STRIJD EN OVERWINNING RADIO-PROGRAMMA Vrfjdag 23 Augustus JAARSVELD 414,4 M. KRO-uitzending. 8 berichteiii ANP; 8,05 Wij beginnen* de dag; 8,15 gram.; 11,30 godsdienstige causerie; 12 berichten; 12,05 gram.; 12,15 KRO-Melodisten; (12,45—1.15 berichten ANP); 2 orgelconcert; 2,30 Ro coco-octet; 3 gram.; 4,30 KRO-orkest 5,15 'berichten ANP; 5,30 ziekenpraatje 5,45 gram.; 6,30 VPRO: „Linnaeus, de groote 'bioloog''; 6,45 gram.; 7 vragen van den dag (ANP); 7,15 berichtemi; 7,20 gram,; 7,45 „Opgravingen op Schokland"; 8 berichten ANP; 8,15 KRO.Kamerorkest; 9 „Uitingen vaini nationale cultuur"; 9,15 gram.; 9,30 Musiquette; 10,10 Wij sluiten de dag; 10,15 berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. NCRV-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7,15 berichten Engelsch; 7,30 gram.; 8 berichten ANP; 8,10 Schriftlezing, me ditatie; 8,25 gewijde muziek (gr.pl.); 8,35 gram.; 9,15 viool, piano en graiml.; 10 gram.; 10,30 Spaarne-sextet (11,15—11,30 berichten Engelsch); 12,15 gram.; 12,30 berichten Duitsch; 12,45 berichten ANP; 1 Amsterdamsch Salonorkest (2—2,15 be richten Duitsch); 3,15 berichten Eingelsch; 3,30 gram.4,05 pianovoordracht4,35 gram.; 5 berichten Duitsch; 5,15 be richten ANP; 5,30 Revida-sextet; 6,15 be richten Engelsch; 6,30 Revida-sextet; 7 ïvragen van dep dag (ANP); 7,15 be richten; 7,30 reportage of muziek; 8 be richten Duitsch; 8,15 berichten ANP; 8,30 berichten Engelsch; 8,45 Annihemscbe or- kestvereeniging (opini.)(9,15—9,30 be richten Engelsch; 10 berichten Duitsch; 10,15 berichten ANP; 10,3010,45 ber. Engelsch en süluitipg. 11,15—11,30; 0,15— 0,30 en 1,15—1.30 berichten Epgelsch. Hadkon en Olaf naar de Ver. Stalen? Naar „Dagens Nyheter" en „Stock- holms Tydningen" uit Oslo melden, wordt aldaar beweerd, dat kroonprins Olaf het plan heeft zich aan boord van het Ame- rikaansche s.s. „American Legion" te be geven, zoodra het schip in de buurt van de Engelsche kust komt, ten einde met kroonprinses Martha naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Ook koning Haakon en verscheidene leden der vroegere Noor- sche regeering zouden dergelijke plan nen koesteren. De vroegere voorzitter van 't Storting, Hambro, is reeds eenige maanden gele den naar Amerika vertrokken om voor bereidingen te treffen voor de komst van de koninklijke familie. In heel de geschiedenis van denmensch is geen hoofdstuk leerzamer dan dat, hetwelk zijn afdwalingen vermeldt. FEUILLETON Nadruk 21 verboden ROMAN VAN HANS HIRTHAMMER Let op! Hij komt alweer bij! Geef me dat pulletje eens effe an, dan zullen we het jonkie wel weer op z'n beenen krijgen. Verward sloeg Lorenz zijn oogen op. Hii zat aan een ruw houten tafel, te midden van een aantal, deels over el kaar heenhangende menschen, die hem medelijdend en tegelijkertijd nieuwsgie rig aanstaarden. Zij zagen er niet bijster vertrouwen wekkend uit. Onder de versleten scheef getrokken petten grijnsden hem hun on geschoren, van vele rimpels doortrok ken gezichten toe. Eenige van hen droe gen een vuile, gekreukte boord, maar de meesten hadden slechts een gerafelde wollen doek om den hals gewikkeld. Links van hem zat een nog vrij jonge vrouw, die haar arm om zijn schouder had geslagen. Lorenz zag slechts in een waas haar vuurrood geschilderde lippen en haar zwart geteekende wenkbrauwen. Drink nou eerst maar eens wat, mijn Haïfa, brandstoffenbron voor de Britsche vloot In de jaren 1932 tot 1935 hebben de Engelschen de groote buisUeidingen naar Tripoli en Haifa aangelegd. De heerschap pij over en de exploitatie van de petro- leumvelden in het Moesselgébied betee- kende een beslissende