ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 OPGEN< ZEMKZBSCtëCOUBAJCT D® Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p, kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuitbaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14414 2 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur ISOLATIONISTEN Behoud van partij en behoud van geestelijke verscheidenheid is niet hetzelfde. I n hun redevoeringen tot een gehoor dat in Amsterdam was samengekomen op initiatief van anti-revolutionaire en christelijk-historische instanties op zichzelf een symptoom van protestantsch- christelijke „concentratie" hebben dr. Colijn en prof. Slotemaker de Bruine uitgelegd waarom zij meenen, dat voor het orthodox-protestantsche derde deel van ons volk medewerking aan De Ne- derlandsche Unie onmogelijk moet hee- ten. Hebben wij de beide sprekers goed verstaan, schrijft het Hbl., dan kwam de kern van hun weerstand hierop neer, dat men de diepste geestelijke over tuigingen niet op den achtergrond kan laten dringen, en zelfs de nationale een heid niet kan koopen tot den prijs van de ondergeschiktmaking van geloofsover tuiging aan de staatkundige eischen van het oogenblik. Integendeel, die geloofs overtuiging waarvan zij het heele leven, ook het openbare, willen doordringen, mag niet buiten het openbare leven wor den geplaatst. Vraag ons dat niet!, riep dr. Slotemaker de Bruine uit. Daarmede zoü men een sterk volksdeel verzwak ken en daarmede het volksgeheel. Om dezelfde redenen verzette dr. Co- lijn zich tegen de gedachte om de begin sel-partijen tot oplossing te brengen ten gunste van een alomvattende nationale beweging. |y| et volkomen eerbiediging van de menschelijke, hooge levenswaarden, welke in dezen orthodox-protestantschen kring werden verdedigd, moeten wij con- stateeren dat wij, als Nederlanders door deze argumentaties allerminst zijn over tuigd. In de eerste plaats al niet, omdat het driemanschap van De Nederland- sche Unie door niets heeft doen blij ken dat het de geloofsovertuiging van het protestantsche deel van ons volk evenmin trouwens als die van het roomsch-katholieke of van wat dr. Colijn kenschetste als het humanistische deel zou willen aantasten, of haar invloed buiten het openbare leven zou willen sluiten. Een nationale eenheidsbeweging, die op zulke exclusieve grondslagen zou zijn opgetrokken, zou in ons sterk reli gieus voelende volk al heel weinig weer klank vinden. De medewerking van groote groepen uit het roomsch-katholieke deel van ons volk bewijst trouwens, dat een beweging als De Nederlandsche -Unie zeker niet afwijzend staat tegenover den) invloed van den christelijken geest, die immers in zijn naastenliefde en in zijn eerbied voor den mensch juist in een volk als het onze, met een zoo sterken individualistischen inslag, de verbonden heid draagt en sterkt. In dien zin kun nen wij het eens zijn met dr. Slotemaker de Bruine, wanneer hij uitroept: Chris telijk is nationaal. Maar niet, wanneer dit zou moeten beteekenen dat de, ver schillende geloofsovertuigingen, al stoe len zij dan ook op den gemeenschappe- lijken wortel des geloofs, niet verder zouden komen op staatkundig gebied dan de politieke indeeling uit het verleden, die juist toen getoond heeft niet in staat te zijn aan een krachtig nationaal reveil leiding en gestalte te geven. r\ e trieste geschiedenis der kabinetten op breede, breedste, en toen weer smallere en „positief christelijke" basis, heeft sedert 1933 ons vertrouwen in den ouden vorm van nationale concentratie niet kunnen versterken. Het doodvonnis over de oude, christelijke coalitie is toen door dr. Colijn zelf uitgesproken. Een „breedere" basis is destijds op „posi- tief-christelijke" klippen gestrand. En met een' „zakelijke" combinatie is dr. Colijn op 10 Aug. 1939 door „roomsch- rood" de woestijn in gestuurd. Moeten wij nu daarheen terug? Neen, zegt De Nederlandsche Unie. En wij gelooven dat dit antwoord in zeer breede, ook in zeef positief-christelijke kringen van ons volk buiten het directe part ij verband zal worden begrepen en goedgekeurd. Temeer omdat ook figuren als dr. Co lijn en