ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! MAANDAG 5 AUGUSTUS 1940 OPGEM< ZERUCZEEStHE COURANT De Kern ABONNEMENT 1707 - 1880 Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.00 p. jaar. Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave. N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14406 ADVERTENTIES Prijs: 20 cent per regel, minimum 80 cent. Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cent. Inzending tot 's morgens 10 uur DE NEDERLANDSCHE UNIE Geen poging tot behoud van het oude systeem, maar wil tot verjonging Voor de tweede maal binnen zeer korten tijd heeft het „driemanschap" van de Nederlandsche Unie zich Zaterdag tot de pers gewend, om in een pers conferentie inlichtingen te verstrekken over de sedert de publicatie van het programma der Unie ingetreden ont wikkeling en te trachten een antwoord te geven op de talrijke vragen, die de actie van de Unie, niet alleen in de pers, heeft doen opkomen. Tot hen, die aansluiting overwegen richtte mr. Homan de waarschuwing, dat men in de Nederlandsche Unie niet te doen heeft met een vermomde po ging tot behoud van het oude systeem, doch met een werkelijk en aanstonds daadwerkelijk idealisme voor beter en sterker Nederlanderschap voor allen. Wie zich hier aanmeldt, aldus zeide hij, uit tegenzin tegen een andere stroo ming doch zonder frissche gezindheid tot nieuw leven in Nederland, is aan het verkeerde adres. Waarschijnlijk zullen verschillende adhaesiebetuigingeij blijken op deze wijze hol en voos te zijn. Evenwel hebben ook de collectieve adhaesiebetuigingen (sommige tegen het advies der vroegere politieke leiders in) hun groote waarde als uiting van de behoefte uit het vroegere isolement te treden in het nieuwe werk voor de Nederlandsche volksgemeenschap. Geen openbare schuilplaats Dat zal dan in ieder geval echter werkelijk moeten blijken, waarvoor alleen het doelbewuste, louter particuliere lidmaatschap open voor ieder, die als Nederlander geboren is en den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt de weg is. Dat de collectieve adhaesiebe tuigingen uiting zouden zijn van een be dekte actie om in de Nederlandsche Unie het oude politieke stelsel te behouden, dus met de bijgedachte aan een soort „openbare schuilplaats", is te eenenmale onjuist; deze onjuistheid blijkt uit het thans bekend geworden politieke advies van verschillende politieke voormannen, die tot onthouding adviseeren. Dit ad vies zal echter niet de oude kracht van vroeger hebben, daar 'één ding wet dui delijk is gebleken: de wil tot sterker eenheid en gemeenschapszin is in alle kringen zóó sterk, dat hij niet meer te stuiten is. De wil tot verjonging in geheel het volk is reeds veel ster ker dan de Nederlandsche Unie aanvan kelijk had durven hopen. Geen reactionnaire groep Dan is de veronderstelling geopperd, dat de Nederlandsche Unie een reaction- naire groep zou zijn. Het bovenstaande en ook haar gepubliceerde sociaal-oeco- nomische programma spreken duidelijk het tegenovergestelde van reactie uit. Dit zal ook blijken uit de toelichting op de verschillende punten van het programma, die binnenkort in brochurevorm zal ver schijnen en voorts uit de samenstel ling van den Raad van B ij stand, die binnenkort zal bekend gemaakt wor den- Bij dit laatste zal ook de sterke wil blijken tot het samengaan met zoo veel mogelijk groepeeringen en kringen uit het maatschappelijke leven. Wie zich niet geheel achter het ge publiceerde programma kan stellen, houde zich afzijdig. Over korten tijd zal de Nederlandsche Unie uit de binnengekomen aanmeldingen voor het lidmaatschap con- cludeeren hoevelen uit ons volk de door haar uitgedragen programmapunten on derschrijven. Deze conclusie zal op haar houding van grooten invloed zijn. Dat de drie bewindhebbers ieder voor zich de werkelijke krachtige vernieuwing in ons volk reeds jarenlang voorstaan, is aan een ieder uit hun omgeving bekend. Dat in