overwinning van de Engelscbe imperiale politiek. Niet miin- der dan vier millloen ton petroleum Zij'n in de laatste jardn door de Weide buis- leidingen naar de Middellandsche Zee gestroomd. Volgens de oorsprolnkel'ijke overeenkomst zou twee milUoen ton naar Tripoli vloeien en evenveel naar Haifa. De Engelschein hébben het echter weten klaar te spelen, dat slechts éém millioen ton naar Tripoli ging en drie millioen ton naar Haifa. i In Haifa hébben de Engelschen op de plaats, waar de groote buisleiding eindigt enorme petroleumtanks opgericht en ge weldige voorraden opgeslagen. Aangezien de ruwe petroleum, zooalis zÜjl uit den schoot der aarde komt, niet zoinder mieer te gebruiken is, hebWén zij1 met inspanning van allé krachten in den loop van de afgeloopen tién maanden in Haifa een groote raffinaderij! opgericht, teneinde da uitstroomiende vloeibare brandstof in ge- zuiverden staat ter beschikking te kun nen, stellen van de Engelscbe vloot. Tot aan het uitbreken van den oorlog werd de ruwe petroleum van Haifa maar Mar seille overgebracht, Om1 in de Framscbe raffinaderijen verder te worden bewerkt. Het is dus volstrekt niet verwonderlijk dat de Italiaainsche luchtmacht zoo ac tief is Woven Haifa. Immers, deze haven, is nu voor de Britsche vloot in hetf Oostelijk (deel) der Middellandsohe Zee de voornaamste bulnkerhaven geworden, waar zijl zich van de inoodige brandstof kan voorziën zoolang Italië dit niet weet te verhinderen, door de petroleum- etablissementen geheel' te vternietigen. Sedert Italië aan de zijde v,an Duitsch- land in den oorliog is getreden, zijln, zoowel de Engelische vloot in de Mid- dellandsche Zee als Egypte, den Soedan, Palestina em Tramsj ordanië vap den toe voer van petroleum door het Suezkainaaï en de Middelllaindsche Zee afgesneden. Hierdoor is de beteekenis van Haifa vanzelfsprekend buitengeWooin toegenomen voor het verzorgen vaira de Engelscbe vloot met petroleum. Zoolang Groot-Brittainmië njog de be schikking beeft over den toevoer van petroleum' uit het Mossoeljgebled is zij'n vloot in het Oostelijk Wekken; van de Middellandsche Zee miog in staat actief op te treden en kunnen ook Egypte, den Soedan, Palestina en Transj ordanië van Haifa uit vatni petroleum werden v por zien. Het behoud vain Haifa is der halve ieen levensbelang vopr Engeland en voor de genoemde andere landen, dat ernstig in gevaar is gebracht door de 'aanvallen van de Italiaansche vliegers, welke plaats vinden van uit de Ooste lijke vooruitgeschoven Italiiaalnscbe posi ties. Hierdoor is dus een (nieuwe phase geschapen in den grooten strijk! 'dep beide machtige tegenstanders in dit ge bied. f KORT EN BONDIG In betrouwbare kringen te Romfe, al dus United Press, is men van meening, dat een algemieene Italiaansche aanval op Aden joinmiddellijk Zal beginnen, zoodra de noodzakelijke organisatie hier voor gereed is. De aanval zou, maar m'en voorspelt, met een groot opgezet bom bardement van de militaire verdedigings werken 'en havens worden ingeleid. Miyr,on Taylor, de bij'zomdere ver tegenwoordiger van president Roosevelt bïjl het Vaticaan, Zal over 'enkele dagen naar de Vereenigde Staten vertrekken. In kringen van het Vaticaan zegt men, dat dit vertrek niet foleteekemt, dat de zending van Taylor geëindigd is. De ambassadeur, die onlangs ernstig ziek was, gaat met Verlof om herstel' van krachten te vinden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Gazonken schepen gelicht Nog enkele dagen Om daln zullen de havens van Breskens, die na de vlucht van de Franschen een treurigan aain- 'blik hadden gekregen door de tientallen in brand gestoken, en