mededingers a an den wal. Het gevaar is n.l. niet denkbeeldig dat velen onder de verladers die tevoren in aanzienlij ken omvang gebruik maakten van den waterweg, zich thans van het scheeps- vervoer afwenden teneinde zoo goed mo gelijk hun heil te zoeken in vervoer per spoorweg of motorvoertuig, wier acti viteit niet in diezelfde mate is ingeperkt. Een dergelijke verschuiving van clien tèle wordt in het algemeen door bedrij ven van iedere soort beschouwd als een bedenkelijk verschijnsel, waarvan men i wel het intreden kan gadeslaan, doch niet den omvang of den duur vermag te overzien. j aü'e verder gebfruikt kunlniön worden, Iblehalve die voor postzegels van U/g! cent, welke weggehaald worden. De au tomaten voor 5 cejnts postzegels en die voor de 'briefkaarten, zal men verder kuniniein gebruiken, zij het dan, dat voor de briefkaarten man er voort aan in-iet drie voor een dubbeltje zal kunimen uithalen met één cent toe, doch twee. Verder ligt het in de bedoeliinig om automaten voor 71/2 ceruts postzegels in te voer ent LUCHTVAART And>éa door kolendamp vergiftigd? Den elfdëni Juli 1897 steeg de Zweed- sche ingenieur Amdrée met twee bege leiders in 'öen. ballon op in de richting van de Noordpool. Dielm 15den van die maand kwam het laatste bericht van) de dappere mannen, een postduif met de woorden: allies wel aam boord. Verder niets, totdat 6 Augustus 1930 de Op varenden van een robben jager op Vitö, het Oostelijkste ei'l'and vam de Spitsber- igengroep', in. een tent met coinserv'&n, petroleumstel en gewereim, in een slaap zak twee menschelijke overbalijlfselen; vond, die vanl Ainldrée en Framkel. Waar aan wareim ze bezweken? Ze konden be vroren inioch verhongerd zijln. De Zweedsche onderzoeker Stefainssen heeft nu eejnl nieuwe theorie 'Opglesteld,, die in Duitsch] a|nld wel geloof vindt. An- drée had eeai lucht. e|m waterdichte tent. De twee mannen hadden ze tegen de koude hermetisch gesloten: I|ni die ruimte brandde het petroleumstel. Stefamssan heeft hiermee de proef geniotmielm; ina enkele minuten werd het den aanwezigen al onbehaaglijk. Aimdrée ziou door een kolcndampivergiftigijnig omgekomen ziijln. LANDBOUW EN VEETEELT ONZE ZUIVELPOS1TIE De heer J. A. Geluk, secretaris van den FNZ, heeft er op de vergadering van den Zuid-Ned. Zuivelbond, Dinsdag te Eindhoven gehouden, op gewezen, dat zich in onze zuivelpositie eenige lijn be gint af te teekenen. Op 10 Mei jl. was de toestand dermate veranderd, dat van onzen, voorheen sterk op het Westen georienteerden export van boter 78 pet., van kaas 27 pet., van melkpoeder 46 pet. en van gecondenseerde melk zelfs 96 pet. verviel. Vooral de laatste factor verwekte onrust omdat het artikel con dens in Duitschland niet bekend was. Geruststellend was het, toen Duitsch land loyaal verklaarde de boter te zul len afnemen. Leek het eerst dat de condansfabri'^- ken ernstig gedupeerd zouden worden, later toen er meer vraag iriaair bloten en kaas kwam, vooral ook uit het buiten land, nam ook de vraag naar condens* toe, zoodat qok de productie ervan ver meerderde. De vraag naar en de productie van de (vet-)-kwaliteits-producten kaas em j condeps en ook van boter was van dien aard, dat de >b'o ter e xpiort niet tee- j nam. En waar Duitschland zich niet al1- leen bereid verklaard had om onze boter af te nemen, maar ook op meer aan- voer gerekend had, kwam de NederL 1 Zuivel verkoop-Centrale te staato voor het feit, dat ze niet leverde wat afgesproken was. Daarom moet de boterproductie uit- gebreid worden. j Dit laatst© werd tegengehouden door dat voor de kwaliteits-producten