STRIJD EN OVERWINNING RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 24 Augustus JAARSVELD 414,4 M. NCRV-uitzencli'tig. 8 toerichtem ANP; 8,10 Schriftlezing, Meditatie; 8,25 gewijde mu ziek (opn.); 8,45 graml; 9,15 Gelesta- ensemlble10,15 gewijde muziek (gr.plt); 10,30 morgendienst; 11 gram.; 11,15 cello en piaino; 12 berichten; 12,15 gram.; 12,45 (berichten ANP; 1 Stichtsch Salooiorkest 2,20 zang met pianobegeleiding; 3 Chr. lectuur; 3,30 Lyrisch mandoline-ensemble; 4,10 gram.; 4,30 orgelconcert; 5,15 be richten ANP; 5,30 voolr de jeugd; 6,15 een meisjeskoor; 6,30 VPRO: Bijbelver- tellingen; 6,45 gram.; 7 vragen vain den dag (ANP); 7,15 berichten; 7,30 repor tage of muziek; 8 berichten ANP; 8,15 Koninklijke Marine-kapel (opn.); 8,45 „Wat de Bijbel zelf zegt"; 9,05 Bel Canto; 9,40 orgelconcert (opn.); 9,50 Christ, ge mengd koor „J. S. Bach"; hierna: Schrift lezing; 10,15—10,30 berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. VARA-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7,15 berichten Engelsüh; 7,30 gram. (om 8 berichten ANP); 10 zang met piano begeleiding; 10,15 gram.; 10,30 orgelspel; 11,15 berichten Engelsch; 11,30 gram.; 12 VARA-orkest (12,30—12,45 berichten Duitsch; 12'45—1 berichten ANP); 2 be richten Duitsch; 2,15 Esmeralda; 3,15 be richten Engelsch; 3,30 „Die Czardasfür- stin" (gr.pl.); 4,15 „Bodemonderzoek" le zing; 4,35 gram.; 5 berichten Duitsch; 5,15 berichten ANP; 5,30 VARA-orkest; 6,15 berichten Engelsch; 6,30 De Ram blers; 7 vragen van den dag (ANP); 7,15 gram.; 7,30 reportage; 8 berichten Duitsch; 8,15 berichten ANP; 8,30 be richten Engelsch; 8,45 Esmeralda en so list (9,159,30 berichten Engeljsch); 10 berichten Duitsch; 10,15 berichten ANP; 10,3010,45 berichten Engelsch en slui ting; 11,15—11,30; 0,15—0,30 en 1,15—1,30 berichten Engelsch. Generaal George gepensionneerd Uit Bern wordt via Genève gemeld, dat de in 1875 géboren, tot den Franschen generalen staf behoorende generaal George gepensionneerd is. By den aanslag op den Zuid-Slavischen koning Alexander te Mar seille werd hij destyds ernstig gewond. Na een rede van de Btitsche minister van binnenlandsche zaken, sir John An derson, waarin deze de vrijlating heeft aangekorudigc van bepaalde burger-ge- interreerden is, volgens het D.N.B., het parlement voor veertien dagen verdaagd. In een commentaar op het begin van de parlementaire vacantie schrijft Reuter dat Chamberlain zich in goeden wel stand bevindt en den wensch koestert' zijn werkzaamheden te hervatten. Op het oogenblik aldus Reuter geeft niets aanleiding veranderingen in de regeering te verwachten. 's Levens plichten blijven, ook waar 'elevens genot ons ontnomen wordt. FEUILLETON Nadruk 22 verboden ROMAN VAN HANS HIRTHAMMER ONZE KOLENVOORZIENING Voldoende productie, maar gebrek aan vervoermiddelen De Nederlandsche koUletop roductie heeft haar opbloei te dankeln aan den vorigen oorlog. Het is ongetwijfeld een tragische 'omstandigheid, dat zij haar groote be- 1 teekenis juist door een tweeden wereld oorlog eerst ten volle zal kunnen be- wijzen. Het zal zaak rijin, dat ons pro ductieapparaat zich tot het uiterste in spant om het lOtovermijdelijke tekort tot een minimum te beperken. Te dezen aan zien zijln optimistische verwachtingen ten vollle gerechtvaardigd. Gedurende de laat ste jaren bedroeg het gebruikscijfer aan inlandsche kollen ongeveer 13,5 milioen ton. Tot 1938 bestoind er een export-over schot, maar het vorig jaar heeft dit plaats moeten maken voor een invoersur j plus van meer dain een miillioien ton. Gedurende het eerste 