Provinciale Stoombootdiensten Uit Stad en Provincie BONS, DIE GELDIG ZIJN Gedurende het tijdvak van 12—18 Aug. geeft de met 1 genummerde dubbele bon van het nieuwe broodbonboekje te samen recht op het koopen van 2500 gr. roggebrood of 2000 gr. ander brood. Bons 01 tot en met 04 (boterkaart) Op eiken bon 1/2 pond boter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 01 en 02 (vetkaart)Op eiken bon een V2 pond margarine of gesmol ten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 03 en 04 (vetkaart): eiken bon een 1/2 pond boter met 10 cent re ductie per 1/2 pond, van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bon 66: één kilo suiker tot en met 31 Aug. Extra rantsoen van 11/4 kilogram voor den inmaak op bon 74. Bon 53: 1/2 pond koffie of V2 ons thee tot en met 30 Aug. Bon 40: 1/2 pond tarwebloem, of tarwe meel, of boekweitmeel of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 September. Bon 14: 1/2 pond rijst of rijstemeel van 12 Aug.—6 Sept. Bon 27: 1/2 pond havermout of haver vlokken of gort of grutten van 12 Aug. —6 Sept. Bon 105: 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 8 Sept. (Puddingpoeders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzake lijk bestaan uit producten bereid uit gra nen, rijst of tapioca zijn vrij van 'de distributieregeling). Bon 110: 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 Sept. Petroleumzegel Periode 5: geldig voor 2 liter petroleum tot en met 8 Sept. (alleen voor diegenen die daartoe ver gunning hebben). De petroleumzegel pe riode 4 wordt niet geldig verklaard en kan vernietigd worden. Kolen, enz.: tot 30 Sept. kan men bij handelaren koopen 20 van het ver bruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Voor de verpleging van de in kampe.iv in Frankrijk vertoevende Belgeïr is thatis een crediet beschikbaar gesteld van 50 millloen francs. Op het oogenblik 'wor den eiken dag ongeveer 20.000 vlluchte- lingen van Zuid-Frainlkrijk maajr Bellgië teruggevoerd. Er zijn thans in Z.-Frank- rijk nog ongeveer 64.000 jonge Belgische burgers. 50.000 soldaten en ongeveer een millioen andere vluchtelingen!. Vogel voedering in den komenden winter Wij zullen in den a.s. winter niet over de gewone zaden voor vogelvoeding kun nen beschikken. Daarom is het raadzaam, onkruidzaden te verzamelen, welke door vinkachtige en sommige andere vogels met graagte worden gegeten. In aan merking komen o.a. zaden van: Distels (wanneer de bloemhoofdjes pluizig wor den); brandnetels (wanneer de zaadtop- pen bruin worden)weegbree (de aren plukken); grassen voor zoover nog aan wezig); melde-soorten, overal op bouw en tuingrond en op braak-liggend terrein te vinden; ganzevoet-soorten, als voren. Tot dit geslacht behooren o.a. ook bie ten, spinazie en het loogkruid. Beukennoten zijn eind September rijp. Goed droog bewaren, daar ze anders 1 schimmelen. Eikels kunnen we bewaren 1 voor de eenden. I Lijsterbesen (Augustus) en vlierbesen i (September—October) bewaren we in trossen op een koele plaats, liefst in een kelder. Spreeuwen ,en lijsters, die ze nu niet noodig hebben, zullen ons er straks dankbaar voor zijn. De bessen van meidoorn, hulst, duindoorn, Geldersche roos enz., laten we waar ze groeien, evenals de zaden van berken, elzen en dennen. 1 Tenslotte nog deze raad: Wees zuinig met uw voorraad voeder niet wanneer dit niet bepaald poodig is. Dus alleen bij vorst, sneeuw, ijzel of aanhoudende regen. i j j Dienstregeling ingaande 15 Augustus 1940 Breskens Vlissingen Aank. Vlissingen 7.30 9. 