deze tijden de beslissing over de volksmeening in dit opzicht zal vallen, ligt in de lijn der gebeurtenissen. Loslaten van oude gewoonten Niet de adhaesies, hoe goed ook ge meend, doch de eerlijke en opofferings gezinde aanmeldingen voor het lidmaat schap zullen moeten spreken; wie zich zóó aanmeldt zal de consequenties moe ten dragen, daar hij zal worden be schouwd als willende meewerken aan in grijpende verbetering in ons vaderland- sche leven, opdat de oude slapheid voorgoed v e r d w ij n e. Deze nieuwe eigen kracht van het Nederlandsche volk moet tot stand komen, hoe ook de af loop van den oorlog zij en geheel los van den oorlog. Nederland als land en volk moet meer gehard, steviger, krach tiger in zichzelf zijn, om zoowel in moei lijkheden als in voorspoed als hecht ge heel te kunnen voortleven. Deze sterke wil moet bij iederen Nederlander per soonlijk worden gekweekt en tot gelding gebracht. Met open werkelijkheidszin, met grooten opofferingswil ten bate van het eigen volk, met loslating van verouderde gewoonten, wil de Ne derlandsche Unie dit werk ter hand nemen. i Eigan nationaal gevoel De belangwekkende rede van den Rijks commissaris heeft duidelijk doen zien welke vraagstukken thans niet kunnen worden besproken en welke wèl. Dat de Nederlandsche Unie in sterk eigen na tionaal gevoel haar weg gaat, met open oog voor het nieuwe dezer tijden en van het nieuwe in de verhoudingen, doch met vasten wil tot eigen onder zoek naar eigen toekomst is een Neder landsche plicht, die in de rede van den Rijkscommissaris is erkend. Dat Neder land zich veel meer dan voorheen op Duitschland zal oriënteeren en in het nieuwe Europa wil meewerken als gelijkgerechtigd partner, is reeds alom in ons volk door vooraanstaande figuren erkend en zal ook in het werk der Nederlandsche Unie tot uiting komen. Zij vergeet echter niet, dat de oorlog en de oorlogstijd en ook de bezetting en de bezettingstijd normale werkwijzen on mogelijk maken. Waar zij haar ver langen naar werkelijkheidszin heeft uitgesproken, mag men dit echter niet uitleggen als opportunisme. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Engelscho koopvaarders tot zinken gebracht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een duikboot heeft op een langdurige reis zeven gewapende .vijandelijke koop vaardijschepen met een inhoud van 56,118 bruto registerton tot zinken gebracht. Daarmede heeft deze boot tot dusver in totaal 117,367 bruto registerton vijande lijke koopvaardij-seheepsruimte en den Britsehen torpedojager Daring tot zin ken gebracht. Aan de oostkust van Engeland, voor Harwich en de monding van de Theems, alsmede voor de Hebriden, werden op 2 Augustus verscheidene gewapende vij andelijke koopvaardijschepen met bom men bestookt. Drie der aangevallen sche pen, met tezamen 16.000 bruto register ton inhoud, werden tot zinken gebracht. In den nacht vatrf 2 Oft 3 Augustus wer den enkele aanvallen op benzine-opslag- plaatsen en luchtdoelstellingen in Enge land ondernomen. In de benzineopslag- plaats van Thameshaven werden hierbij groote branden waargenomen. Eenige overdag in Nederland en Noord- Frankrijk binnengevlogen vijandelijke vliegtuigen ontmoetten overal krachtig vuur van jagers en luchtdoelgeschut, zoo dat zij hun bommen lukraak in het veld wierpen. Bij luchtgevechten boven het IJsselmeer en het zeegebied van IJmui- den gelukte het de luchtdoelartillerie twee Bristol-Blenheim vliegtuigen ien bij Havre een ander toestel van hetzelfde type neer te schieten. In den nacht van 2 op 3 Augustus vlogen Britsche vliegtuigen Noord- en Wesl-Duitschland binnen en wierpen hun bommen weer uitsluitend op niet mili taire doelen. Zij vernielden woonhuizen en doodden en verwondden burgers. In Ehra (district Gifhorn) in welks wijden omtrek geenerlei militaire doelen liggen, is een'boerenhoeve door een aantal bri santbommen vernield. Het uit vier per sonen bestaande boerengezin, waaronder