geeni 1 richtprijs was bepaald -evenals voor de 'boter en daardoor de productie ervain toenam, -evenals de prijs hooger werd. Dit laatste was eerst zeer welkom, om- 1 dat hierdoor de. steun op deze proi- j ducten kon vervallen. Maar de prijs bleef stijgen, zoodat het voordeeliger was deze - producten te maken dan bloter. De prijzen der producten zullen dus geëgaliseerd moeten word-eln, waarna de te produoeeren kwalnta der verschillende 1 producten kunnen worden vastgesteld. qc ctd|Jo OM NARVIK We gaan hiermee naar de Plan- wirtschaft. t zal spoedig op een Ufa-film vertoond De prijs van f 1,15 voor boter en van worden. Dit plaatje vertoont het portret 15 cent voor magere melkpoette is ver- verdediger van Narvik, generaal vangen doer een richtprijs van 6 cent per kg melk met 3,3 pet vet. De pro- Dietl, welke temmen met de bergtroepen ducten moetèn dus alle worden over- uit de Ostmark, die aan den strijd deel genomen tegen -een prijs die hiermede namenaan de film medewerkt. overeenstemt. De poodige variatie zal den besten bedrijven ten goede komen. Deze prijs van 6 cent zal tegen den winter w-el ni-et voldoende zijln. Een com missie uit d-e 3 C.L.O. en den. F.N.Z., die reeds -eerder over den pirij's heeft geadviseerd, heeft het vraagstuk in stu die. Bijl de oplossing ervan komien weer vele factoren meespreken, zooalls ver- mindere melkproductie alls gevolg van voedertekort enz. In dit verband zal er ook «en regeling voor d-e consumptie- melk moeten komen. POST-TELEGRAAF-TELEFOON De poitzegelautomaten De postzegelautomaten, die thans door het geheele l'and verspreid Zijln! On het publiek vee'li gemak bezorgen, zullen door de wijziging der posttarievOni een-ige ver andering moeten ondergaan. De bestaande automaten zullen bijna Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Bij het onlangs gehouden examen voor adjunct-commies der Dir. Belastingen, invoerrechten en accijnzen, tweede deel, slaagde de heer J. J. C. Jongmans, Rijksklerk ter Inspectie der Directe Belastingen alhier. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor Coupeuse slaagden o.a. de dames M. Geelhoed te Oosterland; M. Hoogmoed te Nieuwerkerk en W. de Valk te Ouwerkerk, allen leerlingen van mej. J. J. Borst, leerares ENS AID alhier. HAAMSTEDE—BURGH. De inzameling van goederen en geld, welke Dinsdag in onze gemeente is gehouden ten bate van Rotterdam, door de beide plaatse lijke studenten W. v. d. Berge en H. Steur, daarin bijgestaan door 2 padvin ders uit Zierikzee, heeft een behoorlijk van het bed. Als je klaar bent, kom je maar weer bij ons. Of je kunt ook gaan pitten, als je dat liever wilt. Het volgende oogenblik was Lorenz alleen. Slapen!..... In een echt bed weer eens slapen,... Alle goden, ja.... dat moest iets heerlijks zijn! Niets belette hem het welwillende aan bod van dien Willem aan te nemen. Hij kleedde zich uit en beschouwde het als een weldaad zich van zijn natte, kle verige plunje te kunnen ontdoen. Hij vond een handdoek en wreef daarmee zijn lichaam tót het gloeide. Daarna trok hij de badjas aan, die hem wat te klein was. Toen hij de deur opende, zag hij hei tweetal aan tafel zitten, in een fluisterend gesprek gewikkeld. De man stond direct op en trad op hem toe. Als u het goedvindt, zou ik wel graag een oogenblikje gaan liggen ik heb twee nachten in den Tiergarten geslapen. Vooruit dan, mensch, onder de wol! Lorenz glimlachte dankbaar, trok zich in de slaapkamer terug en was, toen hij de lichte donzen dekens over zich heen trok, zijn omgevingen zijn geheele be staan reeds vergeten. Van een nabijen