I STRUD EN OVERWINNING RADIO-PROGRAMMA Vrydag 15 Augustus JAARSVELD 414,4 M. VAR A-uitzending. 8 berichten ANP, gr.; 1Ü pianovoordracht; 10,30 declamatie; 10,50 gram.; 11 radio-revue (opn.); 12 orgelspel en zang; 12,30 gram.; 12,45 be richten ANP; 1 VARA-orkest; 1,45 gr.; 2 pianovoordracht; 2,30 declamatie; 3 gr.; 4 gram.; 4,30 voor de kinderen; 5 fluit en piano; 5,15 berichten ANP; 5,30 Esme ralda; 6 zang met pianobegeleiding; 6,15 „Onze huisdieren in moeilijkheden"; 6,30 VPRO: „Groote mannen in bewogen tij den"; 6,45 gram;; 7 vragen van den dag; 7,15 berichten; 7,20 voor de kinderen; 7,50 felicitaties; 8 berichten ANP; 8,15 Bravour en Charme; 8,45 radiotooneel 9 De Ramblers; 9,30 zang met pianobe geleiding; 9,50 gram.; 10 dansmuziek (gr. pl.)10,15 berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK 1875 M. NCRV-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7,15 berichten Engelsch; 7,30 gram.; 8 berichten ANP; 8,10 schriftlezing; 8,25 gewijde muziek (gr.pl.); 8,35 gram.; 9,45 Canzonetta-sextet en gram.; 11,15 berich ten Engelsch; 11,30 gram.; 12,30 berichten Duitsch; 12,45 berichten ANP; 1 zang met pianobegeleiding; 1,40 gram.; 2 berichten Dyltsëh; '2,15 Molto Cantabile; 3,15 be richten Engelsch; 3,30 gram.; 4 hobo en piano; 4,30 gram.; 5 berichten Duitsch; 5,15 berichten ANP; 5,30 NCRV-orkest; 6,15 berichten Engelsch; 6,30 NCRV-or kest; 7 vragen van de dag (ANP); 7,15 berichten; 7,30 reportage; 8 berichten Duitsch; 8,15 berichten ANP; 8,30 berich ten Engelsch; 8,45 Molto Cantabile; 9,15 berichten Engelsch; 9,30 gram.; 10 be richten Duitsch; 10,15 berichten ANP; 10,30—10,45, 11,15—11,30, 0.15—0.30 en 1,15—1,30 berichten Engelsch. ONZE NEDERLANDSCHETAAL dient men zuiver te bewaren De seceretaris-generaal, Waarn. hoofd van ,het departement van owideriwüjS, kun sten en wetenschappen schrijft: Het heeft mijn aandacht getrokken, dat in verschillende dagbladen steeds meer Woorden en zinswendingen in zwafng ko komen, twielbe niet tot het Nederllandsche taaleigen behooren. Ik acht dit een ern stig en betreurenswaardig verschijnsel. Nu ons volk onder een vreemde bezet ting leeft, is het meer nog dan in an dere tijden van het grootste belang het geestelijk erfdeel', dat onze schoome taal vormt, ongerept te houden. De dagbladen, die hier stellig veel in vloed kunnen uitoefenen, behooren naar mijn meening het vooib'eeld ten goede te geven en met groote nauwlettendheid te iwaken tegen een slordig of ojmjuist taal gebruik. In het belang der Zaak, die ons allen lief is, meen ik op de leiders! der pers en haar medewerkers hiertoe een dringend beroep te mogejn doen. UITBREIDING VAN HET RIJKSPOLITIECORPS Het korps marechaustéa wordt 4000 man sterk Op last van de Duitsche autoriteiten zal de Rijkspolitie hier te lande zeer| belangrijk Sworden uitgebreid, hetgeen sa. menvalt met de uitbreiding van de Ge meentepolitie in de groote steden. Door deze uitbreidingen is het mogelijk dat eenige duizenden militairen van het ge demobiliseerde l'eger in het politieappa raat worden ingeschakeld en wiel juist op een oogeuMik, dat het voor beni uiterst moeilijk zou zijln een ander em plooi te vinden. Het grootste contingent militairen vindt (wel' plaatsing bij! het De man van karakter wijkt niet van zijn plaats; hij is bescheiden in spreken, maar