ABONNEERT U OP DE ZIERiKZEESCHE NIEUWSBODE Dr Verspyck SUCCESJES "land- en tuinbouw predikbeurten ADVERTENTIES Hiermede vervallen wij den treurigen plioht, U kenois te geven, dat Da een langdurig geduldig gedragen lijdeu is overleden onxe zeer geliefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, de heer BARTEL CAPELLE. in den ouderdom van 68 jaar en 2 maanden. Bruinisse, 7 Augustus 1940. J. CAPELLE-van Dijke. L.a CAPELLE. H. J. CAPELLE. G. CAPELLE-Hage. Adr.a CAPELLE. A. CAPELLE. O. CAPELLE.Radewalt. L. CAPELLE. E. N. CAPELLE- van Duivendijk. ADRI CAPELLE. En kleinkinderen. Hiermede vervullen wij den treurigen plioht, U kennis te geven, dat na een langdurig geduldig gedragen lijden is overleden onze zeer geliefde Zoon, Broeder en Oom, de heer BARTEL CAPELLE, in den ouderdom van 68 jaar en 2 maanden. Bruinisse, 7 Augustus 1940. Wed. H. J. CAPELLE— Boogaarfc. Wed. D. HAGE—Capelle en Kinderen. Heden overleed, onze geaohte Zwager en Oom, de heer BARTEL CAPELLE, in den ouderdom van 68 jaar en 2 maanden. Bruinisse, 7 Augustus 1940. Familie JONKER. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedragen lijden, in het Diaoo- nessenhuis alhier, mijn innig geliefde Man, onxe Broeder, Behuwdbroeder en Oom, DIRK GERARDUS GELIJNS, in de ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam: J. GELIJNS-de Feijter. Rotterdam, 5 Augustus 1940. Aelbreohtskade 63a. is van Vrijdagmiddag na het spreekuur tot Maandag morgen afwezig. Marmeren Schoorsteenmantels Groote monsterzalen Zeer lage prijzen Fa Aug. v. Dijck-Petit Bergen-op-Zoom, Telaf. 146 Kennisgeving. Tandheelk. Inr. Engelman R'dam Goes Bergen-op-Zoom op Zaterdag 10 Aug. spreekuren te Burghslüls bij dhr. J. v. d. GRAAF van 113 uur. De Reohter-Commissaris in het faillissement van P. JEROEN8E, landbouwer, wonende te Tholen, heeft bepaald dat: 1. de schuldvorderingen uiterlijk 28 Augustus 1940 bij den Garator ingediend moeten zijn 2. de verificatie-vergadering plaats Vindt op Woensdag 18 Septem ber 1940, 13.30 uur, in het Paleis van Justitie te Breda. Tholen, 7 Augustus 1940. Mr H. D. J. WOLFEN8BERGER, Curator. Flinke Dienstbode gevraagd, inwonend, bekend met koken, en een Dagdienstbode, voor het Ned. Herv. Rusthuis te Zierikzee. Zich te vervoegen bij de Directrice Mej. N. v. d. WEELE, Verrenieuw- straat B 106, Wegens huwelijk der tegenwoor dige vraagt Mevrouw BATELAAN, Herv. Pastorie te Stavenisse, zoo spoedig mogelijk een flinke Dagdienstbode, niet beneden 18 jaar. Openbare Verkooping Zierikzee G. VAN DUIN, wnd. Deurwaar der te Zierikzee, is voornemens op DINSDAG 13 AUG. 1940, des n.m. 2 uur, in //Concordia" te Zierikzee, ten verzoeke van den WelEd. Gestr. Heer Mr W. NIEU- WENHUY8EN, als curator in het faill. van j. de Groot, destijds foto graaf te Zierikzee, om oontant geld, in het OPENBAAR TE VERKOOPEN a Winkelinventaris, bestaande uit verschillende toonbanken en vitrines, houten bakken, werkbanken, werk- boorden, tafels enz. enz. b Fotogarnituren en -Artikelen, bestaande [uit lampen en toe- behooren, fotoboeken, albums en fotoboekjes, lijsten, camera's, oameratoebehooren en diversen, filters, rol films en papieren, chemicaliën, en apparatuur don kere kamer. Te zien op den verkoopdag des v.m. 11 tot 12l/g uur. Gevraagd een flinke Dienstbode, voor dag of dag en nacht, niet be neden 18 jaar. Brieven onder letter Z, Bureau yan dit Blad. Verloren tussohen Haamstede en Renesse (strand)Fietstas metinhond, badpak enz. Gaarne terng bij C. A. BOOGERD, Noordwelle, Van 1-4 regels f 0,60 Veerdienst Sfavenisse-Ouwerkerk v.v. Verlrek Stavenisse 9, 3 en 8; Ouwerkerk 9.30, 3.30 en 8 30 uur, alles w.t. 