Bernhardi zilveren „Thriantha" Vuuraanmakers ADVERTENTIES Kennisgeving EEN KOETSHUIS, Dienstplicht Bekendmaking Bekendmaking. MOURER Abonneert U op dit Blad SUCCESJES Biggen te koop Kinder-Duo's. Distributie vaste brandstoffen Geef wat goed Is I Geef iets nuttigs JOH. DE VRIES BOUWLAND, een genot Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij de ziekte en bet overlijden van onzen ge liefden Man, Vader en Behuwd vader, ADRIAAN ABRAHAM REMEEU8, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelffken dank, In het bijzonder aan Dr. NIE- MEIJER en Zr. KUIPER. Fam. REMEEU8. Dreisohor, 21 Augustus 1940, Mondarts Tel. Int. 3 Zitdag des Donderdags 10-12 uur Hötel NELISSE, Sint-Maartensdijk. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag, den 30en Aug. a.s., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 21 Aug. 1940. De Burgemeester, 8CHÜURBEQUE BOEYE. Te huur: liggende in de Wevershoek C 66 te Zierikzee. Dagelijks te bezichtigen van 11 tot 12 uur v.mwaarvoor zioh te melden aan het Burger weeshuis. Inlichtingen te bekomen en in- sohryvingsbiljetten in te dienen, voor of op uiterlijk 24 Augustus a.s,, bij den boekhouder van het Burger weeshuis, den heer A. PH. VAN DE VATE, Krepelstraat O 183, Zierikzee. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat de ingeschrevenen voor de lichting 1941, die vrijstelling van den dienstplioht wegens broeder- dienst hebben aangevraagd, zioh yoor dit doel opnieuw ter gemeentesecre tarie moeten aanmelden en wel op Zaterdag 24 Augustus a.s., des voor- middags tussohen 9 en 12 uur. Zij dienen hierbij over te leggen het zakboekje of andere militaire be scheiden van den broeder, die zijn militairen dienstplioht heeft vervuld, alsmede het trouwboekje van de ouders. Zierikzee, 20 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. Het hoofd van plaatselijke politie, als bedoeld in artikel 1 van het Vreemdelingenreglement, in de ge meente Z i e r k z e e gezien art. 4 van voornoemd reglement VORDERT dat alle vreemdelingen, die thans hun woon- of verblijfplaats hebben in de gemeente Zierikzee, met uit zondering van arisohe Duitsohers zioh binnen 14 dagen na dagteekening van deze bekendmaking bij hem aan melden aan het bureau van politie, gevestigd aan de Meelstraat, onder medebrenging van hun paspoort en/ of eventueel andere identiteitspapieren (trouwboekje, geboortebewijs enz.) Deze vordering geldt niet voor: a. Niet-arisohe vreemdelingen, die na 1 Januari 1933 Nederland zijn binnengekomen en b. Vreemdelingen van Engelsohe, Fransohe, Belgische en Poolsohe nationaliteit, voor zoover zij reeds aan een na 28 Mei 1940 gedane vordering tot aanmelding hebben voldaan. Zierikzee, 17 Aug. 1940. Het hoofd van plaatselijke politie, SCHUURBEQUE BOEIJE. Onverminderd de andere maat regelen, welke kunnen worden ge nomen ten aanzien van de(n) vreem delinge) die voornoemde aanmel dingsplicht niet nakomt, kan niet- nakoming dezer verplichting volgens art. 26 van het Vreemdelingenregle ment, gestraft worden met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste dui zend gulden. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat het blijkens mededeeling van de Duitsohe mili taire autoriteiten aan vissohers en andere personen ten strengste ver boden is zich bij duisternis aan de zeekust te bevinden en brandende zaklantaarns te gebruiken. Overtreding van deze voorschriften zal op grond van de Luohtbesoher- mingswet streng gestraft worden. Zierikzee, 21 Augustus 1940. De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. Fabriek «Succes", Langestraat 97, Klazienaveen, vraagt in heel Zeeland actieve Verkopers voor huis aan huis verkoop van actueel verduisterings artikel. Verdienste f 5,tot f 7, p. d. Pers. of schrift, aanmelding