kerktoren sloeg het vijf uur...,, i resultaat gehad. Er is n.l. bij elkaar gebracht: 4 ledikanten, 14 matrassen, 11 dekens, 1 trap- en 1 handnaaimachine, 7 stoeien, 3 lakens, 4 jassen, babygoed en gordijnen en een bedrag van f31,15. Dank wordt gebracht aan de milde gevers en aan de jongelui, die zich met de inzameling hebben belast. BRUINISSE. Dinsdag is het stoffelijk overschot van den bij de ondergang van het marinqvaartuig „Hydra" in het Kee- ten omgekomen korporaal C. Broere, uit Vlissingen, dat op de Algemeene Be graafplaats alhier was begraven, naar zijn woonplaats vervoerd om daar aan den schoot der aarde te worden toe vertrouwd. Bij den burgemeester van Bruinisse is bericht ingekomen dat visschersvaar- tuigen zich niet verder mogen begeven dan ongeveer ter hoogte van Brouwers haven. Wanneer zij verder komen loo- pen zij kans te worden beschoten. POORTVLIET. Voor de uien wordt thans een flinke prijs besteed. In de afgeloopen week werden hier enkele ge meten, welke goed vol stonden, verkocht voor f 350, mindere voor f 250 per ge- met. Dhr. C. v. d. Velde alhier, voorheen wachtmeester der Artillerie te Bergen op Zoom, is thans geplaatst bij de be reden maréchaussée met standplaats Apeldoorn. ST-MAARTENSDIJK. Burgemeester en Wethouders Wbbem ntej. A. J. vain der Stel uit Thoilten Ibleinloemd toit tijdelijk! onderwijzeres aam de :open!b'are lagere school alhier. BUSLICHTINGEN DER STADSBUSSEN Bus Kraanplein; 4.54 (Ma 4.24). Fd' 7.04, Zo 8.29, 11,19, 16.54, 22;.'09 (Za ni-et). Bus Nieolwlstraat: 4.49 (Ma 4.19), Fd1 6.59, Zo 8.24, 11.14, 16.49, ,22.04 (Za niet). Bus 't Vrije: 4.59 (Ma 4.29), Fd 7.09: Zo 8.34, 11.24, 16.59, 22(14 (Za mi-et). (Fd. feestdagen. Zo. Zondagen). De tweede lichting van bovengenoemde bussen wordt een half uur vervroegd. MARKTBERICHTEN Coöp. Veiling Zierikzee Veiling vam 22 Augustus. j Kipeieren f 4,90—5,40. Eend-ei,erem f5,10. Boterprijö Commissie 90 cent p-er poind ST.-ANNALAND. Aardappelvleilteg van 121 Augustus. Groep St.-Anmaland. 54600 kg gele -eigenheimers f3,16—3,55; 8875 kg idem honken f 12,06—2,30; 2350 kg idem drielingen, f|2,21—2,30; 16475 kg blauwe eigenheimers f3,57—3,75; 3150 kg idem bonken f 12,01—2,16; 800 kg idem drie lingen f 12,32—2,41; 4500 kg ZeeuWsche bonte f4,524,55; 1400 kg idem drie lingen f2,80; 300 kg ZeeuWtsche fofllauwe) drielingen, f 12,60. Totaal' verkocht 92450 kg. Alles p-er 100 kg. ST.-MAARTENSDIJK. A a rda'ppelvei 1 ing van 21 Augustus. Witte eigenheimers f 3,10—3,22; blauwe dito f3,26; bonken f2; drielingen f2,252,34. Alles per 100 kg. Aanvoer 15000 kg. Hij ontwaakte, doordat iemand hem aan ziin schouder heen en weer schudde, maar het duurde eenigen tijd voor hij geheel tot de werkelijkheid terugkeerde. Een wat verlegen lachend vrouwenge zicht boog zich over hem heen. Ik zou je graag nog waï langer hebben laten slapen, maar hef is al laat in den middag. Om 'shemels wil! schrok Lorenz. U had me allang moeten wekken. Het is geweldige onhebbelijk van me van uw vriendelijke gastvrijheid zoo schandelijk misbruik te maken Dina maakte een afwerende beweging. Welnee, onzin! Maar sta nou maar op. Je kleeren liggen daar op die couche. Ik heb nog een kleinigheid voor je klaar gezet Lorenz keek haar verwonderd na, maar nauweliiks had zij de kamer verlaten, of hij sprong uit bed en begon zich haastig te kl'eeden. Na een poosje werd er geklopt. Op zijn binnen! stak Dina haar hoofd om de deur. Ik heb warm water. Als je je soms wilt scheren het gereedschap ligt in de la van 'de toilettafel. Ach ja, verdraaid, dat was wel noodig. —Als ik mag, heel graag! verzocht