Uit Stad en Provincie ADVERTENTIES Distributiekring Haamstede BONS, DIE GELDIG ZIJN Gedurende het tijdvak van 12—18 Aug. geeft de met 1 genummerde dubbele bon van het nieuwe broodbonboekje te samen recht op het koopen van 2500 gr. roggebrood of 2000 gr. ander brood. Bons 01 tot en met 04 (boterkaart) Op eiken bon 1/2 pond boter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 01 en 02 (vetkaart)Op eiken bon een V2 pond margarine of gesmol ten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 03 en 04 (vetkaart): eiken bon een 1/2 pond boter met 10 cent re ductie per 1/2 pond, van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bon 66: één kilo suiker tot en met 31 Aug. Extra rantsoen van 11/4 kilogram voor den inmaak. Bon 53: 1/2 pond koffie of V2 ons thee tot en met 30 Aug. Bon 40: l/o pond tarwebloem, of tarwe meel, of boekweitmeel of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 6 September. Bon 95: 1/2 pond rijst of rijstemeel van 22 Juli tot en met 11 Aug. Bon 100: 1/2 pond havermout of haver vlokken of gort of grutten van 22 Juli tot en met 11 Aug. Bon 105: 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 11 Sept. (Puddingpoeders, die niet ver\aardigd zijn van of niet hoofdzake lijk bestaan uit producten bereid uit gra nen, rijst of tapioca zijn vrij van de distributieregeling). Bon 110: 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 Sept. Petroleumzegel Periode 3: geldig voor 2 liter petroleum tot en met ll Aug. (alleen voor diegenen die daartoe ver gunning hebben). De petroleumzegel pe riode 4 wordt niet geldig verklaard en kan vernietigd worden. Kolen, enz.: tot 30 Sept. kan men bij handplaren koopen 20 0/0 van het ver- bi uik van April 1939 tot en met Maart 1940. man" zich met dit probleem zou gaan bezighouden, zij het met een goede be doeling. Doch dit zou gaan in de rich ting van liefdadigheid, terwijl de A.V.O. zich dadelijk op het standpunt heeft ge steld, dat deze invaliden recht op arbeid hebben, evengoed als de andere lichame lijk gebrekkigen. In overleg met den directeur-generaal' voor de volksgezondheid is aan de A.V.O. de sociale taak voor de verzor ging dezer oorlogsinvaliden opgedragen, in samenwerking imlet de medische in stanties, die het medische gedeelte voor haar rekening nemen. Dit heeft het groote voordeel gehad, dat het dilettantisme en de philantropie, die zich van deze men- schen dreigden meester te maken, zijn uitgeschakeld. Deze oorlogsinvaliden, zoo zei de heer Detiger met nadruk, hébben recht op terugkeer en plaatsing in de maatschappijl en niet gaarne zouden wij dit zien als een -gebied van philantropie. 1 NEDERLANDSCHE UNIE Naar den corporatieven >taat met gezonden volkiinvloed Ook in Amsterdam heeft het drieman schap' van -de N.U. zich deze week laten haaren. Het Conoertgeb|ou!wi was tot den nok toe gevuld met aandachtige toehooir. I ders, toen mr. Linthorst Bojnan het'wioiolrd nam. Men gevoelt thans overal in o|tis volk, dat Wij1 in menig opzicht een sterke vernieuwing zullten moeten aanbrengen. Het zal noodzakelijk Zijln, dat hierin op korten termijn duidelijkheid ontstaat, jwiaint land en volk hebben recht op sterke.ni inwendigen samenhang .en werkelijk le vend gemeens chapsbtesef, aldus spreker. Ons volk zal :er dus voor mioeten zorgen dat zijln inieuiw'e eenheid zich iniu vormt. Dat echter thans gedurende ©enigen, tijd de verschillende gedachten en plainlnen voor vernieuwing tegenover elkaar wlor- den gesteld, is niet 'erg, mits men daar uit spoedig zijln gevolgtrekkingen m'aakt. 