ZIERIKZEESCHE! NIEUWSBODE OPGEN De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14415 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot >s morgens 10 uur HONGARIJE EN ROEMENIË Een oplossing tusschen deze twee landen te wachten Na de belangrijke episodes van Mün- chen en Salzburg schijnt de, volgens de woorden van- graaf Csaky, met taaie volharding gevoerde, zware en toch bij kans geluidlooze strijd van 20 Trianon-ja- ren zijn eindphase tegemoet te gaan. Bin nen zeer korten tijd immers wordt het begin der rechtstreeksche onderhande lingen, met Roemenië verwacht, die einde lijk den werkelijk stabielen vrede en rust in de Donauvallei moeten brengen. Dat Roemenië in principe de noodzake lijkheid van verderen gebiedsafstand heeft erkend, beteekent in dezen voor Honga rije natuurlijk al zeer veel. Thans moet volgens de publieke meening alhier ech ter ook ieder verder, tijdverlies worden vermeden. Wanneer nu aan het begin der vol gende week het Roemeensche aanbod be kend zal zijn geworden, zal de Hon- gaarsche regeering haar tegenvoorstel te berde kunnen brengen, waarbij wel spoe dig zal blijken, óf de kloof kan worden overbrugd. Behalve de nationaliteit en moedertaal der bevolking speelt ook de oeconomische kwestie bij de verdeeling van een uitgestrekt rijk gebied als Zevenbur gen een groote rol. Van Hongaarsche zijde is het aantal der aldaar woonachtige bevolking van Magyaarschen bloede steeds op 2 millioen zielen geschat, waar tegenover de Roemeensche statistiek een getal van 1.5 millioen noemt. Over deze en dergelijke statistische gegevens is overigens over en weer in den laatsten tijd een felle strijd ontstaan, waarbij ook de propaganda met het oog op de geïnteresseerde groote mogendheden na tuurlijk een hartig woordje mede spreekt. Aangaande de voorgeschiedenis van den afstand van Zevenburgen door Hongarije voor 20 jaren kan nog worden herinnerd aan het feit, dat Roemenië in 1916 ten gevolge van een geheim verdrag met de geallieerden de centrale mogendheden in den rug aanviel. In November 1918, kwam, nadat met Roemenië reeds eerder een afzonderlijke vrede was gesloten, de wapenstilstand tusschen Hongarije en de geallieerden te Padua tot stand, waarbij de oude grens tegenover Roemenië als demarcatielijn werd bepaald. Toen evenwel enkele dagen daarna Roe menië voor de tweede maal aan Duitsch- land den oorlog had verklaard, werd bij nieuwe onderhandelingen tusschen den „rooden" Hongaarschen minister-president graaf Karolyi en de geallieerden te Bel grado deze demarcatielijn ten gunste van Roemenië herzien. Gebruik makende van de door het communisme in het binnen land ontstane verwarring en het bevel van den toenmaligen Hongaarschen mi nister van oorlog, volgens hetwelk hij geen soldaat meer wenschte te zien, overschreden de Roemenen ook deze lijn nog tot tweemaal toe, waardoor de tegen woordige grens werd bereikt, welke toe stand daarop te Trianon werd ge sanctioneerd. EUROPA ZONDER TOLGRENZEN Toekomst der kleine landen Een artikel van de „Berlinske Tidende" heeft het over de economische toekomst van Zwitserland. Het zal voor .Zwitser land noodig zijn, zegt het blad, zekere gevolgtrekkingen te maken uit den te- genwoordigen toestand. Thans worden in dit kleine land bij de demobilisatie een half millioen menschen op de arbeids markt geworpen. Daar Zwitserland een „afgesloten eiland" is, kan het aan deze arbeidsloozen geen werk verschaffen zon der de hulp van zijn groote buurstaten. Zwitserland zal wel inzien, dat het be hoort tot de Duitsche economische ruimte Wanneer dit besef veld wint, kan men er van overtuigd zijn, dat de moeilijkhe den voor het economische leven van dat land zullen verdwijnen: de voortbrenging van het land zal dan aangepast worden aan het programma van de spilmachten en hun uitgebreide behoefte. Dergelijke vraagstukken, schrijft het blad, dat zich beroept op inlichtingen uit Berlijnsche politieke kringen, zullen zich voor alle kleine landen van Europa voordoen. Het toekomstbeeld van het economisch ver- eenigd Europa zonder tolgrenzen is het beeld van een grootschen bloei en een geweldigen vooruitgang van den levens standaard. STEPHAN CZAKi, de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken: .„de geluidlooze strijd van 20 Trianon jaren gaat zffn eindphase tegemoet11. