PQST-TELEGRA AF -TELEFOON Tot nader bericht geschiedt de afgifte van correspondentie te Zierikzee op Zondagen van 14—14.30 nog op het oude kantoor, ook van de correspondentie voor tmsrechthouders, welk op dien dag aankomt. BONS, DIE GELDIG ZIJN Broodbons 81 tot en met 90 (brood- bonboekje) geldig van 29 Juli tot en met 4 Aug. a.s. (niet gebruikte tot en met 8 Aug.) rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet gebruikte bons van de serie 71 tot en met 8ö nu nog geldig tot en met 1 Aug. Bons 01 tot en met 04 (boterkaart) Op eiken bon Vs Pond boter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 01 en 02 (vetkaart): Op eiken bon een tya pond margarine of gesmol ten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 03 en 04 (vetkaart): eiken bon een */a pond boter met 10 cent re ductie per 1/2 pond, van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bon 66: één kilo suiker tot en met 23 Aug. Bon 53: 1/2 P°nd koffie of 1/2 ons thee tot en met 30 Aug. Bon 90: 1/2 pond tarwebloem, of tarwe meel, of boekweitmeel of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 9 Aug. Bon 95: 1/2 pond rijst of rijstemeel van 22 Juli tot en met 11 Aug. Bon 100: V2 pond havermout of haver vlokken of gort of grutten van 22 Juli tot en met 11 Aug. Bon 105: 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 11 Sept. (Puddingpoeders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzake lijk bestaan uit producten bereid uit gra nen, rijst of tapioca zijn vrij van 'de distributieregeling). Bon 110: 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 Sept. Petroleumzegel Periode 3: geldig voor 2 liter petroleum tot en met li Aug. (alleen voor diegenen die daartoe ver gunning hebben). De petroleumzegel pe riode 4 wordt niet geldig verklaard en kan vernietigd worden. Kolen, enz.: tot 30 Sept. kan men bij handelaren koopen 20 0/0 van het ver bruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Voor de Huisvrouw VOOR DE HUISVROUW HET THEEVERBRUIK De invloed van den oorlog doet zich ook gevoelen op het gebied van het theever;bruik. Het geheele vasteland van Europa is als consument uitgeschakeld en Engeland, het theedrinkende land bij "Uitnemendheid, eveneens voor een groot deel. Vooral Engeland speelde bij den theehandel een groote rol, hetgeen wel kan blijken uit het volgende lijstje, betrekking hebbend op het verbruik van thee in de verschillende landen van Europa: 1 I j j Groot-Brittannië 2.389.072, 5.190; Ne derland 130.130, 1.640; Denemarken 7,476, 202; Zwitserland 8.049, 198; Duitschland (incl. de Oostmark) 58.509, 81; Zweden 5.090, 81; Noorwegen 1.696, 60; Polen 17.775, 55; Finland 1.374, 37; België 2.949, 36; Frankrijk 13,305, 32; Griekenland 1.904, 81; Hongarije 2.466, 28. Respectievelijk invoer in 1938 (in 100 kg), idem verbruik per hoofd (in gr.) Italië, dat slechts 3 gram thee per hoofd gebruikt, is in bovenstaand lijstje niet eens opgenomen. In vergelijking met Groot-Brittannië maakt het totale ver bruik van thee in de rest van Europa weinig meer dan het tiende deel van het theeverbruik in Engeland uit! Dat de invoer in Engeland thans zoo sterk is beperkt, beteekent dus een ge voelige slag voor dit artikel. Tot dus ver waren Londen en Amsterdam dan de grootste markten voor thee, in verband met het feit, dat de koloniën van Enge land zoowel als van Nederland de meeste thee produceerden. Ongeveer 70 pet. van de wereldproductie is afkom stig uit Engelsch-Indië en Ceylon en 17 pet. uit