Uit Stad en Provincie BONS. DIE GELDIG ZIJN Gedurende het tijdvak van 12—18 Aug. geeft de met 1 genummerde dubbele bon van het nieuwe broodbonboekje te samen recht op het koopen van 2500 gr. roggebrood of 2000 gr. ander brood. Bons 01 tot en met 04 (boterkaart) Op eiken bon 1/3 pond boter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 01 en 02 (vetkaart): Op eiken bon een Va pond margarine of gesmol ten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 03 en 04 (vetkaart)eiken bon een 1/2 pond boter met 10 cent rer ductie per Va pond, van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bon 66: één kilo suiker tot en met 31 Aug. Extra rantsoen van 11/4. kilogram voor den inmaak op bon 74. Bon 53V2 pond koffie of 1/2 ons thee tot en met 30 Aug. Bon 40: i/s pond tarwebloem, of tarwe meel, of boekweitmeel of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 September. Bon 14: Va „pond rijst of rijstèmeel van 12 Aug.—6 Sept. Bon 27: 1/2 P°nd havermout of haver vlokken of gort of grutten van 12 Aug. -6 Sept. Bon 105: 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 8 Sept. (Puddingpoeders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzake lijk bestaan uit producten bereid uit gra nen, rijst of tapioca zijn vrij van 'de distributieregeling). Bon 110: 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 Sept. Petroleumzegel Periode 5: geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 Sept. (alleen voor diegenen die daartoe ver gunning hebben). De petroleumzegel pe riode 4 wordt niet geldig verklaard en kan vernietigd worden. Kolen, enz.: tot 30 Sept. kan men bij handelaren koopen 20 0/0 van het ver bruik van April 1989 tot en met Maart 1940. LUCHTVAART LUCHTLIJNEN IN AMERIKA. TELEGRAMMEN Brieven uut Schouwen Nbe! Daer is nae meie eël wat over m'n oöd egae, zoö aard, da m'n ooren d'r nog van ruusse. M'n penouwer ei ligge beschimmele in de schuuve van' de taefel, in d'n inkt was op-e stur*- keld as 't vet in de panne. Oe noe, want 'k wou tog weë wè 's gae krasse om nie uut te kennisse te groeien. Uuf te stat aok te boo aot, neem va vi- kansje, ouwste, vlieg t'r ma 's uut; ma ze verhaete d'r bie .te schrieven wae nae toe! Dust bimm'n mar ier, ebleeve, in ek ma henoote van de weien, landerieën, in de dieken. Ik zu nog nooit zo mooi evonde as noe glaok. Je kan ok nie goed weg vanweege de dis- terbuusje, in de bonnen. Ik magge d'r op durrep om, in Jaone speel vö kassier in ouw t' administraosje over 't uus- ouwen. De bonnen in kaerten lei zu in 't kammenet bie d'r gouwe slotje in bellen, want zonder aol die papiertjes kaaj' op 'n ouwtje kluuve, in dae bin onze kibbels te weëk voor. Buurman Jan ei z'n blikke perwetkarre op stal ezet, in trap mee z'n fiets overa op an. Je zie wat mensen op te fiets zitte, mee stieve knieën, omda zu 't trappen verleerd waere vanwegens 't zitten agter 't stuur. Noe komme d'r wè meer auw- toos op te wegt, ma je kan as ik tog hruster kuire as vroeger, zonder van de sokken eree 't ooren, zonder je stam- kaerte te laete zien. Da's wat tie stam- kaerteu. Dae kaaj' eige overa mee ver- toöne, om te laete zien daaj't wezeluk bin. In ieder eit t'r eëne weetje. Man in vrou'we is ier mi© eëne. Woo! Da dogt 'r bie ons ok eëne. Ie gaf z'n papier om 'n tekstielkaerte te kriegen, in pp z'n eige frommelier stieng de naem van z'n vrouwe, in op tie van um, stieng de vrouwe d'r naem. Da gieng nie. Affijn de hekste diengen kaaje mee tie kaerten eleppe beleeve. Dae komt 'r eene bie ons, die dogt dat'n 'n vrouwe ao van 57 jaer. Ma gin waer weet je. Op t'r stamkaerte stieng als geboorte- jaer 1833, zodat marea a 107 jaer op te Iwaenelt was. In daer min niks vaia eweete, anders ao m'n, toe z' onderd wier, wè 'n klein feësje aot. Sommegte mensen lei t'r arte op t'r tonge, in zukke gevallen. Jezeas kom vó