1 Volksgemeenschap boven den enkeling j In het sociaal-economisclhe leven, dat veel meer bijeen behoort dan vóór den oorlog in ions l'and Werd ingezien, zal het vinden van die beste oplossing 'w'or- den bevorderd doordat voor bijna allen 1 vaststaat, dat de volksgemeenschap tolot- - c 1 J v,en 'rï011 'enk'eli|n'& moeten gaan en oorlogsschepen in Engeland dat in ieder geval voor den overgangs- 1 r\ .x li j - 1 1 j tijd in het komende Europa het econo- door Duitschland me or en mische leven van boven zal .moeteni wor|- De Britsche Admiraliteit heeft met be- den geleid. De programtma's van vielen, trekking tot de in haar bezit zijnde voor Nederland, overzee en hier, komen Fransche oorlogsschepen door de radio op deze punten dan opk reeds nagenoeg een speciale vlaggenregeling medege- Oivereen. deeld. Volgens deze regeling zullen de Ten aanzien van de Nederlandsche Fransche oorlogsschepen, die behooren plichten en rechten, als geestelijk© tra tot het zoogenaamde „legioen" van ae dities aangeduid, bestaat meer verschil Gaulle, aan de achtersteven de Fransche Van. idealen. Toch Zal ook hier de uit- De vlag op de Fransche nationale vlag voeren en aan den boeg een vierkante blauwe vlag met in het midden een rood kruis. Voor Fransche vliegtuigen in legated1 bezit is een soortgelijke regeling ingevoerd. Deze vliegtuigen zullen het kenteeken van het Fransche luchtwapen behouden, doch bo vendien een blauwe pocarde met rood kruis voeren. Hierover wordt van Duitsche zijde ver klaard: de blauwe vlag met een rood kruis is geen erkende staatsvlag, waar door de vaartuigen, die deze vlag voeren, tot oorlogshandelingen gerechtigd zijn. Oorlogsschepen en vliegtuigen, die het souvereine teeken van Frankrijk voeren, zoodoende dus voorgeven voor Frank rijk te vechten, maken zich schuldig aan een schending van het wapenstilstands verdrag en plaatsen zich buiten het oorlogsrecht. Tegen deze eenheden zal met alle beschikbare middelen worden opgetreden. De bemanningen van deze schepen, van welke nationaliteiten zij ook zijn, kunnen er geen aanspraak op maken als krijgsgevangene behandeld te worden. VOOR OORLOGSINVALIDEN ZAL WORDEN GEZORGD 100 militairen blijkend Inval de „Voor de Nederlandsche oorlogsinva liden wordt gezorgd. Gelukkigerwijs is het vraagstuk om de oorlogsinvaliden aan arbeid te helpen van heel wat be- perkteren omvang geworden, dan een van ons bij het begin van den oorlog had kunnen denken", aldus de heer W. F. Detiger. directeur der Gemeentelijke en Districtsarbeidsbeurs te Amsterdam, die als secretaris-penningmeester der A.V.O. Arbeid voor Onvolwaardigen voor de Haagsche vereeniging in de oude raadszaal van 'het stadhuis sprak over: „De taak van de H.A.V.O. in den komenden tijd". De A.V.O. heeft de zorg voor onze militaire- en burger-oorlogsinvaliden, in opdracht der overheid, op zich genomen en men kan zeggen, dat men zich voor het lot van hen geen zorg behoeft te maken, verklaarde de heer Detiger. Hel aantal blijvend verminkte militai ren uit den oorlog kan op ongeveer honderd worden geschat, onder wie vijf oorlogsblinden, bij een aantal gevallen militairen van nog geen 3000. Als men nagaat, dat onder de burgerbevolking als slachtoffers van den oorlog tot heden hoogstens duizend personen zijn geval len, zal naar rato ook het aantal blij vend verminkten niet zoo groot zijn. De gedachten van de A.V.O. zijn direct uitgegaan naar de oorlogsslachtoffers. Het gevaar bestond, dat „Jan en alle VERKEER EN VERVOER Langere spoorstaven Naar het ANP. verneemt, zijn de