MET EEN SUCCESJE HEEFT MEN ALTIJD SUCCES Dr. SCHILLING uitgesteld PROVINCIALE PUBLICATIE Nog geen 2 cent per dag Stoombootdlenst Zlerlkzee-Rotterdam en tusschmgelegea plaetien. JDLI—AUG. 1940. Ven Zieriksee: D. 13 D. 15 'sm. 9,30 V. 16 M. 19 8,30 Ven Rotterdam: D. 13 'sm. 1,- D. 15 V. 16 12,- M. 19 ADVERTENTIES Ondertrouwd A. H. DONZE en BIEN DE R00. Middelburg, Blauwedijk 49, Renesse, 10 Augustus 1940. Huwelijksvoltrekking 30 Augustus. Heden overleed onverwachts onze Schoonzoon, Zwager en Oom, W. v. d. KLOOSTER, Wedn. van J. C. BRABER, in den kraohtvollen leeftijd van 45 jaar. Renesse, 11 Aug. 1940, Uit aller naam, fl. BRABER. In Jezus ontslapen onze lieve Vrouw en Moeder, NEELTJE KIK, in den ouderdom van 60 jaar. Bruinisse, 10 Aug. 1940. M. v. POPERING. ADR. v. POPERING. WILLEMINA v. POPERING. Bloemenmagazijn 't Vrije F, Antheunisse is uw adres voor jubileum - bloemwerk Telefoon 83 De actie der Nederiandsohe Studenten-Federatie wordt tijdelijk OFFICIEELE PUBLICATIES VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Distributie van boter, margarine en vet De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Landbouw en Vissoherij, maakt het volgende bekend. Bonnen 01 en 02 vetkaart. Zooals bekend, is in de periode van 29 Juli tot en met 23 Angustus op elk dezer bonnen besohikbaar gesteld 1/s pond margarine of boter of, voor zooverre de voorraad strekt, gesmolten vet. Deze maatregel werd genomen om bederf van den in de winkel aan wezigen voorraad vet te voorkomen. Vele winkeliers meenen nu den aldus verkochten voorraad vet weer volledig met vet te kunnen aanvullen. Door hieraan tegemoet te komen zou het probleem van te groote voorraden vet in winkels echter niet op gelost zijn, doch zouden de moeilijkheden zich in tegendeel steeds her halen. De winkeliers, die de verkochte hoeveelheden vet door boter of margarine wensohen te vervangen, kunnen uiteraard bij inlevering der bonnen 01 en 02 van de vetkaart bij de plaatselijke distributiediensten hiervoor toewijzigingen voor boter of margarine ontvangen. Toewijzigingen voor vet evenwel zal de winkelier desverlangd slechts kunnen verkrijgen bij inwisseling der bonnen 01 en 02 in de weken van 19 tot 24 Augustus en van 26 tot 31 Augustus a.swaardoor hij in staat gesteld wordt, zich voor de eerstvolgende distributieperiode van gesmolten vet te voorzien. Er wordt echter met nadruk op gewezen, dat in de naaste toekomst per 8 bonnen van de vetkaart er slechts één voor gesmolten vet zal worden aangewezen, zoodat het inslaan van een grooten voorraad vet zeer zeker niet in het belang van den winkelier is. De winkeliers zullen in verband hiermede slechts ten hoogste de helft der gedurende het tijdvak van 19 tot en met 31 Augustus ingeleverde bonnen 01 en 02 tegen toe wijzigingen voor vet mogen inwisselen, dooh voor de overige bonnen 01 en 02 uit sluitend toewijzigingen voor margarine of boter ontvangen. Vetsmelters A. Indien vetsmelters A moeilijkheden zouden krijgen doordat zij, terwijl zij nooit margarine verkoopen, toch gedwongen zouden worden de door hen ingeleverde bonnen nos. 01 en 02 tegen toewijzingen van margarine in te wisselen, kunnen zij zich, voor zoover het hier geen ruilbanderolles betreft, wenden tot de Zuiveloentrale, Afd. M.V.O. Verstrekte toewijzingen op bonnen 67 en 68. Hoewel door de distributiediensten op het gevaar van onjuiste bevoorrading is gewezen, hebben vele winkeliers den gegeven raad niet of onjuist opgevolgd en bij inwisseling der bonnen 67 en 68 toewijzingen gevraagd voor meer vet dan zelfs normale omstandigheden dit zouden veroorloven. Het gevolg hiervan is, dat fabrikanten en grossiers het aldus overdreven kwantum slechts in beperkte mate kunnen afleveren. In verband hiermede worden de betreffende winkeliers alsnog in staat gesteld, de verkregen toewijzingen voor vet geheel of gedeeltelijk om te wisselen in toewijzingen voor margarine of boter. Is de geldigheidsduur van de toe wijzingen voor yet eenmaal verstreken, dan kan aan een verzoek tot omwisseling slechts in zeer bijzondere uitzonderingsgevallen worden voldaan. Bloem- en Meeldistributie. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Landbouw en Vissoherij, maakt bekend, dat de geldigheidsduur der tot en met 9 Augustus a.s. geldig verklaarde, aan winkeliers en instellingen uit gereikte, toewijzigingen voor tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel zelfrijzend bakmeel en boekweitmeel, wordt verlengd tot en met 23 Aug. a.s» IN ELKE BRANCHE zijn firma's die wel en die niet ad verteeren. Hebben de niet- adverteerders wel eens gelet op den gaBg van zaken hunner concurrenten die wel geregeld adverteeren En stemt hen dit niet tot nadenken DOET EVENALS ZIJ van het Departement van Landbouw en Vissoherij. Zemelen. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht van de veevoederhandelaren op dat het niet meer geoorloofd is zemelen af te leveren tot «en gelijke hoeveelheid als krachtvoeder i s ver meld op de witte veevoederbonnen. Momenteel zijn verschillende vee houders nog in het bezit van witte veevoederbonnen waarop een hoe veelheid zemelen is vermeld met de bemerking extra toewijzing zemelen" Het is gewensoht dat deze extra toewijzing ten spoedigste bennt wordt aangezien de handelaren nè 14 Augustus a.s. niet meer mogen afleveren en de bonnen dus waarde loos worden. Toewijzingen voor zemelen kannen thans ook niet meer worden aange vraagd. Goes, 8 Augustus 1940. Boekh. W. de Vries Rz. Zierikzee Vuloan fibre reiskoffers in diverse maten aan billijke prijzen Kiatkoffers met bol en plat deksel van 70-100 om lang Aotetassohen in rund- en spalt- leder Damesboodsohaptassohen met beugel en ritssluiting Te koop gevr.Zware Slachtkippen en -Geiten Tevens je verlr. adres voor alle soorten jonge Hennen, Eenden en R. I. Reds jonge Hanen Stuur een berichtje en ik kom bij U. J. J. DE JONGE, Minnebroerstr., Z'zee Veerdienst ZierikzeeColij nsplaat Vertrek 's morgens 8 u. en s avonds half 7. Voor tusschendiensten op bellen Jac. Berrevoets, tel, 238, Zzee Te huur gevraagd in Zierikzee of omgeving VRIJ HUIS MET TUIN. A. Brand, Oranjelaan 43, Dordreoht. Verloren: Donkerblauw KINDER JASJE van Boogerdweg tot Beldert. Tegen belooning terug te bez. bij A. de Rijke, Boogerdweg, Dreisohor. GevondenEen blauwe Regenjas Tegen betaling der onkosten terug j te bekomen bij C. DE BIL, Dreef j 230, Dreisohor. Morgen, Dinsdagmiddag 2 uurVerkooping Winkel-inventaris en Fotogarnituren en -Arti- kelen. Te zien des v.m. van ll-HVa uur i G. VAN DUIN, waarn. Deurw. I N.V. Bank voor Schouwen en Dulveland Directeur: J. C. VAN DER KREKE Telegr.-ad.esSchouwenbank. Telefoon 28 (2 lijnen). Postrekening No. 7877 Rekening Courant Handels- en Landbouwcredieten Deposito's Incasso's Aan- en Verkoop van Effecten Coupons Voorschotten op Effecten Administraties Open bewaarneming met volledige administratie Ondergrondsche Safe Inrichting Zaterdag 17 Augustus GEEN ZITDAG te Haamstede. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Hotel REMMERS Stationsplein - BERGEN OP ZOOM Voorloopig van 10 tot 4 uur. kost een abonnement op de „ZEerikzeesche Nieuwsbode" Abonnementsprijs per kwartaal f 1,50 buiten Zierikzee f 1,80 Weekabonnementen in de stad f 0,12 bij de agenten. f 0,14 Onderhoudt Uw lederen kleeding met onze prima Lederwas Garage C. v. d. BOOT - Telef. 