mant uit in handelen. FEUILLETON ROMAN VAN HANS HIRTHAMMER De met zooveel zorg toegepaste eer ste hulpverleening kon tenslotte haar uitwerking niet missen. Mariene sloeg haar oogen op. Onmiddellijk barstte het geheele cir cus weer in tranen uit. Gretel snikte hart verscheurend. Lore daarentegen huilde vrijwel geluidloos, terwijl den jongen, die met een geheel verwrongen gezicht toe keek, de dikke, ronde tranen langs de wangen biggelden. Mama, doet het zoo'n pijin? vroeg Gretel deelnemend, teiWijl zij van louter zenuwachtigheid den natten waschllap op het voorhoofd van haar mloeder uitkneep. De aanblik vain de huilende kiimderen. bracht Mariene IWeer geheel! tot zichzelf., 'Ziji richtte zich op en drukte ze alle drie aan haar hart als Iwïl'de ze uit deze omhelzing van haar geliefde kinderen nieuwe kracht putten. Daarbij' gebeurde het echter, dat de jongen over de jWasch. kom struikelde en er midden in viel. Het Was een allergelukkigst incident, korps marechaussée. Dit korps besltond voor den oorlog uit circa 1200 man, op het oogenblik bedraagt de sterkte nog een kleine duizend mam en dit Worden er 4000, zoodat er plaats is voor 3000 nieuwe maréebaussées. Deze Wlorden door een wervingsoom- missie, samengesteld door de Departe- ten van Justitie en Binnenlandsche Zaken, allereersc gerequireerd uit de beroeps militairen van het leger, en reeds thans is de commissie met haar Wervingsarbeid zoover, dat men Iwieet, dat ongeveer 1700 beroepsmilitairen voor plaatsing bij' de Marechaussée in aanmerking komen. De rest moet door de Inspectie der Mare chaussee worden geworven uit jonge men sehen, die hun eerste oefeni|mg achter den rug hebben, en die overigenis voor plaatsing bijl het korps geschikt Worden geacht, waarbij1 een zeer strenge selec tie Wiordt toegepast. Voor de rijksveldlwacht, die van 1350 man tot 2250 (wiordt uitgebreid, zijln door de wierviugscofmmissie op het oogenblik reeds 735 man uit het leger aangenomen, zoodat nog een 170-tal moet Worden aangewezen uit de vele aanmeldingen, die al binnen zijn of ten deele nog wor den verwacht. VERSCHILLENDE BERICHTEN Bij het baden verdronken Gistermiddag omstreeks half vier meldden zich aan het politieposthuis aan het strand Noord te Scheven in g en, twee jongens resp. van 14 en 15 jaar, die mededeelden, dat hun vriendje, de 14-j. M.H. S. verdronken was. Het drietal was aan het zwemmen geweest, waarop het slachtoffer in een vloedgolf was geraakt en verdronken. Het lijkje is aangespoeld en vervolgens naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gravenhage overge bracht. De «Statendam» voor sloop verkocht Het Nederlandsche passagier- en vracht- stoomschip „Statendam" van de Holland- Amerikalijn is door bemiddeling van de. scheepsmakelaars Jacq. Pierot Jr. Zo nen te Rotterdam voor sloop verkocht aan Frank Rijsdijk's Industrieele Onder nemingen n.v. te Hendrik Ido Ambacht. De Nederlandsche koopvaardijvloot ziet daarmee één1 van haar grootste, schepen verdwijnen. De Statendam heeft van de oorlogs gebeurtenissen in Mei zwaar te lijden gehad. Zooals het schip er thans op de Maas bij ligt, is het maar een pover overblijfsel van het eens zoo kloeke zee kasteel. Voor een schip van dit formaat, trouwens voor een schip in het algemeen, heeft het ook slechts betrekkelijk kort dienst