Ne- derl. Spoorwegen voornemens over te gaan tot het verbeteren van de spoor banen door verlenging van de rails. Deze verlenging kan op eenvoudige wijze ge schieden. Een gangbare spoorstaaf is 18 meter lang. Twee zulke staven aaneenge- lascht geven een staaf van 36 meter. Men verkrijgt door dit lasschen niet alleen een verbetering van de baan, maar te vens lage aanlegkosten. Een spoorstaaf van 24 meter is per meter duurder dan een van 18 meter, zelfs een gelaschte spoorstaaf van 36 meter is per meter nog goedkooper dan een van 24 meter. De spoorbanen kunnen op deze wijze dus goedkooper worden. Weg moeten worden gevonden:, welk© leidt naar de sterkere Nederlandsche ge- toeenschapdan in de afgeloopen, zoo droevig slappe, tijden Iblestond. Een uit eenvallen van ons volk, ©en onderlinge vervreemding als in de afgefoibpen jaren, mag niet Weer voorkomen. Zon zal pipk hier het nationale 'w'eer moeten voioirioip- staan, overigens met handhaving der oud- vaderlandsehe vrijheden, 'welke ons volk Zoo „eigen" zijln ien Welke groote krach ten aan ons volk zullen blijk 'geven. Het is onjuist te zeggen, dat sterke nationale saamhoorigheid de vrijheid van gods dienst Zal aantasten. Staatsinrichting meer autoritair Het meest loopen de inzichten uiteen op het gebied der staatsinrichting, daar zich daar de knooppunten van al het andere voordoen. Daar zal een sterk ge zag moeten zorgen votor de genezing, der fouten ien de voorkoming van de remmende bezwaren van den afgeloopen tijld; ieder is het er ever eens, dat de' parlementair© democratie met eenredig kiesrecht voorgoed voprblji is. Stellig zal de staatsinrichting meer autoritair en meer corporatief nnoieten zijln, dus voor zien zijln van een appar,aat voor smell© ©n kordate beslissingen en van een ap paraat voor deskundige uitwerking der sociaal,-economische behoeften en moge lijkheden. Gezonde volksinvloed zal blij!- ven bestaan. De Nederlandsche Unie wil' zich ten dienste stelllen van dit verlam,gen, naar eerlijke verbetering van het maatschap pelijke en staatkundige l'even iin, Neder land, iw'aariin binnen het kader van de huidige omsandigheden reeds veel zal' kunnen Wiorden, doorgevoerd. Wanneer de geest in ons volk inderdaad de ken tering ondergaat naar meer bereidheid tot onderlinge opofferingsgezindheid ter- Wil 1© der gemeenschap dan zal in dezen tijld veel goeds geboren Worden. De Ner derlandsche Unie meent, dat dit reeds zeerbinnenkort in het sociaal-economi sche en in het cultureel© Zal moeite!n( blijken en dat dan de staatkundige ge volgtrekkingen daaruit duidelijk zullen voortkomen. Langs dien Weg wordt het staatkundige gedegen voorbereid. Te New York heeft men het plan een van de grootste droogdokken voor de haven van New York te bouwen. De kosten zullen 15 millioen dollar bedra gen. Het nieuwe dok zal een lengte van 1100 voet hebben, zoodat het schepen die tot 85.000 ton groot zijn, bijvoorbeeld de „Queen Elisabeth", kan opnemen. Het droogdok King George te Southampton meet 1200 voet in de lengte en 135 voet in de breedte bij den ingang. Pensionwezen De Veluwe is op het óogenblik vol met toeristen. Vele pensions zijn over vol. Degenen, die over geen ruime beurs beschikken, zijn tevreden als ze een ge deelte van een boerenwoning kunnen hu ren. Verreweg de meeste pensionhouders zijn zeer tevreden over het verloop van het seizoen. Gaef geen bons af aan onbevoegden Te Naarden heeft zich een ergerlijk geval van oplichting voorgedaan, waar bij verscheidene personen zijn gedupeerd. Bij verschillende woningen aan den