ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940 OP6EH De Kern ABONNEMENT Prijs fl.B0 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V* de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uïtg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14412 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur WOLKEN BOVEN DE ZUIDZEE Luchtvaartbasis op Guam De Amerikaansche vlootbases in den Stillen Oceaan liggen voornamelijk op Hawaii en de Sandwicheilanden. In het Westen sluiten zich daarbij aan de eilan den Wake en Markus. Ongeveer 1500 kilo meter verder naar het Zuid-Westen, ligt in de krans van de Philippijnen, de Ma- ri&tien, Carolinische en Marshall-eilanden het eilandje Guam, dat in de laatste zittingen van het parlement druk be sproken en omstreden werd. De Ameri kaansche vloot en bovenal het luchtwa- pen van de Marine wenschen in de on middellijke nabijheid van de Japansche belangensfeer het steunpunt Guam te ver heffen tot een marinestation van de eer ste orde. In de verklaring van de Ad miraliteit treft het dat onder dertig nieuw aar. te leggen bases Guam zich alleen voortreffelijk leent voor het stationneeren van een luchtmacht, die aan. eiken vijand binnen een actieradius van 2000 kilo meter het hoofd zou kunnen bieden. President Roosevelt heeft deze verkla ring duidelijk onderstreept en kracht bij gezet door als zijn meening te kennen te geven, dat de Vereenigde Staten de ver sterking van het eiland Guam in eerste instantie zien als een diplomatiek pres siemiddel tegen Japan. Het Huis van Af gevaardigden heeft de boodschappen van den president ter kennis genomen en be reidwillig toegestemd in het uitgeven van de bedragen voor de uitbreiding van leger en vloot in de komende jaren, maar van het probleem Guam, houdt het zich blijkbaar liever verre. Wellicht herinnerden de afgevaardigden zich de plechtige verklaringen van de Vlootconferentie in Washington, waarbij de Amerikanen Japan de verzekering ga ven, dat in de naaste omgeving van de. Japansche bezittingen geen marinebases van het Amerikaansche leger zouden wor den aangelegd. Misschien moet men in de verdaging van het Guam-project ook een systeem zien van een steeds krach tiger wordende weerstand, die zich richt tegen de onbeperkte aanvragen der re geering voor de uitbreiding der bewape ning. Daarmede is een interne, politieke crisis in Amerika uitgebroken, want Roo sevelt is vasthoudend en de mogelijkheid dat het onderwerp Guam aanleiding zal zijn tot een krachtmeting tusschen regee ring en parlement is geenszins uitgesloten Guam, het grootste eiland der Marianen heeft een oppervlakte van 500 vierkante kilometer. Het Noorden is vlak, goed bevloeid en beboscht, terwijl het Zuiden een kust vertoont, die nagenoeg 400 meter loodrecht uit zee verrijst. Het grootste deel van het binnenland is een vlakke, dorre steppe. De hoofdstad van Guam is San Ignazio de Agana, waar 9000 van de 16.000 inwoners wonen, die men op et eiland aantreft. Van de twee havens Piti en Apra is de eerste ingericht voor het handelsverkeer en wordt de tweede slechts gebruikt idoor de Amerikaansche marine, die hier even eens een kabelstation heeft voor het contact met Yokohama. DE BESLISSENDE PHASE IN DEN STRIJD BEGONNEN. Hael Engeland gevechtagebied geworden De laatste berichten over de vernieti ging van twee Britsche konvooien, van in totaal zestien schepen, met 75.000 ton scheepsruimte, de beschadiging van zeven andere koopvaardijschepen en de vernie tiging van 51 Britsche vliegtuigen op één en denzelfden dag zijn het laatste teeken, dat de Duitsehe aanval op Enge land niet alleen in vollen en doodelijken ernst is begonnen, maar ook nu de laat ste beslissende phase tegemoet gaat. Aldus schrijft de militaire medewer ker van het D.N.B., Oberstleutnant Mat- thaei in een