mmmm STRIJD EN OVERWINNING Uit Stad eh Provincie RADIOPROGRAMMA Zaterdag 17 Augustus JAARSVELD 414,4 M. AVRO-uitzending. 8 berichten ANP, gr. 10 morgenwijding; 10,15 gewijde muziek (gr.pl.); 10,30 „Huiselijke gezelligheid"; 10,35 Seeco en zijn ensemble; 11 decla matie; 11,20 Secco en zijn ensemble; 12 gram.; 12,45 berichten ANP; 1 „Les gars de Paris"; 1,40 Lyra-trio; 2,30 Revuepro- grammu (opn.); 4 omroeporkest; 5,15 be richten ANP; 5,30 gram.; 5,45 zangklasse van „Zanglust"; 6,10 AVRO-Amusements- orkest; 7 vragen van den dag (ANP); 7,15 berichten; 7,20 gram.; 7,35 .,Neder- landsch provlécieschoon"8 berichten ANP; 8,15 omroeporkest; 9,10 radiotoo- neel; 9,30 gram.; 10 VPRO: avondwijding; 10,15 berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK 1875 M. KRO-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7,15 berichten Engelseh; 7,30 Wij begin nen den dag; 8 gram.; 9 Haarlemsehe Oratoriumvereeniging, Utrechtsch Stede lijk orkest; 9,45 KRO-kamerorkest (opn.); 10.30 gram.; 11,15 berichten Engelseh; 11,30 gram.; 12 Musiquette; 12,30 berich ten Duitsch; 12,45 berichten ANP; 1 gr.; I,15 KRO-Melodisten; 2 ber. Duitsch; 2,15 gram.; 2,30 KRO-Melodistèn; 3,15 bericht ten Engelseh; 3,30 gram.; 5 ber. Duitsch; 5,15 berichten ANP; 5,30 KRO-orkest; 6,15 berichten Engelseh; 6,30 KRO-orkest; 7 vragen van den dag (ANP); 7,15 gram.; 8 berichten Duitsch; 8,15 berichten ANP; 8,30 berichten Engelseh; 8,45 Rococo- octet; 9,15 berichten Engelseh; 9,30 gr.; 9,55 Wij sluiten de dag; 10 berichten Duitsch; 10,15 berichten ANP; 10,3010,45 II.15—11,30; 0,15—0,30 en 1,15—1,30 be richten Engelseh. DE WIERINGERMEER 10 JAAR DROOG Op 21 Augustus zal het tien jaar geleden zijn, dat in dezen strijd een belangïïjke overwinning werd behaald: de Wieringermeer was droog! Daarmee werd een terrein van ongeveer 20.000 hectare aan den Nederlandschen bodem toegevoegd. Het was het eerste definitieve reëele resultaat van een grootsche onderne ming, waardoor het Nederlandsche volk zijn naam als volk van polder- makers eer aandeed. Het eerst werd de gedachte van drooglegging der Zui derzee geopperd door Ir. van Diggelen in het jaar 1849. Zijn plan werd door verschillende andere ontwerpen gevolgd, maar men zag op tegen de enorme kos ten, totdat een met dit doel opgerichte vereeniging aan Ir. C. Lely de opdracht verstrekte, een plan te maken, dat voor verwezenlijking vatbaar was. Hij stelde voor, van de Friesche kust bij het plaatsje Zurig een dijk te leggen naar de kust van Noord-Holland, waar van het eiland Wieringen een deel zou uitmaken en daarachter vier verschil lende polders droog te maken, terwijl een 145.000 hectare groot meer, het IJsel- meer, daartusschen zou blijven bestaan. Ir. Lely kreeg de kans, krachtiger de verwezenlijking van zijn ideaal na te streven, toen hij zelf minister van Water staat werd. In 1892 benoemde hij een staatscommissie, die het plan moest on derzoeken en die het met enkele wij zigingen goedkeurde. Een werk van een milliard De wereldoorlog moest eerst geëindigd zijn, voordat aan uitvoering kon worden gedacht. In 1918 werd eindelijk de Wet tot afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee aangenomen door de volks vertegenwoordiging. Daarin werden de kosten van het werk De grootste helden zijn het minst be kend; het zijn degenen, die in de scha duw hun taak getrouw hebben volbracht. FEUILLETON Nadruk ROMAN VAN 16 verboden HANS HIRTHAMMER Vier mark tachtig, dokter, en min vader heeft ook nog twee paar kinder, schoenen, die nog miet afgehaald zijln. Dan komt er nog drie mark twintig bij. Aha en dat is dan samen? Laa,t eens zien, of jij' goed kunt rekefmsin. Mariene, verlward 'en "beschaamd, tracht te zich te verzetten. Dat moet u niet doen, dokter, ik smeek u, bespaart mij deze vernedering! Geen fwloord meer daarover! Lor enz is toch tenslotte een