ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE llil L: Avond 4-daagsche MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 OPGEN< ZKMK^^OtyOURAMT BLOKKADE VAN ENGELAND AFGEKONDIGD 27, 28, 29, 30 Augustus De Kern abonnement Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 97STE JAARGANG No. 14418 advertenties;: Priji20 cent per regel, minimum 80 cent. BI] contract ipeciale prijzen. Grootte der letter» naar piaauruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot morgen» 10 uur Elk neutraal schip dat zich In de Britsche wateren bevindt, staat bloot aan gevaar te worden vernietigd De Duitsche Rijksregeering heeft iin een officieel© verklaring het volgende bte- kend gemaakt: I. Engeland heeft de oorlogsregels in steeds toenemende mate geschonden, waarop Duitschland heeft geantwoord door: 1. aanvoer van levensmiddelen e|n grond stoffen uit andere gebieden en lajngs andere wegen; 2. het onbruikbaar maken van 6V2 millioen ton Engelsche scbeepsrui/mte. II. Engeland is overgegaan tot steeds ruwer middelen. Het heeft de zwaarste slagen toegebracht aan de neutrale lan den. Het heeft n.l. het volgende gedaan: 1. het heeft de koopvaardijschepen van Noorwegen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk geroofd; 2. Het poogt de neutrale scheepvaart o.a. door het navicertsysteem omder zijln controle te bbengem. Van een vrije scheepvaart kan der halve niet meer worden gesproken. En geland heeft door zijn maatregelen het geheele zeegebied rondom zijn eilanden tot militair operatiegebied gemaakt. Mtt gelijke munt betaald III. De Duitsche Rijksregeering heeft biesloten de Britsche regeering met ge lijke munt te betalen >en haar militaire machtsmiddelen met dezelfde onverbidde lijkheid feegen de scheepvaart rondom Engeland te gebruiken. Tegenover de mislukte Britsche hongerblokkade tegen Duj.ts.che vrouwen en kinderen stelt Duitschland thans de totale blokkade der Britsche eilanden, wieilke hiermede1 wordt afgekondigd. Duitschland heeft den neutralen staten in een nota nogmaals verzocht hun schepen het varen bfinnefn de Duitsch- Engelsche oorlogszone te verbieden. Het is in het blelang van deze staten zelb, dat zij Zoo spoedig mogelijk aan dit verzoek voldoen. Elk neutraal' schip, dat in de toe komst in het zeegebied om Engeland vaart, stelt zich bJloiot aan het gevaar vernietigd te worden en de Duitsche antwoordelijkheid voor eemigerilei schade Rijksregeering wijlst voortaan iedere ver van de hand. Gunstige strategisch» positie IV. Duitschland is ervan overtuigd, met de afkondiging van de totale blokkade van het BritsCh© eilandenrijk een ver- 1 dieren beslissenden stap te doen tot be ëindiging van den oorlog ejn tot het doen verdwijlnen van de huidige Britsche regeerders, die de schuld van dezen oorlog zijn: I Het opperbevel van de weermacht zal! biji zijh operaties in vollen omvang ge bruik maken van de gunstige strategische positie, welke de beheers chin g van de continentale kusten, vajn Biscaye tot de Noordkaap, alsmede de superioriteit op zee en in het luchtruim, rondom Enge land, den Duitschen strijdkrachten bieden. Duitschland hamdelllt daarbij1 to het be lang van geheel' Europa, want sinds men. in Londen heeft ingezien dat Duitsch land niet uitgehongerd kan wordejn, pro beert men thans den hangeroorlog opk tot andere Europeesche staten als Noor wegen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk, Zweden, Spanje dn. Por tugal uit te breiden. Zelfs aan landen die aan defn oorlog geen .enkel deel hebben, zooals Japan, de SoWjetunie enz. probeert men hun toevoeren van overzee af te snijden, met de miotiveering dat Duitschland van die toevoeren voordeel zbu kunnen heb