STRIJD EN OVERWINNING RADIOPROGRAMMA Donderdag 14 Augustus JAARSVELD 414,4 M. NCRV-uitzending 8 berichten ANP; 8*10 schriftlezing en meditatie; 8,25 ge- wijde muziek (gr.pl/.); 9 Celesta-ensemble; 10,15 gram.; 10,30 morgendienst; 11 gr.; 11,15 zang met pianobegeleiding; 12 be- j richten; 12,15 gram.; 12,45 berichten ANP 1 orgelspel; 1,45 Haagsch trio; 3 Christ. lectuur; 3,30 gram.; 3,45 NCRV-Harmonie j orkest (opn.); 4 bijbellezing; 4,45 piano- j voordracht; 5,15 berichten ANP; 5,30 De j Eemlanders; 6,30 „Adam in ballingschap" j 6,45 gram.; 7 vragen van de dag (ANP); 7,15 berichten; 7,30 reportage; 8 berich- j ten ANP; 8,15 Apollo-ensemble; 8,40 „Geen oude kousen meer"; 9 orgelconcert; 9,40 Utrechts Stedelijk orkest; hierna schrift lezing; 10,15—10,30 berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. VARA-uitzending. 7 berichten Duitsch; 7,15 berichten Engelsch; 7,30 gram.; 8 berichten ANP; 8,15 gram.; 10 zang en piano; 10,40 Esmeralda; 11,15 berichten Engelsch; 11,30 gram.; 12 orgelspel; 12,30 berichten Duitsch; 12,45 berichten ANP; 1 VARA-orkest; 2 berichten Duitsch; 2,15 „Cavalleria Rustieana"; 3,15 berich ten Engelsch; 3,30 gram.; 3,45 Causerie „Kinderkleeding"4,15 gram.; 4,20 keu kenpraatje; 4,50 gram.; 5 berichten Duitsch; 5,15 berichten ANP; 5,30 gram.; 5,45 reportage; 6,05 gram.; 6,15 berichten Engelsch; 6,30 Esmeralda en solist; 7,00 vragen van de dag (ANP); 7,15 VARA-or kest; 8 berichten Duitsch; 8,15 berichten ANP; 8,30 berichten Engelsch; 8,45 VARA- orkest; 9,15 berichten Engelsch; 9,30 Ro- sian-orkest; 10 berichten Duitsch; 10,15 berichten ANP; 10,30—10,45, 11,15—11,30, 0,15—0,30 en 1,15—1,30 berichten Engels. Keuring zaklantaarns De Rijks-inspecteur voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaan vallen maakt aan de belanghebbenden van handel en industrie bekend, dat de voor schriften voor de vervaardiging van voet gangerslantaarns (zak- en handlantaarns) van heden af verkrijgbaar zijn bij de Rijksinspectie luchtbescherming, Heeren gracht 23, te 's-Gravenhage. Naspel van een danspartij Te Zwolle is in den nacht van Zondag op Maandag een ernstig misdrijf ge pleegd. Een zekere S., oorspronkelijk wonende te Kampen en den laatsten tijd te Zwolle, is daar doodgestoken. De dader raakte het slachtoffer met een mes in de hartstreek. Nadat dr. Hagen beek den dood geconstateerd had, is het slachtoffer overgebracht naar het Sophia ziekenhuis. De aanleiding tot het gebeur de was een twist na een danspartij. De politie heeft de zaak in onderzoek. Tusschen een zaagmachine geraakt Het achtjarige Rotterdamsche jongetje G. Weiers, dat in de werkplaats van zijn pleegvader V. D. speelde, kwam met zijn rechterarm tusschen de zaagmachine te recht, waardoor de pezen van zijn pols werden doorgesneden. Na door een dok ter te zijn verbonden, kon hij naar huis terugkeeren. Zijn toestand is redelijk. Door de duisternis misleid Bij een brug over de Zuidwillemsvaart te 's-Hertogenbosch, nabij de Jan Heinsstraat, heeft men Maandagochtend het lijk van den bakkersknecht J. D. ge vonden. Vermoedelijk is de man door de duisternis misleid van het brugge- hoofd gevallen en toen terecht gekomen op den onderbouw van de brug. Het hoofd van het slachtoffer vertoonde zware wonden en vermoèdelijk is de dood on middellijk na den val ingetreden. mm Werk door en