ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 OP6EN< ZKMKZHSOf COURANT WEES ZUINIG MET UW TEXTIELPUNTEN I Fa. JOH. DEN BOER - TEL. 105 De Kern ABONNEMENT I7B7-ÏB89 Prijs fl.B0 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland 110.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14411 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der lettevs naar plaatsruimte. „Suecesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur DE STRIJD IN LYBIE Bij moordende hitte, water het hoofdprobleem Watertoevoer met tankschepen uit Sicilië Het Italiaansche legerbericht maakt van tijd tot tijd melding, dat in de Lybisch- Egyptische grenszone gevechten aan den gang zijn, dat Engelsche tankaanvallen zijn afgeslagen en dat de eigen troepen voortdurend in den strijd het initiatief hebben. Maar over het verloop van de gevechten aan de Noord-Afrikaansche kust worden zelden nadere bijzonderhe den bekend. Alleen kenners van dit Ly- bische woest ij ngebied kunnen zich eenige voorstelling vormen omtrent de moeilijkheden, waarmede de troepen aan het Egyptisch-Lybische front heb ben te kampen, want de strijd geldt hier niet alleen den vijand „an sich", maar ook de klimatologische omstandigheden, welke in het geheele Noord-Afrikaansche woestijngebied bijzonder ongunstig zijn en daardoor niet alleen den strijd, maar in het bijzonder de ravitailleering be moeilijken. Het is voor Europeanen nauwelijks mo gelijk zich een voorstelling te vormen, van de verzengende, moordende hitte, die gedurende de zomermaanden in Lybië heerscht. Met een oppervlakte van 2 millioen vierkante meter is de Lybische woestijn de grootste en tevens aan water gehalte armste vlakte ter we reld. Eindeloos verliezen zich de boom- en struiklooze zandduinen in de onbe grensde uitgestrektheid van de woestijn- zee. De enkele oases, die aan beide zijden van de Egyptisch-Lybische grens liggen, zijn in de meeste gevallen honderden kilometers van elkaar verwijderd. Der halve is water 't hoofdprobleem de allervoornaamste moeilijkheid, waar mede ernstig rekening dient te worden gehouden, de hoofdzorg van Lybië. Der halve zijn op last van den onlangs zoo tragisch omgekomen luchtmaarschalk Balbo, op vele plaatsen in dit overzee- sche Italiaansche gebied kostbare borin gen verricht. Op enkele plaatsen werd water gevonden, maar deze weinige bron nen zijn op geen stukken toereikend voor het totale gebruik. Daarom moet 't groot ste kwantum drinkwater uit het moeder land Italië worden aangevoerd. Zon der de watertoevoer van Sici lië kan Lybië niet leven. Onon derbroken varen dan ook ijsgekoelde tank schepen heen en weer tusschen Lybië en Sicilië. Het behoeft evenwel geen be toog, dat juist in oorlogstijd het water- probleem er een wordt van de eerste orde in de helsche hitte van een Ly bische zomer, Dagelijks duizenden tankwagens onderweg De wateraanvoer is in Lybië zoowel voor de Italiaansche als voor de Engel sche troepen een ernstig probleem. Dui- MAARSCHALK GRAZIANI zenden wagens met watertanks zijn da- gelijkseh onderweg om de troepen van versch water te voorzien. Verder wor den bij duizendtallen de geduldige, wei nig eischende en aan abnormale omstan digheden gewende muildieren gebruikt voor het watertransport. De Engelschen hebben reeds eenige ja ren geleden aan de Noord Afrikaansche kust een beweeglijke pijplei ding gebouwd, die uit Egyptische bron nen het water overbrengt naar Masa Ma- troe, welke leiding evenwel in geval van oprukken der troepen verlengd en in het tegengestelde geval gedeeltelijk ge demonteerd kan worden. De Engelschen hebben zich daardoor ten opzichte van de Italianen, die in de volkomen dorre Lybische woestijn moeten strijden, een voordeeliger positie verzekerd. De aanvallende Italiaansche troepen bedreigen thans de Engelschen ermede de aan de Egyptische zijde van de Ly bische grens gelegen vruchtbare en wa terrijke oases te zullen bezetten. Daardoor zou de positie van de Engel schen aan de Noord Afrikaansche kust buitengewoon moeilijk, om niet te zeg gen onhoudbaar