oulwie schoolvriend van me. Als ik geweten had/..,,.. De jongen had zich intusschm niet zonder moeite van de hem opgedragen taak gekweten en verdween griininiekieind met het ontvangen bedrag. De schoenen zal ik direct 'brengen, beloofde hij1, de deurknop reeds in zijln hand. Dr. Volkmann trok zijln gezicht int een ernstige, vaderlijk bezorgde plooi. Zoo, mijn best© mevrouW Burmester, en nu, open kaart! Ik kan dat eenvoudig niet op 189 millioen en de duur er van op 33 jaar geschat. Wat die kosten be treft, was men wel zeer optimistisch; door de stijging der loonen en de ver hooging der materiaalprijzen werden de onkosten in 1925 op 455 millioen ge raamd, maar al spoedig bleek, dat men 1000 millioen zou noodig hebben. En thans is door den huidigen oorlog nog onzekerder geworden, wanneer het werk geheel zal 2ijn voltooid en hoe veel geld het dan zal hebben gekost. Wel is besloten, dat het zal worden oortgezet. Want na den Wieringermeer- polder, die 20.000 hectare aan ons grond gebied toevoegde, moesten nog drie an dere, n.l. de Noordoost-, de Zuidwest- en de Zuidoostpölder, respectievelijk 54.000, 56.000 en 95.000 hectare groot, volgen. Het droogmaken van den polder Het werk werd begonnen in 1920; te gelijkertijd werd een aanvang gemaakt met den afsluitdijk en met den Wie- ringermeerpolder; de eerste was gereed in Mei 1932, nadat, zooals gezegd, 21 Augustus 1930 de Wieringermeerpolder als drooggelegd kon worden beschouwd. Dat was ruim 10 jaar nadat op 29 Juni 1920 de eerste bak grond tusschen de kust van Noord-Holland en het. eiland Wieringen was gestort. 27 Juli 1929 was 'dé "dijk om' den Wieringermeer" gereed, 10 Februari van het volgend jaar werd begonnen met het droogmaken, dat 21 Augustus daarop was voltooid, zoo dat toen de Wieringermeerpolder droog was. Reeds 7 September werd het eerste koolzaad er gezaaid. Enkele cijfers mogen een beeld geven van het enorme werk, dat verzet is: er werden 23,5 millioen kubieke meters zand en 13,61 millioen kubieke meters keileem gestort; de gezamenlijke lengte van de voor de afwatering gegraven kanalen en tochten bedraagt 238 km., dat is ongeveer de afstand van Maas tricht naar Assen; de lengte van alle slooten samen is 980 km. In de voorbijgegane tien jaren is ont zaglijk veel veranderd. Wie thans in den Wieringermeerpolder komt, vindt een uit gestrekt vruchtbaar land, doorsne den door rechte wegen en met tal van mooie, moderne boerderijen, omringd door weelderige weiden en korenvelden. Spoedig zal de Wieringermeer een af zonderlijke gemeente vormen met zijn ongeveer 5000 inwoners. Ook hier heeft natuurlijk de oorlog, zij het ook niet in werkelijken zin, zijn sporen achterge laten. De tractor staat bij gebrek aan benzine, op stal en het paard is weer in volle eer hersteld. En niet minder ijverig wordt er gewerkt door mannen zoowel als vrouwen. Werklust en bekwaamheid Iedec Nederlander, die mocht twijfelen aan de daadkracht, werklust en bekwaam heid van zijn volk, aan de energie en ondernemingszin van onze werkers, over- tuige zich-door een bezoek aan de Wie ringermeer van het grootsche, dat hier in vreedzame arbeid tot stand is gebracht. En hij, die hier de gelegenheid verzuimd heeft, maar thans opnieuw de totstand koming van zulk een reuzenwerk van etappe tot etappe zou willen volgen, kan dit thans doen, nu de dijken van den meer dan tweemaal zoo grooten Noord-Oost polder (48.000 H.A.) weldra gesloten zullen zijn, zoodat wellicht reeds in 1941 de bemaling gereed is en men op het drooggevallen land alle ervarin gen, in de Wieringermeer opgedaan, met vermijding van de daar gemaakte fouten opnieuw kan toepassen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Middemtandersfront Omtrent het Nederlandsche middenstalrv idersfromt deelt de persdienst van die NSB te 's-Gravenhage het volgende m'ede: Het doel van het