10.30 12.— 13.30 15 16.30 18 19.30 Vertr. Vlissingen 7 45 9.15 10.45 12.15 13.45 15.15 1645 18.15 19.45 Aank. Breskens 8.15 9,45 11.15 1245 14.15 15.45 17.15 1845 20.15 Neuzen Hoedekenskerke Vertrek Neuzen 7.— 10.10 13.05 16 30 19.— Aankomst Hoedekenskerke 7.45 10,55 13.50 17.15 19.45 Vertrek Hoedekenskerke 9 12.- 15 30 18.- 20.— Aankomst Neuzen 9.45 12 45 1615 18.45 20.45 Hansweert Perkpolder Vertrek Perkpolder 7.20 10.20 13.20 16.20 19.20 Aankomst Hansweert 7.40 10.40 13.40 16.40 19 40 Vertrek bus 7.50 10.50 13.50 16.50 19.50 Aankomst Kapelle 8.10 11.10 14.10 17.10 20.10 Vertrek bus Kapelle 9.05 12.05 15.05 18.05 20.50 Aankomst bus JSansweert 9 25 12.25 15.25 18.25 21.10 Vertrek Hansweert 9.35 12.35 15.35 18.35 21.15 Aankomst Perkpolder 9.55 12.55 15.55 18.55 21.35 Zierikzee Katscheveer Wolphaartsdijk Vertrek Zierikzee 7.12.16. Aankomst Kateoheveer 8.13.17. Aankomst Wolphaartsdijk 13.20 Vertrek Wolphaartsdijk 13.30 Vertrek Katsoheveer 8.10 13 50 18.30 Aankomst Zierikzee 910 14.50 19.30 Naar te Moskou officieel verluidt, heeft de Sovjetnegeering in verband met de jongste veranderingen i|n den opIbtauWi van het ronde leger, het reglement be- j treffende de politieke commissarissen in het Roode leger en de vldot vloior af- geschaft verklaard. Bij het beantwoorden van een, vraag heeft Attlee in 'het Lagerhuis verklaard, dat omstreeks 10 Juni Duitschers en Ita lianen uit de Britsche concletnttratie-kam- pen naar Canada elm Australië zijln ge transporteerd. Attlee rechtvaardigde de zen maatregrel met de gevaren, verbon den aan een Duitsche iimvasi-epogimg. j De Japanneesche minister van oorlog, ge- neraal Tojo, heeft 'n uur met minister- president Konoje gesproken. De bespreking heeft tot resultaat gehad, dat het ver-. trek van den buitengewonen gezant ge- neraal K o i s o naar Nederlandsch-Indië voorloopig uitgesteld is in verband met den Europeeschen oorlog, zoowel als met onopgehelderden toestand ten aanzien van Engeland en de Vereenigde Staten. ZIERIKZEE. In ons nummer van Zater dag komt een bericht voor, met het op schrift „Vrije textielhandel tot 1 Sept." Dit wordt door .sommigen zoo gelezen 1 en uitgelegd, dat ,men zonder textielkaar- ten goederen kan koopen, hetgeen even- wel niet het geval is. HAAMSTEDE. Burgerl. Stand over Juli Géborén: Pieternella, d. ,van Jonker, Pie- ter Joost en yan Van Veen, Engelina; j Geertje Johanna, d. yan Quaak, Willem i Eliza en Braai, Willemijna Janna; Cor- nelis Pieter, z. yan Straaijer, Andries .Martinus en van de Velde, Paulina Pie ternella; Jan Marinus, 7. van Verton, Marius Adriaan en yan den Berge, Pau lina; Gerda Sophia, ,d. van Jonker, Ma rinus Leendert en -Aalbrecht, Adriana. Gehuwd: Landman, Jacobus, 27 j. en van der Linde, Cornelia, ,28 j.; Kik, Jan, 37 1 j. en Verton, Magdalena, 26 j.; Zijta, 1 Leendert Janus, 25 j. en Verton, Maatje, '25 j. Overleden: Van 't Zelfde, Hille- gonda, 74 j., wed. van Blom, Nicolaas; Verton, Blezina, 87 j., wed. van Straaijer, Cornelis. Volgens de gisteren in dm vooravond te Berlijn ontvangen berichten Zijn gis teren 38 Britsche vliegtuigen biji lucht gevechten en 15 op den grotnid vernie tigd. Daarbij1 komen nog de 16 toestellen, die bij Aalborg zijn neergeschoten, zoo- dat de Britsche verliezen tot in het be gin van den namiddag 69 vliegtuigen be droegen. Dertien eigen vliegtuigen) hvior- den