ZIBUKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 OPGENi Bezoekt „Rust Roest De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve) 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.A. Jvde Loose - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14421 ADVERTENTIES Priji: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bi) contract .peciale prijzen. Grootte der letten naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 'i morgens 10 uur J De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat het, volgens van den Doitsohen militairen Commandant van 8ohouwen en Dniveland ontvangen roorsohrift, verboden is, zioh Da 11 uur des namiddags, anders dan voor dienst- of beroepsaangelegenheden op straat ot den openbaren weg te begeven of te bevinden. Zij, die zioh krachtens hun ambt oi beroep 11 uur des namiddags op straat of den openbaren weg moeten begeven of bevinden, zulks ter beoordeeling van ondergeteekandemoeten daartoe voorzien zijn van een door ondergetee- kende af te geven en te teekenen bewijs. Zierikzee, 22 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, 8CHUURBEQUE BOEIJE. POLITIEKE ASPECTEN Amerika en Canada vinden elkaar President Roosevelt heeft dezer dagen een uiterst belangrijk onderhoud gevoerd met den Canadeeschen premier Mackenzie King, over de verdediging van het wes telijk halfrond. Uit latere berichten is gebleken, dat de beide staatslieden beslo ten hebben tot vorming van een perma nente gemeenschappelijke verdedigings commissie. Deze commissie zal in Noord-Ameri- kaansch continentalen zin de defensie problemen te land, ter zee en in de lucht bestudeeren. In verband hiermede wordt gebracht, dat William Bullitt, de naar Washington overgestoken Ameri- kaansche gezant te Parijs, gepleit heeft voor algemeenen dienstplicht en voor het afstaan van de, reeds meermalen in de berichten verschenen, 50 oude Amerikaan- sche torpedojagers aan Engeland. Als argument voerde hij aan, dat Amerika na een nederlaag van Engeland door Duitschland en Japan ernstig zou wor den bedreigd. Hoewel dit gevaar van een bedreiging van de Ver. Staten over den Atlantischen Oceaan heen door Duitschland nog wat voorbarig lijkt maarschalk Göring heeft kort geleden verklaard, dat een aanval op de Vereenigde Staten uit de lucht zelfs niet mogelijk zou zijn willen de Amerikanen zich toch blijkbaar tegen alle mogelijkheden wapenen. Of dat nu is tegen het gevreesde gevaar van een Duitsche invasie of met het oog op de voor Amerika veel actueeler schijnende moeilijkheden met Japan en den strijd om den Pacific, welke als vrije zee behoort tot de levensruimte van die rij ken beide, laten wij nu buiten beschou wing. Vast staat, dat wanneer de oorlog, die nu in Europa woedt, ook over den oceaan heen invloed heeft, deze het wes telijke halfrond als geheel en niet alleen het noordelijke deel daarvan raakt. De verschuivingen in strategisch en politiek en daardoor ook in economisch opzicht, welke de Europeesche oorlog voor de toekomst inhoudt, zijn met haar vertak kingen niet alleen voor Noord-Amerika van beteekenis. Churchill's jongste rede In het Engelsche Lagerhuis heeft Chur chill een verklaring afgelegd, waarin hij ter inleiding een vergelijking maakte tus- schen den oorlog van 1914—19i8 en den huidigen oorlog. Engeland is met open oogen dezen oorlog ingegaan. De nieuwe oorlogsmethode ligt het Britsche impe rium meer en „Wanneer wij eerst geheel zijn bewapend" is deze methode gunsti ger voor Engeland. Vervolgens zeide Churchill, dat Engeland voorbereidingen treft voor de veldtochten van 1941 en 3942. In verband met den voedseltoestand in Europa stelde hij vast, dat het Enge- land's voornemen is de blokkade ook te richten tegen Frankrijk en tegen alle andere landen, die in Duitsche handen zijn. Er zijn talrijke voorstellen gedaan om tot ondersteuning van deze landen het doorlaten van levensmiddelen mogelijk te maken. Churchill wijst echter al deze verzoeken af. Er is thans drie kwart jaar verstreken sedert de huidige regee