weekoverzicht. De medewerker verklaart verder, dat de stijgende en groote successen van de Duitsehe oorlogsvoering tegen Engeland nog eens duidelijk zijn aangetoond in de balans vary 6 Augustus. In een tijdvak van twintig dagen werd toen bijna een millioen ton aan Britsche scheepsruimte door het Duitsehe luchtwapen en door de oorlogsmarine vernietigd. De Duit sehe marine-eenheden opereeren overzee en in een vrijen oceaan, waar zich anders zonder Britsche vergunning in tijden van oorlog geen enkel vijandelijk schip zou vertoonen. En dit alles ondanks het feit, dat de Duitsehe oorlogsschepen geen steunpunten of bases hebben, die hun voorraden brandstof en levensmiddelen kunnen aanvullen. Hiermede, zoo schrijft hij - verder, is een toestand geschapen, die duidelijker dan vele andere feiten bewijst, dat het bekende en wereldberuchte „Brittannia rules the waves" tot het verleden be- 1 hoort. Het geheele Britsche eilandenrijk ligt thans binnen het bereik van het Duitsehe luchtwapen. Heel Groot-Brittan- nië is gevechtsgebied geworden en niet alleen maar, zooals in den afgeloopen winter het geval was, de kusten van Z.- Engeland. 1 DE TEXTIEL-DISTRIBUTIE. fjaar aanleiding van de vele vragen, hoe gehandeld moet worden ten aanzien van textielgoederen, die reeds vóór 29 Juli gekocht, maar nog niet geleverd zijn, deelt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het dept. van handel, nijverheid en scheepvaart mede, dat in afwijking van alle ter zake reeds gepubliceerde mede- deelingen, de aflevering van reeds voor 29 Juli gekochte „groote stukken" slechts is toegestaan, indien hiertoe vergunning is verkregen, van den plaatselijken distri butiedienst. Aanvragers dienen hierbij, hetzij door overlegging van een desbe treffende schriftelijke verklaring van den leverancier, hetzij anderszins aan te too- nen, dat zij het betrokken kleedingstuk inderdaad voor 29 Juli hebben gekocht en dat dit nog niet aan hen is afgeleverd Uiteraard blijft de waarde, welke aan een verklaring van den leverancier kan worden gehecht, ter beoordeeling van den distributiedienst. De vergunning moet schriftelijk wor den aangevraagd bij den distributiedienst van de gemeente, waar men in het be volkingsregister is ingeschreven, en is slechts geldig gedurende een maand na dagteekening. Bij aflevering van de goederen moet de kooper een ontvangsbewijs aan den winkelier afgeven. SIGAREN EN SIGARETTEN WORDEN DUURDER. Naar het Vad. verneemt, kan thans wel als vaststaand worden aangenomen, dat de prijzen van sigaren en sigaretten hon ger zullen worden. Met ingang van 15 September n.l. zullen er tien opcenten komen ,op den accijns, hetgeen voor de sigaretten een prijsverhooging beteekent van ten minste! 5 percent. De gevolgen van de accijnsverhooging zullen waarschijnlijk van verstrekkenden aard zijn. Onder de gegeven omstandigheden tn.l. zal het niet meer mogelijk zijn tegen de oude prijzen te fabriceeren en te leve ren. Zoo zullen allereerst de doosjes sigaretten van 15 cent per 20 stuks ge heel verdwijnen, omdat de fabricage daar van niet meer loonend kan zijn. Dit zal duidelijk zijn als men bedenkt, dat op 15 September a.s. 55 procent van den verkoopsprijs belasting is, de winkeliers ongeveer 20 pet. krijgen en de doosjes ongeveer 5 pet. kosten; voor den fabrikant loont het dan de moeite niet meer. j Niet anders staat het met de duurdere doosjes sigaretten. Deze zullen wel meer Idan 5 percent in prijs stijgen. Voor som mige fabrieken lijkt het zelfs, dat men geen goedkoopere sigaretten zal kunnen produceeren dan een kwartje per doos. En het ziet er naar uit, dat doosjes van 25 ct. wel vijf cent duurder zullen worden enz. I Ook de goedkoopere sigaren loopen op hun einde. De minimumprijs wordt 41/2 cent. Er zijn echter ook fabrieken, die reeds nu aan hun afnemers hebben me