bij de vertegenwoordiger v. Zeeland: C. SNOEK, Schengestraat 51, Goes. Ontvangen Een nieuwe sorteering Theelepels Wapenlepels Taartvorkjes en -Prikkers Tafel- en Kindercouverts Servet- en Vingerdoek- banden Portretlijsten Havenplein Vul nü nog uw zilver aan, de pry zen ztfn nog voordeelig. PROVINCIALE PUBLICATIES van het Departement van Landbouw en Visscherij. Inlevering van haver. Teneinde misverstand te voor komen vestigt de Provinciale Voed- seloommissaris voor Zeeland er de aandacht op, dat volgens instructie van het R. V. V. O. te Den Haag thans alle toegewezen haver van den oogst 1939 moet worden inge leverd. In verband hiermee zal voor de eerstvolgende periode, welke loopt van 19 Augustus tot 15 Sept. a.s., geen ha ver toe wij zing meer worden verstrekt aan hen, die tot nu toe beschikten over gespaarde haver krachtens hun jaartoewijzing. Deze veehouders komen derhalve in aanmerking voor een mengvoeder toewijzing volgens de vastgestelde Aanbieden van zaden. Aan de telers van karwij-, blauw- maan-, kanarie-, mosterd- en lijnzaad van oogst 1939 en vroegere oogsten wordt bij deze medegedeeld, dat zij van de verschillende partijen der bovengenoemde zaden een monster aan het kantoor van den Voedsel- commissari8 te Goes of bij hun distrietsseoretaris moeten aanbieden vóór 22 Augustus 1940. Al deze zaden moeten vóór 31 Augustus 1940 ingeleverd zijn. 19 Augustus 1940. Onderl. Paarden- en Veeverzekering „D. E. L." 2de ZITDAG in Hötel «Juliana", op Dondordag 22 Augustus a.s. Premie Paarden 90 ct Rundvee 60 ct per 100 gulden verzekerd kapitaal. De Seoretaris-Penningm, F. C. HANSE. Motor-Handschoenen, enorme sorteering en alle prijzen. P. Bezuijen, op den Hoek - Tel. 9! Hedenavond Versch gekookte Lever L. BERMAN - Telef. 306 Te koop: DAMESRIJWIEL, als nieuw, met Torpedo, Royalstandaard. Rijwielhandel v. d. EN DE 100 kilo Wikken ie koop, bij J. M. J. v. d. LINDE, Dreisohor Te koop Mergkool- en Broecoliplanften. G. VAN LEEUWEN, Sohudde- beurs - Telef. 12. en een volbloed Vaarskalf, bij JOB KOOPMAN, 't Gouwe veer. Ruime sorteering - Lage prijzen. P. Bezuijen, op den Hoek - Tel. 98 Bezoekers aan den Landdag van L. en M. te Rolde, op 4 Sept., ge lieven zich voor 28 Aug. op te geven bij J. KLOMPE te Serooskerke. Ontvangen PUIKE NIEUWE HARING 10 cent per stuk. C. G. DE OUDE, St.-Dommstraat. Goedgek. Verduisteringskapjes voor Rijwiellampen. Garage C. v. d. BOUT - Telef. 131 Gevraagd voor direct: Een aankomende Bakkersknecht Brieven letter E, Bureau v. d. blad Flinke Dienstbode gevraagd. Brieven onder letter C, Bureau van dit blad. Formulieren voor brandstoffen voor partiouliere woningen worden per post thuisbezorgd. De formulieren voor brandstoffen voor andere vertrekken als scholen, winkels, werkplaatsen, oafé's enz. moeten bij de plaatselijke agenten afgehaald worden. Ingevulde formulieren in te leveren te Burgh 23 Augustus 19-21 uur Haamstede 23 Augustus 19-20 uur Benesae 23 Augustus 9.30-11 uur Noordwelle 22 Augustus 9-10.30 uur Serooskerke 23 Augustus 10-11 uur Ellemeet 21 Augustus 10-11,30 uur Eikerzee 22 Augustus 10-11,30 uur 23 Augustus den geheelen dag Duivendijke 23 Augustus 10.30-1.30, 3.30-6.30, 8-9 uur Kerkwerve 23 Augustus wijk K 9.30-12, anderen 2 4 De Leider D.K, Haamstede. H.H. Grossiers, Winkeliers en Brandstoffenhandelaars I Vraagt ons omgaand offerte van een onmisbaar artikel in deze tijd. Lange brandduur. Keurige verpakking. Directe levering van elk gewenst quantum. Onze enorme voorraad grondstoffen maakt het mogeljjk om onze afnemers niet alleen nu, maar ook gedurende de gehele winter te blijven bedienen. Verkoopkantoor van de fabriek .Succes" en de chemische fabriek .Thriantha". Vertegenw. voor Zeeland: C. Snoek, Schengestraat 61, Goes. Scheerdozen groot