Nederlandsch-Indië. De overige 13 pet. komen uit verschillende deelen der wereld. In de laatste jaren heeft ook Brazilië een plaats ingenomen op de theemarkt. VRUCHTEN MET YOGHURT Het ie algemeen bekend, dat de friesohe zure melkproducten, zooals karnemelk, hangop, yoghurt en zure room, een goeden invloed hebben op onze spijsvertering. Door hun verfrisschenden smaak zijn ze bijzonder geschikt om 's zomers gebruikt te worden, wat niet wegneemt, dat ook in andere jaargetijden oombinatie van vruchten en yoghurt (of hangop) heusoh niet versmaad zal worden. Probeert U eens onderstaand reoeptU zult 't stellig meer dan eens noodig hebben. VRUCHTEN MET YOGHURTEen half flesobje bessensap, 1 dL. water, 20 gr. aardappelmeel, 100 gr. (1 ons) suiker, 9 pruimen, s/4 liter yoghurt en 75 gram suiker (5 afgestreken eetlepels.) 6 personen. Meng het aardappelmeel aan met het water en de helft van het bessensap. Breng dit samen aan de kook en laat roerende even doorkoken. Neem het pannetje van het vunr, voeg de suiker en de rest van het bessensap toe. Wasoh de pruimen en snijd ze in de helft door. Roer deze door de afgekoelde bessenvla. Doe de massa in een vlasohaal en giet de yoghurt - die onder toevoeging van 5 afgestreken eet lepels basterdsuiker gladgeklopt is - er bovenop. DE KOMENDE JAARBEURS van 3—12 September De Najaarsbeurs 1940 gaat door. Op den vastgestelden datum3 tot en met 12 September. En conform den oorspron- keüjken opzet. Wederom dus zal, voor de vijfde maal, een agrarische afdeeling aan de algemeene. jaarbeurs verbonden zijn. «Conform den oorspronkelijken op zet" wil tevens zeggen, dat de industrie- groepen, die vroeger gewoon waren uit- fluitend aan de najaarsbeurzen deel te nemen zooals de Meubelbeurs en de groep Radio ook ditmaal ter Septem ber beurs aanwezig znllen zijn. Alles zoo- reel mogelijk //als van ouds". Het Neder- landsohe Jaarbeursinstituut vervolgt, zij het ook onder zeer buitengewone omstan digheden, „gewoon" zijn weg. De conti nuïteit wordt niet verbroken. De komende beurs zal het volgnummer 43 dragen. Het Nederlandsohe bedrijfsleven heeft, na de ramp die in Mei ons trof, niet anders verwacht dan dat op den gebrui- kelijken tijd de najaarsbeurs zou worden, gehouden. Wat ook gebeure, de Handel b'ijft het maatsohappelijk leven trouw en het bedrijfsleven wéét uit ervaring, dat de Nederlandsohe Jaarbeurs aan den Han del haar woord heeft verpand. In den loop van vele jaren in Mei 1941 bestaat het Nederlandsohe Jaarbeurs instituut vjjjf en twintig jaren is de Jaarbeurs door ontelbare banden met het Nederlandsohe bedrijfsleven onverbrekelijk vervlochten. Een belangrijk deel van de koopmanswereld heeft het halfjaarlijksoh beurs-intermediair als een principalen fac tor bij het zaken-doen ingeschakeld. Uit welken hoek de wind ook woei eu het kon stormen, de laatste jaren de Nederlandsohe Jaarbeurs voer uit, hield zee en won telkenmale de reis. En zou thans, nu de kommer tot ongekende hoogte is gestegen, het Nederlandsohe Jaarbeurs- j instituut zijn plioht verzaken, zijn roeping I verloochenen, het Nederlandsohe bedrijfs leven in den steek laten P Zou juist thans de Jaarbeurs in gebreke blijven haar pri maire taak te volbrengende belangen van industrie, landbouw en handel te dienen Het besluit van den Raad van Beheer gaf kort en krachtig bescheidde September-beurs te Utrecht gaat door. 1 1 Wat nu, op het oogenblik dat dit ge schreven wordt, de kansen der binnen- landsche deelneming betreft, zal te ver wachten