's Zondags alleen bij noodzaak op verzoek. H. BOOMSLUITER Te huur gevraagd5 gemeten of meer negros met goed drink water. W. v. d. WEKKEN, Duivendijke. Pendax" Riiwie|- „renadX aanhangwagens Ze zijn af 1 Garage C. v. d. BOUT - Tel. 131. Te koop 2 Slachlvarkens, 300350 pond, bij A. v. d. HULLE, Kerkwerve. Heden wordt Leen van Pietje 42 jaren. Nog vele jaren I Veerdienst ZierikzeeColijnsplaat Vertrek 's morgens 8 u. en s avonds half 7. Voor tusschendiensten op bellen Jac. Berrevoets, tel. 238, Zzee. Zoolang de voorraad strekt, gerookte Varkenstongen, 65 cent per stuk. Vrijdagavond gekookte Lever. l. BERM AN, Telef. 306. Zeer net Meisje gevraagd voor winkel gd opleiding kapster. Aan melden vóór 8 uur '3 avonds bij BOS, Dameskapper. Gekookt Spek 16-, Ontbijtspek 14-, Gekookte Worst 14-, Boterham worst 12 ct. p. ons. Leverworst 25 ct. p. p. Beleefd aanbevelend, A. SCHELL. Uw Handpeer I Ooms-kinderen, voor een proever of keDner, fijn van smaak en sappig, 25 cent per k.g. C. V. d. Hoek, D 272 Groote| Ananas meloenen, perziken, pruimen enz - Versche groenten, blauwput aardappelen, eieren en boter Pryzen voordeelig en kwaliteit I WAARIN U ook adverteert, wélk ander reclame-middel U ook gebruikt, 0 kunt er slechts meDsohen mee bereiken, die van daag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeer zullen lezen. Vandaar, dat couranten reclame onweersprekelijk de basis is van iedere grondig gevoerde reolame-eampagne H.H. Adverteerders die een advertentie als Suooesje wensohen geplaatst te zien, ge lieven dit duidelijk bij de op gaaf te melden. Deze worden geplaatst in de nummers van Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Vrijdags ara Zaterdags worden geen Succesjas opgenomen. De Directeur. wonen binnen Noordwelle, in de gemelde Heerlijkheid van Haamstede te komen jagen met verscheiden jagttuig, vijf è- zes honden en twee valken, op Haas en Pa trijs veel wilds krenkende en vangende En de gemelte Pons, alsmede, die bij hem waren, tot twee distinofce reiden alzoo in 't veld bij haar suppliante's Schout ge vonden en van denzelven, door expresse last en andre van haar snppliante, in de Boete beslagen zijnde, volgens Uw Edel Mogenden's Plaooaten, hij Pons in plaats van aan den gemelten Schout de Boeten te betaleD, Dreigementen gedaan heeft, en tegenden Schout gezegd//Komt, eiseht mij de Boete als ik buiten deze Heerlijk heid ben en dan zal ik U die Boete wel betalen. Dat voorts den voornoemden Pous meest zijne residentie hond op den dorpe van Renesse, met vele honden en valken, en vandaer het wild binnen die, alsmede de omgelegen heerlijkheden zeer viöleren- de, gelijk denzelven Pons voor dezer bin nen Stavenisse en in andere heerlijkheden gewoon is geweest te doen, doch waar tegen Uw EdelMogenda bij diverse reso- lutiën hebben voorzien, gelijk Uw Edel- Mogende hare vasallen in hunne Ambaohts- reohtec en Ambachtsgevolgen, (waaronder speciaal de jagt, etc.) gehouden en ook gewoon ziju te maintinéren en te be schermen tegen alle excessen en viöletien, die