ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940 OPOEN< De Kern ►iw- I,.. ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14416 ADVERTENTIES;: Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur POLITIEKE WERKZAAMHEID Na een langdurige periode van geestelijken stilstand begint er weer leven en beweging in ons volk te komen. Er zijn verschillen de teekenen, die daarop wijzen. De lijn, waarlangs deze actie zich zal ontwikkelen, teekent zich echter nog niet duidelijk af. „De politiek" heeft in Nederland de laatste decennia veelal een slechten naam gehad. Dat lag niet aan „de politiek" zelve, maar aan de wijze waarop zij werd bedreven en aan de personen, die „aan politiek" deden. Er was feitelijk inbreede kringen van ons volk geen belangstelling meer voor politiek. Voor zoover het de bepaalde part-politiek betrof, wekte deze slechts de belangstelling van die groepen, die felle voorstanders waren van een bepaalde partij-politiek betrof, wekte deze grooter werden de kringen, die zich be gonnen af te wenden van een politieken strijd, die maar al te vaak de slechtste eigenschappen van ons volk naar voren deed komen en die bovendien weinig uitkomst meer bood op een doorslaand resultaat. Daarbij komt dat de nieuwere geestelijke stroomingen, welke voor den oorlog in de wereld hun invloed be gonnen te doen gelden, de nieuwere in zichten, ook op economisch gebied, die bij aanhangers van verschillende levens beschouwing begonnen door te dringen, geen plaats vonden in de in den loop der jaren gegroeide programma's der po litieke partijen. Het gevolg kon dan ook niet uitblijven dat een steeds groeiende massa in deze programma's geen aanknoopingspunten vond, voor de zaken die haar het nauwst aan het hart lagen. Het toenemende aan tal blanco-stemmen bij de verkiezingen sprak ten deze een duidelijke taal. De buitenlandsche gebeurtenissen hadden hierin wellicht nog verfrissching kunnen teweeg brengen. Maar ons volk heeft verleerd politiek te denken, de Neder- landsche buitenlandsche politiek bepaal de zich tot het streven naar alle zijden vriendschappelijke betrekkingen te onder houden, maar volgde geen duidelijke uit gesproken, eigen lijn. Nederland was van Europeesch standpunt gezien een stilstaand water in de stroomingen der buitenlandsche politiek. Hetgeen in aller lei opzicht voordeelen had zoolang men deze positie vol kon houden maar dan toch het groote nadeel mee bracht, dat de Nederlandsche politiek niet meer in beweging werd gebracht. m Zoolang men deze houding kon vol houden, bracht zij zekere voordeelen mee en een aangenaam gevoel van rust in het binnenland. Maar het gevaar werd gekweekt, dat, wanneer door groote ge beurtenissen in Europa, men met ge weld uit zijn rust zou worden opge schrikt, men niet in staat zou zijn dit alles te verwerken. Nederland miste 't politieke zintuig, dat voor een juist op vangen der Europeesche gebeurtenissen werd vereischt. Toen kwam de oorlog en Nederland werd meegesleept in een draaikolk en in een golf van rampen, die het voor geruimen tijd iedere bezinning deed ver liezen en in een toestand van dof af wachten en ondergaan bracht. Alle po gingen, die werden aangewend om het geestelijk leven van ons volk weer te activeeren, leden schipbreuk op deze af wachtende houding. En juist doordat Ne derland geen gelegenheid heeft gehad zich op een dergelijke gebeurtenis voor 1 te bereiden, althans geestelijk in het ge- 1 heel niet voorbereid was, heeft deze pe- riode van verlamming, langer geduurd dan feitelijk noodig ware geweest. I Intusschen ziet het er naar uit, dat