ring de macht in Groot-Brittannië heeft overgenomen. „Welk een stortvloed van noodlottige slagen is sindsdien over ons neergedaald". Vervolgens stelde Chur chill vast, dal Duitschland de heele west kust van de Noordkaap tot aan de Spasti sche grens controleert en het in den strijd tegen Engeland beschikt over tal rijke havens en vliegvelden. Twee millioen man staan onder de wa penen. Bij hen is een groot deel geregel- DE OPENLUCHT TURNDEMONSTRATIE van op ZATERDAG 24 AUG a.s. 7.30 uur Havenplein GEORGE MARSHALL, I chef van den generalen staf van het Amerikaansche leger, welke de in voering van den algemeenen dienst plicht aanbeveelt. de troepen. Nimmer tevoren heeft een zoo groot leger op deze eilanden gestaan. De vloot is sterker dan ooit en de han delstonnage grooter. dan bij het begin van den oorlog. Over de luchtgevechten kan nog niets gezegd worden. Churchill beweerde ver volgens, dat de luchtslagen voor Enge land gunstig zijn verloopen en den kort- sten weg vormen naar een Engelsche overwinning. De beste posities kunnen den vijand niet helpen, zoo betoogde Churchill, als zijn leger en zijn industrie in het achterland geheel uiteengeslagen en vernietigd worden. Voor de nederlaag in Somali- 1 a n d stelde hij Frankrijk verantwoor delijk, op welks steun Engeland had ge rekend, daarbij sprak hij over de mis daad van Frankrijk. Aan den anderen kant verklaarde Churchill, dat Engeland al vóór den oorlog zou hebben besloten Somaliland niet te verdedigen. Duitsche critiek l Van semi-Duitsche officieele zijde ka- rakteriseert men de rede van Churchill met dezen zin: „Wien de goden verder- i ven willen, slaan zij met blindheid". Zou de Britsche minister-president ech- ter, ?oo meent men, zich er werkelijk bewust van zijn, 'dat hij zijn hoorders een beeld der situatie en der mogelijk- heden heeft opgehangen, dat een gewoon- j weg krankzinnige miskenning van den bestaanden toestand beteekent, dan kan hij daarmede slechts de bedoeling heb ben gehad het Engelsche volk tot eiken prijs moed in te spreken en het de oogen voor de toekomst te, sluiten op dezelfde manier als hij ze zelf reeds lang gesloten heeft. In hoeverre een der gelijke poging om het Engelsche volk moed in te spreken succes zal hebben, zal waarschijnlijk echter in de eerste plaats afhangen van hetgeen den Engel- schen aan wederwaardigheden te wachten staat. Dat hij een ontwikkeling wil voorspel len, die geenszins meer van zijn beslui ten en wenschen afhankelijk is, is een bijzonder kenmerk van Churchill's gees tesgesteldheid. Het klinkt als een te late geestigheid der wereldgeschiedenis, wan-, neer Churchill thans na één jaar oorlog waarin de Britsche bondgenooten reeds lang verslagen zijn en de eindstrijd met Engeland als den laatsten tegenstander van het Rijk reeds begonnen is, zich opmaakt voorbereidingen te treffen voor een veldtocht in de eerstkomende jaren. Dat is rijkelijk laat. Iets roerends heeft de wensch, welken Churchill thans geuit heeft, om Duitsch land er van te overtuigen, dat Engeland den oorlog tot in het oneindige kan voortzetten. Een dergelijke wensch heb ben ook eens Polen, Frankrijk en de overige tegenstanders van het Rijk ge koesterd. Dit is dus voor Duitschland niets nieuws. Het verschil ligt hierin, dat Engeland, zooals eens zijn bondge nooten, den wil maar niet de kans er toe bezit, terwijl Duitschland van zijn kant geenszins de bedoeling heeft den oorlog tot onafzienbaren tijd te laten voortduren, wel echter heeft liet, indien dat nood zakelijk mocht zijn, de mogelijkheid daar toe. LEO TROTZKY OVERLEDEN Woensdag is Leo Trotsky, op 63-jari gen leeftijd te Mexico .City, overleden. Naar reeds gemeld is Dinsdag een aan slag op Trotsky gepleegd, aan de gevol gen waarvan hij is gestorven. iMiet Trotsky, (BronstDi®) is oen fokkend© figuur uit de dagen der Russische Re volutie been gegaan. Geboren te Janowka (gouvernement Cherson) uit een Joodsche boerenfami lie, kreeg hij zijn opleiding te Odessa en Nikolajewsk. In 1899 werd hij wegens revolutionnaire