wmmm STRIJD EN OVERWINNING Uit Stad en Provincie VERHOOGING PTT-TARIEVEN Brievan voortaan 7 Va ct. Stadsgesprekken 3 ct. Door het wegvallen vain een groot deel van het internationaal!- e(n het tran- sitoverkeer en het terugloopen van het binnenlandsch verkeer, zïfn de P.T.T.- ontvangsten sterk gedaald. Tegenover deze daling kan, mede in verhand met de noodzakelijkheid om perscyneelk>ntslag in dezen tijd zooveel doenlijk te ver- mijden, geen ook maar blij! benadering evenredige vermindering der uitgaven worden gesteld. Daarom is het, ter hand having van het tbkdgetaire evenwicht noodzakelijk geworden eenige P.T/R-ta- rieven te verhoogen. Deze verhooging zal, voo ziopiver de posttarieven betreft op 20 Augustus a.s. ingaan. Het nieuwe tarief vqor brievem wordt: Locaal: tot en met 20 gram 5 cent, 20 tot en met 100 gram 71/2 cent. Interlocaal: tot en met 20 gram 71/2' cent. Boven deze gewichtsgrenzen blij ven de oude tarieven' gehandhaafd. Het nieuwe tarief voor briefkaarten wordt: Locaal: 4 cent. Interlocaal': 5 cent. Op zich nog in handen valn het pu bliek bevindende postbïaden, briefkaar ten enz. met zegelopdruk van l'agere waarden dient, bij gebruik na 19 Aug. a.s. het ontbrekende bedrag te Worden bijgeplakt. Inzake het brief- en brief kaarttarief in het grensverkeer met Duitschland volgen nog nadere mede- deelingen. De telefoontarieven worden als volgt verhoogd a. Locale gesprekken 3 cent. bi Interiocaie gesprekken per 3 mi nuten of gedeelte daarvan: le zone (0— 10 km) 6 cent, 2e zone (1015 k{m|)' 15 cent, 3e zone (15—25 km) 30 cent,, 4e zone (25—35 km) 45 cent, 5e zone (boven 35 km) 60 cent. De datum waarop de nieuwe gesprek- tarieven aan lederen telefoonabofnné worden berekend, Zal den abonjné's sehrif. telijk worden medegedeeld. Alle hierboven niet genoemde telefoon tarieven blijven ongewijzigd. Versterking der schatkist Verhooging van de belangrijkste post en telefoontarieven was het onderwerp van een voordracht, op de persconferene- tie van Zaterdag dopr Oberpostralt dr. Linpemeyer gehouden. Spr. motiveerde den maatregel door er op te wijzen, dat in het door den oorlog geteisterde Nederland een sterk beroep op de staatskas moet worden gedaan, waardoor naar nieuwe bronnein van in komsten moet worden omgezien. Hij; hoiop te echter, dat hgt bij' deze tariefsverhoo- ging zal kunnen blijven. Dank zij de voorbeeldige organisatie der Nederlandsche P.T.T., aldus dr. Linnemey- er, waj het mogelijk de schade, die door oorlogshandelingen aan telegraaf- ejn te lefoonnetten was aangebracht (me|ni denke IbLvta, an het- opblazen van bruggen en spoorwegtrajecten) in zeer korten tijd te herstellen, waarbij de Duitsche industrie haar steun verleemde door het beschikbaar steilten van kabels. In speciale opdracht van den Rijkscom missaris is daarna onmiddellijk een aan vang gemaakt tmiet het zooveel mogelijk herstellen van de internationale verbin dingen, die voor een> land ais Nederland van zoo uitzonderlijk groot belang z'ijh.; In dit opzicht Zijn drie resultaten bereikt ten eerste het weer aanknoopten vajn het briefverkeer met Duitschland en, in aan sluiting daarop, het verkeer met postpak ketten, postwissels, expressen en aange. teekende zendingen; tein twteede het brief verkeer tusschen Nederland en dte neu trale Europeesehe tonden met inbegrip van Noorwegen. België en