Nederlandsche mid- denstamdersfront is (niet maast de toe staande organisaties nieuWe te stichten, ten^iji daaraan toéhoefte zou bestaan of toestaande organisaties ondoelmatig zou den zijn. Het doel is (wiel: te kristalii- Idulden, dat u hier zoo rondom in d(© zorgen zit. [Mariene zlwieég en plotselig w'as het Iwieer, of de grond onder haar vöelen Iwegzonk; zij' sloeg haar hamden voor het gezicht en Ib'arstte in snikken uit. ErWin Volkmann voelde zich verplicht nog iets verder te gaan >en hij! legde voorzichtig zijn hand op Marlene's schou. der, hetgeen tenslotte toch. ook iets aan trekkelijks had. Luistert u nu eens kalm naar mijl mevrouwtje! Lorenz is weliswaar een pooSje geleden eens ib'iji me gefwieest om een leeninkje te sruiten, maar ik dacht toen, dat hij' dat noodig had om het een of ander voor zijn praetijk aan te schaf fen en aangezien ik zijln vooruitzichten in Heidmiihle voor hopeloos hield, moest ik dat verzoek in alle vriendschap van de hand Wij'zen. Maar nu is dat natuur, lijk |wat anders. Lorenz had me klaren wijn moeten schenken. Kort ön blondig dus: hoeveel hebt u noodig om hier alles in orde te kunnen toröngen? Zou vijf tig mark voorloopig genoeg zijn? Mariene voelde met even pijhlijke als ontstellende duidelijkheid, dat deze man, die zich als redder in den nood opWierp, een lafhartig spel met haar speelde, dat Zijin medelijden niets anders (w'as dan de behaaglijke laatdunkendheid vain den ovenwinnaar, die haar weltoéWust klei meerde en vernederd©. Zijl Was echter te seeren rond den raad voor volkshuis houding der NSB, opdat zij' daadwerke lijk zullen kunnen mede-aitoteiden aan den optoou'wi van het nieuwe sociale en eco nomische leven in o(ns vaderland. Het Nederlandsche middenstandersfrolnt is op gericht tot propaganda voor dit doel en tot strijd ter verwezenlijking er van. Het lidmaatschap van de NSB is niet ver- eischt om tot het Ned. middenstanders- front te kunneln toetreden'. Het Ned. middenstandersfront groeit, naar de persdienst der NSB nader mede deelt, zichbaar in omvang, doordat er (belangstelling blijkt te toestaan voor het streven dezer organisatie. Een wilde hond Eenige weken geleden kreeg de familie K. een driejarigen herdershond cadeau van een familie, wonende onder de ge meente Nigtevecht. Reeds aanstonds bleek er kwaad bloed in het beest te zitten, doch men hoopte, dat het dier spoedig aan zijtt nieuwe omgeving ge wend zou geraken. Dit is echter niet gebeurd. Toen een vijfjarig zoontje van de fa milie K. met den hond' speelde, waar schuwde de moeder hem, om dit niet te doen. Het kind, staakte het spel en blijk baar zag de hond wie er de schuld v-an was, dat hij zijn! speelgenootje kwijt raak te. Op een gegeven moment sprong hij de vrouw naar de keel, waardoor zij kwam te vallen1. Als een dol geworden dier begon het beest de op den grond liggende vrouw te bijten. Gelukkig wist men na eenigentijd den hond van de vrouw af te halen. Zij had echter al een tiental ernstige beten bekomen, zoodat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Om verder onheil te voorkomen, heeft men het dier afgemaakt. Brood op bon 2 Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 25 Aug. a.s. geven de met „2" ge nummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje te zamen reent op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bon nen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 25 Aug. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 29 Augustus a.s. geldig. Diefstallen en kettinghandel Veertien dagen geleden ontdekte de politie te Wot-merveer een diefstal van vaten vet en olie, ontvreemd uit een fabriek te dezer plaatse. Zeven per sonen werden onder verdenking van dief stal, heling óf ffredeplichtigheid daaraan gearresteerd. Nar deze arrestaties, waarbij vermiste goederen werden opgespoord, zocht de politie nog naar een hoeveel heid van ongeveer tachtig kg. olie. Bij voortgezet onderzoek, dat zich over verschillende gemeenten uitstrekte, ge lukte het de Wormerveersehe politie gis teren de ontvreemde hoeveelheid olie aan den dag te brengen en in beslag te nemen De olie bevond zich te Zaandam en was geborgen in de bij de bedrijfswoning behoorende schuur. De vervoerder van deze olie werd gearresteerd. Verder had de Wormerveersehe politie succes met een vrij uitgebreid onderzoek, dat zij in verschillende Zaangemeenten instelde. Hierbij ontmaskerde zij een com plot van kettinghahcjelaars, die zich aan overtreding van de distributiewetten schuldig maakten. Het centrum van dezen handel bevond zich in de gemeente Koog aan de Zaan. Vier personen, die zich bezig hadden gehouden met den verkoop van balen suiker werden aangehouden en opgesloten. Dé heeren verkochten de suiker, die normaal 35 gulden per baal kost, voor. 70 tot 90 gulden per baal. Te Assendelft .verkochten zij een partij meel, waarvan de normale prijs 8 gulden per baal is, voor 18 en 20 gulden per baal Tegen de handelaars en de vervoerders, alsmede tegen de tusschenpersonen, een complot van tien man, is procesverbaal opgemaakt. Een groote partij goederen, waartoe ook rijst en koffie behooren, is in beslag genomen. Heritel van Middelburg Het maken der ontwerpen voor en het toezicht op den wederopbouw over de beide hervormde kerkgebouwen, name lijk de Nieuwe Kerk en de Koorkerk te Middelburg, die op 17 Mei door brand grootendeeis vernield werden, is, opge dragen aan de heeren H. v. d. Kloot Meyburg, architect BJ4.A. te 's-Graven hage en ingenieur A. Rothuizen te Mid delburg. Deze beide kerken worden gescheiden door den Langen Jan of Abdijtoren, die ook gedeeltelijk gehavend is en waarvan de herbouw is opgedragen aan den Am sterdamsehen architect J. de Meijer. Kerk gebouwen en toren vormen in het stads beeld een geheel met de Abdijgebouwen. Het herstel van wat nog staat van die gebouwen en de wederopbouw van het geen verloren ging, staat onder leiding van ingenieur H. de Lussanet de la Sa- blonière. Aan architect H. van Hees wijk van de rijkscommissie voor de monumentenzorg is de wederopbouw van het beroemde stadhuis opgedragen. Van een en ander kan men verwachten, dat al deze oude gebouwen van Middelburg zoo goed mo gelijk zullen worden herbouwd. Bindtouw voor den landbouw In aansluiting óp dé' dezer dagen in de pers verschenen mededeeling van den secretaris-generaal, hoofd van het de partement van landbouw en visscherij over de noodzakelijkheid van het inza melen van in den landbouw gebruikt bind touw, wordt nog nader bekend gemaakt, dat het in de bedoeling ligt voor het in gezamelde touw een redelijke vergoeding te geven. T.z.t. zullen hieromtrent ver dere mededeelingen worden gedaan. Zutphen 750 jaar stad Dit jaar zal het 750 jaar geleden zijn dat Zutphen stadsrechten verkreeg. De juiste datum waarop dit geschiedde is niet bekend. De herdenking van het 750- jarig bestaan zou in September a.s. her dacht worden, maar wegens de tijdsom standigheden kan daar niets van komen. De stad is gelegen aan de samenvloei ing van den' Berkel met den IJssel. In 1190 verleende graaf Otto, graaf van Gelder en Zutphen aan de stad alge- heele vrijheid met onschendbaarheid van al hare bezittingen. Hij deed dit in te genwoordigheid van tal van edelen, wier namen thans nog zeer bekende klanken in de Graafschap zijn. gedeprimeerd [en te vermoeid om zich daartegen te verzetten. ---Ik daittk u! fluisterde 2e. Mijn man zal u [natuurlijk alles terug betalen, M'ijln hemel, ik ik Geen Woord meer, mevrouwtje, wat Sk u verzoeken m'ag, over die terugb'eta lipg zullen (wé ons maar geen zorgen; maken. Maar, eerlijk gezégd, bégfijp ik Lorenz niet. Het is hoogst onveraiatjwioio'r- delijk van hem u hier Zoo maar zander geld te laten