twee kinderen in den leeftijd van 1 en 2 jaren werd gedood. Twee andere menschen werden zwaar gewond. Het luchtwapen heeft op 3 Augustus verkenningsvluchten gemaakt boven het zeegebied tusschen Het Kanaal en de Hebriden. In den nacht van 3 op 4 Augustus hebben onze gevechtsvliegtuigen de olie haven van Stanlow bij Liverpool met bommen bestookt. Talrijke branden wer den hierdoor veroorzaakt. Voorts wer den luchtdoelbatterijen bij Canday Is land en Swansea aangevallen. Britsche vliegtuigen verschenen in den nacht van 3 op 4 Augustus boven Noord en Wesl-Duitschland. Ondanks het feit, dat zij meer bommen wierpen dan in de voorgaande nachten, was de uitslui tend aan niet-militaire doelen aangerichte schade nog geringer dan tot dusver. DE TEXTIELDISTRIBUTIE Het is heel wat gemakkelijker, boter of suiker te distribueeren, dan textiel. Dat begrijpt ieder en dat is de pers nog eens extra duidelijk geworden uit de uiteen zetting, die de directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van i Textielproducten gaf. j Behalve, dat natuurlijk een zoo gelijk mogelijke behandeling voor alle cate gorieën der bevolking moest worden uit gedacht, zoodat niet degene, die over wat of misschien zelfs veel con tanten beschikt belangrijke voordeelen geniet boven den armere, en dengene, die gewend is, zijn aankoopen te doen uit zijn maandelijksche of wekelijksche inkomsten. Maar de voornaamste moeilijkheid schuilt bij deze distributie in het enorme aantal verschillende goederen, die alle onder het begrip „textiel" vallen. De alfabetische lijst van artikelen, die tot een aantal groepen moesten worden sa mengebracht, loopt van aanknooppakje via bagageriemen, corduroy, directoire band, Fleur Romanie, enzoovoorts tot worteldoeken, ijzergaren en zuidwesters. Punten de beste oplossing In Duitschland heeft men al langer met dit bijltje gehakt en voor dezelfde moeilijkheden gestaan. Men heeft daar allerlei bezwaren, die zich in de prae- tijk der textielindustrie voordeden, moe ten oplossen, en met de daar opgedane ervaring konden onze Nederlandsche des kundigen dus hun voordeel doen. Dat beteekent niet, dat het Duitsche systeem klakkeloos is overgenomen. De regeling is hier in ons land geheel zelfstandig ontworpen in overleg met de deskun digen uit handel en industrie, en aan gepast aan Nederlandsche toestanden en gewoonten. Daarom is men bijvoorbeeld niet overgega&n tot de invoering van eenheidskleeding. Zoowel wat vorm als kwaliteit en kleur blijven we dus vrij, om onze fantasie vrij spel te laten, na tuurlijk binnen het raam van de ons allen toegewezen 100 punten. Veel artikelen bleven vrij Om de bezwaren, die aan dit distri bueeren van textielgoederen onvermijde lijk voor de industrie, den handel en den kleinhandel verbonden zijn, zooveel mogelijk te beperken, is er een groot aantal vrijgestelde artikelen gebleven, die men dus ook voortaan naar believen zonder eenige formaliteit kan blijven koppen. Bovendien zijn er een aantal artikelen, die alleen op een speciale ver gunning kunnen worden gekocht, maar waarvoor die vergunning dan ook zoo eenigszins mogelijk zal worden gegeven. Men kan bijvoorbeeld door een sterf geval in de noodzakelijkheid komen, rouwkleeding te koopen, of een bruid zal bij de plechtige voltrekking van het huwelijk bruidskleeding willen dragen, en in beide gevallen zou men zijn kleeding- kaart geheel of grootendeels moeten uit putten. Voor zulke gevallen wordt dus een uitzondering gemaakt. Extra toewijzingen voor oorlogsslachtoffers Dat er aan alles is gedacht, blijkt wel uit het feit, dat speciale kaarten wor den verstrekt aan hen, die hun inboedel of garderobe door de oorlogsomstandig heden hebben verloren, zooals verschil lende inwoners van Rotterdam, Rhenen, Middelburg en dergelijke plaatsen. Ge heel vrij blijven de kleertjes, luiers en dergelijke voor kinderen tot drie jaar, ook nadat op 12 Augustus de distributie in werking is