NIEUWSBODE X WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 OPGEH I De Kern abonnement Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland 110.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. ZEMK2E50«|0UMirc Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: a. j. de Looze - Uitg.-Red.: m. j. Kosten 97STE JAARGANG No. 14420 advertenties;.- Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesje»" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE ASPECTEN De verovering van Britsch Somali- land heeft in Italië groote geestdrift verwekt. In politieke kringen stelt men in het licht, dat de zegepraal pas na het overwinnen van de allergrootste moei lijkheden mogelijk is geworden. Enge land heelt voor het uitbreken van den oorlog verklaard, dat het in Abessinië in zekeren zin een geesel in handen heeft, want het zou, naar het beweerde, Engeland gemakkelijk vallen Abessinië binnen te rukken. In werkelijkheid echter heeft het fascistische Italië stelselmatig er naar gestreefd Abessinië tot een ac tieve stelling te maken, opdat het op alle mogelijkheden zou zijn voorbereid. Zoo is Abessinië ^an belegerde tot be legeraar geworden. Wat de verrichtingen in Italiaansch Afrika betreft, zegt men in politieke kringen, dat het optreden ten doel had de beide groote engten, t.w. Straat Soe dan en Straat Bab-el-Mandeb, voor den vijand onbruikbaar te maken. Daartoe moest eerst de wig van Somaliland uitge schakeld en dit bruggehoofd voor En- gclsche operaties weggenomen worden. Op 5 Augustus begonnen de groote ope raties in Somaliland, die thans hun ge lukkige einde gevonden hebben met de verovering van Berbera. Wat het verlies van Britsch Somali land strategisch voor de Engelschen be- teekent, kan, zoo verklaart men volgens het D.N.B. te Berlijn, niet hoog genoeg worden aangeslagen. Ten eerste is de „rfcchtstreeksche bedreiging van Abes sinië", welke de Engelschen tot het laatste toe verkondigden, een illusie ge worden. In plaats daarvan staan thans de Italiaansche troepen aan de Roode Zee tegenover Aden, de belangrijkste ves ting in het samenstel van het Britsche rijk. Ze bedreigen thans van hun kant de wegen naar Indië. Duidelijk treedt thans aan het licht, welk een geweldige uitwerking deze oorlog heeft op de Ara bische en de geheele Aziatische wereld, waa- de stralenkrans van Engelands „on overwinnelijkheid" snel verbleekt. In het binnenland van Somaliland treft men alleen nederzettingen van blijvenden aard aan in de nabijheid van de oasen. In de reusachtige, dorre woestijngebie den, waar bijna geen menschelijk leven te bekennen is, bevinden zich slechts zeer weinig plaatsen, waar water te vin den is. Van Hargeysar loopt een aange legde weg in Noord-Oostelijke richting naar Berbera aan de Golf van Aden. Van nederzettingen, die min of meer aanspraak kunnen maken op den naam van „stadje", kan alleen gesproken wor den in de nabijheid van de kust; en dan zijn het gewoonlijk niets anders dan plaatsjes, die door Arabieren zijn gesticht. Er zou dus heel wat moeite en kosten mede gemoeid zijn, om deze in zoodani- gen staat te brengen, dat zij de voor hen bestemde rol zouden kunnen spelen om bij te dragen tot de versterking van de economische kracht des lands en de bevordering van het goederenverkeer. De in de nabijheid van Fransch Somali land door de Italianen bezette haven Z e i 1 a op Engelsch gebied vervulde vroeger een rol van zekere beteekenis, aangezien hierover in hoofdzaak de uit voer van Abessynië plaats vond. Na de opening van den spoorweg, die van Dzji- boeti over Harrar naar Addis Abeba loopt, ging het economische leven in Zeila hard achteruit. Toen Abessinië in handen van de Itali anen was gevallen, zag Mussolini zich gedwongen om met de Engelschen een overeenkomst aan te gaan voor het ge bruik van de haven Zeila. Ook hieruit kan reeds blijken, hoezeer deze van be lang is voor de Italianen om zich toe gang te verschaffen tot de Golf van Aden. De voornaamste plaats is Berbera. Hie»- is Het voornaamste centrum van het onbeduidende economische leven van Britsch Somaliland. Daarbij profiteert de haven van de karavaan-stapelplaats Boel har, die zich in de nabijheid bevindt en waar al de goederen worden opgeslagen, die uit het binnenland worden aange bracht. De moord op den Albaneeschen patriot Hogzia, op wiens hoofd door de Griek- sche regeering een premie was gesteld, vestigt de aandacht op Z.O.