Luxemburg; ten Wie in 't geheim een ander kwaad berokkent, begaat een dubbele misdaad wie een ander in stilte weldoet, doet dubbel goed. FEUILLETON Nadruk ROMAN VAN 18 - verboden HANS HIRTHAMMER Hij volgde den man over de zorgvuldig onderhouden tuinpaden naar het groote, witte gebouw, waarin eveneens een pijn lijke orde en 'n onmiskenbare welstand heerschten. Eindelijk stond hij met bon zende slapen in een ruime, met smaak ge meubileerde ontvangkamer. „Neemt u toch even plaats!" drong zijn gids aan, toen hij uit het aangren zende vertrek terug keerde. „Dr. Petzold maakt juist visites. Hij verzoekt u een oogenblik geduld te hebben". Lorenz knikte mechanisch en liet zich in een stoel vallen. Maar reeds na een paar minuten sprong hij weer overeind, gedreven door de spanning, die van zijn zenuwen het uiterste vergde. Hij liep naar de andere zijde vaft het vertrek en keek door het raam in den tuin, welke achter het gebouw de afmetingen had van een park met hoog opgaand struik gewas en eenige oude boomen. Op een zonnig plekje speelde een aan derde het verkeer tusschen Nederland en neutrale tonden overzee. De noodig© tra<n- sportwegen staan hier ter beschikking. Voor Zuid.Amerika zal gebruik worden ge maalt t van een Italiaanschen luchtpost dienst. die ondanks den. oorlog, (niet is in gekrompen, terwijl vioor Noord-Amerika ook de veibinding per luchtpost via Lissabon bestaat. Verder is een over eenkomst gesloten met de Sovjet-Unie voor het gebruik van den Transsibe;- risehen spoorweg. SPOORWEGPLANNEN OVER DEN AFSLUITDIJK De dagbladen hebben kort geleden be richt, dat het oorspronkelijke plant om over den Afsluitdijk een spoorweg aan te leggen, thans opnieuw aan de orde is gesteld, en wel voornamelijk op grond van de overweging dat hierin zulk een belangrijk werkobject zou mogen worden gezien. Bij' aandachtige lezing van deze mededeeliing kan men zich niet aan den indruk onttrekken dat voor al van spoorwegzij'de groote 'ijlver in deze richting wordt Ibletoojnd; ook ont breekt het der K. v. K. te Leeuwarden welke instantie zich q.q. allicht geroepen mocht achten om iedere kans op ver- k'eersvermeerdering iiru haar gebied toe te juichen. Daarnaast echter trekt het de aandacht dat van Overheidswege in dit opzicht vooralsnog eem gereserveerde houding wordt bewaard. Wat zou mien zien gebeuren indiejnt in weerwil van ernstige tegenargumentfin zulk een spoorweg er eens toch kwam? Moet niet worden gevreesd (zulks naar analogie van den tot dusverre door den spoorweg en zijne medestanders ge- voerden betoogtrant) dat het verkeer over den Afsluitdijk in dat geval) geheel of nagenoeg geheel voor het raillbfedrij'f zal worden opgeëischt? Wat het per sonenvervoer betreft, was een' soortge lijke toestand zeüfs Zonder spoorweg reeds bereikt, doordat het geheele open bare reizigersverkeer over den Afsluit dijk al aan de A.T.O. Was toegewezen. De spoorweg zou dan nog slechts zijn eigen dochter te verzwelgen hebben, ,gen verrichting die meermalen gebleken is, miet opmerkelijk gemak te worden; uitgevoerd. Ook .echter ten aanzien van het goe derenvervoer zou verwacht moeten wor den, dat onder de leuze van coördinatie of van onderlinge samenwerking of van welk ander aantrekkelijk lijkend devies ook, getracht zou worden om terwiLle van den alsdan' aamwezigeb spoorweg het particuliere motorwegviervoier