tot zinken ge brachte schepen, weer hun gewone aain- zien krijgen, meldt de P.Z.C. Het per soneel van de twee machtige drijvende Wokken, die thans in de haven aan het werk zijn, heeft de vorige week niet stil gezeten. Er 'togen daar inog Zeven schepen, n.l|. de' ferrybbot „Prinses Ju liana", die bij den aanlegsteiger ge zonken was, de geheel uitgéWrande fer rybbot „Prins Hendrik", waarvan ook nog slechts een gedeelte b|oven water uitstak en verdbr de door het vuur, vernielde en gezqnkën „Prins Willem'I", de „Oostersehelde", beiden eveniéans van den provincialen, stoombootdienst, de „Stad Zierikzee" van de RotterdamSsche Tramwegmaatschappij en de Belgische' loodsboot no. 17, terwijl vopr de haven de nieuwe Nederlandsche lljqodsbloot mb. 1 gezonken was. Nadat de „Priinses Ju liana" rechtgetrokken e|n gelicht em naar Vlissingen was gesleept, zijn, daarop de „Prins Williem I", de „Oostersehelde" en de „Stad.ZierUts^e!' gelicht. Deze sche pen hébben tfhan's, m'et de als hospitaalr schip ingerichte provinciale boot „Schou wen", die bij Hoofdplaat uitgebrand ep (gezonken heeft gelegën, ligplaats ge. kregen aan dein steiger in de nieuwe haven. Ook de „Prinls Heindrik" is ge licht en naar yhssinigem overgebracht, zoodat er thans nog twee schepen., n.l,. de loiodsvaartuigen, overblijven). Hieraan is men thans ook bezig. Baby verdronken Dinsdag is het drie maanden oude kind van de familie Kraak te Oud-Be ij er- 'land, in een sloot verdronken. Het kind lag in een kinderwagen, die in de na bijheid van het ouderlijk huis stond. Ver moedelijk is de wagen door den wind in beweging geraakt en in de sloot ge reden, met bovengenoemd gevolg. Spe lende kinderen, die den wagen in de sloot zagen verdwijnen, waarschuwden door hun hulpgeroep de moeder, die haar kind spoedig op het droge bracht. De levensgeesten bleken toen helaas reeds geweken te zijn. Gevluchte Engeische vliegers gevangen genomen Men zal zich herinneren, dat 17 dezer een Engelsch vliegtuig op de Tiggelt- schen weg bij Rijsbergen in den omtrek van Breda een noodlanding moest ma ken, De inzittenden, naar men vermoedde twaalf in getal, wisten, na zich verkleed te hebben, te ontvluchten. Naar wij thans vernemen, heefÊ de oproep in de pers, waarbij een belöoning werd gesteld voor wie kon helpen, de gevluchten te vinden, succes gehad. De vluchtelingen zijn n.l. inmiddels gevangen genomen. Ean royaal dienstmeisje Een 18-jarige dienstbode te 's-G r a - venhage schiep er een bijzonder ge noegen in om de „mannen in uniform", die zij 'geregeld op het Seheveningsche strand ontmoette, op chocolade, ijs en andere lekkernijen te tracteeren. Daar zij zelf echter niet over heel veel geld be schikte, putte zij ook wel uit de spaar pot van haar mevrouw, die in de linnen kast stond, en waarin vijftig gulden zat. Op een dag bemerkte mevrouw echter dat van haar vijftig gulden nog maar vijf over waren en haar verdenking viel op het meisje. De dienstbode is aangehouden en heeft thans een bekentenis afgelegd. Blauw* zaklantaarns zullen verdwijnen Naar het Vaid. Vam de Vijlde der Rijks inspectie veqneemt, Zal mem geen gebruik imeer mogen makeini vam lantaarns, die met blauw glas of blauw papier zijln af geschermd, zoodra de bepalingën be treffende de voetgajngers-lantaairns met jongen. Je moet zorgen, dat er wat stoom in de machine komt! Het was een kerel als een boom met. een groot lidteeken onder het rechter oog, die hem met zijn geweldige hand bemoedigend op den schouder klopte en hem intusschen met een goedig lachje een gevuld glas toeschoof. Klets niet zoo idioot, Willem! zei de vrouw, terwijl ze hem het glas