gedaan. Niet fneer dan ruim tien jaren heeft het gevaren, in hoofdzaak voor den lijndienst op New-York, maar ook voor plezierreizen op verschillende zeeën. Vóórdat de „Nieuw-Amsterdam" aan onze koopvaardijvloot werd toegevoegd, was de Statendam met haar 28.390 bruto, ton en met een accomodatie voor 1400 a 1500 passagiers het grootste schip on der Nederlandsche vlag. Met den bouw is het eigenlijk al niet voor den wind gegaan. Niet minder dan negen jaar heeft het geduurd, voor het schip aan zijn bestemming overgegeven kon worden. Toezicht op prijzen Verschillende Rijksbureaux zullen bin nenkort overgaan tot de aanstelling van inspecteurs, die speciaal belast zullen worden met de controle op de prijzen- stopverordening. Met name zullen zij tot taak hebben, bij de verschillende be drijven na te gaan of wel de hand wordt gehouden aan de bepaling, dat de verkoopprijs slechts mag stijgen met het bedrag, waarmee de inkoopsprijs, vergeleken bij den toestand op 9 Mei j.l., de hoogte is ingegaan. Zooals men weet, geldt verder de bepaling, dat in alle overige gevallen een imaginaire winst van 20 procent als richtsnoer voor de prijsbepaling geldt. want terwijl hij Djuid schreeuwend aan het onvrijwillige bad trachtte te ontko men, kiepte de kom met het gevolg1, dat het Water over den vloer stroomde., Hansje kroop op handen 'einj voeten aan land tem Wist niet, of hij! miog harder zou gaan huilen idan twleü' met het scha terend gelach van Zijln plaagzieke 'zus ters zou instemmen. Én Mariene Was i/n- tusscben alles (wieer vergeten. De jonge man moest droog gelegd (wlorden. Gretel holde al (wieg om een dweil te halen. Het Werk riep haar, de kinderen herin nerden haar aan de taak, die haar vani tijid to,t tijd Zoo zjwiaar viel. Wederom raapte Malene haar krach ten bijeen. Er bleef haar nu eejnim'aaTj niets anders over dan door te zettani en deze verloren post te verdedigen, tot Lorenz haar hier (wieg riep. Maar Iwiaar moest Zij tot zoolang hef noodigste vandaan haloni? Zijl kop toch niet (weer aain haar ouders schrijven? Die oude m'enschen hadden het zelf ook niet gemakkelijk. Ein in het dorp? Neen, daar (woonde niemanid tot wiep ze zich met een verzóiek zou kunnepj Wenden. Het geluid van een naderanide* autq deed haar uit haar gepeins opschrikken. Zij keek door het raam naar buiten, Dr. Volkmann! De medicus trad druk en geagiteerd de kamer binnen; mlet voorliefde speellde hij den jovialen huisdokter met de drukke Opbouw van Middelburg In verband met den voorgenomen we deropbouw van de stad, hebben B. en W. thans aan de bekende eigenaren van verwoeste panden, een vragenlijst ter in vulling doen toekomen, waarin opgave gedaan dient te worden van: le. den aard van het verwoeste pand2e. of het pand in eigen gebruik dan wel ver huurd was; 3e. of de eigenaar een der gelijk pand wenscht te herbouwen en zoo ja op dezelfde plaats of op een daarmede gelijk te stellen stand en over welke breedte en diepte; 4e. of de eige naar in staat is den herbouw geheel of gedeeltelijk te bekostigen en dan tot welk bedrag en 5e. of de eigenaar het pand in eigen gebruik wenscht te nemen, als woning of bedrijf, dan wel het wenscht te hernieuwen. De uitkomsten van deze enquête wor den met belangstelling te gemoet ge zien. Mot vuur gespeeld In de omgeving van Geldersch