ben. De snelle nederlaag van Engeland en daarmede het uit den weg ruimen van de huidige Engelsche regeerders, die alleen den vrede in den weg staan, is dus het eerste gebod voor 'heel Europa, en ook voor de overige neutrale staten. Engeland door mijnen omringd Terwijl eenige landen, zooals de Ver- ©enigde Staten, van Noard-Amferika en Argentinië reeds sinds lang de zeelëfn. om Engeland tot gevechtsgebied verklaard en den schepen, vliegtuigen e|a fohrgers van hu'n staten verboden hebban zich binnen deze gevaarlijke zones te be geven, hebben andere neutral© staten ©en diergelijken maatregel tot dusverre niet genomen. Duitschland, dat dezie landen herhaal delijk: ervoor gewaarschuwd heeft hun schepen naar het zeegebied rondom Bn- deland te zenden, heeft den regeeriin.gen van deze staten thans nog eens in een nota verzocht, aa|n hun schepen het varen binnen de Duitsch-E|ngelsche oor logszone te verbieden. Het is in. het belang van deze staten zeil, dialt ziji ten spoedigste aan dit verzoek voldoen. De Rijksregeering van haar kant moet in ieder geval het volgende vaststellen.: de zeeoorlog is in het gebied om Eni geland in vollen omvang oMblrand. Het geheele gebied ligt vol mijben. De vlieg tuigen vallleb eik schip aan. Elk neu,- traal schip, dat in de toekomist in dit gebied vaart, stelt zich dus blioot aan het gevaar van vernietigd te worden. De Rijksregeering Wijlst in de toekomst zonder eemige uitzondering de verant woording voor ©enige schade, welke sche pen van wielken aard ook, of personen in deze gebieden Zouden, oploopen, van de hand. Door bun scheepvaart vol komen van de Britsche eilanden ver wijderd te houden, zullen de neutrale landen ook van hun kant het beste bij dragen tot het vermijden van compli caties en tot de snelle beëindiging van dezen oorlog. Het Duitsche Weermachtbericht Fabrieken en havens in Engeland bestookt met vliegtuigen Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend: Het luehtwapen zette op 16 Augustus en in den nacht van 16 op 17 Augustus den strijd tegen het Britsche eiland met ver scheiden afdeelingen voort. Hierbij wer den vliegvelden, luchtdoelbatterijen en ballonversperringen in Zuid-Oost Enge land en in de verdere omgeving van Londen, fabrieken der wapenindustrie in midden-Engeland. alsmede haven- en ka- de-installaties te Cardiff, Newport en Bristol met succes met bommen bestookt. Bij het eiland Wight werd een torpedo jager tot zinken gebracht. In de aanvalsgebieden braken de Duit sche jachtvliegtuigen in hevige luchtge vechten door den vijandelijken afweer, waardoor het voor de eenheden gevechts vliegtuigen mogelijk werd hun aanvals doelen te bereiken. In den nacht van 16 op 17 Aug. vielen in het Rijksgebied binnengedrongen Britsche vliegtuigen verscheiden plaatsen aan, waarbij de aangerichte schade slechts matig was. Enkele woonhuizen kregen bomtreffers, waardoor twee burgers wer den gedood en verscheidene gewond. Het totale verlies van den vijand be droeg Zaterdag 89 vliegtuigen, hiervan werden er 59 in luchtgevechten, 23 op den beganen grond en; 7 bij nacht door de luchtdoelartillerie vernietigd. Twee-en-twintig versperringsballons wer den in brand geschoten. Een-en-dertig eigen vliegtuigen worden vermist. Duitsche duikbooten hebben uit sterk beveiligde convooien verscheiden bewa pende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 25.700 br. t., tot zinken ge bracht. Het oppieiblevel van de weermacht van Zondag maakt IWekeind In het kader van de gewapende ver kenning in het gebied rojmdom Londen 011 in het graafschap Hampshire hebben de Duitsche vliegtuigformaties weder een groot succes behaald. De Duitsche ge vechtsvliegers .ondernamen