ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 OPGEW prima oude jenever MC De Kern abonnement Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14419 advertenties;: PriJ«: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTSVERKIEZINGEN Willkie ontvouwt zijn programma Wiiikie, de republikeinsche candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten, heeft in zijn vaderstad, Elwood (Indiana) zijn in de Ver. Staten met spanning ver beide rede gehouden, waarin hij zijn arbeidsprogramma ontwikkelde voor het geval hij tot president zal worden ge kozen. Willkie sprak zich uit voor materieele hulpverllening aan de „tegenstanders van het gebruik van geweld" alsmede voor de invoering van den militairen dienstplicht volgens een lotingssysteem. Hij zeide ech ter tegen een militaire verwikkeling van de Ver. Staten in den huidigen oorlog te zijn. Vervolgens betoogde Willkie, dat hij de buitenlandsche politiek van Roosevelt in deze kritieke dagen niet kan volgen. Bij verscheidene gelegenheden hebben ve le Amerikanen zich afgevraagd, of de president het land niet met voorbedachten rade tot den oorlog wil aansporen. Will kie noemde het den hoogsten plicht van een president te probeeren den vrede te bewaren. Roosevelt heeft dit niet ge daan. Hij heeft ophitsende verklaringen afgelegd en paniek gezaaid. Roosevelts aanvallen op vreemde mogendheden zijn nutteloos en gevaarlijk geweest. Hij knip oogt met den oorlog, waarvoor het land hopeloos onvoorbereid is en welken men in Amerika vastberaden afwijst. Heimelijk heeft hij, zich gemengd in Europeesche aangelegenheden en gewetenlooze andere landen tot hoop op meer hulp aangemoe digd dan Amerika kan geven. Cntiek op Roosevelt's politiek Het bewind van Roosevelt heeft Ame rika in een pijnlijke positie gebracht beleedigingen de wereld in te bazuinen, maar onvoorbereid te 'zijn voor de even- tueele "gevolgen. 'Willkie verzekerde, dat hij, zoo hij gekozen zou worden, noch in binnenlandsch, noch in buitenlandsch politiek opzicht iets zou ondernemen, dat de democratie van Amerika zou kunnen schaden. Buitenlandsche regeeringen zou hij stellig alleen bedreigen, wanneer zij de Ver. Staten bedreigden en het Ameri- kaansche volk daartegen wilde optreden. Bovendien zou hij er voor zorgen, dat het Amerikaansche volk, voor zoover mo gelijk, op de hoogte gebracht wordt van den koers der Amerikaansche diplomatie. Willkie betoogde, dat de geheele Ame rikaansche politiek van binnen uit moet worden herzien. De Ver. Staten concur- rceren met Duitschland niet alleen op het gebied van de wapening doch ook van de productie, van hoofdarbeid en koopmansgeest. De New Deal heeft, even als de regeering Blum in Frankrijk, het land in een reeks onvruchtbare avon turen gestort, welke Amerika slechts kun nen verzwakken. Willkie sprak zich ver volgens uit voor den vrijen ondernemings geest, voor het behoud van de vrije vak- vereenigingen, van de minimum-loonwet ten en de ouderdomspensioenen. Hij be loofde het misbruikte steunstelsel, dat millioenen net voor verhongeren had be hoed, weg te nemen. Het beginsel van de New Deah n.l. reusachtige regeerings- uitgaven, zou hij vervangen door strenge spaarmaatregelen. Tenslotte wees hij er op, dat Roosevelt en de New Deal de Ver. Staten naar het lot van Frankrijk toestuurden en dat alleen arbeid en in spanning Amerika op den rechten weg kunnen terugbrengen. WENDELL WILLKIE, de tegencandidaat van Roosevelt bfj de komende presidentsverkiezingen. New Deal wil hff vervangen door strenge spaarmaatregelen DE RUMEENSCHE PETROLEUM Nu het tijdperk van den strijd van Framsche en Engelsche zijde om de Roemeensche petroleum is afgesloten, 'llijlkt het ons in hooge mate interessant, ©en overzicht te geven vain de ontwikkeling va]m de Roemeensche petroleumindustrie se dert het begin dezer eeuw. De Roemeensche petroleumindustrie le vert thans per jaar mieeir dain 6 mill, van deze onmisbare vloeistof en haar nevenproducten. Dit is meer dan b.v. het