Veenen- daal speelden twee jongens van 7 en 8 jaar met lucifers en staken daarmee een bos stroo in brand. Door de wind kwamen vonken tere.cht in den hooiberg van den landbouwer D., waardoor het kurkdroge hooi in een ommezien in lichterlaaie stond. Enkele in de nabijheid staande kip penhokken werden eveneens een prooi der vlammen, terwijl het der brandweer slechts met uiterste inspanning gelukte eenige woningen, eveneens in de onmid- delijke omgeving gelegen, te behouden. Opbouwdienst helpt bij den oogst Bij den staf van den Opbouwdienst is van Duitsche zijde het verzoek ontvangen: 1000 man èn zoo mogelijk meer ter beschikking te stellen voor he biinlniemfhar len van den lopgst iin Frankrijk. De manpen vain den Op!b!oujw!dienst die zich voor dit doel Vrijwillig kunnen op geven, zullen in korpsveifolapd, geënca dreerd door voldoende officieren en on derofficieren,, inaar Firanklrijk vertrekken. Voor vervoer, legering 'en ïanidbloiulwiwerk- tuigen zullen de Duitsche instanties zór gen.. Onder de huidige .omstandigheden mag eerst recht geen graankorrel onbenut (wor den gelaten. Vandaar idat de Duitsche, autoriteiten in bezet Frankrijk, Iw'ien deze stand van Zaken iniet nlritgaap is en iwien gebleken is dat de terugkeer van land bouwers uit het onbezette gedeelte niet in een voldoend sjnel tempo kap geschie den, ieep bemep hebben gedaaln op' dan Nederlandsehen OpbóiuWdiemst. Beschuit- en banketbloem voor bakker' De samenwerkende organisaties van werkgevers in het "bakkersbedrijf hebben zich telegrafisch tot het hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart gericht, met 't verzoek ten spoedigste maatregelen te willen treffen, opdat aan.de broodbakkerijen, die tevens banket vervaardigen, beschuitbloem en banketbloem ter beschikking wordt ge steld, niet alleen in het belang van deze bedrijven, doch ook in het belang van het groote aantal arbeiders in deze be drijven werkzaam. De organisaties wezen in het telegram tevens op de onbillijkheid die iri dezen bestaat n.l. dat de beschuitfabrieken en banketfabrieken voorzien worden van be schuitbloem en banketbloem, doch de vele duizenden kleinere bedriiven, die tevens beschuit en banket rri&ken, op het oogen blik daarvan uitgesloten zijn. Vreugde en tragiek De beslissing van den president der Haagsche rechtbank, waarbij de betwiste Haagsche baby aan de familie Steinmetz is toegewezen, heeft begrijpelijkerwijs in dezen familiekring groote vreugde ge bracht. Vele bloemstukken werden de woning aan 'de Gouverneurlaan binnen gedragen en het aantal gelukwenschen van familie, vrienden en buren was na tuurlijk zeer groot. Enkele familieleden van het echtpaar practijk. Wel, mevroulwtje, Wat is er aan de hand? Al (wieer opgeknapt? Haar vragende blik dWoing hem' tot ieen (nadere verklaring. De oujwie Kleinschmidt, die postbbde, hield me ondenwieg aan en vertelde me, dat er Waarschijnlijk iets aaü haperde., Ik mqest maar eens naar u gaap kijken'. Maar, het komt me zoo voor, dat de man maar (wat (bazelde, of.f»? In werkelijkheid had de oude Klein schmidt zichi etwat anders uitgedrukt, toen hij, op Iwleg naar huis, het pad van dr, Volkmann kruiste. Da( treft prachtig, dokter, dat ik u toevallig tegen kom! had hij gezegd, terWijl zijln heldere, door zware, grijze Wenkb'rauwen overschaduwde oogen