ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940 D® Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14422 ADVERTENTIES Priji: 20 cent per regel, minimum 80 cent. BI) contract speciale prijzen. Grootte der lettel naar plaatsruimte. „Succesjes" 80 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN vertoont Oost-Azië, waar Japan meer en meer een overheerschende positie gaat innemen. Veertig jaren geleden is het Engeland geweest, dat in Japan, den toenmalige bondgenoot tegen Rusland, zijn grootsten concurrent heeft opge kweekt. Bij de zeeslagen in 1904—1905 door de Japansche vloot geleverd aan de Russische, was het admiraal Pakeham, die aan boord van admiraal Togo's vlag- geschip, den Japannees met raad en daad terzijde stond. Doch reeds tien jaar later moest Engeland wijken voor het veto van Japan, toen het China wilde bewe gen tot deelneming aan den wereldoor log. Weer zeven jaar later, in Washing ton, stemde Engeland toe in het Viermö- gendhedenverdrag, waarbij werd be paald, dat de vestingwerken van Hong kong niet verder zouden mogen worden uitgebreid. Hierdoor droeg het er toe bij, dat ,,de sleutels tot den Westelijken Stillen Oceaan werden uitgeleverd aan Japan". Wel is waar maakte men, aarze lend en onzeker, een aanvang met het uitbouwen van Singapore tot basis voor de vloot en de luchtmacht; maar Sin gapore, op 3000 zeemijlen van Tokio gelegen, bijna even ver als van Amster dam naar New-York, is geen basis voor militaire operaties in geval van verwik kelingen in de Chineesch-Japansche wa teren. In den oorlog tegen China trekt Ja pan zich niets aan van Engelsche belan gen of Engelsche bezwaren, onverschil lig of het betreft het toebrengen van nadeel door de blokkade der kusten of de verwonding van den Engelschen ge zant Knatchbull-Huggessen door Japan- neesche vliegers of het werpen van bom men op Engelsche kanonneerbooten. Het Engelsche wereldrijk laat zich zelfs dwin gen, een eind te maken aan het leveren van oorlogsmateriaal aan Tsjang Kai-Sjek. Dit alles is een gevolg van de in den wereldoorlog gevolgde strategie, waar door het genoodzaakt was, Japan in het Oosten de vrije hand te laten. Men wilde de opperheerschappij ter zee behouden, zonder er opnieuw strijd voor te voeren. In de afgeloopen jaren werkte nog een noodlottige omstandigheid mede tot de verzwakking der Britsche macht ter zee: gedreven door de zucht om den status quo te handhaven staarden de Engelsche staatslieden zich blind op het Oosten van Europa, waar Duitschland een aan vang begon te maken met het te niet doen van de bepalingen van het Verdrag van Versailles. Hierdoor schenen zij to worden gehypnotiseerd, en wel zooda- .nig, dat zij hun wereldrijk en den voor- naamsten pijler daarvan, de zeemacht, vergaten. In Hongkong en Sjan- h a i openbaren zich de gevolgen daar van. i j i Matsoeoka de Japansche minister van buitenlandsche zaken verklaart, dat Ja pan's doel is in de eerste plaats de Chineesche affaire tot oplossing te bren gen en voorts een groote Oost-Aziatische sfeer van gemeenschappelijke welvaart te vormen met inbegrip van Mantsjoekwo, China en de Zuidzeegebieden, waarover Japan zich veel zorg baart. Ten behoeve van het scheppen van voorspoed in de Oost-Aziatische naties en stabiliteit en vrede in dit deel van de wereld moet Japan vastberaden zijn nationale gedrags lijn volgen door allerlei moeilijkheden te overwinnen. Japan wil deze oogmer ken bereiken door zich ten volle