sortiment 2,15 1,60 1,45 1,10 Scheerstellen met verstelbare spiegel 2,10 1,35 98 65 Courantenhangers uitgeroerd in mooi old finish 1 klaps 1,65 1,35 98 2 klapa 2,90 2,40 1,75 Courantenbakken aparte modellen 3,98 2,65 1,75 Havenplein, telefoon 231 Gevraagd voor directEen flinke Dienstbode voor dag en nacht, zelf standig kunnende werken. Brieven onder letter S, Bureau v. d. blad. Te pachten voor onbepaalden tijd i 3 Gemeten 208 Roeden gedraineerd aan het Hoogeblokswegje bij den Zeedijk te Soherpeniese. Op gebruik rooven oogst of uiterlijk 15 Novem ber 1940. Insohrij ringen te zenden voor of op 31 Augustus as. aan P. DE WILDE te 's-Gravenpolder. Met de komende lange avonden is een goede Bril van MOURER bij Uw lees-, schrijf- of handwerk Gediplomeerd Opticien Havenplein 315 H.H. CORRESPONDENTEN gelieven ons maandelijks de opgaven van den burgerlijken stand te doen toe komen en niet iedere week. DE REDACTIE. ONS VOLKSVOEDSEL DE AARDAPPEL komt niet op de bon Teneinde zich -eein) indruk te geven van de aardappelpositie van dezen tij'd is een- verslaggever van de N.R.C. zich op de hoogte gaan steilten lbÜj>' de Vereeiniiging tot Behartiging van ée)ni Ned. Aardappel- handel, welke organisatie ruim vijf em dertig provinciale- en plaatselijke afd. in ons la|nid omvat. De heereln J. Bouwteam en C. J. van Zaalejm respt. voorzitter ön. secretaris der vereeniging bleken bierieid de mondige inlichti|n|gën te verstrekken. „Kunt u ons", aldus de verslaggever „iets vertellen over den aardappelenvoorraad in ons lainld?" De opbrengst van oiniZe aardappelteelt is altijd nog ruim voldoende geweest om in bfehoefte voor eigen la|nld te voorzien.. Ook de oogst.1940 zal voldoende opleve ren. Er behoeft bij1 den cotnsumejnit dam ook geen enkele ongerustheid gevolndiem te worden, dat er dezen wiiniter een aard. appelen gebrek zal1 koteen. Het zal dan ook zek'er gelukken oim ee|m distri butie van aardappelen te voorkomen. De export sterk afgenomen „Het ziet er." aldus de heer Bou'wtean „zelfs naar uit. dat er zeÜfs dit jaar grop- tere voorraden aardappelen aa)m de markt zullen verschijnen) dap vorige jaren. I'n normale tijden voerden! Wij! groote kWapta uit. Onder die tegenwoordige omstapldig- hden staat de uitvoer sinds September practisch stil. Hier staat tegenover dat naar allo waarschijnlijkheid de consump tie zal toenemen; maar eeln tweedie rieser. ve hebben wij in de hoeveelheden, die normaal vo,or veevoeder gebruikt worden. Maar, Zal door het optreden van de aardappelziekte niet een groiotdee van de voor de consumptie bestemde teelt teniet gedaan wordeini? Deze ziekte, "aldus onze zegsman, valt zeer mee. Haar in Vloed zal op he1 resultaat van den oogst piet belangrijk billijken te Zijln. Da oogst staat er goed voor Daar er dus geen geva;ar voor tekort dreigt, bestaat er voior particulieren ab soluut geen enkele reden .om dezen winter aardappelen op te doep. Het „ham steren" van aardappelen: moet ik dan ook ten sterkste omtradqni. Ons advies, aldus de heer BouWte'an, luidt dan ook: doe in ieder geval voor half October geen aardappelen op. Tenslotte nog ééjm vraag: Ho,e staat het met de aardappelprijzen? Nu, die zullen Wel op het nor male niveau blijven staapi. De overheid heeft de laatste jaren steeds voor eten lobmendepi prijs vopr dep teller geZorgd •en door de maatregelen tegep prijsop drijving zulten de prijfóefn/ voor dep con sument niet te hoiog wordep. Om dit goed te kunnepl oVerziep, zou het 'béste Zijn om den hainidel uitslui tend in hapden te leggen van erkepde groothandelaren, grossiers iep 'winkeliers. SPORT WANDELSPORT. Op Zaterdag 7- en Zondag 8 Sept. a s. organiseert de K.Y. «Roda" te Brouwers haven wederom wandeltochten over een afstand van 35 K.M. door Schouwen. Deze tochten stonden