NIEUWSBODE De Kern •«kT- ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N,V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14408 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur JAPAN EN OOST-INDIE Nieuwe orde in Groot Ooat-Azië Chartered Company van 500 mill, yen De ontwikkeling van Japan's buiten- landsche politiek gaat zeer snel: in en kele weken is het doelwit ervan uit gebreid van een nauwe samenwerking tusschen Japan, Mandsjoekwo en China, en voorts handhaving van den status- quo in Oost-Azië, tot een nieuwe orde in „Groot-Oost-Azië". Wat daartoe be hoort? Hierover wenscht de Japansche regeering zich voorshands nog niet pre cies uit te laten, waarschijnlijk om geen wrijving met andere mogendheden te forceeren. De regeering heeft besloten den oud-minister van Koloniën, generaal Koiso, een der ijverigste voorstanders van de „P a c i f i c-p o 1 i t i e k", als bui tengewoon gezant naar Ned.-Indië te zenden. Koiso zal deze benoeming alleen aannemen wanneer het programma van Ned.-Indië als een deel van de Japansche Zuidzee-politiek zonder beperkingen aan vaard wordt. Welke rol zal Ned.-Indië in die po litiek moeten spelen? Als leverancier van petroleum, tin, rubber, enz., heeft Koiso aan de pers verklaard. Het is evenwel niet duidelijk welke bijzondere stappen van Japan daartoe noodig zouden zijn, want "dank zij de door Nederland ge volgde opendeur-politiek is het steeds mogelijk geweest voor Japan om toegang te verkrijgen tot de grondstoffen van Ned.-Indië, en om petroleum, tin, rubber enz. uit Ned.-Indië te betrekken, en zelfs om op verschillend gebied ook, zooveel als met de Nederlandsche opendeur-po litiek in overeenstemming was, aan de winning van verschillende Indische ex portproducten deel te nemen. Hierin is geen verandering gekomen. Generaal Koiso heeft voorts verklaard, dat Japan niet het voornemerr heeft een monopolie te leggen op de grondstoffen van N e d.-I n d i maar wel „een bil lijke verdeeling" daarvan noodzakelijk achtte, evenals de opneming van de ge bieden in de Zuidzee in de „Groot- Oost-Aziatische economische ruimte". Het is mogelijk dat hier het thans zoo vaak gebruikte woord van „levensruimte" moet dienen, niet in de eerste plaats om eco nomische noodzakelijkheden te dekken, maar om aan verdergaande wenschen te voldoen. Dit zou ook kunnen blijken uit hetgeen Koiso verder zeide, n.l. dat „allereerst de betrekkingen tot de mo gendheden, die daarbij belang hebben, tot volledige klaarheid moeten komen". Wanneer Japan echter geen monopolie wenscht, dan verlangt het toch blijk baar wel bijzondere voorrechten in Ned.- Indië. De oprichting van een semi-of- ficieele „exploitatie-maatschappij" met een kapitaal van 500 millioen Yen voor de Zuidzee-gebieden zou doen denken aan een „chartered Company". Welke de bevoegde voorrechten precies zijn, heeft echter noch de Japansche regeering, noch Generaal Koiso gespe cificeerd. Het is duidelijk, dat de om vang dier voorrechten zal afhangen van de „klaarheid" welke Japan krijgt om trent de houding van de andere mo- SIR ROBERT CRAIGIE, de Britsche ambassadeur te Tokio, heeft een onderhoud van meer dan een uur met den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, gehad. Volgens Domei heeft het onderhoud, dat betrekking had op de arrestatie van Japan ners door de Britsche autoriteiten, een rustig verloop gehad. gendheden, die belang hebben bij de handhaving van den status quo in Indië. Men herinnert zich, dat toen ons land in den oorlog betrokken werd, dit punt juist de bezorgdheid van de Japansche regeering opwekte. Zij heeft toen hier omtrent bevrediging verkregen, en een alle partijen bevredigende verklaring van haar politiek gegeven. Sindsdien is evenwel de nieuwe re geering K o n o j e opgetreden, die de Japansche politiek opnieuw heeft gefor muleerd. Zij blijft evenwel voorshands nog vaag op het punt van de gebieden in het Zuidelijk deel van de Westzijde van den Pacific. Japan moet allereerst met de bij die gebieden belanghebbende landen rekening houden. De kring van deze landen is zeer uitgebreid: Ned.