vermist. Naar Reuter mieldt, is vast komen te staan, dat de Australische minis tfensl Street en Fairbaiim, asmede vice-presi dent Gullett slachtoffer zijn géworden van een vliegtuigongeluk bij1 Canber- r a. Onder de slachtoffers bevindt zich verder generaal Sir Cyrill Baudenell Whi te, chef van den generalen staf van het leger. ZONNEMAIRE. Met ingang van 12 de- zer is de heer W. J. van Splunder, voor heen ingedeeld bijl de huzaren, geplaatst bij! de maréchaussee ter standplaats Apel- J doorn. I SIRJANSLAND. Oude rijlwlelpl'aatjes kunnen ingeleverd fwtordejn' bi) den smid Hanse, die voor verdere opzending Zorgt. Steunt het goede doel. BRUINISSE. Juist nu de eerste oogst iwordt binnengehaald (erwten) zijn de Iwierkzaamheden in de z.g. Drooge In- laag, Iwiat het eerste gedeelte betreft, be- eindigd. Onder leiding van de Ne'dierll. j Heide-Maatschappi) is een oplpervlakte, voorheen bestaande uit Iwieiland yam zeer 1 Weinig Waarde, herschapen in vruchtbaar bonlwiland. Dezer dagen Zal' één ejn flinder j definitief worden verpacht, nadat reeds een gedeelte dit jaar in cuiltuur Was ge bracht. Het Bestuur van den polder Brui- nisse heeft met het initiatief tot on- ginning zeker ©ein goed Werk gedaan. SCHERPENISSE. Bijl de famüie A. D. kWam dezer dagen bericht binnen van hun zoon die dienst doet als matroos, dat hi) nog gezond en Wel is. Sedert bet begin van den oorlog hadden geen bericht (meer van hem gehad. Bakker A. had het ongeluk bi) het iojmtrekken van ©en paal, dat zijin hand uitschoot juist tegen een kant van een, muur. Hi) verfwondde dat lichaamsdeel! zoodanig dat (hij!, geneeskundige hulp (moest inroepen, die de Wonde rnoest hechten. ST.-MAARTENSDIJK. De ijk en herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben op Maandag 9 September a.s. Zeeuwiche Polder- en Waterschapsbond Op Zaterdag 17 Augustus a.s. zal in de zaal van den heer J. 'C. Krijger te Goes de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps bond zijn algemeene vergadering houden Aan de orde komt o.m.: Voorziening in de bestuursvacatures, ontstaan door het overlijden van den heer W. Kakebeeke, te Goes en het periodiek aftreden van de heeren C. D. Vereeke te Kapelle en F. P. Polderdijk te Nieuw- en St.-Joosland. Ir. Wierdsma, ingenieur van den Polder W&lcheren, zal een lezing houden over „Eenige beschouwingen over de water huishouding van polders". PO S T- TEL EG RA A FTE L£ FO ON Briefverkeer met België hersteld Naar van officieel© éij'de vernomen Wordt, is met ingang van 12 Augustus het postverkeer met België, Voor zoover het brieven 'en briefkaarten betreft, in) beide richtingen hersteld. De te verzen den blrieven 'en briefkaartelni ZuMeini in het Nederlandsch, Fransch of Duitsch ge steld moeten éijln. KERKNIEUWS^ TELEGRAMMEN hier thuis. Dat zit zoo in je, weet u, ik kan me zoo niet uitdrukken, maar als ik onze ouwe Tiergarten en onze Brandenburger Tor niet meer zou kun nen zien nee, ik crepeer liever dan dat ik het ergens anders nog eens op nieuw zou probeeren. Lorenz Burmester wist hierop geen antwoord te geven. Zwijgend rookte hij zijn goedkoope sigaret. De omtrekken van den ouden man naast hem ver vaagden in de toenemende duisternis. Maar in gelijke mate groeide in hem het troostrijke gevoel zich in de nabij heid van een mensch te weten en het had waarlijk niet veel gescheeld, of hij had dezen gedegenereerden vreemdeling zijn zorgen toevertrouwd. Zij praatten nog wat over