prof. Slotemaker de Bruïne er kennen dat men in Nederland niet bij de pakken kan neerzitten. Dr. Colijn heeft Zaterdag verteld van het aanvankelijk contact tusschen de leiders der oude po litieke partijen later ook met de Unie HENRI VAN BOURBON-PARMA de graaf van Parys, leider der Fr an sche royalisten. DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND Bomtreffers en luchtgevechten op en boven Engelsche steden Gistermorgen hebben de Duitsche bom menwerpers den luchtaanval tegen Enge land, die Zondag begon, voortgezet. Sinds den prillen ochtend zoo meldt D.N.B. vlogen afdeelingen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers paar de Britsche kust, waar zij nieuwe bomaanvallen on dernamen en waarbij het op verschillende plaatsen van het Kanaal en het eiland tot hevige luchtgevechten kwam. Het is den Duitsehen aanvallers in den loop van den morgen gelukt, de versper ring aan de Britsche Zuidkust, die ge vormd wordt door luchtdoelartillerie en jachtvliegtuigen, te doorbreken en hun bommen op de beoogde doelwitten neer te werpen. Volgens de tot dusverre binnengekomen berichten, die van bevoegde zijde wor den bevestigd, zijn tot den middag bij luchtgevechten 38 Britsche vliegtuigen neergeschoten en op den grond 15 ver nield. Daarbij komen nog 16 Britsche vliegtuigen, welke in totaal bij Aalborg zijn neergeschoten. In totaal bedroegen de verliezen van de Engelschen tot in de vroege middaguren 69 vliegtuigen. Dertien Duit sche toestellen worden vermist. Bij een aanval op het Britsche vlieg veld Eastchurch hebben Duitsche bom menwerpers Dinsdag 6 hangars volkomen vernield, verblijven in vlammen doen op gaan en zware luchtdoelbatterijen buiten gevecht gesteld. Zware bomtreffers op olietanks veroor zaakten branden, die van verre zichtbaar waren. Tien Spitfires werden op den beganen grond vernield. Bovendien wer den 12 versperringsballons neergeschoten. Zij kwamen brandend neer. Op twee groote gewapende koopvaardijschepen werden zware bomtreffers waargenomen. Boven de Theemsmonding heeft hetzelfde eskader nog een Spitfire neergehaald. Intusschen duren de luchtgevechten bo- Ven de Zuidkust van Engeland, naar het D.N.B. verneemt, nog voort. Steeds maar weer vliegen nieuwe formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers op de Engelsche kust aan De Duitsche eskaders bommenwerpers, die in gesloten formaties op groote hoogte naderen, worden bijna zonder uitzonde ring door Messerschmitt-vliegtuigen, die ze moeten beschermen, begeleid. In een grooten boog zwermen zij rond de bom menwerpers, maken het den vijand on mogelijk hen lastig te vallen en slaan bressen in den vijandelijken verdedigings muur. om zich te vereenigen op een kort program van actie, waarbij men de ver schillen zou laten rusten. Als wij ons niet vergissen, wilde ook dit program een hechte samenbinding van het Nederland sche volk, versterking van het gemeenschapsbesef, versterking van het gezag der regeering, ordening van het maatschappelijke leven, bestrij ding van sociale tegenstellingen en van de werkloosheid, opvoeding van de jeugd in nationalen zin, met eerbiediging van de geestelijke verscheidenheid van ons volk, behoud der traditioneele volksvrij heden, en een georganiseerden invloed van het volk op wetgeving en bestuur. Al deze punten kan men, zij het in an dere en dikwijls positievere formuleerin gen, terugvinden in het program der nieuwe Nederlandsche Unie. DE LUCHTSLAG VAN MAANDAG Het Duitsche legerbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Afdeelingen Duitsche vliegtuigen heb ben Maandag aanvallen Ondernomen op havenwerken en vliegvelden aan de En gelsche Zuid- en Zuidoostkust. Daarbij werden op de oorlogshaven van Ports mouth talrijke bommen geworpen. De groote electrische centrale en de werf van Vosper staan in brand. Dokken en kadewerken, alsmede een patrouillevaar tuig in het Kanaal kregen bomtreffers. In den loop van deze aanvallen kwam het tot hevige luchtgevechten, waarbij in totaal r43 vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. Op de vliegvelden Manston, Canterbury, Hawkings en Lympne gelukte het hangars, werfinstal- laties en