doeltreffende aanvallen op strategisch belangrijke ob jecten, met name verschillende vlieg velden in de anmiddeU'lijke nabijheid van Landein; talrijke vliegtuigen werden op dien grond vernield. De Duitsche jagers en vernielingstoe- stelen hébben tijdens de luchtgevechten, die zich hierbij ontwikkelden, aande Royal Air Force opnieuw gevoelige sla gen toegebracht. Een, groot aantal vlieg tuigen werd in de lucht neergeschoten. Tot op dit oogenblik bedraagt het aantal van de heden vernielde vijande lijke machines 138, daarvan werden er 23 op den grond vernietigd. Zendt nog heden Uw inschrijvjngsbiljet in Bij deze acties heeft vooral het ver- nielingseskader Horst WesseT, onder aan voering va|n zijln commodore, luitenamt- kolonil Huth, zich in het bij'zonder on derscheiden. Dit .eskader heeft vandaag 51 vliegtuigen neergehaald. Tot dusverre Zijn 34 eigen, toestelen niet terugge keerd. SABOTAGE ZAL STRENG WORDEN GESTRAFT Bij herhaling zullen gijzelaars in hechtenis worden genorpen De Weermachtsbevelhebber in Neder land, generaal der luchtmacht Fr. Chris tiansen, maakt bekend A. In mijn op 6 Juli 1940 gepubliceer de bekendmaking heb >k ertegen gewaar schuwd: 1. den met Duitschland in oorlog zijn de mogendheden eenigerlei de oorlogs voering betreffende mededeelingen te doen toekomen of daarbij behulpzaam te zijn; 2. sabotagedaden tegen de Duitsche weermacht en haar instellingen of tegen verkeers- handels- en industrie-installa ties te begaan. Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat dergelijke handelingen volgens de Duit sche, met het oog op den oorlog ver scherpte landsverraadswetten worden gestraft, en dat degene, die een met Duitschland in oorlog zijde mogendheid voordeelen verschaft, mededeelingen ver strekt, of op andere wijze begunstigt, te vens het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten benadeelt en in ge vaar brengt. Ondanks deze niet mis te verstane be kendmaking is nog onlangs een sabotage daad voorgekomen. In geval van herha ling zal naast de bestraffing van daders, medeplichtigen en medewetenden: a. zoowel aan de gemeente waar de daad is gepleegd, b. als ook aan de woon plaats van de schuldigen een gevoelige geldboete worden opgelegd. B) Bovendien maak ik bekend: 1) Iedere waarneming van een lan ding, van het naar beneden springen of van het oponthoud van vijandelijke mili tairen, zoomede van ieder geval, waarin uit vijandelijke vliegtuigen op Neder- Iandsch gebied een voorwerp wordt ne- dergeworpen, moet terstond aan de naastbij zijnde Duitsche militaire of poli- tieele instantie worden gemeld. 2) Degene die vijandelijke militairen verborgen houdt of hun onderdak of andere hulp verleent, wordt volgens de Duitsche strafwetten in bepaalde om standigheden met den dood gestraft. Dienovereenkomstig is reeds een vonnis van een Duitschen krijgsraad geveld, waarin zware tuchthuisstraffen zijn op gelegd. C. Zouden gevallen als bovenbedoeld zich herhalen, dan zal bovendien worden overgegaan tot inhechienisstelling van een gepast aantal gijzelaars. VERSCHILLENDE BERICHTEN Schokker gezonken bij mijnontploffing Vrijdagnamiddag is de schokker Sch. 82, schipper G. Spaans, in de haveni van Scheve|ningen binnengekomen Imet twee gewonden vajn de Sch. 49, welk visschersvaartuig des middags om streeks twaalf uur op drie a vier mijl! ten W.N.W. van Schevefningéni ten ge volge van een mijnontploffing was ver gaan en waarbij de zestienjarige scheeps jongen van de Sch. 49, Wittebtal ge naamd, is verdronken. De schokker was bezig met de visch- vangst, toen hij, het ophalen van het net een van de drie opvarendén daarin een m'ijln ontdekte. De man waarschuwde onmiddellijk, doch op