NIEUWSBODE De Kern Goed verduisteren ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14413 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der Iette?s naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur AANVAL OP PORTSMOUTH 40 vliegtuigen bombardeerden de Britsche oorlogshaven. „Een afdeeling Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft gistermiddag een aanval on dernomen op de haven van Portsmouth, een der belangrijkste steunpunten van de Britsche marine. Portsmouth is als oor logshaven het voornaamste steunpunt van de z.g. homefieet aan de Zuidkust en her bergt verscheidene marinescholen, o.a. de duikbootschool. Daar bevindt zich ook de keuringsinstallatie van de admiraliteit. Portsmouth is door vaste kust- en lucht doelbatterijen bijzonder krachtig be schermd. Naast de oorlogshaven vormt het hoofddoel der Duitsche vliegers de rijkswerf, die over een groote opper vlakte van 120 h.a. van moderne installa ties voor groote oorlogsbodems en vlieg kampschepen is voorzien. De aanval op Portsmouth geschiedde tegen 13 uur met ongeveer 40 gevechts vliegtuigen. Onder de veilige hoede van de Duitsche begeleidende jagers konden de Duitschers ongehinderd door de En- gelsche jagers en het vuur van het En- gelsche luchtdoelgeschut, dat zeer slecht gericht was, in alle kalmte en goed mik kend op het doel, hun bommen uitwerpen De Duitsche vliegtuigen vlogen, komen de uit het Zuiden, op Spithead aan en verdeelden zich kort voor het bereiken van Portsmouth in drie groepen. Een dezer groepen bombardeerde het munitie- en mijnendepot van Prisdys-Hard, de tweede Duitsche groep stortte zich op de dokken der staatswerf. terwijl de der de aanvallen ondernam op de groote tanktterreinen. Op verscheidene plaatsen werden ontploffingen met sterke rook ontwikkeling geconstateerd. De bran den namen een omvang aan, zooals de Duit sche vliegers tot dusver nog nooit op Engelsch grondgebied hebben waargeno men. De Engelsche jagers hielden zich op een afstand. Zij trachtten van de verte uit het vuur op het Duitsche eska der te openen. Toen de Duitsche bege leidende jagers toesnelden, onttrokken de Engelsche vliegtuigen zich door de vlucht aan den strijd. (D.N.B.) LUCHTSLAG BOVEN HET KANAAL Bomaanvallen op Zuid Engeland De Duitsche vliegtuigen hebben in de luchtgevechten, welke zich boven Ports mouth en op andere plaatsen in Het Ka naal hebben afgespeeld, volgens de tot dusverre ontvangen berichten 71 Britsche toestellen neergeschoten. 17 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Het D.N.B. vat den strijd, welke Maan dag door het Duitsche luchtwapen ge voerd is, als volgt samen: In de middaguren hebben de Duitsche vliegtuigformaties bomaanvallen op ver schillende doelen aan de Zuidkust van Engeland ondernomen. O.a. heeft een ge vechtsformatie met succes de marine- werken en de staatswerf te Portsmouth met bommen bestookt. In de luchtgevech ten werden daarbij veertig vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een tweede aanval was op de ballon- versperring bij Dover gericht. Daarbij werden eenige ballons neergeschoten en luchtdoelbatterijen onder vuur genomen. Een derde aanval richtte zich op een konvooi, dat zich ten Oosten van Margate bevond. Hierbij slaagde men er in ver scheidene koopvaarders tot zinken te brengen en andere in brand te werpen. Het vierde doel vormde het Britsche vliegveld Manston (graafschap Dorset), waar de startbaan, de schuilplaatsen en hangars door bommen werden getroffen; ernstige schade werd aangericht. De start baan bijv. werd als een akker omwoeld, terwijl o.a. hangars zijn ingestort. Een Hurircane-formatie werd, toen zij wilde opstijgen, door de Duitsche vlieg tuigen geraakt. Vier vliegtuigen werden, toen zij nog op den grond waren, en drie andere in de lucht, vernietigd. De Duitsche formatie, welke aan dezen strijd deelnamen, zijn voltallig teruggekeerd. Bij deze verschillende aanvallen ont wikkelden zich luchtgevechten, waarbij opnieuw een groot aantal vijandelijke vliegtuigen neergeschoten werd. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 14 Aug. 11,57 5,16 17,56 de vroeger dient 1,40 uur te worden DUITSCHE NACHT JAGERS. Hier wordt een Duitsche nachtjager, een nieuw oor logsinstrument, dat in den nacht de vij andelijke bommenwerpers bestrijdt, start klaar gemaakt. Het één-motorige vlieg tuig is geheel uit metaal vervaardigd en van onderen wit geschilderd. BL!JB.'