-Europa. De Italiaansche regeering heef t zich niet neer gelegd bij de verklaring uit Athene. In de Italiaansche pers wordt betoogd, dat de Albaneezen in den loop van de laat ste eeuwen door de Grieken voortdurend behandeld zijn als vogelvrijen. Aan deze opvatting moest na de inlijving van Albanië door Italië een einde komen, niet alleen voor de Albaneezen in Albanië, maar ook voor de Albaneezen die zich in Joego Slavië en Griekenland hebben gevestigd. j Men weigerde aan de in Griekenland levende Albaneezen eigen scholen, een eigen cultuur, ja, zelfs werd hun het gebruik van hun eigen taal ontzegd en vaak werden hun eigendommen verbeurd verklaard. Hierbij komen nog de syste matische vervolgingen en een voortge zette actie tegen de onafhankelijkheid van Albanië. Deze actie is voorbereid ge worden in de verantwoordelijke regee- ringskringen van Athene. Dat in Ciamuria en de aangrenzende gebieden de Albaneesche bevolking een minderheid zou vormen, is geen mensch wijs te maken, schrijft het „Giornale d'Ita- lia". Statistieken kan men vervalschen, doch de taal, de zeden, de eigenaardig heden en de nationale gezindheid van de daar levende bevolking geven den doorslag. De Albaneesche bevolking van den Epirus vormt de meerderheid van de inwoners en wil niets te doen hebben met de Grieken. Na de uiteenzettingen wendt het blad zich tot Griekenland in bewoordin gen, die niet misverstaan kunnen worden. Italië heeft in vrede en vriendschap met Griekeland willen leven. Het herinnert voor alles aan de rede van den Duce, toen Italië het oorlogspad betrad. „De Grieksche regeering", gaat het blad voort, „heeft geen rekening willen houden met deze wenschen en opvattingen van Italië. Sedert het begin van den oorlog heeft het zijn gevaarlijk optreden aan de Al baneesche grens in versterkte mate voort gezet en zijn gebied en zijn kusten be reidwillig ter beschikking gesteld van de Britsche strijdkrachten. Zoo is Grie kenland met den dag meer een openlijk medeplichtige geworden van Engeland. Het Italiaansche volk weet, dat Grieken land reeds lang als stille bondgenoot aan de zijde van Engeland staat. Grie kenland heeft gemeend, dat de krachten van deze mogendheid onbegrensd en on overwinnelijk waren. In de meening dat het in den rug gedekt was, heeft het zich in een gevaarlijk dubbel spel ge stort". Het Duitsche Weermachtbericht Succtsien der duikbooten Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het duikbootwapen heeft nieuwe suc cessen behaald. Een duikboot heeft het 4578 B.R.Tgroote bewapende Britsche koopvaardijschip „Ampleforth", alsmede een ander vijandelijk koopvaardijschip van 6680 B.R.T. tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft in totaal 41.000 B.R.T. vijandelijke handelsscheepruimte tot zinken gebracht. In het kader der gewapende verken ning bestookte het luchtwapen wapen fabrieken, opslagplaatsen voor brandstof, spoorweginstallaties, havens, vliegvelden en troepenconcentraties, in het bijzonder in de graafschappen Suffolk, Norfolk en Oxford succesvol met bommen. Des nachts waren onze aanvallen ge richt op vliegvelden in Zuid-Engeland alsmede op haveninstallaties en groote tankinstallaties aan de Britsche Zuid- en Zuidwestkust. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in den nacht van 19 op 20 Augustus op ver schillende plaatsen bommen op woonwij ken en open terreinen. Enkele burgers werden gedood en gewond. Verscheidene huizen werden vernield. Dank zij het krachtige optreden van den veilighèids- en hulpdienst, alsmede van den eigen hulpdienst der bevolking konden op ver schillende plaatsen ontstane branden snel bedwongen worden. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door jagers en luchtdoelartillerie neerge schoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Een der Britsche spoorwegmaatschap pijen heeft uit vrees voor een Duitschen inval in het geheel 21.000 borden met plaatsnamen laten wegnemen, t-.w. 15,500 groote stationsborden, plaatsaanduidin gen op zitbanken en aan lampen, alsmede 4200 namen op seinhuizen. Zelfs de plaatsnamen, die op dorpsche stations door bloemen, struiken of steenen ge vormd worden, zijn verwijderd. Dr. A. BORMS ,i thans keer en de Vlamingen ztch naar het Noorden toe" DE YZER BEDEVAART Dr. A. Borms over de Vlamingen Bij! het Yzermonunnent valni Dixmuidetn, {waarheen de filé (bedevaart werd ge houden, heeft dr. A. Borms het woord' 'gevoerd. „Ik heb nu ten tweedén male voor Vlaanderen mogém