131 Te hoop Red Star A 35-55, Bintjes A 35-45, Z. blauwe A 30-50, Z. bonte 28-45 vroeg gerooid. M. J. MOL, 8t-AnnaIand. Ondergeteekende beveelt zioh be leefd aan voor NAAIWERK. Nieuwerkerk, Ring A 91. NIESKE v. d. HAVE. Te koopBeste Werkpaarden, w. o. een 4-jarige Oldenburger, bij P. TIMMERMAN, Telef. 7, Oosterland. Mevr. v. d. VELDE, Havenpark 412, vraagt tegen 1 October een Dienstbode. Te koopOngeveer 1 gemet Uien, gelegen bij Zzee. Prijs f 175, Te bevragen Boekh. W. de Vries Rz Zierikzee. 9 Augustus. Post hoc ergo propter hoo (Nadat dus: omdat). Indien het geoorloofd ware, dit gezegde in alle gevallen toe te passen, zou men ook moeten conoludeereD, dat het beslnit, althans een beperkt aantal aan- deelenkoersen te pubiiceeren, tot de door de voorstanders van dezen maatregel voorspelde verhoogde belang stelling van het publiek voor de beurs heeft geleid. Reeds door de aankondiging van den stap nam de omzet in aandeelen toe. Dit bleef zoo en de tendens was voor de aandeelen, en niet minder voor de obligaties, welhaast steeds vrij vast. Maar er hebben ontegenzeggelijk ook andere omstandigheden tot de verruiming van Volgens het jaarlijksch rapport van het ministerie van financiën hebben in het belastingjaar 1938 50 Amerikanen ruim een millioen dollar verdiend. Drie Ame rikanen verdienden ruim 5 millioen dol- lar. De geheele opbrengst der belastin- gen daalde tegenover 1937 met 2i/2 milli- ard dollar. BOEKEhT^BROCH^RES WEEKREVUE: DE PRINS Het jongste nummer opent met een be schouwing van G. H. Wallagh, „Wat wil ons volk waarin de schrijver, na te hebben herinnerd aan de periode van „geestelijke benauwenis", die op do oorlogs dagen volgde, 't wezen der „Nederiandsohe Unie" aan de orde stelt, daarbij wijzend op het weergaloos succes der „Unie", dat evenwel ruimte laat voor een verlangen naar duidelijker en concreter programma punten. „Operakunst van eigen bodem" is de titel van een vraaggesprek met den dirigent Mr. Johannes den Hertog, waarin deze de kansen van een eigen opera be spreekt De filmkroniek van Bob Lens is aan de figuur Emil Jannings gewijd in verband met een Dieuwe rolprent van dezen acteur en de raeks „Mcnsohelijk Doolhof" wordt voortgezet met een be spreking van het strottenhoofd. Mr. A. Loosjes, secretaris van de „Vereen, tot bevordering van de belangen des Boek handels", die haar 125-jarig bestaan her denkt, vertelt in een interview over doel en wezen van deze organisatie. Financieel Weekoverzicht zaken bijgedragen, b.v. het afloopen van den termijn voor de beslissing inzake de prolongaties (blokkeeren, laten doorloopen of afwikkelen.) Beslissend was echter vooral de groote liquiditeit van welhaast het geheele bedrijfsleven en niet minder die van particulieren. Zij is gedeeltelijk veroorzaakt door de ruime verkoopen van tal van goederen in de laatste weken en maanden, en de geringere mogelijkheid, deze geheel of gedeeltelijk weer aan te vullen. Ongetwijfeld zal zij nog toenemen, zoodra de groote betalingen, die door de bezettende overheid voor leveringen met korten betaaltermijn zijn toegezegd, binnen komen, Deze liquiditeit weerspiegelt zioh in de vermindering van de debiteuren- en de stijging der orediteurenealdi van de bankeD, die op baar beurt de thans minder dan ooit gemakkelijke taak hebben, deze middelen op korten termijn eenigszins ioonend uit te zetten. Al is hiervoor het oogenblik nog niet gekomen, de geleidelijke verbetering van het koerspeil der Staats- en andere^ open bare fondsen zal op don dnur de mogelijk heid voor de omzetting van vlottende in geconsolideerde schuld moeten scheppen. Voor den Nederlandsohen belegger, die, zooals bekend, niet alleen bij Nederiandsohe obligaties, maar in grooten omvang ook bij buitenlandsohe is geïnteresseerd, zijn twee recente feiten van weliswaar indirect, maar toch groot belang1. Het nieuwe Zweedsch-Deensche handelsverdrag, waar in