zitten,... Maar toen Zijln hand, die (nog steeds in eelti al te ka meraadschappelijk gebaar op haar schou. ders rustte, iets van verzet en afweer voelde., liét hij' er haastig op volgen Enfin, het is tenslotte maar een' kwestie van tij'd. U hebt nu beiden uW doel toereikt. Over een paar maanden Zult dien kleinen plattelaindsheelmeester, dok ter Volkmann uit WafdkirChen, Wel ver geten zijln. Mariene glimlachte Wat mat. Hoe kunt u zoo [ets zéggen? Men vergeet zlj'n vrienden niet, die zich redders i|n. dén. nood hébben getoond, evenmin als hen die ons het leven hier zoo moeilijk heb ben gemaakt. ErW'in Volkmann achtte dit een gun stig ©ogenblik om afscheid te nemen. Mijn patiënten zullen mijl lyjnchen. En denk er om, mevrouwtje, nu geen muizenissen meer hoor! Als u-mij' noodig mocht hebben, dan belt u mij maar even NIEUWERKERK. Het béstuur van de afdeeling Duivel'and van het Centraal Ge nootschap voo r kinderherstel lin gs- eln va- cantiekölonies heeft 'dezen- Winter in haar jaarvergadering Ib'esloiten een speldjesdag te -organiseeren in de dorpen, die bij' deze afdeeling Ibéhooren. Ziji hoopt nu deze collecte te doen plaats vinden te Bruinisse op' Zaterdag 17 Augustus en ie Oosterlamd op Zater dag 24 Augustus. Ter herinnering zliji hierbij1 inog vermeld dat deze vereeniging zich ten -doel stelt, door uitzending van zwakke kinderen van 6—14 jaar, van allé gezindten, (naar ko loniehuizen, die in de mooiste streken van ons land liggen, de kinderen vol op gezondheid en levenslust te hergeven. Men steune dit mooie doel. POORTVLIET. Door de Ned. Veehou- derijcentrale is als zaakvoerder voor het eiland Tholen aangesteld dhr. C. N. Krij ger alhier. De familie M. Jopse ontving deze week bericht van haar zoon, die dienst doet toiji de maréehaussée, dat bijl zich in ZWitserland toevindt. Sedert het begin van den oorlog hadden Zij geejn bericht meer van hem gehad. Zondagartsendienit Zierlkzee Zondag 18 Augustus: Dr. Boogerd en dr. Verspyiek. op. Nee, schudt u nu niet iuJwi hoofd! Ik bén het tegenover Lorenz Verplicht u' terzijde te staan: Voorloopig Wensch ik u het toeste en ©en goed© reis, ini geval ik u niet meer mocht zien! Mariene staarde nog lang op het toamk- toiljet van vijftig mark, dat Zijl in haar hand hield. Sinds weken had ze zooveel geld niet meer gezien. Een half uur later kleedde zich zich- om naar het dorp te gaan, Waar het inoodige voor het middagmaal moest Werden ingeslagen. Tot groote verrassing van het circus stón den ditmaal zoowaar roomhoorns op het menu. Ja, een 'bankbiljet valn, vijftig mark, zelfs al kWam het van Erwin Volkmanin, kan het level© heel Wat ge makkelijker imafeen! Twee dagen na het bézoek van dr. Volkmann kw'am er een telegram uit Berlijn „Overkomst voorloopig ©mmlolgél'ijk, Neem intrek bSjl ouders. LORENZ", Tegelijkertijd legde vader Kleinschmidt een b'edrag van vijfentwintig mark, dat telegrafisch uit Berlijn W'as overgemaakt, op tafel. Mariene pakte nog denzelïdein dag haar eigendommen bijeen én, stelde haar ouders van haar komst in kenlnis. Dein volgen den morgen trok zijl met de kindere,n, naar het station. Wat een mensch niet alles kan ver. dragen!,.... KORT EN BONDIG Gisterochtend in de vroegte is de op de reede van Tinos liggende Grieksche kruiser Helli door drie torpedo's van een duikboot van onbekende nationaliteit getroffen. De zwaar beschadigde kruiser poogde tevergeefs op het strand te loopen en zonk, nadat de ketelinstal laties waren ontploft. Bij de ramp is een van de opvarenden gedood; 29 man zijn licht of zwaar gewond. Het luchtruim boven Dover is ook gisteren weer het doel van heftige Duit- sche luchtaanvallen geweest. Deze aan vallen waren in de eerste plaats gericht tegen de Britsche versperringsballons. De afweer der Engelschen was levendig, doch de pogingen, het luchtruim ontoe gankelijk te maken door salvo's