hetzelfde moment kwam het helsche voorwerp tot explo sie. Het vaartuig werd zoodanig bescha digd, dat het binnen twee minutefti zonk. Met behulp van de reddingboei en de drijvend gebleven kap van de stuurhut wisten de ongeveer 40-jarige schipper D. Ras en de matroos Frans Bruin .hun leven te redden. De zestienjarige scheeps jongen was in de golven verdwenen en van hem werd helaas geen spoor meer gevonden. De Sch. 82, die in de omgeving vis- schende was, stevende met achterlating van zijln vischtuig dadeijk naar de plaats van het ongeval, waar de twee gewon den aan boord werden genomen. Beide züjln naar een ziekenhuis overgebracht. Engelich vliegtuig maakt noodlanding Zaterdagmorgen om half vijf heeft een ziware Engelsche bommenwerper op den Tiggeltschenberg te Rijsbergen (N.B.) een noodlanding gemaakt. De machihe verbrandde gedeeltelijk. De zes inzitten den van het toestel hebben, nadat zij hun uniform hadden1 uitgetrokken, de vlucht genomieh. Het publiek wordt ver zocht, indien1 aanwijzingen kunnen wor den verstrekt, die tot opsporing van een of meer dezer personen kunnen leiden, daarvan ten spoedigste het dichtsbljzijlnde Duitsche militaire bureau in kennis te stellen. In aansluiting op dit bericht meldt het A.N.P. nader, dat de bemanning, die Zich verwijderd heeft, uit twaalf kop pen bestoind. Vermoed wordt, dat deze bemanning een z. g. verfnielingsgroep („Sprengkommando") vormt. Nogmfaals wordt personen, die aanwijzingen of be richten daarover kuinnen geveh, verzocht ten spoedigste daarvan mededeeling te doen aan den dichtsbljzijlndan Nederiand- schen of Duitsche» politiepost of -bureau. In geval deze inlichtingen tot eemig re- sultajat leiden, Wordt eetti flinke beloo- ning in uitzicht gesteld. Een pond kaai per keer Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende bekend In het "algemeen heeft men kunnen constateeren, dat in den laatsten tijd de priizen in den kaashandel voortdurend zijn opgeloopen. Een der oorzaken hier van is, dat het publiek in abnormale hoeveelheden kaas. inslaat. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand niet langer kan. worden geduld, zoodat het nemen van maatregelen noodzakelijk is. Als voorloopige maatregel is met in gang van 18 Augustus, het verkoopen, zoomede de aflevering en het vervoer van alle soorten kaas tijdelijk verboden, behalve ingeval van verkoop en afleve ring door winkeliers, melkinrichtingen en melkslijters rechtstreeks aan verbruikers. Deze mogen echter uitsluitend afleveren in hoeveelheden van ten hoogste 'n halve kg. per keer en per afnemer en tot ten hoogste de in de week van 12 tot en met 17 Augustus geldende prijzen. Deze maatregel beteekent dus, dat het publiek niet meer dan een pond kaas per keer kan koopen. Op de naleving hiervan zal zeer streng worden toegezien. Buitenlsndsche radio-uitzending beluisterd Niettegenstaande het uitdrukkelijke ver bod naar buitenlandsche radio-uitzendin gen te luisteren, waarop in de pers kor telings nog eens uitdrukkelijk is gewezen, schijnen er toch menschen te zijn, die zich willens en wetens moeilijkheden op den hals willen halen. Door de Schiedam- sche politie is de 66-jarige G. L. G. aan gehouden. Hij is op heeterdaad betrapt bij het luisteren naar een Engelschen zen der. Met het inbeslaggenomen radio-toe stel is G. ter beschikking van de Duitsche politie Haar tien kinderen in den steek gelaten Een ernstig geval van achterlating van hulpbehoevende kinderen door hun moe der is Vrijdag ter kennis van de Haag- sche politie gekomen. Een ongeveer 40- jarige vrouw, wonende aan de Jan Steen straat in den Haag, die eenige maan den geleden weduwe was geworden en met tien kinderen, waarvan