Hui- zer Straatweg belde een man aan, die zeide, van den distributiedienst te zijn verzocht om de petroleumbonnen. Deze moesten worden ingeleverd, zeide hij, daar zij vervallen waren. Vele bewoners vlogen er in en gaven de bonnen af, één persoon was verstan diger en stelde de politie van. het geval in kennis. Toen deze echter kwam, was de man met de bonnen verdwenen. Hoe wel de man in de buurt onbekend bleek, was hij toch goed op de hoogte want de meeste woningen aan den Huizer Straat weg zijn niet op het gasnet aangesloten. ZIERIKZEE. Benoemd tot agent van politie te Middelburg, met ingang van 12 Augustus, de heer M. M. Boot te Nieu- wersluis, geb. alhier. De Ontvanger der dir. bel. verzoekt Ons aan belanghebbenden voor wier be drijf omzetbelasting volgens een abonne mentsregeling verschuldigd is, mede te deelen, dat de eerste helft omzetbelas ting 1940 heden betaald moet zijn. De Nederlandsche Studenten Fede ratie komt in haar actie, door het ge- heele land ook hier de volgende week een beroep doen op de ingezetenen tegenover onze getroffen landgenooten. Vooral Rotterdam heeft dringend be hoefte aan ledikanten, matrassen en dekens. BROUWERSHAVEN. Bij de onlangs ge houden driemaandelijksche- en stalkeurin- gen is de stier Frederik, geboren Nov. 1938, eigenaar H. J. Gast te Brouwers haven, goedgekeurd. TELEGRAMMEN DOOR VALLEND GESTEENTE GEDOOD Vrijdagmiddag is de 37-jarige J. G. v. d. Putten in de ondergrondsche wer ken van de Staatsmijn „Hendrik" onder vallend gesteente geraakt en gedood. ONZE ZUIVEL EN HAAR PRODUCTEN. Naar uit het Verordeningenblad blijkt, is de 'secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij bevoegd verklaard tot het uitvaardigen van beperkende regelen ten aanzien van het bereiden, voorhanden of in voorraad hebben, bewerken of verwerken, ver pakken, verhandelen en vervreemden, af leveren en vervoeren van melk, kaas, melkproducten en melkvet bevattende producten. Naar het A.N.P. verneemt zal van deze bevoegdheid binnenkort gebruik worden gemaakt ten aanzien van gecon denseerde melk. PETROLEUMZEGEL V. De secretaris-generaal, waarn. Hoofd van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 12 Augustus tot en met Zondag 8 September a.s. de met 5 gemerkte petroleumzegel recht geeft op het koepen van twee liter petroleum. RIJST EN HAVERMOUT. Het Waarnemend Hoofd van het Depar- ment vain LandJblouW en Visscherij' m'aakt hek-end, dat gedurende het tijdvak van Maandag 12 Augustus tot en met Vrijl- dag 6 September a.s. de m'et 14 ge.-' inumlmerde bloin van het algemeen, distri- toutiebonboekje recht geeft op het kop pen van 250 gram rijst of rijlstemeel of rijstebloem. Voorts geeft de met 27 genlimmerde bon van het algemeen distributieboekje gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. HET BETALINGSVERKEER MET ZWEDEN EN ZWITSERLAND. Het heden verschenen Verordeningen blad bevat twee verordeningen waarbij het betalingsverkeer met Zweden en Zwitserland over het Clearinginstituut wordt geleid. MINISTER VOOR GERECHTSHOF. Uit Fransch Marokko wordt gemeld, I dat de onder politiebewaking gestelde 4 vroegere Minister van Binnenlandsche J Zaken, Mandel, binnenkort naar Riom gebracht zal worden om zich voor een bijzonder Gerechtshof te verantwoorden. ONDERWIJS Blinde slaagt voor diploma Door een bijzondere regeling der Ver eeniging van Leeraren in Handelscorres pondentie, Boekhouden en Stenografie te Amsterdam werd het mogelijk, dat de blinde oandidaat J. de Wert te Eind hoven, aan het praotijk-examen Engelsohe handelscorrespondentie, dat 