er nu toch verbetering in den toestand be- gmt te komen. Na vele mislukte pogin gen is de Nederlandsche Unie tenslotte toch tot stand gekomen en is er in ge slaagd een belangrijk deel van het Ne derlandsche volk, zoo niet tot volkomen politiek besef, dan toch tot nieuwe poli tieke activiteit, tot vernieuwd politiek denken te brengen. Dat Dr. Colijn erin slaagt drie maal de enorme Apollo-hal achtereen te vullen, is een duidelijk be wijs, dat er eindelijk iets begint wakker te worden in ons volk. Eenzelfde beeld vertoont de arbeiders beweging. Tengevolge van den oorlog, evenzeer als daarna tengevolge van de benoeming van een commissaris door den Rijkscommissaris, leek de socialis tische beweging volkomen dood. Het is echter niet zoo van alle zijden zijn nu weer teekenen van nieuw leven te bespeuren, van liefde tot het vroegere werk en van bereidheid dit voort te zet ten. Hetzelfde verschijnsel van activee ring is ook merkbaar in andere extre mistische groepeeringen, in Nationaal Front, in N.S.B. en in het Arbeidsfront. Zelfs in zuiver materieele belangengroe- peeringen als de Vakbonden. Wij constateeren overal de eerste tee kenen van nieuw leven als een zeker bewijs, dat de levenskracht van ons volk zich weer begint te herstellen en dat er weer een toekomst is. KENTERING DER TIJDEN Vernieuwing in Nederl. zin Het driemanschap der Nederlandsche Unie heeft te Groningen in een open bare vergadering gesproken. De eerste spreker, mr. J. Linthorst Homan, wees er in zijn rede op, hoe in de laatste jaren overal in ons volk een sterk verlangen naar eerlijker samen werking en sterker gemeenschapszin merkbaar was. De tijdskentering kondigde zich toen reeds aan. Het ligt in de lijn dezer ont wikkeling, aldus spreker, dat men, nu deze tijd saamhoorigheid noodzakelijker maakt en de toekomst nieuwe verhou dingen eischt, dit streven in een nieuw tempo voortgezet wordt. Nu ondervinden zij, die hieraan voortwerken, eenerzijds de critiek, dat alles nu eerst „uitgevon den" is. Ook is gezegd, dat wij te voor barig zouden zijn. Zoo opperden in de vergadering der anti-revolutionnaire en christelijk-historische kiesvereenigingen te Amsterdam de heeren Colijn en Slote- maker de Bruine het bezwaar, dat de oorlogstijd nog te weinig is afgeteekend voor veranderingen en voorts, dat er groot gevaar bestaat van de aantasting van ons volkskarakter. De heer Colijn heeft o.a. gezegd, dat sommige sociale of economische hervormingen zoodanig afhankelijk zijn van de toestanden, zoo als die na den oorlog zullen zijn, dat het dwaasheid zou zijn er reeds nu be spiegelingen over te houden. Leest men dit, dan vraagt men zich af, aldus mr. Linthorst Homan, of de heer Colijn wel uit zichzelf tot de innige overtuiging is gekomen, dat wij onze sociale toestanden, d.w.z. onze onderlinge sociale vervreemding en verwaarloozing reeds lang om inwendige Nederlandsche redenen ingrijpend moeten verbeteren. Onze sociale saamhorigheid kan geen ver der uitstel lijden, ook niet tot na den oorlog. Wat door de heeren Colijn en Slotemaker de Bruine over aantasting van ons volkkarakter is gezegd, kan niet, aldus spr., aan de Nederlandsche Unie worden verweten, welke het bestaan van den christelijken geest in de samenleving juist tot uitgangspunt van haar werk maakt, en welker aanvoerders juist door dien drang worden gedreven, terwijl zij alle drie, ook vroeger, ons volkskarakter steeds voor oogen hebben gehouden. Echter, zoo besloot spreker, zullen alle kringen, zonder uitzondering, zich Welbe wust op maatschappelijk gebied opoffe ringen moeten getroosten