degedeeld, dat zij geen goedkoopere si garen zullen afleveren dan met een ver koopsprijs van 8 cent. Dit zijn echter niet de fabrieken, die aangesloten zijn bij de Vereeniging van grootfabrikanten in dit bedrijf. MEER SCHOENENBONNEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede: Aangezien het gebleken is, dat de ver strekking van schoenenbonnen eenigszins ruimer kan plaats vinden, kunnen perso nen, die op goede gronden en ten ge noegen van de leiders der distributiedien sten kunnen aantoonen, die zij behoefte hebben aan nog een paar schoenen, een desbetreffend verzoek bij de plaatselijke distributiediensten indienen. De leiders van deze diensten zullen aan de hand van deze verzoeken beslissen, of op grond daarvan schoenenbonnen kunnen worden verstrekt. Dr. COLIJN OVER DE N U. Samenwerking is nog mogelijk Zaterdag is in de Apollohal te Amster dam de vergadering gehouden, welke door het provinciale comité van A.R. kiesver- eenigingen in Noord-Holland, in overleg met de betrokken instanties der Chr. Hist. Unie is belegd en in welke ver gadering als sprekers het woord voer den de heeren dr. H. Colijn en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Dr. Colijn ving zijn rede aan met de herinnering aan den titel van zijn jong ste geschrift. Hij heeft de critiek ver nomen, dat men niet op de grens van twee werelden moet blijven staan, doch moedig de nieuwe wereld, die voor ons lag, moest binnentreden. Op zichzelf is spreker het hiermede eens. Alleen is het niet juist, om het nieuwe, dat nog grootendeels onbekend is, ongezien te aanvaarden en het oude als waardeloos weg te werpen. En toch zijn er velen, die dit laatste zonder eenige bedenking doen. Met name geldt de critiek- dan ons staatsbestel en het partijwezen. Wanneer spreker met die critiek gedeeltelijk in stemt, dan is dat geen novum. Rustig waarnemen schijnt voor velen moeilijk. Van alle kan ten klinkt het haastig geroep: Er moet wat gebeuren, er moet wat gedaan wor den. En dan liefst in hetzelfde tempo waarmede de Duitsehe weermacht haar aanvallen verricht. Men is daarbij al spoedig tevreden en denkt iets gedaan te hebben, wanneer men ergens een kaartje heenstuurt met een adhaesiebe- tuiging. Maar om iets te doen is meer noodig. Om iets te doen is het hebben van bestuursmacht vereischt en de vrijheid om die bestuursmacht uit te oefenen. Aan die voorwaarde is op het oogenblik ech ter niet te voldoen. Begrijpelijk is het, dat men zoekt naar een nauwer aaneen sluiting, naar een hechter samenbinding van het Nederlandsche volk, omdat men niet ten onrechte daarin een soort waar borg zoekt voor het behoud van wat ons lief is. De Nederlandsche Unie In dit verband deelde dr. Colijn iets mede over den gang van zaken met de Nederlandsche Unie en maakte spr. van deze gelegenheid gebruik om zijn advies aan de kiesvereenigingen in het open baar toe te lichten. Het blijkt niet het doel van de nieuwe „Nederlandsche Unie" te zijn om te trach ten de bestaande organisaties en stroo mingen in ons volksleven in één bed ding te brengen, teneinde een groote nationale beweging te verkrijgen, maar feitelijk te komen tot de stichting van een nieuwe partij met de daarbij ge dachte algeheele oplossing van de andere op beginselen opgebouwde partijen. Ook is vrij duidelijk aangekondigd, dat b.v. onze jeugdbeweging, die bijna een eeuw oud is, zal moeten worden samengesmol ten met de andere onder eenhoofdige leiding. Op 31 Juli gaf spr. in zijn. advies aan de kiesvereenigingen den raad zich voorshands te onthouden. Dit voorshands zal thans dienen te vervallen. Zoo, aldus spr., kan het niet, want zoo wordt het voor een derde van het Nederlandsche volk onmogelijk om mee te doen. Dit doet spreker leed voor de zaak, die hem zeer ter harte ging. Het doet hem ook leed voor liet driemanschap, dat