0. a. te Eind hoven werd gehouden, kon deelnemen. De oandidaat gaf blijk van een buiten gewone kennis der Engelsohe handelstaal en verwierf dan ook het praotijk-diploma der Vereeniging van Leeraren. Zijn oijfers behooren tot de hoogste, die zijn toegekend AMERIKA'S SCHATKAMER IN HET FORT KNOX De Amerikanen hebben onlangs mede gedeeld, dat de goudschat van de Ver- eenigde Staten thans 20.400.000,000 dollar bedraagt, met andere woorden, dat de 20 milliard grens verre is overschreden. Op drie plaatsen zijn deze reusachtige voor raden ondergebracht: in de bepantserde gewelven van de New Yorksohe Bonds- reservebank, in de kelders van de Munt in Denver en ten slotte in de onderaard- sohe kamers van Fort Knox, in de omgeving van Louisville, staat Kentucky. Het goud van de Westelijke U.S.A.-staten is reeds vijf jaar geleden naar Denver overgebracht. In de Rooky Mountains, ongeveer 1000 kilometer van de Westkust verwijderd, ligt diep onder het aardoppervlak, in een ontoegankelijk landschap, bewaakt door zwaar bewapende soldaten, het goud. Toen destijds deze plaats werd uitge zocht, hielden de Amerikanen rekening met de mogelijkheid, dat de een of andere vijandelijke maoht een geoombineerden aanval nit de lucht en ter zee zou onder nemen, om het gond te veroveren. Een dergelijke vrees werd ook gekoesterd, toen president Roosevelt in een boodschap van het Congres de middelen vroeg om het fort Knox te doen uitbouwen, waar door het mogelijk zou zijn ook het goud van de Oostelijke staten in veiligheid te brengen. Een onaantastbaar labyrinth Ergens in het dichte, ontoegankelijke bergland, 600 kilometer van de knst van den Atlantisohen Ooeaan verwijderd, ligt het fort Knox, omgeven door sagen, waarvan de regeering plechtig verklaarde dat het zoo prachtig verborgen lag, dat vijandelijke vliegtuigen de handen vol werk zouden hebben het te ontdekken. Het begon met een geheimzinnigen arbeid, die vele jaren vorderde, met het doel een onderaardsohe schatkamer te maken, die eenig in de geheele wereld zou zijn. Men verrichtte geweldige boringen en liet op vele plaatsen de rotsen explodeeren om een onderaardsoh tnnnellabyrinth aan te leggen, waarin de eigenlijke safe geplaatst zon worden. De enorme goudschat van Amerika kon welisvaar opgetast worden in een normale woning met zes kamers, maar Amerika rustte niet voordat dit probleem afdoende was opgelost. Slechts enkele, ingewijde beambten weten hoe men in dit labyrinth de bomvrije safe kan bereiken. Het gangeneysteem, waarin een oningewijde onverbiddelijk moet ver dwalen, is voorzien van een hypermoderne alarminriohting, die reeds in werking komt, wanneer iemand het gebied nadert. Maar bovendien zijn nog in de diep onder het aardoppervlak gelegen gangen zware be tonnen en ijzeren wanden gemaakt, die volgens Amerikaanrohe berekeningen aan alle explosieve stoffen weerstand kunnen bieden. Maar of dit alles nog niet genoeg is, heeft men in de stalen platen reservoirs met doodelijke gifgassen aangebracht, die leegloopen, zoodra een ongewensohte gast zich in de gaDgen begeeft. De .Super Safe" De eigenlijke schatkamer ligt in het centrum van dit vesting-systeem. Ongeveer 1 500 soldaten liggen in bet garnizoen van Fort Knox, en niet ver daar vandaan is een militair vliegveld aangelegd en de belangrijkste taak van de hier gestation- neerde eskaders is, de Amerikaansohe goudvoorraden te bewaken. De Amerikanen hebben na het gereedkomen van de onder aardsohe goudkamers trotsoh verklaard dat de absolute besoherming van hun rijkdom