woeker met uw uren: Spaar gaaf noch krachtl Straks daalt de nacht; De roest verslijt veel meer dan 'tpchuren FEUILLETON Nadruk ROMAN VAN 14 verboden HANS HIRTHAMMER Zijn geheele bezit bestond uit vijf en twintig pfennig. Hij ging een bakkers- Iwinkel binnen en kocht wat br.oiod. Hier of daar zou hij1 wiel ©en bank vinden,. Waar hij kon gaan zitten... Eensklaps Meef hij! verschrikt staan, zoodat een paar haastige wandelaars vluchtig naar hem omkeken. Stel' je voor dat hij morgen Dr. Gerold nog niet aan trof! Dat hij nog niet van de reis terug Was," of zoo.,.. Ach wat, onzin! Zelfs, Wanneer dat onverhoopt het geval mocht zijn, zou hij de menschen in de kliniek toch zeker van zijn komst op de hoogte hebben gesteld. Dwaasheid, om zich daar ongerust over te maken. Morgen om de zen tijd zou hij reeds in zijn nieuwen werkkring zijn ingewijd. Maar toen Lorenz ergens op een hoek ©en telefooncel ontdekte, vermocht hij toch geer. Weerstand te bieden aan den wensch zich zekerheid te verschaffen, pijl ging het glazen huisje binnen, bla Da versiering van oorlogsgraven In aansluiting op het reeds gemelde, meldt het ANP, dat het in de bedoeling der betrokken autoriteiten ligt, om de versiering der oorlogsgraven in Neder land van blij venden aard te doen zijn. Het comité ter versiering van oorlogs graven in Nederland is voornemens om tegen den winter bloemen te vervangen door vaste planten die tegen de koude bestand zijn. Naar het ANP verder ver neemt, worden er ook plannen voorbe reid om te komen tot een algemeene ver- eeniging tot onderhoud van de graven der in Nederland gesneuvelde militairen. Drie kinderen doodgereden Op den Nieuwen Parallelweg te Ber- gen-op-Zoom is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie dooden en vijf gewonden te betreuren zijn. De auto kwam in pijlsnelle vaart den Nieuwen Parallelweg af en reed eerst drie meisjes aan, van wie twee van om streeks elf jaar, resp. dochtertjes van de familie Verduit en Schetters werden ge dood. Na deze aanrijding reed de wagen het trottoir op, waar hij een kinderwagen onverreed. Bij deze botsing werden twee kinderen van de familie Videier ernstig gewond; beiden werden naar het Alge geen Burgergasthuis vervoerd; het jongste kind kon later naar de ouderlijke woning worden teruggebracht. Tien meter verder op het trottoir wer den opnieuw een paar spelende kinderen gegrepen, zoontjes van de fam. Hertogs. Eén van hen werd onmiddellijk gedood; het andere werd vrij ernstig gewond een woning binnengedragen. Zijn toestand was van dien aard, dat hij niet naar het gasthuis vervoerd mocht worden. Na deze botsingen schoot de auto dwars over den weg en drukte hier een wagen van den ophaaldienst van de Gemeentelijke Reiniging in elkaar. De werkman, die met deze kar reed, kwam er met eenige blessures aan handen en beenen af, veroorzaakt door prikkeldraad. Eenige tientallen meters verder kwam de auto eindelijk tot stilstand. De chauf feur, noch de inzittende dame en heer hadden eenig letsel opgeloopen. De po litie was spoedig na het gebeurde ter en zette de omgeving af. DE TEXTIELDISTRIBUTIE Het radio-vraaggesprek Mevroum Ch. Neytzelil' de Wilde, Voor zitster van de Nederl. Vereeniging voor Huisvroujwen, heeft voor de radio* enkel© vragen gesteld aan den heer H. G. Hey, directeur van het Rijksbureau voor de dsitributie