zich doordringend in die vani djen medicus hadden geboord. Ik ben maar een een voudig man, maar menschen als wij zien nu eenmaal fwieJJ eens iets, wat een an der niet ziet. Bijvoorbeeld dat jonge dok tersvrouwtje daar boven ik geloof dat het noodlot haar een beetje al1 te hard aanpakt. Wat ik daar al niet an Waarschuwingen en aalntmiapingen aain huis heb gebracht het. is om een hekel te krijgen aan je beroep. Dat is zeer on a an gen aam, beste Kleinschmidt, maar (w'at heb' ik daarmee te maken? Niets als u mijl dat nog móet vragön, dokter! Ik dacht mlaar zoo.;... Steinmetz wilden zich in den middag beijveren om de baby bij de familie Van der W. te gaan halen, doch toen zij zich aan de woning vervoegden, waar, zoo als men begrijpen zal, de grootste ver slagenheid beerschte, bleek mevr. van der W. niet bereid afstand van het kind te doen. De familieleden keerden onver- richterzake naar de woning aan de Gou verneurlaan terugv De president der Haagsche rechtbank had dit blijkbaar voorzien, blijkens zijn bevel, dat het kind desnoods met hulp van den sterken arm moet worden af gestaan. Men verwacht, dat het wel niet tot krasse maatregelen zal behoeven te ko men en dat het uiteraard zeer onder den indruk verkeerende echtpaar zal in zien, dat het het beste is aan de uit spraak van den president gevolg te geven Bommen op Castricum De reeks kettingblom'men, die, paar het ANP meldt, .op het Ziekenhuis te Cas- tricUm zijp neergekomen, hebbejn, groote verwoestingen aangericht e|ni 'de rechter vleugel' van het gebó.ulwi is een ruïne gewerden. Nadat de bómmen waren In geslagen, heeft het verplegend personeel dadelijk de gewenden verzorgd en de plaatselijke luchtbeschermingsdienst twas oiok zeer spoedig aanwezig om assisten tie te 'verleenen. Bij' het zien vairn de ravage. Welke is aangericht, verwondert men zich dat niet meer slachtoffers ts bfetreurren rijn. Twee zusters zwaar gewond Op den Rijksweg Breda—Moerdijk, ter hoogte van de Noord onder Terheyden is een ernstig ongeluk gebeurd. Twee dochters van den landbouwer Mathijsen te Wagenberg bij Terheyden begaven zich op een melkwagentje, be spannen met een paard, naar de wei. Op den Rijksweg werden zij door een hen achterop komende vrachtauto aangereden. Paard en kar werden in een sloot ge worpen en de meisjes werden op den weg geslingerd. De jongste, de 21-jarige W. Mathijsen werd in zorgwekkenden toestand naar het Sint ïgnatiusziekenhuis te Breda overgebracht. Haar zuster was er minder ernstig aan toe, doch moest eveneens naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hel paard bleef ongedeerd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. Ds. Pijnacker Hordijk hoopt a.s. Zondag in de Kleine'Kerk den Heiligen Doop te bedienen. 1 Aangifte Vrijdagavond van 7—9 uur, in het Vereenigingsgeb ouw. Geref. Kerk. Dr. C. Veltenaar neemt emeritaat Zooals b'ekend heeft dr. C. Veltenaar, predikant bijl de Ger. Kerk van The len eervol emeritaat aangevraagd met ingang van 4 September a.s. Dr. Veltenaar (w'erd 12 April 1873 te Maassluis geboren. Hij' studeerde aain de Theo!. Hoogeschool te Kamden, Waar hiji in 1899 candidaat Werd. Daarna volgde hiji te Genève 11/2 jaar de colleges in de faculteit der Letteren en der God geleerdheid. '27 April 1902 deed hiji te Laar in de graafschap Bentheim