voor de volks- saamhoorigheid. KINDEREN IN DE OOSTMARK Belhamels teruggestuurd „Wanneer er 7000 kinderen nagenoeg tegelijkertijd voor eenige maanden met vacantie worden uitgezonden, is het niet te verwonderen, dat er bij sommige, vooral de eerste weken, een gevoel van heimwee aan den dag treedt", aldus be gon de Presse-Dezernent, de heer W. Jcnke, zijn uiteenzetting over enkele er varingen, opgedaan met de Nederlandsche jongens en meisjes, die door tusschen- komst van de Kinderaktion naar de Oost mark zijn gereisd. Een dergelijk ver schijnsel heeft zich ook reeds voorgedaan bij de uitzending van kinderen naar Ne derlandsche vacantiekolonies en misschien kunnen vele ouders zich nog wel hun eigen gevoelens onder dergelijke omstan digheden herinneren. Juist deze ouders zullen in staat zijn, hun kinderen er schriftelijk op te wijzen, dat het niet flink is om hieraan toe te geven en dat het toch zonde zou zijn op deze wijze de unieke gelegenheid om een prachtige vacantie in de Oostenrijksche Alpen te genieten, te bederven. „Er zijn", zoo ging de heer Janke voort, „eenige boosaardige geruchten in omloop gebracht omtrent twee transporten van onderscheidenlijk 21 en 16 kinderen, die weei uit de Oostmark in Nederland zijn teruggekeerd. De kinderen zouden niet goed behandeld zijn en het resultaat hiervan zou dan hun plotselinge terug keer zijn. Daartegenover kan worden vastgesteld, dat de terugkomst dezer kinderen aan geheel andere oorz/ken is toe te schrij ven. In de eerste plaats waren er eenige bij, die hun pleegouders grooten overlast bezorgden, doordat na eenige dagen kwam vast te staan, dat zij nog niet ge heel zindelijk waren. Voorts waren er eer.ige- belhamels die, ondanks herhaalde vei nu rijngen, op uiterst onzorgvuldige en royale wijze omsprongen met de eigen dommen. hunner pleegouders. Het behoeft geen betoog, dat op de aanwezigheid van dergelijke kinderen door de menschen, bij wie zij waren ondergebracht, geen prijs werd gesteld. In hun eigen gedrag ligt dan ook de eenige en ware oorzaak van hun plotselingen terugkeer". GOEDKOOPE MARGARINE VOOR WERKLOOZEN Bonnen niet voor winkeliers De rijksdienst der levensmiddelendistri butie heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waaraan het volgen de is ontleend: Ondersteunde of tewerkgestelde werk- loozen en armlastigen en de daarmede gelijkgestelden kunnen voor het verkrij gen van goedkoope margarine en bak- en braadvet in aanmerking komen, ongeacht of zij in het bezit zijn van vetb.onnen; dan wel van boterbonnen. In sommige gemeenten worden door den plaatselijken distributiedienst, aan de instantie, belast met de distributie van goedkoope margarine en bak- en braad vet, na inlevering der bonnen, zgn. toe wijzingen" verstrekt. Dit is echter niet noodig, aangezien margarine en bak- en braadvet voor werkloozen en armlastigen voorloopig op de normale wijze als voor heen, zonder gebruikmaking van een toe wijzing, bij den rijksdienst der levensmid delendistributie kan worden aangevraagd. Het innemen der vet en/of boterbonnen behoort steeds plaats te vinden door de gemeentelijke instantie, belast met de dis tributie van goedkoope levensmiddelen. Nimmer mogen betrokkenen deze bonnen bij den winkelier inleveren. De kerkelijke, instellingen van weldadig heid, die gebruik maken van de ter zake geldende regeling betreffende zelfstan dige distributie aan haar ondersteunden, zullen het door haar benoodigde kwan tum margarine en bak- en braadvet kunnen in ontvangst nemen tegen gelijK- tijdige overgave van het daarvoor benoo digde aantal vetbonnen en/of