daartegen zouden mogen worden ge pleegd. Zoo vind zij suppliante zig ge noodzaakt te keeren aan Uw EdelMogen- de, en met alle bekoorlijk respect en Eerbiedigheid te verzoeken, nu van 's gelijken bij Uw EdelMogende gemainti- neerd te werden in hare gerechtigheid en bevrijd van 't geweld van gemelden Pous, en verder tegen g6melden Pous en anderen xijns gelijken zoodanig te worden voor zien, zoo Uw EdelMogende bevinden zullen van den meesten dienst en nadruk te weten, en speoialijk, om in te gaan de weg van justitie, dat haar suppliante's schout bij Uw EdelMogende zal worden geauthoriseerd, om de viölateurs van de jagt, eot., die bij hem in de Boete be slagen zijn, bijzonderlijk in 't reguard van de voorschreven personen, wonende binnen Noordwelle of te elders anders ten platten)ande, binnen deze jurisdictie komende, feitelijk door zijne dienaars en pluimgraven te mogen arresteren en ap- prehenderen, en zoo lange gearresteerd en gevangen te honden, tot dat zij de boeten volgens Uw EdelMogenden's Plao oaten zullen hebben aan hem Schout voldaan en d'e betaald, of, ten ware de zelve gearresteerde daarvoor stelden Suf- fisante inlandsohe Borgen, of te reohts- plegeude bij vonnisse van schepenen van Haamstede, bij provisie of te ten defïni- tiven wierden ontslagen. Dat ook in zulke ende diergelijke ge vallen, de officieren van de Graaflijkheid, daar hunne Dienaars des verzogt zijnde, haar suppliante en haren Schout gehouden zullen zijn de behalpzame hand te bieden, ende te assisteren, opdat hij gebreke van 't gene voorschreven is, zij suppliante niet genoodzaakt zoude wezen, geweld met geweld af te keeren, en alzoo haar reoht te defonderen, waaruit dan groote onge makken zouden kunnen komen te resul teren yertrouwde xij suppliante, bij Uw Edel Mogende, volgens haar verzoek, of te andersints beter, daar tegen zal worden voorzien. 't Welk doende etc. Uw Edel Mogenden's onderdanige dienares Jacoba van Orliëns de Witte. Mochten de lezers ook prijs stellen de beslissing van de gecommitteerde Raden te kennen, dan wil ik die alsnog gaarne mededeelen. Bij da beoordeeling van deze zaak houde men in het oog, dat de kwestie plaats had in 1679, en het begiftigen met de z.g. //heusche jacht'" in 1685. B. W. G. B. DE STRAATVERLICHTING in don komenden winter De straatverlichting in de komende wintermaanden is een probleem, dat de inspectie voor de Luchtbescherming reeds geruimen tijd bezighoudt. Met de Dnitsche autoriteiten wordt hieromtrent nauw over leg onderhouden en de betreffende ge- meentebestnren zullen, om zooveel mogelijk eenheid te kunnen betrachten hieromtrent voorschriften ontvangen. Het zal in de komende wintermaanden niet zoo worden, dat iedere straat verlicht zal worden. Wel zal men op de gevaarlijkste punten, op de knooppunten van 't verkeer, bij kruisingen van tram- en spoorwegen en in de buurt van waterwegen een ver lichting van riohtlampen aanbrengen, doch zoodanig, dat deze lichten binnen den maximumei8oh blijven, dat zij van 500 meter hoogte nut zichtbaar zijn. De maatregelen, welke voor de ver lichting zullen worden genomen, zullen alle aan dezen eitch moeten voldoen. De nieuwe verlichting zal door de inspectie van de Luchtbescherming worden gekeurd. Naar de rijksinspecteur van de Lucht bescherming, de heer A. van Batenburg, nog mededeelde, moet