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Bomaanvallen op Engeland Het opperbevel van dn Duitsche iwieer- ïnaeht maakt blekend: Aftieeling&n Duitsche vliegers vielen op 13 Augustus die haven- en kade-instal laties in Wallsend, Hartlepool, Bourne mouth en Plymouth, IwapemfabHeken in Exieter en Bristol, alsmede groote petroi- leumopsl'agplaatsen in North Killingham doeltreffend met (blommen aan. In het Kabaal en iini de moulding van de Theems gelukte het tjwlee patrouille, vaartuigen en twtee koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 15.000 'b!rt. tot zlinken te brengen,. Verder bombar- deerden gevechtsvliegtuigen de vliegvel den van Eastchurch, Dettling, Faimibloi- rough, Andover, Odiham en Middel Wallp Hier vernielden zij talrijke hangars, schuil plaatsen en (wierven en vernietigden een grooit aantal vliegtuigen op den begainien grond. I Bijl de aanvallen in het Kaïnlaal iqn op; Engeland kwiam het to,t talrijke hevige luchtgevechten, in het verloop (Waarvan 74 vijandelijke vliegtuigen (Werden ver nietigd. In den loop van deun dag profeteerden Britsche vliegtuigen van het type Bris tol-Blenheim de Deensdhe stad Aalblorg aan te vallen. Jachtvliegtuigen eru lucht doelartillerie djWangen den vijlaimd reeds van te voren om te keeren en schoten van 23 aanvallende vliegtuigen er 16 meer. In den nacht van 13 op 14 Augustus ondernamen vijandelijke vliegtuigen hom- aanvallen, doch richtten miergems moe- mensiwlaardige schade aiam. De Dinsdag door den vijand geleden verliezen bedragen in totaal' 132 vliegtui gen en 12 versperringsballons. Hiervan Iwlerden 89 vliegtuigen in luchtgevechten, en 43 op den bfegamen groind en door luchtdoellartillerie vernietigd. 28 Duitsche vliegtuigen (Worden vermist. Een duikboot meldt het tot zinken brem- gen van 41.611 (blrt. Deelen van een Duit sche flottielle duikbootjagers stootten op de Noordzee op verscheidene Brit sche torpedojagers, die zich Ondanks hun superioriteit na een kort gevecht in den nevel terugtrokken. De Duitsche duikfeoo. ten 'zetten haar taken ongehinderd verder voort. 'J RUSLAND'S TWEEDE „BAKOE" Op zoek naar nieuwe petroleumvelden Eenige dagen geleden heeft de direc teur van het Instituut voor geologische onderzoekingen te Moskou, prof. Kloe- bow, een lezing voor de Moskousche ra dio gehouden, welke door alle Russische zenders is uitgezonden. Hij deed daarbij enkele interessante mededeelingen over het probleem van het „tweede Bakoe". Op dit oogenblik zijn 30 geologische ex pedities in Rusland bezig, die de taak hebben, nieuwe petroleumvelden te ont dekken. Zeventien daarvan hebben als ontginningsterrein die gebieden aange wezen, welke men in Rusland het „tweede Bakoe" noemt. De 13 andere doorzoeken den Kaukasus, de Oekraine, het eiland Sachalin en de Oostkust van Siberië. Prof. Kloebow herinnerde er aan, dat het grootste petroleumgebied ter wereld zich in Bakoe bevindt. Daarna komen de olievelden der Vereenigde Staten en van Mesopotamië (Mossoel), alsmede het Per zische Bakoe aan den Kaükasischen oever der Kaspische zee. Bakoe levert jaarlijks meer dan 10 millioen ton petroleum. Molotow heeft in zijn rede op het 18e congres dr4r Sowjets op de noodzakelijkheid gewezen het vraagstuk van de uitbreiding der Russi sche reserven aan motorische brandstof in studie te nemen. Het is een gebiedende eisch het „tweede Bakoe", tusschen Oeral en Wolga, zoo spoedig mogelijk in pro ductie te brengen. Voor de Sowjetunie is het een levensprobleem haar graanpro- ductie te vermeerderen. Dit is slechts mogelijk door op ieder gebied van den landbouw uitgebreidere motoriseering in te voeren. Ten einde dit dpel te, bereiken moet ieder dorp, iedere kolchoze iover tractoren en motoren beschikken kunnen Daarover is echter nog een paar millioen ton petroleum noodig, boven hetgeen Ba koe nu voortbrengt. Ook de belangen van de landsverdedi ging zijn met de verwezenlijking van dit plan gebaat. De arbeid der geleerden be staat nu hierinmet alle energie de rijk ste oliegebieden van het „tweede Bakoe", in de streek tusschen Wolga en Oeral, te ontdekken. Vaststaat, dat het ganse he gebied van den Oeral tot Leningrad in het Noorden en Woronjezj in het Zuiden geweldige petroleumv,oorraden bezit. Dit terrein is 360.000 km2 groot, d.i. ongeveer geheel Europa zonder Rusland en Scandi navië. Enkele der nieuwe bronnen zijn reeds in bedrijf en leverden verleden, jaar 2 millioen