verschillende dingen, tot Neufeld tenslotte met een luiden geeuw den wensch te kennen gaf, zich op de bank te willen uitstrekken. Lorenz stond op en stak Neufeld in een plotselinge opwelling zijn hand toe. „Misschien zien we elkaar nog wel eens en misschien kan ik dan iets voor u doen." De oude man bromde iets onverstaan baars en schoof, terwijl hij zich in zijn volle lengte op 'de bank uitstrekte, zijn Chr. Geref. Kerk, TWeetal: Te Zutphen, cand. W. de Graaf te Lisse «en caind. P. M. Joinker te Zierikzee. ONDERWIJS Voor de acte Fransch l.o. slaagde te Utrecht o.a. de heer C. Tazelaar te Kerkwerve. vaal zwarte hoed wat dieper in het gezicht. I Lorenz begon zijn doellooze wande- ling opnieuw, waarbij hij zorgvuldig in "het duister van de boomen bleef, het helle licht van straten en winkels angst- 1 vallig vermijdend. Wat moest hij nu be ginnen? Bleef hem wel iets anders over dan het voorbeeld van dien Iandlooper te volgen. Zijn voeten deden hem pijn, steeds dringender deed zijn vermoeid heid zich gelden. J Tenslotte liet hij zich op een leege bank vallen en met zijn actetasch onder het hoofd, vond hij na eenige vergeef- sche pogingen een niet al te ongemak- j kelijke houding. Het vertrouwde ruischen der boomen zong den vermoeide in slaap. Mariene had er bijna een gewoonte van gemaakt urenlang aan het raam te staan en op den brievenbesteller te wachten. Zij kon hem reeds van verre j zien aankomen, zeker over een afstand f van eenige honderden meters, maar ge- woonlijk ging er geruimen tijd mee heen voor hij hun woning genaderd was. De werkplaats van den timmerman aan den 1 1 overkant was het laatste pand, dat hij 1 bezocht; daar moest de beslissing val len. Keerde hij naar het dorp terug, of vervolgde hij -zijn weg om haar ein delijk eenig bericht van Lorenz te bren gen? Op dezen dag. terwijl Mariene nog geen vermoeden had van hetgeen haar alles te wachten stond, keerde de reeds eenigszins bejaarde man in het blauwe uniform van de Posterijen niet om. Hij kwam nader, wischte zich af en toe met zijn rooden zakdoek het zweet van het voorhoofd en zoog behaaglijk aan zijn kromme, houten pijp. Met kloppend hart volgde Mariene elk zijner bewegingen. Eindelijk, eindelijk zou zij dan weer eens 'n levensteeken van Lorenz ontvangen. Eindelijk zou er aan haar kwellende ongerustheid een eind komen. Sinds vier dagen had Mariene niets meer van hem gehoord. Een prentbrief kaart uit Praag was zijn laatste be richt.: 1 1' i „Door verschillende oorzaken ben ik hier helaas vrij lang opgehouden. Maar vandaag .gaat het weer verder. Houdt goeden moed, Mariene! Nog maar een paar dagen, dan hebben we ons doel bereikt Hartelijke groeten voor jou en het circus. Je Lorenz." DE STRIJD OM DE HAAGSCHE BABY BESLIST Heden heeft de President van de Haag- sohe rechtbank uitspraak gedaan in het kort geding tussohen de families S. en van der W., betreffende de baby, die op 10 Mei na de bominslag in de Bethehem- kliniek te den Haag in ontvangst is ge nomen door de familie van der W,, waar omtrent de familie S. beweerde dat de baby haar kind is. Het vonnis van den president was zeer uitvoerig geargumenteerd en de voorlezing ervan duurde bijna een half uur. De Pre sident heeft, op grond van de talrijke ge tuigenverklaringen bevolen de afgifte van het kind aan de familie S. en dit vonnis uitvoerbaar verklaard bij voorraad. Mr. Ir. Smalhout, procureur van de familie van der W. heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend bij het Haag- sohe gerechtshof. EXTRA SUIKER OP BON 74 De secretaris-generaal,waarnemend hooid van het departement van landbouw en vissoherij, maakt het volgende bekend: Zooals reeds eerder werd gepubliceerd, wordt ten behoeve van den inmaak een een extra rantsoen suiker beschikbaar ge steld. Dit extra rantsoen is verkrijgbaar tegen inlevering van de met 74 genum merde bon van het distributiebonboekje, welke gedurende het tijdvak van 15 tot en met 30 Augustus a.s. recht geeft op het koopen van 1% kg suiker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheidsduur der met 66 genummerde bon van het algemeen distributie bonboekje, welke reeds is aangewezen voor 't tijdvak van 26 Juli tot en met 23 Augustus a.s., is verlengd tot 30 Augustus. De detaillisten dienen de met 74 ge nummerde bon op afzonderlijke opplak- vellen in te leveren bij de distributie- diensten. Teneinde hen in de gelegenheid te stellen groot ere hoeveelheden suiker te verkoopeD, ontvangen zij extra toewijzi- gingen. TWEE ENQELSCHE MIJNENVEGERS GEZONKEN. De Britsche Admiraliteit deelt miede, dat de mijnenvegers „Samarisk" en „Py- rope" ib'ij een vijandelijiken luchtaanival Zoo, groote (beschadigingen hebben opge- loiopen, dat zij gezonken zijln.. Tientallen malen had Mariene deze kaart gelezen, uit de weinige regels weer nieuwe kracht, puttend. Bittere dagen en moeilijke nachten wa ren haar niet bespaard gebleven. Me neer Schwalger was als een woedende stier het huis binnen komen vallen en had haar onder scheldwoorden en drei gementen zijn rekening voorgelegd. Mar iene had in haar radeloosheid den man bijna al haar geld gegeven, alleen om maar om van den razenden en tierenden man af te komen. Zij was de wanhoop nabij en wist niet meer wat te beginnen, als Lorenz geen bericht, geen geld stuurde. Van het meubilair kon zij niets verkoopen, want dat behoorde reeds den huisbaas toe, die het, als gedeeltelijke dekking van de achterstallige huur in pand had genomen. Voor 't overige was er niets meer in huis, dat ook maar eenig geld had kunnen opbrengen. Daar ging de postbode voorbij het raam nu opende hij de huisdeur, nu klopte hij aan de deur van de kamer. Mariene stond als aan den grond gena geld, doodsbleek en niet in staat een woord over haar lippen te brengen. De man kwam de kamer binnen, groette en grabbelde in zijn groote, lee- HET ITALIAANSCH LEGERBERICHT. Het 66e Italiaansche legerbericht luidt als volgt: In Somaliland, ten Oosten van AdedLeh, zijn nog steeds verwoede ge vechten aan den gang. Vanochtend om 1 uur hebben uit Zwitserland komende vliegtuigen een aanval ondernomen op Noord-Italië en bommen en strooibiljet ten uitgeworpen. Een 30-tal explosieve en brandbommen is iop twioningen etn in de stad Milaan geworpen. Er is geen enkel doel vao> militairen aard getroffen. Het aantal doo- den, alle (burgers, bedraagt 12; dat der gewonden 44. T© Turijtn zijn pl.m. 15 bommen geworpen, zonder dat aam mi litaire Iwlerken of industrieel© onderne mingen schade twterd toegebracht. Men heeft een doode en 8 gewonden geteld. Ook Alessandrië en Tortona zijn gebombardeerd. Te Alessandrië heeft men 9 dooden geteld, w.o. drie brandweer lieden, benevens enkele gewonden. Het bombardement van Augusta (Syracuze), waai vier bommen werden geworpen, heeft noch slachtoffers, noch schade ver oorzaakt. HEVIGE ONWEDERS BOVEN SPANJE Boven verscheidene provinciën van Spanje heeft zich