de verlichting zoo worden opgevat, dat een minimale hoe veelheid licht op dm grond uitstraalt, n.l. de z.g. wegdek ver li oh ting. De groote gemeenten in ons land beschikken over een technischen staf en een dienst, in staat Om in hun gemeente deze ver lichting aan te brengen. Voor de kleine gemeecteD, die niet over deze teohnisohe diensten bsschikkeD, kan de maatregel getreden wordeD, dat zij zioh de goedge keurde ornamenten- en lampenapparatuur aansohaffon. De voorschriften hiervoor zullen door den rijksinspecteur worden Wat het materiaal betreft, de keurings commissie heeft weer contact met de laboratoria in Nederland, 0. a. de Kema en met de Stichting voor Verliohtings- kunde. Hierdoor krijgt men de zekerheid, dat de wetenschappelijke basis goed is. Deze voorschriften worden aan de burge meesters toegezonden, waarna zij kunnen overgaan tot de voorbereiding. De uitein delijke goedkeuring berust bij den rijks inspecteur. RECHTZAKEN Baleedigende anonieme brievan Een inwoonster van Alkmaar ontving in November van het vorige jaar tot haar onaangename verrassing een anoniemen brief, waarin zij werd belasterd en be- leedigd. De inhoud bood betrekkelijk weinig houvast en de bolcedigde Alk- maarsche had geen vermoeden, wie de schrijver of schrijfster was. Maar een paar dagen later bezorgde de post een tweede epistel, zoo mogelijk nog onvriendelijker dan het eerste. Toen giDg haar een lioht op. Zij spoedde zioh naar 't politiebureau en diende een klacht in tegen een harer //vriendinnen". Deze bezwoer^bij hoog en laag volmaakt onschuldig te zijn. Wel liet zij doorschemeren, dat zij wel eenig vermoeden had, wie de schrijfster dan wel was. Ten slotte na lang heen [en weer praten wees zij haar eigen schoonzuster als vermoedelijke daderes aaD. Beide vrouwen kregen een uitnoodiging om schrijfproeven af te leggen en dr. J. P. L. Hulst uit Leiden trad als schrift kundige op. Inderdaad vertoonde 't schrift van de vriendin van de geadresseerde zeer veel punten van overeenkomst met dat van de brieven en bovendien kwamen in beide schrifturen dezelfde taal- en stijl fouten voor. Maar ook het schrift van de schoonzuster leek wat op dat van de be- leedigende brieven. Maar dr. Hulst twijfelde geen oogenbiik. Met stelligheid wees hij de vriendin als de schrijfster aan. Daar kwam nog bij, dat beleedigingen haar niet vreemd wareD, zij is n.l. reeds vier maal voor dergelijke deiioten veroordeeld. De rechtbank te Alkmaar stelde zioh dan ook op het standpunt, dat de vrouw zwaar gestraft diende te worden en ditmaal niet kon worden volstaan met een boete. Zij hoorde zioh veroordeelen tot ééu maand gevangenisstraf. Van dit vonnis ging zij in hooger beroep en ook voor het gerechtshof hield zij vol, dat zij onschuldig was en dat haar schoon zuster er wel meer van zou weten. De procureur-generaal requireerde be vestiging van bet vonnis en verdachte'» veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf. Arrest 13 dezer. Moordaanslag te Rucphen De rechtbank te Breda heeft gister middag de zaak behandeld tegen den 19- jarigen fabrieksarbeider uit Roosendaal, die op den tweeden Paasohdsg van dit jaar te Rucphen zijn 16-jarig nichtje met een bijl heeft aangevallen en zoo ernstig heeft gewond, dat zij gedurende 7 weken in het ziekenhuis te Roosendaal verpleegd moest worden