l'ijdep aldus d!r. Borms samen met hopderdén volks- genooiten, waaronder gewezen oud-strij ders, die jaren met u dierbare dooiden, in deze bloedige vlakten hebbe)ni gestaan: het Viaamsehhatemde België heeft ons aan den eeuwepoudén. vijand van Vlaan deren overgeleverd en pi©uwe Vl'aamsche slachtoffers zijd gevallen opder Frapsche kogels. Wat was onze schuld? We waren te Vlaamlseh en ijverden te zeer voor het „naait meer oorlóg". Bijl al die folterplaatsen Waar gijl reeds zooveel hebt geleden, komt nu de schrik wekkende reeks welke aanvajnlgt met Ab1- b'évilie, Le Vernet, St.Cyprien én eindigt in de gruwelkampen waar eefm misdadige regeering onze jonge knapen van 16 jaar heeft opgesloten. Dierbare dooden, de staat, vijandig je gens hetgeen Vlaamsch is, die U eens zo/of .onbillijk heeft behandeld, Uwe gra ven heeft geschonden, zijln soldeniers in 1930 hier tegen ions losgeü'atelni, de amines - tie aan uw foleste kameraden heeft gewei gerd, snoerde met zlijn (nieuw verraad Vlaanderen tot een toïtok samen en bewees vqor goed a an de Vlamingen dat hij! hun vaderland niet kan' Zijln. Thans keerem de Vlamingen zich voor imlmer van het Zuiden af, naar het Noor den toe. Heel het volksnatio/njale Vlaan deren smeekt God door uwe tusschen- komst, dierbare doqden, o|m zljln bescher ming en hoopt dat de zoh die draagt aan de oosterkim licht ien leven zal brengen voor ons heel© voflk", t Na de jongste Duitsch-Siowaaksche besprekingen zijn overeenkomsten ge troffen, aldus meldt het D.N.B. uit Pres burg, om het handelsverkeer tusschen Nederland en Slowakije, hetwelk zich in het gegin van dit jaar zeer be vredigend ontwikkelde, weer in groote ren omvang mogelijk te maken. MYRON TAYLOR den bizonderen gevolmachtigde van president Roosevelt by het Vaticaan, is door den Paus in audiëntie ontvangen DE HONGAARSCHE KROON een combinatie van kronen 20 Augustus viert men in geheel Hon garije Sint Stephanus-dag, den nationalen feestdag. Duizenden en duizenden trek ken uit de provincie en uit het buiten land naar Boedapest om getuige te zijn van een bijzondere processie, waarin, voorafgegaan door het staatshoofd en gevolgd door een kleurriike stoet van magnaten en boeren, de rechterhand van Sint Stephanus in een glazen kist rond gedragen wordt. Dit is de hand van den eersten Christenkoning van Hongarije, die omstreeks het jaar 1000 na Christus het Hongaarsche volk, na het verzet van binnen, speciaal dat van de stamhoofden gebroken te hebben, tot het Christen dom bracht en van krijgslustige noma denstammen tot een geconsolideerden staat vormde. Ieder jaar op Sint Ste- phanusdag wordt deze tot reliquie der geheele natie verheven „onverteer de heilige rechterhand", welke dank zij groote opofferingen bewaard kon blijven naar de kroningskerk overgebracht. Van Maria Hemelvaart tot Sint Stepha- nusdag, van den 15-den tol den 20sten Augustus worden tevens in het koninklijke paleis aan den linker oever van den Do- nau te Boedapest andere voorwerpen, die eveneens aan den eersten koning van Hongarije herinneren, tentoongesteld en kan iedereen de Hongaarsche koninklijke emblemen, de kroon, den scepter en den „appel", welken de gekroonde koning in zijn linker hand placht te dragen, be wonderen. De Hongaarsche koningskroon is de oudste in haar soort, zij is eigen lijk een combinatie van de „Corona Latina" en de „Corona Graeeea". De oorspronkelijke kroon werd aan koning Stephanus den Heilige door den Paus Sylvester II geschonken. Dit was in het jaar 1000. In het jaar 1074 zond Michael Ducas, de keizer van het Oost-Romein- sche Rijk, aan den Hongaarsohen koning Géza I eveneens een kroon, als erkente lijkheid voor de consolidatie van Hon garije. Beide kronen werden, waarschijnlijk in de 13e eeuw, samengevoegd, waarbij die van Paus Sylvester het bovenste gedeelte en die van keizer Michael Ducas het on derste gedeelte vormde.... Zóó is er een, uit kunst-historisch oogpunt, zonderlinge kunstschat tot stand gekomen, gedeeltelijk van Italiaansch werk met Latijnsche en van Byzantiseh met Grieksche inscriptie. Zelden zal men bij een nationale reliquie zoo duidelijk de symboliek kunnen ont dekken, als juist bij de Hongaarsche ko ningskroon. Zij werd door een Paus en door een keizer aangeboden, belicha mend de geestelijke en de wereldlijke macht. De herkomst van de kroon is Italië; Gedurende negenhonderd jaar vormen lotgevallen van de Heilige kroon een buitengewoon spannende historische ro