!L\Llü3J,lL -P"1 1 '<TSS5XSSZSZ£222FSS23*i HET N.V.V. onder zijn nieuwe leiding De enkele weken geleden door den rijkscommissaris benoemde commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg, heeft op de persconferentie een uiteen zetting gegeven van de doeleinden, welke hij nastreeft en tot welker verwezenlij king bepaalde maatregelen reeds zijn ge nomen. Door een straffere organisatie van het vakverenigingsleven wil hij' komen tot een verheffing van den arbeider, niet slechts in economisch doch ook in sociaal en cultureel opzicht. Hiertoe zullen d e vakbonden elk op hun bijzonder ge bied werkzaam blijven, de meesten onder leiding der vroegere bestuurders, die den commissaris hun medewerking in positie ven en opbouwenden zin hebben toege zegd. De taak van den Commissaris van het N.V.V. is in enge samenwerking met de bureaux van den Rijkscommissaris en zijn staf van medewerkers richtinggevend op de vorming van het arbeidsleven invloed te oefenen, om op deze wijze bij de her ordening der ©economische en sociale verhoudingen de gerechtvaardigde be hoeften van den Nederlandschen arbeider te beveiligen. Hiertoe behooren naast oeconomische ook de cultureele belangen van den ar beider. Er is bereids een plan ontwor pen, vólgens hetwelk de pers, de film en andere cultureele instellin gen steeds intensiever ten dienste van den arbeider zullen worden gesteld, en niet slechts voor hemzelf verpoozing, ontspanning en geestelijke ontwikkeling mogelijk zullen maken, doch ook zijn ge zin (vroufr en kroost) in staat zullen stellen profijt te trekken van het cul tureele leven van het land. Als zeer belangrijk ligt het verder in het voornemen, uitbreiding te geven aan de maatregelen op het gebied der volks gezondheid, die zich tot dusver beperk ten tot de tuberculosebestrijding. Deze maatregelen zullen zoo energiek mogelijk I MARTHA VAN NOORWEGEN I de gemalin van prins Olov en haar 1 kinderen, die bij familieleden in Zwe- den verblijf hebben gehouden, hebben een uitnoodiging van president Roo- sevelt .ontvangen iep zullen binnefnJkort van Petsamo, aan boord van eep Ama- rikaamsch schip, naar de Vereenigde Sta ten reizen worden doorgevoerd, met het doel, den arbeider en zijn gezin te beschermen tegen schade aan zijn gezondheid en hem zoodoende .zijn arbeidskracht zoo lang mogelijk te doen behouden. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe ordening van het sociale leven niet op basis van den klassenstrijd kan plaats vinden, indien zij resultaat^ wil hebben. De ontwikkeling der dingen" heeft aange toond, dat op deze basis geen verstandige sociale politiek kan worden gevoerd. Eveneens is de meening onjuist, dat de arbeider den strijd om het bestaan slechts om een paar cent loonsverhooging en in het algemeen slechts om oeconomische dingen heeft gevoerd. De feiten nopen tot de erkenning, dat de arbeider in de democratisch geregeerde en door het ka pitaal beheerschte staten een gerecht vaardigden strijd voert voor de erkenning van zijn persoonlijkheid als een gelijk be- rechtigd lid der gemeenschap. Dit doel te bereiken is de voornaamste taak van de nieuwe leiding van het N.V.V. FUSIE VAN KRUIDENIERS Streven naar eenheid Evenals in verschillende andere groe pen, is ook in den Nederlandschen mid denstand een sterk streven naar meer eenheid merkbaar en te breken met de „zuilen". In de vorige week is er druk contact geweest tusschen de verschillende organisaties van kruideniers in ons land. Op initiatief van „Febowiko", een dezer organisaties, is een bespreking gehouden tusschen vertegenwoordigers van vijf kruideniersbonden. Voorzitter was dhr. Joh. G. H. Cornelissen. Gedurende deze en volgende besprekingen bleek, dat de Roomsch-Katholieke en Protestantsehe kruideniersbonden niet terstond konden besluiten mee te doen aan de totstandko ming van een algeheele eenheid. Wel wil den de drie neutrale kruideniersbonden de mogelijkheid tot fusie onderzoeken. Een commissie uit deze drie heeft de zaak thans in "behandeling. Hoogstwaarschijnlijk zullen de drie be staande kruideniersbonden geliltwideerd en een nieuwe kruideniersorganisatie gesticht worden. Men hoopt, dat