'kwartaal van het jaar bedroeg onze invoer aan huisbrand kolen 105.855 ton tegen 93.928 ton in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Voor industriekolem bedroegen deze cijfers resp. 856.972 ton en 1.114.745 ton. Tegenover deze invoer vermeer dier in g, die ook bestond ten aanzien van cokes en steenkoolbriketten, stond een zeer aan zienlijke vermindering van den uitvoer. Vraagt men insu op den man af: hoe z 1 het dit jaar gaan met de kolenvoorzie- ning, dan zal wellicht het beste antwoord luiden: precies zooalls met de meeste arti kelen. Van bepaaljd gebrek zal geen spra ke zij'n, maar ini vergelijking met de 'laat ste jaren, toen weinig zuinigheid werd betracht, zullen we het wat bescheidener aan moeten doen. Er kopten minder ko len dan de laatste jaren het geval was., Ook zal het kunnen voorkomen, dat de kolen niet precies ;Op tijld zijln. Dit alles evenwel geenszins in zulk een mate, dat er hier of daar ernstig gebtrek zal ornt- staan. Zoowel bijl de StaatsmJijhen en de 1 particuliere mijnen an Limburg ajjs op j het Rijkskolenbureau te Den Haag wordt koortsachtig gewerkt om onze kolenvoor- zienimg zon goed mogelijk te doen func- i tionneeren, een en ander in nauwe samen- J werking met het vervoerswezen, dat dit jaar op het stuk van on'ze kolenvoorzie- ning wellicht het beslissende woord zal spreken. I V j Wat tenslotte het publiek betreft: dit dient te begrijpen, dat de kolenvoorzie- ning van de industrie het belangrijkst is. Het heeft nu reeds zijto kolentoewüjlzing van 20 procent van het verblruik van het vorig jaar. Misschien zal mep. verstandig doen iets minder gauw toe te geven aan de neiging om de kachel aan te steken. Dat houdt volstrekt niet in, dat er kou behoeft te worden geleden. Wie zich' leen klein beetje weet aan te passen, kan heel gemakkelijk aan ohzie huidige op distributie en rantsoeneering ingestelde huishouding wemtoen. Het laat zich aan zien, dat onize kolenvoorziening in dezen geen bijzondere moeilijkheden zal' ople- 1 veren. ONTBINDING DER NED. VAKCENTRALE Fu«ie met het N.V.V. Dezer dagen kwam de bestuursraad van de Nederlandsche Vakcentrale in een spoedvergadering bijeen, ter behande- ling o.a. van een voorstel tot het stich- ten van een nieuwe vakcentrale en het opheffen van de Nederlandsche Vakcen trale. j De voorzitter, de heer Roos, deelde mede, dat £et algemeen bestuur met al- gemeene stemmen besloten had aan den bestuursraad te adviseeren het voorstel te aanvaarden. Na besprekingen diende de afgevaardig de van de C.B.P.T.T., de heer van Giesel t de volgende resolutie in: De bestuursraad van de N.V.C., zich plaatsende op het standpunt van i de noodzaak om te komen tot eenheid van arbeiders, hoofdarbeiders en ambte- J naren; besluit in het algemeen Nederlandsch belang deze eenheid met alle geëigende iir.ddelen te bevorderen, meer in het bijzonder door fusie met het N.V.V en ontbinding van de N.V.C., teneinde te ko men tot slichting van een nieuw vak verbond, dat alle werknemers in Neder land zal kunnen omvatten". Deze resolutie werd met op drie na algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter wees op de groote be- teekenis van dit besluit, waaraan dr. Voss, de Duitsche Commissaris voor de Nederlandsche Vakcentrale, toevoegde, dat dit een eerste en belangrijke stap is, welke gedaan is in de richting van een sterke concentratie der Nederlandsche vakbeweging. j VERSCHILLENDE BERICHTEN Maar dat is toch niet de hoofdzaak! Wat dan? Tja, dat is eigenlijk moeilijk onder woorden te brengen. Het gaat er ten slotte niet om, hoe je de wereld ziet. maar