worden. Immers de vol gende oase ligt enkele honderden kilo meters verder en een marsch door deze onbegaanbare streken stelt aan de troe pen reeds de allerhoogste eischen. Zand duinen maken het den voorttrekkenden gemotoriseerde troepen buitengewoon moeilijk. Maar wanneer dan bovendien nog woestijnstormen waaien, dan dringt dit fijne zand onverbiddelijk in de klee ding, in de proviand, en wat het ergste is in de motor- en wapenonderdeelen, ook al zijn deze nog zoo goed afge schermd. Dan wordt elke actie eenvoudig onmogelijk gemaakt. Maar Maarschalk G r a z i a n i, de opperbevelhebber van de in Lybië strijdende troepen is een man, die over 'n ervaring van tientallen jaren in den woestijnoorlog beschikt, een man met een ijzeren wil, die de hem opgedragen taak ongetwijfeld tot een goed einde zal brengen. BLITZKRIEG IN SOMAULAND Opmarsch naar de hoofdstad Berbera De Italiaansche troepen, die Zeila aan de kust van Britsch Somaliland ver overden, zetten onder persoonlijke lei ding van den hertog van Aosta, den neef van den koning van Italië, hun opmarsch naar de hoofdstad, Berbera, voort. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen te Rome verklaart men, dat de val van deze 20.000 inwoners tellende stad eventueel spoedig verwacht kan worden. Voorts wordt verklaard, dat men bij dezen „Blitzkrieg in de woestijn" bin nenkort op de bezetting van geheel Somaliland zou kunnen rekenen en dat de verovering van dit Britsche gebied nog slechts een kwestie van dagen is. Zeila en Berbera zijn uitstekende start punten voor luchtaanvallen op Aden, dat het „Gibraltar van de Roode Zee" ge noemd wordt. Aden zou namelijk een der hoofddoelen van het Italiaan sche offensief zijn. Van beide genoemde steden kan men Aden in nog geen half- uu.' bereiken. Men neemt te Rome aan, dat een eventueele rechtstreeksche aan val op Aden vergezeld zal gaan van een actie van een groot aantal Itali aansche parachutisten. De Italiaansche bladen bevatten uit voerige beschouwingen over de succes volle ontwikkeling van de krijgsverrich tingen der Italiaansche troepen in Britsch Somaliland. U moet er tot 1 Februari 1941 mee doen Koop dus vooral goede kwaliteiten aan lage prijzen Breng dus Uw textielpunten bij De „Popoio di Roma" merkt op, dat de operatie, die na drie dagen lot de bezetting van Zeila leidde, met geweldige stootkracht werd uitgevoerd en aan den veldtocht in Abessinië deed denken. De Britsche pers, aldus dit blad, tracht voor de openbare meening dezen opmarsch aannemelijk te maken. Dit is overigens wel begrijpelijk, want het ver lies van Somaliland beteekent voor En gelend de sluiting van het Suezkanaal en van den weg naar Indië, alsmede de opsluiting van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee. VRIJE TEXTIELHANDEL TOT 1 SEPTEMBER Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat in verband met het groot aantal nog ontvangen aanvragen tot het verkrijgen van een algemeene vergunning het den handel tot uiterlijk! 1 September a.s. ge oorloofd blijft zonder deze vergunning te koop en en te verkoopen. Desgewenscht is het ook geoorloofd na 11 Augustus de zaken nog enkele dagen gesloten te houden, voor zoover dit, in verband met de inventarisatie noodzakelijk is. Deze moet gereed zijn vóórdat de hadelaar met aflevering kan beginnen. Tevens kan gemeld worden, dat de heer H. G.'Heij, directeur van het Rijks bureau voor de distributie van Textiel producten, op Maandag 12 Augustus te 19.40 over den zender Jaarsveld een uit eenzetting zal geven over het gebruik van de textielkaart. DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VETTEN Bijzonderheden over de volgende periode Zoioals men (w'eet, geven gedurende d© periode van 29 Juli j.ï. tot en met 23 Augustus a.s. >de met 01 en 02 gemerkte blojninen vain! de z.g. vQtkaart recht op het koopen van een half piojnjd marga rine of Poter, of, vdoirzJoio-ver de vor-, •raad strekt .