man op zichzelf. Men zou haast geneigd zijn een a&rdrijkskundige kaart op te stellen van de vele tochten van de kroon, waarvan de weg aanving bij Rome en By zantium en die van de oude Hongaarsche hoofdstad Székesfehérvar in Transdanibe naar Linz, Passau, Beieren, Moldavië, de IJzeren Poort aan den Beneden-Donau, Weenen en tenslotte naar Boedapest leidde. De Heilige Kroon is nogal omvangrijk. Zij is 21 centimeter breed, zoodat zij tel kens bij een kroning naar de hoofdbreed te van den koning gevoerd moet worden. Haar gewicht bedraagt over de twee kilogram en werd in het jaar 1867, het jaar van de historische „Ausgleich" tus schen de Habsburgers en Hongarije, op 3409 gulden geschat. De koninklijke scepter en de zgn. ap pel met de Apostolische dubbelkruis zijn eveneens oude reliquieën en vormen met de kroon 'behalve het zinnebeeldige, dat daarmee verbonden is, ook kunsthistori sche schatten van zeldzame beteekenis. VERSCHILLENDE BERICHTEN Jeugdige wereldreiziger* Te Nispen (gein. Roosendaal) zijn Zon dag twee minderjarige jongens, resp. van 15 en 17 jaar, aangehouden, die daar te voet waren aangekomen en de grens naar België wilden passeeren om op avontuur de wijde wereld in te gaan. Bij onderzoek bleek, dat zij in Amers foort thuis behoorden en buiten mede weten van hun ouders op stap waren ge gaan. De knapen hadden naar hun zeggen de reis voornamelijk te voet afgelegd, behoudens enkele malen dat De beteekenis der bezetting van Berbera in Britsch Somaliland Italië veroordeelt de houding van Griekenland in dezen oorlog Onze aardappelen zullen niet be hoeven te worden gedistribueerd De afzet onzer land- en tuin bouwproducten in de toekomst Brug over de Eendracht zal voor Rijksrekening worden hersteld DE VERDUISTERING Iin het btelamg van de naleving van de bepalingen ten aapzien van de verduis- ring: Zonsondergang 21 Aug. 20 nnr 52 min. Zonsopgang 22 Aag. 6 uar 35 min. Maan op: 22 Aug. 20,44 Maan onder: 9,35 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 22 Aug. 5,19 17,26 10,35 23,05 Bff de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. zij met een of anderen vrachtauto had den kunnen meerijden. Aan geld bezaten zij elk niet meer dan ongeveer een gulden. Na voorgeleid te zijn voor den com missaris van politie te Roosendaal, wer den zij gisteren onder politiegeleide op transport gesteld naar Amersfoort om aldaar ter beschikking te worden gesteld van den commissaris van politie. Hot slachten van dieren In de Staatscourant van gisteren is op genomen een besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van sociale zaken en van landbouw en vis- scherij betreffende het bedwelmen van warmbloedige dieren vóór het slachten. In afwijking van de geldende bepalin gen moet de bedwelming van warmbloe dige dieren zoodanig geschieden, dat het bewustzijn onmiddellijk wordt opgeheven, hetzij door electrische doorstrooming, hetzij door middel van toestellen, waar door de groote hersenen mechanisch wor den beleedigd, hetzij op een andere door ons toegelaten wijze. Toepassing van kopslag en van nek- steek of nekslag, evenals het breken of omdraaien van den nek, is verboden. In plaats van de genoemde bedwel- mingsmethoden en in afwijking van het desbetreffende verbod, is ten aanzien van warmbloedige dieren, geen slachtdieren zijnde, als bedoeld in de Vleeschkeu- ringswet, Staatsblad 1919, no. 524, of vee, als bedoeld in de Veewet, de toe passing van den kopslag; de toepassing van den nekslag, alleen voor zoover het konijnen betreft; en het snel en geheel scheiden van den kop van den romp, alleen voor zoover het gevogelte be treft, geoorloofd. Voorts is het verboden tijdens of na de verbloeding met slachten voort te gaan, alvorens blijvende bewegingloos heid is ingetreden. Ook het ophangen der dieren vóór het bedwelmen is verboden. Hoogere benzineprijt De tbien2ineprijizfe|ni zij!n met ingang van gisteren verhoogd. Voor levering ip vaten of aan de pomp is de prijs thans 21 cent per liter. Koffie- en theeiurrogaten De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zakejn, Iblrengt ter algemeene kempiis, dat binnenkort zijn te verwachten op de Warepwet steunende (bépalipgen én eischen vqoir koffie- en theesurrogaten. Aap béreiders, handelaren én publiek wordt in over weging gegeven met bbreidipg, in dén handel "brengén 'en koopén te wachten tot de betreffende regeling is gepubli ceerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1