denkbeelden verbannen naar Oost-Siberië. In 1902 wist bij ech ter te ontsnappen en hield hij zich te Londen op onder den naam Trotsky. Hij redigeerde het blad Iskra en stond toen reeds met Lenin in verbinding. In 1905 keerde hij naar Rusland terug, waar hij spoedig lid werd van de Sint Peters- burgsche Sovjet. Verbannen naar Tobolsk (Siberië) wist hij weer te ontsnappen en vertoefde hij achtereenvolgens te Weenen (waar hij de Prawda redigeerde), Constantinopel en Ziirich. Tijdens den Wereldoorlog was hij in Frankrijk, maar moest dit land verlaten daar hij positie koos tegen den oorlog. Hij vertrok naar Spanje, waar hij werd gevangen genomen. Hij kreeg echter ver lof naar Amerika te vertrekken, waar hij vertoefde toen de Russische revolutie uitbrak. Toen hij naar Rusland wilde vertrekken werd hij door de Engelsche autoriteiten te Halifax gevangen gehou den, doch op vertoog van de Russische regeering weer vrij gelaten. Na zijn komst te Petrograd nam hij met Lenin een werkzaam aandeel in het organi- seeren van de bolsjewistische revolutie. Hij kreeg in de regeering van 1917 de leiding van de buitenlandsche zaken en begon met het Duitsche Rijk de vredes onderhandelingen van Brest-Litowsk. Toen deze niet naar wensch verliepen werd hij als leider van de buitenland sche zaken vervangen door Tschitscherin en kreeg hij de leiding van de militaire zaken, waarin hij zich verdienstelijk maakte door de organisatie van het leger Hij werd echter op den achtergrond ge drongen door Rykof en Stalin, toen hij bevreesd werd voor de monarchisten. Hoewel hij het terrorisme verdedigde was hij bij de bolsjewisten verdacht, daar hij vroeger een meer gematigde positie had ingenomen. Ook zijn in dienst nemen UIT PARIJS Aan een van de gecompliceerde appa raten, die in hel systeem van het moderne afweer medewerken, staat een wacht op den uitkfjk. De Eiffeltoren op den achter grond zichtbaar. van czaristische officieren in het leger ondervond critiek. Toen de ultraradicals elementen, bij wie Stalin zich voegde, de overhand kregen werd Trotsky ontheven van zijn functie van Volkscommissaris van Oor log (1925). In 1927 werd hij uit de Com munistische Partij gezet en verbannen naar Viernia in Turkestan. Met het oog op zijn gezondheidstoestand kreeg hij verlof het Russische Rijk te verlaten. Van de Turksche regeering verkreeg hij toestemming zich bij Constantinopel te vestigen. Zijn pogingen zich in Duitsch land te mogen vestigen mislukten. Hij verbleef vervolgens nog in Spanje en Noorwegen om tenslotte den Oceaan over te steken en in Coyoacan (Mexico) een verblijfplaats te vinden, waar hij thans zijn einde heeft gevonden na een veel bewogen leven. Hij plaatste zich tegenover de Stali nistische opvatting van het communisme en hield vast aan de Leninistische op vatting, het proletariaat tot de wereld revolutie op te wekken (vorming van de z.g. 4 e Internationale). Van Trotsky's hand verschenen verschillende werken. ITALIË KONDIGT BLOKKADE AF voor de Britsche koloniale kuiten De Italiaansche regeerihig heeft aajni de regeeringetni van neutrale landen ©en nota gezonden, die volgens een verklaring van verantwoordelijke Romeins ebe kringen neerkomt op de afkondiging van een totale en •.onvoorwaardelijke foiloikkade van de Britsche koloniale kus- ten. van de'kusten van Egypte en den Soedan. Evenals 'de blokkade va|n En geland door Duitschlainid', heeft ook deze maatregel ten doel, den oorlog sintel te beëindigen. In de betreffende nota woirdt o. aj, naar Stefafni meldt, het volgende ver klaard: Reeds in haar |njota v.an 15 Juni heeft de Italiaansche regeering aan. de rege.e- ringen der neutrale zeevarende mogend, heden medegedeeld, dat Italië in v©r- Ib'and met de blokkademaaitregelejii, die dojor vijandelijke landen ten aanzien van Italië waren genomen, verplicht was te ■verklaren, dat de naar vijandelijke ha- I vens op! weg lijnde koopvaardijschepen', zoodra zij) zich op 30 mijl van de vij'- andelijke kusten bevonden, voor eigen i risico >en gevaar zouden varen en