- Indië is immers een land, dat ongeveer 1/3 van de wereld-rubberproductie, ruim T/6 van de wereld-tinproductie, 1/4 van de wereld-sisalproductie, ca. 20 o/o van de wereld-theeproductie levert, en dat op het punt van kina en kapok een zeer krachtige positie inneemt. Bij zulk een productiegebied heeft practisch de ge- heele menschheid belang. DE AANVAL OP ENGELAND wordt met September verwacht Beleg ko»t meer mannen dan een stormloop De Duitsche militaire leiding heeft Noorwegen de generale repe titie voor Engeland genoemd, zooals de veldtocht tegen Polen een generale repetitie voor een offensief in het Wes ten is geweest. De oorlog in Noorwegen heeft aangetoond, dat betrekkelijk zeer kleine eenheden zonder zware wapenen bij machte zijn om tegen een vrij sterke overmacht de bruggehoofden te behou den, die zp in staat zijn geweest te vormen. De groote moeilijkheid schuilt in de landing van het zwaarste mate riaal. De Duitsche oorlogsmarine leed ernstige schade bij de bestorming der moderne, maar geenszins zoo geweldige Noorsche kustversterkingen. Had er bij die bezetting geen verwarring bestaan, dan zou de schade nog grooter zijn ge weest. Voor zoover het bli gebrek aan weer berichten valt na .te gaan, vormen de weersomstandigheden geen beletsel meer voor den grooten, van dag tot dag te verwachten aanval op Engeland. De er varing leert, dat het zeer twijfelachtig is of deze weersomstandigheden langen tijd zullen aanhouden. Tenslotte wordt de datum van den eersten September nog steeds zoo al niet genoemd, dan toch gepropageerd als de dag dat de bezetting van Groot- Brittannië door de Duitsche strijdkrach ten een feit zal zijn. In een persgesprek heeft rijksmaar schalk G r i n g nog dezer dagen als zijn meening te kennen gegeven, seint de Berlijnsche correspondent van de N.R.C., dat het luchtwapen nog niet zoo ver ontwikkeld is, dat het massaal landen veroveren kan. Duitsche duikbom- vliegtuigen zullen ongetwijfeld de En- gelsche kustbatterijen zwaar op de proef stellen, Duitsche bommenwerpers zullen de verbindingen van den vijand trachten te vernietigen, Duitsche jagers zullen elke tegenactie in de war probeeren te sturen, parachutisten zullen hoogst waarschijnlijk allerlei strategische pun ten bezetten, maar ondanks alles zal ge heel het offensief staan en vallen met de pogingen van de Duitsche marine om Duitsche troepen op Engelsch grond gebied aan land te zetten. Welke rol hierbij de kleinere een heden van de Duitsche oorlogs vloot, in de eerste plaats de motor- torpedobooten en misschien de duik- booten, die in dit verband ook al ge noemd worden, zullen spelen, is voor- loopig een kwestie van speculatie. Om te beginnen zou men behalve de kwa liteiten ook het aantal dezer schepen moeten kennen om zich een oordeel te kunnen veroorloven. In dit opzicht ziin wij er op aangewezen den loop der gebeurtenissen af te wachten. In Duitsch- land blijft men ten aanzien van den definitieven uitslag van den strijd tegen Engeland in Europa optimistisch ge stemd. Men houdt eenvoudig geen re kening met de mogelijkheid van een nederlaag. Wat echter geenszins zeggen wil, dat men de Engelschen onderschat. Het verloop van den oorlog heeft be wezen, dat de Duitsche legerleiding er niet voor -terugschrikt om bij schier on mogelijke ondernemingen vrij veel men- MATSUOKA de nieuwe Japansche minister van buiten landsche zaken. nopneming van de gebieden in de Stille Zuidzee in de Groot Oost-Aziatische economische ruimte schenlevens op het spel te zetten. Men beroept zich daarbij op den wereld oorlog, die heeft aangetoond, dat voor zichtigheid in deze de wijsheid dikwijls bedriegt en dat het beleg op den duur veel meer menschenlevens kostte dan thans de stormloop. Niettemin echter gaat Duitschland zoo spaarzaam moge lijk met zijn soldaten om en officieel maakt men er telkens weer met trots gewag van, dat de werkelijke verliezen tot nu toe ver onder de raming liggen. Ook bij den aanval op Engeland zal men het principe blijven huldigen, dat de stormloop beter is dan het beleg, maar aan den anderen kant zal men geen menschenlevens aan gevaar bloot stellen door een onbesuisd optreden. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Schaepsruimte vernietigd Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft drie gewa pende vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 16.875 B.R.T., die in een krach tig beveiligd konvooi voeren, tot zinken gebracht. Op 5 Augustus is het boven het Kanaal herhaaldelijk tot luchtge vechten gekomen, daarbij schoot een Duitsch verkenningsvliegtuig twee Brit sche jachttoestellen van het nieuwste type neer. Verder werde/nj 6 vijandelijke jacht vliegtuigen in gevecht met onze jagers neergehaald. In den nacht van vijf op zes Augustus vielen Duitsche vliegtuigen verscheidene Engelsche havens aan. Engelsche toestellen verschenen des nachts boven Noordwest-Duitschland en wierpen bommen neer. De aangerichte schade is gering. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Het totale resultaat van den handelsoorlog tegen Engeland van den aanvang van den oorlog af tot 8 Juli 1940 is bekend gemaakt in lyst leger- bericht van 12 Juli. In den tijd van 9 tot 31 Juli werden vijandelijke en door den vijand benutte schepen met een inhoud van 344.174 ton door duikbooten tot zin ken gebracht. Strijdkrachten aan de op pervlakte boorden 98.500 ton in den grond Bij deze getallen zijn de successen door mijnen niet opgeteld, terwijl die juist den iaatsten tijd in verhoogde mate zijn behaald, maar door den vijand zijn ver zwegen. Zij worden bewezen door de herhaalde sluiting van vijandelijke havens en andere aanduidingen. Door het luchtwapen werden tot zin ken gebracht: aan oorlogsschepen 21.650 ton, aan koopvaardijschepen 215.000 B.R.T. Beschadigd werden: aan oorlogsschepen 32.000 ton, aan koopvaardijschepen 328.000 B.R.T. De totale scheepsverliezen, die den vijand van 9 tot 31 Juli zijn toegebracht bedragen dus, zonder rekening te hou den met de door mijnen behaalde suc cessen en zonder daarbij de beschadigde vijandelijke oorlogs- en koopvaardijsche pen op te tellen, 679.324 B.R.T. De vijand heeft daarmede sedert het begin van den oorlog aan eigen of hem nuttige scheepsruimte verloren: door ge vechtshandelingen der marine: 3.725.547 B.R.T., door gevechtshandelingen der luchtmacht 1.261.313 B.R.T., in totaal 4.986.860 B.R.T. Bovendien zijn door het luchtwapen sedert het begin van den oorlog koopvaardijschepen met een to talen inhoud van ongeveer lJ/g millioen B.R.T. beschadigd. VLIEGERSZONEN WORDEN VLIEGENIER Italië kweekt pilotengeneraties In Italië worden de zoons van vliegeniers in bijzondere instituten opgevoed, met het oogmerk hen eveneens voor het beroep van vliegenier op te leiden. Op deze wijze hoopt men mettertijd pilo tengeneraties te kweeken. In twee groote Italiaansche instituten, in Loreto, aan de Adriatisehe Zee en in het Noordoosten, in Gorizia, zijn thans de zoons van de Italiaansche helden der lucht, zoowel de weezen, als de zoons van nog in leven zijnde vliegers, bijeen gebracht om er op een bijzondere wijze te worden gevormd. Bij feestelijke ge legenheden van het „blauwe wapen" ziet men dikwijls knapen in uniform, die voor het Palazzo Venezia de wacht betrokken of hun aandeel hadden in de parade voor den Duee in het „paasoromano". Dat wa ren de vliegenierszonen, die de traditie hunner vaderen voortzetten. Ongeveer negen jaar geleden liet de Duce in Gorizia het instituut „Umberto Maddalena" oprichten. Het draagt zorg voor de lichamelijke en sportieve, voor de geestelijke, zoowel als de moreele en godsdienstige opvoeding der jongens. Ook leeren zij hier een en ander van verschillende ambachten. Een tweede in stituut van deze soort werd opgericht in Loreto: deze school staat onder het rechtstreeksche patronaat van den Duce. Hier worden niet alleen jongens opge nomen, maar ook dochters van vliegers, die hier van haar vierde tot haar acht tiende jaar, wanneer de vorming als vol tooid wordt beschouwd, verblijf houden. Daarna zet het instituut van Gorizia de opvoeding van de jongens nog verder voort. Den toekomstigen vliegers geeft men hier behalve een geestelijke ook een militaire opleiding. Zij mogen van hun zeventiende jaar reeds „sterretjes" op de uniform dragen, waardoor de vlieger zich van de andere wapenen onderscheidt Is ook hier de vorming voltooid, dan gaan de jóngens, in wier leven van jongs af het „blauwe wapen" de hoofdrol heeft gespeeld, naar de vliegeniersschool of de academie in Caserta. Ongeveer vijf zesde deel van de leerlingen wordt pi loot. De zuigelingen tot tien jaar toe, zoo wel jongens als meisjes, worden ver zorgd door speciale „zusters", die uit een kloosterorde komen, maar hier een andere uniform dragen. De scholieren van het Instituut te Gorizia staan onder toe zicht van officieren van het