ton nafta. Prof. Kloebow noemde dit slechts een begin. In de om geving der steden Krasnokamsk, Sizran, Boegoeroeslan en Stavropolj zijn reeds boringen gedaan. Alle teekenen wijzen er op, dat men eerstdaags hfer zal kun nen beginnen met de naftaproductie. De geologische onderzoekingen hebben uitge wezen, dat de petroleumrijkdom hier zeer groot is, weshalve prof. Kloebow meent dat h ier spoedig nieuwe petroleumcentra zullen ontstaan. De allerlaatste onderzoe kingen leidden nog tot de ontdekking van petroleumgas en petroleum in de omgeving van Moskou. SUMNER WELLES, de onderstaatssecretaris van Buitenland sche Zaken, heeft medegedeeld, dat hij twee conferenties heeft gehad, met den gezant der Sovjet-Unie Oumansky. Hij zal deze besprekingen voortzetten in de hoop op een bevredigende regeling der problemen, welke d.e beide naties raken. Ten aanzien van de Russische nota, welke de ontbinding verlangt van de diplomatieke en consulaire vertegenwoor digingen in de Oostzee-staten, verklaar de Welles, dat een antwoord van de re geering d.er Vereenigde Staten binnen kort zal volgen. Op 16 dezer zullen in het geheel 3400 korporaals en manschappen en 450 onder officieren, die thans met grootverlof zijn, maar omtrent wie van den burgemeester van de plaats hunner inwoning bericht is ontvangen, dat zij niet voldoende door arbeid in eigen onderhoud kunnen voor zien, voor den Opbouwdienst wor den opgeroepen. Het Spaansche blad Alcazar doet in een artikel over den verjaardag van het verlies van de Philippijnen opnieuw de rechten van Spanje op de Philippij- nen uitkomen. Het blad verklaart, dat de eilandengroep thans meer Spaansch is dan ooit. HOE ZIET HET ER UIT MET ONZEN GULDEN Nu het betalingsverkeer met Noord- Amerika, welks betaalmiddel als baro meter fungeert voor de vaststelling der waardeverhouding, is gestaakt, is deze vraag niet zoo eenvoudig te beantwoor den. Eerst dan als weer een normaal handelsverkeer met Amerika mogelijk is, kan pas blijken, hoe het met de waarde van ons betaalmiddel is gesteld. Dat wil zeggen, met de buitenlandsche waarde er van. Deze is echter niet zoo afhankelijk van het toekomstige betalingsverkeer met New-York als wel eens wordt gemeend. De ontwikkeling der verhoudingen op 't Europeesche continent is daarop mede van invloed, want naarmate ons wereld deel zich economisch minder afhankelijk kan maken van Amerika, in die mate ook kunnen de betrokken staten samen invloed uitoefenen op de handelsverhou dingen. De verhouding tot Amerika Al zouden de Amerikaansche banken ook in het goud zwemmen, en de dollar ten opzichte van andere betaalmiddelen een bijzonder hoogen koers hebben, het is duidelijk dat de Ver. Staten daarmee bedroefd weinig zouden opschieten. Om hun buitenlandschen handel weer op peil te kunnen brengen, hebben ze klanten noodig, die als koopers op hun markten kunnen optreden. Zou de dollar abnor maal hoog komen te staan ten opzichte van de valuta in een nauw economisch verbonden Europa, dan snijden ze zich zich als leveranciers den pas af. Daar zal men heusch in Wallstreet niet zoo lichtvaardig over denken. Want ook het Britsche rijk is door den oorlog in een totaal andere financieele verhouding tot Amerika gekomen. De oorlogsuitga ven van Engeland zijn tot fantastisch hooge cijfers gestegen en dat een derge lijke omstandigheid zeer grooten invloed uitoefent op de toekomstige verhouding van pond en dollar ligt voor de hand. Zoodat we maar zeggen willen, aldus „De Gelderlander", dat na het tot stand komen van den vrede geheel andere in ternationale financieele verhoudingen zul len optreden. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal ook in die verhoudingen met heel andere maatstaven worden geme ten dan voorheen het geval was. De binnenlandsche waarde Wat voor ons land momenteel van be lang is, is de kwestie van de binnen landsche w a a r de van den gulden. Een autoriteit als prof. Kaag merkt hieromtrent op in het maandschrift „Economie", dat, gezien de prijsontwik keling in ons land sedert de intrede v,an Nederland in den oorlog, onze gul den zijn koopkracht bijna ten volle heeft behouden. Een uitspraak, die houvast geeft. Maar, zoo zal misschien iemand vra gen, hoe zal het hiermee in de toe komst zijn gesteld? Prof. Kaag antwoordt daarop: dit zal afhangen van de mate, waarin het zal gelukken, de uitgifte van papieren geld te beperken en de productie en aanvoer van goederen op peil te houden. Van den goudvoorraad van de Ned. Bank is zij niet afhankelijk, zoo voegt hij hieraan toe en in dit opzicht is het ook volko men onbeduidend, of deze goudvoorraad zich in het binnen- dan wel in het bui tenland bevindt. De buitenlandsche waarde Voor den import en export van ons land is thans oriënteering naar het Oos ten van des te grooter beteekenis ge worden. Bevordering van het Neder!.