Dinsdag een hevig on- weder ontlast, gepaard gaande met hevige regens en hagel. Veel vee werd door den bliksem gedood. De beken, die door de langdurige droogte bijna geheel droog waren, zwollen zoo sterk, dat zij bniten hun oevers traden. WOLKBREUKEN IN AMERIKA Wolkbreuken hebben in de bergbanen in het Westen van den Amerikaansohen staat Noord Carolina overstroomingen ver oorzaakt, waardoor geweldige aardver schuivingen ontstonden. Bruggen werden weggeslagen en aan straten, woonhuizen en industrie-installaties werd voor een aanzienlijk bedrag aan schade ingericht. In Asheville, de grootste stad in het Westen van Noord Carolina, dreigt als gevolg van het springender waterleiding, gebrek aan water te ontstaan. Verschillende dalen zijn door den hoogen waterstand geheel geisoleerd. JAPANNEESCHE ECONOMISCHE MISSIE NAAR NEDERLANDSCH INDIË Onder leiding van den Directeur van de Mitsoeimaatsohappij, Moekai, is heden een Japanneesche economische missie naar Nederlandsch Indië vertrokken. Inzake de benoeming van den vroegeren Japannee- sohen Minister van Koloniën, generaal Koiso, tot buitengewoon gezant voor Nederlandsch Indië, wordt binnenkort een beslissing verwacht. Naar verluidt zou de Minister van Bnitenlandsohe Zaken als gevolg van de snelle verandering van den internationalen toestand deze kwestie nog eens met de Ministers van Oorlog en Marine besproken worden. HEVIGE AARDBEVING IN WEST-JAPAN Het Centrale Japanneesche Meteorolo gische Observatorium heeft medegedeeld, dat Dinsdagnacht te 7 minuten over half één in West-Japan een hevige aardbeving is gevoeld. De bevolking heeft de huizen verlaten. Tot dusverre is nog geen melding gemaakt van materieele schade. Het epi centrum van de beving ligt op 60 km ten noordwesten van Himisaki. MARKTBERICHTEN ST.-ANNALAND. Aardappelveiling van 13 Augustus. Groiep St.-Anmaland35200 k.g. gele Eigenh. f314—3.36; 4725 k.gl id. Bonken f2.01—2.34; 1700 k.g. idem Driel. f2.21—2.50; 14050 kg. bi'. Eigenh,». f3.43—3.59; 1675 k.g. id. Bonken f2>.01— 2.18; 300 k.g. id. Driel. f2.51—2J.55; 1600 k.g. Zeeu'wsche Bonte f4.25—4 32; totaal verkocht 59250 k.g. Alles per 100 k.g. SPORT VOETBAL. 13 Augustus. Zierikzee: Oranje Boys I—Stormvogels I: 2—2. NieuWerkerk: Sinoto I—Zwaluwen I (OUwierkerk): ren tasch. ,,'t Is maar een aanmaning!" zei hij verlegen. Hij scheen te voelen, wat hij de vrouw daarmee aandeed, want hij haastte zich de gedrukte kaart in te vullen. Mariene bleef roerloos op dezelfde plaats staan tot 'de postbode het huis had verlaten; toen viel zij met een snik op den grond en verloor het bewustzijn. Eenige minuten later kwam het cir cus binnenstormen. De kinderen hadden van hun speelplaats af gezien, hoe de brievenbesteller het huis verliet en zij wisten reeds wat dat beteekende. Toen zij hun moeder zoo op den grond zagen liggen, begonnen zij alle drie wan hopig te huilen. Zij dachten aanvankelijk niet anders dan dat zij dood was. Gretel herstelde zich het eerst; zij was dan ook de oudste. Zonder zich nog 'n oogenblik te bedenken, vloog zij naar de slaapkamer om spoedig daarna met een waschkom en een lampetkan terug tc keeren. Met ontroerende ijver begon ze het natte waschlapje op het gelaat van haar moeder te leggen. Lore en de jon gen vergaten van louter verbazing te huilen en volgden met intense aandacht de geheimzinnige manipulaties van hun groote zuster. (Wordt vervolgd}.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2