en thans nog niet geheel en al van den aanval hersteld is. P. A. H. werd reeds kort na den aanslag gearres teerd. Te voren was hij reeds betrokken geweest in een daistere zaak met een vriend waarmede hij te Roosendaal ver- sohillendo misdaden had gepleegd. Deze vriend is kort daarna in Roosendaal te water geraakt en H. werd er van ver dacht xijn vriend in het water te hebben geduwd om zioh vau dezen te ontdoen. H. stond terecht omdat hij «ter uit voering van zijn voornemen om Catherine Sohrauwen opzettelijk van het leven te berooven met groote kraoht haar met een hakbijl verscheidene slagen heeft toege bracht". Als eerste getuige werd gehoord dr. D. van Hilten uit Breda, die hot meisje heeft behandeld. Hij verklaarde dat de hakbijl door den schedel heen tot in het hersen weefsel was doorgedrongen, zoodat de slagen doodelijk hadden kunnen zijn. De tweede getuige, dr. G. Janssens uit Vught, bracht een psyohopatrisoh rapport uit. Hij noemde de verstandelijke ver mogens van den verdachte normaal hoe wel deze een afwijkende persoonlijkheid is, die lydt aan zielsstoringen en op de grens van krankzinnigheid staat. Getuige zette uitvoerig uiteen welke bekentenissen de verdachte jegens hem gedaan heeft en leidde daaruit af dat de opzettelijke be doeling om het meisje te dooden bij ver dachte heeft voorgexeten. De officier van Justitie noemde de hou ding van verdachte beneden alle oritiek. Ook zijn vriend heeft hij op sluwe wijze willen verdrinken. Toen deze eerste misdaad niet gelukt is heeft hij het meisje willen bewerken om een valsohe verklaring af te leggen. Toen ook dit niet ging, heeft hij het meisje van kant willen maken Een dergelijk gevaar lijk mensch behoort niet in de samen leving thuis. Spr. requireerde daarom een gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaar gevolgd door ter beschikkingstelling van de regeering. Ontslagverordening De uitvoering van de ontslagverordening levert in de praktijk vooral voor de land en tuinbouw met zijn tallooze losse en seizoenarbeiders, tal van moeilijkheden op. Deze zijn vaak van zoodanigen aard en omvaDg, dat landbouwers en tuinders geen meDsohen in dienst nemen, omdat zij blijvende tewerkstelling vreezen. In verband met het bovenstaande heeft het Centrale secretariaat voor land- en tuinbouw, waarin de drie centrale land bouworganisaties en de drie landarbeiders- bonden zijn vertegenwoordigd, besloten een regeling te ontwerpen, waarbij een kern van vaBte arbeiders in de bedrijven, hetzij voor hef; geheele jaar, hetzij voor een bepaald tijdvak, van overheidswege verplichtend wordt. Is in de bedrijven het voorgeschreven minimum aantal arbeids krachten tewerkgesteld, dan zou den werk gevers in het aannemen en ontslaan van arbeiders de vrije hand kunnen worden gelaten. Om tot een zoodanige regeling te komen, is reeds de medewerking verkregen van den Centralen dienst van de arbeidsin spectie. Het Centrale secretariaat heeft een ont werpregeling opgesteld, waarover thans de meening wordt gevraagd van de land bouworganisaties, landarb.bonden, werk geversorganisaties in land- en tuinbouw, bedrijfsraden, enz. Voor Groningen en Friesland hebben reeds besprekingen plaats gehad. Voor Zeeland en Noord-Brabant enx. zullen deze spoedig volgen. SPORT WANDELSPORT De 30 K.M. Wandeltocht der G.V. .Ruxt Roeat" Naar