hoe je haar aanvoelt. Je moet den wil om goed te leven in je hebben, je moet het leven voelen met elke ze nuw van je lichaam en het van onderop steeds weer opnieuw bestrijden en over winnen. Dat begrijp ik niet, lachte Dina, ter wijl haar lippen zich verachtelijk krul den. Voor mij is het heele leven leu gen en bedrog! Ach kom! En waarom heb je je dan zoo bereidwillig mijn lot aangetrokken? Dat heeft er immers niets mee te maken! Natuurlijk heeft dat er wat mee te maken. Dat is het nu juist, waar het op aankomt, want daarmee bewees je je geloof en je vertrouwen in de wereld nog niet te hebben verloren. Je ver richtte een menschlievende daad, niette genstaande je vooruit wist daarvoor niet meer dan een woord van dank te zullen oogsten. Iemand, die van het leven al leen maar slechts verwacht, doet dat niet! Mogelijk, maar zoo diep heb ik er niet over nagedacht. Tenslotte zou nie mand je zoo hebben kunnen laten liggen. Lorenz was intusschen met zijn maal tijd gereed gekomen. Ziezoo, zei hij, nu kan ik er voorloopig weer tegen. Dat is duidelijker taal, lachte ze. Je kunt het leven nog zoo mooi vinden, als je wilt, met een leege maag valt het toch niet mee om het als een paradijs te zien! Voor Lorenz de woning verliet, drukte ze hem nog een doosje sigaretten in de hand. Een piraatje helpt je over veel heen! Hij was getroffen door de zeldzaam hartelijke wijze, waarop men hem hier in dit duistere millieu tegemoet was ge treden, maar zij liet hem geen gelegen heid zijn erkentelijkheid onder woorden te brengen, want nauwelijks had hij iets van dank 'gestameld, of ze legde hem met een ongeduldig Zorg er maar voor dat ik je nooit weer zie! het zwij gen op en deed de deur voor zijn neus dicht. Langzaam liep Lorenz de paar uitge- Regeling der kostwinnersvergoeding Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie heeft aan de burgemeesters in den lande een circulaire gericht betreffende kostwin nersvergoeding, waaraan het volgende wordt ontleend Den termijn, gedurende welken aan de verwanten van overleden of vermiste militairen kostwinnersvergoeding kan worden doorbetaald ingevolge de circu laires van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 30 Mei en 19 Juni 1940, wordt verlengd töt en met 31 Augustus 1940. Heeft het overlijden plaats gehad na 17 Augustus, hetzij vóór of op 31 Augustus 1940, hetzij later, en acht de burgemeester redenen aanwezig de vergoeding nog eenigen tijd na 31 Augustus 1940 of na den datum van overlijden uit te keeren, dan dient de burgemeester daartoe een voorstel te doen. Voor zoover gewonde en verminkte militairen zich niet meer in werkelijken dienst bevinden, zal 'de kostwinnersver- j goeding slechts mogen worden doorbe taald, indien te hunnen aanzien een ge- neeskundige verklaring wordt overgelegd waaruit blijkt, dat zij als gevolg van hun verwonding nog niet in staat zijn loongevenden arbeid te verrichten. Over- j legging van zulk een verklaring behoort telkens bij de eerste betaling in elke J maand te geschieden; voor het eerst bij de eerste uitbetaling in September 1940. j Zoodanige verklaring kan achterwege blij ven, indien bij den burgemeester bekend is, dat de aard van de verwonding of j verminking geen twijfel laat omtrent de arbeidsongeschiktheid van den militair. Ten aanzien van de militairen, die op •of na 1 Augustus 1940 bij den Opbouw - dienst zijn opgekomen, wordt de kost winnersvergoeding in het algemeen vast gesteld op het bedrag, hetwelk laatste lijk tijdens het verblijf in werkelijken dienst bij de gemobiliseerde weermacht werd genoten. Twee