de taefel, as te man, die te kaerten uutdeelt, voor leest, dat 'n negen kinders tö z'n vol doen eit. „Om naemen bink nie verleege zeit'n, want m'n vrouwe is uut 'n üus- ouwen van tiene, in ik kom uut 'n broed van elleve". De mensen die t'r rond-stae lagge; dat zu nog nie verleerd ge- lokkeg. Saluut! JOöS VAN JAONE. Bij de Engelsche luchtaanvallen op Milaan en Turijn en Alessandrië is geen enkel militair doel, geen enkele fabriek, die werkt voor de nationale ver dediging en geen enkele strategische po sitie getroffen. Aldus Stefani. De dyna miet- en brandbommen zijn uitsluitend terecht gekomen op woonwijken. Daar om moeten deze bombardementen be schouwd worden als daden van misdadige barbaarschheid. De Pan American Airways hebben me degedeeld dat het passagiersverkeer op de pan-Amerikaansche trajecten na de invoering van snellere en frequentere verbindingen ongeveer 50 procent is toe genomen. Behalve de nieuwe express-lijn tusschen Noord- en 'Zuid-Amerika is nog een tweede sneldienst ontworpen, die over Midden-Amerika tot de Kanaalzone en vandaar langs de Noordkust van Zuid- Amerika tot Trinidad zal voeren. Met ingang vart 1 Juli werd het aantal vluchten tusschen de Ver. Staten en Ar gentinië van vier op zes per week ge bracht en korten tijd later bracht de Clipper „Flying Cloud" de eerste non- stopvlucht tusschen Noord en Zuid ten uitvoer. Het vliegtuig startte in Miami en keerde den volgenden dag reeds uit Zuid-Amtrika terug. De „Flying Cloud" een der eerste „stratosfeer-vliegbooten" van de Pan American Airways, vliegt over het rechtstreeksche traject over de Caraïbische zee naar Baranquilla in Co lumbia. Deze afstand van 1920 km wordt in zes uren afgelegd. Van Baranquilla gaat de Clipper verder naar Cristobal in de Panamakanaalzone. Naar deze eindpunten zijn door de an dere luchtvaartmaatschappijen diensten in gesteld, zoodat vrijwel 5ile Zuid-Ameri- kaonsche landen van den Clippervlieg- dienst profiteeren. Door een diagonale verbinding dwars over de Andes naar La Paz in Bolevia en door een verlengde lijn naar Buenor Aires ook Argentinië direct op dit net aangesloten. De volgende stap in dit toegenomen passagiersverkeer tusschen de beide Ame- rikaansche continenten zal de verdub beling van de „substratosfeer-lijn" tus schen Miami en Columbia en een derge lijke dienst over het Oosten van de Ca raïbische zee naar West-Indië zijn. Voorts zal na de beëindiging van de proefvluch ten en de verkrijging van de formeele toestemmingen een nieuwe sneldienst tus schen Argentinië en de Ver. Staten in het leven geroepen worden. De vliegroute zal in dit geval langs de Westkust van Zuid-Amerika leiden. Als onderdeel van het Middenameri- kaansche luchtnet vliegt op het traject Los Angeles-Mexicostad de dochtermaat schappij der Pan American Airways een tweemaaldaagschen dienst. Op dezelfde route zal na de verkregen toestemming van de burgerlijke luchtvaartautoriteiten een aparte expressdienst ingesteld wor den. i j NOORDWELLE. Bezitters van oude rïj- Iwlelpllaatjes, oud koper enz., worden er op attent gemaakt dat, ten folate der tb., c.-bestrijding, op de tekende plaatsen te Renesse, Noordlwiellle en Seroiosk©rkei Wederom Wussen geplaatst rijm. OUWERKERK. Te 's-Gravenhagie slaag de voor het notarieel examen deel' I, onze dorpsgenoot de heer A. van der Stolp© H.Az. SCHERP EN ISSE. Doordat een kant van een sloot wegzakte, duikelde een trac tor van den loondorscher R. op zijn kop de sloot in. Een kraanwagen uit Bergen-op-Zoom heeft de machine zonder eenige schade op den vasten grond gezet. Tengevolge van de vele regens en het broeiend weer zijn veel aardappelen ziek, zoowel in blad als in knol. Vooral de late soorten zijn erg aangetast. Reeds nu worden scheepjes geladen met 's lands gewas voor veevoeder, d.w.z. waar alles in gaat, groote, kleine, gezonde en zieke aardappelen voor een prijs van ongeveer fl per mud. ST.