zijn dat tegenover een betrekkelijk gering aantal oude deelnemers, dat zich door de tijdsomstandigheden genoodzaakt zal zien zioh definitief van deelneming te onthouden, aan de komende beurs een zeker even groot aantal nieuwe indus trieën zal deelnemen, die juist in de tijds omstandigheden aanleiding zullen vinden wél van het intermediair der Nederlandsohe Jaarbeurs gebruik te maken. Er zal dus vermoedelijk men voelt hoe aarzelend dit alles in een tijd als deze geformuleerd moet worden ter komende najaarsbeurs een zekere verschuiving te oonstateeren zija. Als gevolg vaa de onzekerheid op schier elk gebied van het bedrijfsleven, zal de binnenlandsohe deelneming ditmaal voornamelijk voor den dag komen met datgene, wat de samenleving onder de huidige omstandigheden voor hare directe instandhouding en voor herstelling en het meest noodzakelijke in den wederopbouw noodig zal hebben. GEMEENTERAAD OUWERKERK Huisvuil behoort in de vuilnisbakken Overbodig personeel oude brandweer Vrijdag 2 Augustus vergaderde de vol tallige gemeenteraad onder presidium vau Burgemeester Romeyn. Een gemotiveerd verzoek van A. v. d. Btel- Hendrikse, die gedurende 19 jaren het schoolgebouw beeft onderhouden, om een jaariijksohe toelage uit de gemeentekas, werd op voorstel van B. en W. aangehouden tot de eerstvolgende vergadering, opdat de secretaris in de gelegenheid gesteld worde, hetgeen adressaute ten aanzien van de pensioenskwestie opmerkte, nader te onder zoeken. De aangeboden rekening over 1939 werd in handen gesteld van een commissie van eontróle, bestaande uit de heeren v. d. Bos, de Rijke en Hoek. De rekening over 1939 van bet Burgerlijk Armbestuur werd hierna met de bescheiden volledig door den Raad geoontroleerd en m. a. s. goed gekeurd op de volgende oijfers: ontvang sten f 2063,56, uitgaven f 1995,07, goed slot alzoo f 68,49. Het bedrag der uitgaven voor het open' baar onderwijs over 1939 werd vastgesteld op 69 x f 10,64 is f 734,16. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd de heer J. L. Kuijper met 6 stem men herkozen. Een stembriefje was blanco ingeleverd. Bij rondvraag vroeg de heer v. d. Bos of de Achterom eerst in het najaar zal worden opgeknapt, waarop de voorz. antwoordde dat er aan begonnen zal worden, zoodra men de beschikking heeft over personen, die dat werk onder leiding van den gemeente-bouwmeester kunnen uitvoeren. De heer J. L. Kuyper gaf er zijn mis noegen over te kennen dat in en naast de vuilnisbakken veel wordt ge deponeerd wat daar niet behoort, als aardappelloof, bessenstruiken en andere voorwerpen, die veel stank veroorzaken, wat voor de omwonenden verre van aan genaam is. De voorzitter zal den veld wachter opdragen er het oog op te houden. De bakken zijn bestemd voor huisvuil. De heer v. d. Bos wees nog op het ver schijnsel, dat bet gewraakte misbruik toeneemt, naarmate er meer bakken buiten de kom van het dorp liggen. De heer J. L. Kuyper dringt er nog maals op aaD, het overbodige personeel van de oude brandweer te ontslaan en het geheel goed te orgauiseeren. De voorz. zal een en ander op korten termijn in orde maken. De heer Hoek zag gaarne wat meer medewerking van den distributie-ambtenaar ten opzichte van de buitenwonenden, die niet steeds van de aangeplakte mede- deelingen kunnen kennis nemen. De voorz., toonde de onbillijkheid aan, van den ambtenaar meer tijd te vergen dan er blijkens diverse mededeelingen voor be schikbaar is gesteld, hetgeen door ver scheidene leden werd toegestemd. Daarna