geheele Duitsche Rijk in 1938 ver bruikte. De voorraad, dien de Roemeen sche bodem bevat, is nog lang niet uitgeput, want naar raming bedraagt deze nog 180 milllioein ton, waarbij! dient te worden opgemerkt, dat deze raming aan den lagen kant is. Deze petroleumrijkdom feflleef tot het begin dezer eeuw bijna geheel onaange roerd; toen begon de exploitatie, dank Zij Duitsch kapitaal ©n Duitsche airbeids- krachten. In 1903 nam de Deutsche Bank de maatschappij „Steaua Romana" over. Zij werd weldra opgewerkt tot de eerste onderneming des lands. VervoUgfijnls ver scheen de Diskontoi-Gesel'lischaft ten too- neele, die zich bij verschillende maat schappijen interesseerde en dezie ten slotte vereenigde in de „Concordia". In het geheel waren 92 millioen lei Duitsch kapitaal in Roemeensche ofLle be legd. Deterding en Rockefeller M 1907 betrok de Duitsche markt nog slechts 8 a 9 o/o van haar petroDJeum uit Roemenië. Kort daarop verschenen de Engelschen, in 191Q. Door de „Roy.al Dutch Shell" werd de „Astra Romana" opgericht. Deze ver eenigde een groot deel van het vrojegere Britsche bezit, kocht nieuwe velden aan en was bij het begin van den wereld oorlog even groot alls de Duits cb-Roe- meensche „Steaua Romana1". Tegelijker tijd doken de Frapsehen, Belgen qra Amerikanen op doch achter dezen .stond de „Standard Oil Cy,". Voortaan zouden R.ockefelljer en Deterding hun strijd om de wereldmacht „Petror. leum" ook in Roemenië voeren. Reeds in 1908 had de Roemeensche re geering een contingenteeringswet moeten uitvaardigen voor de binnenlandsche Imarkt van petroleum ém haair neven producten ten einde het drukken van den prijis door de „Standard Oil" tegen te gaan. Toen die Wereldoorlog was aif- geloöpen, werden de bodemschatten tot eigendom van den staat verklaard; het winstaandeel van den staat werd ver- hQOgd en als voorwaarde gestéld, dat de buitenlandsche maatschappijen moes ten worden veranderd in Roeméefnsch©. Dit was een klein kunst je. Voor het uiterlijk werd aan dezen eisch voldaan', doch in den grond werd er niets ver anderd. Per boot en rail naar Duitschland Integendeel: de Engélfsche invloed nam hand over hand toe, In 1938 produceer den de buitenlandsche maatschappijen 5,650 millioen torn, bij: een totale pro{- ductie van 6,600 millioeni ton, d.w.z. niet minder dan 85 o/o. Daarvan' produceer den de Enigelsch-Nedertiandsehe maat schappijen 2,4 millioen ton en de Frapsch- Belgische 1,55 millioen ton. Na den oor log werd Duitschland als belanghebbende bijl de Roemeensche petroleum uitgescha keld. Naar Duitschland, Oostenrijk en Bo demen gingen in 1936 1,6 miHHoiefh ton Roemeensche petroleum. Destijds bedroeg de Roemeensche productie 8,7 millioen ton. In de daarop' volgende jaren daalde de uitvoer naar genoemde gebieden met 600.000 ton. Op het eind van 1939 werd het Duitsche Rijk een contingent vajni 1,5 millioen ton per jaar toegezegd. Hoe wel de zich in vijahdefllijik bezit her vindende maatschappijen weigerden aan deze leveringen déél te nemen, gelukte het ook zander medewerking van die zijde, om deZe hoeveelheid te Weveren. Later greep de Roemeensche regeering in en dwong bedoelde maatschappijlen om te leveren. De Roemeensche petro leum wordt thans deels via den Donau, deels pier spoor, naar Duitschland ge transporteerd. De Deensche minister van binnenland sche zaken heeft op een persconferentie verklaard, dat de gemeenteraads verkiezingen die in het voorjaar ge houden moesten worden voor onbepaal- den tijd worden Uitgesteld. De regeering zal den rijksdag voorstellen alle man daten met vier jaar te verlengen. Nog steeds is onze f 3,per literkruik Het Duitsche Weermachtbericht Verkennings- en aanvalsvluchien boven Engeland Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Een duikbio,ot meldt het tot zinkerV brengen van 32.300 torn aaftit vijandelijke köopva&rdijscheepsruimte. De luchtmacht heeft gisteren eb vooral' in den nacht van 17 op 18 Augustus haar verkennings- 'en aainvals vtu chtèn