afnam en het'Lorenz Burmester voorzichtig naar diens lippen bracht. En nou maar slikken! moedigde ze hem aan. Zoo lekker krijg je het bij moeders niet, wat.? Daar men hem den drank eenvoudig in zijn mond goot, bleef Lorenz niet veel anders over dan te slikken. Het brandde als vuur, maar hij voelde onmiddellijk de weldadige uitwerking. Het was, of er een electrische stroom door zijn lichaam werd gevoerd. Dank u! fluisterde hij met een zwak ke poging om te glimlachen. Ik vind het buitengewoon onaangenaam, dat ik... Als je wilt spreken, moet je hier niet zijn, vader. De vrouw legde even haar hand op zijn arm. Ze zijn een beetje ruw in hun mond, maar ze meenen het zoo kwaad niet. U komt zeker niet 'uit Berlijn? Neen. Ik 'ben gisteren van.... van elders gekomen. Maar..,, ik w|il u wer kelijk niet langer In zoo'n toestand? Na tien \oassen Izou u weer in elkaar zakken. Voorloopig zullen we eerst eens wat behoorlijks voor de maag. zien in te slaan. De lange maakte een veelbeteekenend gebaar met duim en wijsvift^êr." Blut zeker, niet? Ik ben op het oogenblik inderdaad... Komt voor elkaar! Hij ging naar het buffet en keerde even later terug met twee flinke rook worstjes en een portie aardappelen. Uit de zak van zijn gehavend colbertje haalde hii vier brood jes te voorschijn, die hij met een non chalant gebaar op tafel wierp. Bij den aanblik van de nog dampende en prikkelend geurige worst, zette Bur mester zijn trots opzij, begeerig trok hij het bord naar zich toe en begon te eten. Een verkwikkende, kostelijke warmte stroomde door zijn lichaam. Het leven keerde terug en mét het leven de moed. Nu eerst leerde hij de onzelfzuchtige kameraadschap van deze menschen in haar vollen omvang waardeeren. Zij mochten dan zijn, wie zij wilden, paria's, uitgestootenen van de maatschappij zij hadden hem geholpen, toen hij niet verder kon en daar zou hij hun altijd dankbaar voor blijven. Wat denk je Willem, wendde de vrouw zich tot haar metgezel, zullen we hem maar niet met ons mee naar huis nemen? Ik geloof, dat het geen kwaad kan, als zijn jas eens onder den strijkbout komt. (beperkte lichtuitstraTing i|n> werkimg Zijn getreden Ook het gebtruik vain blauwe lampjes in de laptaanns komt te vervallen, zoo dat men daim uitsluitemld gebruik zal ■mogen maken vajti lantaarns met wit licht, doch met een beperkte liéhtuit- straling, waarvoor eqm groote reeks van voorschriften is vastgesteld. Op het oogenblik mag mem de lantaarns, die met blauw glas of blauw papier zij'n afge schermd, nog gébruiken, doch in de toe komst zal dat niet meer mogeni. Extra broodrantsoen voor land arbeiders Het centraal secretariaat voor land- en tuinbouw heeft pogingen in het werk gesteld om de landarbeiders, die zware oogstwerkzaamheden verrichten, in aan merking te doen komen voor extra brood- en boter- of margarine-rantsoen. Ten aanzien van het brood-rantsoen was reeds in dien zin beslist. Gisteren is nu van het centraal distributiekantoor mededeeling ontvangen, dat landarbei ders, die voortdurend zware oogstwerk zaamheden verrichten, behalve op een extra broodrantsoen van 100 pet. aan spraak kunnen maken op een extra boter- (c.q. margarine-) rantsoen van 200 pet. Die extra oogst-rantsoenen worden slechts tot 1 September verstrekt. De plaatselijke distributie-diensten zijn over eenkomstig geïnstrueerd. Weer achter slot en grendel Die Haagsch© piolitie heeft een 36-jarigs vrouw gearresteerd. Zij1 zat gedurende de oorlogshamidélinlgein im Mei iin de straf- gevangeinlis te Rotterdam én werd toen evenals alle alnidene gevalnigenën vrijl gelaten. Aaln'geziem de vrouw nog een gevamlgën'isstraf