geheefL van den Afsluitdijk weg te dringen em wieilïcht zelfs het op overeenkomstige eindpunten aangewezelii' waterverkeer aan beperkingen te onderwerpen. Ingeval ooit in het goederentransport tot een verguinningstelsell a l'iinstar van. het busverkeer mocht worden overge gaan, zouden aanvragen om via dam Afsluitdijk te vervoeren geen grootere kans op inwilliging maken dan b.v. een verzoek om een buslijn Amsterdam—Rot terdam (Of Dien Haag—Utrecht te mogen exploiteeren. De Afsluitdijk zou dan nog slechts bestaan uit een spoorbaan en een fietspad, benevens daarmaiast een auto- snelweg waarop men slechts af en toe e©n personenauto of een vrachtauto ini „eigen vervoer" zou zien rijlden, doch die overigens ongebruikt Zou blijden liggen. Een reislustig jongetje Een jongetje van drie a vier jaar uit Winschoten was er dezer dagen in ge slaagd in een trein te komen, die naar Nieuweschans ging. Daar werd het door de Duitsche militairen in een coupé aan getroffen. Het kind wist alleen .te ver tellen dat het Jopie heette. De politie uit verschillende plaatsen in den omtrek werd gewaarschuwd. In den loop van dien middag kwam uit Winschoten be richt dat het kind daar woonde. Het werd onder geleide van een dame, die ook naar Winschoten moest, naar huis gebracht, waar het door den gelukkigen vader in ontvangst werd genomen. tal kinderen onder toezicht van een ver pleegster. Wat zijn aandacht echter in het bijzon der boeide, was een alleraardigst land huis, in den stijl van een Amerikaansche bungalow, dat eenigszins afzonderlijk van het hoofdgebouw half tusschen de boo men verscholen, zichtbaar was. Het huis scheer, onbewoond te zijn, maar uit de geopende vensters drong het geluid van hamerslagen en het krassend gepiep van een vijl tot hem door. Juist trad een man met een blauwen overall door de voor deur naar buiten, een ijzeren gaspijp op den schouder. Het op zichzelf zoo alledaagsche tafe reel, maakfe op Lorenz een diepen in druk. Dat was zeker het huis, waarin hij met Mariene en de kinderen zijn intrek moest nemen; waarschijnlijk moes ten voor hun komst nog de noodige ver beteringen worden aangebracht.... Een al leraardigst huis, zoowel voor Mariene als voor het circus. O, hier zou zijn vrouw wel weer gauw gezond en levenslustig ""worden. Hier zou hij regeeren, alle on aangename herinneringen aan het moei lijke verleden van zich afschudden en langzamerhand weer leeren gelooven. En als hij dan na beëindiging van zijn dag taak, zich door het park naar zijn gezel lige woning spoedde, zou het schaterende gelach van de kinderen hem tegemoet klinken. Mariene zou aan het raam staan en hem toewuiven.... RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 10 Augustus JAARSVELD 414,4 M. NCRV-uitzending 8 berichten ANP; 8.10 schriftlezing, meditatie; 8.25 gew. muziek (gr.pl.); 8.45 gram.; 9.30 piano voordracht; 10.10 gram.; 10.30 morgen dienst; 11 gram.; 11.15 zang met piano begeleiding; 12 berichten; 12.15 Jac. Stoffer's sextet; 12.45—1 berichten ANP; 2 gram.; 2.15 Rotterdamsch pianokwar tet; 2.40—3 gram.; 3.45 gram.; 4 bijbel lezing; 4.45 gram.; 5.15 berichten ANP; 5.30 orgelspel en gram.; 6.30 VPRO: Jeugduitzending; 6.45 gram.; 7 vragen van de dag (ANP); 7.15 berichten; 7.30 reportage of muziek; 8 berichten ANP; 8.15 gram.; 8.30 Gereformeerd Evange lisatiekoor; 9.05 „Petroleum in het leven der volken"; 9.25 viool en piano; 9.50 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.); 10.05 Koninklijke Christ. Oratoriumvereeniging (opn.); 10.15—10.30 berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. KRO-uitzending. 