volgde sluiting. Afscheid van den Heer A. F. Hamzens als burgemeester van Stayenisie Woensdagmiddag j.l. kwam de raad in buitengewone zitting in de bewaarschool bijeen, teneinde afscheid te nemen van den scheidenden burgemeester. Behalve de beide wethouders en de raadsleden waren o.m. tegenwoordig: De familie van den burgemeester, alle gemeente-ambte naren, de polderbesturen, bestuurders van tal van organisaties, de burgemeesters en secretarissen van het eiland, de majoor der Rijks veld wacht en voorts nog tal van belangstellenden, Precies te 4 ure werd de bijeenkomst door den burgemeester geopend. Hij heet te allen hartelijk welkom in deze buiten gewone vergadering. Hierna sprak Z.Edel- aohtb. ongeveer als volgt //Het valt mij niet gemakkelijk om, na een periode van zoovele jaren een werkzaam leven geleid te hebben, mijn ambt neer te moeten leggen. In moei lijke dagen ben ik burgemeester gewor den n.l. Mei 1915 en du zijn de tijden nog oneindig moeilijker. Ik hoop, dat het de gemeente in de toekomst goed zal moge gaan en dat daar zal mogen zijn een toename in welvaart. Mijn gedachten zullen uitgaan naar hen, die geroepen zijn om de gemeentebelangen straks te verzorgen. Ik houd mij in Uw aller vriendschap aanbevolen. Dankbaar stemt het mij, dat ik deze dingen nog mag zeggen in tegenwoordigheid van hen, die mij dierbaar zijn. Aan allen mijn dank voor de steeds ondervonden medewerking en wel in de eerste plaats aan de wet houders en de leden van den raad. Niet alleen het ooilege in zijn hnidige samen stelling maar ook zij, die daar vroeger deel van uitmaakten en die thans niet meer zijn, herdenk ik dankbaar. Steeds was men één van zin om de ge meentebelangen te bevorderen. De ge meente-ambtenaren van hoog tot laag zeg ik hartelijk dank voor het feit, dat zij steeds bereid tot samenwerking en steun waren. Speciaal den veldwachter, die dag en naoht klaar staat, werd dauk gezegd. Ook de oud-veldwachter, dhr. J. Stoel, die ongeveer 25 jaar met hem heeft samen gewerkt, werd nog dank gezegd. De rijks- veldwaoht op het eiland Tholen zegde hij daak voor de steeds ondervonden hulp en samenwerking. Ds. Batelaan en den kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente werden dank gezegd voor den grooten steun en het gezamenlijk werken voor het maatsohappelijk en gees telijk welzijn der gemeente. De bewaarschoolvereeniging, die veel strijd heeft moeten voeren tot behoud dier iuriohtiug werd dank gezegd voor de steeds hartelijke samenwerking. Z.E.A. hoopte dat de bewaarschool tot in leDgte van dagen zal mogen blijven bestaan. Dank baar memoreerde Z.E.A. in dit verband de groote finantieele medewerking van de Ambaoht&heerlijke familie. De Polderbesturen die steeds, ondanks dat er soms verfchil van inzicht was, tot samenwerken in dienst der gemeenschap bereid waren, werden hartelijk dank ge zegd. Inzonderheid het Watersohap voor de wel zeer belangrijke medewerking op velerlei gebied. Blijdschap vervulde het bart van den burgemeester, dat alle collega's van het eiland aanwezig waren. Hij dankte hun hartelijk voor de betoonde vriendschapen samenwerking. Het leven is Arbeid, Roeping en Strijd Hierna gaf de burgemeester de leiding over aan weth. Ysseldijk, uit wiens uit voerige rede we het volgende vermelden: Het was op 14 Mei 1915 toen de oorlog om ons land woedde, toen gij als burge meester Uw intrede deed. Dit beschouwende mogen wij wel getuigen, dat U in een droevigen tijd onze burgemeester werd, dooh dat het