van anderhalf jaar te goed heeft, is zïjl weer naar dé' Rottend amische strafgevangenis overge bracht 40000 k.g. koffie in beslag genomen Bijl een importeur heeft de politie gis termiddag, wegens overtnedilnlg vain de Prijlsopdrijvingswet, teëni grpote partij oh- gébrande koffie vairn ongeveer 400.000 kg in beslag geiniomiein. Op1 55122 ballen on gebrande koffiebooinlëni van allerlei soor ten, opigeslageni im drie groote pakhuizen te Amsterdam ligt thans beslag, in afwachting vam de gerechtelijke maat regelen, die tegelni den importeur zullen worden genioimen, omdat hij; een veel hongeren prijs berekende dam geoorloofd is. Het betreft hier een krachtig in grijpen -van de Justitie, nadat een prijs opdrijving Was Ontdekt. Onldanks de scherp© verordeningen, en bepalingen, die destijds werden gemaakt om Onge oorloofde véïhioDgimgëni tegen, te gaan, vindt mem herhaaldelijk! nog Zakenlieden die hoogere prijzen aain 'hun afnemers berekenen. Het eenige middel om daar aan een einde te maken, is krachtige tegenmaatregelen: te nemen, die ©en waar schuwing inhouden voor anderen, die het o,ok eens zouden williem prolbleeren. Een duur varken Twee slagers, broers, hebben dezer dagen een stout plannetje bedacht. Zij voerden het uit ook, maar nu zullen zij er spijt van hebben. Op de markt te Rotterdam werd een varken gekocht. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd het beest in een schuur op een weiland bij Schiedam geslacht. De stukken vleesch werden in manden gestopt en met z'n tweeën gingen ze op de fiets het West- land in om te trachten 't spek en vleesch met een zoet winstje te verkoopen. Zoo kwam het tweetal tenslotte in Den Haag terecht. Een half varken zat nog in de manden. Ze liepen tegen de lamp. toen ze twee keurmeesters ontmoetten, die een goeden neus hadden en het twee tal aanhield. Drie processen-verbaal volg den: wegens frauduleus slachten, frau duleus vervoeren en wegens het ont duiken van de vleeschkeuringswet. Het vleesch en spek zijn in beslag genomen. BALDUR VON SCHIRACH, de Duitsche Ryksjeugdleider, welke thans als stadhouder en gouwleider te Weenen is benoemd. Hm, ja, natuurlijk! bromde Willem. D'r zal wel niet veel anders opzitten. Hij ziet er uit, of ie 't zoo weer zal af leggen. Zoo verlieten zij, toen Lorenz klaar was met het eten en weer wat op krach ten was gekomen met hun drieën de wachtkamer. Lorenz nam hun aanbod met beide handen aan; er bleef hem waarlijk geen andere mogelijkheid om zijn uiter lijk weer wat in orde te brengen. Buiten kleurde de hemel zich met het eerste vale licht van den nieuwen dag. Een paar kleine, ongevaarlijke donder wolken dreven traag tusschen de ver- bleekende sterren. Nou, kom op, laten we je maar in haken! zei de lange Willem, goedmoe dig, dan tippelt 't een beetje gemak kelijk. Ze namen hem tusschen zich in en Lorenz liet zich gewillig leiden. Zij liepen langs houten omheiningen, waarachter de stalen geraamten van hoo- ge bouwwerken omhoog rezen en na een kwartier bleef het tweetal staan voor de lage deur van een kelderwoning, waar mee het doel van den tocht bereikt j scheen te zijn. I Erg sjiek is het hier niet, lachte Willem, terwijl hij den sleutel in het slot stak, maar een mensch weet ten- I minste, dat hij een dak boven zijn hoofd j heeft. Een oogenblik later stond Lorenz Bur mester in een muffe, sombere kamer, VERKEER EN VERVOER Auto's mat gasgeneratoren De Motorrijtuigenbelastingwet legt in art. 3a den gebruikers van motorrijtui gen, welke niet door benzine worden voortbewogen, een verhoogde wegenbe lasting op. Op deze wijze verschaft de schatkist een compensatie voor de