dat het alle verantwoordelijkheid afwees Voor de gevolgen die zouden kunnen t Ontstaan voor de schepen, welke met deze waarschuwing geen rekening hielden. De Italiaansche regeeriing vestigt de j aandacht er op', dat het zeegebied langs i de kusten van de Britsche koloniën en 1 protectoraten en van de .onder Britsch j (mandaat staande landen, alsmede van die landea zooiajs Egypte waar zich Britedie land-, zee- en luchtstrijld- krachten bevinden, opi grond van de 1 voortdurende opeenvolging van onriogs handelingen, tot permanente operatiezon® is geworden. Dit geldt in het bijzonder voor de Britsche kusten in de Middeüandsche Zee, de Rood© Zee, de Golf van Aden, als mede voor de kusten der Britsche "ko- loniën in Afrika en de kusten van Egypte en den Soedan. Derhalve stelt elk schip, dat in deze 'Zones vaart, zich bloot aan vernietiging door mijlnen en andere in den oorlog gebruikte middelen,. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND Twee dooden te Wieringen I Gewonden te Voorhout i In het dorp Westerlanld op Wieringen, aldus meldt het ANP, zijn gistermiddag om' half twee uit ©en Engellsch vlieg tuig tien bommieni geworpen, waarvan er negeni in een weiland neerkwamen, terwijl de tiende blj! ©em boerderij viel', tengevolge waarvan de 55-jarige weduwe W. Vermeulen ep het achtjarige meisje de Vries, die zich op den weg bev.onen, door bomscherven werden gedood. De 1 moeder van het meisje werd ernstig ge wand; haar been/ werd ®.l. verbrijzeld'. De bewoners van de boerderij bleve® ongedeerd, doch de boerderij' kreeg lichte schade. Verder werd een paard iia de weide gedood. Het Engelsche vliegtuig was mét een Duitsch toestel in een, gevecht gewikkeld. Maandagavond omstreeks half zes heeft e©n bommenwerper va|m Engelsche na- Amerika en Canada willen het Westelijk Halfrond verdedigen - Italië kondigt de blokkade van de Britsche koloniale kusten af Vele gezonken bekende Zeeuw- sche booten bij Breskens gelicht Engelsche bommen maakten 2 slachtoffers op Wieringen In onze zuivelindustrie begint zich eenige lijn af te teekenen DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: ;j Zonsondergang 22 Aug. 20 uur 50 min. Zonsopgang 23 Ang. 6 uur 37 min. Maan op: 23 Ang. 21,09 Maan onder: 10,38 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 23 Aug. 5,51 17,53 11,10 23,39 B1fj de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. JOHN METAXAS; de Grieksche premier, welke met zyn regeering scherpe critiek in de Itali aansche pers heeft ontmoet tionaliteit eelni tiental blommen te Voor hout neergeworpen, zoo luidt eein ander bericht van het ANP. Iini de omgeving vain deltij 's-Gravendamschen weg brach ten zij groeten schrik te weeg. Negen foomimen kwamen neer in den Berg en Daalschenpdlder, een of twee vielen in den Boekhorstpolder. De bommen waren van licht kaliber, piet uitzondering van (een, die een grooteln trechter veroor zaakte 'en eein nabijgelegen schuur ver nielde. I® deze schuur hadden, verschil lende personen een schuilplaats tegen den regen gezocht. Zij liepen, allen lichte (verwondingen aan hoofd 'en beenen op. Het zoontje valn den heer Salman uit Noordwij'kerhout liep echter een ernstige iwonde aaim een bovenarm op en moest ter verpleging worden vervoerd. Ook e©n woonhuis, in de nabijheid waarvan de zware bom neerkwam, werd door eer scherf getroffen. Deze ging door den (wand eh) trof een stoel, welke juist) was verlaten door de vrouw des huizes, die het veld in gevlucht was. Door den tegenoverliggeiniden wand ölioeg de scherf naar buiten). In verband met de stijgende anti- Grieksche stemming in Albanië, Zijtn in de buurt van het Grieksche consulaat te Tirana vo,or het eerst versterkte wachtposten geplaatst, die voor de helft uit Italiaansche en uit Albaneesche gen darmes bestaat. In verschillende Zuide lijke provincies Zijln, voorts ook bijzon dere voorzorgsmaatregelen genomen, voor al in de steden en dorpen, die in de, nabijheid van de Grieksche grens liggen*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1