kindaren te Geldrop vermoord Twee kinderen uit het groote gezin van de familie van Hout uit de Dwars straat te Gel drop, waren Zondag 11 dezer jl., des namiddags om drie uur per fiets van huis gegaan. Het waren de twaalfjarige Jan en de zevenjarige Johanna. Samen op een fiets gezeten waren zij het laatste gezien bij het Eind- hovensche kanaal. Gistermiddag zijn hun lijken gevonden. Reeds langer dan een week was de Geldropsche politie in actie geweest en het onderzoek strekte zich in alle rich tingen uit. Daar verondersteld werd, dat de kinderen in het kanaal konden zijn der resultaat. Ten slotte werd onder per- resultaat. Ten slotte werd onder per soonlijke leiding van den burgemeester overgegaan tot afspeuren van den ge- heelen omtrek met een politiehond en een groote schare zoekers, want indivi dueel zoeken in de bosschen was steeds vruchteloos gebleven. Gistermiddag om twee uur bevond zich de rijksveldwachter Van de Vijver uit Heesch met zijn bekenden rijkspolitie hond op de plaats, waar de kinderen het holde treden van het steenen trapje op, dat hem weer op den beganen grond bracht. Opnieuw stormde het groote1 stadsleven op hem af, stond hij verlaten en zonder geldmiddelen in een wereld, die hem niets vermocht te bieden, maar ditmaal had dit niets beangstigends. Zijn kort verblijf in de muffe kelderwoning had hem lichamelijk, zoowel als geestelijk gesterkt voor den strijd, die hem nog te wachten stond, den strijd tegen het le ven, dat hem buiten had gesloten en dat thans opnieuw veroverd moest wor den. Moedig begaf Lorenz zich op weg. Hij herinnerde zich, dat hij 's morgens bij het verlaten van het station een bordje had gezien met het opschrift „Stations hulp" en hij besloot zich allereerst eens tot dit adres te wenden. Toen hij het station binnen ging, over viel hem even iets van brandende schaam te. Zoover was het dus al met hem gekomen, dat hij als de eerste de beste zwerver bij vreemden om hulp moest aan kloppen, maar weldra wist hij dit onbe haaglijke gevoel te overwinnen. Had hij zich terwille van de zijnen al niet veel dieper vernederd? Voor Mariene en de kinderen was immers geen offer te groot! Na eenig zoeken vond Lorenz een man met een band om den arm, die in een soort glazen telefooncel zetelde. Op niet laatst gezien waren. Na tien minuten zoeken had de hond de plaats van het rijwiel reeds aangewezen. Daarna werd de hond aan den band genomen om het geheele terrein af te zoeken. Tien mi nuten daarna stiet hij op de lijkjes der vermiste kinderen. De lijkjes waren met hei en takken bedekt en lagen naast elkaar. Drie pond thee voor f 650,- Zeshonderd vijftig gulden heeft een wa terstoker te Rotterdam neergeteld voor anderhalf kilo thee, maar hij meende dan ook, dat hij bij den smokkelhandel tweehonderd kilo had gekocht. De waterstoker dacht, dat als hij maar een partij thee op den kop kon tikken, daar wel wat aan te verdienen zou zijn. Via een relatie te Alblasserdam kreeg hij het adres op van een scheepstimmer man te Rotterdam, den 35-jarigen J. W. v. d. W., en deze zeide, dat hij zien zou wat. hij voor den waterstoker kon doen, want vermoedelijk zou hij nog wel iemand kunnen bereiken, die een paar kisten met 100 kilo in zijn bezit had. Den volgenden dag vervoegde zich bii den waterstoker een onbekende man, die zeide gehoord te hebben, dat de water stoker thee wilde koopen. Hij moest dan op een afgesproken dag en uur maar met een vrachtwagen verschijnen op een punt nabij den Walenburgerweg. De wa terstoker deed dit. Op de aangegeven plaats ontmoette hij den onbekende, die met hem naar een zijstraat van de Dier gaardelaan ging. Daar stond een carrier met er op twee kisten en bij deze car rier bevond zich een tweede onbekende man. Er zat in elk der kisten, zoo zeiden de mannen, honderd kilo thee en de wa terstoker kon ze overnemen voor f 650. Er werd betaald, de kisten werden op den vrachtwagen van den. waterstoker geladen en de onbekende mannen ver dwenen. 