uit te spreken met de Oost-Aziatische naties en met de in die gebieden belangen heb bende mogendheden, maar Matsoeoka ge tuigde evenzeer van de grimmigen wil om een groote Oost-Aziatische sfeer van gemeenschappelijken voorspoed tot stand te brengen. Het Duitsche Weermachtbericht Het oppeibével van de Duitsche weer macht -maakt bekend In het verloop der gewapende llucht- verkenning hoven het Britschie eiland •werden op 21 Augustus talrijke indus trieën iep spoiorweginstalllaties, alsmede 15 vliegtuigen met goed succes aange varen. Bom treffers konden waargenomen wlorden in de fabrieken van Skegnessi, Great-Yarmouth, Witney, Coventry, Bour nemouth, alsmede in de haveninstalla ties van Bridlington. Op de wierven van Southampton werd o.a. eefn schip, dat in het dok lag, getroffen,. Bij ieen aainval op een konvooi aan de Oostkust van Engeland gehikte het, een koopvaardijschip doior bamtreffërs zwaar beschadigen. SOMALILAND ITALIAANSCH ITAL. WEERMACHTBERICHT MATSUOKA, de Japansche minister van buitenl. zaken In den nacht v.an 21 op 22 Augustus bestookten o|ri0e gevechtsvliegers vlieg tuigfabrieken tela Zuid-Oosten van Lon den, alsmede 'een wapenfabriek bijl Brigh ton doeltreffend met Ibloimmen. De in den nacht van 21 op 22 Aug, dpor den vijand in Noprd-Duitschland' neergeworpen bommen veroorzaakten slechts geringe schade. De vijand verloor gisteren zeven vliegtuigen. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. ELZAS LOTHARINGEN zal zijn oude plaets gaan innemen In een onderhoud met een Duitschen journalist heeft het hoofd van het bur gerlijke bestuur in de Elzas, gouwleider Robert Wagner, de belangrijke po litieke opmerking gemaakt, dat er thans geen Elzassische kwestie meer bestaat. Zij was, zoo betoogde hij, door de Fran- schen volkomen kunstmatig in het leven geroepen. De Elzas is in wezen Duitsch. Wanneer het vernis eener meerendeels zeer oppervlakkige vreemde beschaving verwijderd is, zal de Elzas in de groote Duitsche volkgemeenschap weer zeer spoedig haar oude, natuurlijke plaats in nemen. De houding van de Elzassische bevol king tegenover den nieuwen toestand be oordeelt de gouwleider met absoluut ver trouwen. Zij toont zich niet alléén bereid tot medewerking aan de gestelde taak, maar heeft bovendien het nieuwe vaak met een hartstochtelijke ontvankelijkheid verwelkomd. Daarna gaf gouwleider Wagner nog een uiteenzetting van den huldigen toe stand in het bestuur van de Elzas. Hij wees er op, dat uit Baden ervaren bestuurders als commissarissen naar de Elzas gezonden zijn om eerst het bewind te ordenen en te organiseeren. Dat be- teekent echter niet, dat in de Elzas voor- loopig alles van 't Rijk uit georganiseerd en geleid wordt. Hij heeft het integen deel van het begin af aan van het groot ste belang geacht, dat de eigen krachten van het land in den grootsten omvang bij de nieuwe ordening worden betrokken De leider van het burgerlijke bestuur in Lotharingen, gouwleider Bürc- k e 1, heeft een veordening uitgevaar digd, waarvan het doel is het Lotbaring- sche bedrijfsleven zoo spoedig mogelijk en met de minste storing te doen aan passen bij de sociale en economische toestanden in het Rijk. JOSEF BURGKEL de gouwleider van den Elzas Springplank naar Aden Menigeen. Zal zich wellicht hebben af gevraagd, waarom Italië alle krachten heeft ingespannen, om dit woeste, door de Afrikaansche zo|n verhlraaide land, dat uit weinig aJn<ers dan steppen en, Iwoestijinen