tegen Engeland voortgezet. In ee|n> uit gestrekt gebied van Zuid- len Midden- Engeland zijn met succes vliegvelden, luchtdoel- en zoeklichtstellingen', de mo- tonemfabriekem te Filton, vliegtuigfabrié- fcen bij' Birmingham, fabrieksinstallaties in Reading en de havenwerken van Swansea, Avonmouth en Bournemouth' ge bombardeerd. Het leggen van mijhen in Engelsche havens is voortgezet In denzelfden nacht zijln ^Engellsche vliegtuigen West- ien Micl4en-D*üitschTand en België binnengevlogen. In verschei dene -plaatsen, o.a. Dortmund, Zijln woon wijken getroffen en een aafrutal burgers gedood of gewond. Ook een luchtaanval op de binnenstad van Bussel heeft slachtoffers onder de burgerbevolking ge maakt. Hier zijn vier menschen gedood en 22 gewond, onder wie vrouwen en kinderen. Ben Britsch vliegtuig is door Duitsche nachtjagers neergeschoten, vier vliegtuigen zijn in den nacht van 17 op 18 Augustus door Duitsch afweergeschut neergehaald. Een Duitsch vliegtuig wordt Vermist. Het aantal vijlanidelöjke vlieg tuigen, dat op' 16 Augustus verloren is gegaan, is van 89 tot 92 gestegen. Het consulaire corps te Sjanghai heeft gevolg gegeven aan de Japansche wensch het Engelsch-Amerikaansche plan tot een nieuwe verdeeling van de ver- dedigingssectoren van Sjanghai niet uit te voeren, totdat de onderhandelin gen, welke tusschen Japan en de Ver. Staten zijn begonnen, tot een definitief resultaat hebben geleid. 'tDe «Glorious* gezon en Het verlies van het Britsche vliegtuig- moederschip „Glorious", dat zooals be kend in Juni door de Duitschers in de Noorsche wateren tot zinken is gebracht, wordt thans officieel door Londen er kend. Volgens een mededeeling van de Brit sche admiraliteit zijn hierbij 1204 man omgekomen. Onder hen bevindt zich de commandant van het vliegtuigmoeder schip, kapitein G. Doyly Hughes. RISTO RYTI, minister-president van Finland, heeft een redevoering over den oeconomi- schen toestand van Finland gehouden. Ryti constateerde, dat door de demobilisatie van het leger werkkrachten voor den wederopbouw vrijgekomen zijn. Zelfs bij de moeilijke oeconomische positie van het land, welks herstel in hoofdzaak van den buitenlandschen handel afhankelijk is, behoeft in den komenden winter nie mand voor honger te vreezen. Werk loosheid van grooten omvang behoeft niet verwacht te worden. Koning Leopold on Koningin Elisabeth Koning Leopold en koningin-moeder Elisabeth bevinden zich nog steeds op het slot te Laken. Omtrent den gezond heidstoestand van den koning liepen de zer dagen in de Belgische hoofdstad on rustbarende geruchten. Ons werd echter van bevoegde zijde verzekerd, schrijft de N.R.C., dat deze geruchten allen grond missen. Koning Leopold liep tijdens den achttiendaagschen veldtocht, een ver koudheid op en werd, na de onderteeke- ning van het capitulatiebesluit, bij zijn terugkeer te Brussel, door een zware vermoeidheid overvallen, maar thans is hij weer volkomen gezond. Wat de Koningin-moeder betreft, na het bezoek aan het ziekenhuis te Maas tricht liet zij geen dag voorbijgaan zon der zich naar een militair hospitaal te begeven. Te Sint-Amandsberg, bij Gent, waar in het tehuis voor ouden van dagen vele gewonde Belgische militairen wor den verpleegd, werd de vorstin door de bevolking herkend, hartelijk toege juicht en met bloemen overladen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Engelsche bommenwerper neergehaald Gisterochtend heeft een Duitsche jager boven den polder de Beemster een En gelschen bommenwerper neergehaald. Een der inzittenden wist zich met een parachute in veiligheid te stellen. Hij kwam op een weiland terecht en is door de plaatselijke politie op transport ge steld. De overige inzittenden vonden den dood in het vliegtuig, dat in een boom gaard terecht kwam en in vlammen op ging- Steekpartij te Heesch Gistermorgen is bij de gemeentepolitie te Heesch aangifte gedaan dat op den laten Zondagavond bij een der café's ter plaatse een jongeman was aangetroffen, die gloor