nu veel ernstiger en droeviger is om na een lange reeks van jaren het werk, dat U lief was, te moeten beëindigen en aan jongere krachten te moeten over geven. Ontzaglijk veel hebt U in de aohterliggende jaren voor onze gemeente gedaan. Nu U heengaat, beseffen wij dat ten volle. Uw belofte bij de installatie zijt gij getrouwelijk nagekomen. Uw motto was steeds //Wees werkzaam en doe Uw plioht." Rechtvaardigheid en onpartijdigheid was Uw doel. Kleinzielig gedoe was steeds verre van U. Welwillend is door U hulp verleend aan ieder, die in moeilijkheden was of wie hulp noodig had. Gij deed meer dan Uw wettelijke plioht.. M. de burgemeester het werd door U goed begrepen, dat het leven is Arbeid, Roeping en Strijd. Wat is er in onze gemeente onder Uw leiding niet tot stand gebracht? Het dempen der vuile Kerkvate, bestrating Stoofdijk, Voor straat, Lichter weg, Zand wegje en nu laatst nog die van den Kerkweg en Molendijk. Voorts verbreeding en bestrating der Stav. weg, Waterleiding, Electrifioatie der straatverlichting, nieuwe havenbesohoeiïog, nieuwe begraafplaats enz. Te veel om op te noemen. Al die werken werden uitge voerd, zonder dat de belastingsohroef te veel moest worden aangedraaid, want de üuanoiën hadden wel Uw bijzondere aan dacht. Gezegd moet worden, dat Gij onze gemeente finanoiëel goed achterlaat. Moge dan uw arbeid wel geëindigd zijn, eohter niet onze achting en waardeering voor al hetgeen u ons gegeven hebt. Hierna sprak de wethouder een dank woord tot mevrouw Hanssens, die haar man zoo ruimschoots de gelegenheid heeft gegeven, om al zijn krachten in dienst der gemeenschap te stellen. Wij wensohen u en den burgemeester toe, dat gij nog samen vele jaren van een welverdiende rust zult mogen genieten. Daartoe schenke de Heere u zijn onmisbaren zegen. Door de raadsleden Stoutjesdijk en van Beveren werd het gesprokene door den wethouder ten volle onderschreven. Ingezetenen vertolken hun dank Namens de ingezetenen werd het woord gevoerd door dr. Bernhardt. De gemeente ia dankbaar voor wat gij, burgemeester, voor de ingezetenen hebt gedaan. Gij waart de kundige kapitein op het Stave- nisser scheepje. Met groote zeemanskunst hebt u het scheepje, ondanks de vaak voorkomende ondergrondsche stroomingen, veilig over de baren geloodst. Wij zijn u dankbaar voor uw lichtend voorbeeld. U waart het proto-type van een burge meester. Als stoffelijk blijk van waar- deering en hoogachting overhandigde dr. Bernhardi daarna den burgemeester een schilderstuk van den kunstschilder van Dordt, voorstellende een fraai zeegezicht. Het hoofd der sohool, dhr, van Dissel, sprak namens het personeel. Hij dankte voor de steeds betoonde belangstelling in het opvoedingswerk. Als aandenken namens de schooljeugd werd den burgemeester een iraai fotoalbum van StavenisBe over handigd. Door een viertal kinderen werd daarbij een afscheidslied gezongen. .Namens de Ned. Herv. gemeente werd het woord gevoerd door ds. Batelaan. De samenwerking tussohen de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten viel te prijzen. Niet altijd was men bet eens, maar meestal kwam men tooh tot een bevredigende oplossing. Hierna bracht de zangvereeniging «Nieuw Leven" den scheidenden burgemeester een zangbulde. Vooral het speciale afscheids lied klonk zeer fraai. Als dank voor de belangstelling, die de burgemeester steeds voor de vereeniging had getoond, werd hem een fraaie bloemenmand overhandigd. De Thooliche belangen voorgestaan Namens de burgemeesters en secreta rissen op het eiland werd het woord ge voerd door Mr. van der Hoeven, burge meester van Tholen. Mr. v. d. Hoeven wees er 0. m. op, dat de burgemeesters op het eiland meervoudig in een kring zijn opgenomen. Hij noemde de Raad van Beheer der Waterl.