van het afweergeschut, bleven vergeefsch. De snelle Duitsche Stuka's hebben deze ijze ren gordijnen zonder verliezen doorbro ken. 4 In den vroegen namiddag hebben gis- tren 35 Dornier-bommenwerpers aanval len op militaire installaties te New Castle gedaan. De haven was een der belangrijkste doelwitten. Op de wapen fabrieken van Vickërs-Armstrong in Hep burn is een- regen van bommen neerge daald. Verscheidene vliegvelden, loodsen en hangars in het graafschap Northum berland hebben veel van de Duitsche bommen te lijden gehad, een deel staat in brand. De Duitsche luchtmacht geeft gisteren ook aanvallen gedaan op militaire in stallaties aan den benedenloop van d e Theems. In de streek van Sheerness, Chatham en Rochester, waar de marine werven en tuighuizen zeer kwetsbaar liggen, hoorde men het vuur van het afweergeschut. Rustig vlogen de Heinkel- bommenwerpers voort. Zij wierpen hun bommen met de grootste zekerheid op de belangrijkste doelen. Bij Tilbury is het tot hevige luchtgevechten gekomen. Behalve de aanvallen boven Zuid-En- geland, welke gisternacht door Duitéche vlieger-afdeelingen zijn gedaan, is het vliegveld Kinloss bij Elgin aan de Mo- ray-Firth met succes met bommen be stookt.. In het zeegebied van Peter Head is een convooi aangevallen. Bij Abe r- deen zijn stellingen van het luchtaf weergeschut met succes gebombardeerd. Op het vliegveld Montrose, tusschen Aber deen en Dundee zijn door bomtreffers verscheidene branden veroorzaakt. Naar de Paris Soir meldt, hebben se dert 1 Augustus bijna 600.000 vluch telingen het onbezette gebied van Frankrijk verlaten om naar hun woon plaatsen terug te keeren. Van 1 tot 10 Augustus zijn 245 treinen met vluchte lingen de demarcatielijn gepasseerd. In denzelfden tijd hebben, naar het blad verder meldt, met auto's en vrachtwagens 184.000 menschen het onbezette Frank rijk verlaten. Per fiets en te voet deden dat 18.000 menschen. Onder de terugkeerenden bevonden zich 186,000 Belgen. De terugvloeiende beweging heeft zich sedert 10 Augustus in hetzelfde tempo voortgezet. Toch be vonden zich nog 3 tot 3,5 millioen Fran- sche vluchtelingen en 800.000 Belgen, als mede een millioen Fransche soldaten, wier woonplaatsen in de bezette Fran sche gebieden liggen, in het niet bezette deel van Frankrijk. In Mexico is het Woensdag tot de eerste bloedige vechtpartij in den ver kiezingsstrijd gekomen, toen agraristen, partijgangers van den regeeringscandi- daat Avila Cainacho, vrienden van den tegencandidaat Andreu Almazan ont moetten. Bij de daarop volgende schiet partij vielen acht zwaargewonden. Is met dat even 'een verrassing! riep Qé o,ude Neufeld, terlwiijl' hij' zijn afgedragen kaasbol Wiat naar achteren schoof en den slapende Wakker schudde. Lorenz Burmester rekte zich steunend uit en toen hiji zich oprichtte, voelde hij! zich als geradbraakt. Ook 'het slapen; o,p ©en bank in het park moet geleerd worden en Lorenz' eerste ervaring1 op dit gebied behoorde niet tot de aange naamste uit zijn leven. Toen hij! Zijln kennis vam den vorigen avond herkende, kw'am er een spottend© trek om zijn mond. Grappig, Wat, dat die fijne meneer zich nu i'neqns als ©en soort collega ontpopt! Klets geen oinzin, ménsch, dat is toch altijd zoo! Weet jij' veel, Wat er alzoo in de Wereld te koop is! Laatst vroeg iemand met Witte slobkousen en e'en fijne stijve Ibtoord mij den Wég naar het Edenhotel en dienzelfden avond zag in den kerel in de PalVne. Lorenz, die intusschen zijln, haar en zljjln kieedimg Wat in orde had gebracht, lachte gedWiongen. Met dat soort men schen 'behoeft u mij' miet te vergelijken.. Ik verkeer maar tijdelijk in verlegenheid. Vanmiddag aanvaard ik een toé trekking in Dahlem. Tjoinge! zei Neufeld veito'aasd, dat gaat maar in bétrekking! Zeker als gla- zenjwiasscher, wat?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2