schuilkelders te verwoesten en ten deele in brand te steken. Te Manstoi) werd een af deeling Britsche jachtvlieg tuigen bij het opstijgen verrast. Daarbij werden 7 vliegtuigen vernield. Op an dere plaatsen zijn nog1 8 vliegtuigen op den beganen grond vernield. Bij Dover hebben de Duitsche vliegtui gen twee versperringsballons in brand geschoten. Bij de luchtgevechten, die zich in dit gebied ontwikkelden verloor de vijand 30 vliegtuigen. In het zeegebied ten Oosten van Sou thend hebben duikbommenwerpers een aanval ondernomen op een krachtig be schermd konvooi en ondanks den hevigen afweer van jagers en luchtdoelartillerie twee koopvaardijschepen van in totaal 5.500 br.t. tot zinken gebracht. Op een ander schip brak brand uit. In den nacht van 12 op 13 Augustus zijn bomaanvallen ondernomen op sche pen nabij Swansea en Cardiff, alsmede op luchtdoelartillerie en schijnwerper stellingen bij Plymouth en aan de mon ding van de Humber. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voort gezet. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 12 op 13 Augustus in Noord en West-Duitschland bommen geworpen, zonder noemenswaadige schade aan te richten. Daarbij werden vier vliegtuigen boven Duitsch gebied neergeschoten. De totale verliezen van den vijand be droegen Maandag 92 vliegtuigen. 24 Duit sche vliegtuigen worden vermist. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP AALBORG door vliegers en luchtdoel geschut afgeslagen Britsche bbmmenlwerpers hebben gis terochtend om 11.45 uur de stad Aalb'org in Denemarken aangevallen. Van de 12 aanvallende vliegtuigen, zoo meldt het DNB, (werden er vijf door luchtdaefartil- lerie en zes door jachtvliegers neerge schoten. Slechts een vliegtuig kon (naar Zijn steunpunt in Engeland terugkeeren. Korten tijd na den eersten Engelschen aanval naderden voor ide tweede maal Eneglsche aanvallers de stad Aalborg., Deze tweede aanval werd gedaan door 11 vliegtuigen, (waarvan er vijf werden DE GRAAF VAN PARIJS, die wanneer de monarchie in Frankrijk hersteld zal worden, wellicht eenig uitzicht heeft op den troon te komen, in den kring zijner familie. De graaf in gesprek met een Fransche boer. JON GIGURTO de Rumeensche minister-president. neergeschoten. Daarmee ziijln er van de 32 vliegtuigen, die gepoogd hebben Aal- blorg aan te vallen, 16 neergeschoten- Naar uit Aalborg iwordt vernomen, heb ben aan de luchtgevechten bovejn, Aal- borg van Duitsche zijde slechts 8 Mes- serschmidt-jagers deelgenomen. De strijd, in het verloop twaarvan van de 32 aan vallende Britsche toloirameniwerpiers erdooir de Duitsche jagers en door het lucht afweergeschut 16 werden neergeschoten, bewijst onweerlegbaar de meerderheid van de Duitsche Messerschmidts en de groote perstaties der Duitsche piloten., Het Deensehe Telegraafagentschap deelt mede, dat bijl de Engelsche luchtaanvallen op Aalb'org eenige Denen gewond zijn. Een der zwiaargewionden is gistermiddag bezweken. HET BRANDSTOFFEN- VERBRUIK Distributie wordt voorbereid Tereinde een distributie vaja vaste brandstoffen voor te bereiden, is het noodzakelijk gebleken de brandstoffe.ni- verbruikers te registtreeren en voor ver schillende groepen van verbruikers het brandstoffenverbruik vast te leggen. Daartoe (worden de veibruikens in de volgende groepen onderscheidejm: Groep a. (Woningen vaju particuliere personen. Groep b. openbare geboujWen (niet voor publieke vermakelijkheden) zieken huizen, sanatoria, rijks,-, gemeente- eta provinciale kantoren, gestichtelni, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, central© keukens, b,patheken, (wacht;- en behajnd©- --lingskamers van artsen e.d. Groep c. (w'arenhuizen, winkels, hotel's, pensions (ook kamerverhuurders), restau rants, cüfé's, particuliere kantoren, 'les ruimten in particuliere huizen. Groep d. gebouwen voor publieke ver makelijkheden, vereenigings- of vergader lokalen en niet behoor©rade tot de groe pen a, b ien c. Groep e. kleine industrie met een jaar- lijksch verbruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 tofm en niet blehooj- rende tot de groepen a, b', c en d-r Voor iedere groep bestaat er een af zonderlijk