de twee confes sioneel© kruideniersorganisaties zich daar bij dan, zij het in federatief verband, zullen aansluiten. De Roomsch-Katholieke en Protestantsehe bonden zouden dan hun eigen bureau's opheffen, maar een zekere mate van zelfstandigheid behouden. Op deze wijze zou men in elk geval een vrijwel eensgezinde vakorganisatie verkre gen hebben. Eén van de punten, welke de vereenig- de kruideniers dan bovenaan op hun programma hebben,' is het denkbeeld om lidmaatschap van den kruideniersbond verplicht te stellen, zoodat de bond ook inderdaad namens alle Nederiandsche kruideniers kan spreken en optreden. De inkoopvereenigingen blijven, nog op zich- zelve functionneeren. Engelsche bommen op Nederland In de twee nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag heb ben Engelsche vliegers wederom op ver- 1 schillende plaatsen bommen laten vallen, aldus meldt het A.N.P. Gelukkig is daarbij niemand gedood of gewond. Ook de ma- terieele schade is zeer gering. Bij Oos- terhout in Noord-Brabant zijn negen bom- t men geworpen. Eenige woonhuizen kre- gen geringe schade. De projectielen kwa- j men alle in het open veld terecht. Ook I in Zeeland werden op enkele plaatsen bommen op bouwland geworpen, j In den nacht van Zondag op Maandag I trachtten Engelsche vliegers Den Helder aan te vallen. Het bleef bij 'n poging. Twee van groote hoogte neergeworpen bom men kwamen in het water terecht. Scha de werd niet aangericht. Boven Friesland nabij St. Anna Parochie, wierpen de En- gelschen in den afgeloopen nacht drie bommen. Ook deze richtten geen noe menswaardige schade aan. Zij explodeer den op weilanden. Het instituut voor arbeiders-ontwikkeling Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling heeft 'biesliotein, maar aanleiding van- de besprekingen met mr. M. M. Rost v. Tonmingeini, regeerinigseommissaris voor de cultureele organisaties, van de moderne aityeidersbeiwiegiog, zijin arbeid voort te zetten. In een tot de leden gericht manifest zal Zijd standpunt nader (worden uiteen- VERSCHILLENDE BERICHTEN Het personeel van den Opbouwdionst In de laatste dagen heeft men eenige malen kunnen lezen, dat personen, ge kleed in uniform van den opbouwdienst, inkoopen kwamen doen zonder daartoe bevoegd te zijn en op die wijze winke liers dupeerden. Dit zal binnenkort niet meer mogelijk zijn, want aan het geheele personeel van den opbouwdienst zullen herken- ningskaarten worden uitgereikt. Deze herkenningskaarten moeten gedra gen worden in de linkerbinnenzak van de uniform. Die kaarten bevatten gege vens over naam, voornaam, geboorteda- j tum, onderdeel en de handteekening van den houder van de kaart. Men kan verwachten, dat begin Sept. het geheele personeel van den opbouw- i dienst deze kaarten in zijn bezit zal heb- I ben. Noodlottige aanrijding In het smalle gedeelte van die dorps;- j straat te Landsmeer is gistermiddag een 1 ernstig ongeluk gebeurd. Eem viertal jam- gelui uit Amsterdam-Noord keerde hier 1 van het zeilen nabij Landsmeer te- 1 rug. Drie van hen fietsten maast elkaar, j de vierde achter hen. De drie bleven maast elkaar rijden toen vam de tegen overgestelde richting eem Iwagen kwam, De ruimte (was miet voldoende en de meest links rijdende, eem jomgemiam van 19 jaar, uit Amsterdam, kreeg het le- (moen vam den iwagen tegen de Worst irn de hartstreek. De stoot ktwam zóó hevig aain, dat de getroffene op slag dqod (was. Bezoek aan oorlogsgraven Onder beschermheerschap van den Duit- schen militairen bevelhebber irn Neder land, generaal Christiansen ©in den diree- teur-gemeraal vam den landbouw, ir. Roe- broek, heeft zich' hier te lande een co mité gevormd ter versiering vam de ooir- logsgravem. iMet medewerking vam de Nederiand sche sierteeltcemtralle te 's-Gravenhage, hebben de bioemiemveilimgeni vam het West Zand, Aalsmeer en Nijmegen spontaan bloemen en potplanten voor dit doel be schikbaar gesteld. Deze daad vam piëteit vond (weerklank bij! de plaatselijke autoriteitem, in (wier gemeenten zich de graven b'evoindein en alles Iwerd im het werk gesteld om met /blehulp der beschikbaar gestelde bloemen >em planten de laatste rustplaatsen der gesneuvelden een zoio Waardig mogelijk aanzien te geven. En miem is daarin op treffende fwijze geslaagd. Zaterdag heeft een aantal Ne