intrede in zijln. eer ste gemeente. Tij dens zijln verblijf te Laar begaf dr. Veltenaar zich opnieuW naar Genève, legde aldaar het Licentiaats-exa, ■men af. In 1906 nam dr. Veltenaar het beroep aan naar Emmer-Comp'aseuuhii, van Wel ke gemeente hij' de eerste predikant was. In 1909 verwisselde hiji dezestandplaats met SuaWoude waar hij1 bijkans 10 jaar heeft gearbeid. Tijdens rij'n verblijf al daar legde hiji in 1913 te Utrecht rij'n doctoraal examen af om 23 Juni 1915 tot doctor in de theologie te protmoh veeren. Nog in datzielfde jaar volgde zijln benoeming tot lid van het Historisch Ge nootschap te Utrecht. Uit een viertal be roepen Werd in 1918 dat naar Veenem,- daal aangenomen. wleet u, bijl -ons gaat dat Zoo: als wijf toevallig eens hooren, dat een of andere collega in moeilijkheden zit, dan helpens iw'e hem gezamenlijk zoo goed mogelijk. Dan vragen \wie niet mar het hoe en, het Waarom, niaar misschien is dat in den beteren stand niet gebruikelijk. Neemt u m'ijl dan maar niet kW'al'ijik, dat ik gestoord heb', dokter! Dr. Volkmann iwas met ©en hoogrood© kleur in zijn W&gen gestapt. Ben eigen,- Iw'ij'ze bemoeial die Kleinschmidt! Was het rijn schuld, dat die stomme Bur- mester op het -onzinnige idee was geko men hier een practijk te bleginnielni? Hiji Wias reeds een paar kilometersl verder, toen hij plotseling stopte. Hm Welbeschouwd, was het misschien toch zoo gek nog niet hier eens den edelen, weldoener te spelen, zooiets werd gauw bekend in het dorp. Bovendien, kob hij' ier niets bij! verliezen. Lorenz scheem niu toch een baantje in Berl'ijini te Zullen, krijgen. Gelogen W'as dat stellig niet', 'want zoo stom als de kerel kon dioer, hij: was in ieder geval geen opschepper. Vooruit dan maar! lachte Volkmann, terlw'ijl hiji den Wagen keerde. Laten wij ons trachten bemind te maken, bij1 de goê gemeente! Hij' onderzocht den ilnlhoud van. zijn portefeuille. Dat Was rijkelijk voldoende. Ongetwijfeld, dokter! beantwoordde Mariene zijn vraag. Ik voel mij! volkom men gezond; die goeie Kleinschmidt Na een verblijf van maar twee jaar legde dr. Veltenaar zijln ambt neer en ging over tot de Ned. Herv. kerk. Het Waren moeilijke jaren voor hem te Vee- nendaal, Iwant gemeente en voorganger pasten niet bij1 elkander. In de Ned. Herv. kerk deed dr. Veltenaar coll. doctum en uit een 3-tal beroepen inam hij! dat naar Asperen aan, Iwaar hiji 2 October 1921 (werd bevestigd. In Nov. 1925 acht te dr. Veltenaar den tijd gekomen om heen te gaan. Hiji keerde tot de Geref!. Kerken terug en vestigde zich metter- W'oon te 's Gravenhage 5 Mei 1926 werd hij! iweer beroepbaar gesteld in deze ker ken en uit 'n 3-tal beroepen nam hij dat naar Th olen aan, Iwaar hij 29 Augustus 1926 werd bfevestigd en tot heden is werk zaam geweest. Van de hand van dr. Veltenaiar hebben tal van geschriften het licht gezien. RECHTZAKEN ZIJN POST VERLATEN. De Krijgsraad te Utrecht heeft een mi-' litair, die wegens het verlaten van een onder vuur staande stelling terechtstond, een Zwaardere' straf opgelegd dain do auditeur-militair had geëiseht. Deze vor derde tiwiee jaar gevangenisstraf, móar het vonnis luidde: 2 jaar en 6 maajndein, 'met aftrek van het voorarresj;. De veroordeelde, de 25-jarige, gehulwde dienstplichtige soldaat, J. B., uit Rotter dam, diende destijds