nu verzekerd was. En dat gold niet alleen voor een aanval van buiten, maar ook met het oog op binnenlandsohe onlusten. Met bijzondere voldoening werd geoonstateerd, dat zelfs een aanval van de Amerikaansohe gaDgsters tot mislukken gedoemd zou zijn. Bij een van de laatste goudtransporten richtte een beambte van Washington de volgende waarschuwing tot de onderwereld„Het zon hoogst on gezond zijn, wanneer iemand plannen mooht hebben ons bij de overbrenging van het goud te storen, want al onze be ambten zijn in den wapenhandel geoefend en wij hebben onder hen een aantal soherpsohatters». Toen hebben zelfs de gangsters ingezien, dat tegen de „Super Safe» van Fort Knox en tegen de goud transporten niet veel te beginnen is. Heden ontvingen wij het droevig bericht, dat op nood lottige wijze om het leven is gekomen, onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom, CORNELIS IJZELENBERG, in den ouderdom van 35 jaar en 9 maanden. Brninisse, 9 Augustus 1940. Uit aller naam Familie L. IJZELENBERG Heden is van ons heenge gaan, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, onze geliefde Eohtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, LIJNTJE VAN VESSEM, in den ouderdom van bijna 49 jaar. Zierikzee, 9 Augustus 1940. Hoofdpoortstr. C 615. M. BERREVOET8. C. BERREVOETS. A. BERREVOETS-Tscherni en Kinderen. CORN.a BERREVOETS en Verloofde. J. M. BERREVOETS J. D. O. BERREVOETS. Heden overleed, tot ODze diepe droefheid, na een lang durig dooh geduldig gedragen lijden, onze lieve Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, LIJNTJE BERREVOETS- VAN VESSEM, in den ouderdom van bijna 49 jaar. Zierikzee, 9 Augustus 1940. Uit aller naam, Wed. C. VAN VESSEM— v. d. Wielen. Heden overleed onze lieve Schoonzuster en Tante, LIJNTJE BERREVOETS- VAN VESSEM, in den ouderdom van bijna 49 jaar. Zierikzee, 9 Augustus 1940. Uit aller naam, JAC. BERREVOETS. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van onze geliefde Eohtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw M. DOELEMANKosten, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. Uit aller naam, A. A. W. DOELEMAN. Zierikzee, 10 Ang. 1940. Diegene, die op het vliegveld te Haamstede per abuis een nieuw Turner rijwiel met Padvinder lamp enz. meegenomen heeft, gelieve hier over inlichtingen te versohaffen aan 't Huis van Nassau, telefoon 27, Zierikzee. Onkosten worden vergoed. Distributiekantoor Haamstede is telefonisch te bereiken onder no. 87 van 9—12 en 35 uur. Voor dringende gesprekken buiten deze uren te bereiken op nummer, 46. Het kantoor is geopend voor het publiek van 91 en het agentschap van 910 uur. De leider D.K. - Haamstede. De bekende en onbekende sohuld- eisohers in de onder het voorreoht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van ADRIAANTJE MALIPAARD, weduwe van Cornelis Klaasse, overleden te Serooskerke (8.) 18 Mei 1938, worden opgeroepen op Zaterdag 17 Augustus 1940, des voormiddags 11 uur (M.E.T.) ten kantore van ondergeteekende, tot het aanhooren der rekening en ver antwoording Indien geen verzet plaats heeft, wordt tot betaling overgegaan voor zoover de baten dit toelaten. Notaris M. C. v. d. BOUT. Renesse» Allen, die iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zijn aan de afdeeling Zierikzee van den Bijion- deren Vrü willigen Landstorm, dienen vóór 1 September a.s. hun reke ning in bij den penningmeester J. M. UIJL, Lange Nobelstraat A 21. Na genoemden datum kan geen afrekening meer plaats hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2