatiek© vertegenwoordigers Van J a p ap in het "btaiteplapd, paar de Japansche (hoofdstad teruggeroepen,. Te legrafisch heeft minister Mats oe oka de ibietrokken vertegelniwoordigers ontboden. ONDERWIJS ONDERWIJS-HERZIENING Er wordt veel gesproken deze dagen over i/nieuwen geest", den //nieuwe tijd", over //hervorming in Neder landsohen zin". Maar man vergeet daarbij maar al te zeer, dat, wil men ons volk werkelijk in Nederlandsohen zin opvoeden en dan wel zoo, dat het daarbij ook in het veranderde Europa zijn weg zal kunnen vinden, één ding allernoodzakelijkst isdat de jeugd in den goeden geest wordt opgevoed. Het is een oud probleem, dat al deoen- niën lang, onafhankelijk van de gebenr- tenissen in Europa, de deskundigen heeft bezig gehouden. Enkele jaren geleden heeft het Algemeen Nederlandsoh Verbond een uitvoerige enquête, onder leiding van Prof. Mulder uit Leiden ingesteld, om een indruk te krijgen in hoeverre ons onder wijs (Lager, Middelbaar en Hooger) inderdaad van een nationalen geest door trokken was. Het resultaat van dit onder zoek was bedroevend. Niet alleen dat de kennis onzer geschiedenis volstrekt onvol doende was, dat de kennis en vooral het hanteeren van onze eigen taal niet aan de minimum eisohen kon voldoen, het ontbrak vooral aan nationalen zin, aan begrip van de beteekepis onzer eigen volksgemeenschap voor het leven van elk individu. Enkele dagen geleden is door dr. van Poelje, den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetensohappen, een rondschrijven gericht aan velerlei instanties en een oproep in de pers geplaatst, om op te wekken tot het zuiver gabruiken van de eigen taal en vooral om zioh te weren tegen inslui pende germanismen. Dat is op zichzelf oen lofwaardig streven maar het ie tenslotte in het groote geheel van slechts ondergesohikte beteekeni6. 1 a Ons volk staat voor een zware proef in deze dagen. Het zal zioh diep moeten be zinnen op de werkelijke waarden en be- teekenis zijner nationaliteit, wil het de innerlijke kraoht kunnen vinden tot ver nieuwden opbloei onder de gewijzigde om standigheden. Maar juist op dit puDt zijn wij slecht voorbereid; te veel hebben wij in het verleden onze nationale uiliugeu alleen in uiterlijke dingen gezocht, te weinig hebben wij geleerd te kijken naar wat werkelijk de kern van ons eigen wezen als volk uitmaakte. Nu wreekt zioh die nalatig heid in ernstige mate. Nog altijd wordt het onderwijs gegeven op een wijze alsof er de laatste 10 jaar Diets veranderd was in de wereld en de resultaten van dit on derwijs zullen in het volgende geslacht blijken. De tijd gaat snel; en wanneer onze kinderen groot geworden zijn,'zal de wereld er alweer geheel anders uilzien dan in onze dagen. Maar de grondslag van hun ontwikkeling zal feitelijk nog dezelfde zijn als die van hun grootouders. Het school leven heeft alijd den naam gehad, niet be paald snel de ontwikkeling der geestelijke stroomingen in de wereld te volgen; nu eohter ontstaat er langzamerhand //Peri- oulum in mora". 8POBT VOETBAL N.V.B. Competitie-indaeling Afdeelingen I en II Dezer dagen is de indeeling van de Westelijke elftallen van den N.V.B. gereed gekomen. In de le klasse ran Afdeeling I komen uit: A.D.O. (Den Haag), D.F.C. (Dordrecht), D. H. C. (Delft), D. W. 8. (Amsterdam), Feyjenoord en Sparta (Rotterdam) 't Gooi (Hilversum), Hermes D.V.S. (Sohiedam), K.F.C. (Koog aan de ZaaD) en Stormvogels (IJmuiden.) In de le klasse van Afdeeling II zijn ingedeeldAjax en Blauw Wit (Amsterdam) C.V.V., R.F.C. en Xerxes (Rotterdam, D.O.S. (Utrecht), H.B.8. en V.U.C. (Den Haag), Haarlem (Haarlem) en V.8.V. (Velsen). In de 2e klassen zijn 4 vereenigingen uit de R.K. Voetbalfederatie opgenomen. Zonnemaire I Brouwershaven I Zondag 25 Aug. a.s. ontmoeten de eerste elftallen van Zonnemaire en Brouwers haven elkaar vriendschappelijk op het Zonnemaireterrein aau den Oostweg. Het elftal der gastheeren heeft eenige wijziging ondergaan en ziet er thans van links naar rechts als volgt uitJoh. Her man d., Joh. Geleijnse en W. Flohil a., J. C. Berman, Jao. van Nieuwenhnize en D. Geelhoed m8. v. d. Berge, A. Geel hoed, D. Vis, J. van Nieuwenhnize en C. Geelhoed v. Ook in deze wedstrijd zal het niet aan spanning ontbreken daar de Brouwenaars thans over een stevige ploeg beschikken en spelers als Beneder, Hage, Priem, van Dijke en de gebrs. Moeliker niet te onder schatten zijn. Als de weersomstandigheden mede werken zal het ongetwijfeld wel niet aan belangstelling ontbreken. De wedstrijd vangt aan om half 4 (M. E. T.) ZWEMMEN Lange-afstsnd-wadstrijden Z.Z. R.V. In verband met de Zaterdag plaats hebbende openluohtuitvoeriDg van //Rust Roest" heelt het bestuur van de Z.Z. R.V. besloten de voor dien dag vastgestelde lange-afstand-wedstrijden 2 dagen uit te stellen en thans te houden op Maandag avond a.s. De start voor de 2 km heeft om half 8 plaats, die voor de 1 km circa 20 minuten later. De finish is weer de Oude Haven. Het is te hopeD, dat de weersomstandig heden dan wat gunstiger zullen zijn dan thans het geval ie, daar de zwemmeesters) aöders veel last van de golven zullen heb ben en de publieke belangstelling dan ook niet groot zal zijn. Voor de Huisvrouw Een welkome broodaanvulling Een aardappelgereohfje aan den brood maaltijd heeft verschillende voordeelen. Iedereen waardeert een dergelijk warm hapje en bovendien zal men in een groot gezin beter toekomen met de broodbonnen. Ook worden resten van den vorigen dag op deze wijze goed gebruikt, zoodat er geen aaDleidiDg is om de hoofdmaaltijd uit kliekjes te laten bestaan. Dit laatste is namelijk niet goed, daar opgewarmd eten in voedingswaarde aohter staat bij het versoh bereide. De hoofdmaaltijd moet dan ook alleen uit pas gekookte aardappelen en groenten bestaan, terwijl we overge bleven resten gebruiken om er een r/hapje" van te maken, dat we bij den broodmaal tijd geven. Hieronder volgt een prettig re cept voor zoo'n hapje. AARDAPPELKOEK. Ongeveer 1 kg. gekookte aardappelen, 1 of 2 eieren, 200 gr. geraspte, belegen kaas, ongeveer i/4 liter melk, zout, nootmuskaat, boter, peterselie. Maak de aardappelen tijd (dit gaat het beste als ie nog warm zijü) en vermeDg ze met de andere ingrediënten tot niet te droge puree. Laat een lepel boter in de koekenpan bruin worden. Bak hierin de helft van de puree tot een groote koek, die met behulp von een deksel wordt om gekeerd. Pak de rest yan de puree op dezelfde wijze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 4