-MAARTENSDIJK. Voor de betrek king van tijdelijk onderwijzeres aa|m de openbare lagere schooi1 in deze gemeente hebben zich 31 sollicitanten, aangemeld. THOLEN. Nu men volop aan het rooien der aardappelen is, blijkt, dat 't kwaad in sommige perceelen veëli erger is, dan Imen gedacht heeft. Er rijin perceelen, waar bijna de helft der knollen door de ziekte is aangestoken. Reeds Worden vele Hectoliters verkocht voor veejvloer. Deze (week kreeg de familie A. v. Luijk alhier bericht, dat hun zoon Ma- rihus, Iwaarvan men tot op hedein, iniets officieel had gehoord, als rooide kruis- soldaat in Engeland vertoeft. Knox, de Amerikaansche minister van marine heeft gisteren in de militaire commissie van het Huis van Afgevaar digden een sensationeele verklaring af gelegd. Hij zeide, dat de ineenstorting van Engeland binnen 60 dagen mogelijk is en hij beklaagde zich er over, dat Amerika niet de volle waarheid ver neemt over het verloop van den strijd om Engeland. Hoewel volgens Engelsche verwachtin gen het Europeesche vasteland door een slechten oogst en de Britsche blokkade een hongersnood zal doormaken, wordt naar de Dienst aus Deutschland meldt; van Duitsche zijde vastgesteld, dat d e oogst in Duitschland, noch in Europa slecht zal zijn. Veeleer kan een gemiddelde graanoogst en een goede hak- vruchtenoogst verwacht worden. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het Duitsche iweermachtsb'ericjht luidt als volgt: Een Duitsche onderzeeboot heeft op den Atlantischen Oceaan de Britscfhe hulp- kruiser „Transsylvainië" groot 17000 bru to registerton tot zinken gebracht. On danks de ongunstige weersomstandighe den hebben afdeelingen. Duitsche vliegers op 14 Augustus de aanvallen op haven werken, industriebedrijvesn, vliegvelden, luchtversperringen en troepetnkam|peln in Zuid- en Midden-Engeland voortgezet. Te Cadiz, Weston, Portland werden ha venwerken tusschen Brighton en Leves transformatiehuizen, bij Wolchester en Salisbury wapenfabrieken doeltreffend met bommen bestookt. In Zuid en Zuid- Oost Engeland waren 'de bomaanvallen hoofdzakelijk gericht op vliegvelden en op het troepenkamp bij Aldershot. Bij deze aanvallen kwam het tot he vige luchtgevechten. Door de in aantal geringe Britsche nachtelijke aanvallen op 14 en 15 Augustus is bij Derechsweiler een kerk verwoest, doch overigens geen bizondere schade aangericht. De verlie zen van den vijand bedroegen gisteren 28 vliegtuigen. 12 Duitsche toestellen worden vermist. >»i. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Het 67e Italiaansche legerbericht luidt als volgt: De operaties in Britsch Soma- liland zijn met verwoede gevechten, waaraan de luchtmacht een werkzaam aandeel heeft, in volle ontwikkeling. Den Italiaanschen troepen vielen gevangenen en wapens in handen. BRITSCHE HULPK|RUISER VERLOREN GEGAAN. De Britsche (al dmiraliteit deelt mede: De hulpkruiser „Tramssyl'vania" is door eem duikboot getorpedeerd en tot zinkein geblracht Nader iwlordt hieromtrent nog gemeld dat deze kruiser een schip was van 16.923 ton. Het Iwferd in den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. 30 a 40 opvarenden zijn hierbij! om het leven gekomen. De overi gen Werden door andere schepen gered, lem in een Westelijke haven van Engelbnd aan land gezet. VLAGGESCHIP VAN NELSON BESCHADIGD. Naar uit Londen Woirdt gemeld, heeft bijl die laatste aanval' van Duitsche Stuka's van Woensdag, een blom van middelsiwlaar kaliber een in de haven van Portsmouth liggend oud dok getroffen, Wiaarin het vroege vlaggesehip van Nelson de „Vic tory" lag. De folom ontplofte in het water op ^ongeveer zeven meter afstand van de „Victory". Door de kracht der ontplof fing wlerd de achtermast, Waaraan de vlag van Nelson en de Umdoln Jack