der ving van inkomsten uit de benzinebelas ting, tengevolge van het gebruik van Dieseloliemotoren e.d. Op het oogenblik gaan vele autobezitters, vooral exploi tanten »van vrachtauto's, gedwongen door het gebrek aan benzine, er in zekeren zin onvrijwillig toe over hun wagens om te bouwen voor het gebruik van houtgas, kolengas, e.d. Deze menschen voelen uiteraard de verhoogde wegen belasting als een onbillijkheid, in aan merking nemende de kosten en het on gemak aan den ombouw verbonden. De A.N.W.B. heeft samen met anderen deze aangelegenheid onder de aandacht van de autoriteiten gebracht. Naar aan leiding daarvan heeft de Secretaris-ge neraal van het Departement van Finan ciën thans bepaald, dat artikel 3a van de motorrijtuigenbelastingwet voorloo pig buiten toepassing blijft voor motor rijtuigen, uitsluitend ingericht voor aan drijving door hout-, kolen- of turfgas, zoodat voor deze wegens wegenbelas ting wordt berekend volgens hetzelfde tarief als voor motorrijtuigen, die op benzine rijden. Het besluit is reeds in werking ge treden. Onze binnenscheepvaart Velen onzer zullen zich uit Speen- hoff's beste dagen een zijner populaire refreintjes herinneren, hetwelk luidde: „Holland, laat je schepen varenDe innige samenhang tusschen ons volks leven en het varensbedrijf blijkt uit schier iedere derde uitdrukking in onze omgangstaal. Door alle andere landen wordt Nederland benijd om zijn vele na tuurlijke waterwegen. Bewonderd en na gevolgd zijn d© vele kunstmatige ver beteringen, zooals die bovendien door onze waterbouwkundigen daarin zijn aangebracht. Ongetwijfeld is onze bin nenscheepvaart een der gunstigste fac toren waarover ons bedrijfsleven de beschikking heeft, en hierbij is dan weer een kring van verdere belanghebbenden gebaat, in zulk een wijden omvang dat onze binnenscheepvaart met recht gelijk gesteld kan worden met een algemeen nationaal belang. Deze binnenscheepvaart ziet zich door de huidige omstandigheden bijzonder hard getroffen, want de door haar ge bezigde voortstuwingskracht had zich alleng9 in overwegende mate gericht op den motor. De hiervoor benoodigde olie producten komen thans slechts mondjes maat ter beschikking en hierdoor ziet de binnenscheepvaart zich in sommige opzichten ernstiger bedreigd dan hare welke door een lïoekoekraam slechts spaarzaam werd verlicht. Het vertrek deed dienst als woonkamer, maar was te vens als keuken ingericht; er stond slechts het allernoodzakelijkste meubilair en de muffe atmosfeer werd nog ondra gelijker door een scherpe etenslucht, die bij gebrek aan voldoende ventilatie hier wel steeds bleef hangen. Terwijl de vrouw onmiddellijk het strijk ijzer warm begon te maken, duwde Wil lem de deur van een aangrenzend vertrek open. Hier maar in, m'n jongen, in de mooie kamer. Trek daar je natte spulletje maar uit! Waar heb je je badjas, Dina? In de kleerenkast, links! riep de vrouw het tweetal na, ergens uit een donkeren hoek een strijkplank opdiepend Stom verbaasd staarde Lorenz naar de pronkerige inrichting van dit tweede ver trek. Voor een, met bonte kussens bedek te couche stond een laag, modern rook tafeltje, terwijl het achterste deel van de kamer bijna geheel in beslag werd genomen door een groot fraai gebeeld houwd ledikant. Schuin in de hoek stond een keurige toilettafel met een draaibaren ovalen spiegel en een bijpassende kast onttrok den muur tegenover de deur ge heel aan het oog. Willem negeerde het verbaasde, wan trouwige gezicht van zijn gast, opende de kastdeur, haalde er een lichtblauwe badjas uit en wierp deze over den rand

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2