hij. Zij bracht hem direct het water. Daar na legde ze het scheerapparaat voor TELEGRAMMEN AANRANDER GEVAT. Door het kordaat optreden vam, een Duitsch militair is de Utrechtsche politie eri-n geslaagd een goede vangst te doen. Op- den Oud-Vleutemschemweg klonk gis teravond laat geroep om hulp, afkolm- stig vam eeai jonge vrouw, die op- dezen weg w-erd aangerand. De Duitsche militair, die een eind ver der liep, snelde toe en zag hoe de aan rander zich uit de voeten trachtte te maken. Na een korte achtervolging kon de militair hem grijpen, waarna hij hem overgaf aan de politie. hem klaar dat ze van een nieuw mesje had voorzien. Een half uurtje later zat hij als de oude Lorenz Burmester voor de gedekte tafel in de slaapkamer. Zijn pak was 1 keurig geperst, zijn boord was gewas- schen en gestreken, zijn handen waren schoon, in zijn haar lag een onberis- 1 pelijke scheiding niets herinnerde meer aan'den verwaarloosden zwerver, die den vorigen nacht in het station Alexander- plein ineen was gezakt. I Dinr had karbonaden gebakken. Bo vendien stond er nog een schaal met roode kool en 'gebakken aardappelen, alles bij elkaar dus genoeg om zijn leeu- wenhonger te stillen, i Dina zat zwijgend tegenover hem en hij meende althans van zijn waardee ring voor haar goede zorgen te moeten blijk geven. I U kunt voortreffelijk koken! Het zal mij na dat Lucullusmaal niet gemak kelijk vallen mijn riem weer wat nau wer aan te halen. Karbonaden bakken kan iedereen, weerde zij af. Dat is niets bijzonders. Maar het ontging hem niet, dat zij zich gevleid voelde door zijn loftuiging. Zij stond op en nam zijn portefeuille van de vensterbank. Deze bleek met een ouden bekende te doen te hebben die wegens een ze dendelict reeds tot een voorwaardelijke gevangenisstraf was veroordeeld van 3 maanden. 1 BISMARCK'S MASOLEUM DOOR ENGELSCHE VLIEGERS AANGEVALLEN Bij' het vliegen vain Engellsdie vlieg tuigen over rijks Duitsch gebied, -heeft een En-gelsche btamlmienwerper het ma- I soleum van Bismarck imi Friedrichruhe 1 getracht met blommen te bestoken. Bij i het Duitsche volk heeft deze nieuwe aan- j slag op -een Duitsch (nationaal' heiligdom de grootste verontwaardiging gewekt. j Dat het masoleum bewust gebombardeerd werd, blijkt wel' uit het feit, dat h-etj ver van alle verkeerswegen en groote nederzettingen in het blosch van Frie- j drichruhe verwijderd ligt. Uit de na- 1 dere bijzonderheden van dezen aanval, waarlbljf bommen -op- een afstaind van 200 meter van het masoleum zijln neer gekomen. blijkt, dat het Fngellsche lucht- Wapen de opdracht had de gewijde plaats van het Duitsche volk met bommen t-e bestoken -en Ze Zoodpende te vernietigen. REORGANISATIE VAN HET ENGELSCHiB KABINET VERWACHT. Goed ingelichte Engelsche kringen voor spel-lèn, aldus meldt „Associated Press" uit Londen, een vergaande reorganisatie van het Engelsche kabinet, welke spoe- dig na het verdagen van het parlement, dat heden geschiedt, zal worden uitge voerd. Te verwachten is het aftreden van Chamberlain en het verdwijnen van den Minister van Buitenlandsche Zaken Lord Halifax. Verder wordt gerekend op het aftreden van den Minister voor de Voor raden, Morrison en van den Minister van Voorlichting, Duff Cooper. ENGELAND EN DE VEREENIGDE STATEN. „Associated Press" meldt uit Londen, dat Engeland, volgens niet-officieele maar welingelichte kringen, naar een recht streeks militair bondgenootschap met de Vereenigde Staten streeft. De bespre kingen tusschen Canada en de Ver. Sta ten over een militaire gemeenschap zijn hiervan het begin geweest. Volgens een niet