van textielproducten door den handel, over de mieuWe distributierege- ling van textiel1, Welk© vragen de heer Hey, 'heeft beantwoord. De .eerste vraag luidde: Wanneer iemand een heerenoostuum of dames japon heeft besteld en de stof daarvoor is reeds gekocht en gereserveerd vóö(r 5 Augustus, doch het kleedingstuk is nog niet afgeleverd, valt dit kleedingstuk -dan einder de eerste of onder de tweede dis,- tribntieregeling en Waakt dit voor de betrokkenen verschil uit in de pujnteiu- b'erekening? Het antwoord van den heer Hey luid de hierop: Allies (wat afgeleverd wordt na 12 Augustus valt onder de tweede distributieregeling, doch (wat de punten telling Ibletreft, heeft men hieraan ge%i schade, omdat deze verkochte goederen mogen Iworden. afgeleverd met het afsnij den van 30 puntejii. Dit afsjnijden ge schiedt door den plaatselljken distributie- dienst. Voor het afleveren van deze goe deren dient ieem vergunning van dezejn dienst aan dezen leverajnicier te Wordeln overgelegd. Vraag. De gronte stukken moesten op het formulier vermeld (worden en hier voor heeft naar mate v,an het aantaï punten dat zijf vertegen'woordigefni, al of niet aftrek .van 30 punten van de dis tributiekaart plaats. Is hiermede de ver plichting vervallen om de kooptolons van al hetgeen men tusschen 28 Mei e(a 5 Augustus heeft gekocht gedurende drie maanden te hleWiaren? derde in het telefoonboek en vond na lang zoieken het geWensohte nummer. De bediening van het toestel leverde nogal Wat moeiijkheden op. Hij las eerst zorg vuldig de aanwijzingen door, alvorens zijln laatste tien pfennigstuk te offeren., Dan Wachtte hij'. Zijn hand, waarin hij de hoorn hield, beefde. Het eento nige geZoem van het pauze teelten ver warden hem. Plotseling klonk in de verte een stem, maar Lorenz verstond niet, wat deze zei. Spreek ik m'et de kliniek van dr. Ge rold in Dahl'em'? vroeg hij', tehwdjl het hart hem in de keel klopte. Nee, hier is de proeftuin van de LandlbouWwinterschoiol. Dan bout u ver keerd verbonden. Lorenz staarde verbijsterd maatr het toestel, terwijl' zijn hand de hoorn nog steeds omklemd hield. Het Iwias hem, als of er een (wonder moest gebeuren, alsof dr. Gerold zich toch nog Zou melden. J..Met dr. Gerold, Dahlem. Met Wien? Ah, dr. Burmester, prachtig! Ik (w'acht al op u. Goed aangekomen, ja? Uitste kend, komt u zoo gau(W mogelijk hier heen. Wijl zitten tot over de ooren in het werk en kunnen u dus geen minuut langer missen dan tnoodig is.....! Neen, het was tevergeefsch het ap paraat zweeg, geen dr. Gerold liet zich h ooren, Antwoord. Neen, deze verplichting moet blijven bestaan (want het is nog niet duidelijk Welke personen valge(ns de voorloopige distribtitieregeling, Welke be kend is gemaakt na 28 Mei te veel hebben gekocht en dus in overtreding zijn. Wij hebben deze koopbons ook wel ter beschikking van de Winkeliers, maar het is geWenscht, dat iedere huisvrouw kan bewijzen en aatntoofnen wat zij heeft gekocht en ontvangen en daarom mioet zij deze koopbons nog beWiaren voor even tueel© navraag door een v.an mijn. inspec teurs. Vraag. Wanneer een aHeelnstaah'd per soon ©en jaarlijksch inkomen heeft van minder dan f350 komt die dan voor een bïjslagkaart in aanmerking? Antwoord. Ja, mevrouw, ook een alleenstaand persooin met een jaarlijksch inkomen van bejnedan f350 heeft recht op