7 berichten Dujtsch; 7.15 berichten Engelsch7.30 Wij beginnen de dag; 8 berichten ANP; 8.15 gram.,; 11.1511.30 berichten Engelsch; 12 KRO- Melodisten; 12.30 berichten Duitsch; 12.45 berichten ANP; 1 gram.; 1.15 vervolg van 12; 2 berichten Duitsch; 2.15 gram.; 2.30 KRO-orkest; 3.15 berichten Engels; 3.30 gram.; 5 berichten Duitsch; 5.15 be richten ANP; 5.30 KRO-orkest; 6.15 be richten Engelsch; 6.30" RVU: „De natuur kunde van het vrije veld"; 7 vragen van de dag (ANP); -7.15 graim; 8 berichten Duitsch; 8.15 berichten ANP; 8.30 berich ten Engelsch; 8.45 Musiquette; 9.15 be richten Engelsch; 9.30 Rococo-octet9.55 Wij sluiten de dag; 10 berichten Duitsch; 10.15 berichten ANP; 10.30—10.45 berich ten Engelsch en sluiting; 11.15—11.30, 0,15—0.30 en 1.15->1.30 berichten Engels. ZIERIKZEE. Blijkens een beschikking van den secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart, zijn verf en verf grondstof fen aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel' 4 van de Distribu- tiewet 1939. De regeeringscommissaris voor den wederopbouw heeft aan de gemeente besturen een publicatie toegezonden be treffende den herbouw van door oologs- geweld verwoeste en het herstel van be schadigde woningen. BURGH." De burgemeester heeft aan den heer J. D. Dormaar eervol ontslag verleend als hoofd van de Luchtbescher mingsdienst en aïs zoodanig benoemd de heer J. M. Beije. OUD-VOSSEMEER. Onder zeer veel belangstelling herdacht vorige week Pa stoor Bemelman zijn zilveren Priester feest. De dag ving aan des morgens 8 uur met een gelezen H. Mis door Pater Schuurman. Te elf ure werd een plech tige "Hoogmis ppgedragen. De jubilaris, voorafgegaan door bruid jes en misdienaars, betrad langs de tuin de Kerk, gevolgd door de twee diakens kapelaan de Bruyn van Nieuw Vosmeer en Pater Schuurman, onder het zingen van een toepasselijk gezang door het Kerkkoor. De Kerk was geheel gevuld met de Parochianen en tal van andere belang stellenden. Na de Hoogmis hield Pater Schuurman de feestpredicalie. Het zangkoor zong daarna nog een driestemmige Priester- cantate. De receptie werd zeer druk bezocht. Talloozen, waaronder wij den burge meester, den gemeentesecretaris, dr. Lin- denberg met mevrouw en andere nota belen opmerkten,* kwamen den jubilaris gelukwenschen (TC.) ST.-MAARTENSDIJK. Een dezer dagen is door de familie Priem alhier, vanwege het Roode Kruis bericht ontvangen, dat hun zoon Abraham,, omtrent wien men sedert het uitbreken van den oorlog niets meer had gehoord, zich thans in goeden welstand in Engeland bevindt. THOLEN. Donderdagavond is bij het verbranden van afval door den landbou wer J. Quist, een stapel met geperst ger- stestroo, door overslaande vonken geheel afgebrand. De brandweer, welke was ge waarschuwd, behoefte niet meer op te treden, daar met de hulp der politie, de brandende massa uit elkaar kon wor den gehaald. De' vangsten van de binnengekomen botvaartuigen waren vorige week niet bizonder hoog. De besomming bedroeg vani 2 toit' 6 tobben. De prijzen voor de verkqop waren f10 per tob1, door elkaar. Plm. 300 ton mosselen werden