genoemden zegsman zou het bond genootschap de gemeenschappelijke ver dediging van Canada en -de andere En gelsche bezittingen op het Westelijk half rond behelzen en den grondslag leggen voor een gemeenschappelijke diplomatie der beide landen in het verre Oosten, na afloop van den Europeesehen oorlog. DE HONGAARSCH-ROEMEENSCHE ONDERHANDELINGEN. De leider van de Hongaarsche delegatie, gezant von Hory, gaat Vrijdag naar Tur- nu—Severin terug, waar de onderhande lingen tusschen Hongarije en Roemenië zullen worden voortgezet. Het vertrek van von Hory, zoo wordt van welingelich te zijde vernomen, was vertraagd omdat de bestudeering van het omvangrijke Roe- meensche voorstel, alsmede de opstelling van het Hongaarsche antwoord meer tiid in beslag heeft genomen dan men oor spronkelijk had gedacht. ITALIAANSCHE LUCHTAANVAL OP GIBRALTAR. De diplomatieke medewerker van het Italiaansche persagentschap „Stefani" meldt dat het Italiaansche luchtwapen opnieuw de rotsen en de haveninstal laties van Gibraltar hevig heeft gebom bardeerd. Hierbij wordt vooral de aan dacht gevestigd op het feit dat het En gelsche slagschip „Resolution" nog steeds in het dok van Gibraltar ligt om gere pareerd te worden. TYPHOON TEISTERT DE PHILIPPIJNEN Het Philippijneneiland Luzon is door een typhoon geteisterd. Honderden wo ningen zijn vernield en uitgestrekte oogst- gebieden overstroomd. Bij deze ramp zijn ook talrijke personen om het leven ge komen. DE DIENSTPLICHT IN AMERIKA. De Amerikaansche Senaat heeft Woens dag met 54 tegen 23 stemmen een amen dement op het wetsontwerp voor den algemeenen dienstplicht verworpen. Dit amendement beoogde niet alleen het menschenmateriaal, doch ook het parti culiere kapitaal van de Vereenigde Sta ten dienstplichtig te maken. RECHTZAKEN Rechtbank te Breda Voor den Bredaeohen Politiereohter werden Dinsdagnamiddag 20 Augustus onder meer de navolgende zaken behan deld en uitgesproken Petroleum te duur verkocht Hoewel het den 40^arigen petroleum- venter A. W. uit Anna Jaoobap older bekend was, althans moest zijn, hoe hij op 25 Mei j.l. zijn petroleum niet duurder mooht verkoopen dan 11 cent per liter, bracht hij dien dag zijn klanteD 12l/3 oent in rekeniDg. Zoodoende stond hij thans wegens over treding der Prijeopdrijving8- en Hamster- wet terecht. Hij gaf toe zijn petroleum voordien voor 11 oent per liter verkocht te hebben. Zijn daad trachtte hij te verontschuldigen door te zeggen dat zijn voorraad op was ge raakt. Door medewerking van den bur gemeester kreeg hij toen van een hande laar een voorraadje, waarvan hij den inkoopprijs niet wist. Voorts zou hij vier maal hebben moeten telefoneeren, wat allemaal bij het transport kwam, zoodat hem de petrolenm nu meer kostte. Het mooht nu eenmaal niet en daarom eisohte de Officier van Justitie tegen hem een boete van f 15,of 15 dagen hech tenis, welke straf de Politiereohter bij zijn vonnis terugbracht tot f 10,boete of 10 dagen hechtenis. Verzet tegen de politie Voorts werd nog een zaak behandeld tegen den 25-jarigen chauffeur M. v. d. J. uit St.