boterbon nen, welke zij van haar ondersteunden hebben verkregen. DE CHOCOLADE-INDUSTRIE Meer melk- en meer gevulde chocolade Dezer dagen heeft een contactcom missie, gevormd uit de fabrikanten van chocoladeartikelen, overleg gepleegd met de bevoegde autoriteiten, om te komen tot een oplossing voor het gebrek aan grondstoffen voor deze industrie, nu de cacaoboonen niet meer aangevoerd kun nen worden. Men is het volkomen eens geworden over de maatregelen, die genomen moe ten worden en men ziet een weg om de chocoladefabrieken nog geruimen tijd op normale kracht te laten werken.«Daartoe zal men moeten komen tot een onderlinge verdeeling van de hoeveelheid beschik bare grondstoffen, waarvan het gevolg zal zijn dat de pure chocolade schaar- scher wordt en dat er meer melk- en gevulde chocolade in den handel gebracht zal worden. Men wil namelijk de industrie zooveel mogelijk intact laten en dus dezelfde hoeveelheid producten afleveren. Aange zien de hoeveelheid cacaoboonen evenwel beperkt is, zal men meer andere grond stoffen moeten verwerken. Dit is zeker toe te juichen, aangezien de voedings waarde van melkchocolade grooter is dan van pure chocolade. ZUINIG MET PUNTEN I leder het zijne Het publiek begint bij het koopen in de winkels al aan het puntensysteem te wennen. Het kost wel heel wat hoofd brekens om de inkoopen zoodanig te regelen, dat men tegen het eind van de periode waarvoor de textielkaart geldt, nog enkele punten voor een drin genden aankoop overhoudt, doch men moet dat er maar voor over hebben. Zuinig met punten, is natuurlijk het devies. Heel veel klanten probeeren den winke lier te overreden het te koopen artikel een puntje goedkooper te doen. „Ach, Ijk kom net een paar puntjes te kort voor een overhemd. Kan ik het er niet voor krijgen"?, Dergelijke klachten helpen niet, schrijft de Tel. De kooper moet dan maar een ander artikel nemen, zoodat hij met zijn punten uitkomt. Het is ook wel voorge komen, dat dames een jurk ,of een blouse komen koopen op de kaart van een fa milielid. Zoo was er een jong meisje van een jaar of zestien, dat een textiel kaart van haar 71-jarige grootmoeder presenteerde toen zij een luchtig zomer jurkje had uitgezocht. De verkooper wilde niet gelooven, dat het fleurige toiletje voor een grijze, oude dame was en eischte daarom haar eigen textielkaart. Wanneer een verkooper reden heeft om aan te nemen, dat hij door de koopers misleid wordt, vraagt hij duidelijke be wijzen, dat ieder slechts het voor den houder van de kaart bestemde goed ont vangt. Een voorbeeld is het „avontuur" van een babyjurkje. Een moeder stapte een winkel binnen en kocht zulk een jurkje op de stamkaart van een kind beneden de drie jaar. Deze prille jeugd is vrij van textieldistributie. Zij kocht echter zulk een groote maat, dat men wel met een wonderkind te doen moest hebben. „Wil u eerst het kind maar eens mede- nemen, mevrouw?" werd haar gevraagd. Tot dusver is de moeder niet met haar reuzenbaby verschenen.... BETER VERDUISTEREN De politie zal streng optreden Van bevoegde Duitsche Zijde schrijft men oms: Den laatsten tijd moest herhaaldelijk Worden opgemerkt, dat de bevolking de verduisteringsvoiorschriften niet zorgvul dig in acht neemt. Zoo. komt het nog steeds voior, dat in Woningen bijl geopend venster licht Wordt aangestoken of dat buitenshuis sterke zaklantaarns Oif ander sterk licht Wordt gébruikt. Voorts wor den meermalen automobielen opgemerkt, die met brandende koplampen rijden, die kilometers ver zichtbaar zijn. Al deze din gen vormen een grove imibreuik op de verduisteringsdiscipline. Met