o.m. ook werd bepaald, dat de dienst der vrij belangrijke Deensohe, in Zweden geplaatste leeningen volgens de gestipu leerde voorwaarden wordt nagekomen, waarmede de politiek wordt voortgezet, waaraan Denemarken reeds vóór het sluiten van dit verdrag in hst belang van zijn cediet in het buitenland had vastgehouden 2. Het nieuwe Nederlandsch Belgische clearingverdrag, dat ook in een regeling van de wederzijdsohe finanoieele betrek- kingen voorziet, zoodat bij den terugkeer van normale toestanden wat betreft de Belgische leeningen, de transfer naar Neder land van de voor haar dienst vereisohte be dragen zonder belemmering zal geschieden. Zijn dit voor den Nederlandsohen be legger twee betrekkelijk gunstige berichten, aan den anderen kan is het ongetwijfeld te betreuren, dat, terwijl weliswaar de meeste Amerikaansobe aandeelen hier in den vorm van Nederiandsohe certificaten kunnen worden verhandeld, Ameri- kaansohe obligaties, waarvoor geen certificaten zijn uitgegeven, als buiten landsohe waarden blijven gelden, en als zoodanig niet mogen worden verhandeld. Indien het mogelijk ware, voor deze moei lijkheid een oplossing te vinden, zou deze niet alleen menigen belegger, maar ook de beurs in het algemeen zonder twijfel wel kom zijn. Men weet, het betreft hier zeer groote Nederiandsohe belangen. (Robaver) INGEZONDEN STUKKEN" (Buiten verantwóórdelijkheid der Redactie) Copie wordt niet teruggezonden Het ontslag van Dr. van Eidik als Geneesheer-Directeur van het Ziekenhuis te Noordgouwe Zeer geachte Redactie, Wanneer ik om een of andere reden de overtuiging heb dat iets of iemand onrecht is aangedaan, dan zal ik wanneer de ge legenheid zioh daartoe voordoet, voor zoo- iets of voor iemand pogingen aanwenden om dat onreoht ongedaan te maken. Tenzij men mij kan bewijzen, dat mijn overtui ging op verkeerde gegevens berust. Of men mij bij die poging om dat on reoht te herstellen, alleen laat stasn of niet, maakt daarbij geen verschil. Dit is dan ook de reden geweest, waarom ik Zaterdag j.l. in de vergadering van de Ver. „Het Ziekenhuis te Noordgouwe" op de ketting ben gesprongen voor Dr. v. Eldik. Blijkens het verslag van deze vergade ring in dit nummer van Uw blad, heb ik daar betoogd, dat het een groote onrecht vaardigheid is, wanneer een bestuur ietoand zonder voorkennis nit zijn funotie ontslaat, die gedurende móér dan 10 jaar daarin op zeer verdienstelijke wijze zijn plicht heeft gedaan en dat ontslag thuis krijgt op een tijdstip dat hij als gemobiliseerde zijn Vaderlandsohe plichten vervult. Het Dag. Bestuur heeft daarna getracht deze gedragslijn te motiveeren op allerlei gronden, die voor hetgeen volgt niet ter zake doen, behalve één. Er is van die zijde n.l. opgemerkt, dat mijn beschuldiging aan het adres van het Dag. Best. onjuist was, omdat dit ontslag zou zijn gegeven op 1 Juni j 1., op een tijdstip dus waarop Dr. van Eldik reeds uit den dienst rou zijn teruggekeerd. Niet ééns, maar meerdere malen heeft men die opmerking min of meer triom fantelijk aan mijn adres herhaald, zooals ieder die deze vergadering bijwoonde tooh zal moeten erkennen. Nu zit de zaak zóó. Vóó- deze verga dering heb ik met Dr. van Eldik gééa ruggespraak gehouden. Het is mijn ge woonte zelfstandig mijn meening over be paalde punten te vormen, zonder beïn vloeding van wie ook. Zonder den brief van Dr. van Eldik aan de leden van het Algemeen Bestuur zou ik preoies dezelfde houding hebben aangenomen. Na afloop van de vergadering evenwel heb ik Dr. van Eldik opgebeld om hem persoonlijk van de gang van zaken op de hoogte te brengen. Ik meende, dat iemand die zioh door een dergelijk ontslag naar het me voorkomt met reden zeer gegriefd gevoelt, het reobt had om niet alleen uit de krant te moeten