bestaat,in handen te krij gen leun dat nog Wel in het sléchtste, d.w.z. het heetste jaargetijde, Eien blik op de kaart is voldoende, om de ver klaring te vinden. Engeland nam! in 1884, na den bouw van het Suezkanaal, deze kust in bezit ten koste van Egypte, 'ota ci'es te beter de route door de» Roiode Zee, den wieg naar Indië, te kun nen beveiligen. Reeds voordat het Suezkanaal er Wias, hadden de Engelschen zich genesteld in Perim en in Aden; het bézit van dé havens Zeila ien Berblera aan de tegen overgelegen kust versterkte in aanzien lijke mate de strategische positie van Aden. De grenzen met het Fransche Dzjiboeti werden in 1887 vastgesteld, die met het Italia ansdhe SpmjailSland eerst in 1891. Voordat de spoorweg van Dzjiblqeti naar Addis Abeba was aangelegd hadden de havens in Britseh Somalil'and, vooral Zeila, nog een' zekere Wetéekenis alls* stapelplaatsen voor de goederen, door karavanen van het Ahëssijnsche hoogge bergte aangebracht; thans Zijtti ziji alleen nog van belang voor het pljaajtselijke goederenverkeer. De handel is voorna melijk in handen van de Arabieren, in den laatsten tijd ook van Indiërs. Thans, nu de beslissende slag in Afrika' is geslagen, springt ook het belang in het oog, dat Italië heeft bijl het bezit, van dit gebied vooral van de kusb Dien Westelijken uitgang van de Mid- dellandsche Zee hebben de Italianen zoo goed als afgesloten. Voor Engelsche Oorlogsschepen is het zopi goed als on mogelijk, heden ten dage nog ongehin derd van Alexandrië naar Gibraltar en vandaar in den Atlantiscben Oceaan te komen. Ook in het Oostelijke hekken van de Middellandsche Zee wordt die toe stand hoe langer hoe onhoudbaarder voor de Engelschen, gezien het groote gevaar dat de petroleum-etablissementen te Haifa door de Italianen worden ver woest. Nu schijnt de taktiek der Itali anen er op te zijn gericht, om éen( eventueelen aftocht van de Engelschen Idoor de Roede Zee ziooveel mogelijk te verhinderen. Van Erithrea uit kunnen Zij aan de Westzijde de Bab-el-Mandeb beheerschen; van Zeila en Berbera uit is dit thans ook het geval van de Oost- Zijde. Daarbij' verlieze men niet uit het oog, dat de kust tegenover Aden slechts 250 km, nauwelijks drie 'kwartier per vliegtuig, van dit belangrijke Engelsche steunpunt is verwijderd. Dit is wel het grootste voordeel', dat de Italianen hebben behaald door hun overwinning, die natuurlijk zeer verge- tmakkelijkt is door het feit, dat de En gelschen hadden gerekend op den steun der Franschein van Dzjiboeti uit, dien zijl thans hehbein moeten ontberen. Gibraltar bestookt Weerm'achtsbieridht nou 75 van het Ita- liaansche hoofdkwartier 'luidt als volgt: Een van, ,onze luchtafdeelltngen heeft de militaire doelen van Gibraltar ge bombardeerd. Een van- onze vliegtuigen is niet op Zijn basis teruggekeerd. In het Oostelijke deel van de Middel landsche Zee heeft eetn van onze tor pedojagers een duikboot tot zinken ge bracht 'en heeft een van onze duik-' booten eeh torpedojager in den grond geboord. Een Vijandelijke vJlootafdeeling, hé- staande uit kruisers, is in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee door •onze luchtafdeelingen achterhaald en aan een hevig bombardement onderworpen. Twee kruisers blijken verscheiden malen igetroffien te zijln. Al onze vliegtuigen, zljln pp hun uit gangspunten teruggekeerd. In Oiost-Afrika is te Cocacia (Kenya) ©en Engelseh vliegtuig door onze Du- bats neergehaald. De leider van de