het oog op de langer wordende nachten is het dringeed moodig, dat de verduisteringsvoorschriften door de be volking zoo nauwkeurig iriogelijk worden nagekomen. De politie heeft aanwijzing ontvangen i|n de toekomst tegön, overtre ders van de verduisteringsvoorschriften met strenge straffen op te treden. In dit verband wordt er nogmaals op gewezen, dat de verduistert ngsv oorschriften uitslui tend ter bescherming van de burgerbe volking zijn uitgevaardigd. Het is daar om ieders belang, de voorschriften nauw gezet na te komen. KORT EN BONDIG Een correspondent te Tokio van Reu ter, Merville James Cox, was den 27en Juli op aanklacht van spionnage in hech tenis genomen. Twee dagen later had hij zelfmoord gepleegd door uit een raan van de vierde verdieping van het politie bureau te springen. Thans is er een Domeibericht uit Tokio, dat uit de pa pieren van Cox zou zijn gebleken, dat de verdenking van spionnage gegrond was. Cox had inlichtingen ingewonnen nopens de sterkte der Japansiche strijd krachten voor den dienst in China. Minister-president Churchill heeft in antwoord op een in het Lagerhuis tot hem gestelde vraag geantwoord, dat- de operaties in Britsch-Somaliland nog voortduren. Overigens was hij ge noodzaakt te zeggen, dat hij „weinig bevredigende berichten" ttit Somaliland had ontvangen. i De Sovjet-Russische eiseh tot terug trekking der diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers uit de Oo.stzee-sla- ten wordt, naar te Washington verluidt, onder protest aanvaard. Onderstaatsse cretaris Welles heeft medegedeeld, dat het antwoord der V. S. heden naar Mos kou is afgezonden. t a De lijn der politieke actie is nog niet duidelijk waarneembaar Ned. Unie beteekent vernieuwing in Nederlandschen zin Enkele belhamels zijn uit de Oostmark teruggekeerd Met de punten van de textiel kaart zij men zuinig Slecht verduisteren zal onaan gename gevolgen hebben J^)anletluille -anneipalilieuj C. J. J. VERTON Appelflappen Vleesehbroo'ljea Cocoamacronen Gevulde Heeren Eierkoeken Fgne Cake per ons Botersprits Bolussen en de alom bekende Kalfseroquetten VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Maan op: 17 Aug. 20,27 Maan onder: 5,55 DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 16 Aug. 21 uur 2 min. Zonsopgang 17 Aug. 6 uur 27 min. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 17 Aug. 2,16 14,37 7,52 20.23 B$ de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. PREDIKBEURTEN Zondag 18 Augustus. Ned. Berv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Veen van Kerkwerve. Kleine kerk. 10 ure, ds. Pijnaoker Hor dijk (Doop). Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Leene. Ohr. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, Leesdienst. Leger des Heils (Posts trast) Zaterdagavond 8 ure, Openluohtwerk. Zondag 7.30 en 10, ZaalbijeeDkomst, 3 30 Openluohtsamenkomst op 't Groentje en 7.30 ure, Zaal bijeenkomst. Dinsdag 8 ore voor soldaten en bekeerlingen. Donderdag 8 ure, Openbare samenkomst, alles onder leiding van adj. Has en kapt. Torenbeek. Gerei. Gem. (Bt.-Domusstraat) 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Bruinisse. 10 en 5 ure, ds. Marsman Geref. kerk. 10 en 5 ure, ds. Unger. Geref. gem. 10, 2 30 en 6 ure, Leeskerk. Oud- geref. kerk. 10, 2.30 en 6 ure, Leeskerk. Burgerlijke Steed vee Zierikzee Geboren: 10. Johamna, d. vajn Th. Klink en G. Barrevoets. Gehuwd: 14. C. Koster, 25 j. j.m., en J. M. Knop, 20 j. j.d. Overleden: 9. Lijmt je van Vessum', 48 j., echtg.e van M. Barrevoets,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1