-Mij Tholen, deLuoht- besohermingskring en de Distributiekring. Wanneer, aldus spr., ik eenige afscheids woorden tot U spreek, dan ligt het voor de hand, dat ik daarbij denk aan het aandeel, dat U in de werkzaamheden in deze verschillende kringen hebt gehad en de wijze, waarop U zioh daarbij van Uw taak hebt gekweten. De onverflauwde belangstelling van den burgemeester in de luohtbesohermiDgskring werd met dank baarheid herdacht. Vrijwillige samenwer king op dit gebied in het belaDg van de burgerbevolking kan een voorbeeld zijn voor hetgeen ook op ander gebied bereikt kan worden. Mede namens de collega's bracht Mr. v. d. Hoeven* den scheidenden burgemeester oprecht dank voor al den arbeid en toewijding wanneer het gold de behartiging van de belangen van de in woners van het eiland. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Nortier, als bestuurslid der be- waar8ohoolvereenigingden oud-veldwaoh» ter, den heer J. Stoel, die zijn dank ver gezeld deed gaan van een fraaie bloemen mand de heer Droogendijk namens de gezamenlijke polderbesturende heer M. van Zuien namens het vrijwillige brand weercorps de heer S. Stoel namens eenige vereenigingen en de pers en ten slotte door den majoor der rijksveldwaoht. Alle prezen de ondervonden medewerking en voorliohting, terwijl allen den burgemeester en zijn vrouw nog vele jaren van een welverdiende rust toewensohten. Diep getroffen dankte de bnrgemeester voor het gesprokene en de attentie's. Het is te veel om ineens te verwerken, aldus de burgem. Hij was er dankbaar voor niet met stille trom te zijn weggegaan. Nadat weth. Van IJsseldijk de bijeen komst had gesloten werd het gezelschap op de gevoelige plaat vereeuwigd. RECHTZAKEN Slecht verduisterd Ontegenzeggelijk lijkt de jaoht, die gemaakt wordt op hen, die in den tegen- woordigen tijd niet verduisteren in den zin natuurlijk van een volmaakte demping van het kunstlicht uit de woningen en dergelijke op een razzia, want 't aantal dergenen, die zioh deswege voor den Kantonrechter te Bergen op Zoom te verantwoorden hebben, is legio. In doorsnêe blijkt men dan wel pogingen te hebben aangewend om te verduisteren, maar elke verontschuldiging, die naar voren werd gebracht, kan de overtreding niet vergelijken. Ook niet het argument, dat wellicht maar heel eventjes een licht straaltje naar buiten is gedrongen. Want als voorheen de desbetreffende verordening sprak van een bepaalde lioht- nitstraling, die niet geoorloofd was, is de interpretatie thans gewijzigd en is men in overtreding bij elk lichtschijnsel, dat ge constateerd wordt naar buiten te vallen. Nu is er inderdaad ten aanzien van deze verordening nog een soort van nonohalanoe waar te nemen, terwijl integendeel de verordening niet voor niets is gemaakt en het gevaar in dezen tijd van dien aard is, dat medewerking, ook door involging van deze verordening, plioht is. Werd voorheen dit delict aangemerkt als misdrijf, dat door de rechtbank werd berecht en zelfs gevangenisstraf kan op leggen, thans wordt het beschouwd als overtreding, welke als maximumstraf een boete van f 150 stelt, eventueel te ver vangen door heohtenis. Het meerendeel hoorde naar gelang van den ernst van het feit f 15 of 15 dagen tegen zioh