Argentijlnsche dele gatie ter conferentie van Havanna, Leo pold Medio, heeft journalisten opnieuw verzekerd, dat Argentinië aanspraken op de Malvinen, 'laat gelden. Met het oog op de Engelsche voornemens tot het (afstaan Van steunpunten aan de Ver- ©enigde Staten zei hij, dat Argentinië er te Havanna op heeft aangedrongen;, de Malvinen te beschouwen als Argen- fijpsch iem niet als Bngeljsch Iblezit. Ten aanzien van de Italiaansch-Griek- sche betrekkingen is Woensdag te be voegdier plaatse verklaard, dat, in tegen stelling met alle andersluidende ge ruchten, Italië geen diplomatieke stap pen in Griekenland ondernomen heeft. Er wordt uitdrukkelijk op ge wezen, dat Italië geen nota tot Grieken land heeft gericht ©n over het incident aan de Alb'aneesch—Grieksehe grens geen besprekingen met Griekenland voert. Het incident wordt echter van Italiaansche Zijde als niet geregeld beschouwd. In verschillende deelen van Joeg o- slavië is het weer gisteren volkomen (omgeslagen. Iri Slovenië ligt op alle bergen sneeuw. Verscheiden toeristen,, die uitstapjes maakten en in de berg hutten verkeerden, konden met moeite naar béneden worden gebracht. In Mon tenegro koin, als gevolllg van het slechte, stormachtige weer, het vliegtuig van de lijn Berlij|n-Belgrado-Podgoritz-Bar niet landen en moest met Zijln passagiers naar Belgrado terugkeeren. v DE VERDUISTERING In het belang van dp naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 23 Aug. 20 uur 47 min. Zonsopgang 24 Aug. 6 uur 39 min. Toenemende macht van Japan in de wateren van Oost-Azië Een Elzasser-kwestie bestaat thans niet meer Somaliland vormt de springplank der Italiananen naar Aden Regeling voor het slachten aan huis is in voorbereiding Twsa kinderen uit één gezin te Geldrop (N.-Br.) vermoord Zwezerik- en Kalfscroquetten Vleeschbroo^jes Gevulde Heeren Pariser Soezen Fjjne Cake, per ons Verschillende koekjes VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Maan op: 24 Aug. 21,38 Maan ondec: 11,40 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 24 Aug. 6,17 18,24 11,49 B$ de vroeger geldende tfidsaanwy&ing dient 1,40 uur te worden bfigevoégd. PREDIKBEURTEN Zondag 25 Augustus. Ned. Herv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, de. Pijoao&er Hordijk. Kleine kerk. 10 ure, ds. Saraber van Burgh. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, dhr. W. den Boer, hulp prediker te Bodegraven. Ghr. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, oand. P. M. Jonker te Zierikzee. Leger des Heils (Poststraat) Zaterdagavond 8 ure, Openluohtwerk. Zondag 7.30 en 10, Zaalbijeenkomst, 3 30 Openluohtsamenkomst op *'t Groentje en 7.30 ure, Zaal bijeenkomst. Dinsdag S nre voor soldaten en bekeerlingen. Donderdag 8 ure, Openbare samenkomst, alles onder leiding van adj. Ras en kapt. Torenbeek. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Renessé. 7.30 ure, ds. Saraber van Burgh. Noordwelle. 7.30 ure, de. r. Gritthuijsen van Noordgouwe. Haamstede. 10.30 ure, dhr. Tuite, zen deling van Arnhem. Geref. kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Vooroeveld. Geref. gem. „11 en 3.30 ure, Leesdienst. Eikerzee. 11 ure, ds. Bosehloo. Geref. kerk. 11.10 en 4.10 ure, ds. Bufïinga van Botterdam. Zonnemaire. 3 ure, ds. Bosehloo van Eikerzee. Dreischor. 10.30 nre, ds. Siezen, Niouwerkerk. Geref. gem. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Barth.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1