onbekenden in den rug moest zijn aangevallen en door 3 messteken was getroffen en levensgevaarlijk ge wond. Het slachtoffer, de 22-jarige land bouwer J. van Zeeland uit Heesch, had zich met eenige kennissen naar het café in den Vinkelschestraat begeven om daar z.g. Heesche kermis te vieren. Het troepje verkeerde in een vroolijke stem ming, die weldra in luidruchtigheid over sloeg. Dit laatste was aanleiding dat de kastelein het gezelschap verzocht heen te gaan, waaraan de jongelieden gevolg gaven. Wat daarna is geschied is nog niet duidelijk geworden. In elk geval staat vast, dat van Zeeland kort daarna door een onbekende in den rug met een mes is aangevallen en hem drie steken werden toegebracht. Dr. Bouwman uit Nistelrode heeft het slachtoffer pas eer ste hulp kunnen verleenen nadat de met gezellen van van Zeeland hem naar huis hadden getransporteerd. De politie zet haar nasporingen voort om deze zaak op te helderen. Do verdeeling van de Rumeen- sche petroleumbronnen Willkie wil «new deal* ver vangen door spaarsysteem Onze voeding in distributietijd •ischt overleg en voorlichting De nieuwe, thans geldende post- tarieven toegelicht Strenge straffen door Duitsch Landsgerecht opgelegd DE VERDUISTERING In het belang van dé naleving van de blepalingen ten aapzien van de verduis- ring: Zonsondergang 20 Aug. 20 uur 54 min. Zonsopgang 21 Aug. 6 uur 33 min. Maan op: 2L Aug. 20,20 Maan onder: 8,33 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 21 Aug. 4,49 16,55 10,04 22,31 By de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden Dcodelijke aanrijding Maandagmiddag heeft op den Til- burgschenweg een doodelijke aanrijding plaats gehad. De ruim 50-jarige v. L. uit Oost eind fietste over het rijwielpad, ter hoogte van Haansberg. onder Huiten. Toen hij zich even op den rijweg begaf, werd hij door een vrachtauto, welke hem tegemoet kwam, gegrepen en tegen den grond geworpen. Hij was bijna onmid dellijk dood. Voorraden motorbrandstof De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede: Krachtens artikel 17 van de Motor brandstofbeschikking 1940 no. 1, gewij zigd bij beschikking d.d. 19 Augustus 1940, opgenomen in de Nederlandsch» Staats courant no. 160 van 19 Augustus, wordt een ieder, die meer dan 100 liter motor brandstof (benzine of dieselgasolie voor automobielen) in voorraad heeft, de ver plichting opgelegd onverwijld hiervan schriftelijke opgave te doen bij den di recteur van het rijksbureau voor aard olieproducten. Auto slipte Op den Alkmaarschienweg onder Be verwijk is Maandagavond een ernstig ver keersongeval geschied, waarbij een dame en vijf kindieren werden gewond. Omstreeks zeven uur kwam een per. sonenauto met groote snelheid uit de richting Alkmaar. Doordat de bestuurder plotséling moest remmen, slipte de auto en reed met groote kracht tegen een houten veranda van een café, waarvoor een dame ien eenige kinderen stonden. Twee jongetjes, 3 en 6 jaar oud, wer den zwaar gewand naar het St. Antolnaus- ziekenhuis te IJmuiden-Oost overgebracht. Een vijfjarig jongetje en de dame werden naar het zelfde Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat zij' licht gekwetst waren. Een zesjarig meisje kreeg een arm- en een beenbreuk, een vijfjarig meisje wierd aan het hoofd gewond. Deze kinderen Werden naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. De veranda van het café werd totaal vernield. Eenige kinderen, die zich opder de veranda bevonden, bleven ongedeerd, evenals de twee inzittenden va|ni de auto. Het bestuur van het gouvernement-ge neraal Polen heeft tot het bouwen van honderd bruggen besloten, waarvan de langste negentig meter zal zijn. Een der belangrijkste verbeteringen voor Polen is het verbreeden der straten en bruggen tot gemiddeld 71/2 meter, daar de smalle bruggen, die tot dusver bestonden, vaak een gevaar voor het verkeer vormden. De talrijke sluizen in het Dnjeprbug ka naal zijn bijna voltooid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1