-Annaland. Toen deze verdachte in den avond van 27 April j.l. ter plaatse genaamd ,/De Haven'' onder die gemeente, in dronken toestand verkeerend, aan het ruzie maken was, wilde de veldwachter J. B. dier gemeente hem naar een voor zulke lieden bestemd lokaal overbrengen om zijn roes uit te slapen, dooh zoodra v. d. J. den sterken arm voelde, beging hij de domheid zioh hiertegen te verzetten door gewelddadig te rukken en te trekken, vooj welk optreden hij begrijpelijk een verbaal kreeg, welke een oproeping om heden te verschijnen tot gevolg had. Hij was er evenwel niet toen zijn zaak werd afgeroepen, dooh zulks was geen bezwaar, omdat de veldwachter B. er wel was om zijn deswege opgemaakt verbaal nader onder eede toe te lichten. Het gevolg hiervan was dat de Off van Justitie de schuld van verdachte wettig en overtuigend bewezen achtte en daarom tegen den verzetpleger 6 weken gevange- nisstraf eisohte. De Politiereohter wilde ditmaal nog met een boete volstaan en verdachte nog een kans geven om uit de gevangenis te blijven 1 en veroordeelde hem bij verstek tot f 25, boete subs. 25 dagen hechtenis. De moordaanslag te Rucphen Gisteren heeft de rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen een 19-jarigen fabrieksarbeider uit Roosendaal, die op den Tweeden Paasohdag van dit jaar met een bijl een aanslag op zijn 16-jarig nichtje pleegde en haar daarbij zoo ernstig aan het hoofd verwondde, dat zij thans nog niet geheel hersteld is. Verdachte werd veroordeeld tot 2 jaar gerangenisstraf, te ondergaan in een bij zondere strafgevangenis, en ter beschikking stelling van de regeering. j De officier van justitie had geen moord ten laste willen leggen, omdat verdachte niet geheel normaal is. Uit de wijze, waarop de slagen waren toegebracht, was vol doende gebleken, dat de bedoeling, het meisje te dooden, bij verdaohte heeft voor gezeten. Hij had derhalve een gevangenis- straf voor den tijd van vijf jaar geëisoht en ter beschikkingstelling van de regeering. Die zou je nog bijna vergeten heb ben. Ik heb hem bij het strijken uit je jas gehaald. Ach ja? Lorenz stak de portefeuille in zijn binnenzak. Dan zult u waar schijnlijk wel Ja, ik heb de papieren, die er in lagen gezien. Ik..... ik kan me nog steeds niet goed voorstellen, dat jij.... dat u, als dokteri Daarop, begon Lorenz haar van zijn teleurstellende belevenissen te vertel len, in een zonderlinge opwelling van vertrouwen, dat echter juist uit de merk waardige omstandigheden, waarin hij zich bevond, scheen voort te komen. In enkele woorden, die hij af en toe met een karakteristieke handbeweging on derstreepte, vertelde hij van zijn vrouw, van zijn circus en van zijn hardnekki- gen strijd om het succes. Dina vernam, hoe, toen de nood het hoogst was, in Heidmühle plotseling mevrouw Gerold j was opgedoken en hoe daarop als een onbegrijpelijk wonder de uitnoo- diging was gevolgd om zich in Berlijn te vestigen. Ook van zijn voetreis ver- telde hij, zijn dramatische belevenissen in Praag, zijn aankomst in de hoofdstad en zijn eersten nacht, dien hij in den Tier garten had doorgebracht, om dan te be sluiten met een simpele beschrijving van dc ongelooflijke teleurstelling, die hem was bereid, toen hij zich aan de kliniek van dr. Gerold vervoegde. Dina had hem al dien tijd zwijgend aangehoord. Toen hij opkeek, zag hij, dat er tranen in haar oogen stonden. Lorenz legde voorzichtig zijn hand op de hare en met een schuwe, hulpelooze bewe ging greep zij er naar. Daarna boog zii hear hoofd en liet dat vermoeid op haar eigen handen rusten. Lorenz liet haar begaan. Dat 'n mensch zoo arm kon zijn.....! dacht hij, Wij moeten gelooven! zei hij, maar tegelijkertijd voelde hij de armzaligheid van deze woorden. Dina hief haar hoofd op. Geloo ven? Aan wat dan? In het leven! zei Lorenz na een poosje, alsof hij nu zelf pas op deze gedachte kwam. Ja, in het leven, on danks alles! De vrouw tegenover hem lachte, een wrange lach. Schei daar maar over uit! Dat heb ik al zoo vaak gehoord. Het levendat is laagheid en be drog, anders niets (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3