©en half pond gesmolten vet; de met 03 en 04 gemerkte blopneini ge ven voorts uitsluitend recht pp het kop pen van boter. Teneinde er de veiibhiikers van m'ar,- garine en vet tijdig van op de hoogte te stellen op Iwielke rajntsoenein; zij' gedu rende de volgende distiïhutiepariotde kumr nen rekenpni, fwiordt er de aandacht op gevestigd, dat deze periode acht weken zal duren. Vpor deze periode, die der halve zal loopen van 24 Augustus a.s. tot en met 18 Octobter a,.s. zullen acht blonnen van de vetkaart geldig (werden verklaard. Vier daarvan zullen elk recht geven op een half pond boter, drie elk' op een half poind margarine pnj ééjn, op een half pond gesmolten vet. In verhand met het bovenstaande en m!et het doel ,oan bederf van de in de (winkels aanwezige voorraden te voorkp- mien, zijin bepaalde maatregelen gepiomem betreffende de Iwijze, waarop de winke liers met behulp van de gedurende de eerste distributieperiode ingeleverde lem nog in te leveren bonlnien hun voorrad- den kunneini aalnvullien. Een uiteefnzetting van deze maatregelen fwiordt in de dag bladen gegeven onder de officieellie pu blicaties. Het is vo,or de detaillisten van zeer groot belang, dat Zij van deze uit eenzetting naulwkeurig kpnjnis nemen. DISTRIBUTIE VAN LEVERTRAAN Levering alleen op een door een arts afgegeven bon Levertraan mag krachtens beschikking van heden aan verhfruikers alleen !wor- den afgeleverd op recept van een arts of tegen overgave van een door eep in Nederland gevestigden arts afgegeven bhru 1 Voor het afgeven van deze bons gel- den voor de artsen de volgende richt- lijhenj a. ©en gr,ao tere hoeveelheid levertraan dan 1200 c.c. per hopfd en per (week is niet toegestaan; b. de arts mag per bon niet meer levertraan uitschrijven, dan nioodig is voor twee weken; vpor meerdere personen uit ééjnzelfde gezin kan met ééfm bom Hv'or,- den volstaan; c. de arts mag de bonnen slechts af geven, indien hijl het verstrekken! van, levertraan op goede medische gronden noodzakelijk acht. Desbetreffende bonboekjes iwtorden be schikbaar gesteld door het Rijksbureau v. genees,- en verbandmiddelen!, Tessölischa- destraat 6, Amsterdam (Z.) Apothekers mogen dus voortaan lever traan alleen .afgeven op recept vam eem arts of tegen ontvangst va|m eem bon, als bovenbedoeld. Drogisten en klemhajn!defl.'arejn mogien levertraan uitsluitend afleveren op bon nen en kuinjnen levertraan al'leejn betrek ken tega;n inlevering vatn een overeen komstige hoeveelheid bonnen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Galden voor gewezen krijgsgevangenen Het informatie-bureau van het Neder- landsche Roode Kruis deelt mede, dat een aanvang zal worden gemaakt met de uitbetaling der gelden van de in Duitsche krijgsgevangenschap geweest zijnde Ne- derlandsche militairen. De uit die krijgsgevangenschap bereids in Nederland teruggekeerde militairen, die nog niet in het bezit van de in Duitschland afgedragen gelden zijn ge steld, worden uitgenoodigd aan gemeld informatie-bureau, Zwarteweg 75, 's-Gra- venhage, opgaaf te verstrekken van hun tegenwoordig adres, onder duidelijke ver melding van naam en voorletters, c.q. nummer postrekening, voormalig leger onderdeel en het te vorderen bedrag met gelijktijdige overlegging van het aan hen verstrekte kwijtingsbewijs. Kettinghandel opgespoord Gemeente- en rijkspolitie te Pijnacker (Z.-H.) hebben een einde weten te ma ken ,aan een uitgebreiden kettinghandel in levensmiddelen. Bij den caféhouder van S. werden groote hoeveelheden levensmiddelen in beslag genomen. De caféhouder had den geheelen zolder vol en ontdook de Ham ster-, Opdrijvings- en Distributiewet. De klanten werden schandelijk overvraagd en moesten voor een pond koffie 2 gulden, voor een pond thee 5 gulden, enz., betalen. Als verkoopagent fungeerde het gemeenteraadslid L., dat werkloos is. Bij dezen werd een verkoopboek ge vonden, waarin de tarieven en namen der klanten stonden vermeld. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den caféhouder S., het raadslid L. en de verschillende hamsteraars. Boerderij afgebrand Gistermorgen in de vroegte is een felle brand uitgebroken in de kapitale boer derij van den landbouwer M. van Mis- telrooy te Nul and (N.