eisohen. De kantonrechter vonnisde achtereenvol gens A. D. en C. de J. tot f 7,50 of 7 d., L. v. d. M. tot f 5 of 5 d. Tegen O. v. d. V., die «onder afsluiting maar een kaars had ontstoken en J. A. de K. die zonder eenige afscherming licht had verwekt werd f 25 of 25 d. gevorderd. Voor de eerste werd het gereduceerd tot f 10 of 10 d. en voor de laatste f 8 of 8 d. Weder kwam een massa-overtreding van de café-sluiting aan de orde. Een zestal bezoekers van een café bracht bij den houder van der <5 zaak het geval ter sprake, dat men bij E. Zw. na het offioieele sluitingsuur nog wel een glas bier geserveerd werd. Om de proef op de som te nemen toog men en corps naar bedoeld café, aangevuurd door de weddenschap om een glas bier, als de bewering bewaarheid zoude worden. Een agent betrapte en verbaliseerde hen, daar er geen vergunning voor een latere sluiting was. Bij den kantonrechter zijn wel eens klachten gekomen over latere openstel lingen van oafé's en deze achtte het goed, dat de agenten daar eens geregeld langs liepen. In het gegeven geval vond Z.E.A. het nog al verregaand om xioh in over treding te begeven om eenB na te gaan of de geuite bewering wel waar was. Intussohen zag hij er meer in, dat het te doen was om een collega of liever een oonourrent er te laten inloopen. En als zioh metterdaad op het tijdstip van slui ting ook Doitsohe soldaten in Zw.'s café bevinden, die op aanzegging niet heen gaan, waaruit burgers dan de conclusie trekken, dat zij dan ook kunnen blijven, dan geeft Z.E.A. Zw. in overweging, zioh dan te wenden tot den Duitsohen Com mandant, desnoods tot den Ortsoomman- dant, dat hij daardoor in-moeilijkheden komt met verzoek om maatregelen te nemen. Tegen allen werd f 10 gevorderd, en door den Kantonrechter gereduceerd tot f 5 of 5 d. Bewijzen van onvermogen voor zijn familie «Misselijk", aldus noemde de president van de Bossche rechtbank het gedrag van den 60-jarigen landbouwer M. v. Ldie in de plaats zijner inwoning, een gemeen te in Oost-Brabant, tot voor kort de funotie vaa looo-burgemeester vervulde. In deze hoedanigheid heeft v. L. in Juni van het vorige jaar, voor zichzelf, voor zijn broer en voor zijn zwager be wijzen van onvermogen afgegeven. En dit, terwijl verdachte en zijn broer onder de welgestelde mensohen gerekend moeten worden. Beiden werden, zooals de offloier van Justitie mededeelde, meermalen aan geslagen in de vermogensbelasting, al was d.t toevallig vorig jaar niet het geval. Wat was het geval? De verdachte en zijn iamilieleden waren het niet eens met de toewijsing van varkens door de land bouw- orisisorganisatie. Tegen een dergelijke toewijzing nu kan men in beroep gaan. Het in te dienen bezwaarsohrift kost eohter f 5.welke men verbeurt, als het be zwaarsohrift geen resultaat aflevert. Kan men een door den burgemeester afgegeven bewijs van onvermogen overleggen, dan mag het bezwaarsohrift gratis ingediend worden. Nu geviel het, dat de verdachte juist in dien tijd den burgemeester moest ver vangen en dus was niets eenvoudiger dan toor zichzelf en lijn familieleden een be- wijsje van onvermogen af te geven en dit in te zenden. Uit de verdere behandeling van de zaak bleek, dat vele burgemeesters wel wat al te vlot bewijzen van onvermogen afgeven, waar het de Landbouw-Crisisorga- nisatie betrof. De offioier van Justitie achtte het ge beurde niettemin zeer ernstg en eisohte een gevangenisstraf voor den tjjd van 3 maanden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3