een bijslagkaart. Vraag. Kan ik gordijnstoffen zelf koo- en en verwerken? AntWoord. De gordijlnstoffen wioirdeln beschikbaar gesteld op een speci ale vergunning voor die menschen, wel ke deze beslist mondig hebben. Wam/neer deze vergunning is ontvangen, kunnen de glasgordijnen en vitrages afgeleverd Worden en door.de huisvrouw Zelf Woe den gemaakt. Spr. deed voorts een mededeeling, die van belang is vo,or den hafn'dell In verband met het groote aantal nage komen aanvragen to.t het verkrijgejn' van een algemeen© vergunining is het den han del geoorloofd tot uiterlijk 1 September omj. Zonder deze vergunning van het rijks bureau te koopen en te verkoopen, Wami neer men tenminste deze vergunning reeds schriftelijk heeft aangevraagd. De Winkelier kan met de afüjeverring pas beginnen, wanneer hij met de in ventarisatie gereed is, omdat anders groote fouten zullen ontstaan. Men moet het dus een bepaalde zaak niet kwalijk n'emen wanneer deze na enkele dagen nog niet aanvangt met den verkoop aan het publiek. ORGANISATIE DER NEDERL UNIE Insignes spoedig gereed. Het bureau van de Nederlandsche Unie, dat thans naar men weet is gevestigd Alexanderstraat 11 te 's-Gravenhage, zal onder leiding worden gesteld van den heer F. von Balluseck, bedrijfsoeconoom van de K.L.M. Voorts zal het driemanschap ter zijde worden gestaan door een algemeen se cretaris. Hiertoe is benoemd mr. H. J. Reinink, .administrateur aan het depar tement van onderwijs, kunsten en weten schappen en chef van de afdeeling hoo- ger onderwijs. De Nederlandsche Unie is voorts be sloten tot het uitgeven van een insigne. Het bestaat uit een klein wapenschild, waarop een gouden leeuw. Het schild heeft een rand, die gevormd wordt door de letter U. Het is uitgevoerd door de fabrieken van Begeer en zal binnenkort in een algemeene uitvoering verkrijgbaar zijn. De bedoeling is om districten, resp. gewesten op te' richten, waarvan de gren zen wellicht samenvallen met die .van de provincies. Ook komen er waarschijn lijk plaatselijke afdeelrngen of comité's. De regeling van deze verdeeling staat evenwel nog niet vast. ENGELSCHE BOMMEN OP NEDERLAND veroorzaakten branden en den dood van eenige personen Engelsche vliegtuigen hebben een aan tal bommen op de gemeente L oenen aan de Vecht neergeworpen. Gelukkig kwamen de bommen in een weiland te recht, waar slechts geringe schade werd aangericht. Van woningen, die honder den meters van de plek, waar de bommen vielen, terecht kwamen, verwijderd lagen, werden de ruiten, alsook verschillende dakpannen vernield. Daar men vermoedt, dat er tijdbommen zijn uitgeworpen, heeft de politie het weiland afgezet. Teleurgesteld en ontmoedigd verliet Lorenz de telefooncel. M(oest 'hij deze eerste tegenvaller als een slecht voor teelten beschouiwien? De lange wandeling door de stad en de enerveerend© drukte, (walkte hijl ont wend was, lieten zich gelden. Vermoeid ging hij) verder in de richting vaini den Tiergarten, waar het donkere groen van bbiomen en struiken hem aarn thuis her innerde. Hijl vond een leege ba(nlk, tw'aar hiji zich met een zucht op liet neervallen, en begon Zijn - brood ,op te eten*. Na een poosje kreeg hij! gezelschap van een man, die er ©enigszins verwaar loosd uitzag en met een komisch gebaar zijn vale stijve hoed lichtte. Neemt u mij niet kwalijk, mieneer, maar