in 1939 al op haar programma, dooh zijn toen uitgesteld geworden door de tijdsomstandigheden. Wij wekken de tippelaars op om deze mooie tochten niet over te slaan. Voorts wordt er op Zondag 29 Sept. a.s. een uitnoodigingstooht rond Sohouwen gehouden over een afstand van 55 K.M. Aan deze tooht zullen alleen goed ge trainde wandelaars mogen deelnemen, LAND- EN TUINBOUW Motorbrandstof voor spaciale doeleinden Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat aanvragen voor vergunning tot het koopen en verbruiken van benzine of benzol als motorbrandstof voor tractoren en station- naire motoren ten behoeve van land- en tuinbouw voor de maand September 1940 uiterlijk 24 Augustus a.s. moeten zijn binnengekomen bij het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd, afd. 2d, Alexanderstraat 19, 's-Gravenhage. De aanvragen moeten ingediend worden op de bekende rose b 1-formnlieren, die aan alle distributiekantoren verkrijgbaar zijn. VOOR DE HUISVROUW Lands smaak - 's Lands eer 1" Hollandsohe kaas iederen dag op nieuw kunnen wij gezondheid putten uit onze beroemde goudgele Edammers en groote platte Goudsobe kazen en niets lijkt ons natuurlijker dan dat kaas wordt ge maakt van koemelk, want is niet ons land hét rijk der zwart-witte, zwart bonte en rood-bonte koebeesten in sappig groene weiden Voor menig ander volk is het begrip «kaas" evenwel niet zoo eng verbonden met «melk van de koe" men bezit dikwijls koeien töah weiden en benut de melk van de diersoort die in het land voorkomt. En, hoewel onze smaak aan dergelijke kaassoorten erg moet wenneD, is het toch wel aardig te weten, dat de Arabier met veel genot zijn kaas van kameelenmelk verorbert, terwijl b.v. de Laplander zioh het leven niet kan voorstellen zonder kaas, die is bereid van de melk der rendieren. In feite doen deze volken echter niet anders dan wij, n.l. de kaasstof en het melkvet zij het dan van de melk van een voor ons wat ongewoon dier in een toestand brengen, dat ze te zamen een smakelijk en gezond voedsel vormen en langen tijd voor de consumptie geschikt blijven. Wonderlijk is het evenwel in dit op- zioht met de Ohineezen en vele andere bewoners van het Verre Oosten gesteld, want zij maken een soort kaas waar aan geen druppel melk te pas komt Ghineezen, Japanners en andere ooster lingen zijn n.l. over het algemeen niet zooals wij op melk en zuivelproducten gesteld, hetgeen naar wij ontleenen aan het tijdschrift «Voeding", zoowel voor hun gezondheid als voor hun levensduur zeer nadeelig blijkt en waarin sleohts langzaam eenige verbetering kan worden gebracht. Hun #kaas" is dan ook volkomen plantaardig van soyaboonen bereid. Dit wel zeer eigenaardige Oostersohe product wordt ongeveer als volgt bereid: de plantaardige «melk" wordt verkregen door goed geweekte soyaboonen in tien maal hun gewioht aan koud water flink te persen en uit te drukken. De daardoor ontstane dikke, melkachtige vloeistof wordt gefiltreerd, waarna men ze versoh kan drinken (zooals in Oochinohina en Assam gebruikelijk is) of er kaas van maken. In het laatste geval vermengt men deze melk met een mineraalzout of een soort zuur, dat de melk stremt tot de zg. wrongel. Ook kan de melk eerst worden gekookt (zooals in China gebeurt) en daarna met een soort doorzichtig gips behandeld. Men droogt de wrongel en gebruikt ze versoh of bewaart ze in ge zouten toestand. Laten we na dezen ontdekkingstocht op kaasgebied onze Hollandsohe èohte kaas dubbel waardeeren, want kameelen kaas moge dan den Arabier in verrukking brengen en soyaboonenkaas den Chinees voor ons gaat er niets boven het bol ronde Edammertje en de platronde Goud- sohe, door middel waarvan Staatsvriendin No. 1 ons Iaat deelen in de gezondheid, die onze sappige, uitgestrekte weiden