wij vernemen belooft de 30 km. Wandeltocht, welke de G.V. //Rust Roest" a s. Zaterdagmiddag door Sohouwen orga niseert, wat het aantal deelnemers betreft, een suooes to worden, want tot op heden kwamen een kleine honderd inschrijvingen binnen. De route is thans definitief vast gesteld en i9 de volgendeZierikzee (Con cordia), Kerkwervo, Brouwershaven, Zon- nemaire, Noordgouwe (rost in Café Coomans) Dreisohor, Sohuddebenrs, Zierikzee. Dit parcours moet binnen de zes uren worden afgelegd. Iets nieüws is bij deze wandel tocht dat er een z.g. «kopgroep" is ge vormd, bestaande uit een 25-tal Rust Roest- leden, welke om 2 uur vertrekt en niet gepasseerd mag worden. De overige deel nemers starten om 3 our. De prijsuitreiking vindt plaats onmiddellijk Da aankomst van ds laatst binnenkomende. Gaarne spreken we de hoop uit dat dit sportfes tijn goed zal mogen slageD. Zondag 11 Augustus. Kerkwerve. 8 ure, ds. Veen. Burgh. 10.30 ure, dhr. Foeken. Renesse. 10.30 ure, ds. Saraber van Burgh. Evangelisatie. 8 ure, ds. den Hollander van Haamstede. Noordwelle. Geen dienst. Haamstede. 10.30 ure, ds. den Hol lander. Geref. kerk. 10.30 en 3 30 ure, ds. Voorneveld. Geref. gem. 11 en 3.30 ore, Leesdienst. Eikerzee. 3.30 ure, dhr. Foeken van Burgh. Geraf. kerk. 11.10 en 4.10 ure, ds. Buffioga van Rotterdam. Brouwershaven. 11 ure, ds. Veen van Kerkwerve. Geref. kerk. 11 en 4 ure, ds. Meester. Zonnemaire. 3 ure, ds. v. Griethuijsen van Noordgouwe. Geref. kerk. 11 en 4 ure, oaDd. Leenhouts van Middelburg. Noordgouwe. 10.30 ure, ds. v. Griet huijsen («toopsbed.) Dreischor. 3.30 ure, ds. Heijboer van Ouwerkerk. Ouwerkerk. 11 ure, ds. Heijboer. Nieuwerkerk. 10.30 ure, ds. Westerhof. Geref. kerk. 10.30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Geref. gem. 11, 3.30 en 7.30 ure, Leesdienst. Oosterland. 11, geen dienst en 3.30 ure, ds. Westerhof van Nieuwerkerk. Geref. kerk. 10.30 en 3.30 ure, onbekend. Geref. gem. 11, 3.30 cn 7.30 ure, de heer Wijting van Amersfoort. Sirjansland. 3 ure, ds. Aalbers. Bruinisse. 10 en 5 ure, ds. Marsman. Geref. kerk. 10 en 5 ure, Leeskerk. Geref. gem. 10, 2.30 en 6 ure, ds. Barth van Nieuwerkerk. Oud-geref. kerk. 10.30, 3 30 en 6 30 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 11 en 4 ure, ds. Spoelstra. Tliolen. 10, ds. de Bres van St.-Maar- tensdijk en 2 30 ure, ds. Wolfensberger. Geref. kerk. 10 en 6 ure, dr. Veltenaar. Geref. gem. 10,2 30 en 6.30 ure, Leesdienst. Vrije geref. gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, Leesdienst. Prot. Bond. Geen dienst. St.-Maartensdjjk. 11, Leesdienst en 3.30 ure, ds. de Bres. Ned geref. gem. 11, 3.30 en 7 ure, Leesdienst. Oud-geref, gem. 11, 3 30 en 7 ure, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 10.30 en 3 ure, ds. v. Eist (Collecte generale kas). Geref. kerk. 10.30 en 3 are. ds. Vreugdenhil. Oud-geref. kerk. t0.30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Poortvliet. 10.30, ds. de Haan van Soherpenisse en 3 ure, Leeskerk. Geref. kerk. 10 30, 3 en 7 ure, ds. Bouman van Herwijnen. Geref gem. 10.30, 3 en 7 nre, Leeskerk. Soherpenisse. 11, Leesdienst en 3 30 ure, ds. de Haan. Geref. gem. 11, 3.30 en 7.30 ure, Leesdienst. Stavenisse. 11.10 en 7.10 ure, ds. Bate laan. Oud-geref. kerk. 11.10, 3 40 en 7.10 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3