Wap perden omvergeslagen. Het bericht over de uitwerking van dezen foloim heeft vooral onder de man schappen van de Marine oinstelte(nis ge wekt. De b'ijgeloovige zeelieden zien in het feit dat de vlag van Nelson in d» golveni s verdwienen, een kwaad voor teeken. ITALIAANSCHE VLIEGTUIGACTIE. Naar uit Milaan iwlordt gemeld hebben Italiaansche biomlmenlwlerpers ,aan het front van Lybië groote Engelsche legerkam pen gebombardeerd en de barakken ia brand geschoten. Van het Somalifront iwlordt gemeld, dat het Bngel'sche vlieg veld Gemel' is gebombardeerd, twiaarbijl ©enige vliegtuigen op den beganen grond zïjh vernield, zoinder dat de Eimgellsche luchtdoelartillerie iets kan uitrichten. Een Engelsch vliegtuig Wlerd in een luchtgevecht neergeschoten. AMERIKAANSCHE NATIONALE GARDE IN ACTIEVEN DIENST. Het Amerikaansche Departement van Oorlog heeft verklaard, dat de Nationale Garde op 1 Januari 1941 voor den ac tieven militairen dienst Zal jwlordem op geroepen, Wanneer het Huis van/ Afge vaardiging eveneens de machtiging voor President Roosevelt aanneemt, Welke roelds door den Senaat en de militaire com missie uit het Huis yan. Afgevaardigden is goedgekeurd. VISSCHERSSCHEPEN WORDEN MIJNENVEGERS. De Amerikaansche Minister van Marine Knox, heeft medegedeeld dat de Ameri kaansche vloot twjaalf visscherssfchepen heeft aangekocht, die nu een veiboulWimig, I zullen jwlorden ingedeeld b'iji de flottil'jes mijnenvegers. DE GELE RIVIiER BANJIRT. De Gele Rivier, waarvan het peil' de laatste dagen op ontstellende iwij'ze was gestegen, is buiten haar nieuwe bedding1 getreden, tengevolge Iwaarvan duizenden j personen zijn verdrolnkeh. Een groot aam- j tal boerderijen is door het aanstormen,- de Water weggevaagd. Op den Weste lijken over der rivier is de dijk b'ezWje- ken. Het heele gebied tusschen de Loteh- hai-spoorwieg en de oude Gele Rivier staat onder (wjater. DE NIEUWE JAPANSCHJS POLITIEK. De grootste politieke partijl in Japan, de Minseito, die rond drie millioen ledeni telt, is heden in een slotvergadering, Waaraan alle leden, alsmiede duizend par- j tij1.vertegenwoordigers, de voorzitter van de Minseito en de vroegere ministers van Justitie en Financiën deelnamen, de finitief ontbonden. Naar Domei verder j "meldt, heeft de Minseito deze stap ge nomen, teneinde in samenwerking met de regeerring door haar ontbinding iedere mogelijke hindernis b5| het opstellen van de beraamde nieuiw© politieke structuur te helpen overwinnen. Naar de corespondent te Londen van het Zweedsche blad „Aftonbladet" meldt is Chamberlain na het herstel van zijn ziekte met vacantie gegaan. Volgens den zelfden zegsman is de wijziging van Chur- chills oorlogskabinet niet van de agenda afgevoerd, doch slechts uitgesteld tot 't parlementaire reces, dat op 22 Augustus begint en 14 dagen duurt. MARKTBERICHTEN Coop. Veiling Zierikzee Kipeieren f4,60—5,40. Eendeieren f 5,20. Boterprijscommissie 90 oent per pond. Voilingsvoreen. «De Eendracht» Tholen Veiling van 13 Augustus. Eigenh. blauWe Bonken fl.60; id. ge- Wane f 2.70—2.90; Poters f2; Witte Bon ken fl.83; geWjon© f2(60—2.65; paters fl.60—1,.80; per lt)0 kilogram1. ST.-ANNALAND. Aaxdappelveiimg van 14 Augustus. Groiep St.-Annaland. 37475 k.g. gee Eigenh. f 3.06—3:.'ö78250 k.g, id. Bonken f 12.102.34; 3575 k.g'. idem Driei. f 12.532.74; 22750 kg. bl|. Eigenhi. f3.51—3.87; 3750 k*gj. id. Bonken f2-01— 2.10; 950 k.g. id. Driel. f2,70—2(75; 2300 k.g. ZeeuWisch© Bonte f4.52—^.70; 300 k.g. id. Driel. f 2.51—2.71; totaal verkocht 79300 k.g. Groep Scherpenisse600 k.g. BlauWie Eigenh. f2.50. Alles per 100 k.g, ST.-MAARTENSDIJK. Aardappelveiling van 13 Aug. Witte Eigenheimers f 2,80 I blauwe Eigenheimers f3, alles per 100 kg. Aanvoer 10000 kg. GOES, 13 Aug. Veiling „Zuid-Beveland" J Aanvoer 45000 eieren. Kippeneieren f 4— 5,05; eendeneieren f4 per 100 stuks. Noteering handelaren: boerenboter I f 1,60 per kg; kippeneieren f4,20 per 100 stuks. 