dit is mijn vaste plaats. Lorenz, eenigszins onaangenaam getrof fen, maakte onmiddellijk aanstalten om op te staan, maar de ander drukte hem lachend op zijn plaats terug. U kunt voorloopig nog (wel1 ©en pojosje blijVen zitten. Ik ga pas over twee uur slapen- Wat slaapt u hier op die bank'? Ja, Iwaarom niet? Het spaart je ho telkosten en bovendien is het hier met dat zachte Weer altijd nog beter dam in de „Palme". De Palme (wat is dat? Aha u bjent hier zeker vreemd Het A.N.P. meldt voorts, dat in den afgeloopen nacht ook nog Engelsche bom men zijn neergekomen te Castricum, Noord-Schermer en Assendelft. Voorts is op het Wester deel van W leringen een Engelsche bom ge vallen, welke veel schade heeft aange richt. De houten woningen van de fami lies Speur en Kamst werden het zwaarst getroffen. De 16-jarige zoon van Speur werd op slag gedood. De heeren Speur en Kamst werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De heer Kamst verkeert in levensgevaar Andere huizen in den omtrek werden zwaar beschadigd. Verschillende bewo ners daarvan bekwamen lichte verwon dingen. Het terrein is afgezet. Er zijn geen militaire objecten in de nabijheid. Wat Castricum betreft werd de vrouwenkliniek „Duin en Bosch" onder Bakkum aangevallen. Er worden daar in hoofdzaak geesteszieken verpleegd. Van de vier bommen, die geworpen werden, waren twee voltreffers. Twee vrouwen werden gedood, twee zwaar gewond. Nog zeven patiënten liep verwondingen op. Het gebouw zelf werd zwaar beschadigd. Het gebouw droeg, aldus het A.N.P., het kenteeken van een ziekenhuis op het dak. In Noord-Schermer kwamen zes bom men neer in een weiland, te Assendelft vielen eenige bommen in hét water. Ook Armterdam geteisterd Maandagnacht is ook Amsterdam zoo intensief met bommen bestookt, dat gesproken kan worden van een formeel bombardement. In de eerste plaats zijn verscheidene bommen terechtgekomen in het Tuindorp Oostzaan, waar heel weinig schade is aangericht. Te kwart voor twee zijn brandbommen neergegooid boven de Aru- bastraat, de Curapaostraat en het Para- mariboplein, waar kleine branden spoedig konden worden gebluscht, alsmede boven de Da Costakade, waar op den hoek van de Jacob van Lennepstraat een ernstiger brand is uitgebroken. Ook het Wilhelminagasthuis is zwaar getroffen, ondanks het feit, dat in het licht van de liehtkogels, welke eerst wer den uitgeworpen, het groote Roode-Kruis- leekai duidelijk zichtbaar was. Bovendien is het Wilhelmina-Gasthuis een dergelijk uitgebreid complex, dat vergissing ook niet mogelijk geacht kan worden. Door brandbommen hebben zwaar geleden de oogheelkundige 'kliniek en de tandheel kundige kliniek en verder zijn groote trechters in den tuin geslagen. Een won der mag het worden genoemd, dat niet talrijke slachtoffers zijn gevallen, maar toevallig waren in deze beide gebouwen weinig menschen aanwezig. Andere ge bouwen zijn snel -ontruimd en de hier liggenda patiënten, onder wie gewonde Nederlandsche en Duitsche soldaten, zijn naar elders in veiligheid gebracht. Brandbommen richtten verwoestingen aan Ook zijn nog bommen neergekomen bij Jacob van Lennepkade 73 en in het Von delpark, alsmede in het water van de Kostverlorenkade. Vele ruiten zijn ver nield. De materieele schade is nog niet' te schatten. Helaas zijn ook één doode en verscheidene gewonden te