1 1 i I Thuis gekomen ontdekte de watersto ker toen hij de kisten opende, dat er zich onder een laagje thee waardelooze rom mel bevond, meest houtkrullen. In beide kisten zat niet meer dan anderhalf kilo thee. De benadeelde heeft van het bedrog aangifte bij de politie gedaan, welke den scheepstimmerman v. d. W. aanhield. De politie speurt thans naar de onbe kende mannen. Ongeregeldheden te Naaldwijk In verband met de dezer dagen her haalde ernstige ongeregeldheden te Naald wijk, waarbij vechtpartijen ontstonden tussehen een tachtigtal leden der N.S.B., het publiek en de politie, terwijl tevens eenige malen het politiebureau werd be stormd, waarbij verschillende personen gewond werden, heeft de burgemeester der gemeente Naaldwijk, de heer Th. P. J. Eisen, thans alle samenscholingen in zijn gemeente verboden (ANP). Noodwinkels te Middelburg Voor velen van de winkeliers, die door de ramp in de Zeeuwsche hoofdstad op 17 Mei zijn getroffen, en zakenpanden en voorraden verloren, was het gisteren een dag van beteekenis. De door de gemeente gebouwde noodwinkels konden in gebruik worden genomen. Ter gelegen heid van dit feit heeft het dagelijkseh bestuur van de gemeeftte, vergezeld van een aantal genoodigden, in den loop van den dag alle tijdelijke zakenpanden be zichtigd, en de huurders der winkels de beste wenschen voor de toekomst aangeboden. In totaal telt Middelburg thans ruim 60 gemeentelijke noodwinkels, die ver spreid zijn over de kaden en den Dam. Bovendien hebben middenstanders zelf noodgebouwen gevestigd, waarin zij thans hun zaken kunnen voortzetten. Zoowel de gemeentelijke panden als particuliere zakenpanden maken een uitstekenden in druk. Zij zijn in lichte kleuren gehouden en beschikken over voldoende verkoop- en etalageruimte. Het ligt in de bedoeling de panden alle centraal te verwarmen, voor deze verwarming zullen op vijf plaatsen in de stad centrale stookplaat sen worden ingericht. bepaald minzamen toon vroeg deze, wat zijn bezoeker verlangde. Ik ben zonder middelen en zou graag voor vannacht een onderdak heb ben. Morgen wil ik probeeren werk te krijgen. L! LIJ De man, wiens taak het was hen, die bij hem aanklopten, met raad en daad terzijde te staan, fronste zijn voorhoofd. Tja, dat gaat zoo maar niet. Komt u van elders? I Uit Beieren. Eergisteren aangekomen. Een onbegrijpelijke lichtzinnigheid! U kunt lang zoeken voor u hier een baan tje vindt. Alles trekt naar Berlijn, alsof dat het beloofde land was. Hebt u le gitimatiebewijzen Lcrenz liet hem zijn pas zien. Hij klemde zijn lippen opeen. Maar al te graag zou hij dezen hulpvaardigen geest tens flink de waarheid hebben gezegd. Het gezicht van den man veranderde echter onmiddellijk, toen hij een blik fn den pas had geworpen. Zijn mond klapte open en zijn oogen werden rond fan verbazing. Wat is dat dan.... wat beteekent 4at? bracht hij er eindelijk wat sta melend, maar op onmiskenbaar minza mer toon uit. U bent dokter....? Ik kan tenminste niet gelooven, dat u mij voor den gek houdt. Lorenz lichtte de zonderlinge situatie toe, vertelde van zijn onaangename be- KINDEREN EN DE OORLOG Dat ook de jeugd zich met den oorlog bemoeit, toont bovenstaande