lezen, wat er over hem werd besloten. Hetgeen Dr. van Eldik mij toen vertelde is dan ook de reden, waarom ik het noodig acht er op deze plaats op terug te komen, want in het algemeen genomen acht ik nakaarten uit den booze, ook al voelt men zioh op een bepaald punt teleur- Dr. van Eldik deelde mij n.l. het vol gende mede Op den avond van 31 Maart j.l. werd door den heer Vijverberg aan Mevr. van Eldik, terwijl haar man in militairen dienst was, persoonlijk een brief over handigd namens het Dag. Bestuur, onder teekend door Dokter W. H. Ittmann als plaatsvervangend Voorzitter en door den heer Vijverberg als Secretaris, waarin aan Dr. van Eldik ontBlag werd aangezegd tegen 1 April 1941. Aan deze ontslagbrief was geenerlei bespreking voorafgegaan. Eerst begin Juni is er een bespreking geweest tussohen de doktoren Ittmann en van Eldik, om aan den laatste een en ander „duidelijk" te maken. Over al deze zaken werd in de verga dering van Zaterdag met geen enkel woord gerept. De voorstelling van zaken was daar een geheel andere. Ik hoop dat er bij de daar aanwezigen nog zooveel gevoel voor eerlijkheid zal zijn, om dit laatste te er kennen. Er zijn dan ook slechts twéé mogelijk heden: Volkomen bewust wordt bier dus onwaarheid gesproken, of door Dr. van Eldik of door den woordvoerder in deze namens het Dag. Bestuur! Aangezien ik Dr. van Eldik reeds sedert tien jaar ken, niet als een mensoh zonder gebreken, maar wel als een door en door eerlijk en onkreukbaar oollega, daar heb ik reden om aan te nemen dat in de ver gadering van Zaterdag een beslissing is gevallen op grond van een valsohe voor lichting van de zijde van dit zonderlinge Dagelijksohe Bestuur. Nogmaals, ik schrijf dit niet om in de thans geschapen toestand verandering te brengen. Na alles wat zioh in deze zaak afspeelde, lijkt mij dit in het belang van het Ziekenhuis jcelfs ongewensoht. Maar wel ben ik ervan overtuigd dat het nood zakelijk is dat in het openbaar wordt vast gesteld, dat Dr. van Eldik, die tijdens de uitoefening van zijn ambt als geneesheer- directeur van het Ziekenhuis zioh een tal rijke sohare van dankbare oud-patienten heeft verworven, door het Dag Bestuur tijdens zijn dienst voor het Vaderland op voor hem grievende wijze werd ontslagen U, geachte Redactie, ten zeerste dankend, C. J. M. BOOGERD. Zierikzee, 11 Augustus 1940. Voor de Huisvrouw ZuurkoolHiervoor nemen wij gedeel telijk witte en gedeeltelijk savoye kool, gewoonlijk 2 x zooveel witte als savoye kool. De kool wordt in fijne snippers ge schaafd en per kg kool worden 2 eetlepels (20 g) zout genomen, De geringe hoeveel heid zout dient om voldoende vooht aan de kool te onttrekken, zoodat men na het snijden, doorkneden en aanstampen de kool in het vat onder de pekel ziet komen. Tijdens deze bewerking voegen wij aan de koolsnippers wat peperkorrels en jeneverbessen toeter bevordering van het spoedig zuur worden ook wel een scheut je karnemelk. Op de zuurkool leg gen wij een sohoon doekje met plankje en steen, zoodat de kool onder het voobt blijft. De pot wordt op een frissohe vorstvrije plaats gezet en gedurende de eerste weken telkens nagekekende kim wordt ver wijderd en doekje, steen en plankje worden in heet water sohoongemaakt. Inmaak in het zout. Als groenten komen hiervoor in aanmerking gesneden snij- boonen, gesnipperde andijvie en even op gewelde, maar daarna volkomen koud ge worden slaboonen. Op 10 kg. groente wordt 3 kg. zout genomen. De groente wordt laag om laag met zout in de steenen pot gepakt, zij wordt stevig aangestampt, zoo dat zioh dadelijk voldoende pekel vormt. Om de groenten onder de pekel te honden, wordt er een doekje met een plankje en een steen op gelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3