betreuren. Het slachtoffer is de 61-jarige werk- looze J. de Kruif, die met zijn vróuw op een zolderkamer op de Da Costakade sliep. Een brandbom sloeg enkele cen timeters naast het ledikant aan zijn zijde in. De man werd onmiddellijk door het vuur getroffen en was vrijwel op slag dood. Zijn vrouw kreeg slechts enkele brandwonden aan de armen. Enkele personen liepen lichte kwetsuren op. Militaire doelen zijn in deze buurten niet te vinden. Inmiddels waren nog meer berichten ingekomen van branden in andere buur ten, eveneens als gevolg van uitgewor pen brandbommen. Zoo kwam er een alarm over een brand, ontstaan op; de Da Costakade bij de Jacob van Lennep straat, welke zich tot een grooten uit- slaanden brand ontwikkelde. Het betrof hier een huis met drie verdiepingen met in het stadje, Wat? De „Palihe", meneer is een van die onvolprezen producten der menschelijke liefdadigheid. Heb't u nog nooit van het asyl voor daklbpZen in de Fröbelstraat gehoord? O, zoo, mompelde Lorenz, Iwien een onbehaaglijke rilling over dein, rug liep1. Hebt u geen thuis? Dat hebben Iwie gehad, meneer! Maat als je geen geld heb't, Iwaar zul je dan van blijven betalen? Overigens, mijn naam is Neufeld, Julius Neufeld. Een mensch iweet tenslotte van vroeger inog, (hoe het hoort. Burmester! zei Lorenz, die zich op een of andere Iwijze tot den qnbékeinlde aangetrokken voelde. Alls je geen geld hebt/.! Ook hij had geen geld en geen onderdak; misschien Iw'as hij! op ditoogen- Jbdik nog armer dan die man daar. En plotseling voelde hijl iets van afgrij'zen in zich opstijgen. Hij dacht aan Marlenie, die op bericht van hem (wachtte, aan de kinderen.... Neufeld haalde een beduimeld pakje sigaretten uit zijln jaszak te voorschijn en vischte er een uit, (welke hij1 in zijn moind stak. Lorenz sloeg zijln bewegin gen met een kwellend verlainlgeh gade; hijl had zijn laatste sigaret in den trein opgerookt en hij moest zichzelf gelweld aandoen om zich niet door een, verzoek' tegenover den man te venntederetni. een zolder, dat zoo goed als geheel uitbrandde. De bewoners konden het huis nog bijtijds ontvluchten. Branden in Zuid Op de Da Costakade, op dé Jacob van Lennepkade en in de Kinkerstraat ontstonden niet minder dan zes branden. Ook sloeg een brandbom door het dak van een perceel Da Costakade bij de De Clerqstraat, waar de bewoners zelf er in slaagden het vuur, dat den zolder verwoestte, te blusschen. Engelsche vliegtuigen vlogen ook boven Amsterdam-Noord en wierpen op ver schillende plaatsen brand- en brisantbom men uit. Vier bommen kwamen terecht in den Noorder IJpolder, in volkstuintjes nabij Tuindorp Oostzaan, waar een tuin huisje geheel en énkele andere ge deeltelijk werden vernield. Boerdarijen bij Staphorst vernield Om halfeen Maandagnacht zijn, ver moedelijk tengevolge van een luchtge vecht tusschen een Engelsch eri een Duitsch vliegtuig, eenige brandbommen uit het Engelsche toestel neergekomen in het dorp Staphorst nabij Meppel. Hier bij worden twee boerderijen, bewoond door de landbouwers J. Stens en J. Bloemert, door brandbommen getroffen. De bewoners konden zich in nachtgewaad in veiligheid brengen. Eenige kalveren en varkens kwamen in de vlammen, welke uit de boerderijen opsloegen, om. De ge- heele inboedelging verloren. De Stap horster brandweer slaagde er in een derde perceel, waarvan