blijl de 15e compagnie 'Vnortieren, van het 15e R.I. Hem Was ten laste gellegd, dat hij' zich als militair op den 13en Mei opzettelijk tersluiks, voorwendende een zijlnier voeten zooda nig te hébben bezeerd, dat hij de be schikking daarover grootendeels had ver loren, aan het gevecht met den tegen stander in de genoemde stelling" had ont trokken, door zich met ieen auto, naar elders te veijwljderen. SMAADSCHRIFT Het gerechtshof te Amsterdam heeft ©eh juffrouW uit Alkmaar, die beStee- digende anonieme bbieveb zou hebban ge stuurd aan een vriendin, tot eeln voor waardelijke gev.str. van een maand mót een proeftijd van drie jaar en tot f30 boete veroordeeld. Die rechtbank te Alkmaar had haar tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De procureursgeneraal had bevestiging ge- eischt. KORT EN BONDIG Bij de invoering van het commissariaat voor het bestuur der stad Luxemburg heeft gouwleider Simon, de leider van het burgerlijke bestuur, een toespraak gehouden, waarin hij eerst wees op het Duitsche karakter van de stad Luxem burg en haar bevolking. Voorts betoogde gouwleider Simon, dat de Luxemburg- sche grondwet wegens de vlucht van de groothertogin en van de regeering buiten werking gesteld is. I De Führer heeft gisteren in zijn werk kamer in de nieuwe rijkskanselarij aan den Rijksmaarschalk en de op 19 Juli de onderscheidingsteekenen van hun rang, bevorderde generaals-veldmaarschalken de maarschalkstaven, overhandigd. Hij sprak woorden van dank voor de ver diensten, die de maarschalken zich heb ben verworven bij de Duitsche overwin ningen en wees op de verplichtingen, die de rang van maarschalk hun tegen over volk en rijk oplegt. Een door den Franschen ministerraad aangenomen wetsontwerp tot opheffing van de geheime genootschap pen bepaalt, dat alle vereenigingen en organisaties met geheim karakter ont bonden zullen worden. De roerende en onroerende bezittingen van de ontbon den vereenigingen worden in beslag ge nomen en zullen na de liquidatie van de afzonderlijke geheime organisaties voor ondersteuningsdoeleinden worden gebruikt. schijint op klaarlichten dag spoken te zien. Dr. Volkmann zocht naar eeri passen den overgaing. Hiji kon die vrouW toch niet eenvoudig geld aanbieden. Of Lorenz nu al naar Berlijn was ver trokken? Ja, die was vertrokken en hiji zou intusschen zelfs al! Wel zijln aangekomen. Zie verwachtte elk uur bericht, dat zijl met de kinderen zou volgen. Of hij Ber lin leende? Ja, ja, maar alleen vam een paar vluchtige bezoeken. Intusschen hield hiji zich te rijmer tljld aanbevolen voor een minzame invitatie. En op dat oogenblik kW'am ©en joingeh op bloote voeten de kamer binnens die zeer verlegen deed toen hij! den dokter uit Waldkirchen bemerkte en Marlóne aarzelend een briefje toestak. Compli- Imient van mijn vader ie(ni of ik het geld direct mee kan nemen. Mariene (wierd rood van schaamte, 'tls goed, jongen, ik kom straks zielf wel' even aan. Ik moet het geld direct meenemen! hield de knaap vol. Dr. Volkmann üjachte. Noiu, Iw'at ziegt u daarvan, mevroutwi Burmiester? Dat Wordt nog eens een flilrake zakenman. Kom hier, kleine schellm, hoe hoog is de rekening? U permitteert toch, mevroulwtje, dat ik die kleinigheid even in orde breng? (Wordt vervoldg)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2