luchtwapen. Het instituut dat zoo modern mogelijk is ingericht, heeft behalve recreatieter reinen voor pupillen, ook nog éen vacan- tieoord in Monguelfo in de provincie Bozen. BUITENLANDSCHE RADIO-UITZENDINGEN mogen niet worden beluisterd Met nadruk wordt herinnerd aan de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter bescherming van de Nederlandsche bevolking tegen onjuiste berichten en aan de bepalingen van paragraaf 1 dezer verordening, welke luiden als volgt: Door middel van de radio mogen slechts uitzendingen beluisterd worden: 1. door zenders binnen het door de Duitsche weermacht bezette Nederland sche gebied; 2. door zenders binnen het Groot- Duitsche Rijk met inbegrip van het pro tectoraat Bohemen en Moravië, alsmede van het gouvernement-generaal voor het bezette Poolsche gebied; 3. door zenders, die aangesloten zijn op een van de onder nummers 1 en 2 genoemde zenders. De vraag is gesteld, of het verbod, naar andere zenders dan de genoemde te luisteren, alleen betrekking heeft op berichten e.d. en of men dus eventueel wel naar muziek enz. zou mogen luis teren. De verordening Iaat hierover echter bij nauwkeurige lezing van haar tekst geen twijfel over. Men mag van ver boden zenders ook niet naar de muziek luisteren. Zij zijn geheel verboden. Een andere vraag is, of men mag luisteren naar de zenders van neutrale staten, zooals Hongarije, Zuid-Slavië e.d. Ook deze worden in de verordening niet als toegelaten genoemd. Daarom zijn, ook Duitschland verwacht den aanval op Engeland met September Het driemanschap der Neder landsche Unie aan het woord Opbrengst der Nation, inzameling wordt op 2l/s millioen geschat Na 15 September komt er een nieuwe zendtijdregeling Zeeuwsche mosselen mogen weer naar België worden uitgevoerd DE VERDUISTERING In het belang van de (naleving van de bepalingen ten aapzien van de verduis- ring: Zonsondergang 7 A ug. 21 aar 19 min. Zoosopgaug 8 Aug. 6 uur 13 min. 8 Aug. Maan op: Maan onder; 10,04 21,37 Hoog- en Laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 8 Aug. 5,46 18,00 11,00 23,34 By de vroeger geldende tydsaanwyzing dient 1,40 uur te worden bygevoegd. zij uitgesloten. Wel mag men luisteren naar zenders, die op één van de toe gelaten zenders zijn aangesloten. Hier onder vallen België en Luxemburg. Herinnerd wordt aan de zware straf fen, die op overtreding van de ver ordening staan. De indruk moet niet be slaan, dat de verordening niet wordt gehandhaafd. In Duitschland zijn her haaldelijk personen veroordeeld wegens overtreding van de overeenkomstige ge boden. Dit zal hier te lande evengoed geschieden. KORT EN BONDIG Naar men te Madrid verneemt, heeft het Britsche slagschip „Resolution" de haven van Gibraltar niet tegelijk met het overige deel van het eskader kun nen verlaten als gevolg van ernstige ave rij, waardoor het schip niet zeewaardig is. Men weet nog niet wanneer de „Re solution" voldoende hersteld zal zijn om weder zee te kunnen kiezen. Omtrent het optreden der Japan sche vloot in de Noord-Chineesche wateren van Januari tot Juli jl. is thans in Tsingtao een communiqué uitgegeven. Van de doorzochte 19.661 jonken werden er 455 in beslag genomen omdat zij oor logsmateriaal, toebehoorende aan anti- Japansche eenheden, vervoerden. 782 keer hebben landingstroepen met succes zui veringen in de kustzone uitgevoerd. Naar de Izwestia mededeelt, zal dé scheepvaart op de D n j es t r, na twin tig jaar volkomen stilgelegen te hebben, zeer binnenkort hervat worden. In de tweede helft van Augustus wordt een geregelde passagiersdienst geopend op het 220 kilometer lange traject Akker man—Bendery (Tighina). De Petit Marseillais meldt, dat de leden van het Britsche consulaire corps in Fransch Marokko van de Fransche autoriteiten aanzegging hebben gekregen, dat zij, op grond van het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland, Marokko binnen 24 uur moeten verlaten. De meeste con sulaire ambtenaren zijn al in Tanger aan gekomen. De afwikkeling van het betalings verkeer tusschen Nederland en België geschiedt voortaan door middel van clearing binnen het kader der Nederlandsch-Duitsche en Duitsch- Belgische clearing, voorzoover niet an ders wordt bepaald, aldus deelt het Ne- derlandsch Clearinginstituut mede*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1