van goeden wille is, maar dat door onvoldoende inzicht in de structuur van het Nederlandsche volk het spoor is bijs ter geraakt. Wat nu? Belangrijk blijft de vraag als het dan niet zoo kan, wat er dan wel kan ge schieden. Spr. begint op den voorgrond te stellen, dat hij voor zich nog altijd bereid is tot samenwerking op zoo breed mogelijke basis. Die samenwerking was verkregen in het program van de eerste Nederlandsche Unie. Die samenwerking is nog mogelijk, indien men de nuchtere, klare werke lijkheid tot uitganspunt neemt. Die nuch tere, klare werkelijkheid beteekent in ternationaal, dat men de gewijzigde toe standen op het continent van Europa als feit moet aanvaarden. Hoe de oorlog ook eindigt, naar den mensch gesproken kan men geen andere uitkomst zien dan dat het Duitsehe overwicht op het vasteland van Europa moet worden aanvaard. Heroriënteering is ook op nationaal, sociaal en economisch gebied noodzake lijk, al was het alleen maar door de ver- Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 12—18 Augustus 1890. Aap mr. J. W. A. Schneiders vain Greijlffens- werth, werd, op verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Zierikzee. De heer iM. J. Voorloop, m'ajotor der d.d. Schutterij! te Zier ik zee her dacht zïjln 40,-jarig dienstveiib'amd bijl dit Iwlapien. Tot directeur vain het post- en tele graafkantoor te Zierikzee Iwerd bte- inoemd de heer C. W. de BloenVe te Brielle. Benoemd tot hoofd der schjopl te Anna Jacobapoder, de heer P. Minden- houd, onderwijzer te Koudekerke. Bij! het te 's-Gravenhagie gehouden examen voor de akte Duitsehe L.O. slaag de oi.a. de heer J. C. Nardtem te Zip- r kzee. Pastoor G.. R. J. Feijien te Amster dam, tot voor kort te Zierikzee, her dacht rijfn zilveren priesterjubileum1. 1 11 11 1 .---ü-imsjugs»» ander de verhoudingen, die op het conti nent van Europa geboren zijn. Hachtte samenbinding gewenscht Alles wat kan strekken tot versterking van het gemeenschapsbesef, tot hechter samenbinding van het Nederlandsche volk met eerbiediging vaii de geestelijke ver scheidenheid verdient met kracht te worden gesteund. Op zulk een basis zou het mogelijk zijn samenwerking te verkrij gen, waarvan nu een derde deel van het Nederlandsche volk om gewichtige rede nen zich zal hebben te onthouden. In dit opzicht is er ook ip eigen kring nog heel wat te doen, want ook daar werd wel wat heel erg naast el kaar heengeleefd. Het is •dan ook ver heugend te kunnen zeggen, dat anti revolutionairen en christelijk-historischen begonnen zijn hun eigen organisaties met elkander in" aanraking te brengen door een contact-commissie in het leven te roepen, waarin die organisaties met el kaar haar parallel loopende belangen kunnen bespreken. Dr. Colijn besloot met de betuiging van zijn inzicht dat de vormen, waaron der een groote nationale beweging zich moet openbaren, bijzaak zijn, mis de lei dende gedachte van die vormgeving N e- derlandsch is in den historischen zin, dat volksinvloed niet wordt buitengeslo ten. Vervolgens sprak prof. dr. J. R. Slo temaker de Buïne otfer het „Nederland sche volkskarakter". HET DUITSCHE LEGERBER1CHT Luchtslag boven het Kanaal Een Duitsehe luchtaanval, ondernomen tegen de Britsche oorlogshaven Portland (aan de Zuidkust van Engeland) heeft zich in den loop van den Zondag tot een grooten luchtslag ontwikkeld, welke zich weldra tot het geheele Kanaal-gebied uitbreidde. Bij dezen slag en tijdens af zonderlijke aanvallen op Britsche kon vooien, die ongeveer op hetzelfde tijd stip bestookt werden, hebben de Duitsehe vliegers in totaal 89 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Het opperbevel van rde Duitsehe weer macht vat de resultaten van deze ge vechten als volgt samen: „Bij den succesvollen aanval op Port land zijn de tankinstallaties en de ha venwerken in