ons bieden. MANYA BEÜKMAN. SLABOONEN Het is voor de huisvrouw altijd een ge lukkige greep, als ze deze groente in het middagmaal te pas brengt, ledereen houdt or van; of de slaboonen nog jong en dun zijn, zoodat de groene peul hoofdzaak is en de kleine witte boontjes nog bijna niet te onderscheiden zijn, dan wel of in verder gerij pten toestand de flink gevormde witte boonen al door het koken uit de peul zijn losgeraakt, zooals dat in de laatste helft van Augustus meestal het geval wel zal zijn. Er zijn twee redenen, waarom we juist bij deze dikkere boonen de bereiding met een smakelijk sausje aanraden. Ten eerste bereiken we zoodoende een betere samen hang van de uit elkaar opsplitste boonen en maken we van de ®oente een beter gehéél; ten tweede hebben wij daarmede bereikt, dat we aan dezelfde groente met behulp van verschillende sausjes telkens een andere smaak kunnen geven. Welk sausje we ook kiezeD, we bereiden de boonen-zelf altijd voor door ze na het afhalen en het breken op te zetten met slechts een bodempje kokend water (een paar vingers hoog) met wat zout; we laten ze daarin vlug aan de kook komen, tem peren dan de warmte en koken de boonen verder gaar en ongeveer droog (Va uur). Intussohen bereiden we een van de vol gende sausjes, die berekend zijn voor 4 personen en die dus gelden voor 1 kg boonen. PETERSELIESAUS 1 afgestreken eetlepel boter, 2 afge streken eetlepels bloem, 1/4 L. melk, 1 volle eetlepel fijngesneden peterselie, snuifje zout. Verwarm op een zaoht vuur (in een klein pannetje) roerende de boter met de bloem tot een gelijk mengsel; giet daarbij in kleine scheutjes tegelijk*, steeds roerende, de melk en laat het sausje even doorkoken tot het goed gebonden is. Maak het op smaak af met zont, roer er de peterselie door en meng dan de saus door de gaar- gekookte boonen. KAASSAUS. 1 afgestreken eetlepel boter, 2 afge streken eetlepels bloem, l/i L. melk, Va ons kaas, snuifje zout. Bereid dit sausje op dezelfde wijze als het vorige, maar vervang de peterselie door de geraspte kaas en laat die met de saus even flink warm worden, zoodat ze smelt. TOMATENSAUS. 1 afgestreken eetlepel boter, 2 afge streken eetlepels bloem, 1 volle eetlepel dikke tomatenpurée, snuifje zout, wat fijn gesneden peterselie. Bereid de saus op dezelfde wijze, die in het eerste recept is aangegevenmeng er echter, voordat de peterselie wordt toe gevoegd, de tomatenpurée door en laat die even mee warm worden, LANDBOUW EN VEETEELT Opgave eieren en eiproducten Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend Ten einde op elk oogenblik een over- zioht te hebben van de opgeslagen koelhuis- en kalkeieren en van de eiproduoten, is bepaald, dat ieder zijn voorraden moet opgeven aan de Nederlandsohe oentrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Deze opgave moet geschieden uiterlijk 24 Aug., naar den toestand van 21 Aug. Deze opgave behoeft alleen verstrekt te worden door diegenen, die de koelhuis- en kalkeieren en de eiproduoten in voorraad hebben voor verkoop of om deze te ge bruiken in het eigen bedrijf. Daaronder vallen niet de eieren, die partioulieren voor eigen consumptie hebben ingeslagen. Het afleveren van koelhois- en kalk eieren en eiproduoten, als ook het aan wenden daarvan in het eigen bedrijf mag alleen gesohieden na verkregen maohtiging van de Nederlandsohe oentrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Van den opslag van koelhuis- en kalk eieren en van het bereiden van eiproduoten na heden, moet terstond worden kennis gegeven aan de genoemde oentrale met vermelding van de hoeveelheden. Bij alle opgaven moeten kippen en eendeneieren en de uit deze bereide produoten afzon derlijk worden opgegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 4