deriandsche ern Duitsche autoriteitem ver schillende oorlogsgravem in oins land be zichtigd. Verdronken. Gistermiddag Iwierd uit het gezin van den arbeider R. Snoejer, te Dedems- v taart, het 2-jarig zoontje, de jongste der zeven kinderen, vermist.. Na gerui- men tijd zoeken vond nuqni het jongetje in een achter de 'woniing gelegen diepe Wijk. De levensgeesten waren reeds ge- fweken. In den nacht vam Zondag op Maan dag is de 42-jarige gehuwde wegwer ker J. Zwart, wonende te Zuidhorn, door de duisternis met Zijln rijiwiel te Groningen iini het Eemdrachtskanaal ge raakt en verdronken. Het lijk is later opgehaald. ONDERWIJS Geslaagd voor het Practijk Diploima Boekhouden van de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen' de heer C. Bolijln te Zijpe, opgeleid door mej. Mj. J. A. Fermim te Zierikzee. KERKNIEUWS Hereeniging van kerkon. In eem oproeping tot kerkelijke actie stelt M. Paams in het hervormd weekblad „De Gereformeerde Kerk1' den eisch tot hereeniging van de hervormde met de gereformeerde kerken. „Nu of nooit", zegt de schrijver. God spreekt. „Opdat Zijl allen één zijn". Niet earn schijlnieenheid. Waaibij allerlei wind v,an leer in dam schoot der kerk (wordt gekoesterd, doch ©en eenheid, vastelijk gegrond op één Gereformeerde belijdenis, (welke op haar (bteurt rust op het omfeibare Woord Gods. Daarom mag die belijdenis ook alleen gehandhaafd, of, zoo noodig, herzien, met beroep op dat Woord van God, om te vens antwoord te geven op de vragep yam den tijd, Portsmouth werd door Duitsche bommenwerpers aangevallen Italiaansch protest te Athene over aanslag in Albanië verwacht Het N.V.V. onder zijn nieuwe leiding nader toegelicht Het gesprekkentarief wordt met 1 Sept. 1 cent hooger Da internationale tarwepositie is van groote beteekenis Uw eigen belang De avonden worden korter. Men kan niet meer met daglicht toe tot het naar bed gaan, zooals velen vermoedelijk 't verdaiaterings- vraagstuk hebben opgelost, toen het nog lang licht was. Het ia den dienst van de luchtbe scherming gebleken, dat vooral den laatsten tijd nog meermalen af en toe licht wordt opgestoken in niet afgeschermde vertrekken (keukens, achtervertrekken, gangen, enz.) Met nadruk wordt er nog eens op gewezen, dat alle liohtuitstraling, ook aan de achterzijde der woningen, verboden is en niet kan gedold worden, daar het de orienteering van de vliegers vergemakkelijkt. Ook al geschiedt dit licht opsteken misschien bij onnadenkendheid, het eigen belang der bewoners brengt mede, dat er op juiste wijze en af doende afgeschermd wordt. 14 Aug. Maan op: 18,46 Maan onder: 2,48 DE VERDUISTERING In het. belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- ring: Zonsondergang 13 Aug. 21 uur 8 min. Zonsopgang 14 Aug. 6 uur 22 min. Wijl iwensdhen niet, dat door invloe den van buiten af een» centralisatie der kerk zoiu plaats vinden, die in strijd is met het twezen iem de roeping der kerk. Dan zou het te laat zijn". R.-K. Kerk. Priesterjubileum. Dóliderdag 15 Augustus a.s. hoopt de ZeerEerw. Heer L. Brink, Pastoor alhier, den dag te herdenken van zijn 25jjarig priesterjubileum. Des morgens om 10 uur zal de jubilaris een Solemneele H. Mis opdragen in de parochiekerk, terwijl van 1—2 uur gelegenheid zal zijn den Pastoor geluk te wenschen in het Patronaatsge bouw. Het zal den jubilaris, die gedu rende den korten tijd van zijn verblijf in Zierikzee zoo buitengewoon veel tot stand heeft gebracht we denken hier aan den bouw van de kerk, pastorie, j fröbel- en naaischool en het St. Cornelia Liefdehuis ongetwijfeld niet aan be- langstelling ontbreken. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Gesprekkentarief wordt 3 cent. In de gisteren gehouden raadsvergader ring to 's-Gravenhage, heeft de wethou der voor de Bedrijven, mr. S. de Vries Cz., medegedeeld, dat van den secretarjs,- generaal van het departement vam Bini- nenlandsche Zaken een mededeeiing twas binnengekomen', dat de directeur-generaal van de PTT, na goedkeuring door de Duitsche autoriteiten, heeft besloten een,, heid te brengen in dam prijs van de te lefoongesprekken in Nederland. Als ge volg daarvan zal1 het gesprekkentarief met ingang van 1 September a.s. van 2 Ipip: 3 cent per gesprek (worden geblracht,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1