brand gebombardeerd en zijn 57 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Daarenboven hebben onze vliegtuigfor maties nog successen behaald bij een aanval op een "konvooi ten Oosten van Harwich. Drie koopvaardijschepen, in to taal circa 17.000 ton, werden tot zinken gebracht, een torpedojager en drie koop vaardijschepen werden door voltreffers zwaar beschadigd. Bij deze gelegenheid schoten onze- jacht- en torpedoformaties 17 vijandelijke vliegtuigen neer. Op een ander punt werden acht vij andelijke vliegtuigen neergehaald. Bij Dover andernamen onze jagers bo vendien nog een aanval op versperrings ballons. Van de achttien versperrings ballons Werden er acht vernietigd. Hierbij werden zeven Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. J)e totale verliezen van den tegenstander bedragen dientengevol ge vandaag 89 vliegtuigen, tegenover ze ventien verliezen aan onze zijde". De laatste phase in den oorlog tegen Engeland begonnen Samenwerking met de N.U. is voor de A.R. en C.H. mogelijk Algemeene vergadering Vereen. Ziekenhuis Schouwen-Duiveland Sigaren en sigaretten zullen met September duurder worden Losgeslagen kabelballon richt schade aan 't electrisch net aan Maan op: 13 Aug. 18,— Maan onder: 1,54 DE VERDUISTERING In hiet belang van de naleving van de bepalingen ten aapzien van de verduis- ring: Zonsondergang 12 Aug. 21 uur 10 min. Zonsopgang 13 Aug. 6 uur 22 min. Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 13 Aug. 10,39 23,17 3,52 16,43 By de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. AFLEVERING VAN MELKPRODUCTEN. De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, brengt ter kennis, dat met ingang van Zaterdag tijdelijk aflevering van gecondenseerde melk, melkpoeder, blokmelk en gesteriliseerde melk in blik verboden is. Dit verbod geldt niet voor afleveringen van magere melkpoeder en voor leveringen aan de Nederlandsche zuivelcentrale, af deeling zuivel. Ev enmin geldt dit verbod ten aanzien van nor male afleveringen door producenten of handelaren, niet zijnde detaillisten, aan de industrie, welke melkproducten pleegt te verwerken. Deze afleveringen mogen slechts ge schieden, indien hiervoor door genoem de centrale toestemming is verleend. On der normale leveringen worden in het algemeen verstaan die leveringen, welke overeenkomen met de afleveringen in 1939 Aan den winkelier is het voorts toe gestaan hun voorraad gecondenseerde melk of melkpoeder aan den consument te verkoopen; aanvulling van hun voor raad zal tengevolge van dit verbod tij delijk niet mogelijk zijn. VERKOOPINOEN BRUINISSE, 9 Aug. Ten overstaan van Notaris Biermasz iwlerd heden publiek ver kocht: Een geboulw! met machines iun verdere getimmerten, ingericht geweest voor maalderij1, niet erf en grond aan de Deestraat, groot 5 aren 60 e.a., voor f1850. Kooper (werd de heer S. Capelle te Bruinisse. LAND- EN TUINBOUW Zuinig met bfndertwine. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, maakt het volgende bekend: Aangezien de aanvoer van grondstoffen waaruit bindtouw (bindertwine) vervaar digd moet worden, door de oorlogsom standigheden stop staat, is de uiterste zuinigheid in het gebruik van dit bind middel geboden. Landbouwers, die bindtouw verbruikt, hebben voor het binden van hun oogst, worden derhalve met den meesten aan drang aangemaand, dit bij het machinaal dorschen vrijkomende bindtouw niet te laten verloren gaan, doch het zorgvuldig in te zamelen en te bewaren. Tz.t. zal nader aangegeven worden, wat met dit ingezamelde gebruikte, bindtouw gebeu ren moet, doch onder de aandacht van alle belanghebbenden wordt nu reeds ge bracht, dat de hoeveelheid ingezameld bindtouw mede als maatstaf zal dienen voor het verkrijgen van bindtouw voor den volgenden oogst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1