formulier. Deze formulieren Zullen door de dis- tributiedienstesn verkrijgbaar (worden ge steld. Plaatselijk (wordt bekend gemaakt. Wlanneer en op welke wijze het publiek deze formulieren zal! ontvangen. VERDEELING VOORRADEN SIGARETTEN Voorloopig 60 pet. van verbruik in 1939 De federatie van winkeliers in tabaks fabrikaten heeft te Rotterdam een verga,, dering gehouden, (waarin bijzonderheden over de distributieregelingen voor de (winkeliers werden besproken. Teneinde de regelingen vain de siga,- rettenfabrikantem geheel eenvormig te maken, hébben de voornaamste Neder landsche fabrikanten zich vereemigd tot de Nationale Organisatie van Sigaretten- fabrikanten (NOS). Deze heeft bepaald, dat zooveel mogelijk aan alle (winkeliers gelijkelijk de beschikbare voorraden zul len wbrden gedistribueerd, met als maat staf het verbruik in 1939. De prijzen zulllen door de fabrikanten niet Worden verhoogd en ïndien een gros sier misbruik zou maken van de om standigheden, door zijn prijzen te ver- hoogen of 'het voor de Winkeliers beschik bare kwantum onbillijk te verdeelen, zul- Aanvallen der Duitsche bommen werpers op Engeland duren voort Op verschillende plaatsen in Naderland vielen bommen neer Distributie van motorbrandstof en verlenging Rijvergunning In Amsterdam hebben bommen groote schade aangericht Distributie van brandstoffen wordt nu al voorbereid Maan op: 15 Aug. 19,26 Maan onder: 3,46 DE VERDUISTERING In- het belang van de naleving van de bepalingen ten aapzien van de verduis- ring: Zonsondergang 14 Aug. 21 uur 6 min. Zonsopgang 15 Aog. 6 uur 20 min. Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 15 Aug. 0,30 12,59 6,20 18,51 By de vroeger geldende tijdsaanwijzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. len door de NOS maatregelen worden genomen. Onder leiding van de NOS is te Am sterdam een bureau opgericht, waarin twee fabrikanten, twee grossiers en twee (winkeliers zitting hebben en welk bureau de klachten over onbillijkheden zal be handelen Voorloopig is bepaald, dat iedere (win kelier over Augustus 60 pet. van Zijn gemiddeld sigarettenverhiruik in 1939 zal ontvangen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Dronken automobilist Een ernstig verkeersongeluk heeft Maandag op het Huygënsplein te 's-Gra- venhage groote consternatie veroor zaakt, daai* niet minder dan vijf perso nen en eeini paard gewond werden, ter wijl ernstige materieel© schade werd aan gericht. De schuld aan dit alles Was een dronken automobilist, die omstreeks half een miet groote snelheid pardoes tegen den wagen van een aapjeskoetsier op reed, die met twee dames aan het pas sagieren was. De gevolgen waren ern stig, de 61-jarige koetsier E. H. Werd van den bok geslingerd ©ni kreeg een Wonde aan het achterhoofd. De twee inzittende dames, de 39-jarige mevr. N. en de 33-jarige mevr. L. werden even eens gewond. Twee inzittenden van den auto, de 39-jarige P. J. S. uit Rotter dam en de 30-jarige J. D. uit Ermelo, Iwlerden licht gewond, terwijl het paard van den aapjeskoetsier vrijl ernstig letsel btekwam. De aapjeskoetsier en de twee dam©s moesten door den eerste-hulpdienst inaar het gemeente-ziekenhuis worden vervoerd (waar zij', na verbonden te zijn ter ver pleging Zijn opgenomen,. De twee passa giers van dein auto zijn ter plaatse door den EHD verbonden. De dronken bestuurder, de 34.jarig© J. F. van S. uit Pijnacker, (werd door de politie gearresteerd. Opiichtster gesnapt Bij de politie te Echt heeft J. N. al daar aangifte gedaan van oplichting voor een bedrag van f 1500, gepleegd door de huisvrouw M. uit Maastricht. Deze had aan N. medegedeeld, dat hij f300 kon verdienen, indien hij aandeelen van haar wilde koopen, doch hij moest daarvoor een borgtocht storten van f 1500. N., die dit bedrag betaalde, kwam korten tijd daarna reeds tot de ontdekking, dat de aandeelen waardeloos waren. Toen hij bij genoemde vrouw M. reclameerde, be weerde deze den man in het geheel niet te kennen en hem ook geen aandeelen te hebben verkocht. Daarop is N. naar de politie gegaan, die de zakenvrouw in bewaring stelde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1