teékening, wélke een 13- jarige Amerikaansche joi gen maakte. De foto stelt een soldaat voer die probeert een strijdwagen tegen te houden, om een vrouw, die aan zyn voeten ligt, te redden. (P I.B.) Grand-Hotel Brittannia Volgens de St.ct. no. 163 is op 5 Aug. jl. te Vlissingen bovengenoemde n.v. op gericht door den heer C. A. van Woelde- ren, burgemeester der gemeente Vlissin gen, wonende aldaar, als vertegenwoordi ger dier gemeente, de Maatschappij de Schelde te Vlissingen; de Stoomvaart- Mij. Zeeland te Vlissingen; de Heineken's Bierbrouwerij-Mij. te Amsterdam; den Wijnhandel M. Reuchlin en Zoon te Rot terdam; den heer Jacob Mees, lid der firma B. Mees en Zonen, bankiers te Rotterdam, wonende aldaar, tijdelijk ver blijf houdende op huize der Boede te Koudekerke. De vennootschap heeft ten doel de ex ploitatie van het Grand-Hotel Brittannia te Vlissingen, zoomede het deelnemen in andere ondernemingen, voorzoover de voormelde exploitatie zulks vordert of wenschelijk maakt. Het kapitaal der ven nootschap bedraagt f150,000, verdeeld in 80 prioriteitsaandeelen van f1000 en 70 gewone aandeelen van f 1000, waarvan bij de oprichting zijn geplaatst en in contanten volgestort 30 prioriteitsaan deelen en 25 gewone aandeelen. Uit de ouderlijke macht ontzet De vorige week hebben wij melding ge- - maakt van een ergerlijk geval van kin- derverwaarloozing. Een weduwe uit de Jan Steenstraat in Den Haag was er met een man vandoor gegaan met ach terlating van haar tien kinderen. Deze vrouw is thans te Dordrecht aangehou den en naar den Haag getransporteerd. Zij bekende, dat het inderdaad haar be doeling is geweest, zich van haar kin deren te ontdoen. Zij zal thans uit de ouderlijke macht ontzet worden. Han gende deze "beslissing zijn de kinderen door den Voogdijraad aan de Anna Stich ting toevertrouwd. Geldkist geroofd Woensdagnacht is in de woning van een caféhouder aan de Nassaukade te Amsterdam een inbraak gepleegd, waarbij "Se dieven een geldkistje met ongeveer f 10.000 hebben gestolen. De caféhouder, die het geldkistje met het groote bedrag 's nachts op zijn slaap kamer bewaarde, heeft, terwijl hij sliep, niets van den diefstal bemerkt. Toen hij den anderen morgen wakker werd, was het kistje verdwenen. Van het geld behoorde ongeveer een tiende gedeelte aan den caféhouder zelf. De rest was van een ander, voor wien de man het kapitaal tijdelijk zou bewaren. Het geldkistje is later leeg teruggevonden levenis in Dahlem en hoe hij daardoor in moeilijkheden was geraakt. Maar m'n waarde heer, begon de man met den linnen band om den arm, als u toch werkelijk uw aanstelling zwart op wit hebt, dan kunt u immers een gerechterlijke vervolging instellen! Dat kunt u zich toch zoo maar niet laten aanleunen! U moet voor uw rechten opkomen Lorenz schudde ontkennend zijn hoofd. Daar begin ik niet mee. Aangezien: de opvolger van dr. Gerold van elk gevoel voor recht en billijkheid gespeend schijnt te zijn, is er voor mij geen aan leiding mij verder met deze kwestie be zig te houden. Misschien vindt u mijn standpunt vrij dwaas, maar enfin, laten we daar ver der over zwijgen. Hoe is het: kunt u mij aan een onderdak helpen? Ik voel geen behoefte voor de derde maal in de open lucht te overnachten. De man krabde zich verlegen achter hel oor. M'n hemel, ik kan u toch niet naar het asyl voor dakloozen ver wijzen! Ik zou eens kunnen probeeren, misschien in het Josefsheim of in het Bodelsehwinghaus....! Hij nam de telefoon van den haak en draaide aan de schijf. (Wordt vervolgd)..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2