getreden. Alleen moet bij aankoop daarvan de stamkaart worden vertoond, zooals tot nog toe verplicht was en de bons moeten worden bewaard. Dat vindt hierin zijn reden, dat bijvoor beeld luiers ook voor andere doeleinden te gebruiken zijn, en dus gewaakt moet worden tegen al te ruimen aankoop. Dan zijn er nog extra kaarten te ver krijgen voor gezinnen met kleine in komens die immers over het alge meen goedkoopere artikelen koopen, die minder lang meegaan en voor gezinnen met een groot aantal kinderen. Ieder zal beseffen, hoeveel werk er gedaan moet worden om dit alles in de puntjes te doen kloppen. Men zij zuinig met zijn punten, want anders zou men, al is het aantal van 100 punten voor een half jaar niet zoo weinig, toch reeds spoedig tot de ontdekking komen, dat de kaart is uitgeput en men noodzakelijke dingen niet meer kan koo pen. Men doe ook in dit opzicht ge woon, en koope gewoon, wat men wer kelijk noodig heeft, en trachte niet op allerlei slinksche wijzen meer te krijgen dan waarop men recht heeft. i HEFFING WINSTBELASTING Afschaffing dividend- en tantièmebelasting Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën inzake het hef fen van een winstbelasting en tot af schaffing van de dividend- en tantième- belcsting. Hierin wordt o.m. het volgende be paald Artikel 1. (1) Onder den naam van winstbelasting wordt een belasting ge heven, waaraan onderworpen zijn de bin nen het rijk gevestigdea) naamlooze vennootschappen en commanditaire ven nootschappen op aandeel en; b) Coöpera tieve vereenigingen, onderlinge verzeke ringsmaatschappijen en andere vereeni gingen op coöperatieven of .onderlingen grondslag; c) vereenigingen anders dan op coöperatieven of onderlingen grond slag, die een bedrijf uitoefenen. (2) Waar in dit besluit gesproken wordt van lichamen, worden daaronder ver staan de onder het eerste lid van dit artikel vallende vennootschappen, ver eenigingen en maatschappijen, ook voor zoover zulke vennootschappen en ver eenigingen naar burgerlijk recht geen rechtspersoonlijkheid bezitten. (3) Of een vennootschap, vereeniging of maatschappij binnen het rijk is ge vestigd, wordt naar de omstandigheden beoordeeld. (4) De winstbelasting wordt als een directe belasting beschouwd. Artikel 2. Niet aan de belasting ziin onderworpen (1) Rechtspersonen, waarvan uitsluitend publiekrechtelijke lichamen aandeelhou ders, deelgenoten of leden zijn. Wat onder winst wordt verstaan Artikel 5. (1) Onder winst over eenig jaar wordt verstaan het verschil tus schen het zuivere vermogen van het lichaam bij het einde van het jaar en het zuivere vermogen bij het begin van dat aar, vermeerderd met de gelds waarde van hetgeen in den loop van het jaar als terugbetaling van kapitaal, als uitdeeling aan deelgerechtigden in de winst, en, in het algemeen, anders dan voor bedrijfsdoeleinden aan het vermo gen 4s onttrokken en verminderd met de in den loop van het jaar ontvangen stortingen van kapitaal. Uitsluitend voor de toepassing van dit artikel geldt de winstbelasting als een uitdeeling aan deelgerechtigden in de winst. (2) Bij het vaststellen van het zuivere vermogen van het lichaam worden de activa en passiva geschat overeenkomstig goed koopmansgebruik. DE VOORRAAD PETROLEUM Wie meer dan 200 L. heeft gekocht voor 17 Juni, moet daarvan opgave doen De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt het vol gende mede: Aangezien verscheidene verbruikers van petroleum thans nog blijken te beschik ken over belangrijke voorraden petro leum, welke reeds voor het inwerking treden der petroleumdistributieregeling op 17 Juni jl. zijn ingeslagen, wordt het noodzakelijk geacht hierover nauwkeurige gegevens te verkrijgen. Teneinde dit te bereiken is bepaald, dat verbruikers, die beschikken over een hoeveelheid van meer dan 200 liter petroleum, welke reeds voor 17 Juni jl. werd gekocht, verplicht zijn hiervan vóór 15 Augustus a.s. schriftelijk opgave te doen bij het Rijksbureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100—104 te 's-Gravenhage. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bovenomschreven verplichtingen niet gelden voor hen, die in petroleum 1 handelen en daarvan hun normaal bedrijf maken. j Da Nederlandsche Unie wil verjonging van heel het volk Het is gemakkelijker boter te distribueeren dan textiel Heffing winstbelasting en afschaf fing div.- en tantième-belasting Extra rantsoen suiker van 11/* K.G. voor den inmaak Een vrije middenstand het ideaal der organisaties Inpoldering van den Brabantschen Bietboich voorbereid DE VERDUISTERING In het btelang van de naleving van de bepalingen ten aaimzien van die verduis- ring: Zonsondergang 5 Aug. 21 uur 23 min. Zonsopgang 6 ADg. 6 uur 10 min. j Daarvoor spreekt ook het volgende ar- tikeltje van den heer Wels in het „Alg. j Weekblad van den Middenstand": j „De drie Middenstandsbonden, die el- I kaar, eenigszins onder dwang, moesten vinden bij de invoering van de Vesti- gingswet-Kleinbedrijf, zien zich opnieuw. maar nu op veel breeder basis, tot sa- 1 menwerking gedrongen. De centrale is er! Middenstandsorganisatie Een vrije middenstand het ideaal Het gerucht van den nieuwen tijd, waarbij woorden als ordening, centrali satie, éénheid, enz. niet van de lucht zijn, heeft ook hoe kan het anders de middenstandskringen beroerd. Zal daaruit de overtuiging geboren worden, dat, wat er ook gebeurt, dit de eenige oplossing is voor den midden stand om zijn strijd om het bestaan met succes te kunnen voeren? Want dat moet het uiteindelijke resul taat zijn en wij zien reikhalzend uit naar. de mededeelingen, waaruit blijken zal, dat men dezen weg voor goed is inge slagen. Bij deze centralisatie „aan den top" kan die in de lagere regionen niet uit blijven en wij meenen te bemerken, dat in deze richting wordt gearbeid. Natuurlijk is er opnieuw verzet om de „heilige huisjes" toch maar gespaard te houden. Hier past geen „schippe ren" meer en wij hopen van harte, dat men dit vlug zal inzien. Wij zeiden het vroeger reeds meer malen, dat de middenstand, niettegen staande zijn organisatie, ontzaglijk veel geld verspilde, dat veel en veel beter in het belang van den middenstand kon worden besteed. De talrijke secretaria ten met meer of minder bezoldigde be stuurders, gaven alleen al een arbeid en geldverspilling te zien, die gerust mis dadig tegenover den middenstand mag worden genoemd. Het aantal bladen en blaadjes, dat door verschillende vereenigingen meer of min der periodiek werd uitgegeven, noopte tot tijd- en geldverspilling van den mid denstand, die ongelooflijk zou zijn, wan neer men het bittere feit niet dagelijks zou constateeren. De contributie, die de gezamenlijk georganiseerde middenstand opbracht, werd op deze wijze verknoeid, inplaats van te kunnen dienen tot zijn totale verheffing. De contributie, die de middenstand, per hoofd opbracht, bleef veelal beneden die van den arbeider, maar hij was er niet toe te bewegen, die te verhoogen, omdat het nut, het voordeel van het opgebrachte dikwijls zoo bitter klein was in verhou ding. Maar de middenstand zocht de oor zaak niet bij zijn manier van organisee- ren, doch meende te kunnen volstaan met af te geven op de organisaties als zoodanig. Wanneer de middenstand tot de eene, groote, centrale organisatie gekomen zal zijn, dan zal zijn stem duidelijker worden gehoord, ter plaatse waar dat noodig is. Dan zal zijn plaats in de maatschappij hecht zijn verankerd. Dan komen er dui zenden, misschien wel honderduizenden guldens vrij, die dan1 kunnen worden aan gewend voor de verbetering van zijn maatschappelijke positie. Daardoor zal dan de mogelijkheid vóór en de bereid heid van den middenstand geboren wor den om méér te offeren voor zijn organi satie en dan is hij in den cirkel aange land, waardoor zijn positie steeds beter, steeds steviger zal worden".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1