-B.). Omwonen den bemerkten omstreeks half 5 dat het dak van de hofstede fel brandde. Zij waarschuwden in allerijl de bewoners, een gezin met zeven kleine kinderen, dat zich slechts met moeite uit het brandende perceel in veiligheid kon bren gen. Inmiddels had het vuur zich snel uitgebreid. Aangezien de brandweer we gens gebrek aan water niet was uit gerukt, kon geen blusschingswerk wor den verricht, zoodat de kapitale boer derij in korten tijd een prooi der vlam men is geworden. Behalve de boerderij is nog een groote landbouwschuur van v. Nistelrooy, waarin de geheele oogst was geborgen, verloren gegaan. Een aantal varkens en kippen is in de vlam men omgekomen. De schade wordt slechts voor een klein gedeelte door verzekering gedekt. Maan op: Maan onder: 11 Aug. 14,22 23,26 12 Aug. 15,25 De Hertog van Aoita voert de Italianen aan in Somaliland Da Britsche troepen worden thans uit China teruggetrokken Water, het hoofdprobleem bij den strijd in de Lybische woestijn Inkrimping van den veestapel in verband met veevoederschaarste De nieuwe boter- en vetperiode van 24 Augustus tot 18 October DE VERDUISTERING In hiet belang van de naleving van de bepalingen ten aapzien van de verduis- ring: Zonsondergang 10 Aug. 21 uur 14 min. Zonsopgang 11 Aug. 6 uur 17 min. Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 11 Aug. 8,10 20,32 1,19 13,57 12 Aug. 9,16 21,49 2,28 15,14 Bij} de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1}40 uur te worden by gevoegd. De Britsche ambassade te Tokio heeft de Japansche regeering er van in kennis gesteld, dat de Britsche troepen uit China worden teruggetrok ken en wel uit Sjanghai, Peking en Tientsin. Engeland behoudt zich echter alle rechten voor uit het protocol van Peking van 1901. Dit besluit is door de Londensche radio uit strategische motie ven verklaard. Militair gezien, hadden zoo geringe strijdkrachten het betreft hier in totaal twee bataljons geen groote beteekenis. Het Roemeensche instituut voor con- junctuuronderzoek heeft in een over zicht omtrent de oeconomische beteeke nis van het afstaan van Bessarabië en van Noord-Boekowina gecon cludeerd, dat de met tarwe bebouwde oppervlakte in Roemenië met 35 pet., de met rogge bebouwde oppervlakte met 53 pet., die met mais met 23 pet. ,en die met gerst met 38 pet. is verminderd, aldus meldt het DNB uit Boekarest. Het herstel van het Belgische spoor-' wegnet maakt snelle vorderingen. Nadat de afdeelingen Duitsche pioniers onmid dellijk met het werk aan de hoofdzake lijk door de Engelschen verwoeste spoorwegbruggen begonnen zijn en tot nu toe reeds een vierde gedeelte van de bruggen en spoorwegovergangen weer in orde hebben gebracht, heeft de maatschappij der Belgische spoorwegen zich belast met het herstel van 150 brug gen voor het verkeer. De regeering-Pétain heeft het plan het alcoholmisbruik tegen te gaan.De maatregelen, welke in Vichy worden voorbereid, hebben in de eerste plaats ten doel, het in Frankrijk in de laatste jaren veelvuldig gebruikte aperitief, voor namelijk het absynth, af te schaffen. Het genot van wijn en mousseerende wijn wordt geen enkele beperking opgelegd. Omtrent de ernstige ammunitie ont ploffing te Piacenza worden verdere bijzonderheden bekend. Het aantal doo- den is volgens de laatste gegevens niet gestegen en blijft dus 39. Het aantal ge wonden echter wordt thans op rond 500 gesteld, van wie na een eerste medische behandeling 360 naar huis konden gaan. Bij 45 der in totaal 159 zwaargewonden is de toestand zorgwekkend. Het fabrieks gebouw, dat men onmiddellijk begonnen is weer op te trekken, is volkomen ver woest. Uit Genève is gemeld, dat te Parijs belangrijke besprekingen moeten zijn ge voerd tusschen Laval en Abetz, die hiertoe uit Berlijn zou overgekomen zijn om uit naam van de Duitsche regeering over vrijlating van de ongeveer ander half millioen Fransche krijgsgevangenen, terugkeer van de Fransche regeering te Parijs en aanvoeren voor het Fransche volk te spreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1