1 SPORT VOETBAL. Vriendschappelijk. NIEUWERKERK, 3 Aug. Sinoto (Com binatie)—Zwaluwen I (Ouwerkerk): 1-0. LANDBOUW EN VEETEELT NIEUW OLIEHOUDEND GEWAS Volgens de „Mitteiibngen für die Land- iwirtschaft" (4 Mei j.l.) maakt een nieuwi gewas in Duitschland thans snel opgang n.l. de saffltoiur. een uit Klein-Azië af komstige t ot de composieten behoorende plant (Carthamus). In ons Üa|nd ziet men hier en daar de uit Egypte ingevoerde sierplant Carthamus timetoria L. De Duitsche kwfeeker, dr. Scheib'e, ont dekte deze distelachtige plant in Tur kije. Iwlaar zijl hem opviel door haar groo te bestendigheid tegen droogte en door het oliegehalte der zaden. Er z'ijin reeds variëteiten van gekweekt, welke ongeste. keld z'ijin, doch daarvan is het olie-gehalte aanzienlijk Hager. De plant W'ordt 80 a 100 c.M. hoog; het dorschen gescjhiedt in doodrijpen toestand; het residu d(er oliewinning levert een eiwitrijke veekoek. De opbrengst per hectare bedraagt on geveer 1100 kilo (gepeld) met een olie gehalte van 51 pet. en een ruWeiwit-op- brengst van 33 pet. Rer hectare verkrijgt men 550 a 600 kilo olie en 400 kilo perskoek. In olie- opbrengst staat het geWas dus slechtg( Weinig beneden raapzaad en op het dub bele van lijnzaad, terlwdjl de veevoeder- opbrengst veel grooter is b'iji en veel hooger ruW'eiwit-gehalte. Da oogstvooruitzichten van het Continent Terwijl volgens Eogeleohe verwaohtin gen het Europeesohe vasteland tengevolge van den slechten oogst en de Britsche Blokkade een hongersnood zal doormaken wordt, naar de ,/DienBt aus Deutschland meldt, van Duitsohe zijde geoonstateerd, dat de oogst in Duitsohland noch in Europa slecht zal zijn. Veeleer kunnen een gemiddelde graanoogst en een goede hakvruohtenooget worden verwaoht. Van de hakvraohten kan zelfs een zeer groote oogst worden tegemoet gezien, dank zjj |het voohtige weer en het feit, dat in Groot- Duiteohland veel grond voor de teelt van hakvruohten is gebruikt. De ,/Reichsriahr- stand" heeft er reeds bij den landbouw op aangedrongen, dat voor een voldoende varkensstapel wordt gezorgd, opdat de rijke voederoogst ten volle kan worden gebruikt. Het Internationale Landbouwinstituut te Rome heeft reeds verklaard, dat in geheel Enropa een goede gemiddelde oogst kan worden verwaoht. Roemenië bijvoorbeeld meldt een normaal tot goeden oogst en denkt een uitvoer- overschot van 40.000 ton ter besohikking te zullen hebben. Uit Bulgarije wordt ge meld, dat de oogstoijfers ongeveer overeen komen met het gemiddelde der laatste jaren. Ook in Hongarije verwacht men een goeden gemiddelden oogst. Alleen in Joego-ölavië en Griekenland schijnt de oogst tamelijk ongelijkmatig te z^n, dooh tegenover een aohteruitgaug voor sommige produoten zal wel een stijging voor andere staan. Ravitailleering van Europa In een artikel, getiteld //De ravitailleering van Europa" wijst de //Prawda' erop,dat de raritailleeriDg van Duitsohland «niet belangrijk veranderd kan worden geacht". Duitsohland heeft zioh voorbereid op een lange blokkade en onderhoudt geregelde betrekkingen met de nabij gelegen pro ductielanden. In dit verband wordt ook gewezen op de oonolnsie van het Duitsohe instituut voor oonjunotuuronderzoek, dat Duitsohland met dezelfde voorraden, die het in het najaar van 1939 bezat, het tweede oorlogsjaar in gaat. De voorraden vet, kaas, eieren en var- sensvleesoh zijn zelfs belangrijk vergroot. Wat de ravitailleering van Engeland betreft: deze is, volgens de «Prawda", «in geen geval sohitterend. Bovendien is Enge- and voor 75 procent afhankelijk van den invoer uit ver verwijderde landen, wat bij een aotiveering van den strijd ter zee en in de iuoht, kan leiden tot een snelle crisis in de ravitailleering. In