de oudste een meisje 15 jaar en de jongste thans nog slechts zes maanden is, was achtergebleven, bleek haar inboedel van de hand te hebben gedaan en met een man er vandoor te zijn gegaan, na Vrij dagochtend de kinderen de straat op te hebben gestuurd, zonder eenigen maat regel voor hun verzorging te nemen. Zoo zwierf de oudste met de baby op den arm, terwijl de rest in enkele groepjes door de stad rondzwalkte, om al bed^ lend te trachten wat te eten te krijgen. Door de zorgen der politie is het geheele kroost van de nalatige moeder nog den zelfden avond bijeengegaard en voorloo- pig ter verzorging toegewezen aan de St.-Anna-stichting. De opsporing van de moeder is ge vraagd. Duitschland kondigt de totale blokkade tegen Engeland af Mr. J. Linthorst Homan neemt ontslag als commissaris Bij sabotagedaden zullen ook de gemeenten worden gestraft Openbare verpachtingen van gronden wordt thans verboden Het inter locale briefport wordt met 2V9 ct. verhoogd DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aagizien van de verduis- ring: Zonsondergang 19 Aug. 20 our 56 min. Zonsopgang 20 Ang. 6 unr 39 min. Maan op: Maan onder: 20 Aug. 19,58 7,30 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 20 Aug. 4,17 16,24 9,32 21,57 By de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden Noodwinkel Esders Geleidelijk ziet men de groote bedrij ven, die bij de gebeurtenissen te Rotter dam, dd. 14 Mei, hunne bezittingen ver loren, voorbereidingen treffen om binnen korten tijd de zaken te hervatten. Zoo ook de firma Esders, voorheen ge vestigd aan de Hoofdsteeg. Hoewel deze firma door het verlies van haar 3 panden in ernstige mate gedupeerd werd hier mede toch is ze tellerlijk alles kwijt ge raakt blijkt ze over de noodige ener gie en durf te beschikken; niet alleen door weder een groot atelier in te rich ten aan de Erasmusstraat 37, doch boven-r dien door ten gerieve van haar uitge- breiden klantenkring weder een nieuwen winkel te stichten. Donderdag 8 Augustus heeft de aanbe steding plaats gehad voor haar noodwin kel, die zal verrijzen aan den Statenweg in Blijdorp (bij de tunnel), welk pand een oppervlakte zal krijgen van 1000 M2. op den beganen grond, plus een étage van dezelfde grootte. Het gebouw werd ontworpen door de architecten M. E. Bruijnzeei en N. A. Ketel. Laagste inschrijver was de heer C. Leenderts te Schiedam, die het werk heeft toegewezen gekregen voor de som van f79.700. Bommen op Nederland In de vroege ochtenduren heeft Zater dag een Engelsch vliegtuig een bom laten vallen boven het Haagsche Bosch in de nabijheid van Huis ten Bosch. Gelukkig is er geen schade aangericht en zijn er ook geen dooden of gewonden te be treuren. De bom viel op een eilandje in den boschvijver, deed in Huis ten Bosch en aan den Bezuidenhoutschen weg nog al wat ruiten springen, schrikte vele omwonenden uit hun slaap, maar had verder gelukkig geen enkele uit werking. Ook in andere deelen van het land zijn bommen gevallen. Bij Koegras wer den twee koeien gedood en een zwaar gewond, bij Alphen in Noord-Brabant veroorzaakten neerkomende bommen een boschbrand en bij Menaldumadeel in Friesland vielen eenige projectielen op bouw- en weiland. Uit Frankrijk teruggekeerd Zaterdagavond zijn de 72 meisjes van den dienstbodencursus van Bouvigne, die met acht catechisten en drie leidsters bij de evacuatie van Breda en Ginneken naar Frankrijk gegaan waren, terugge keerd. Vrijdag arriveerden ze te Parijs, vanwaar ze Zaterdagmorgen in twee autobussen vertrokken en kwart over zeven Zaterdagavond kwamen ze, na een geneeskundig onderzoek te hebben on dergaan, op Bouvigne aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1