het dak vlam had gevat, te behouden. KORT EN BONDIG Het Rumeensche ministerie van bimjnen- landsche zaken deelt mede, dat in Zeven burgen vijf Hongaren zijn gearresteerd die (beschuldigd 'Worden van het voeren van irreindentistische propaganda, alsme de drie andere personen Wegeins het ver spreiden van alarmeerende geruchten. Voort is voor dezelfde reden aan vijf personen een gedWofnige/n verblijfplaats aangewezen. De Wouden ven Zuid-Californië, die ten gevolge van een aanhoudende hitte ge heel Zijn uitgedroogd, Worden thans door gro.ote b'oschbranden geteisterd.Te vergeefs pogen 2500 mannen van den ar beidsdienst, boschw'achters en burgers de ze branden te bestrijden. De grootste brand Woedt op 30 km. van Santa Bar bara in het nationale park Los Padree Waa? reeds 8000 morgen bosch.alsmede talrijke zomerhuizen zijn veiWoest. Het is in Noor We gen noodig ge bleken scherpere maatregelen te nemen tegen het verspreiden van schadelijke be. richten. Welis'wlaar blijft het den Noren geoorloofd, naar de uitzendingen van bui- tenlaindsche radiostations te üfuis teren, maar het is hun nu verboden a<am anderen te vertellen Wat men, luisterend naar een bbitenlandsche uitzending, vernomen heeft of hierover van gedachten te Wisi- selen. Gouverneur-generaal dr. Firank valn Po len heeft bijl een ontvangst van vooraan staande vertegenwoordigers der Duitsche gebieden in het Oosten medegedeeld, dat een centraal instituut zal Wórden, opge richt, dat alle vroegere Poolsche staats bedrijven onder één leiding zal vereeni gen. Men zal van Duitsche zijde alles; doen, om de productie der delfstoffen, zoioals ijzer en petroleum, Waaraan tot dusverre weinig gedaan is, te vergrooten. De regeering te Nanking heeft den. eisch gesteld, dat ook de Amerikaansche troepen uit China Worden teruggetrok ken. Hun aanwezigheid te Sjanghai is even onwettig als de aanwezigheid van de Engelsche troepenafdeelingeini. Deze eisch van Nanking heeft opzien gebaard, daar deze uitgaat bóven de tot dusver b'ekende Japamsche Wensehein, die slecihts het terugtrekken van de troepen vaini de oorlogvoerende mogendheden beoogden.. Kan ik u dienen mót een piraatje? vroeg Neufeld, hem het pakje voorhou dend. En Lorenz greep toe. Heel graag! Dank u! En h'ij zoog de (walm van de goedkoope tabak behaaglijk in zijn l'ongen Hij' luisterde belangstellend naar het geen deze merkwaardige man te ver- tellen had, dat hij' vroeger heel Wat be tere dagen had gekend, maar dat hijl toen het ongeluk had gehad Zijln vrouw te verliezen. Geleidelijk (was hij daarop aan lager Wal geraakt; nu liet hij' het karretje maar loepen, zooalls het liep. Vroeg of laat kiwam hijl toch aan zijn eindje. Waar zou hiji zich nog druk om maken Maar dat is toch geen leven! ging Lorenz er opgewonden tegani in. U mag u toch zoo maar niet laten gaan. Pah! zei de ander verachtelijk, ter- Wijd hij in een wijlden bbog voor zich uitspuwde. U schijtnt Berlijn niet te ken nen, meneer! Daar verzink je in. Het verteert je krachten! Berlijn is een mon ster, ©en iwild dier, dat de menschen bij', duizenden verslindt Onzin! antwoordde LoreWz, mót moeite iets (wegslikkend. En al! was dat dan zoo Waarom gaat u dan niet ergens anders heen? Ik ben in deze satd geboren. Weg gaan? Nee, dat kan ik niet. Ik voel me

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 5