een aantal andere Europeesohe landen ziet de ravitailleerings- toestand er zeer slecht uit. Dit is een ge volg van den oorlog. In het bijzonder geldt dat voor Frankrijk en Engeland. ONDERWIJS Practische vakken voor het zevende leerjaar Versohenen is het verslag yan de oom- missie'van Poelje, aan welke oommissie wad opgedragen te onderzoeken, hoe het zevende leerjaar en de eventueele hoo- gere leerjaren van de school voor ge woon lager onderwijs kunnen worden ingericht, in het bijzonder ook in verband met de hier en daar opgekomen neigiDg om door toevoeging van huishoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een speciaal karakter te geven. De oommissie komt in dit rapport tot de volgende conclusies 1. Een oplossing van het aan de com missie voorgelegde vraagstuk moet ge zocht worden, zonder dat daarbij aan de grondslagen van de geldende wettelijke onderwijsorganisatie wordt getornd. 2. Hoewel het niet mogelijk is om een volledige analyse en een bepaÜDg van haar onderlinge verhouding te geven van alle oorzaken, welke tot het ontstaan van de tegenwoordige moeilijkheden hebben geleid, mag, wat het onderwijs aan meis jes betreft, worden voorop gesteld, dat vooral het nog altijd bestaand tekort aan primair nijverheidsonderwijs voor meisjes een groote rol speelt. Nijverheidsscholen voor meisjes. Het is daarom gewensoht, dat, zoodra de openbare geldmiddelen dit toelaten, van overheidswege medewerking wordt verleend tot het stichten van een aantal de primaire opleiding omvattende, een voudige nijverheidsscholen voor meisjes. 3. Ook wanneer de onder 2 bedoelde scholen zullen zijn gesticht, zullen er meis jes overblijven, die na het doorloopen van de eerste zes jaren van het gewoon lager onderwijs niet naar een nijverheidsschool overgaan. Voor dezen, en, zoolang een be duidende uitbreiding van het nijverheids onderwijs voor meisjes niet mogelijk is, ook voor de onder 2 bedoelden, dieDt normaal wettelijk de mogelijkheid te wor den geschapen, dat bet zevende en de even tueel volgende leerjaren een onderwijs geven, dat meer dan het overwegend tot het verstand sprekende onderwijs de be langstelling heeft van de leerlingen, en dst voor haar verdere leven ook grootere practische waarde heeft dan dit laatste. Nuttige handwerken 4. Voor het zevende leerjaar zal daartoe in den regel geen verdere uitbreiding van de leerstof noodig zijn, dan wordt ver kregen door ontwikkeling van het vak nuttige handwerken in de richting van het z.g. linger ie- naaien. 5. Zoodra men verder wil gaan dan onder 4 is aangegeven, dient de oplossing in de eerste plaats te worden gezooht in samenwerking tusschen de lagere sohool en het nijverheidsonderwijs. 7. Voor de jongens ligt het vraagstuk anders dan voor de meisjes omdat de pri maire nijverheidsschool voor jongens steeds een sohool is, die een bepaalde vakop leiding geeft. Daarom zal voor de jongenp, voor zoover uitbreiding der leerstof in het geding is, er in den regel mede volstaan moeten worden, dat praktisch georiënteerd onderwijs in handenarbeid in het leerplan van het zevende en de eventueele hoogere leerjaren wordt opgenomen. A. C. W. STARING (1767 1840) De verdienste van Staring is geweest, dat hij zichzelf is geweest en steeds ge bleven. Men heeft hem wel eens den Huygens van de 19e eeuw genoemd. Van veel diohters van zijn tijd kon men zeggen «En is 't van Tollens niet, het is hem nagezongen". Van Staring moet men, ondanks het feit, dat hij veel middelmatige gsdiohten heeft gesohreven, erkennen, dat hij zijn originaliteit nimmer heeft verloren. Het terrein, waarop hij het meest uitmuntte was dat van de humoristisohe vertelling, waartoe o.a. de Jaromir-Cyolus behoorde. Dat is een door hem gesohapen genre, waarin hij geen voorganger had en waarin 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3