verzon den, de meeste voor België. De kwaliteit der visch wordt beter en is van 18 tot 23 kg visch per ton van 100 kg. KORT EN BONDIG Duitsche vliegtuigen hebben mijnen ge legd in het St. Georgekanaal, in 't Noor der kanaal en in de Iersche Zee. Reeds' zouden drie groote schepen bij het eiland Man op een mijn zijn geloopen. Twee daarvan zijn gezonken en het derde maakt zware slagzij en drijft stuurloos rond. De definitieve uitslag van het onder zoek naar het aantal slachtoffers op het getorpedeerde Grieksche oorlogsschip „Helle" heeft aangetoond, dat vier mail gedood en meer dan 35 gewond zijn. Tien leden van de bemanning worden nog vermist. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig Jaar V a ill 19—2 5 Aug. 18 9 0. Voor de akte Fransch l.o. slliaagd© O-a,. mej. A. MüUier te Zierikzeie. De heer A. D. Bamb'erg uit Den Haag de bekende goochelaar, gaf een voorstelling iin de Concertzaal. B. en W. van Tholen maakten blekend dat de gewone jaarmarkt of kennis van 25 tot en met 30 September zou worden gehouden. Tot secretaris der gem. Ren es se werd benoemd de heer M. Schooff al daar. Tot secretaris der gemeente Se. ro,oskerke werd benoemd de heer M. Goemans aldaar. 23 Aug. was het 35 jaar geleden dat de heer J. Smeehuizen, machinist op de stoomboot „Zie rik zee I", in dienst trad bij' de Z.S.M. Tot kerkvoogd bij de N. H. G. te Zie rik zee werd benoemd in de plaats van mr. H. v. Manen de heer A. G. Kijft- Op 23 Aug. overleed te Z i e r i k- ze© de heer C: v. d. Vliet Dzu, lid der Prov. Staten van Zeeland, ontvamger- griffier van het Waterschap „Schouwen" ©n van den polder „De Vier Bannen", De mededeeling van president Roose velt over de onderhandelingen tot het pachten van Engelsche bezittingen in Amerika heeft in Washington sterk de aandacht getrokken. Associated Press meldt, dat militaire kringen het oog heb ben laten vallen opNew-Foundlan d en Trinidad. Brigade-generaal Strong die thans te Londen vertoeft, zou hier voor onlangs reeds krachtig gepleit heb ben. Uit Toluca wordt gemeld, dat 200 ban dieten een overval op het Mexicaansche stadje San Felipe de Santiago hebben gedaan. Verscheidene personen werden door de bandieten vermoord en hun hui zen in brand gestoken. De laatste be richten spreken van 14 dooden en meer dan 40 gewonden. De autoriteiten hebben militairen laten uitrukken om de bandie ten te vervolgen. De slag in Somaliland is gewon nen, schrijft de Giomale d' Italia, en het is te voorzien dat binnen enkele dagen, Somaliland zal ophouden deel uit te ma ken van het Britsche Rijk. De Italiaan- sche troepen kwamen bij hun offensief te staan voor de door de Engelschen gereedgemaakte defensieve middelen, voor de beste rijkstroepen en voor leer - versche versterkingen, waaronder pas aangekomen Fransche vliegtuigen en be stuurders. Schouwen's Duin Van woeste, ongerepte schoonheid getuigen nog véle toppen aan den Westrand van ons eiland, waar de duinen zich scharen tot 'tegenweer, wanneer de branding der rustélooze zee op de stranden beukt. Z.N.B. Het geluid van een deur, die werd open geworpen, wekte hem uit zijn mij meringen. Hij keerde zich om en stond tegenover een man, die bijna een hoofd grooter was dan hij. De zoo juist binnen gekomenc had zwart haar, dat in het midden zorgvuldig was gescheiden. Een merkwaardig contrast daarmee vormden de