— Duitsche handelsverkeer is daarom mede voor de binnenlandsche positie van onzen gulden van veel belang. Wat de buitenlandsche waar de van ons betaalmiddel betreft, we merkten hierboven al op, dat daaromtrent niets valt te voorspellen. Trouwens prof. Kaag maakt de opmerking, dat de fan tastische cijfers, die soms omtrent die buitenlandsche waarde worden genoemd, alle wezenlijke beteekenis missen. Het leek ons niet overbodig op deze aan duidelijkheid niets te wenschen over latende uitspraak van den Tilburgschen hoogleeraar de aandacht te vestigen. Ze zal diegenen, die zich door dat gefan taseer uit hun gezond evenwicht lieten brengen» tot gerustheid stemmen. Oplossing tusschen Hongarije en Rumenië spoedig verwacht Rusland spoort naarstig naar nieuwe petroleumvelden Het corps ma'èchaussée wordf op vier duizend man gebracht Het zuiver houden van onze Nederlandsche taai eisch Controleurs zullen toezicht op de gestelde prijzen houden Brandstoffendistributiekaart ver deeld in bonnen van 1 mud Maan op: 116 Aug. 19,49 Maan onder 4,51 DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van dé bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 15 Aug. 21 uur 4 min. Zonsopgang 16 Aug. 6 uur 25 min. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 16 Aug. 1,29 13,52 7,09 19,41 By de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden by gevoegd. DE DISTRIBUTIEREGELING VAN STEENKOLEN Brandstoffenkaart verdeeld In bonnen van 1 mud Nu het dan vaststaat, dat er na 1 October brandstoffendistributie komt, is het van belang, juist thans, nu de dis tributieregeling nog niet geheel in kan nen en kruiken is, enkele klachten en bezwaren onder de oogen te zien, die in de afgeloopen maanden zoowel van de zijde der verbruikers als uit handelaars- kringen naar voren zijn gekomen. Voorop zij gesteld, dat de juistheid van enkele dezer bezwaren door de bevoegde instanties niet wordt ontkend. Indien iede- een echter beseft, met welke groote moeilijkheden de aflevering van een ar tikel als steenkolen gepaard gaat, zal het duidelijk zijn, dat de plotseling inge stelde voorloopige contingenteering op 20 procent, die voor de periode tot 30 Sept. is vastgesteld, nu eenmaal niet kon ver- loopen, alsof ei niet ergens in Europa een oorlog op leven en dood aan den gang was. Voor zooveel doenlijk zal echter reke ning gehouden worden met de vele ver langens en vaak tegenstrijdige belangen, die hier op het spel staan. Bij het voor bereiden der brandstoffendistributie kun nen de deskundigen bovendien beschik^- ken over de ervaringen, in dit opzicht in de jaren 1914—'18 opgedaan. Wordt desondanks niet iedereen bevredigd, dan dient men te bedenken, dat wij dezen winter door het wegvallen van den be langrijken invoer uit Engeland en België uitsluitend zijn aangewezen op onze Lim- burgsche mijnen. Deze produceeren slechts voor een klein gedeelte de zoogenaamde Belgische kwaliteit, voor een grooter deel de Limburgsche kwaliteit die in Neder land eveneens als huisbrand wordt ge stookt en voorts in groote hoeveel heden de tweede soort Limburgsche, de zgn. S-kolen. Zijn wij goed ingelicht, schrijft de Tel., dan ligt het in de bedoeling, voor de volgende toewijzingen een brandstoffen- kaart te verstrekken, onderverdeeld in bonnen van 1 hl. Van deze brandstoffen- kaarten zal, evenals dit bij de textiel is geschied, in mindering worden gebracht niet slechts de 20 procent, die voor1 30 September is ontvangen, maar ook het kwantum, dat in de zgn. vrije maand April is betrokken. Zij, die gedurende Augustus en Sep tember niet aan de beurt komen bij hun kolenleverancier, zouden, zich dus niet bezorgd behoeven te maken over huil contingent, daar zij automatisch een groo ter aantal kölenbons toegewezen krijgeit dan de particulieren, die reeds de hun toekomende hoeveelheid steenkolen irt huis hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1