lichtgrijze, bijna kleurlooze oogen, die met een onaangenaam vorschende uit drukking op den bezoeker waren gericht. „Wat verschaft mii het genoegen?" be gon dr. Petzold. De toon van zijn vraag klonk ongeduldig, alsof hij te kennen wilde geven, dat zijn tijd beperkt was. „Ik ben dr. Burmester uit Heilmühle!" zei Lorenz. Maar hij wachtte tevergeefs op een gebaar van blijde verrassing bij den ander. „Dat weet ik, ja, Büttner noemde mij uw naam al. Hij vertelde mij ook zooiets van een betrekking, die mijn voorganger u zou hebben aangeboden. Daarvan is mij echter niets bekend. Ik zou trouwens niet weten, hoe zich dat zou laten bewerk stelligen. Ik hoop dan ook niet, dat u dienaangaande bepaalde illusies koes tert...." Lorenz was totaal uit het veld geslagen Hij staarde niet begrijpend naar het on bewogen, als uit steen gehouwen gezicht van den man tegenover hem en plot seling drong het tot hem door, dat het nu om alles, zelfs om zijn leven ging. Hij trachtte zich zoo goed mogelijk te beheerschen. „Waarschijnlijk heeft dr. Gerold geen gelegenheid meer gehad U van zijn be sluit in kennis te stellen. Misschien vond hij het voor zijn terugkomst ook niet noodzakelijk, ik weet natuurlijk niet.... 1 e.... hoe de verhouding tusschen u bei- 1 den was". I Ik was zijn medewerker! antwoordde 1 Petzold spottend. Collega Gerold I placht bij alle belangrijke aangelegenhe- den met mij overleg te plegen. Hij zoi 1 een zoo ingrijpende kwestie als het aan stellen van een assistent nu eenmaal I is, zeker niet zonder mijn voorkennis hebben geregeld. Dan ben ik toch wel benieuwd hoe u den inhoud van dit epistel zult uit leggen. Lorenz nam een brief uit zijn portefeuille en overhandigde dien aan dr. Petzold. Inderdaad, zeer merkwaardig! zei deze toen hij hem vluchtig had door gelezen. Het schrijven scheen echter niet den minsten indruk op hem te maken. U begrijpt, dat ik er op reken, dat de mij gedane toezegging wordt nage komen. Ik heb mijn practijk in Heid- mühle opgegeven en ben naar Berlijn ge komen om hier in Dahlem de in uitzicht gestelde betrekking te aanvaarden. Ik geloof, dat we daar niet lang over zul len behoeven te discussieeren. De blik, waarmee dr. Petzeld zijn be zoeker aanstaarde, scheen nog een nuance scherper te worden. Dan vergist u zich, collega! Die brief interessert" me niet in het minst. Collega Gerold heeft mij bij testa ment als zijn opvolger aangewezen. Een ervaren kinderarts uit Berlijn is inmid- dils contractueel aan de kliniek verbon den om mijn plaats hier in te nemen en zijn komst kan dezer dagen worden tegemoet gezien. U zult toch wel niet van mij verlangen, dat ik voor Uw plezier alle bereids getroffen maatregelen weer ongedaan maak. Maar u excuseert me, mijn tijd is werkelijk En de brief dan? riep Lorenz, nu geheel buiten zich zelf. Ik blijf me be roepen op de met dr. Gerold getroffen overeenkomst! Petzold trad langzaam op Lorenz to en zijn stekende oogen boorden zich de zijne. Ik zou niet graag zien, u zich voor een dergelijke hopeloozr in onkosten stortte. Alleen daar ik er uw aandacht op vestigen schrijven uil een juridisch oe schouwd, absoluut waardelos rold had niet eens het mijn toeslemming een oV u aan le gaan. Ik heb d fintneieele deelname f saneerd en daarmee rechten verkregen- dat wij ons ond^ ëindigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2